Gemengde Berichten. Laatste Berichten. Het voorstel der commissie om, in overeenstem ming uiet de meerderheid vau gedep. staten geen subsidie te verkenen werd daarop aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Venier was aan de orde het adre9 van den ge- meeuteraad van Leiden om overneming van het Zuid- Hodandsch gedeelte van het jaagpad tusscheu Utrecht en Leiden in eigendom, beheer en onderhoud bij de pruviucie. De commissie stelt voor: a. Ged. Staten uit te uoodigen tot krachtige handhaving der be staande regeling, zoolang die niet cal zijn vervangen; b. omtrent het verzoek eerst eeue beslissiug te nemen nadat de vergadering zal zijn ingelicht omtrent de finai ciëele gevolgen van de overneming vau dit jaag pad, met het oog op andere jaagpadeu, voorts de Provinciale en Ged. Staten uit te uoodigen een onderzoek in te stellen en daarover rapport uit te breugeu; c. om afgescheiden hiervuu Ged. Staten uit te uoodigen een onderzoek in te stellen naar den feitelyken en rechtstoestand der vaurten in dit ge west, die voor het algemeen verkeer van belang zijn te achten en het resultaat van dit óuderzoek met de noodige voorstellen mede te deelen. De vergadering heeft zich met deze conclusie vereenigd. Met «enige wijziging is aangeuomen het voorstel van deu heer Buys tot verandering der iustmetie van gedep. staten. Eindelijk zijn de rijks- en provinciale begrootingen voor 1 Stil aangenomen, en is daarop de verguderiug in naams <les Konings gesloten. Blykeos een verbeterde opgave in de St. Ct. zullen de examens voor het verkrijgen van akte vau be kwaamheid tot het geven van lager school en huis onderwijs op Woensdag 1 September a. st. en vol gende dagen in de provinciën Gelderland, Zuid- Holland, Noord-Holland en Limburg en op Woens dag 29 September a. s. en volgende dagen iu Noord- Brabant, Zeeland, Utrecht, Friesland, Overijssel, Gironingeu en Drenthe gehouden worden. In het tydperk van 13 Juni tot 10 Jüli jl. zyn blijkens bij het ministerie vau binnenl. zaken inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast 6 ruuderen, waarvan een in ^ïoordholland en vier in Zuidlioftand. In het vorigfc tijdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. Men schrijft ons uit Amsterdam, 21 Juli. De vyf en dertigste algemeene vergadering van het Ne- derl. Onderw- Genootschap werd hedeu in het lokaal Bellevue en Concordia bij de Leidsche barrière door den voorzitten des genootschaps, den Heer Degen- hardt geopend met een redevoering over de toewijding als een eerste plicht van den onderwijzer om aan zijn gewichtige roeping te kunnen beantwoorden. Het eerste vraagpunt dat behandeld werd, betrof de vraag of de belangen van het onderwijs en de onderwijzers voldoende zijn in acht genomen bij het ofliciëele rapport omtrent den scboolbouw. Inleider was de Heer vau Dijk, lid der Commissie van rap porteurs, die het rapport verdedigde ten opzichte der bepalingen omtrent de ventilatie en ruimte, de verlichting en de schoolbanken waarover toch reeds aa ïmerkingen vernomen waren. De Heer Lohr uit Ara- sterdam viel verschillende bepalingen van het rapport aan, hij beschuldigde de commissie van overdrijving en vreesde dat het personeel aan de eischen van de gebouwen gesteld, Zal opgeofferd worden. Krachtige wederspraak vond dit by den Heer Lalleman, die met het rapport zeer ingenomen was, en ^aantoonde dat thans ook rpeds g«noeg voor de opleiding van een voldoend personeel gedaau wordt. Na repliek van de heeren Lohr en van Dijk werd de disoussie over dit onderwerp gesloten. De heer Hekker uit Amsterdam, besprak hetheihalingsonderwijs Hy toonde de noodzakelijkheid van een goede rege ling aan om daardoor de resultaten van het gewoon lager onderwijs te verbeteren. Iustemming vond hy bij verschillende sprekers. Wilde een der heeren laud bouw ouder wijs (en platte lande, een ander teeken- onderwijs verplichtend stillen, om daardoor het bezoek optewekken, andere sprekers wilden zich tot gewoon lager onderwijs bepalen, te meer daar h£t schoolbezoek, zooals gevreesd werd, niet zal verbeteren als de kinderen spoediger zoogenaamd Volleerd zullen zijn. Ook hierbij werd geen conclusie gesteld. In de ochtendzitting van morgen zijn eenige huis houdelijke zaken en in de nainiddagzitting weder vraagpunten aan de orde, waarvan een kort verslag in het volgend noramer. Aan het dezer dagen in druk verschenen verslag van de negende algemeene vergadering van de Algem. Ned. Vrouwenverceniging Tesselschadeop 25 Mei jl. te Amsterdam gehouden, ontleenen wij het vol gende De rekening en verantwoording del algemeene kas, loopende van 1 Mei 1879 tot 1 Mei 1880, ■loot met een voordeelig saldo van 340,90', terwijl het totaal der io^omeu stortingen door de ver-1 schillende afdeeliugen bedroeg 775,78, zoodat in de kas was 1116,74*. Het ledental klom tot 2J1S, 39 meer dan in het vorige jaar. De afdee- iing Gouda telt 60 leden met 7 dames-werksters. Naar verhouding tot het ledental is iu Arnhem het meeste werkloon uitbetaald; daarna volgeu Am sterdam, deu Huag, Delft, Maastricht en Botterdam. Iu vergelijkende cijfers uitgedrukt zou de verhouding zijn voor Arnhem 15, voor Amsterdam 12, voor deu Haag en Delft 11, voor Maastricht IQ, voor Bot terdam 8. Op de tentoonstelling te Arnhem verkreeg de ver- eeniging, ofschoon geeu mededinging gevraagd was, een diploma derden graad van den wedstrijd, waarbij het bestuur eeu brouzeu medaille voegde. De aftredende leden van het hoofdbestuur jonk vrouw de Bosch Kemper en mevrouw van der Kaay werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl aan het besluit om aan het hoofd bestunr nog twee leden toe te voegen werd voldaan door de benoeming van mevrouw Plempvan Boekeren eu mejuffrouw van Houten. De Afdeeling Gouda was op deze vergadering niet vertegenwoordigd. Het financieel ontwerp, dat invoering der onder wijswet met 1 November e. k. mogelijk maakt, is door de Tweede Kamer aangenomen en zal onge twijfeld binnen weinige dagen ook door de Eerste Kamer worden goedgekeurd. Natuurlijk trachten de tegenstanders der openbare school nog alles in het wetk te stellen ora die invoering te weerhouden. De Standaard hoopt weder op een eigenmachtige daad des Konings en op vaderlandslievende mannen" in Zr. Ms. omgeving, die Z. M. van de verderfe lijkheid der schoolwet zullen overtuigen. Waarlyk, als zulke buitengewone hulpmiddelen worden be proefd, als de samenzwering eener Camarilla tegen het ministerie, dan «laat de zaak wel hopeloos 1 In de Tijd vindt men iets anders aangewezen, niet een middel, ter afwering van den slag, maar tot wraak over degenen, die den slag toebrachten. Na eeu reeks van „nu'a", waarvan één luidt: „nu zij (de /^partijmannen" namelijk, die de schoolwet hebben tot stuud gebracht) blijven volharden iu hun ontkenning of miskenning van den Christus en hem werpen uit de school, om de vuile en veile godin der rede des te beter ten kroon kunnen ver heffen" na al dje „nu't geeft de inzender" elk Nederlander die Christus erkent en bezorgd is voor het zielenheil zijner kindereu" den raad eeu „herin- neringskaart" te koepen, waarop de namen voor komen van allen, die //deze ellendige wet hebben voorbereid en doorgedreven." Zulke kaarten moeten tegen //den kosteudeu prijs" worden verkrijgbaar gesteld en //opgehangen iu huiskamers, werkplaatsen, koffiehuizen en andere plaatsen, waar zulks dienstig kan zijn, ter voortdurende herinnering." liet moet waarlijk een verrassend gevoel zijn voor hen, wier namen op die kaart komen te staan, dat zij aldus door de hulp van de tegeustauders en in de herinnering vau deze zullen blijven voort leven. De grootste aftrek zullen de knarten wellicht hebben bij de voorstanders der wel, die gaarne van deze gelegenheid zullen gebruik maken om //tegen den koelenden prijs" iu het bezit komen van een lijst der sohoolmannén, wien het land een verbeterd volksonderwijs te danken heeft. (Hand.) Het Utr. Dagblad raefilt, dat de minister van waterstaat, handel en pyverheid, als eerste resultaat van zijn ouderzoek Baar eene betere communicatie tusschen Amsterdam en den Rijn, een viertal rap porten aan de Staten-Generaal heeft gezonden, welke in het kort hiprqp neerkomen I. Een rapport der commissie van hoofdingenieurs, bestaande uit de heeren Goprpd, Mazel, de Bruyu Kops, du Celliée Muller en van der Toorn, betref fende het plan eener Bijn vaart tusschen de Waal en het Noordzeekanaal, ontworpen door den directeur der publieke werken te Amsterdam, den heer Kalff. Voorschreven commissie kwam met betrekking tot dat plan eenparig tot het volgende besluit 0. de heer Kalff heeft het raotiiyk vraagstuk der spoorwegkruisingeu een schrede verder gebraobt, door de mogelijkheid eener m«er algemeene toepas sing van hooge spoorwegbruggen aan te toonen bde vrije doorvaarthoogte behoeft minder groot te zyn, dan de hter Kalff aanneemt, zoodat dit denkbeeld ook aan andere kanaalinrichtingen ten goede komt e. de door den beer Kalff ontworpen kanaalrich- tiug biedt voor de exploitatie geen wezenlijke voor deden boven andere reeds onderzochte richtingen aan, want 1. tusschen het Npordzeekanaal en de Wadi zal, onder de gunstigste omstaudigheden, minstens vier malen geschut moeten worden, waarby schuthoogten voorkomen, grooter dan tot dusverre bij eenig. ka- naalontwerp werden toegelaten 2. 'evenals bij andere richtingen, worden ook hier vier spoorwegen gekruist d. de in het rapport ontwikkelde bedenkingen tegen de lange doorsnijding van de Betuwe, tegen de diepe doorsnijding der hooge gronden en anderen, alsmede de hoogere kosten van aanleg moeten als bezwaren worden aangemerkt e. derhalve zijn de voordeden van het kanaal- ontwerp van den heer Kalff te breed uitgemeten, de nadeelen en bezwaren te licht, zoodat de com missie de uitvoering van dat plan niet kan aan bevelen. Met betrekldog tot de kosten van aanleg geeft gemelde commissie te kennen, dat die niet zullen bedragen 17,400,000, maar met 3,000,000 zul len moeten verhoogd, en dus ongeveer 20lf% millioen, zullen beloopen, ongerekeud nog eeu bedrag van 300,000 voor werken in het btlang der defeusie,, benevens een meiporiepost ▼oor schadevergoeding nan de spoorwegmaatschappijen. II. Een rapport derzeffde commissie betreffende eene pan vraag van den heer J. G. Jager, te Aft- sterdam, tot concessie voor den aanleg 'van eeii kanaal door de Geldersche Vallei, ter verbinding van Amsterdam met den Bovenrijn, en voor do droogmaking der plassen beoosten de Vecht. De heer Jöger verlangt concessie, met uilsluiting van anderen, tot het maken eu gedurende 60 ach tereenvolgende jaren exploiteeren *an eeu kanaal van Amsterdam naar den Bovem-yu, door de plassea beoosten de Vecht eu door dé Geldersche Vallei, en tot het droogmaken van ruim 5000 hectaren iu voornoemde plassen, met waarborg eener jaarlijksche uitkeeriug -van 650,000 door dei! Staat der Ne derlanden aan de op te richten vennootschap, tot zoolang het kapitaal, waartoe de waarborg betrekke lijk is, geheél is ingekocht of afgelost, en in elk geval niet langer dan 60 jaren na den (lag, waarop het kanaal ten gebrdike is voltooid, ou onder de verdere ip de outwerp-coucessie omschreven voor waarden. De commissie verklaart, dat, uit een waterstaat kundig oogpuut, weinig of geeu verband tusschen de gewijzigde kanaalrichting eu de droogiuukiug der plassen beoosten de Vecht bestaat, zoodat beiden als op zich zelve staaude zukeu kunnen beschouwd worden. Herinnerende, dat de ondervinding, opA-daan bij den aaiileg van soortgelijke iverken iu Nederland,, van dien aard is, dat de uitvoering vau het Ainster- damsohc Rijnkanaal van stoatowegq verre verkieslijk toeschijnt boven die door eene naamlooze vennoot schap, en althans zeker ouder voorwuarden vau fiuanciëeleu aard, als door den heer Jager thans verlangd worden, geeft de commissie ais haar eenparig oordeel te kennen, dat derhalve het verzoek van den heer Jiiger niet voor inwilliging vatbaar is. I'M. Een rapport derzelfde commissie A. nopens een nader onderzoek naar de «ereischte verbeteringen van de bestaande Keulsche Vaart, eu B. betreffende een globaal ontwerp voor een." waterweg van Amsterdam tot Utrecht, de verbeterde Keulsche Vaart volgende en verder over Wyk bij Duurstede naar de Waal bij Tiel. A. De kosten eener verbetering van de bestaande Keulsche Vaart van Amsterdam tot Gorinchem, dii> aan de redelijke eischeu, in het belang der scheep vaart te stellen, voldoet, wordeu geraamd op 11,950,000, daaronder begrepen eeu post van 215,000 wegens extra kosten vau vergoeding boven de algemeen geraamde onteigcningskosien. De herinnering schijnt niet overbodig, dat de kosten van 'het ontwerp der verbeterde Keulsche Vaart van 1878 waren geraamd op 13,900,000, zonder bovenvermelden extra-post wegens onteigening, zoodat bet thans ontworpen plan op ongeveer 22 tonnen gouds minder is geraamd. B. De kosten van een waterweg vau Amsterdam over Utrecht eu Wijk bij Duurstede naar de Waal by Tiel, worden geraamd op 14,090,000. In hoofdzaak de bestaande Keulsche Vaart tot Utrecht volgende, loopt het van daar bewesten Utrecht om, kruist den Vaartschen Ryn bij de militaire iuundatieslnis, gaat in rechte lyn tot nabij den staatsspoorweg Utrecht's Bosch, loopt in Zuid- Oostelijke richting naar den LekdijkBovendaras, doorsnijdt dezen en gaat in rechte lijn door den Wijkschen Uiterwaard tot aan de Lek. Op den Zuider Lekoever tusschen Beswijk en Ravenswaai vangt het kanaal weder aan en mondt nabij het benedeueinde van den piins Willem-polder bovenwaarts Tiel in de Waal uit. IV. lOntwerp van een groot scbeepvèartkaoaal van Amsterdam langs Utreoht over Wijk bij Duur stede naar Tiel, met een zijtak naar Gouda, opge maakt door den hoofdingenieur J. vau der Toorn. Voorschreven kanaal begint in den Amstel by den Groot-Duivendrechtschen polder, loopt vervolgens in zuidwaartsohe richting tot Oud-Kamerik, alwaar het zich in tweeën splitst, loopende een tok naar Tiel en een naar Gouda. Eerstgenoemde tok snijdt volgens haaksche rich ting deu Rijnspoorweg tusschen Harttjëlen en Woerden, loopt vervolgens iuVOostelijke richting, snijdt den Vaartscben Bijn en deu Staatsspoorweg Utreohi Bosch en'verder in zuid-oostelijke richting volgens rechte strekking tot Wijk $j Duurstede. Op ongeveer ii/i KM. beneden Wijk bij Duur stede snijdt bet kanaal de Lek, om alsdan in zuid westelijke richting volgaus rechte «trekking de Waal te loopen op ongeveer l1/» KM. boven Tiel. De tak naar Géuda loopt in zuid-westelijke rich ting naar Bodegraven, snijdt aldaar den Leidschen "Bijn «n den spoorweg LeidenWoerden, en loopt vervolgens in zuidelyke richting naar den Usel of •ongeveer ll/t KM. beneden Gouda, na den ljijn- spoorweg gekruist te hebben. Boveuomsohreven ontwerp strekt dus gelijkelijk tot daarstelling van eeu beteren waterweg van Ara sterdam naar de Waal en vau Amsterdam naar Botterdam. De kosten van het kanaal AmsterdamTiel wor den geraamd op 13,500/000 en die van den zijtak naar .Gouda, met gelijktydige verbetering van den Hollandsbhen IJsel beneden Gouda, op 6,900,000, zoodat de kosten van de beide water wegen vZD bet Noordteekauaal naar Tiel gn van het Noordzeekanaal naar Botterdam, te zumen be dragen 17,400,000. De verbinding van dit kanaal te Amsterdam met het Noordzeekanaal geschiedt door de stad naar het Oosterdok, en verder door de Oosterdoksluis naar het Noprdzeekaumll, en dus niet buiten de stad om, naar Zeeburg, zooals bij de andere ontwerpen. Het 33e Nederlandsch Landhuishoudkuudig con gres zal dit jaar van 25 'Augustus te Maas tricht gehoudeu wordeu. Op vertoon van de be- wijzeu vau Lidmaatschap zullen de congresleden op alle lijheu jan de staatsspoorwegen retourkaarten, geldig van f—6 Augustus, tegen dan prijs eener gewoue kaart kunnen bekbmen. Uit Amsterdam schrijft men dat voor bet lid maatschap voor de Tweede Kamer der Statou-Geueraal zeer iu aanmerking komen de heeren mr. Kappeijne, oud-minister vau binnenl. zaken eu mr. J. GvGleichtnan, oud-minister van financiën. Tot de vele steden des lands die zich thans belangrijk uitbreiden, behoort ook Haarlem, alwaar thaus een gr«sct aantal woningen iu aanbouw zijn, waardoor te dier stede groote behoefte bestaat aan werklieden, vooral metselaars eu timmerlieden. Men leest in de Arnk. Courant. In Eigen Haard komt 'het pirtret voor van'den overleden oud-hoogleeraar Vreede. De af beeldiug is zeer gelijkend, voor zooveel wij oordeeleu kunnen, naAr de enkele malen dat wy prof. Yreede mocht ontmoeten. Bij een van die gelegenheden kwam eene merk waardige eigenschap van den beer Vreede aan bet licht, of liever hel eigeuoardig gemis van eene zeer algemeene gave. Het whs tijdens het letterkundig congres te Leuven, dat een dertigtal beoefenaars der wetep- sohap en letteren bijeen waren aan een diner. De meesten keudeu elkander niet, waarop een vau de aanzit tendeu voorsloeg, dat ieder zich zei ven zou voorstelleu, en ^iit zou doen in eenige rijmende regels op zyn eigen naaft en positie, om die nader te doen kennen. Allen, op een paar uitzonderingen na, voldeden aan diep voorslag eu ouder die uit zonderingen was de hoogleeraar Vj-eede, die verklaarde geen kaus te tien om twee regels opzettelyk te doen ryraen. Een man van zoo groote geleerdheid mocht getast die ontstentenis van deze alledaagsche han digheid belijden. Niemand schatte er bem dan ook minder om, en een aantal gasten waren terstond be reid de taak van prof. Vreede over te nemen. Achtereeuvolgeps werden er twintig of vyf en twin tig inprompius opgezegd, die alle de rymwoorden pp Vreede hadden. Hy zelf was de eerste om er zieh mede te amuseeren; trouwens geen der aan zittende was oubeleefd genoeg om aan zyn vers of rijmpje een oaaapgenamen zin te verbinden. tót „gebrek" vau prof. Vreede herinnert aanbeen soortgelijk „gebrek" van dr. Bakhuizen van den Brink, die by zekere gelegenheid erkende, dat hij met geen mogelijkheid een alexandrijn of een regel, in welke versmaat ook, anders dan bij toeval zou kun nen schrijven. Het programma der wedloopen, uitgeschreven door de Harddravery-vereeniging, opgericht 22 Februari 1879, te houden op de beide, toe be hoo rende aan 8tod en Hand van Gooiland, in de onmiddellijke nabyheid van Bpssura eu Hilversum, op Zaterdag dep 20n Augustus 1880, luidt als volgt: I. Harddraverij vpjor iulandsche paarden van zessen Waar, gereden voor Hollandsche sjeezep, rijders in nationaal costuum; afstand 1,600 Meter. Prys ƒ700, premie 2é0. II. Harddraverij voor gaarden van alle rassen afkomstig van de beide diefstallen te Heemstede, gereden voor twee- of vierwielige rijtuigen, rijders in nette kleedingafstand 240Quhteter. Prijs 300, premie 100. III. Harddraverij voor inlaudsche paarden, gebo ren^ in 1875 of later, onder den man. Berijders in nette kleeding. Afstand 1000 Meter; prija 800, premie 100. IV. Harddraverij voor paarden van alle rassen, bereden (met zadel) door heeren liefhebbers. Rijders in jockey-costuum. HH. Officieren mogen in itói- form ryden. Inleggeld 10, afstand 1600 Meter prijs 150 en zilv. med. (desverk. in geld); premie 75. Prijswiuuer ontvangt 2/3, premiewiouer 1/3 der inleggelden. vV. Wedren voor paarden van alle rassen, bereden (met zadel). Rijders in jockey-costuum, (militaireu mogen in unifcrm rijden). Inleggeld 10. Af stand 1200 Meter. Prijsjf 200, premie 75. Prijswinner ontvangt 2/3, i preraiewiuuer 1/3 der i li leggeld en. VI. Wedren met hindernissen .voOr paarden vau alle rasseu, bereden (met zadel). Rijder in jockey- costuum, (militairen kunnen in uniform rijdeu.)v Inleggeld /0. Afstand 1800 Meter. Prij» ƒ200, premie 100. Prijswinner ontvangt^ 2/3, premie- wiuper 1/3 der inleggelden. Ten einde een paard op de hierboven genoemde wedloopen te kunnen inschrijven, moet men gewoon lid der harddraverij-vereenigiug zijn. Inschrijvingen moeteu wSór 20 Aug. I8§0 ge schieden (franco) bij den ln secretaris, tmron van Tuijl van Serooskerken te Velzen. Tot het verkrijgen van statuten, reglement, of inlichtingen wende men zich tot een der leden vatf het bestuur en tqt eeu der commissarUsen. Het bestuur bestaat uit de bh.: N. Wafelbakker, te Amsterdam; C. J. van der Oudermenlen, te Was senaar H. van Wickevoort Crommelin, te Heemstede; jhr. W. A. L. Mock, te HaarlemF. W. baron van Tuijll van Serooskerken, te Vekyen, le secretaris; B. W. J. J. baron Nagell, te Bprneveld, 2e secretaris; H. N. 'Bax, te Dordrecht. Commissarissen te Amsterdam zijn de hh.mr. W. van der Vliet, Gerard A. Heineken, T.h van den Broek, J. Elias Hacke; 's Hagejhr. W. vau den Bosch, L. v/d. Hoop Tilaous- en Hepri Enthaven; te Leiden: jhr. van Reigersberg Versluijs; Utrecht: jhr. m. D. de Blocq van Haersma de With. Ter gelegenheid van de^.verjaardag vhu H. M. de Koningin, op 2 Augustas a. s., zal vau wege bet Gemeentebestuur in den Haag een schitterende illu minatie iu het Bosch worden ontstoken en wel op de groote Vijvers, waarvoor de toestellen reeds ter plautse vervaardigd worden. Omtrent de kraamkamer der Koningin meldt de Haagsche kroniek der N. Gr. Ct.t dat die nog nipt gereed is. Het ameublement is ook nog niet com pleet. Het zal, in overeenstemming met de muur schilderingen, een geheel satyuhout ameublement zyn met blauwe sioffeering. Het wiegje van liet te verwachten prinsje of prinsesje is daarmee in over eenstemming alles is door Koningin Emma zelve gekozen deels naar eigen teekeuingeu. Het ameu blement is bijzonder smaakvol, doch niet overdreven weelderig; zoj ook het wiègje. Omtrent de aanhouding van den beruchten dief, door de politic te Arnhebi, wordeu de volgende by ionderlieden medegedeeld: Zaterdag jl. vertrok uit eeu bordeel aldaar een persoqn, die siuds een paar dagen daar had gelogeerd en by zijn afscheid aan eeu der vrouwen een vingerring ten geschenke gaf. Bij déze gelegenheid liet hij haar ook nog een paar audere dergelijke voorwerpen zien en vertrok daarop naar het utation, om zich naar elders te begeven. De bordeelhoudster maakte zioh over dit geschenk bezwaard, en meende den Commissaris van politie daarmede in ^kennis te moeten stellen, die, met het oog op de in den laatsten tyd herhaaldelijk gepleegde diefstallen, terstond last gaf om eens nader met den goedgeefschen man, wiens uiieflyk hem beschreven werd, kennis te maken. Het geluk diende; men vond den man, terwyl hij juist gereed stond om met den trein naar Zwolle te vertrekken. Op het perron van 't station werd by door een politiebeambte uitgenoodigd om zyne bagage even op het bureau van politie te laten nazien. Daar aangekomen, vonl men bij hem, be halve eeu groot aantal gouden en zilveren voor werpen, een geladen revolver, een centerboor van groot kaliber en een byzouder soort Bchroeveudraaier. Natuurlijk wist hy vau den prins geen kwaad, en bad hij die goederen gekocht van een vreemde in ruil voor zyne papieren, terwyl hy opgaf Belg van geboorte en stoker op een stoomschip te zyn geweest. De politie betoonde zich echter nietgoed- geloovig genoeg om aan die praatjes gehoor tever- leenen, te meer, daar intusschen was gebleken, dat onder de in beslag genomen goederen sommige waren, alsmede van die te Arnhem en Velp. Nadat de verdachte aan de justitie overgeleverd eu naar bet huis van arrest overgebracht was, bleek het den directeur aldaar, dat hy volstrekt geeu Belg was, maar een oilde bekende, Duitscher van geboorte die reeds vroeger 5 jaren te Leeuwarden en één jaar te Arnhem had gevangen gezeten, eu na zijn ontslag als vreemdeling'over de grenzen was geleid. Een vreemde geschiedenis meldt de pas te Berlijn verschenen levensbeschrijving van den Eugelschen over ste Meadows Taylor („lm Ostindischen Dienste. Mitt- ler ea Z. Taylor verhaalt namelykWare spoök- ge3phiedeni8sen zijn zeldzaam. Te Shorapoor echter gebeurde in 1858 iets dergelijks, dat diepen indruk maakte. Onder den overste Hughes lagen er 2 cora- paguiêjn van de 74e Hooglanders. Een lag op deu berg, de andere in de 'stad, om weldra naar Bellavy terug te keeren. Op een» middag zat kapitein in zijn tent brieven te schrijven voor de avondpost, toeu eeu jongmensch van zyn compagnië in hospitaal- kleeren eu zonder muts biunentrad. De soldaat groette niet, maar sprak: „Kapitein, ik verzoek u mijn nog te vorderen soldij aan mijn moeder te zenden. Wees zoo1 goed haar woonplaats op te schreven. Ze woont De kapitein deed iq gedachten wat hem werd ge- vfaagd, eu,, de man ging weer zonder groeten heen. Een oogenbltk later be^ou de kapitein echter de zaak vreemd te vinden, en liet den sergeant roepen. „Waarom veroorloófdet gij dien man op zoo weinig militaire wijs hidj te korden?" vroeg hij hem. De sergeant stond als van deti donder getroffen. „Kapi tein," riep hij, „weet gij dan geheel niet meer, dat die man gisteren iu 't hospitaal stierf, en we hem van morgen hebben begraven. Was hij het wel?" „Zeker," hernam de kapitein, „hier is *t adres vau zijn hioeder, dat hij me zelf opgaf, om zijn soldij daaiheen te zenden." „Wonderlijk/' sprak de sergeant, zijn nagelaten goederen zijn beden verkocht. Ik wist niet waarheen 't ontvangen geld te zënden. w|jl de papiereu der compaguie er niets over zeggen, maar de stamrol vab bet regiment moet bet uitmaken". 't Bleek spoedig, dat bet gegeven adres het juiste was. Explique le qui pourra. In hét eafé Die Port van Clevet te Amsterdam, had Zuteidagavond eène ontploffing plaats, die gelukkig geene andere gevolgen had, dan dat zij de algemeène hilariteit opwekte. Een welgekleed heer dage- lijksch bezoeker dezer inrichting, had de hebbelykKeid om de eindjes sigaar, onder tafel of stoelen liggende, op te rapen, aan te steken en genoeglijk op te rooken. wW" Eenige jonge lieden, die dit hadden opgemerkjf en deze hebbelijkheid nog al onhebbelijk vonden, hffu- deu de aardigheid een halve sigaiy, behoorlijk met vuurwerk geprepareerd, onder deu stoel te leggen, waarop de liefhebber van goedkoop rooken gewaton- lijk tegen half acht plaats nam. Nnuwelijks op zijne plaats gezeten, merkt deze dan ook de welkome prooi, eu steekt de sigaar met een tevreden gelaat op. Ze hud echter nauwelijks vuur gevat, of een ongewone vuurstroom, gepaard met een hevig gesis, wekte de aandacht van het aanwezig publiek. Het rook-vuurwerk ontviel aan den mond vau den ontstelden gast, en ont plofte met een knal, die hem onder den schaterlach der gasten, ijlings het lokaal deed verlaten. Zeker Amerikaansch advocaat, die eene van dief stal beschuldigde schoone jonge dame verdedigde, ein digde zijn beroep op de rechten aldus: „Mijne heeren, gij moogt den Oceaan op een relc te drogen hangen; een sneeuwval vangen met een strik; een tafellaken spannen over den mond van een vulkaan de wolken met een theelepeltje van den hemel scheppen zout moogt ge strooien op dén staart van onzen fieren Adelaar, wiens slapelooze oogen over het wel zijn des volks wakenja ge moogt een verbuur- bordje spijkeren op de maan en op de sterren maar geen oogenblik kunt g|j in den waanver keeren dat dit bekoorlijke meisje schuldig is aaii heüraisdrijf, dat haar ten laste is gelegd." De J ury sprak haar zonder eenige beraadslaging vrij. Brussel, 21 Juli. Heden namiddag 3 ure is het standbeeld van Leopold I onthuld. De geheele koninklijke familie, de aartshertog Rudolph, de groot dignitarissen en het corps diplomatique waren er bij tegenwoordig De koninklijke familie is door de onafzienbare volksmenigte met den méesien bijval begroet. Rome, 21 Juli. De Senaat, die zoo langen tijd weerstand heeft1 geboden aan de afschaffing der ge- maalbelasting, heeft eindelijk, met overgroote meerder heid, met 65 stemmen tegen 11, het ontwerp, ge-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2