Gemengde Berichten. Laatste Berichten. POLI IE. betuiging) worden aangeboden- Ook bij onzen uit- gever iirgen deze lysteti ter teekening. lint vuornemen bestaat de beide adressen met alle liamltcckeuiugeu te doen binden in een prachtigeu band. Voois,. zal Maandag des morgens en des avonds muziek op de Markt zyn, eeu serenade zal den Bur- gV'inetster worden gebracht, willicht zal eeu vuurwerk het feest besluiten. Het saldo der gelden zal den armen ten goede kometj. Nog werd besloten nu de vlaggen in te halen, doch Maandag in den vrosgen morgen ze weder uit te steken en ze Ben geheeleu dag te doen hangen. Y,ui s11-dezer had het jaarlijksch examen plaats aan de Rijks Hoogere Burgerschool alhier. Ten gevolge daarvan werden uit tie eerste klasse naar de tweede bevorderd: A. Mtjulieff, F. H. J. Privé, T. Beken kamp, M. Zwiiresteiu, WSmits, 3: F. van tier Linden, A. van Rnab van Canstein, CJ J. Kramers, J M. Boom. Voorwaardelijk (met hér—examen)F. O. J. Steeumtijer, C. 0. J, van Mierojy J. Schouten. 1 Van,- de tweede naar de derde r> D. A. de Jong, J' (X Schonevebl van der Cloet, M. Schinkel, VV. Koster, C. H. Felix, C. Maarschalk, J. J. W. Veld horst, K, E. ltenhl. Voorwaardelijk (met her-examen): H. M. ltlicbuël, IV. B. Diepenvein, L. A. Molijn, P. M. Koster en A. Jonker. Aau geen der leerlingen voor hi t volledig onder wijs in de ilirde klasse kon het diploma worden uitgereikt- Wel nan C. Kruijt Dz, leerling voor eukgle vakken, voor de door hent gevolgde laleu. Bij de voorloopige inschrijving voor den nieuwen cttrsus" hebben zich 11 oandidaten aangemeld. Door het kantongerecht alhier is een koopman uit Amsterdam tot een boete, van drie gulden of gevangenisstraf va# een uag veroordeeld, omdat hij ill een spoorweg-coupe 3e klasse tusschen Gvudacn Moercapelle inc| drie speelkaarten om geld hazard spel had geboudeo, zoogenaamd „Óen, twee, die, harten boer". Hij was bekeurd door den rijksveldwachter van Moercapelle, die in burgerkleeding toevallig in dezelfde coupé zat. Bij het vonnis is de vernietiging van de in beslaggenomen speelkaarlen bevolen, maar tevens de teruggave van de eveneens inbeslaggenomen inleg gelden (Iwee gulden) aan de rechthebbenden, op grond dat het Wetboek van Strafrecht wol stiaf bedreigt tegen het houden van hazardspel „op openbare plaatsen" (wnar(oe een spoorwegcoupé behoort), maar de verbeurdverklaring van de inleggelden alleen beveelt, wanneer het hazardspel gehouden is „op de straten en openbare wegen", waaronder niet valt eeu spoorweg» eoaI*- jj. Verkiezingen voor de Eerste Katnor. Noord-Holland. Herkozen jltr. mr.Vau Akerlaken met 51 van de 56 eu jhr. Den Tex met 49 van de 58 «letnmen. Groningen, Herkozen* mr. Cremers met 24 st., terwijl mr. B. Van BoyeiOr 9 verkreeg. Overijsel. Herkozen de heer BUjdenstem met 34 tan de 44 uitgebrachte stemmen. Limbur". Gekozen de heer W. H. Pyls met 27 tl.; de hr. De Villers de Pité, altredend lid, ver kreeg er 17. - Zuid-Holland. Herkozen mr. G. A. De Baadt met 51 van de 66 stemmen. Gekozen de heer J. D Fransen van de Putte met 38 stemmen, tegen 16 op den heer W. C. M. Begram. De heer Hein hatl verzocht niet meer in aanmerking te komen. Noord-Brabant. Herkozen mr. Van Byokevorsel met 52 en mr. Voa de Wnel mét 47 van de 60 stemmen. Zeeland.Herkozen met 28 van de 30 stemmen mr. Borsius. Gelderland. In plaats van baron Van Aylra van Pnllnnd, die bedankt had, is bij ferste stemming gekozen mr. W. A. A. J. Schimmetpenninck van der Oije, met 32 van de 67 stemmenop mr. W. baron van Heeckeren van Keil waren 24 stemmen uitge bracht. Herkozen bij derde stemming mr. C, J. A. Nobel, met 34 van 57 stemmen. Jhr. F. K. J. van Nispen tot Pannerdeu verkreeg er 22. Friesland. Herkozen jhr. van Swiuderen met 40 ▼an de 46 stemmen. Prov. Staten van Zuid-Holland. Zitting van 13 Juli: lu deze vergadering der Staten is ingekomen een be richt van den heer van Bergeu IJzendoorn, dat hij de benoeming tot lid van Ged. Staten niet kan aanvaarden. F,ene nieuwe keuze zal DinsJag a. s. plaats hebben, als wanneer ook de overige ouderwerpe.:, voor zoover zii gereed zijn, behaudtld zullen worden. Dinsdag werden alleen de snbsidie-aanrragen vóór onderwijs behandeld en overeenkomstig de voorstellen van Ged- Staten afgedaan. De hteren van Velzen en Hooge- Teen maakten bezwaar, met het oog op de fiuan- ciëa der provincie, tegen vijftien asiuvragen, die gegrond waren op de aanstaande intoeriog der nieuwe schoolwet; maar de heer Goekoop betoogde, dat die aanvragen door den Koning aan de Staten ter afdoening waren gezonden, en deze wettelyk daartoe verplicht waren. Door eenige der voornaamste Amsterdarasche cat* gadoorsen recders, waaronder de stoomvaartmaat schappij Nederland en de koninklijke stoombootmaat schappij is het volgende adres aau Prov. 'Staten vau Zuid-Holland verzonden. De ondergeteekeudeu allen belang hebbenden bij den handel en scheepvaart iu de proviuci$n Noord en Zuid-Holland hebben met belaugstelling kennis gt'iiomeu van de voordracht van Gedeputeerde Staten betreffende de verbetering van den waterweg tusschen de Zuidholland8che rivieren eu Noord-Hollaifd. Zij zien daarin een bewijs ^üat het gevoelen meer en meer veld wint, dat het haudelsverkeer onmoge lijk den waterweg kan ontberen, eu de bestaande ten eenemale onvoldoende is. Met des te grooter leedwezen daarom zageu ondergeteekenden dat iu de voordracht toegegeven wordt aan den eisch van Gouda, waardoor de aauneming der voordracht zeer" onwenschelijk "wordt. Het spreekt van zelf dat Gouda de gelegenheid blijft behouden, om bij te laden in de die gemeente passeereude stoombooten en bet wenscbelijk is dat die gemeente behoorlijke verbin dingswegen bezilte, doch aan de belangen van die gcnueiite mag het kolosaal handelsverkeer tusscheli te Amsterdam en Rotterdam niet worden opgeofferd. Wordt de voordraoht onvèranderd aangenomen door het Rijk, hetgeen niet zeer waarschijnlijk is, indien zij op dit punt niet wordt gewijzigd, dan zal de handelsweg geheel noodeloos aanzienlijk langer worden eH het haudelsverkeer evenzeer geheel noodeloos met een tol van JD/g cent per tou worden bezwaard, een last te drukkend dan dat de binneulandsclie scheepvaart, die eeue zware concurrentie met andere plaatsen heeft te voeren, dien zou kunnen dragen. Men kan liet niet genoeg herhalen, dat Nederland, zal het den grooten strijd opJ- 't gebied van handel en scheepvaart met goeden uitslag volhouden, zich moet vrijmaken van alle knellende banden, die daarop drukkeii en eiken handelsweg zoo veel mogelijk moei bekorten. 't Welk doende, enz. Stateu-Generaal. t#èede Kamer. Dinsdag teerden iu de seotiën ouderxocht de ra ming der uitgaven van tie Kamer vUor 1881, de ontwerpen betreffende de anuvulling van. hoofdstuk X der begrooting voor, 188o; wijziging der wel op het hooger onderWjjs; aanvulling van hoofdstuk III, begrooting 1880 en ten tweeden male de voor dracht tot heffing eener rentebclasling Zitting van 14 Juli. De dUcussiën over de credietwet voor de uitvoc- voering der schoolwel ziju voorlgezet. De hh. Fran sen vau de Putte en van der Linden verdedigden haar; de regering was verplicht hel voorstel te doen. De eerstgenoemde zag in de bestrijding der school wet slechts eene politieke agitatie, die slechts tot verergering kon leiden. Ook de heer Bastert veide- digde het ontwerp, dat bestreden werd door de hh. Oorver Hooft, Nijst, Wassenaer van Catwijck, Insinger, van Nispen en vau Houten, die allen of financiële bezwaren ontwikkelden of principiëel de invoering de schoolwet bestreden. De rede van den heer Fran sen van de Putte werd voorts door de hh. Keu- pheuios, Lobman en van Nispen wederlegd. In de plaats vaa wijlen den heer L. Paling Ja. is te Woerden verkozen tot lid van den gemeente raad, de heer A. vat» Loon, met 110 van de 159 uitgebrachte geldige stemmen. De voorgestelde herziening van, de artikelen 264, 265 en 266 der Gemeentewet heeft ten doel om, in afwachting Van de voorgenomen algemeene her ziening dier wet, de bezwaren weg te nemen ver bonden aan de bestaande regeling betreffende het ncderleggen ter secretarie van de kohieren van hoof delijke omslagen en andere directe plaatselijke be lastingen en de behandeling tier bij den Baad en Gedeputeerde Staten ingebrachte bezwaren. Het Maandag aan de Tweede Kamer ingediend ontwerp, dat het verzet eerst toelaat na de vaststel ling van de kohieren der plaatselijke belastingen, geeft daardoor gelegenheid die vaststelliug zoo spoedig te doen plaats hebben, als het belang der gemeente vordert. Het ontslaat verder den belastingschuldige van de verplichting om, ter verzekering van zjjn recht van verzet, van het kohier kennis te gaan nemen. Hij zal veilig de ontvangst van zijn aan slagbiljet kunnen afwachten en dan ruimte van tijd hebben om bezwaren tegen zijn aanslag kenbaar te maken. Daarenboven zal hij in den regel met zijn aanslag vroeger bekend zijn en dien dus in kteinere bedragen kunnen voldoen. Eindelijk zal de aauneming van dat voorstel de twistvraag omtrent de openbaarheid der kohieren uit den weg ruimen. Uit het nieuwe art. 264 blijkt duidelijk, dat het gebeele kohier voor alle aange- slugenen ter lezing boet worden gelegd, doch dat de Koning dispensatie van deze verplichting kan verleene# Voor belastingen, waarvan de kohieren zijn opgemaakt, nadat de belastingschuldige gelegenheid heeft gehntl Rich omtrent hel bedrag vau zijnen aanslag te verklein,'en zoo zijn ingericht, dat de aange slagene door kcuuisnemiug van het aanslagbiljet de juistheid van zjjn aanslag kan bcoordcelen. Naar bet inzien der Begeering behoort de open baarheid der kohieren alleen bevolen te worden wan neer de aangeslagene iiizage van 't kohier behoeft om zijn aanslag te beoordeelen, gelijk bij vele plaat selijke belastingen inderdaad het geval is. Iu ge vallen, dat liet belastingbedrag over de ingezetenen omgeslagen wordt zonder dat bet belastbaar inkomen in cijfers uitgedrukt en de te heffen percentage vastgesteld wordt, acht de minister van binn. zaken de overlegging van het kohier noodig, opdat men zich ter beetryding vau eigen aanslag, op dien van undereR kunne beroepen. Wanueer daarentegen het kohier het bclustbaar inkomen en te heffen percentage vermeldt, dau heeft, naar 'e Ministers gevoelen, de aangeslagene, ter beoordeeling van zijn aanslag, geen behoefte aau de kcucis van die van andereu. De goedkeuring van Ged. Staten is behouden, opdat zij toezien, (lat de kohieren behoorlijk zijn opgemaakt en inet de verordeningen oinlreut de hef fing der belastingen overeenstemmen. In September wordt de vorst van Waldeck-Pyr- mont, vader vau onze Koningin, iu deu Haag ver wacht. De op last van Z. M. den Koning op 22, 23 en 24 Aug. e. k. te 's Bosch Ie honden sohietwed- strijd, uitgeschreven door het centraal comité van het Nederlundsche Weerbaarheidsbor.d, zal zijn als volgt a. Korpswedstrijd voor weerbnarhritlkorpscn om een verguld zilveren en een zilveren btk.tul beiden op voetstuk, uitgeloofd door M. den Koning. Afstand 400 pas. b. Korpswedslrijden voor: 1°. dienstdoende en rustende schutterijen2°. Koninklijke Militaire Aoa- ilemic cu infanterie; 3°. cavalerie en kon. Maréchnussée 4°. weerbaarheid voor 1ste, 2de en 3de otn zilve ren en bronzen medailles, voor 4de om een zilveren bokaal, uitgeloofd door wijlen Z. K. II. prists Hendrik. Afstand 200 pas. e. Korpswedstryd tusschen alle mededingers om een verguld zilveren beker uitgeloofd door Z. M. den Koning ejfipmi zilveren en bronzen medailles. Afstand 300 p5. d. Persoonlijke wëdstryd tu«schen alle mededingers. Afstand 200 pas. e. Wedstrijden op vosteen vrije banen. Afstand 200 en 300 pas met hef geweer eu afstand 25 pas met revolver. Het bestuur der afd. 'e Gravenhage van de Holl. Maatschappij van Landbouw maakt b'-kend, dat aalt de harddraverij met paard en sjees, aldaar te houdep op 12 Aug. a. s., (prijs f600, premiëu van f200 en f 100) ook kan worden deelgenomen door paar den, die hoogstens twee pryeen gewonnen hebben. In bet belang der goede orde heeft hei bestuur, behalve de gewone bepalingen, de volgende gemaakt 1. Elk bestuurder mag slechts éen paard' rijden. 2. Elke sjees of tilbury mag slechts voor ecu paard dienst doen. Door de Arrondissements-Rechtbarfk te 's-Hage is Dinsdag een advocaat, die zich gelden heeft toege-" cigend, wélke hem als curator in een Leidsoh faillis sement waren ter hnnilgesteld, ter zake van misbruik van vertrouwen veroordeeld tot zes maandcu celstraf en 25 boete. Een talrijk gezelschap Gentsche werkmeisjes, leden der genootschappen „Vreugd en Deugd" en „Vermaak in 'l Leeren", zijn Zondag te Rotterdam aangekomen, na in voorbijgaan Dordreeht te hebben bezocht. Eenige ingezetenen van Botterdam hadden bygedrngen om de meisjes ververschingcn aan tc bieden, gebruik te doen maken van de tramrijtuigeu, enz.'1 Na eenige oogenblikken haren intrek te hebben genomen in het ■hotel „de Hollande" op de Hoogstraat, deden zij.i eene wandeling door de stad naar de diergaarde. Zij hebben aldaar onder gelelde der commissie den tuin r rondgewandeld, by afwisseling in bet sociëteitsgebouw uitgerust en er zoo eenige reoht genoegelyke uren doorgebracht. Vervolgens in gereed «taande tramry- tuigen naar de Beure gereden,,begaven zij'zïëb naar het kosthuie in de Kipsiraat, alwaar zy de tafels met bloemen en bougnetten versierd vonden. Gelijk den geheelen dag heerschte er aan het maal eene recht opgewekte stemming. Op het middagmaal volgde eene wandeling naar het park, alwaar in het gebouw der offieiereir-societeit de bovenzaal en balcons ter besohikking der meisjes waren gesteld. Nauwelyks waren zij op het ba Icon verschenen, of het muziek korps deed de tonen der „Brabanyonne" hooren. Onmiddellijk stonden allen op, hieven aan het slot ,an het couplet een algemeen gejuich en daarna het Nederlandscbe „Volkslied" aan. Nadat haar ver- rolgeps, evenals in de dbjgaarde, ververschingcn *arer. aangeboden, kwameÉ^fear beneden en werden op'bet terrein andermaal IMDe „Brabauyonne* be- „roet Daarop zongen ze een, 8c op veler Kartelijken aandrang nog een tweede lied, waarna zy later nog maals zingende afscheid numeu. In het Hotel de Hollande "werd het avondmaal gebruikt en bleef bet gezelschap overnachten, waarna het Maandag och tend naar 's Hage is vertrekken. Na aldaar het Huis len Bosch bezichtigd te hebben, waar vooral de overschooue Oranjezaal op allen eeu diepen indruk maakte, begaf zich de lange stoet naar den Bot. tuin. Daar wachtte haar een aangename verrassing. Niet alleen had het Bestuur haar vrijen toegang verleend, maar de directeur, de heer van Ogten, vergezelde zelf een der groepen door den Tuiti, terwijl uit naam van Mevr. van Oglett de meisjes boterhammen met ham en koffie werden aangeboden. Vóór het vertrek naar Scheveningen werden eenige koren gezongen, die onder het geboomte eelt goed effect maakten en door de vele aanwezigen toegejuicht werden. Na Scheveningen bezocht te hebben, be gaven zich de meisjes naar het kosthuis in de Assendelftstraat, waar haar tegen zeer matigen prijs e II smakelijke madlijd werd verschaft. Recht gelukkig e.t dankbaar voor al hetgeen baar te genieten was gegeven, vertrokken zij om 7 uur. Maandag avond kwamen zij te Botterdam terug, om Dinsdag per speor over Dordrecht naar Antwerpen te gaan, en des avouds terug te keeren. Het gczeUohap maakt overal een aangenanten indruk. - De Geldcreche kersenhandel kan te Rotterdam als geëindigd worden beschouwd. Kort van duur ie dc pluk geweest en lang zal de pachters dit jaar in herinnering blijven. Duur gepacht, wat de aankomst van de meeste zendingen geannonceerd „arrived in 1)1(1 condition" en veeltijds kon de opbrengst de kosten niet dekken. De fijpheid was te vlug en handen kwamen Ie kort om op lijd te plukkeu, zoo dat slechte enkele partijtje* in Groot-Britanuic in goéden staat aaykwamen en dan ook was de be somming zeer bevredigend, dooh de eiudrekeningen laten een zeer beduidend verlies. Met dc verzen ding van andere vruchten, ook vau Wesllaudecbe aard appelen, deze in groole partijen, gaat mcn-geregeld Bteeds door, doch over l;et algemeen zyn ook deze con signation zoutler bevredigend resultaat. Orders zoo-' als in vroegere jaren komen telden meer op die artikelen voor; het ziju in den regel cousignatiën. Eenige heeren zyn van plan om in den gevel van het Ituis te Loenen a/d. Vecht, dat weleer bewoond is geweest door wyten den heer J. J. Cremer, een gedenksteen te plaatsen. Cremer had daarin achter gelaten zijn portret door hem zeiven op een der wanden geschilderd en het volgend afscheidsgediehtje er oirder: Leeg is liet huis, Vol is mijn harl. God was met ons In vreugde en smart. Vijf jaren zijn Als de ad'daar snel Gevloden. HeilHeil Vaar', allen wel. 20 April 1855. J. J. CREMER. Ofschoon de lieer Cremer verzocht had dit op den want) te luien, la liet door een der bewoners over- plakt geworden, dus thans niet meer zichtbaar even wel is bet niet verwydtrd geworden, doch nog aanwezig en naar Inen meent, zou het weder te voorschijn kunnen gebracht worden. De gréven. der Gorkumeohë martelaren by Brielle zijn de vorige week door 737 pelgrims uit Utrecht, 430 bit 's Huge en 370 van hier bezocht. De processie uit Utrecht kwam te Brielle met 2 stoombooten ook hadden zij een beeld of monument medegebracht, dat eerlang op het marteldarskerkhof aldaar zal worden geplaatst. Ty Vlissingeu heeft Maandag de feestelyke ont hulling plaats gehad van den marmeren gedenksteen ter f.re van Jacobus Bellamy, in het huis, waar hy in 1767 geboren werd. De gedenksteen bestaat uit een uitstekend gebeeldhouwd portret van den dichter, met een eenvoudig randschrift. Dc voorzitter der commissie, de hoer Joh. Dyserinok, hield een feest rede en door eenige leden van den zangenrsus en der aldaar bestaande liedertafel werd het volkslied vierstemming gezongen, begeleid door muziek. Na deö nfloop der plechtigheid hield de burgemeester van Vlissingen op het ruadhuie een receptie van auto riteiten en genoodlgden, waarnog vele toespraken werden gehouden. S De Illustration vertelt Tan het volgende „spoor- wegbiljet" dat in de kerk van de rue de Sèvres te Parijs voor 50 centimes verkocht wordt; op de eene zyde staat AANWIJZINGEN VOOR DE Reizigers naar het Paradijs. Vertrek Op ieder uur. Aankomst Wanneer het God behaagt. Exprestrein, le klasse: Armoede, kuischheid, gehoorzaamheid. Sneltrein, le eu 2e klasse Vroomheid, kerkelijke plichten, sacramenten. Gewone trein, le, 2e en 3e klasse Geboden, hniselyke plichten. Prijzen der Plaatsen. Eerste Klasse: Liefde en kruis. Tweede Klasse: Verlangen en strijd. Derde Klasse: Vrees en boete. mede een prooi der vlammen doen worden. Mommsen werkte sedert tien jaren aan een nieuw werk dat uit verscheidene deelen zou bestaan en getiteld was Römische Kaisergeschichtewaartoe hij uit buiten- landsche bibliotheken en^njveraiteiten kostbare hand schriften had geleend. Anlr is verbrand. Daaronder ook oude handschriften der Amsterdamsche bibliotheek. De brand ontstond 's nachts in zijne bibliotheek door het wegwerpen van een lucifer. Mommsen arbeidde laateen uur nadat hij te bed was, brak de vlam uit. De zeventigjarige geleerde sprong in de vlammen om de vreemde handschriften te redden, doch werd daarbij aanmerkelijk gewond. Slechts met moeite redde hij een oud handschrift (de Codex Jordanië), loen moest men hem bedwelmd van zijne boeken weghalen; De geheele familie (20 kinderen) zweefde in levensgevaar. Mommsen is zoo ontsteld, dat ziju tocstaud bezorgdheid inboezemt. Aan de keerzijde van het kaartje leest men lo. Er worden geen retourbiljetten afgegeven. 2o. Er zijn geen pleiziertreiuen. 3o. De kinderen die nog niet tot de jaren des onderscheids gekomen zijn, betalen niets, mits zij door 1 buuue moeder de kerk op schoot gebonden worden. 4o. Men wordt Terzocht geene andere bagage mee te brengen dan zijne goede werken, indien men den trein niet wil missen of op het voor laatste station vertragiug ondervinden. 5o. Over de geheele lijn kannen reizigers in stappen. Eeu nieuwe wijze van zelfmoord is door een Amerikaan in praciyk gebracht; men weet niet of hij ook octrooi voor zijne uitvinding genomen heeft. Le heer Pillsbury heeft zich den 20n April in zijne woning te Chelsea, in Massachusetts, door middel vau eene eigengemaakte guillotine, op dc vernuf tigste wijze om 't leven gebracht. Deze guillotine onderscheidt zich van de in Frankrijk gebezigde soort daardoor, dat men aan den valbyl een werk tuigje aaubrengt, dat hem na eenige miouten van zelf doet nedervallen. De byl worth namelijk door eeue kan, met water gevuld én van eeu klein lek voorzien, iu evenwicht gehouden. Zoodra een deel van het water is weggeloopen, is het tegenwicht tegen de zware valbijl opgeheven, eu in eene seconde volbrengt deze haar taak. Men vertelt nog allerlei grappen van dc wijze, waarop eigenlijk iu den Franschen Senaat de amnestie-wet is tot stand gekomenmen weet, dat de amnestie schier volledig is geworden door het amendement- Ninard; welnu, dit amendement was afkomstig vau Gambetta toen het werd voorgesteld, wisten slechts enkele iugewyden, waartoe het moest leidende meeste senatoren, ook Jules Simon, dachten, dat een betrekke- tijk belangrijke categorie bleef uitgesloten en toen na de zitting werd uitgerekend, hoe de zaak eigen lijk stond, begreep men, dat men in de val geloopen wasmen fond dat te onaangenamer, omdat het de ex-dictator was, die den strik gespannen had. De Amst. correspondent van het Kollerd. Nhl schrijft omtrent de Amsterdamsche rij tuig maatschappij het volgende: De heeren de Groot en familie hebben die maatschappij, welke xeer goed gaat, opgericht, ƒ0.60 per half uur, 0*75 per 3/4 en 0.90 per uur, met 0.20 voor elk kwartier daarenboven, keurige rijtuigjes, goede paarden, geen mogelijkheid van afzetterij of onaangenaamheden met koetsiers uitmuntend. I)ie dingeu moeten echter een naam hebben en het Handelsblad stelde voor ze „Lubowsky* te noemen naar den koetsier in Doctor Klaus. Die naam bleek te ver gezocht en werd al leen in scherts en wel door getrouwe tooneelbezoe- kers gebruikt. Anderen wilden ze „fientjes" noemen als eene hulde aau Josephine de Groot, de dochter en zuster der rijtuigraantachappy of harer hoofden. Ook dit geschiedde niet. De zotte kleurige 'uniform der koetsiers had ieder een doen zeggen t Zijn net natigekleede apen en inderdaad in vollen erust hoort men thans vrg algemeen ,/Ik heb een nnpje genomen." l)e naam voldoet me wel't is kort, eenvoudig en karak teristiek. Enkele dames met kleine mondjes spraken van „een disponible neme"; ze vondeo geen navol ging, maar kunnen nu zeggen„we néme eeu èpje, waarbij haar mondje even klein wordt en bovendien lachend naar achter wordt getrokkeu. Een groote brand die de villa van den beroemden historicus Mommsen vernielde, heeft, naar thans i9 gebleken, tul van ouschatbare oude litterarische stukkeu Ten einde ca te gaan, hoe hoog de deeltjes van het zeewater aan de kusten zich in de lucht ver heffen, een zaak die voor hooggelegen zeebadplaatsen vooral van belang is te weten (met het oog op het feit, dat het inademen van znlken lucht op die plaatsen zoo nuttig werkt), heeft men op verschil lende plaatsen in dé takelage van een stoomboot glazen buizen aangebracht die van binnen bestreken waren met een chroomzout. Deze zouten nu ver anderen van kleur, zoodra zeewater er mede in aan raking komt. Zelfs bij kalm weder stijgt het water stof 30 a 40 meter hoog opwaarts. Bij storm en op steile kosten (b. v. Helgoland) zal dc werking van het zeewater zich nog veel hooger doen gelden. GEVONDEN en aan het Bureau van Politie gedeponeerd: Een MEDAILLON met portret en een KIND ER-ARMBANDJE van blauwe kralen met gouden sluiting. Hom0, 14 Juli. De Kamer van afgevaardigden heeft met 262 stemmen tégen 102 de trapsgewijze af-/ schaffing van de gemaalbelasting, overeenkomstig het voorstel der regeering, goedgekeurd. Met 1 Januari 1884 zal er geen belasting van het gemaal meer ge heven worden. Panj8, 14 JblL De President dc- Republiek heeft bij het uitreiken der nieuwe vaandels aan het leger het volgend© gesprokenOfficieren, onderoffi cieren en soldaten, die het Fransche leger tyj deze plechtigheid vertegenwoordigt, het gouvernement der republiek acht zich gelukkig het leger om zich ver- eenigd te zien, dat wezenlijk nationaal is, dat Frank- ryk uit de beste deelen van het volk vormt, daar het saamge8teld is uit al wat het land aan jongelings schap bezit; dat wil zeggen dat Frankrijk in zijn leger het dierbaarste, het dapperste deel der bevolking heeft; dat alzoo de armee doordringt van zijn geest, terwijl het van haar terug ontvangt zijne zonen, op gevoed in de mannelijke school der discipline, van waar zij in het burgerlijke leven terugkeerende, eer bied voolr het gezag en vaderlandsliefde medebrengen. (Rij valsbetuigi ngen Het leger heeft de pogingen van het land onder steund, om door arbeid en studie zich te verheffén, en dat is voor Frankrijk een waarborg voor den eer bied, die meu het verschuldigd is, en voor den vrede, dien het bewaren wil. Het wenscht u geluk met uw steun en dankt er u voor. (Bijval en geroep van Bravo Het is met deze gevoelens, dat de regeering der republiek u deze vaandels overreikt Ontvangt ze als getuigen van uw dapperheid, van uw plicht, van uwe toewijding aan Frankrijk, dat u zijne eer, zijn grond gebied, zijne wetten toevertrouwt. Langdurige Hoera's weerklonken vrtn de officieele tribune en van alle punten. Die kreet wisselde af met de duizendmaal herhaalde kreten Leve de Re publiek! Leve liet leger! Leve Grevy LOIlden, 14 Juli. Iu het Lagerhuis is de geheele namiddag beraadslaagd over de artikelen van de landwet in Ierland. Ten slotte is een door de regeeriug bisireden amendement, om de wet te be perken tot de pacht van 15 pond st., niet 2-31 stera men tegen 154 verworpen. De heer Gladstone ver klaarde hierop, dat de regeering besloten is nan hare bill va9t te houden en zich hiervan niet te laten af brengen door de tactiek der oppositie. De voortzetting der beraadslaging is bepaald op morgen. MARKTBERICHTEfl. Gouda, 15 Juli 1880. By kfeiuen omzet, was de stemming flauw. Poldertarwe, puike ƒ10.50 ii ƒ11.25. Mindere 9.75 a ƒ10.25. Rogge, purke f 1.15 a ƒ8.50. Mindere 7.25 a 7.60. Voer 6.80 a 7.20.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2