FEESTTOOI C0R1LIS m FRIDERIK HOUTMAN. Aan Corn, en Fr. Houtman. Aan Nederland. Aan Gouda. t te doen blijven op de hoogte vun den tijd, heeft de sympathie der ingezetenen, die zeker met ons hulde-, brengen aan het flinke optreden van B. en VV. om de be- zwaren uit den weg te ruimen, die er mochten bestaan tegen het zich ves tigen of blijven van gegoede families te dezer stede. De gewone vergadering van de classis Gouda der Ned herv. kerk, welke gisteren alhier plaats had, werd door een buitengewoon groot aantal leden bijgewoond. Nieuwe keuzen moesten er plaats heb ben voor die leden van het classicaal bestuur, die aan de beurt vau aftreding waren. Het classicaal bestuur van Gouda bestaat niet uit moderne predi* kanten en ouderlingen, maar uit de zoodanigen die van gematigd liberale of conservatieve richting zijn. De uitslag der stemming was, dat niet één ook van dezen in de oogen der orthodoxen genade vond. Met meerderheid van stemmen werden zij allen uit- g« worpen en werden personen, die bekende voor standers van en' ijveraars voor de strengste orthodoxe richting zijn, iu hunne plaatsen gekozen. In plaats van den aftredeudeu predikant Meijliuk IV Macpherson met 42 tegen 33 stemmen. In plaats van den aftredeudeu ouderling van Nooten, na herhaalde herstemmingen de Heer Mid delkoop met 39 tegen 34 stemmen. In plaats van den aftredendeii ouderling Dupper de Heer van der Zwalm, met 41 tegen 30 stemmen. Tot Secundi. In plants van den predikant Meijliuk: I>s. Kuipcri met 4Ü tegen 20 stemmen. In plaats van den secundus-ouderling Laugerak: de Heer Kuilenburg met 41 tegen 27 stemmen. In plaats vah den secundus-ouderling Ruiter: de Heer Kampbuyzen met 41 tegen 28 stemmen. In plaats vau den predikant Hoog (vertrokken) tot secuudus-praeses Ps. Scholier tot Peursera, met 45 stemmen tegeu 24 die op den predikaut Meijliuk werden uitgebracht. Het laat zich aanzien, dat de confessioneele partij voorgoed de ovediand heeft gekregen en dat in het volgend jaar even min als nu zal worden gelet op verdienste en jarenlange toewijding aan de zaak der kerk. Met haar bekeude onverdraagzaamheid zal zij dau ook den ach tens waardigeu president wel niet sparen. Dezer dagen werd een vrouw alhier, die met het venten van zwavelstokken en niet bedelen den kost verdiende, ziek. Toen men haar naar gasthuis over bracht, werd zij in het \vcdt van ongeveer 5000 aan geld en papier bevonden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 29 Juni 1880. In deze zitting is hdt nieuwbenoemde lid uit Kind- hoven, di. Vermeulen, na goedkeuring zijner geloofs brieven becedigd en toegelaten. Ingekomen ziju een twintigtal sedert 5 Mei iuge- komeu wetsontwerpen, die allen reeds gedrukt zijn en naar de tfdeeliiigen worden verzonden. Voorts de ontwerpen tot onteigening ten behoeve van deu spoorweg Zwaluwe-'sBosch en tot verhooging van hoofdstuk 5 voor 1880. Door de nieuw gekozen afdetlingen zijn benoemd tot voorzitters de lieeren van Delden, Rutgers, vau de Putte, Tak en Blussé, en tot ondervoorzitters de hecreu de Bruin Kops, van Eek, Mirandolle, Wybenga en Roëll. De- Tweede Kamer zal zich deze week met den sectie-arbeid bezighouden. De bijeenkomst in hare nfdeeliugen was gisteren gewijd aan het ouderzoek der volgende wetsontwer pen. te wetenNaturalisatie van H. Tames c. s.; onteigening ten behoeve van het kanaal de N. Tricht; bekrachtiging' van deu verkoop /an vesting- grond aau Groningen; goedkeuiiug ven bepalingen der overeenkomst omtrent de gtenescheiding tussohen Nederland en Pruiseqbekrachtiging van den ver koop van groud, enz., aan de polder de Breed e Wa tering, onteigening'voor de verbetering der Norger- vaart; wijziging hoofdst. Ill derStnatsbegrooting 187P; verstrekkingen door het departement van marine, 1880 verhoogiog eu aanvulling van hoofdstuk II der begrooting voor 1880; id. van hoofdstuk VI; wyziging der spoorwegwet. Heden Donderdag, vergaderen de,sectiën, Ier over weging van de onderstaande voorstellen verhooging van hoofdstuk V (aankoop van een huis op den Vij verberg); kredieten teu laste der Indische begrooting 1880 kwijtschelding van vorderingen; regeling van de bijdrage van Ned.-Iudic aan Rijksmiddelen; nadere bepalingen omtrent den accgns op het zout; aanvulling der wet op het veeartsenijkundig staatstoezicht. Eindelijk zal morgen het onderzoek loopen over de voordrachten betreffende de zeevisscheryen; de maten, gewichten en weegwerktuigen; de beteugeling van het drankmisbruik en de onteigening voor den spoorweg 1 Zwaluwe's Bosch. Het zendiugsfeesl op 7 Juli zal voor de derde maal te Boekeurodc plaats hebben. Ook in 1873 en 1875 werd het daar gehouden. Op vier spreek plaatsen zullen toespraken wordeu gehouden. Bl\jken9 het progrutumu houden de feÊsüreine» op aan de Zundvoorische laan. Daar de Rijnspoorweg geen feesttiein laat loopen zullen de feestgangers uit Gouda genoodzaakt ziju zich te Beiden in tijds van kaarten te loorzieu en met den gewonen trein, die 7.16 'vertrekt over Woerden naar Leiden moeten gnaii. De feesttiein, die ten 9 ure vun Leiden vertrekt, neen>t de reizigers op, door deu Rijnspoorweg van de ly>u WoerdenLeiden aangebracht. Het programma be vat verder uitvoerige aauwijzigingen voor de bezoekers van het feest benevens de feestliedereu, die gezongen worden. V In de memorie van antwoord betreffende het wetsontwerp der rentebelasting vinden wij het vol gende aangaande de financiëele plannen der regeering. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de Minister zich niet laten verleiden om zijn tegen woordige voorstellen betreffende de rentebelasting te vereenigen met een ontwerp voor een bedrijfsbe lasting. De Minister- verklaart zicb bereid alle vragen die door de Vertegenwoordiging tot hem gericht worden, te beantwoorden, wanneer zijn beantwoor ding strekken kan om over het onderwerp dat aan de orde is, meer licht te verspreiden, doch hij be vroedt niet welk nut het hebben kan, dat de Mi nister nu reeds mededeele „welke wijze van rege ling der grondbelasting de regeeriug te eeniger tijd denkt voor te stellen," of zich thans verdiepe in de vraag, of de grondbelasting en het patentrecht al dan niet het karakter eener inkomstenbelasting hebben. Het denkbeeld om in een wet een algemeene inkomstenbelasting op te nemen, had na de erva ring, in 187 0/7 2 met een driemalen ingediend daartoe strekkend ontwerp opgedaan, weinig aanlokkelijks. „Het was ie vreezen zegt de Ministerdat de veelheid van quaestien, door zulke samensmelting tot iu het oneindige vermenigvuldigd, een poging tot regeling op nieuw zou verijdelen. Ook de ver- eenigiug van rente- en bedrijfsbelasting, waarvan de wensdhelykheid in het voorloopig verslag be toogd wordt, zou naar het oordeel der regeering nieuwe moeielijkheden baren, al worde ook toege geven, dat zij enkele bezwaren, aan het thans aan hangig voorstel eigen, zou kunnen wegnemen. De bedrijfsbelasting,, het tegenwoordig recht van patent vervangende, zal voor een deel op de grond slagen der thans geldende wetgeving moeten worden aangelegd. Aan den uitgesproken ^nsch, dat het wetsvoorstel betrekkelijk de bedrijfsbelasting spoedig ingediend worde, hoopt de Minister te kunnen vol doen. Vermits evenwel de invoering eener nieuwe wet ter vervanging van die op het patent niet dan met 1 Mei geschieden kan, omdat het dienstjaar van de patentbelasting met dat tijdstip aanvangt, heeft de Minister het beter geacht bovenal spoed tema ken met de bewerkingeiï van voorstellen betreffende het recht van zegel en registratie, welke, tot wet verheven, reeds in Januari zouden kunnen worden in werking gebracht. Met deze is de Min. dau ook zooverre gevorderd, dat hij hoopt, dat zy eerlang de Kamer zullen kunnen bereiken.' Aan eenige gewichtige bedenkingen tegen het ontwerp-rentebelasting is de Regeering bij haar ge wijzigd voorstel tegemoet gekomen. In de eerste plaats wat betreft het bedrijfskapitaal van kooplieden. Van verscheiden zijden is op het bezwaar van die vrijstelling gewezen. Bij het ge wijzigd ontwerp is thans cle vrijstelling van koop lieden, wegens het inkomen uit effecten en schuld vorderingen te verminderen met de renten, die zij aan hun crediteuren in depotrekening of rekening courant uitkeeren, terwijl bovendien hun aanslag in het pateutrecht in mindering komt van hun aanslag iu de rentebelasting. Een tweede bezwaar betrof de berekening van werkelijk genoten inkomsten by inkoop of verwis seling van effecten, waarbij loopende rente was betaa'd, of wel in den hoogeren prijs van het effect hit verwachte dividend gedeeltelijk schuilde. Aan het verlangen dat hieromtrent nadere bepalingen zouden worden gemaakt, komt de regeering in eeil nieuw artikel van het gewijzigd ontwerp tegemoet. Onder inkomen uit effecten zal wordeu verstaan nU/géldswaarde van betaalbaar gestelde coupons en dividendbewijzen en by overdracht van effeMn de ontvangen loopende rente, behoudens de vpgenile bepalingen. JT, De belastingplichtige mag de ontvangen geldswaarde van een coupon ter bepaling van zijn inkomen, ver minderen met de loopende rente, door hem opi die coupon betaald. bet inkomen, uit een effect zonder bijpassing van loopende rente verkregen, wordt, voor zoover daarvan het dividend of de volle rente niet genoten is, be rekend naar den maatstaf van 5 ten honderd in het jaar d« nominale waarde. Indien in het jaar, waarover het belastbaar in komen moet worden berekend, geen coupon of dividendbewijs is betaalbaar gesteld en bet effect voor het begin van dat jaar is uitgegeven, komt voor dat jaar geen loopende rente of inkomen, bedoeld in het vorige lid, als belastbaar inkomen in aanmerking. Een derde wijziging betreft de vrijstelling cn ver mindering der belasting voor liefdadige instellingen. I)e Regeering heeft die vrijstelling ernstig overwogen doch kwam tot de conclusie dat exceptioneele vrij stellingen in het kader van het belasting-ontwerp niet passen. Zij ziet echter geen bezwaar om in stellingen van weldanighenl, die armenverzorging voortdurend ten doel hebben, te doen deelen in de vrystelling ook voor physieke personen bepaald. 1 Een vierde wijziging betreft den tijd, die tot grondslag van de berekening van het genoten in komen dient. Volgens het wetsontwerp zou men op den ln Januari van elk jaar belastingplichtig zijn voor het zuiver inkomen, in het atgeloopen jaar genoten. Volgens het gewyzigde ontwerp is men bij het einde van elk jaar belastingplichtig voor het inkomen in dat jaar genoten. Voorts is de bevoegdheid van den controleur ge wijzigd in dien zin dat aan hem voor de beoordee ling der aangiften, aan wier juistheid hij twijfelt, een commissie van bijstand is toegevoegd, die waarborgen geeft, van den eenen kant tegen wille keur by het opleggen van ilen eed, van den anderen kant tegen onjuiste opgaven. Ten slotte vervolt de bepaling dat de wet reeds den ln Juli 1880 zal worden ingevoerd. Overigens heeft de regepriug veel verbeteringen in de redactie aangebracht, die de wet duidelijker makeu, menig verschil van meening en moeielijkheden in de toepassing wegnemen. Uit de nota's van Gedeputeerde Staten van Zuid- Ilolland aau de Staten van dit gewest overgelegd, blijkt, dat er naar huu oordeel termen zijn uintreut de aanvragen, van de besturen»der gemeenten Oude Tonge, Herkingen, Ooltgensphiat, Westinaas en liellevoettiluis om subsidie iu de buitengewone kosten van het lager ondcrwys, gunstige voordrachten aau den Koning te doen, wat laatstgenoemde gemeente betreft, zoo het haar althans niet langer dan tot 31 December 1881 vergund zij eeue plaatselijke belasting op het gedistilleerd te heffen. Oed. Staten hebben aau de gewestelijke vergade ring, in overweging gegeveu aan het gemeentebestuur van Uithoorn, te doen kennen dat geen termen zijn gevonden tot inwilliging van zijn verzoek om sub sidie voor deu aanleg van een weg onder die ge- meeute. Zy achten het belang der provincie bij deze wegverbetering niet betrokken. Bij koninklijk besluit van 25 dezer is de kapitein J. J. Roelauts van bet 4de regiment infanterie, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrug van dat pensioen bepaald op 1560 's jaars en hem de rang verleeiiu van majoor. Men schrijft aan het Leidsch Dagbl.Wit eene oinkeeriug iu enkele dagen in de lnudbouwmdege meenten Wel hebben nog niet alle klagende boeren eeu juichtoon aangeheven, maar toch, er zijn duizenden, die dankbaar erkéuoen dat de vooruitzichten veel guustiger zyn geworden. De wintergewass n, .vooral de tarwe, zijn heerlyk bijgekomen; het vlas, dat eerst wat spillig opsohoot, tooide zich reeds met een donzig kleedme zomergewassen, die tijdig iu den grond zijn gekomen, stuan uitrauutend, vooral de paar den- en duivenbooneu. Minder goed ziet het er uit met het iu 't laatst van April of Mei gezaaide, wat grootendeels droog in den grond is blijven liggen. Met vele suikeihieteu is dit ook het geval. De zomertarwe, waarop niet meer tc hopen valt, wordt hier en daar bruineboonen vervangen. De aardappelen, die het tot driemaal toe zoo kwaad te verantwoorden hadden, komen zeer goed vooruit, dank de tnlryke kiemen vun de poters. De enke le stukken koolzaad eu karwij beloven eene matige opbrengst. De weilandtn, die over 't algemeen veel te kaal afgeknaagd waren, groenen nu weer op. De rechte groeikracht, die men in Juli en Augustus niet zoo meer kan verwachten, is nu "nog wel aanwezig. Overigeós gaven de melkkoeien, naar het weinige gras, eene goede hoeveelheid zuivelrijke melk. Hooi- laud is er haast nietwat er is, belooft eene rede lijke opbrengst. Nu worden vele landeu voor den hooibouw eerst door bet vee ontruimd. Was het voor den landman minder gunstig, ook de tuinman had, tegeu de (droogtc te worstelen. Op zijn kleiner terrein kan liy echter veel doen, wat den landbouwer onmogelijk is. Zoo b. v. het gietend Alleen weten echter heel goed, dat het hemelwater moeilnk en, long niet geheel, kunstmatig door sloot- of ^an worden vervangen. Nu gaat bij den warmoezeuier alles flink vgnr- uit: vocht en warmte zijn de'kostelijke factoren die hem aan zyue lekkere producten, helpen. Spoedig wordt de keuken goed voorzien. Men bericht dat de Belgische regeering voornemens is bij gelegenheid van de buitengew. zitting der Kamers in Augustus a. s. voor te stellen aan de deserteurs uit het leger amnestie te verleenen. Het aantal van die deserteurs is zeer groot, het bedraagt omstreeks 18,000. Het meerer.deel verlaat den dienst om zich in het^ noorden van Frankrijk te vestigen, om er dan een tak van nijverheid uit te oefenen. Het programma van prijsvragen, uitgeschreven door de verecniging Nijverheid te Leeuwarden, voor den natioualen wedslryd, iu het jaar 1881 te hou den ter gelegenheid vau haar vijfentwintig-jarig be staan, omvat de volgende vakkenmeubelmakers, beoefenaars van decoratieve nijverheid, bouwkundigen, juwelieis. goud- eu zilversmeden, graveurs, tapijt- fabrikanten, metaalbewerkers, torenuurwerk-fabrikan ten, orgel- en muziek-instruraentmakers, smeden, koperslagers, blikslagers, steenhouwers, fabrikanten van gebakken steeu en teguis, fabrikanten vau aar dewerken, glns-industriëelen, molenmakers, wagenma kers, schilders jak werkers, steendrukkers, boekdrukkers, boekbinders, behaugselpapier-fabnkanten, hennep- eu touwslagers, zadelmakers, kleedermakers, heeren- en. dameshoeden makers, passementwerkers, schoen- en laarzenmakers, dekenfabrikanten, photografen, tapis serie- en borduurwerksters, kuustbloemenmakers, kap- persjiorstelwerkers,mundenwerkers, sigarenfabrikanten. De prijzen zijn gouden, zilvereu eu bronzen medail les, met of zonder geld van 300 tot 5. Het N. v. d. D. maakt melding van de volgende mislukte pogingen tot „zelfvernietiging". Een vreemdeling sprong Vrijdagnacht uit het raam van een der voorvertrekken van het nieuwe hotel op de Leidschebrug te Amsterdam en kwam neder op een kap vau zeildoek, aun de voorzijde vau het cafe by wijze van een zonnescherm aangebracht. Eerst werd de zelfmoordeuaar door de veerkracht vau het doek als een bal weder omhoog gedreven en vervolgens viel hy ongedeerd door het zeil heen loeu hij er de tweede male op neerkwam. Daarna sprong hij van een schuit in 't water en werd onmiddellijk door een paar polderjongens, die in eeu audcre sohuit lagen, gered. Vervo|geus werd by naar het hotel teruggebracht. Aan bet verslag van de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden wordt nog het volgende ontleend, dat tot kenschetsing en wanrdeering der Kweekschool kan dienen eu daarom van algemeen belang geacht kan worden. „Hoewel het onbegrijpelijk is, toont de statistiek duidelijk aan, dat het getal knapen die zich aan melden gedurende de zomerinuaudeu, aanmerkelijk grooter is*dan tijdens deu winter, al wordt er ia den winter ook zooveel meer geleden en is er in deu zomer zooveel meer werk te vinden. Men heeft wel eens gefluisterd dut dc ruime bedeeliugen in ^cle taedtn de vooruame oorzaak van dit ver schijnsel is, doch wij durveu hier geen oordeel over vellen. „Dat de jongens het bier goed hebben, zal ieder opvallen, die een blik riant in de albums op de tafel in de directie-kamer. Daar toch vindt meu eene photographie van tlken jongen zooals hij er uitzag toen by aankwam en treffend is gewoonlijk de verandering, die men opmerkt als dit portret na eenige maanden verhel» ken wordt met deu jeug dige matroos in zijn uelte vlbgge uniform, die in eene flinke militaire houding voor u staat. Voor zeker hebben niet alleen de kleeren deze gelukkige verandering teweeggebracht; vooral de leefwyze, de gymnastische oefeningen, exercities cn niet te ver geten de goede voeding, hebben veel bijgedragen om dat wonder te bewerken. Enkele jongens zijn gedurende hun bedrijf alhier meer dan 1.5 Kg. 's maands in gewicht toegenomen en tevens flink in de lengte opgeschoten, eu hoewel dit cijfer te groot is om als gemiddeld aangenomen te worden, vertoont toch de stnat die bij het vertrek der jongens wordt ingediend, verrassende uitkomsten aangaande de lichamelyke ontwikkeling. „Niemand trouwens die onj twaalf uur 's mid dags een kykje komt nemen in de eeUalen en de knapen ziet aanvallen op capucijners, snert of soep zal dit verwonderen, en menigeen zou jaloersch worden op zulk een eetlust. „Doch niet alleen worden de leerlingen alhier lichamelijk ontwikkeld, de staten van bekwaamheid die bij hun vertfek aan de commandanteu der op leidingsschapen worden overgelegd en waarop hunne tegenwoordige kennis geplaatst is naast hunne be kwaamheid bij aaukomst, toonéh duidelijk aan dat bijna allen zeer goede vorderingen hebben gemaakt. „Terwijl bij aankomst6 pet. nimmer hadden school gegaan6 pot. niet veel meer dan de letters kenden; 17 pet. een weinig konden lezen en schrij ven; 41 lL pet. vrij goed lezen eu schrijven, doch weinig rekenen22 pet. lezen, schrijven en rekenen; en slechts 71/2 goed ontwikkeld mochten heet en, .varen op eene enkele uitzondering na, allen bij hun vertrek niet alleen in stuat vrij goed tc lezen, te schrijven en te rekenen, (optellen en aftrekken), doch hadden zij ook begrip van de aardrijkskunde eu geschiedenis vau Nederland eu kennis van vele andere vakken, die meer bepaald op het zeeraans- bedrijf betrekking hebben. Natuurlijk zijn er uit zonderingen, want bij deu besten wil der onder wijzers is het niet mogelijk een knaap, die sedert zijne eerste levensjaren verwaarloosd is en niets heeft geleerd, in eenige maanden zoover te ontwik kelen eu zooveel kennis bij te brengen. Gelukkig ziju die voorbeelden van verwaarloozing weinig, doch dau ook zoo sterk dat het overdreven zoude ge noemd worden, wanneer men het hoorde vertellen zonder het feit te kunnen constateeren. Als een staaltje diene het volgendeeen knaap vau 15 jaren had tot zijne komst bier niets geleerden was steeds gebruikt om de ketels der groote stoomschepen van binnen af te bikken, lly had niet alleen geen denkbeeld van het bestaan van letters, doch was bovendien geheel onkundig van de waarde der munt stukken. Ziju verdienste was geweest 3 en 11 's weeks, doch wat die 3 eu 11 waren, waarschijnlijk guldeus en stuivers, wist hij niet. Men telde hem eenige muntstukken toe en de liefhebbende moeder zal wel op den uitkyk gestaan hebben om het geld van haar zoontje onmiddellijk in beslag te nemen. Is het geen zegen voor de maatschappij, dat door de opleiding aan de Kweekschool zulk een knaap, eu nog veel zijner makkers, voor een totalen onder gang behoed en misschien nog bruikbare menschen kunnen worden? Ia het niet de ware philanthropie, armoede en ellende te voorkomen door jongelingen op te voeden en den weg te wijzen om tot eene fatsoenlijke en eervolle betrekking te komen? In afwachting dat ook de Fraueker-beker ons land gaat verlaten, volgt hier eene beschrijving van dit kunststuk. De kelk en het deksel vormen een globe, waarop de wereldkaart uitvoerig is gegraveerd. De voet is versierd met gedreven cartouches, koppen en fruit- ornement, de baluster van den voet is door vier vrouwenkopjes omgeven, de toj> van het deksel wordt gevormd door een beeldje, voorstellende een naakt krijgsman, die een lans iu dé eene en een schild in de andere hand houdtop dit laatste zijn de wapens vau Saksen, Friesland eu Franeker gegra veerd. De onderrand van het deksel draagt het volgende omschrift Vt campana socat tva sic Franekers virtvs Saxoniae vt perhibent te exhibvisse duci. Fro qva terra tibi haec dona est concessa coloni Nos svmvs. et omnes haec tibi dona fervut. Het jaar van vervaardiging van dezen bekter wordt op 1607 gesteld. Tot deze tijdsbepaling is men waarschijnlijk gekomen door de laatste vijf woorden als een tijdvers te beschouwen. Als vervaardiger van den beker wordt Pitro Gualteri j Leovardeuis vermeld. Als een klok zoo klinkt, Franeker, uwe deugdzooals men beweert, dat gij u tegenover den hertog van Saxen hebt gedragen, waarvoor u deze grond alS geschenk is toegestaan; de bouwlieden zyn wij. Zie, allen brengen ua dit geschenk. Gedurende de laatste berichtsweek (eindigende 21 Juni jl.) was het met de pokziekte in Europa volgenderwijze gesteld te Londen stierven 10 aan de ziekte, kwamen 31 nieuwe patiënteu bij, en bevonden er zich in de ziekenhuizen 234 lijders. Te Weenen stierven 8, te Praag Ï2, te Triest 3, te Petersburg^ 2, te Bucharest 6, te Parijs 50, te Madrid 14, te Budapest 6, te Krakau 4, te War schau 3, te Cndix 2, te Genève, Rome en Venetië resp. 1. Ook in Denemarken en Zweden kwamen pokkengevallen voor. Op de buitenplaats van den heer Cnopius onder Ittersum bij Zwolle zijn ontvreemd een geheel zil veren Servies en tal vau zilveren lepels en vorken. De dieven, die meu vermoedt dat door een raampje der bestekamer zijn binnengekomen,- schijnen zeer op hun gemak te zyn geweest, daar zy een peper koek, een caroonade en eeu flesch wijn hebben verorberd en zij zioh behoorlyk van wijnglazen hebben bediend. De justitie uit Zwolle is reeds tot het doen van een onderzoek ter plaatse geweest. Aan den fakkeloptocht bij gelegenheid der Brus9e# sche kermis op Zaterdagavond 11. namen al de artis- ten der foire deel. Men zag er herculessen, waarzegster^, tandentrekkers, koprddansers, wilden, enz. In deu stoet bemerkte men insgelijks een olifant en een giraffe der menagerie Bidel. Die zonderlinge cavalcade heeft v#l succés gehad. I N Q E Z O N D E N. op den do^ der Inwijding van 't Monument vooi- 1 JVLI 1880. Ja Houtman, U zij thans ons lied, hoezee En Gouda, neen, vergeet het niet, hoezee Wij roemen, wat gij hebt verricht, U zij ons vroolijk lofgedicht. Vivat, Oranje Hoezee Hijsch Neerland, hijsch de vlaggen op, Zij voerden Uw Macht ten hoogsten top; Men wees, wat niemand had bestaan, Het roemryk pad naar de Oost ons aan. Die Oost heeft Holland groot gemaakt, Dat was 't waar Houtman slechts naar haakt, Het kleine Neerland groot te zien, Eu vrij en rijk nog bovendien. Toen kreeg de Spaansche Vorst zijn straf, Zich zclven delfde hij eeu graf; 't Verbod te landen in zijn land Wees Houtman 't verre Oosteratrand. Want Fredrik, volgt zijns broeders spoor, En Neerland loonde hem er voor; Het maakte hem tot Indisch Vorst, Of hij daar ooit van droomen dorst. Nog loont ons Neerland iedereen, Die met dat doel in de Oost verscheen, Want menig rijke keert er weer, Het Vaderland to) roem en eer II. Wijze: Wy leven vrij. Hoor Nederland hoor, hoe Gouda zingt, En danst op maatgeluid Het juicht den blydsten jubelkreet, Om wat eens Houtman voor ons deed, Den toein, aan Neêrlands roem besteed, Dien galmt het vroolijk uit. En wat het trouwste broederpaar Voor Neerland heeft gedaan, Dat dreunen we op 'met blijden toon o Hollands vlag, wat rijt gij schoon, Die troont in 't Oosten, als Houtmans loon. En wijst hun roem ons aan. Waai vlaggen, van die Oosterpoort, Tot waar de zon weer daalt Dat broederpaar wyst elk zijn plicht, Van wat voor Neerland dient verricht. Vorst Willem maakt dat pogen licht. Waar ons Zijn hulp omstraalt. Dat broederpaar was 't fondament, Van wat nu Neerland is En Gouda's eer werd Neerlands Macht; Daarvoor deez' steen hier aangebracht, Wij toonen dien aan 't nageslacht, Tot eeu gedachtenis. 's Lands Machten, en den Koning dank l Ze erkennen Gouda's eer. De Koning leef! Hij leve blij Ziju dier geslacht, dat minnen wij, l)e gade, die steeds hem dierbaar zij/ En 's Vorsten heil vermeer! III. Wijze God save the king). Geluk mijn Vaderstad, Die zoo veel goeds bevat, Met dezen stond. Wij deelen in een feest, Als nooit hier is geweest, Eu juichen blij van geest, Met hart cm mond. Geheel de burgery, Is thans verheugd en bly Gy loont de deugd. Dat toont Uw grootsche daad, Trots .afgunst, nijd eu haat, Die thans beschaamd daar staat, Bij onze. vreugd. Die vreugd zij steeds gepast, Eu loon' deu zwttren lafet Van 't Stads-Beheer. Steeds bloeie 't schoon Tergouw, Den Koning steeds getrouw, Poor deugd bij man en vrouw, Steeds meer en meer.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2