BINNENLAND. Gemengde Berichten. Aan Griekenland en Turkije zullen nu gelijklui dende nota's worden gezonden, waarbij Turkije wordt „uitgenoodigd" de Voorstelleu der conferentie aan te nemen. Vau dwang is vooreeist nog geen sprake. Wel wordt bericht, dat «Ie Fransche en Engelsche vloten in de Tnrksche wateren zullen gaan kruisen. Maar vooifoopig zal het daartoe nog niet komen. Men verwacht nog steeds, dat Turkije toegeven zal. Al thans men wacht dat vooreerst af. De tijd zal moeten leeren, of men zich niet ill deze verwachtiiig bedriegt, gelijk tot heden zeer waarschijnlijk is. GOUDA, 6 Juli 1880. Op verzoek van «ie Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollaud heeft de miuister van waterstaat Zyn oordeel gezegd over den door die Staten voorgestelde waterweg tusscheu Amsterdam eu Rotterdam. Hoewel de minister vele bezwaren tegeu het plan heeft (waarop wij weldra hopen terug te koinen) handhaven de Staten hun voorstel, dat waarschijnlijk in de volgende week bij de Provinciale. Staten 111 behan deling zal komcu. Wjj vernemen dat dc Heer Schim van der Loeff, beroepen predikant bij de Reinontrautschc gemeente alhier, deu 22n Augustus zijne intreerede zal houden, na door Ds. Marouier bevestigd te zijn. Kerkdieven komen meermalen voor in kerken, waar goed gevulde offerbussen of kerkelijke sieraden hen lokkeuinbraak in een zoogenaamde armenkerk (want al is de naam tegenwoordig Kleine Kerk, de oude naam is nog dc meest bekende) behoort tot de zeldzaamheden. Hier had het Zondagnacht plaats. De bijbel van den preekstoel (men zegt een geschenk van l)s. Vorstman) e«i eeuige psalm- en gezaugboeken moet de eenige bait zijn geweest. In Oudewater zallerf weldra twee groote fabrieken ▼erryzen een stoomoliesiagerij van de hh. Verloop te Utrecht e« een stooratouwslagerij van den heer van der Lee. De laatstgenoemde wordt op Hekeudorpsch grondgebied gebouwd. De overdekte loods zal eene lengte van 400 el hebben, zoodat de werklieden steeds tegeu regen en sneeuw beschut zullen «yn. l Donderdag herdacht de heer W. J. Thier den dag waarop hy zich vóór 40 jaren te Oudewater als ge- neef kundige vestigde. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling, welke de geachte jubilaris, die boewei hij sedert de laatste jaren blind is, nog een drukke praktijk waarneemt, mocht ondervinden. De Gemeente-rekening van Nieuwerkerk a/d. IJsel over 1879 bedraagt in ontvangst 13,290.86, in uitgaaf 12,388.58 batig saldo 907.28. Onder de uitgaven komen ougeveer 5000 voor wegens kosten van het lager ouderwijs. De thaus in den Krintpenerwanrd gerooid wordende vroege aardappelen geveu een zeer goed beschot, terwijl ook de qualiteit zeer bevredigend is. De late staan althans zeer schoon te bloeien en beloven mede eene goede opbrengst. Van aardappelziekte verneemt men lot dusverre niets. i Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de hertaling van eene Historische novelle van Louise Mühlbach (Clara Muudt): „Frederik de Groote en zijn Koetsier" door A. J. Servaas van Rooijen, uit te geven ten voordeele van de benadeelde door den Brand van de Valther- en Weerdingervenen. Voor den prijs van 1.ontvangt men niet alleen een aardige novelle, maar bevordert men tevens een goed doel. Staten-Goneraal. Tweede Kaheb. ifcttfng van 4 Juli 1880. De discussie over de Noanlerkanulenwet is aange vangen. De heer Corver Hooft was er tegen op grond tan de financieele bezwaren. lot nieuwe openbare werkeu in den tegenwoordigen toestand wilde hij niet medewerken. De heeren van der Schrieck en de Bieberstein dringen aan op eene spoedige voorzieniug in den toestand van bet Noordoosten van Noord-Brabant. De heer Baslert dringt aan op weglating der namen der maatschappijen aan wie subsidie zal worden verleend, ten einde de regeering niet te binden aan wellicht minder soliede concessionarissen; hij en de heer van Dedem vragen inlichtingen omtrent de verbetering van den waterstand op de Overijselsche kanalen. De heer Rutgers is voor het ontwerp. Hy vraagt inlichtingen omtrent de plannen betreffende den nieuwen waterweg van Amsterdam. ÊÊs de minister de oude Keulsche vaart wil oplappB zal hij dat weggeworpen geld noemen. De heer Heydenrijck zul voor den aanleg der kauaalverbiuditigen stemmeu als zijnde eene inter nationale verplichting, maar tegen dc verbetering van den waterstaat van Friesland. De heer Meijier beveelt de verbetering van de Voorzaan aan. De heer van Ifouteu waarschuwt de regeering niet aan de» wensch vau den heer Rutgers omtrent het kanalisutieplau voor Amsterdam te voldoen. Hij merkt op aan den heer Heijdenrijok, dat de Stant niet verbonden is tot finincitselen steun aan internatiouale kanuulverbindiugeii. Hij klaagt echter dat over de voedingkanalen luchtig hcengegleden is en ontraadt op dien grond de aanneming der wet. De minister van waterstaat beroept zich op de zedelijke verplichtingen tot financiëelen steun der kauaalverbiudingen. Voor de voeding ral voldoende kunnen gezorgd worden. Omtrent de plannen tot waterverbetering in Noord-Brabant hoopt de spreker dat de 8taten van Noord-Brabant weldra een besluit zullen nemen. Egn nader oudnatoek van het Rijnkanaal voor Amstmftntr "Was bepaald noodig na de techuische bezwaren die deskundigen tegen het Vallei kanaal hadden ingebracht. De resultateu van het onderzoek hoopt hij spoedig te kunnen mededeelen. De heer van Houten is niet voldaan over 's ministers autwoord omtrent de qnaestie der voeding van het kanaal. Hij stelt een motie voor, die aldus luidt: „de regeeriug uit te noodigen, om aan de kamer medcdecling te doen van de uitgaven, welke ver moedelijk noodig zullen zijn om de in het aanhangige wetsontwerp behandelde kanalen een voldoenden waterstand voor de behoefteu der gewone scheepvaart te verzekeren, en van de wijze waarop in die uit gaven zal worden voorzienen inmiddels de be- hai.deliug van het wetsontwerp te schorsen." Door het hoofdbestuur der Nederlatwlsche Ver- eeniging tot bevorderiug der Koepokinenting zyn wij verzocht het onderstaande op te nemen. Het inenten uit kalfpokken. (animale vaccinatie). In verschillende gemeenten van ons land worden in deu luatsten tijd fjhoor besturen en geneeskun digen maatregelen genomen om zich van ingeente kalveren te voordien, ten einde van de stof uit de kalfpokken gebruik te makeu voor vaccinatie eu revacci natie. Ofschoon voorstanders van het gebruik van dier lijke pokstof, ineenen wij echter, in het belang eener deugdelijke inenting er ernstig op te moeten wijzeu dat voor een doeltreffend gebruik vau de dierlijke pokslof eeuige oefening vereischt wordt. Elke inrichting tot voortplanting van oorspronkelijke koepokstof (Pure Vacciuogèue) heeft hare lijdensge schiedenis. Eerst na eenigen tijd te hebben gewerkt mocht het aan deze inrichtingen gelukken nit dc kalfpokken een stof te verzamelen, die in werkzaam heid de tot hiertoe gebruikelyke stof uit kinder koepokken evenaart. Er bestaat dus wel eeuige grond voor de vrees, dat de op vele plaatseu zonder voorbereiding ge nomen proeveu met dierlijke pokstof tot teleur stelling zullen leiden en hrt vertrouwen op de deugdelijkheid der auimnle vaccinatie aan 't wankelen brengen. Wil men met vrqcht de dierlijke pokstof ge bruik maken, dan is bet dringend noodzakelijk, dat men de bestaande inrichtingen van dezen aard be- zoeke, ten einde nauwkeurig bekend te worden met 4dles, wat vereischt wordt, om zich eene krachtige vaccinatie uit de kalfpokken te verschaffen. Wy meenen daarom te mogen vertrouwen, dat allen, die de oorspronkelijke koepokstof wenschen voort te planten en wie volksgezondheid en volks welvaart ter harte gaan, gaarne gebruik zullen maken van de gelegenheid, om een bezoek te brengen aan een der „Pares Yaocinogènes/, in ons land, waar men steeds bereid is ieder belangstellende met raad en daad ter zijde te staan. Namens het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeuiging voornoemd. T>e Commissie van geneeskundigen, Dr. B. CARSTEN, Voorzitter. Dr. VROESOM DE HAAN, Secretaris. 's-Gravenhave, p 80 Juni 1880. Rotterdam. Het is bekend, dat vooral vau orthodoxe zijde tegen de inenting wordt gestreden. Daarom moge vermeld en gewaardeerd worden dat het Wageningsch Weekbladeen orgaan dier richting, ronduit verklaart „Voorbehoedmiddelen, goed gebruikt, zijn geoorloofd, noodzakelijk. Dwang ten deze keuren we echter met beslistheid af," en verder „We zijn derhalve niet tegen de vaccine." Het N. v. d. D, verneemt dat de heeren Ising, van der Star, Maller, Vogel en Middelburg, te a-Hage, P. Kahusen, vau Gorkora en de Veer tB Amsterdam, en A. C. Kruseman te Haarlem, zjeli vereeoigd hebben tol eeu commissie, ten einde te overleggen op welke wijze de nagedachtenis »an Creiuer waardig en gepaet voor ons volk in eerbiedie aandenken kan gehouden worden. 8 Blijkens bericht bij het Hoof.I-Comilé te 's-Ha-e ontvangen, is dc Willem Barende: gisteren te Vurdö aangekomen. Aan boord was alles wel. Men vond ys op 75° Noorderbreedte. De Nederlandsche Consul te Dresden bericht onder dagteekening van 15 Juni, hoofdzakelijk het volgende aangaande de verwachtingen van den oozit in Sukeen Tarwe en kooltaad beloven een goeden gemiddelden ooget. Kogge, die in sommige streken vee) ven de late vorst -geleden heeft, zal waarschijnlijk beneden een gemiddelden oogst blijven. Haver en gerst slaan gedeeltelijk zeer goed, gedeeltelijk heeft de koude van Mei in fiyt gebergte veel kwaad gedaan, zoodat men niet meer deu eeu gemiddelde opbrengst kan verwachten. De aardappelen ontwikkelen zich laat maar krachtig. Gras en klaver geven eu beloven in de vrnchbare lage streken een rijke opbrengst; de hoog gelegen hooilanden zyn gedurende het koude' voorjaar zeer schraal gebleven. Van boomvruchten, die door üe late vorst voor een groot gedeelte bel dorven zijn, kao men in de meeste streken sleehts een geriugen oogst verweekten. Üe veestapel ls gezond door den winter gekomen. Volgens mededeeliug ven den Nederlandsehen Consul te Memel, dd. 2! Juni jl., weren de uit zichten op deu oogst iu zijn distriet tot uog toe algemeen gunstig. De granen hadden deu wiuter goed doorgestaan, de zomergewassen •tonden goed en de nachtvorsten Van Mei hadden in die streken, dewijl de planten nog niet ver in omwikkeling gevorderd waren, niet zoo groote schade berokkend als in zuidelijker gelegen districten. Daar de onde graanvoorraden bijna geheel opge ruimd zijn en nienwe aanvoeren, ook ten gevolge van het iuvoerreoht, veel minder dan anders aankomen, bad er een vrij aanzienlijke rijzing in deu prijs der meeste graansoorten plaats gehad. Door de stoomvaart-maatschappij Zeeland zijn naar en van Engeland vervoerd, in het eerste half jaar dezes jnsrs, 22,879 passagiers, tegen 20,011 iu ff» en 17,175 ton goederen, tegen 13,802 toil in Eet eerste half jaar van 1879. Het gerechtshof te 's Hertogenboscb heeft A. vso Beest, deu moordenaar der jeugdige dienslbodê van den landbouwer Smookcrs te Sleeuwjjk, tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Een snoeppartij in het groot maakte Donderdag een onderwerp van behandeling nit bij de Kcohtbauk te Amsterdam. Niet minderden tien jongens beneden de zestien jare/matouden namelijk terecht, omdat zij in vercenigsng met elkander fijne beschuiten, sui kererwten en dera^lijke lekkernijen van een zolder Jiadden weggenomen en opgegeten. De meestrn hunner waren reeds vroeger bij dergelijke dieverijen betrokken geweest. Een belhamel had hun daartoe den weg gewezen en zelfs meerderen tot deelneming overgehaald. Het O. M cischte aller schnldigver- klaring aan diefstal in een bewoond hnis doormiddel van binnenbmak, iu vereeuiging gepleegd door per sonen beneden 16 jaren, met oordeel des ouderscbeids; tegen een hunner opsluiting in een verbeterbuis voor zeven, legen twee voor zes, tegen zee voor tyf juten; tegen ten overigens oppassenden jongen, die zich slechts eenmaal tot snoeperij had laten overhalen, luidde de eisch 45 degen celstraf. Deze gestrenge eiscb deed onder de jongens en hun familiebetrek kingen pp de tribune zulk een algemeen gejammer outstaan, dat de zitting moest worden gesehorst. Het hoofdbestuur der Hol!, maatschappij van land bouw heeft bekend gemaakt, dat het bij kon. be sluit van 25 Maart jl. voor dit jaar weder de vergunning heeft gekrrgen tot bet houden eener ver loting, bij gelegenheid van de algemeene tentoon stelling, die iu de maand September te Leiden zal plaats hebben. Het aantal uit te geven loten is bepaald op een maximun van 25000. Het hoofd bestuur beeft gemeend de regels te moeten bekend maken, welke bij het ten uitvoer leggen dezer ver gunning zullen worden in acht genomen. Het doel van het houden der verloting is om de inzeudingeu op de tentoonstelling aan te moedigen. Alle prijzen zullen dus op het tentoonstellingsterrein worden aangekocht. De kas der maatschappij zal onder geen voorwendsel voordeel mogen genieten van deze verloting. De opbrengst van de verkochte loten zal, na aftrek der onvermijdelijke koeten, geheel aan prijzen worden besteeg. Dit nu was reeds de regel bij vorige gelegenhedent maar de onvermijdelijke kosten werden zeer groot, door de wijze waarop herhaaldelijk in de dagbladen de verloting bij bet publiek moeat bekend gemaakt worden. En hetgeen bel bezwaarlijkst was, dezs koeten bleven dezelfde, ook wanneer weinig loten werden geplaatst. Hierin nu wenseht het hoofdbe stuur dit jaar, evenals in 1879, verandering te brengen. De verloting zal alléén in bet Maandblad der Maatschappij worden aangekondigd. Waaneer dus minder loten mochten wordeu verkocht, hetgeen niet waarschijnlijk is, zullen de houders dier loten toch byua dezelfde kans hebben op het trekken van een goeden prijs. Het hoofdbestuur heeft in zyne vergadering van (jen 29e Juni jl. besloten, de loten te verkoopen Op de volgeude voorwaarden: 1 lot 1, 11 loten 10, 110 loten JtO. De loten zijn te verkrijsteu hij den seacetarie-pennir.gnieester dar maatschappij te Loosduinen en wordeu, op franco aanvraag eu na overmaking van het bedrag per postwissel of aangeteekenden brief, vrachtvrij toegkonden. Blijkens waarnemingen te Frederiksoord viel in Juni jk 127 strepen (teil.) regen. Ual gemiildelde van de teven vorige junimaanden van 61 mM„ dus nu 66 meer, of ruim dubbel zooveel. Juni 1879 was ook boog, nl. 101; ofaahoon het nu nog 26 aiM. meer is, was da weerageateldbeid tuaschen en ook t'jdena de regendagen nu ook veel gunatigar, milder, dan toen. Dat zulk een groote massa regen in een maand tot de uitsonderingen behoort (evenals Mei jl. wat het geringe der hoeveelheid betrof) blijkt daaruit, dat onder de 90 maanden, van Januari 1873 tot Jnni 1880, slechts 6 voorkomen, die meer of even veel gegeven hebbeu als de nu geëindigde, nl. Aug.; 1873 131, Nov. 1875 142, Sept. 1876 129, Aug, 1877 149, Aug. 1878 127 en Nov. 1878 128, In le Bulletin du Canal inliroce'anique komt een ver baal voor van de jongste reis van de Leaeeps door Engeland, Nederland en België. De schrijver, blijk baar een van de Lesseps' reismakkers, ia vol geest drift over de ontvangst hier te lande en geeft een hoogst vleiende beschrijving vui al hetgeen hy op xiju vluchtigeu doorril te Arasterdam eu te 'a-Gra- Vènhage gezien en gehoord beeft. Ware alles wer kelijkheid, hetgeen hij omtrent Nederland aan zijn lezers verhaalt, dan leefden wij in het beloofde land, en 'bestond er geen gesegender plukje op aarde dan het hoekje grond tuaschen Ken» en Schelde. Over onze waterstaatswerken is de sehryver uit bundig in lofhy deelt ons zelfs het verrassende nieuwtje mede, dat de heer Conrad druk bezig ia aan liet droogleggen van de Zuiderzee. Over de ryke landouwen van den Haarlemmermeer-polder, «waar vroeger ellende en koorts heerschten* (sic), is de schrijver verrukt, evenals over de beleefd heid van de Nederlanders om «Ie génie franyais, primesautier et peraévérant,* rooals in dichterlijken stijl de heer de Lefseps wordt aangeduid, gedurende zyn verblijf in Nederlaod steeds iu 't Fransch toe te spreken. Iu kalmer stijl wjjdt de schrijver iu lof uit over den Haag, welke stad bij de hoofdstad van Neder land noemt. Zooveel is reker, dat de schrijver een aangenomen indruk van Nederland heeft meegenomen en dat de buitenlander, kennis nemende vau zijn verhaal, •en niet te ongunstige opvatting van ons land zal erlangen. Iu Gcuève beeft men een bijzon waargenomen, welk luchtverschijnsel wel menigvuldig in de pool streken, maar zeer pelden elders voorkomt. Om half zes kwam de zon vergezeld van twee andere zonnen boven de bergen te voorschijn, omgeven door eeu witten nevel, die zich langzamerhand kleurde als «en regenboog. Het prachtige schouwspel duurde vuim drie kwartier. lp het Engelsche Lagerhuis is het gewoonte dat de leden worden voorgesteld aan den speaker, die den nieuwgekozene begroet met den voorgeschreven beleefdheidsvorm„Ik geloof reeds vroeger het ge noegen gehad te hebban, u te zien." Dezer dagen had die pleohtigheid op nieuw plaats en de tegen woordige speaker, de heer Brand, begroette met die woorden ook zyn eigen zoon, di« eveneeus lid van bet Parlement is. Twee personen zaten vocvr eenige dageu in een koffiehuis te Berlijn rustig kaart te spelen, toen een paar audere, hun onbekende gasten, zich by hen voegden en hun over deu schouder in de kaarten keken. Eindelijk begon dit een der spelers te ver velen. Ilij stond op, gaf voor, dat hy zich een oogenblik verwijderen moest en verzocht den gast, die hem in de kaart had zitten kyken, een oogen blik voor hem te willen spelen. Een paar minuten later komt eeu knecht binnen eu meldde den anderen speler, dat er iemand was om hem te spreken. Deze staat op eu geeft eveneens zyne kaarten aan den persoou, die achter hem zat eu de twee vreem den spelen nu samen voert. Ten laatsten begon het bun toch op te vallen, dat de twee spelers volstrekt niet terugkwamenzij leggen de kaarten neer, gaan in de andere vertrekken zoeken en ziet, daar zaten de beide vreeraden rustig voort te spelen zij hadden zich op de eenvoudigste wijze vau eeu paar lastige personen ontslagen. Een merkwaardige officieele opgaaf, onlangs te Parijs openbaar gemaakt, is wel die van de vrou wen eu meisjes, die den kost verdienen met voor model te poseerep. Haar getal bearaagt 671; te weten: 230 Itnli#aiitch«, 124- Franaohe, 80 ©uitsche, 60 Zwitsersche, 50 Spaanscbe, 49 Belgische, 45 En gelsche, 30 Araerikaansche, 2 Portugeesche en óéne Ierscbe 130 van haar zijn de 21 jaar gepasseerd, alle andereu zijn tusschen de 16 en 20 jaren. Wat het eigenlijk beroep dezer dames betreft, zoo bt-booren er 60 tot de Parijsche tooneelen, 40 zijn inodisten, 30 naaisters; de overigen zijn zonder be paald beroep Hiiar salaris is zeer verschillend. Het minste bedraagt 2 francs per zitting, net hoogste 40 a 50 francs. Nu vau regeeringswege wederom voorgesteld wordt onze goede Hollandsche namen van maten en ge wichten door uitheemsche te vervangen, breugen we het volgend fragment in herinnering dat, naar we meenen, bij gelegenheid fan een vorig regeerings- voorstel in den Spectator verscheen -. In diepe gepeinzen verloren, zat hij daar in de oneindige ruimte te staren, met den meterboog op de vensterbank gesteand, en het hoofd rustende in den decimeter van de linkerhand. Aohteloos hield hy met den rechter een potdecagram tusschen vinger en centimeter, als wilde hij de indrukken opteekenen, die de beschonwiug vau het landschap, dat zich voor hem uitbreidde, op zijn gemoed maakte. Weemoedig staarde hij naar de donkere wolkenmillimeters, die in het westen dc laatste stralen der oiidergaaude zon bedektenWat is waarheid riep hij plotseling uitMoet ik alles gelooven, wat de eerste de beste domliter uit lijn oeutimeter gelieft te zuigen en mij als onloochenbare waarheid opdischtZal pc onder al d« wijsgeerige stelsels, die men overal bij-het hectoliter voor droge waren opschept, een zauddeoigram ware wysbeid vinden Zal ik mij hals over liter werpen in den maalstroom, waarin zooveel duizende denkende liters vóór mij verdronken zijnin den strijd, waaruit zoo weinigen met den decimeter der over- wimitg te voorschijn zijn getredou? en waarom? Waarom zou ik eeu petgrideciliter ondernemen in die onbekende wereld, wanneer toch ten slotte dé mcnsch, dat brooze hectoliter voor natte waren, aan den dood onderworpen blijftDe dood (en hier werd de jongeling nog somberder), die onverwacht een milli meter haalt door de stoutste verwachtingen, die den grijsaart evenmin spaart als het onschuldige gram in de wieg; dat schrikbeeld, waarmede men den buosgram ouder den oen timeier houdt, zoodat zelfs de meest verstokte, de litengste aterling onder eeu centiliter te vangen is! Als decagram drukt my dat deukbeeld op de ziel. (Hier wordt de jongeling allersomberst eu verstomt). Te Kopenhagen overleed eenige dagen geleden de beroemde Peeusche Noordpool-reiziger en tolk Carl Petersen, geboren in 1813. In 185051 nam hij deel aan de Engelsche expeditie onder het bevel vau kapt. Parry, uitgezonden om de overlevenden van de expeditie van Franklin op te zoeken. Van 185355 nam hij deel aan de Amerikaausche expeditie van dr. K&hn, en was een der weinigen die het leveu behielden. Van 185759 was hy een der leden van de expeditie met de Fox, onder het bevel van sir Leopold Mc. Clintock, welke zulke belangrijke overblyfaelen van de expeditie van Franklin mede- i brachten j en zijne laatste expeditie was die met de Forell naar Spitsbergen, waaraan de thans zoo be roemde professor Nordenskjöld deel nam. De heer Petersen ontving de ridderorde van de Dannebrog van Koning Frederik den zevende, de Engelsche Noordpool-medaille en de Zweedsche gouden medaille van verdienste. De Illustration fronqaise verbaalt de volgende anecdote omtrent den rijken Amerikaan van der Bilt, die de oogeu vau geheel Parijs tot zich trok, toen hij eene schildery van den Spaanschen schilder Vil- legns voor 150,000 fr. aankocht. Meissouier, die bezig was van der Bildt's portret te maken, vertelde hem, al schilderende, hoe onaan- aangenaatn hij het vond, dat een zijner meest gelief koosde doeken naar Berlijn terzeild was. „Het is misschien kinderachtig", voegde hij er bij, „maar het komt mij voor alsof mijn stuk, dat daarenboven een Fransch militair onderwerp behandelt, zich daar in gevangenschap bevindt." „Hoe beet het stuk?" vroeg van der Bilt. „Generaal Desaix en zij» staf, de voorposten bezoekende", was het antwoord. Van der Bilt zeide niets, maar vier dagen later, toen hij weer voor den schilder gezeten had, vertoonde hij hem de schilderij, waar zij over gesproken had den. „Van nu af", zeide bij, „zal uw stuk niet langer te Berlijn, maar te New-York gezocht wor den." De schatrijke Amerikaan, in zijn vaderland de spoorwegkouing genoemd, had slechts even het vol gend telegram naar Berlijn gezonden„Zend my onmiddellijk de schildery van Meissonier; ik zal alles betalen wat er voor gevraagd wordti" In de jaarlijksche vergadering van de Engelsche Vereeniging tot het voorkomen van wreedheid jegens dieren, Maandag te Londen gehouden, werden door de priuses var. Wales prijzen uitgereikt aan de J>est geslaagden onder 10,000 schoolkinderen, die opstellen hadden iugezouden over menschen plicht jegens de diereu„. Met levendige ingenomenheid wees de prins vau Wales op de behartiging der goede zaak van die zijde dat is van de zijde van onderwij zers en sehoolwet. Uit het verslag van deu secretaris bleek, dat er in het afgeloopeu jaar door toedoen der Vereeniging 3,453 personen met boete en 373 met gevangenis gestraft werden wegens mishandeling van dieren. In het jaar 1879 zijn in Pruisen door den staat 100 mijlen nienwe spoorweg aangelegd en in exploi tatie genomen. Ten gevolge der verschillende naas tingen omvatte het net der staatsspoorwegen 15,000 k. m. op de 20,800 k. ra. spoorwegen, die iu Pruisen gevonden worden. Bovendien is voor staatsrekening met den aanleg van 950 mijl nienwe banen begonnen. De verhouding van Staats- tot particuliere exploi tatie over geheel 'Duitscbland komt overeen met de verhouding in Pruisen: op de 32.5R0 km. werden 25,500 km. van staatswege geëxploiteerd. Voor particuliere rekening is men met den aanleg van ongeveer 750 km. nieuwe lijnen bezig. Bet aan- legkapitaal voor de 1700 km. die dus en van staats wege en door particulieren worden aangelegd, is 809 millioen M. Bovendien beraamt het Ministerie voor openbare werken nog voordurend plannen voor nieuwe wegen tot vergemakkelijking van bet verkeer. Zoo wordt een weg Krfurt-Griminentkal aangelegd. De uitvoer van brood en brood»toffe» der Vereeéigde Staten was in 1870 ter waarde van Dollars 72,251,000 eu ju 1879 (dat wil zeggen van 1 Juli 1879 tot 30 Juni 1879) Dollars 210,355,000, een vermeerdering van 191 pot. Is nog sterker verhouding is de uitvoer van vleesch, boter, kaas en die verdere artikelen, die ouder den naam provisions worden samengevat, toegenomen iu dat tiental jaren, nl. van Dollars 28,176,000 tot Dollars 116,859,000 welk laatste «jfer iutusschen bij het voorafgaande jaar vergelckeu nog een vermindering vau 7 millioen aaugewjpt. Levend vee werd voor Dollars 1,045,032 iu 1&70 uitgevoerd en voor Dollars 11,487,754 in 18(79. De groote vermeerdering van den Ameriks»n|piSu uitvoer is aan deze artikelen te dankeu, doch ook bij sommige andere producten en fubricaten is flinke vermeerdering op te mee keu. Zoo stegen inbAtzeltde tijdsverloop katoenen stoffen van Dollars ^787,282 lot Dollars 10.853,950; ijzer en staal van Dollars 8,341,000 tot Dollars 12,766,000 landbouwmachines van Dollars 1,068,476 tot Dollars 2,933,388, welk laatste cijfer intussclien sedert 6 jaren ongeveer ststiousir is. De invoer blijft grootendeelskomen uit het Vereenigd Koninkrijk, dat nog het best in staat is tegen de enorme tarieven te worstelen. In 1879 kwhm uit Groot-Brittanje tweemaal zooveel aan waarde al9 uit Cuba, tweemaal zooveel als uit .Frankryk, driemaal zooveel als Duitschlnud en byaa driemaal zooveel als uit Brazilië. De waarde van den Eugelschen invoer was nl. Dollars 108,540,000 die van den Braziliaunsehen Dollars 39,375,000. Met het loopeude fiscale jaar zullen die cijfers teu gevolge der heerschende koopmanie veel belangrijker zijn. Reeds was over de eerste 8 inaapden der waarde vau den invoer 110 millioen dollars meer dan het vorig ;aar, die van den uitvoer 56 millioen dollars meer. 4 Volgens de thans a/geloopen volkstelling in de Vereeuigde Staten van N. Amerika bedraagt de be draagt de bevolking )n de voornaamste steden de volgende cijfers: NewYork 1,350,000, Philadelphia 850,000, Brooklyn 500,000, Chicago 475,000, St. Louis 450,Q00, Boston. 365,Q00, Baltimore 350,000, en Cincinnati 250,000. Gedurende het laatste tiental jaren is New York mek 408,000, zielen toegenomen, -Philadelphia met 175,000, Brooklyn met 104,000, Chicago met 176,000, Sl. Louis met 14p,000, Boston

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2