Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nq 2479. 1880. IS BINNENLAND. BUITENLAND- Vrijdag 16 Juli. □oping- LAND, (laatst be- e 4 Hectaren in Oukoop, xiorweg. Itultenlandsch Overzicht SCHUTTERIJ. i j| 1880. jn 2e KI.) l-RKCflT naar EN4NG8N. Ter vermijding van oponthoud gelieve men alle voor de Redac tie bestemde brieven bij den Uit gever te bezorgen. ■a i combinatiën. i 12.50, 3.—, O, 5 25. 7.25, fti 5, 2 28, 3.35, 5, 9.35, 10.35. 15, 8.—, 3.59, 1.31, 2.18, 4.5, 8.43. 21, 2.41,3,43, en 15, 2.41, 3.43, 21,2.41,3.43, 13,4^,7.81. I GOUDSCHE COURANT. er VERGA- avonda ten den WelEd. men zjjner 10.30. 10.40, 50, 8.80, 9.30. NDERDAG ten elf ure, i, 11.15, 12.9, 18, 8.55, 9.58. 10.—, 11.15, 7.45, 9.—. 10.10, 10.30, .35,8.15, 9.80. 42, 8.23. 0, 6.58, 8.38. 2.20, 7.7. 1,11.18, 12.12, .58, 9.57. Jz. 1OOM. REEL. RT Lz. m en infor- i MONTIJM l te (joiuta. GOUDA, 15 Juli 1880. Reeds in ons vorig Nummer konden wij eonstfc- teeren dat allerwegen blijdschap heerschte, wegens bet bedanken ran onzen Burgemeester voor het Lidmaatschap ran Gedeputeerde Staten. De avond ran dienzelfden voor Gouda voortaan merkwaardigen dertienden Juli, toonde op nieuw hoezeer de Heer IJzendoorn bemind en geacht wordt. Ten 8.59 met zyne echtgenoote uit ’s Hage aangekomen, werd bij door een gedeelte van den Raad verwelkomd en onder het oordoovend gejuich van «Leve de Burge meester" in open rijtuigen naar zijne woning geleid. Op de Markt gekomen, werd hij door het muziek- oorpa der Schutterij verwelkomd, later werd hij in zijne woning door vele autoriteiten en particulieren bezocht en werd hem tevens door de Officieren der schotel van den parlementairen maaltijd, de afschaffing van de gemaalbelastingmet 269 tegen 128 stemmen werd een motie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de Kamer, kennis genomen hebbende van de ver klaringen van het ministerie ovtrgaat tot de be handeling van de afzonderlijke artikelen van het ontwerp betreffende de gemaalbelasting. Toch kan de beraadslaging nog een beelen tijd duren, want er zijn niet minder dan 24 verschillende moties in aantocht. Natuurlek hebben de meeste weinig te beteekenende afgevaardig len denken alken, dat zij door het voorstellen vaiii een motie op zichzelf reeds mannen van gewicht warden. Wat doen wij toch eigenljjlf langer in Afghanistan?, vraagt de Engelsche SpectatorJZoo de leiders der vroe gere oppositie iets bnloofd hebben, waarbij wij hen aan hun woord mogen houden, dan is het wel, dat ten spoedigste een einde zon warden gemaakt aan die ellendige Afghaansche zaken. De regeeriug beloofde, dat wij het land zouden verlatende onderkoning gaf bevelen van die strekking, en generaal Stewart blijft er genesteld als vroeger. Wij gaan bet land niet ar.nexeeren, wij gaan het'niet bezetten, wij gaan het niet straffen. Wat ter wereld doen wij er dan langer De Britscbe soldaten blijven te Kaboel; het is waar, er wordt uienNUM* maar zoodra er zich in den ó|nt vertooneu, acht men zich verplicht ze uiteen te jagen, en van tijd tot tyd gaat men weerbarstige dorpen veroveren eu lastige stammen afstraffen. Dat zijn eigenlijk niet anders dan strooptochten, een schande \oor de Britsche wapenen. Het schijnt, dat het hoofddoel van ons verblijf te Kaboel is, een Emir te zoéken, maar met al ous zoeken vinden we niemand. Wij hebbeu bezwaren tegen iedereen, tegen Abdi»*'Rahman, tegen ïapuub Klian, tegen Haschim Khaü, tegen Moesa Khan, in T kort tegen iederen denkbaren candidaat, en er ver heffen zich waarlijk reeds stemmen om bij al dien twijfel annexatie aan te pryzen, alsof niet juist zulk een plan door de uitspraak van het Engelsche volk te eeueuinale is veroordeeld. De groote moeilijkheid om ecu Emir te vinden is gelegen in het dwaze be sluit om Kandahar, d. w. z. het rijkste en vrucht baarste deel van Afghanistan, tot een afzonderlijken staat te maken. Geen pretendent voor den Afghaan- schen heerscberszetel kan daarmee genoegen nemen. Inmiddels is de beheerscher van den nieuwen staat Kandahar, dien wij onafhankelijk gemaakt hebben, zoo zwak, dat er voortdureud een Britsch leger noodig is en noodig zal blijven om hem te steunen. Zoo zullen wij door het //onafhankelijk* maken van Kandahar ons al de lasten zonder de lusten eener auuexatie op deu hals hebben gehaald. Wie weet, wat bloed en geld Ayoeb-Khan, die tegen Kandahar oprukt ons nu weer kosten zal 1 Wat te doen? De knoop moet doorgehakt. Het eenvoudigst ware misschien, zegt the Spectator, Yacoub-Khan te herslelleu en onmiddellijk het heele land te ontruimen. Dat zou ten minste beter zijn «dan 60,000 man in Afghanistan te houden, die maandelijks 500,000 kosten. Reeds hebben de kosten van den nutteloozen oorlog 15 millioen beloopeu, zooalè Lord Hartington mededeelde, dat is negen millioen meer dan de raming 81. 10.9. 10 9. 21. 6.—, 10.9. .34, 2.21,3.4, 4, 10.9, 11.1, 14, 2.21, 3.4, 10.9. N en 's HAGE i ARNHEM. Met de rust en de veiligheid in 't Russische ryk is het in de 5 maanden van Loris Melikuffs be stuur veel vooruitgegaan. De Uamb. Corr. bevat daarover uitvoerige mededeelt ogen, waaruit blykt, dat de dictator die uitkomst heeft weten te ver kregen, zonder tot uiterste middelen de toevlucht te nemen. //Graaf Loris-Mdikoff" zegt de bericht gever wis de rechte mau op de rechte plaats. De koortsachlige aandoening, wtlke het maatschappelijk leven onderminde, is sedert zijne optieding ver dwenen vrees voor de nihilisten bestaat niet meer en het drijven der misdadige revolutionnaire partij is onderdrukt.* Ook deze berichtgever meldt, dat graaf Loris-Melikoff steeds in overleg met den grootvovst-troonopvolger handelt. Over het algemeen wordt aangenomen, dat het Loris-Melikoff gelukt is, invloedryke hoofden der bewegingspartij te over tuigen, dat de vervulling van een deel harer went schen mettertijd volkomen zeker is, en het aan houden der gisting niets anders dan vertraging kan veroorzaken. Nu de openbare veiligheid in Rusland zulke vorderingen maakt, zal het wellicht spoedig aan deu invloed van den dictator gelukken, om niet slechts voor grootere vryheid der drukpers te zorgen, maar ook voor verbetering van den oeconomischen toestand, waarop door de Golos is aangedrongen. De koning der Hellenen, die Berlijn heeft ver laten om eenige dagen te Kopenhagen door te brengen, zal vervolgens het Russische hof bezoeken. Gedurende zyn kort verbluf te Berlyn heeft hij verscheidene malen zijn gevoelen en dat zyner re geering te kennen gegeven over de besluiten der Berlyuscbe conferentie. //Griekenland" zeide hij o. a. z/weet geduld te oefenen. Het is op alle gibeurte- nissen voorbereid, doch tal, uit erkentelijkheid jegens de mogendheden, niets ondernemen wat de vrede lievende beslechting zou kunnen bemoeilijken van de taak, welke zij op zich hebbeu genomen." De Jtaliaausche Kamer is eindelijk aan den hoofd- Schutterij een serenade aangeboden, waarbij het ge noemde muziekcorps zijne diensten verleende. De mede in ons vorig nummer aangekondigde samen komst in //Ons Genoegen" had gisteien avond plaats. De opkomst was nog talrijker dan de vorige maal, hetgeen waarschijnlijk moet worden toegesebreven aan de omstandigheid dat thans meerdere bekendheid omtrent het voornemen bestond. Ook thans leidde de Heer W. J. Fortuijn Droog- leever de Vergadering. Hij hield de volgende toe spraak Mijne Heereu! Op de vorige bijeenkomst te dezer plaatse, werden op voorstel van den Heer Steens Zijnen eenige van ons afgevaardigd om aan deu Burgemeester dezer gemeente de adressen over te brengen, inboudende den wensch, dat hij in ’t belang van Gouda mocht besluiten voor de eervolle betrekking van Lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waartoe hij was benoemd, te bedanken en Burgemeester van Gouda te blijven. Aan dien last is voldaan. Uwe afgevaardigden brachten de wenschen over wan 888 ingezetenen. Blijkbaar was de Burgemeester door dat bewijs van groote sympathie getroffen. Zeker, zeide hij, bet belang van Gouda ging hem zeer ter harte, maar ook als lid van Gedeputeerde Staten kou hij voor Gouda nuttig werkzaam zijn. Daarna verliepen eenige dagen en in gespannen verwachting verbeidde men de beslissing. De,vraag: weet ge al iets van *t besluit des Burgemeesters? ging van mond tot moud en telkens moest daarop ecu ontkennend antwoord worden gegeven, tot dat gistereu morgen de blijmare werd vernomen: de Burgemeester blyft! Als met een too verslag wapperden do vlaggen van bijna alle huizen, de gelukwenschen over en weder, hadden geen einde, in één woord de vreugde was algemeen. *t Geen gisteren avond, bij de terugkomst des Burgen eksters uit de residentie is geschied dat weet gij allen. De geheele bevolking van Gouda was op de been. De geestdrift was algemeen, aangrijpend, sons aandoénlijk. Geen vorst kon zich ooit op aangenamer intocht, op hartelyker ontvangst beroemen. Mijne Heereu 1 Het doel der vorige bijeenkomst was den Bur- gemeestei onzen wensch kenbaar te maken, dat hij in ’t belang van Gouda mocht besluiten Burgemeester dezer Gemeente te blijven, thars, nu die wensch vervuld is, meenden wij U te moeten uitnoodiger, een adres van dankbetuiging wegens ’t genomen besluit te teekenen. Wij stellen U voor dit te doen in de volgende bewoordingen Aan den Weledelgestrengen Heer Mr. A. x A. van Bergen IJzendoorn, Burgemeester van Gouda. De oiidergeteekenden. ingezetenen van Gouda, ge voelen zich gedrongen U hunnen warmen dank te betuigen voor ’t genomen besluit, om de eervolle benoeming tot Lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet aan te nemen en alzoo Burgemeester dezer Gemeente te blijven. Zij zija overtuigd van het groote belang van dit lesluit voor Gouda; want, ofschoon zij weten dat door U reeds veel goeds is tot stand gebracht, weten zij toch ook, dat op velerlei gebied nog veel te verrichten is, waarbij Uwe voorlichting, Uwe krach tige bijstand noodzakelijk is. Eu zij wenschen alzoo dat het U moge gegeVen zijn tal van jaren als hoofd dezer Gemeente werkzaam te zijn, hare belangen te blijven behartigen, het goede te blijven bevorderen en het verkeerde te blyven bestrijden. Gouda, den 14 Juli 1880. Dit adres werd met applaus goedgekeurd staande de vergadering door velen geteekend. Mede werd bijval betuigd om aanstaanden Maan dag het heugelijk feit feestelijk te gedenken. Lysten voor geldelijke bydragen werden reeds door velen geteekend en zullen alom (met het adres van dank- BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- meente Gouda, brengen ter kennis van belangheb benden, dat overeenkomstig Zijner Majesteits besluit van 28 Juny 1828 (Staatsblad No. 42) de Commissie van onderzoek enz., omschreven in Art. ]5 der Wet op de SCHUTTERIJEN van 11 April 1827, hare bij de Wet bepaalde werkzaamheden heeft aang?vangen, en roepen bij «leze op, alle dit jaar voor de SCHUT TERIJ iug« schreven en geloot hebbende personen, om voor de voornoemde Commissie te verschijnen in het RAADHUIS dezer Gemeente, op MAANDAG den 26 JULIJ 1880, des voormiddags ten 11 ure, tea einde, of voor de Schatierlijke dienst tc worden gedesigneerd, df wel redenen van vrystelling heb bende, daartoe de vereisehte bewijsstukken in te leveren, opdat die zoudeu kunnen worden onderzocht en aan de wet getoetst. Wordende de belanghebbenden aangemaand om niet te verzuimen ten bepaalden tijd voor de Com missie van onderzoek te verschijnen, daar zij, welke niet mogten opkomen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zooverre hun dienstplichtige nommers zijn ten deel gevallen, by de Schalterij zuilen worden iugdijfd. Gouda, 13 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders vopmoemfk VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. id meer geëxecuteerd, itrek benden Atghauen eu van tijd tot tyd gaat men weerbarstige dorpen

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1