HALFWAS; or LEEMB. Cilinder Plafond PALEIS VOOR VOLKSVLIJT XTRi-JfflWMIB Ons Feest. Koeien- en Paardenhooi Sociëteit „Ons Genoegen." Openbare Verkooping ADVERTENTIËN TIMMERLIEDEN "VxIjcLstg4 2 Tulü 1SSO- 1). J. VEENENDAAL, TE KOOP: Een NET Lang- 7 Meter. Breed 4 Meter, AdresT. SNELLEMAN, groot 2.50, te GOUDA, Heilzaam middel voor KINDEREN. Prof. Pqrg-rer d' Alion HAAR-EXTRACT. DER I Elk die efn steentje lag, Voor 't f. eet vau dtzeu dag, Den blijdeteu groet Waar Houtmans feest op doel, O dat het elk gevoel Geen liefde hier ooit verkoel, Dau gaat het goed D. G. Vergadering vaa den Gemeenteraad. DIASDAG 2*9 JUNI. Tegruwoorilig de hh. van Bergen IJxendoorn, voorzitter, Reinij, Pnoce, Kist, Noothoven vau tiour, Fort u ij u Droog- bever, vttu Siruaieu, Post Drost, ShiiisoIu en Straver. De voorzitter deelt mede dat de hh Snel en Oudijk heb ben kennis gegeven verhinderd te ziju de vergadering bij te wonen De notulen der vorige vergaderiug worden gelezen eu ge arresteerd. De voorz. deelt mede, dat is ingekomen eene missive van Z. E. den Minister van Biunenlandsche Zaken, waariu wordt medegedeeld, dat ZE. zich bereid verklaard tot med werking om de Rijks Hoagcre Burgerschool - uit te breiden tot eene met 5-jarigeu cursus, op de voorwaarden door den Raad aan geboden. Notificatie. Nog wordt medegedeeld dat door hh. Gedeputeerde Stalen zijn goedgekeurd de raadsbesluiten tot afstauü vau groud aan J. J van V\ ijngaarden, het dempen en berasteren eener Bloot aan de derde kade, zijnde het verzoek van C. J. de Gidts, d< ii afstand van grond en water aan D. Huurman en tot iugebruikgetiug van gerioleerJeu grond aan G. C'. vau der Want en A. Grendel, alsmede tol wijziging der bouw veror dening, Notif. Ingekomen zijn v de rekening der bank van leening over 1879-80 Ter visie. eene missive van B. en YV. houdende voorstel tot oprich ting vau «eu progymnasium, waar»an de kosten worden ge raamd op 11000 u 12000 per jaar, hetwelk na aftrek dtr kosten van de Latijnsche school op 5000 k f 6000, wordt geschat, met uitnoodiging om B. en VV. te machtigen de helft daarvan als subsidie bij de Hooge Regeering aan te vragen Ter visie. «eue missive van den Onderwijzer der eerste burgerschool voor meisjes, verzoekende eene vierde Onderwijzeres in de handwerken cn daarvoor aan te stellen mej. E. C. I, van Echteu op een tracteraent van f 100.— alsmede om eene v^fde Kweckriling mogen aaustellcu, beide verzoeken wor den Joor de pl. Schoolcommissie ondersteund tir visie. B. en YV. doen in overleg met den Schoolopziener eu den hoofdooder wfrer der eerste Burgerschool voor meisjes eene voor dracht voor 2 Imlponderwijzcressen, waarop geplaatst zijn de dames 1. J Schouten te Gouda, 2. YV. S G. Hesse te Nij megen, 3. G'. A. Sorber te 's Hertogenbosch, 1. J. YV. Tado- ma te Oldeboorn, 2 M. D. van Arnerom te Gouda, 3 YV. S. G. Hesse te Nijmegen; ter visie en benoeming in eeue vol gende vergaderiug. ei u aJies van S. Lafeber en 24 nadere bewoners der K ii uemelkaioot, oiu vau gemeentewege dien wig aan de brcede zijde te verbeterenB. en YV. di-elen mede dat het water schap van Sluipwijk hiertoe verplicht is; ter visie. ceu ad Ges van It. A. M'ijcr te Londen, alsnu eene vertaling indienende van zijn vrocgtr ingezonden verzoek om concessie eener water\yidingter visie een Adres van-' G. tl. Fclderda c. s. zich beklagende over de rijtuigen, die op inarktdugeu voor hunne woningen worden gezet, wordt na korte discussie gesteld in handen van B en W. een adres van k. lonkheid, virzoekcude de huur vau eeu stuk land voor 3 jaren te coutiuuecren, wordt gesteld in banden van B. en W. Aan ie orde iH de reke-ning der dienstd Schutterij, dieast 1879- Het sdvi.es s t Pc kt tot goedkeuring, doch om de Com missie uit ie noodigen iiè hel virvolg eene juistere aanwijzing te doen; af zoo goedgekeurd, o Do rekeningen der gesubsidieerde instellingen van welda digheid, die vau het Burg. Armbestuur wordt algemeen goed gekeurd; De heer Post Drost verliet bij de behandeling daar van de vergadering. Aehtefeeuvolgens worden met algemeeue stemmen goedgekeurd die van hit vtreenigd YY'ees- en iElc- moeseniershnis, het Bestedelingshuis eu van het Israelietisch Armbestuur, terwijl die vaa de beide Gasthuizen wordt aan gehouden door het te gering aantal leden die aan dc stem ming konden deelnemen. Het adres van A. YV. van den Bi iel betrekkelijk het houden eener tapperij in het commissarishuisje vu» deti stoombootdienst „Estafette'. In het rapport van B en W. zija opgenomen de voorwaarden waarop de grond is afgestaan, B. en W. vinden geene redenen daarvan af te wyken en stellen voor het ver zoek niet toe te staan; hiertoe wordt besloten. Het adres vau P. VV. J. van Lueneu en C. J. Koot be- trekkelijk de rooiing voor eenige te bouwen woningen en de demping eener sloot in de Korte Akkeren: het' rapport van B. en W. luidt om geene wijziging in de rooiing tb brengen, ontraden de demping, dit wordt algemeen goedgekeurd. Het adres van J. de Jong Ar., C. van Veen én A. W. Janknegt betrekkelijk het dempen eener sloot in de Korte Akkeren B. en W. ad»iseervn dit verzoek toe te staan en de sloot te dempen met koknnsch, de|kosten geraamd op ƒ200; wordt algemeen goedgekeurd. Een voorstel betrekkelijk de verlaging der brug over de Wetering in de Crabetbstraat. B. en W. deelen mede dat het Polderbestuur vafl Bloemeudaal zijne goedkeuring daaraan heeft gegeven, stellen voor aan de vroegere aanvragers van woningen zulks toe (e staan tot verlaging van 60 centimeters ouder toezicht van B. en W dit woijft algemeen goedgekeurd B. en «YV. vragen machtiging om aan Z. M. den Koning dispensatie te verzoeken., voor eene bnrgerdagschoolhiermede vereenigt zich 'de vergadering. Worden benoemdtot regentes der beide Gasthuizen mevr. van Bergen L'zeudooruEvekink Busgets tot lid der plait- selyke Schoolcommissie de beer mr YV. Hemsingtot hulp- onderwijzer aan de tweede burgerschool voor jongens de heer J. D. K rei keu te Breda en tot hulpooderwyzere» aan de tweede ar int it sc bowl mcj. J. C. Kaïns pek le Gouda Na uibchtigiug otu aau Jt uoiuun besluiten uitvoering te geven zonder reanmpt ie, g at d<- verg uleritlg over iu ccue inet gevloten deuren tot bet doen cuicr mrdedcrling. MARKTBERICHTEN. Gouda, 1 Juli i860. Bjj kleinen omzet, was de stemmiug flauw. Polderlarwe, puike ƒ10.50 a ƒ11.25. Mindere 9.50 a 10.Rogge, puike 7.S0 8.40. Mindere 7.50 a 7.75. Voer f.7.— a ƒ7.40. Gerst, puike 7.00 a 7.80. Mindere 6.25 a 6.75. Haver, zware 4.25 a 5. Ligte 3.50 a ƒ4.—. De veemarkt met weinig aanvoer, de handel traag, varkens geschikt voor Londen van 23 li 26 et. per half kilo, magere varkeus en biggen vlug ver koeld, vette sehapen vlug, lammeren traug te ver- koopen. Aangevoerd 162 parlgeu Kaas, eersle ijuuliteit van 32.— a 35.tweede qualiteit flauwer van 28.— n 30.— Goeboter, 1.45 a 1.60. Weiboter, 1.20 a 1.30. Burgerlijke Stand. GEBOREN80 Juni, Petrus Johannes, ouders P. J. Koe- mans en D. Mikkers. OVERLEDEN: 28 Juni H. J J. Rujjgers, 10 d 29. G. van Gent, huisvr. vah H. Bruckhuijsen, 66 j. 11 ra. 30. J. H. dc Bruijn, 20 j. GEHUWD.- 30 Junj. F. F. J. Brijbag en en J. M. Heer- keus. G. Haagsinau en J F. van den Ring. D. Suel- lcniau en Al. boot. Getroffen door het roerend afscheid van onzen waarden Directeur, den WelEd. Heer A. A. G. van ITERSON, bij Z.Eds aftreden, roepen wij hem een welgemeend hartelijk V AAItWML toe en wenschen hem nog lang van zijne welverdiende rust te mogen genieten. Hut Gezamenlijk PERSONEEL der STEARINE-KAARSEN- FABRIEK «GOUDA.» Gouda, 30 Juni 1880. Broodbakker te Gouda, VRAAGT ten spoe digste EEN De ondergeteekende bevelen zich aan tot het LEVEREN van PUIK aan Ingezetenen van Gouda en Omstreken. Te bevragen bij FRANS van HOFWEGEN te Gouda en C. van WIJNGAARDEN te Pa- pendrecht. Aan belanghebbenden wordt bij deze bekend gemaakt, dat de eerstvolgende BALLOTAGE voor bet Lidmaatschap der Sociëteit zal plaats hebben op ZATERDAG 17 JULIJ a. s.,ende Ballotage-Lijst aanstaanden ZATERDAG 10 JULI gesloten wordt. Namens het Bestuur, H. JAGER, Secretarü. Gouda, 1 Juli 1880. Timmerman, Kleiweg, Gouda, bij wien TWEE BEKWAME dadelijk kannen geplaatst worden. Gouda. Druk van A. Brinkman.' worden tegen f 2.75 bet stok TE KOOP GEV RAAGD. Adres onder No. 458 aan het Bureau dezer Courant. op MAANDAG den 12n JULIJ 1880, des voor- middags ten elf ure, in het lokaal der Sociëteit »Vredebest« aan de Markt aldaar, van: Een hecht, sterk, goed doortimmerd HUIS en ERF, Tl'IN en GEBOUW daarachter; aan de Gouwe te Gouda, Wjjk C. No. 227, kadas ter Sectie D. No. 220. Een'hecht en sterk PAKHUIS met WOON HUIS, aan de Gouwe te Gouda, C. No. 224, kadaster Sectie D. No. 1077. Een HUIS, SCBUURTJE en ERF, in den Langen Groenendaal te Gouda, I. No. 109, kadaster Sectie B. No. 1789, Een HUIS en ERF in de Stoofsteeg tc Gouda, Wijk A. No. 76, kadaster Sectie C. No. 55, waarin een goed Voorhuis, drie Kamers, Keuken met Pomp en vele gemakken. Een HUIS en ERF met een GEBOUW daar achter, aan 't Jaagpad te Gouda, Wijk Q.No. 38, kadaster Sectie A. No. 1747. Een in 1879 nieuw gebouwd HUIS en ERF, in de Vogelenzang te Gouda, W jjk M. No. 158, kadaster Sectie C. No. 922. Een HUIS met BOVENHUIS en ERF, aan de Spieringstraat te Gouda, Wjjk F. Nos. 15 en 16, kadaster Sectie 0. No. 1694 gedeeltelijk; 18 HUIZEN en ERVEN te Gouda en wel: 2 aan 't water van den Groeneweg, Wijk L. Nos. 112 en 113; 5 op een Erf achter den Groeneweg, Wjjk L. Nos. 121 tot 125; 4 in de Geuzenstraat, L. Nos. 46 tot 49; 1 in de Wijde Poort aan den Groeneweg, L. No. 187; 1 aan den Raam Q. No. 396; 5 in het Jon kershof alnaar, Q. Nos. 397, 398, 399, 401 en 402 en 2 in het Paradijs in de Vogeleuzang, Wijk M. Nos. 21 en 22. En een stuk GROND en perceel WATER, in de Crabethstraat te Gouda, om daarop twee huizen te bonwen. Nadere inlichtingen zjjn te bekomen ten Kan tore van den Notaris W. J. FQRTUIJN DROOG- LEEVER, te Gouda, Dit haarversterkende en haarontwikkelende is een zeer heilzaam middel, om te gebruiken voor kinderenhet bevordert den groei van het haar bjj uitnemendheid en houdt het tevens in stand. Wat ziet men ook niet vele menschen, die tengevolge van ia hunne jeugd hoofdklieren te hebbenx gehad, kale plekken op het hoofd hebben; door gebruik van dit H aar-Extract doet men iteJr nieuwe wortels ontkiemen en men krijgt eflPfermen haarbolwie is er, die zich (hoewel buiten zijne schuld) soms op een jeugdigen leeftijd niet schaamt voor een kaal hoofd. Men voorkomt het, door bij kinderen, tooral gebruik te maken van dit Haar-E.xtract, dat a 40 cent per flacon, verkrijgbaar is gesteld bjj: Mej. de Wed. BlmlAN, Gouda. F. A. G. VAH DETH. GOUDSCHE COURANT. In de verwachting, dat onze lezers er prijs op zullen stellen, zoo spoedig mogelij Ie een volledig verslag te hebben van de feestviering en de gehouden toespraken, hébben wij ons beijverd hun dit buitengeivone nummer reeds heden aan te bieden als eene herin nering aan de welgeslaagde hulde aart de Gebr. Houtman gebracht. Du Redactie. Wie heden onze goede stad binnenkwam, van welke zijde ook, bekoelde niet te vragen of er feest werd gevierd. Overal wapperde de driekleur, overal was een vroolijke menigte op de been om deel te nemen aan de hulde, die heden in de personen vau twee oude (ioudsche poorters zou worden ge bracht aan hot voorgeslacht, dat den weg ontsloten heelt naar Insulinde. De algemeene versiering der stad was het duidelijke bewijs, dat elk er belang in stelde te toonen, dat hij niet onverschillig was voor het bezit van een gedenkteeken, hetwelk be roemde Goudsche burgers eert in de eerste plaats, en tevens het zinnebeeld is van de waardeering van de voordeelen, welke het bezit van Indië in den loop der tijden voor Nederland heeft opgeleverd. Bij onze wandeling door de versierde straten trok vooral onze aandacht de keurige versiering, aangebracht in de étalage van den heer D. Samsom op de Markt. De met de jaartallen 1695 en 18841; het Goudsche wapen en de namen der Houtmans versierde doeken maken den achtergrond uit van een golfsgewijs geslingerde draperie, waarop een zeilend schip statig heendrijft. Het geheel maakte vooral iu den avond een goed effect en doet den smaak des outwerpers alle eer aan. Oudertus8chen is het ruim 1 uur geworden; er heerscht een vroolijke drukte in de straten; het weder dut des morgens dreigde het feest in het water (dat echte Goudsche element) te doen vallen, is opgeklaard en met upgewektcn zin spoeden wij ens naar het stadhuis om getuigen te zijn van de pl» chtigc ontvangst der genood igden op het stadhuis. De feestcommissie was daar voltallig bijeen, met de leden van het dagelijksch bestuur, de leden van den gemeenteraad en verscheidene andere autoritei ten en genoodigdeu, waaronder wij ook eenige vertegenwoordigers der groote pers opmerkten. De voorzitter van liet hoofdcomité, onze burge meester mr. A. A. van Bergeu IJzendoorn, nam daarop het woord om het feest in te leiden. Hy zeide ongeveer het volgende M. 11. Uit naam van het feestcomité heb ik de eer U allen als feestgenooten te begroeten en U onzen dank te betuigen, dat gy onze feestviering met Uwe tegen woordigheid hebt willen opluisteren. M. H. Zoo is dan eindelijk de dag aangebroken, dat in de geboortestad van de gebr. de Houtman he* gedenkteeken zal worden onthuld ter eere van hen, die den eersten band hebben geknoopt, die Neder land aan Indië verbindt. Plechtigheden als deze wa ren in den laatstcn tyd in ons vaderland niet zeld zaam. Zij werden bijgewoond door tal van belang stellenden, die van heinde en ver waren samenge-^ vloeid om ze mede te vieren. Hier zal dat niet het geval zynvelen werden verhinderd op te komen. k Hoe meer er afwezig zijn, hoe meer wij op prijs stellen op de tegenwoordigheid van hen, die met ons deelnemen aan de hfclde, aan onze beroemde stadgenooten gebracht. Het zjjn groote mannen en het is een groote tyd, dien wy heden herdenkep. Geruiinen tijd had de worstelstrijd tegen Spanje geduurd. Het land was uitgeput, maar niet uitgediofd was de geestkracht, de energie onzer vaderen. Terwijl onze poortefs en huis lieden den ongelijken stryd tegen het machtige Spanje met afwisselend geluk voerden, togen onze kooplieden <en zeevaarders naar het verre Oosten om, daar hier de bronnen van welvaart waren opgedroogd, andere cp te sporen en daardoor de worsteling voort te zet ten en zegeyierend jten ei tide te brengen. Op die Gouda. Druk vah A. Brihkhah, 1 tochten werden zij voorgegaan door de beroemde mannen, wien wy thans onze hulde gaan brengen. Zij waren het, die het eerste verbond sloten met de inlandsche bevolking en daardoor den grondslag legden tot onze toekomstige onafhankelijkheid en handelsgrootheid. Toen in 1597 Houtman eii de zijnen terugkeerden van hun langdurigen en gevaarlijken tocht, was het feest in Amsterdam en werden de terugkeerenden met volksgejuich en in plechtigen optocht in de feest vierende stad binnengeleid. Rechtstreeksche vruchten, welke die onderneming afwierj», hebben weinig reden tot dien jubel gegeven een van 4 schepen, waar mede de tocht werd ondernomen „de Amsterdam" was verloren gegaan, en slechts een derde van de tochtgenooten mochten den vaderlandschen grond wederzien. Maar hoe gering die rechtstreeksche voor deelen waren, men meende toch, dat eené groote uitkomst was verkregen, die ryke vruchten zou dragen voor stad en land. De Arasterdammers van dien tijd werden in hunne verwachting niet bedrogen. Als de horen des overvloeds drie eeuwen lang zich over ons land heeft uitgestort, als wij op het wereldtooneel een rol hebben gespeeld, zoo schit terend als zonder wederga is in de geschiedenis, als nog onze woonstede bestaat in een vrij en ge zegend land, hebben wij dat naast Gods zegen, naast de groote daden onzer Oranjevorsten, naast den on- bedwingbaren moed van het' voorgeslacht, te danken aan de mannen en de gebeurtenissen, aan wier her denking deze dag is gewijd. Maar ik mag op dezen weg niet voortgaan en in grijpen in de taak van den feestredenaar van dezen dag. Mij is door het comité niet anders opgedragen dan U hier welkom te heeten en U dank te zeg gen voor Uwe tegenwoordigheid, aan welke opdracht ik de eer heb by deze te voldoen. Na het uitspreken van dezen welkomstgroet werd van wege het comité de eerewijn aangeboden en gareu allen gehoor aan de uitnoodiging om de ten toonstelling te bezichtigen van voorwerpen, die op de gebroeders Houtman betrekking hebben. Met veel smaak waren deze in een aangrenzend lokaal ge rangschikt. Hel midden vormde het portret van Frederik Houtman, waarboveu het wapen der Goudsche familie prijkte, waartoe de helden van dezen feestdag behoorden. Op de tafel daaronder merkten wy iu handschrift op het „Cort verhael" dat dezer dagen in druk is uitgegeven, met den nieuwen afdruk er uaast voorts een origineele door Frederik de Houtman ge- teekende quitantie, in de rondte gestoffeerd door oude verhalen van zeereizen ofte wel „voyagiën" als: „eerste schipvaert" der Hollanders in 1648 uitgege ven en „historisch Journael van de voyage onder admiraal Steven v. d. Hage, benevens een diohtstuk van onzen stadgenoot D. Ruiter Jr. ter eere der Houtmans. Verscheidene kaarten, globes en afbeeldingen vorm den een waarlyk smaakvol geheel, dat wij, naar wy hooren, voornamelijk aan de goede zorgen van Dr. Iterson te danken hadden. Aan verdere beschrijving wagen wy ons, als lee- ken in het vak der oudheidkunde niet, doch het zou misschien velen welkom zijn, indien het Goudsche pnbliek iu de gelegenheid werd gesteld zoo aUse bijeen te zien, wat er van de Houtmans over is/of op hun tochten betrekking«.heeft. x y Van daar richtten wij onze sohreden naar het feest terrein. Een drom Van genoodigdeu omringt het nog omhulde monument, in afwachting van de dingen die er komen zullen. Een nog talrijker publiek staat buiten omvin de verte getuige te zyn der plechtig- jieid en verlangende een blik te werpen op het woe lig feestterrein en de zuil. Tegen drie uur komen de Minister van Koloniën Mr. W. Baron van Gdltstein, de Commissaris des Kooings Mr. Fook, de afge- vaardigdeq van ons distriet Mr. Patyn en Mr. M. Bichon van IJsselmonde met het Gemeentebestuur en de Hoofdcommissie op het terrein en neemt de plechtigheid een aanvang. Op de tribune merken wy behalve deze heeren op vele leden van den raad en verschillende autoriteitpn met hun dames, terwyl een talrijke schaar stadgpnooten en Vreemdelingen het monument en het spreekgestoelte omgeeft. Do vice* voorzit ter van de commissie, de heer J. N. Soheltemn neemt daarop M woord en «preekt de volgende feestrede uit: Jioogcdelgoboren Heer Voorzitter van onze Com missie, wien Z. M. de hoogste belangen van onze overzeesche gewesten heeft toevertrouwd! Hooggeschatte Eereleden, onder welke ik ook Uwe Exc den Commissaris des Koni.;gs van dit gewest, met een blijmoedig harte begroet! Afgevaardigden van onze Sub-Commissiën! Edelachtbaar Gemeentebestuur van Gouda, en gij overige genoodigden, in welke lands- of stedelijke betrekking ook werkzaam! Hooggewaardeerde Vrouwenschaar! Geëerde Hoorderessen en Hoorders Er is een woord in onze moedertaal, een schoon woord, omdat het een nog schooner z&ak aanduidt, dat evenwel naar het schijnt, voor velen zoek is ge raakt, zoo zij het ooit gekend hebben; een woord, dat dreigt voor ons volk verloren te zullen gaan, zoo de geest, die dezulken bezielt, maar dien ik hier niet nader omschrijven wil, al verder en verder zich uitbreidt en een volgend geslacht misschien reeds geheel bestuurteen woorddat reeds lang tot het verledene zal behooren, indien althans de betergezinden onder onze natie door eigen houding en daad niet spoedig samenspannen om het te handhaven, wanneer de bewerkers van het woor denboek onzer Nederlandsche taal tot de letter zullen gekomen zijn waarouder het behoort. Het is het woord waardetring. Ja waardeering, sch.itting van den werkelyken prijs, wanneer het zaken, of van ware verdiensten wanneer het personen geldt en inzonderheid eigene stad- en landgenooten, die wofdt tegenwoordig bij al te velen onder ons gemist. En gaat het nu olieden zooals mij, G. H.dan moge het u hinderen wanneer gij jongelieden, nauwelijks d3u kinderschoe nen ontwassen, over menschen, in wier schaduw zij misschien nooit zullen kunnen staan, een driest en vermetel oordeel hoort uitspreken; gij brengt hen gemakkelijk tot zwijgen, of gij denkt bij u zei ven: zij zijn niet wyzer, en haalt medelijdend de schou ders op, maar het blijft hierbij. Erger wordt het nochtans en gij begint u te ergeren, wanneer ouderen met hun pessimistische begrippen van den tegenwoordigen tijd, bij monde of ln geschrifte, door zulk een geest van depretiatie van alles wat u rein en schoon en goed en heilig was tot dus verre, zich laten besturen. Maar er gaat u als een zwaard door de ziel, wanneer gij tot de treu rige ontdekking komt en daarin hoe langer zoo meer bevestigd wordt, dat ook werkelijk verdienste lijke mannen op hun gebied, mannen van invloed en beteekenis en wier eigen naam zelfs de geschied- rollen aan het nageslacht vermelden zullen, ook wel eens door dien stroom werden medegesleept, in dien draaikolk geraakten, of op dien klip verzeilden. En toch dat is reeds eenige jaren geleden met een onzer vaderlandsche geleerden geschied. Dat is met hem geschied ten aanzien van twee voormalige in boorlingen en poorters dezer stad, de verdienste lijkste wellicht, die Gouda ooit heeft voortgebracht en aan wie geheel Nederland tot op den dag van heden nog de grootste verplichting heeft. Dat is met een nu reeds afgestorvene, waarom ik zijn naam hier niet uitspfeken zal, ten opzichte van de Ge broeders de Houtman geschied. Doch mag ik u nogmaals met mijzelven vergelijken, dan wordt ulieden heden een pleister op die geslagen wonde gelegd. Dan zijt gij dankbaar, omdat gij uzelven van dien verderfelijken geest onzes tijds vrij kennende, toqh nog vele verwanten in het bezit van dienuan waardeering, onder ons volk gevonden hebt. Dan doortintelen gevoelens vau vreugde, zij het ook van eenigszins getemperde en weemoedige vreugde, bij de gedachte aan alles wat daaraan is voorafgegaan, in (leze oogenblikken uw gemoed, omdat er als een echt nationaal gedenkteeken op dezen dag, een monument voor de Gebr. de Houtman in de geboorteplaats van diézelfde gebroeders verrijzen zal. Een echt nationaal gedenkteeken. Met dien naam bestempel ik het hier reeds gestichte, en dra voor ons aller oog zichtbare monument. Maar mag liet zoo in waarheid heeten Zeker niet in die om vangrijke beteekenif, waarin uwe Hoofdcommissie dit zoozeer had gewenscht, niet in die van ee.i „eerezuil door de eensgezinde en krachtige samen werking van Nederland en Neerlands Oost-Iiid op gericht." Helaas, daaraan hëeft veel ontbroken De tweede koopstad van ons vaderland begreep in hare wijsheid daarvoor niets te pioeten doen. En waar wakkere en edele mannen in onze rijke en verjongde

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 3