Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. N° 2472. BINNENLAND? Woensdag 30 Juni. Buitenlandse!! Overzicht. I '1 il H 4 I M ifl i ii GOUDSCHE COURANT. lisatie in het bestuur, bevordering der scheiding van Kerk en Staat, aanbeveling van een op de volle waarde berustend muntstelsel van goud, zilver en papier dat op vertoon inwisselbaar is. De con ventie verklaart verder dat tarieven slechts als bron van inkomsten ’mogen dienen, en het verdrag met China in dien zin moet gewijzigd worden, dat verdere immigratie van Chiaeezeu beperkt wordt. Generaal Hancock, de candidaat der democraten, werd 14 Februari 1824 in het graafschap Montgomery (Pensylvanië) geboren. Als tweede luitenant bij de infanterie in 1846, onderscheidde hij zich bij dcu oorlog in Mexico en was kapitein bij den staf toen de burgeroorlog uitbrak. In 1861 stpnd hij aau het hoofd van .een korps vrijwilligers en maakte den veldtocht van den Pqtomao mede. Bij den slag van Frederiksburg, in December 1872, voerde hij het bevel over ceue divisie en werd om zijn moedig gedrag tot generaal-majoor der vrijwilligers benoemd. Op 3 Juli 1863 werd hij bij Gettysburg ernstig gewond. In April 1864 werd hij benoemd tot bevelhebber van het tweede legerkorps, en in 1866 tot'generaal-majoor bij het leger der Vereenigde Staten. Na den oorlog bekleedde hij verscheidene militaire commandementen en ofschoon generaal Grant met hem op gespannen voet stond, benoemde hij hem toch, uit aanmerking zijner diensten, tot militair bevelhebber der oostelijke provinciën. In 1868 was generaal Hancock een der voornaamste mededingers naar de democratische candidatuur voor het presidentschap. Destijds werd de heer Horatio Seymour eerst bij de 22ste stemming tot candidaat gekozen met bijna algemeeue stemmen, ten gevolge van eene schikking, gelijk aan die, welke onlangs de benoeming van den heer Garfield als candidaat der republikeinsche conventie te Chicago ten gevolge had. De benoeming van dezen laatste is in de officiëele kringen te Washington en vooral in de omgeving van président Hayes, met bijzondere ingenomenheid ontvaifgen. Men verheugt zich in die kringen over de nederlaag van hen, die aan het land wilden diets maken, dat generaal Grant alleen in staat zou zijn, om het van denkbeeldige gevaren té redden. Bovendien heeft de conventie te Chicago feilelijk de gematigde en verzoenende staatkunde goedgekeurd van den tegen woord igeu president, door als zijn opvol<rer een zijner boezemvrienden voor te dragen, die insgelijks gunstig voor het Zuiden gestemd is. Het is thans duidelijk gebleken, dat de heer Hayes bepaald tegenstander is Van de «third term" of schoon hij zich zorgvuldig van elke rechtstreekschc tusscheu komst, onbestaanbaar met zijne officiëele positie, onthouden heeft. Ook de dagbladen laten zich zeer gunstig over den heer Garfield uit. GOUDA, 29 Juni 1880. Men schrijft uit Gouderak van gisteren Heden in den vroegen morgen brak in een der turfluodseii van de steeufi|briek van den heer J. Smits een hevige brand uit. De onmiddellijke nabijheid vail eenige woningen maakte het gevaar te grooter. Door de krachtige inspanning van de brandweer van Gouderak en ook die van Moordrecht, die onmiddellijk ter hulp gesneld was, bepaalden zich de vlammen tot hel aangetaste pand. De oorzaak van den brand is onbekend. Bij de hervatting barer werkzaamheden zal de Tweede Kamer, naar wij vernemen, gereed vinden de Memorie van beantwoording op bet Voorloopig verslag nopens de rentewet. De Rtgeering heeft zulke ingrijpende wijzigingen in haar voorstel aan gebracht, dat een nieuw sectieonderzoek noodig zal wezen. (D.) Naar men aan het Vaderland meedeelt, kan het rapport van het Strafwetboek in ’t begin van Juli ónmogelijk geheel gereed komen. Het is uit dien hoofde zoo goet( als zeker, dat de behandeling tot 1 het volgende zittingjaar moet worden uitgesteld. Van gemeentewege zal in de residentie ter g^^ tegenheid van den verjaardag van H, M. de koningi^ la mort dan» l'arne, Dat is ook het gevoelen van hun orgaan, het Journal del Débat». Nu deze quaestie, die, zooals Gambetta het heeft uitgedrukt, niet slechts rijp, maar zelfs rót geworden is, zich zoo nabij bare oplossing bevindt, zou het allerge vaarlijkst zijn, als zij weder aan den tegenstand van den Senaat bleef haken. Aan de Kola. Ztg. wordt uit Rome nog het volgende over de gemeentelijke verkiezingen^!» schreven: «De uitslag was voor de hoofdsmd een volkomen nederlaag der liberal^ partijalthans wat men hier onder liberalen verstaat. Radicale, minis- teriëcle en niet-ministeriëele nurnuen der partij van van vooruitgang zagen slechts een hunner candidaten op de 14 verkozenvan de 13 andere zijn vijf in den eigenlijken zin clcrioaal, acht gematigd. Gelijk reeds gemeld is, werd deze uitslag verkregen door een aansluiting van het kiescomité der ge matigden bij dat der clericale. Van het Vaticaan was de instructie uitgegaan, o:n aan het Katholieke kiescomité alle mogelijke concessiën te dolm^ ten einde de benoeming van een matig aantal clericüie candidaten door te drijven. En dit is met goed gevolg geschied de hertog Salviati, het hoofd der katholieke beweging, werd gekozen tegenover den heer Ruspoli, burgemeester van Romebovendien hebben vier partijgeuooten van den hertog de over winning behaald. Voor de ondersteuning, hun door de rechterzijde verleend, hebben de clericaleu dan ook trouw voor de echt gematigde candidaten ge stemd. De linkerzijde was volkomen verdeeld, en zoo leed zij de nederlaag. De ijver der clericale aanvoerders was zóó groot, dat sommigen zich voor de deuren der stembureaux plaatsten en aanteekening hielden van de leden hunner kudde, die volgens het hun gegeven voorschrift stétóden. In het geheel kan men zeggen; dat de ultramoutaansche partij hare eerste deelneming aan de verkiezingen op cenigszins grootere schaal, met goed gevolg heeft ten uitvoer gebracht. Ditzelfde wordt uit Genua en ahderc steden gemeld. De rechterzijde is geenszins ingeiiomen met de middelen, waardoor zij de ver kiezing van hare acht candidaten heeft doorgedreven; vele gematigden willen van bet verbond met de clericaleu biels weten en verwijten der commissie, dat het onderhandeld beeft met de vijanden van Italië." Het verkregen voordeel is overigens van zeer voorbijgaanden aard? Daar de burgemeester Ruspoli tegenover Salviati gevallen is, heeft hij ziju ontslag genomen, welk voorbeeld door de meeste leden van den Raad gevolgd is. Men zal dus tot nieuwe verkiezingen moeten overgaan en het is de vraag of de uitslag voor de cleiicalen dan even gunstig zal zijn. Stellig niet wanneer de lib< raten niet weder door verdeeldheid hunne krachten verbrokkelen. Dat de bevolking van Rome weinig met het verbond tusschen de rechterzijde en de clertoakn is iugenomen, blijkt uit ceue anticlericale demon stratie, waartoe al de werkliedenvereenigingen met banieren en toortsen zich op het Volkspteiu ver zamelden en langs het Corso naar hst Kapitool optrokken. De volksredenaar Parboni hield van de trappen van het Sauaatspaleis eene toespraak, waarin hij tegen d.e samenkoppeling opkwam en algemeen stemrecht vroeg. Men heeft reeds lang gesproken van een wijziging van het Oostenrijksche Ministerie den eenen dag werd zij bevestigd, den anderen tegengesproken eindelijk is het er toegekomen; ontslagen ziju Stremnyr, Horst en Krieg-aude nieuwe heeren zijn: Fi nanciën, dr. Dunajewsky, hoogleeraarJustitie, ba ron Streit, president van het gerechtshof te Brünn; landsverdediging, Wtlsersheim, generaal-majoor. Het karakter van bet Ministerie wordt iutusschen weinig veranderd door neze benoemingen het blijft coalitie; Streit toch is aanhanger der grondwetspartij, terwijl de beide andere heeren geen bepaalde parlijkleur hebben dr. Dunajewski is een Pool en wordt voor autonomist gehouden. De democratische conventie le Cincinnati, die, zooals. per telegram gemeld is, generaal Hancock tdt4 haren candidaat voor het presidentschap der Unie heeft gekozen, heeft haar programma vastge steld. De hoofdpunten zijn bestrijding van centra- Bij de voortzetting van de derde lezing van de nieuwe Pruisische Mei-wet zeide de Minister van Eere- dienst, dat hy meende, dat het Huis er naar ver langde, dat er na al de redevoeringen werd overgegaan tot stemming. (Toejuiching). Hij wilde noch kon echter de verklaring afleggen, dat de Regecriug niet weder tetug zou komen op bepalingen zooals het verworpen art. 4iutusschen kon bij echter ver zekeren, dat er bij de Regeering geen overweging had plaats gehad, waaruit men zoo iets kon op maken, wat ook bij den korten duur der wet niet aan te nemen was. Daarop werd het gewijzigde art. met 198 tegen 197 stemmen verworpen. Art. 3 werd aangenomen, art 4 verworpen. De indruk, door Gambetta’* amnestierede in *t buitenland te weeg gebracht, begint zich thans te openbaren. Het he< ft vooral -de aandacht van de Kölnjtche Ztg. getrokken, dat de voorzitter der Kamer gedaan heeft w^t d« minister-president niet scheen te willen doenantwoord geven op de vraag wat -Europa, niet alleen over de amnestie, maar over den gebeeten toestand van Frankrijk deukt. Gambetta acht blijkbaai het oogenblik gekomen waarop de republiek hare werkzame rol weder in de Europeesche politiek moet opnemen. Verleden jaar «as zijne leuze; eerst een republikeinsch ambtenaren-persomel, daarna republikeinsche politiek. De minister Waddington, die tot deze zuivering niet krachtig genoeg de hand wilde teenen, moest vallen en de neer de Freycinet, vroeger een onder geschikte van Gambetta, in zijne plaats komen. Zijn boezemvriend Chaltemel-Licour zit nu als gezant te Luiden; niet een gezant is er die niet van G imbetta’s goedvinden afhankelijk is. Men zal dus spoedig zijne hand in de buitenlandscbe politiek gaan voelen. Tegelijk hoort men verzekeren dat de heer de Freycinet op ’tpuut staat af te treden, om plaats te maken, niet voor Gambetta, maar voor den heer Brisson, een lid der linkerzijde, voorzitter der budgeicominissie. Wat van dtze beschouwingen juist is, iaat zich niet beoordcelen; wij hebben er echter dadelijk opmerkzaam op gemaakt dat de rede van den presiduit der Kamer eene veel wijdere strekking had dan de verdediging van het amnestie- ontwerp, en Gambetta is een te ervaren staatsman om zich geen rekenschap gegeven le hebben van den indruk, dien zijn optreden in en buiten Frankrijk le weeg moest brengen. De liberale Fransche bladen zijn zeer ingenomen met het besluit van den Franschen Senaat, om ten opzichte van de petitiëii tegen de Maart-decreten tot de eenvoudige orde van den dag over te gaan en ze niet aan den betrokken minister te verzenden, zooals de oppositie verlangde. Deze uitslag schijnt ook de Jezuïeten en hun aanhang eenigermate tot nadenken te stemmen. Althans de krijgslust sphijnt wat te bedaren, en in plaats van zich met alle mid delen tegen de decreten te velzetten, zelfs door den burgeroorlog, w aarmede een hunner verdedigers dreigde, zullen zij trachten de wet om te zeilen, zooals door de overdracht hunner leerinrichtingen aan leeken of wereldlijke priesters, het afleggen van hit geestelijk gewand enz., zonder dat het onderwijs zelf eenige verandering zou ondergaan. In hoever hun deze pogingen gelukken zullen, is de vraag. Er wordt vrij wat moeite gedaan om het amnestie- ontwerp in den Senaat te doen vallen. De geheele rechterzijde zal tegenstemmen en als Bonapurtisten het voorbeeld volgen van de meerderheid hunner geestverwanten in de Kamer, dan is ook* hun stem tegen het ontwerp niet twijfelachtig. De vraag is nu, of deze coalitie voldoende is om eene meerder heid te vormen. Het is zeer te hopen dat al wat zich republikeinsch noemt, ook de meest twijfelachtige elementen van het linker-centrum, zich vereenigcu zal om den toeleg te verijdelen. Men moet thans voor de amnestie stemmen, al is het ook, zooals met het linker-centrum al zoo dikwijls gebeurd ia

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1