Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. VT. Nq 2482. 1880. 3SIE. HU’. BINNENLAND. BUITENLAND- llultenlandscb Overalchl. Vrijdag 23 Jail. KENNISGEVING. «EER. »t 1 1 spoorweg. 1880. en '2e KI.) KENNISGEVING. Prov. Staten van Zuid-Holland. GOUDSCHE COURANT 3=E i 15, 1'2.50, 3.-, .50, 5 25,7.25, .15,2 28, 3.35, 3.59, 2.15, 3. 2. 8.43. 1.21, 2.41,3.43, 2.16, 2.41, 3.43, i.21, 2.41, 3.43. .43,4.55,7,31. 11UNKMA5. UTltWCHT naAr VEIfBfGRN. 9, 10.30. 10.40, 6.50, 8.30, 9.30. .55, 9.35, 10.35. 3. Feest iets te ide Commissie, BIJDRAGEN lieven daarvan 1880, opgaaf enningmeester •E wordt GE- J e. k. of later. te adresseeren lezer Courant. 12.31, 2 18, 4.5, .4. 4 31, .10 9. 11, 10 9. 1.31, 6.—, 10.9. 12.34, 2.21,3 4, 7.4, 10.9, 11 1, 1.84. 2.21, 3 4, 10.9, EN en HAGE en ARNHEM. 19, 11.15, 12.9, .28, 8.55, 9.53. 1, 10.—, 11.15, 7.45, 9.—. 15, 10.10, 10.30, 6.35,8.16,9.30. 6.42, 8.23. .10. 0 56, 8.38. -, 2.20, 7.7. 13, 11.18, iè.12, 8.58, 9.57. ▼an der Kemp te van gadep. «laten aannam en beval hij zich in de welwillendheid van van uen voorzitter van het college van gedep. staten gerenommeerd ïhikt aagd. Ier lettr E P X', e-Bureau van dam. GOUDA, 22 Juli 1880. Dinsdag avond is in «Ons Genoegen" eene verga dering gehouden van de Afd. #Gouda en Omstreken" van de Moll. Maatschappij van Landbouw, waarin rekening is gedaan over 1879. Tot lid van het bestuur is bij de eerste stemming verkozen de heer G. C. Foriuiju Droogleever. Nog is bepaald dat de te houden harddraverij plaat® hebben op 1 Sep tember e. k. Bij het dezer dagen gehouden toelaiings-examen voor de By’ks veeartsenijschool te Utrecht is met goed gevolg examen gedaan door W. Verweij, leer- F alhier. Hij behaalde No, 2 van 33 adspiranten. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VER(X)KZAKEN. BURGEMEESTER en WKTHOUPW v »n Gouda; Gefet op art. 8 der Wet van den ün Juni 1875, {Staatsblad No. 95). Doen te weten Dat H.H. Gedeputeerde Staten vergunning hebben verleend aan den Heer C. Nichting en zijne recht verkrijgenden, tot het plaatsen van een nieuw Stoom werktuig, in het perceel gelegen aan den Fluweelen Singel, getrekend R. No. 603, kadaster Sectie A. No. 2050. Gouda, den 21 Juli 1880. Burgt meester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. De Secretaris, BROUWER. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda Gelet op artt. 6 en 7 der wet van den 2n Juni 187 b (Staatsblad No. 95). Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd le. een verzoek met bylagen van J. van Kranen burg Jsn. om vergunning tot het plaatsen van een Distilleer» en Zoet ketel, in bet perceel gelegen aart de Vest, wyk O No. 635, kadaster Sectie D. No. 1895; 2e. een verzoek met bijlagen van P. P. Bouinaus om vergunning tot het plaatsen van een Stoom machine, in het perceel gelegen aan den Kattensingel, wyk Q. Noa. 177/178, kadaster Sectie A. Nos. 204, 1568, 1680. Dat op Dinsdag den 3n Augustus 1880, des na middags ten 1 ure, op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen, en dat gedurende drie dagen vóór dien dag, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. GoMÓa, den 20 Juli 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. mogendheden. Er werd te dier gelegenheid een nationaal feest gevierd, een //te deum" gezongen en des avonds geïllumineerd. Het gouvernement heeft zich gehaast de nota goed tc keuren en hulde aan de mogendheden gebracht Wegens haar rechtvaar digheid. Niets is echter ngtuurlijker dan dit. Of evenwel de Porte in dezelfde» mate hulde zal brengen aan de uitspraak der mogendheden, is eeb andere vraag. Zij zal zich niet zoo spoedig haasten die no’a te beantwoorden ja er bestaat evenveel, zoo niet meer, kans dat zij de nota zal verwerpen dan goedkeuren en van daar dat de mogendheden nog steeds onderhandelen over de gedragslijn, welke men in dit eerste geval zal hebben te volgen. Uit Philippopolis brengt de telegraaf een veront rustend bericht: De echtgeioote van den Russischen generaal Skobeleff is daar, op haren weg naar een hospitaal, met eene kamenieitl en een adjudant, ver moord en bestolen. De reden voor deze misdaad is wellicht enkel te zoeken de roofzucht van een paar onverlaten, doch wijl bij *en toestand als thans in het Oosten bestaat, iedere vonk een grooten brand kan doen ontstaan, dient min zich het gewicht v«n zulke voorvallen niet te ontveinzen. Want de toon der berichten uit het Oosten blijft somber, al brengen zij voor heden, behalve deren moord, geen nieuwe feiten aan den dag. Voor achttien Franscbe Rechtbanken zijn thans procedures hangende van de Jezuïeten tegen de administratieve macht welke hunne vereenigingen krach tens de bij decreet van 29 Magrl toepasselijk verklaarde oude wetten heeft ontbonden. Het ganache arsenaal der civiele procedure wordt van |>eide zijden uitgeput. De advocaten der congregatieshebben tot nog toe in geen enkel geval getracht au te toonen dat de be doelde wetten niet rechtsgeldig meer waren, zoodat deze bewering geheel buiten het gekozen systeem schyut te liggen. In al hunne congregaties hadden de Jezuïeten gezorgd dat de gebouwen en andere eigendommen op naam van particulieren stonden, zoodat de processen in schijn loopen over eigen domsrecht en over schending van hel huisrecht door de inbraak met geweld. Zy leggen den ambtenaren misbruik van macht te laste en zijn soms zelfs gericht tegen den smid die de deur van het gebouw heeft opengestoken. De ambtenaren pleiten onbe voegdheid van den civielen rechter in dezezij beweren dat de zaken thuis belmoren bij dtn ad- ministratieven rechter en werpen alzoo een conflict van attributie, dat in Frankrijk berecht wordt door een speciaal college, beslaande uit twee leden van het hof van cassatie, twee leden van den raad van state en den minister van justitie of zijn plaats vervanger als voorzitter. Al zendt nu het hof van cassatie daarheen twee anti-republikeinsche leden, blijft toch, dank zij de hervorming van den raad van state, de meerderheid in dit college regeerings- gezind. En het is te verwachten dat de uitspraak dezer rechtbank zonder appèl niet vrij zal zijn van politieke invloeden. Bijna ongetwijfeld blijft dus de zaak in handen der administratieve rechtspraak en zullen de Jezuïeten geen gebruik kunnen maken van de clericale meerderheid in menige Fransche rechtbank. De eerbied voor het recht lydt wel wat onder deze be rekeningen. De Italiaansche Kamer heeft voor eenige dagen besloten, het debat over de kieswet-bervorming, te verdagen tot na de behandeling van de begrooting voor 1881. De minister van binnenlaudsche zaken heeft van dit besluit mededetling gedaan aan de prefecten en naar de Italië verneemt, heeft deze maatregel in de provinciën geen agitatie verwekt. De taken in Afghanistan naderen de ontknooping en alles doet nu weder denken, dat deze geenc andere wezen zal, dan verheffing van Abderrahman tot emir van Kaboel en gelijktijdig vertrek van het Engelsche leger. Voor dit laatste, worden alle toe bereidselen gemaakt. De noodzakelijkheid schijnt te dwingen, ofschoon velen van gevoelen zijn, dat het voor Abderrabman beter wezen zou, indieu het leger nog eenigen tijd bleef. Daartegenover staat weder, dat hij meer kans heeft op een duurzaam beheer, wanneer hij er in slaagt, van den beginne af op eigen wieken te drijven. Naar reeds per telegram gemeld werd, is hij thans te Tajurikar en van daar gaat by naar Istalif, of eenige andere plaats dicht bij Kaboel, waar de nadere onderhuitdelingen zullen worden gevoerd. Allen die met hem in aanraking kwamen, geven de gunstigste getuigenissen omtrent zyn karakter en bekwaamheden. Wat de Oostersche zaken‘betreft, verdient in de eerste plaats melding gemaakt te worden van de groote vreugde, die Griekenland heelt aan den dag gelegd, bij de ontvangst van de collectieve nota der Men maakt ons de opmerking dat wij in ons verslas^ van het feest gesproken hebben van eene witte vlag op het huis van den heer C. J. C. Prince, waarin het wapen van Nederland en dat van den burgemeester. Wij hebben ons vergisthet waren de wapens van Gouda en van den burgemeester. Tot notaris te Kampen is benoemd de heer D. Bak ker, candidaat-notaris en burgemeester van Boskoop. Maandag ochtend is de Art. icstr. compagnie te Schoonhoven, maar het kamp bij Oldenbroek ver trokken. Zaterdag zal zij terugkeeren. Blijkens officieele verslagen is door verschillende armbesturen en andere liefdadige vereenigingen te Schoonhoven in het afgeloopen dienstjaar tot onder steuning van behoeftigen binnen deze kleine ge meente (nog geen 4000 zielen) niet minder besteed dan 12,065.64. De landbouwende stand in de Krimpener waard heeft dezen zomer alle re en tot tevredenheid. De hooioogst gaat tamelijk geregeld voort en levert een goede opbrengst van uitmuntende qualiteit. De weilanden zijn rijk van gras voorzien en ook* de na wijde belooft veel. De vroege aardappelen leveren een zeer ruim beschot van goede qualiteit en de late beloven zelfs nog meer. De hennep staat uit stekend schoon te velde Ook mag niet onvermeld blijven, dat de prijzen van het zuivel zoodanig zyn, dat die ook zeer bevredigend genoemd mogen worden. Zitting van 20 Juli: In desa zitting is tot lid van Gedeputeerde Staten, met 46 van de 63 uitgebrachte stemmen, gekozen dé heer Mr. C. A. van der Kemp, te ’s Hage, die de benoeming in beraad nam. Met 49 tegen 17 is door de staten verder afgewezen de subsidie-aanvrage van den heer Crans, voor een zeehaven te Scheveoiugen in verband met een waterweg naar de Maas. Na zeer breedvoerige discussie is het voorstel der com missie, in overeenstemming met dat van Ged Staten, om P/j millioen voor aanleg en 10.000 voor onderhoud van den verbeterden waterweg in Noord en Zuid-Holland toe te staan, aangenomen, met behoud van de voorwaarde der richting langs Gouda, en na verwerping, met 45 tegen 23 stemmen, van het amendement van den heer Vlielander Hein, om als voorwaarde vrije vaart te bedingen. Na vaststelling van al de aanhangige waterschaps* en pobler-reglementen, is de vergadering der Staten ver daagd tot Woensdag morgen 11 ure. Zitting van 21 Juli. In deze zitting gaf de heer 1 kennen dat hij de benoeming als lid i-i l:: voorzitter van het college en ook van deze vergadering aan. Aan de orde was: het adres van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland om tegemoetkoming uit de provinciale fondsen ten behoeve eeaer ver- hoogiug en verzwaring van deu LekdykBovendams. Gedep. staten adviseereu geen bijdragen te verkenen. De meerderheid van het collegia van gedep. staten was van meening dat de verzekering niet kon gegeven worden dat door gedep. staten een voorstel zal worden gedaan om voor de verbetering van de Lekdyken Boven- en Benedendams eene som toe te staan van ƒ150.000 in mindering van de garantie van Rynland groot ƒ650.000. Naar het inzien der meerderheid toch kan er te dezer zake evenmin sprake zijn van eenige geldelijke bijdrage uit de gemeeue kas van ons gewest, als van eene uit die van het ryk. De heer P. L. F. Blussé, behoorende tot de meer derheid van het college van gedep. staten verdedigde dit gevoelen nader, waartoe hij in een geschiedkun dig overzicht trad der geheele zaak, om te betoogen dat van ouds-her de betrokken besturen zijn belast geweest met het herstel en onderhoud van de Lek dijken. De heer de la Basstconr Gaan verdedigde ohet gevoelen tan de minderheid van gedep. staten, ling der 3e klasse der rijks hoogere burgerschool Voors spraken nog de hh. van der Breggen, voor ti:j i _l xr n het subsidie en de hh. vanVelzen, Begram en Vlielander Hein tegen het subsidie.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1