Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IMB, 4. «productions I I Juli. Vrijdag Nq 2473. Gouda. I loorweg. j 'i >egen?’ kennisgeving. BINNENLAND. BUITENLAND. Buitenlandse^ ffvefzlcht. 9 H I IER. 880. ;n 2e KI.) rl ij r ?l I gevolge HH. hek worden deu 11 Juni 1880, ia vast- lolument in- 12.50, 8. 5 25, 7.25, 5, 8.—, 3.59, .18, 4.5, 4.28, In dépêches 1, 2.41,3.43, 2.41, 3.43, '1 .2.41. 3.43, I, 4.55, 7.31. 'KMAN. y T 2*] GOUDSCHE COURANT. 2 28, 3.35, 9.35/10.35. iurt ttarie. De Burgemeester, VAN BERGEN IJZENDOORN. 10.30. 10.4», 0, 8.30, 9.30. .4/ I'RECHT naar 1NINGEN. 'E, vernield heden bij de mument op t HH. Leden door de I jl 11.15, 12.9, >5, 9.53. 10.—, 11.15, .45, 9.—. 10.10, 10.30, 15, 8.15, 9.30. 2, 8.23. 6.56, 8.38. 2.20, 7.7. 11.18, 12.12, 58, 9.57. 31, 10.9. 10 9. 1, 6—, 10.9. 31, 2,2., 3.4, i, 10.9, 11.1, 4. 2.21, 3.4, 0 9. *7 en ’a GAGE ARNHEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zyne Vergadering van den 11 Juni 1880, is vast gesteld de volgende VERORDENING lot wyziging van die op het Bouwen en op de Verplichtingen van Eigenaars van Gebouwen en van naburige Erven. De Raad der Gemeente Gouda, heeft besloten: Art. 33 der Verordening op het Bouwen en op de Verplichtingen van Eigenaars van Gebouwen en naburige Erven, vastgesteld den 4 Juli/3 October 1879, te wyzigcn, door daaruit te doen wegvallen de volgende zinsnede /yin geen geval mogen die zaken verder uitsteken „of openslaan dan de stoepen voor de gevels of zij- „muren gelegen, strekken." Vastgestel I door den Raad der Gemeente Gouda, in zijne openbare Vergadering van den 11 Juni 1330. De Secretaris, De Voorzitter, BROUWER. VAN BERGEN IJZENDOORN. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Hoiland, volgens hun bericht van den 24 Jini 1880, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort deu 29 Juni 1880. De Secretaris, BROUWER. GOUDA, 1 Juli 1880. Zooals onze lezers in het raaffsverslag zullen zien, hebben B. en W. dezer ge meente den raad voorgesteld tö^de regee- ring het verzoek te richten oïn een sub sidie voor een progy mnasium. Evenals wij, verneemt de burgery dat zeker met genoegen. Elke poging van het Bestuur om Gouda op het gebied van onderwijs Eergisteren zijn in geheel Frankrijk de decreten Van Maart in werking getreden. Dadelijk is de kapel der Jezuïeten in de Rue de Sèvres te Parijs verzegeld. Verscheidene senatoren en 'afgevaardigden der rechterzijde waren daarbij te genwoordig. Dinsdagochtend te 4 uur begaven twee commissarissen van politie zich naar het klooster tier jezuïeten om het te doen ontruimen. Ongeveer 500 personen waren in de die straat bijeengekomen. Benige kreten van leve de jezuïeten, leve de vrij heid 1 werden met die tan; leve de Republiek! leve de decreten beantwoord. De jezuïeten verlieten hunne inrichting te 6 uur, vergezeld doer eenige se natoren en afgevaardigden der rechterzijde, die den nacht in het kloöster luidden doorgebracht. In de straat vroeg de menigte om hun zegen. Tot dus ver zijn de decreten sl< chis toegepast op de jezuïeten in de Rue de Sèvres. In dépêches uit verschil lende andere steden wordt gemeld, dat de kapellen der jezuïeten aldaar insgelijks verzegeld zijn. Voor het overige zullen alleen de Jezuïeten-in- richtiiigen onmiddtllijk werden gesloten. Ten aan zien van de andere genootschappen zal de regeering geduld oefenen. Onderscheidene vrouwenorden hebben de statuten bij de regeering ingezonden en de noodige machtiging gevraagd, die gereedelijk zal .worden verleend. De natie is voor de zaak vee.1 onverschilliger dan de geestelijkheid blijkbaar heeft 'gedacht. Trouwens ook zelfs de geloovige boeren zijn niet er op de hand der genootschappen. Zij zien, dat de pastoors ongemoeid worden gelaten en men zelfs hunne karige bezoldiging wil verbeteren. Eu zij begrijpen dus, als bij ingeving, dat het toch iets anders wezen moet, dan vyandschap jegens den godsdienst, wat de regeering beweegt. Trouwens over het geheel genomen is men ten platten lande nergens bijzonder ingenomen met geestelijke orden. De boer is op den penning eb -ziet bij sommige gelegenheden te veel van die penningen uit zijne gemeente verdwijuen, om dit gansch in den regel te vinden. De Fransche Senaat, die in de laatste dagen ver schillende bewijzen gaf zich in zijn lot te schikken, Schijnt bij de amnestie-quaestie den voet dwars te willen zettende meerderheid van de commissie toch bestaat uit tegenstanders van de algemeene amnestie en een amendement, waarbij moordenaars en brandstichters worden uitgezonderd, heeft veel Eenigszins uitvoeriger zijn de berichten omtrent de conferentie, welke Dinsdag het hoofddoel harer werkzaamheden heeft geëindigd Zij heeft nl. de finale acte, inhoudende de genomen besluiten volgens het ontwerp van den Franschen ambassadeur, met algemeene stemmen aangenomen. Dit stuk zal door de gezanten bij hunne regeeringen worden inge zonden, die het te Athene en Gonfitantinopel zullen doen mededeclen. Voors zijn ter conferentie de punten van détail geregeld o. a.: gelijke rechten en vrijheid van eere- dienst; regeling der eigendomsrechten van uitgeweken Muzelmannen het aandeel der schuld, hetwelk Grie kenland wegens het door Turkije afgestane grondge bied zal moeten overnemen. Al deze punten werden vastgesteld naar dc bepalingen van het Berlijnsche tractaat. Ook zijn nog afgedaan de quacstieu over de grenspolitie en de scheepvaart. Wellicht zal de verdere regeling der détails nog hoogstensj twee zittingen eischen, doch zooals wij zeiden is zij, dank zij de tusschen de mogendheden bestaande overeenstemming omtrent de hoofdzaak spoedig tot een besluit gekomen. Ofschoon men noch steeds blijft volhouden dat Turkije ten slotte wel zal toegeven aan den wil der meerderheid, zoo blijkt daar tot op dit oogenblik nog weinig van. Integendeel heeft de Porte reeds geprotesteerd tegen de Turksch-Grieksche grenslijn, door de conferentie vastgesteld. Gelijk wij in ons vorig nummer mededeelden, heeft het Gasten rij ksche kabinet Taaffe de langver wachte wijziging ondergaan. Als nieuwe ministers van finanéiën, justitie, koophandel en oorlog zijn mannen opgetreden, die slechts op administratief gebied bekend zyn en met de ^eigenlijke liberale partij niets gemeens hebben. tiet ministerie-Taaffe, zegt o. a. de N. freie Pres»e, is de derde phase van zyu bestaan ingetreden. Als coal itie-kabi net trad het in Augustus van het vorige jaar opspoe dig daarop stelde het zich aan den Rijksraad als „ministerie boveujOe partijen" voor; thans hebben wij een veftnomd ministerie der rechterzijde, dat spoedig openlijk kleur zal bekennen. Het blijkt thans, hoe ijdel het pogen was om tot een verzoening der partijen te geraken. Het nieuwe ministerie zal eene partyregeering der rechterzijde zijn, ofschoon wij er niet aan twijfelen, dat men zich tegen deze benaming te.i sterkste zal verzetten. Hoe zonderling het ook klinken inoge wij zien hierin een wezenlijken voor» uitgang. Alles wat tot een zuiverder toestand kan bijdragen, achten wij nuttig. Nu ook de laatste personen, die als voorwendsel, als uithangbord voor <le coalitie gebruikt kouden worden, hun ontslag hebben genomen, zal men niet meer te berde kun nen komen met die onware voorstellingen, welke zelfs denkende mannen vaak om den tuin hebben geleid. De staatslieden, die thans zijn afgetreden, hebben getoond geen onverzoenlijke partijmannen te zijnzij zijn ter wille van graaf Taaffe veel verder gegaan, dan waar ook slechts een deel hunner partij hen kon volgenzij hebben het aan geduld, toe gevendheid en- toewijding aan het beginsel der partij- vcrzoeiyng niet laten ontbreken doch alles was vruchteloos De partijen zijn niet tot elkander ge komen, maar hebben zich integendeel verder van elkander verwijderd. Kan men nog grooter bewijs verlangen, dat bet programma van graaf Taaffe mislukt is? Maar is dit waar, dan bestaat ook geen twijfel mee* aangaande het fegeeringsstelsel, dat thans aan de beurt koint en slechts steunt op de zeer zwakke meerde:heid, welke reeds eenmaal tot min derheid oversloeg." kans van te worden aangenomen. Wellicht dat de senatoren zich echter nog eens bedenken, voor zij als verstoorders van het grodte nationale feest op treden. Men zegt, dat Gajnbetta den tegenstand van den Senaat wenscht om éeu argument te hebben voor het éénkamerstelsel. De Senaat heeft het voorstel betreffende de vie ring van het volksfeest van 14 Juli met 173 tegen 64 stemmen aangenomen. De heer Jules Simon heeft voor zijne benoeming tot voorzitter der amnestie-conlmissie bedankt, omdat hij eene uitvoerige rede over de algemeene staat kunde der Republiek houden wil. De Indépendance Beitje verklaart te kunnen verze keren, dat tot de opheffing van het Belgische ge zantschap bij het Vaticaan door de Regeering be sloten is. De eenige vraag, welke nog in de officiëele kringen besproken wordt, is of de pauselijke nuntius zijne passen zal ontvangen. Wat de terugroeping van den Belgischen gezant bij den 11. Stoel betreft, daartoe is niet slechts btsluten, maar reeds over gegaan. „Het Belgische Kabinet", zegt het blad, „eindigt waarmede het had behooren te beginnen. De Belgische liberalen hebben zich te Doornik dapper geweerd, hun candidqat is tot senator ge kozen met 1578 stemmen tegen 1256 op deu clericaal. De liberale meerderheid in den Senaat blijft dus 4. In weerwil van het bekende besluit van het Engelsche Lagerhuis over deu eed- of Bradlaugh- quaestie, zal de premier voorstellen om de leden voortaan vrij te laten om dén eed of een verklaring af te leggen. Het telken jare wederkeetewde voorstel om een weduwnaar te veroorloven m#t zyu vrouwe zuster te trouwen is weder met 1Ö1 tegen 90 door bel huis der Lords verworpen. Het merkwaardige van dit debat was, dat twee zonen van de koningin, de hertogen van Edinburgh en Connaught, de zitting waren komen bij wonen teneinde als leden var. het hoogerhuis voor het voorstel te kunnen stemmen, en dut de prins van Wales een adres aan het huis had ingedieud om het te ondersteunen. Dit deelnemen in de politiek van deu dag, dat in andere constitutioneele landen den leden van het vorstelijk huis als ceue dobdzonde wordt toegerekend, wékt in Engeland bij niemand opzien. Men leidt er alleen uit af dat een voorstel, dat bij de kroon zoowel ondersteuning vindt, thans het einde van zij.ie langdurige reis naar zijne aan neming door het hoogerhuis genaderd moet zijn. Het Lagerhuis heeft een tweeden stap gedaan op den weg der bes'rij ling van den sterken drank, door met 15(5 tegen 117 stemmen een voorstel aan te nemen, om in geheel Engeland en Wales alle herbergen des Zondags gesloten tQ houden. Kon men er nu nog* toe komen om op dien dag eenige museums en andere gelegenheden van gepast ver maak en tijdverdrijf voor bet volk open te zetten, dan zou men werkelijk iets meer dan „half werk" verrichten. Uit de Kaap-kolonie is het onwelkome bericht ontvangen dat het huis der Afgevaardigden, ondanks al de moeite welke sir Bar tie Frère zich gegeven he ft, na een driedaagsoh debat, hel voorstel om afgevaardigden te benoemen tot het samenstellen eener confederatie van verschillende landen in Zuid- Afrika onder het Britsch gezag, verworpen heeft Heftig wordt nu aan sir Frère, aan lord Carnarvon en tuin de andere leden van het afgetreden ministerie gevraagd, wat de vruchten zijn van al het bloed dal men sedert jaren gestort, al het geld dat men verspild, al het onrecht dat men begaan heeft in Zuid-Afrika, nu het blijkt dat van het droombeeld dat men najaagde: een bond yan onafhankelijke staten onder Britsch opperbestuaï, ufets komen zal. Belangrijk zijn de berichten uil Berlijn, zoowel wat de handelingen va»»**i»et Huis van afgevaardig den, als wat de coiiTtreulie betreft. Ten opzichte van het eerste punt is het nieuws ofschoon belangrijk, toch niet overvloedig. Het Huis van afgevaardigden heeft u.l. bij derde lezing een eindbesluit genomen omtrent het ontwerp betreffende, de Mei-wetten, en wel het ontwerp met 206 tegen 202 stemmen aangenomen. Men ziet, net ging op het kantje af.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1