PEN Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. «s», N° 2483. 1880. iertjes- 3ÖDE BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 25 Juli. 'skraam poonvcg. 1880. llulMlandscli Overzicht. I I I en 2e KI.) H'KKCHT uaar fENINGKN. ER GOUDSCHE COURANT ieve men wel PPEJf. op 5, 12.50, 3. 15,2 28.8.35, 55,9.35, 10.35, .18, 3. 3.59, van 8.43. 1.21, 2.41,8.43, 5.15, 2.41, 3.43, .21,2.41, 3.43, .43,4.55,7.31. IARKT. Alle prjjzen. Pof- 10.30. 10.40, 1.50, 8.30, 9.30. oie Collectie 'Jxen. met 1 AUG. Adres, Lettër NIPSCHEER van de Afdeeling //Waddinxveen, Omstreken" van de Hollandsche Landbouw, is benoemd in de plaats 9, 11.15, 12.9, ,28, 8.55, 9.53. 10.—, 11.15, 7.45, 9.—. 5, 10.10, 10.30, 0.35, 8.15, 9.30. 1.42, 8.23. 10, 6 56, 8.38. 2.20, 7.7. k3, 11.18, 12.12, 8.58, 9.57. 50, 525,7.25, 2 31, 2 18,4.5, 4 31. 10.9. I. 10 9. .31, 6.—, 10.9. 2.34. 2.21,3.4, .4, 10.9, 11.1, .34. 2.21, 3.4, 10.9. EN ea ’a WAGE en ARNHEM. B. B., dienstbode wonende alhier, beklaagd van, in dienst zijnde van den kleederbleeker N., ten diens nadetle te hebben ontvreemd verschillende goederen. Eisch 3 maanden gev. eenz. Gister namiddag zijn van hier naar het huis arrest te Rotterdam uvergebracht D. C. M., vroeger conducteur bij den Spoorweg Grand Central Beige, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een stuk pilow bij den winkelier Schenk op de Markt, en J. T., timmermansknecht, die geen «eik en geeu huisvesting had, en is aangehouden wegens land* bopery. Een boef, die onlangs pogingen had aangewend om -uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam te ontvluchten, doch daarin verhinderd werd, werd Donderdag ochtend, met een anderen gevangene, door middel van een boei ketting aan elkander gesloten, door twee rijks veld wachters vervoerd, om naar de gevangenis te ’s-Graveuhage te worden gebracht. Aan het station alhier gekomen, moesten zij in de wachtkamer eenige ©ogenblikken vertoeven. Terwijl zij daar nevels elkander op een bank zaten, zagen eensklaps de rijksveld wachters dat de eerstbedoelde boef de vlucht nam en het perron afsprong. Ou- middellijk gingen ze hem va en met de hulp van een spoorbeambte mocht het hun g» lukken hem te vallen, liet bleek nu dat hij hel slot van de boei- ketting had opengewrongen. In de zitting der Arr. ILchtbauk van Donderdag morgen stond o. a. terecht in (de asch lag. Zondag-namiddag verdronk bij het baden in een diepe Wetering te Waddinxveen een jongeling van ruim 16 jaar. Zijn makkers waren zoo verschrikt, dal zij hem niet konden of durfden helpeu. De vergadering van het Nederlandsch Onderwyzers- Geuootschap werd Donderdag met huishoudelijke onderwerpen voortgezet. De bespreking der voor stellen kou geen resultaat'hebben daar de stemming in de af l. plaats heeft. Een voorstel om de secre tarissen herkitsbaai te stellen bij de periodieke aftreding, werd in handen van het bestuur gesteld om daaromtrent de afd. te raadplegen. Ouder de onderwerpen die vervolgens behandeld werden behoorden: het zangonderwijs in de lagere school, iugeleid door den heer Kappeuburg, van Amsterdam. Was deze tegen theoretisch zangonder wijs, door andere sprekers, ook noorden heer Vrugt- man, werd dit verdedigd al achtte men dan ook practise!» onderwijs in de zang hoofdzaak. Professor Doyer uit Leiden besprak een spraak gebrek, toonde de oorzaak der ziekte door platen aan en wees de middelen tot herstel aan, terwijl by de onder wijzers uitnoodigdc terstond geneeskundige hulp te doen inroepen, iudien zij die verschijnselen bij bun leerlingen opmerkten. Een der sprekers beweerde dat dc lagere school weinig kan doen tot verbetering der spraakwerktuigen, dat de bewaarschool daarvoor de aangewezen plaats was. De heer van Dam van Isselt, kapitein by het Instructie-batMUon, hield eene redevoering om onder wijzers het dienst nemen gemakkelyker te maken, om zoo een beier verband tusschen school en leger te verkrijgen. Debat volgde niet op die belangwekkende toespraak. Ten slotte besprak mrj. Harden berg het voord»el der bewaarschool boven de zoogenaamde opleidings- klassen, die slechts in schyn goedkooper zyn. Zij achtte even als een ander spreker, de onderwijzers onbevoegd om aan het hoofd eener opleidingsklasse te staan, omdat het onderwijs gebet! verschillend is. Verder debat over deze interessante zaak werd wegeus het late uur verdaagd tot de volgende vergadering en deze met de gewone Lrinaliteiiei» gesloten. Tot voorzitter Zevenhuizen en Maatschappij van van den heer A. de Broekert, die overleden is, de heer Stoop, Burgemeester van Bleiswijk, Zevenhuizen en Moercapellc. Door den Gemeenteraad van Zevenhuizen is be sloten, dat er ter gelegenheid van de aanstaande kermis in September weder een tentoonstelling van paarden zal gehouden worden. Als een bewijs, dat de waarde der landerijen weer rijzende is, dient dat te Waddinxveen ruim 24 hectaren weiland publiek hebben opgebracht, met inbegrip der kosten, de kapitale som van circa ƒ70.000. Ia de buurtschap Beierache, onder Stolwijk, ge raakte een zesjarig meisje in eene wetering. Reeds begon zij te ziukeu, toen op het gegil de heet J. Beumer, hoofdonderwijzer der school aldaar, toeschoot, onmiddelijk gekleed te water sprong, en het kind van een anders wissen dood redde. had zich thans, nu het ontwerp voor de vierde maal werd ingediend, voor de afschaffing verklaard, op grond, dulde financieele maatregelen, door de Kamer aangenomen om te verwachten tekorten te dekken, voldoende waren, en dat de Kamer door het ontwerp met groote meerderheid aan te nemen de Regeering had ondersteund. De Diritlo, zegt naar aanleiding van het besluit, dat de Senaat met groote vader landsliefde gehandeld heeft door aldus het politiek eu parlementair terrein vin een netelige quacstie te be vrij len, waarbij politiek en financiën zoozeer ver wikkeld waren geworden,' dat de ware maatstaf voor beide bedorven was eu de staatspartijen in een val- sche positie waren geraakt. De Regeering, de Ver tegenwoordiging en het land, zegt genoemd orgaan, kunnen nu met meer gerustheid de behandeling van andere aangelegenheden ondernemen, welker regeling maar al te lang door de quaestic, over de geinaal- belaa»ing, is vertraagd geworden. GOUDA, 24 Juli 1880. De Muziek ran de Schutterij alhier zal morgen van 12’/g2 uren zich op «Ie Markt doen hooren. Naar wij vernemen, zullen dc volgende spellen enz. de Kennis alhier opluisteren Koppen, Mecha niek. Chaffelaar, Tramway. Koppen, Beignéskraam. Heydenrich, Olifanten. Haak, Broei machine. Dob belaars, Panorama. H. Blanus, Paardenspel. Criegel, Menagerie. Grandolf, Wassenbeelden, (nieuwe tent). Lens, Schiettent. Een Wonderdame. Calpep, Groot Mechaniek. Voorts wordt een Scbouwbu'g op den Singel geplaatst, doch het is nog onbekend welk gezelschap daarin zal optreden. Een der verpleegden in de Werkinrichting alhier, is wegeus herhauldelijke dronkenschap uit dat geslicht verwyderd. In het Dagblad kwam dezer dagen een bericht voor, dut er Zondags en Donderdags wanneer er vuur Donderdag voormiddag ten 10 uur ontstond onder Roosendaal, nabij Oudewater, brand op de hofstede ff’t Huis te Roosendaal", van den heer D. A. Dupper te Haastrecht, bewoond door den bouwman de Graaf. Hoewel de brandspuit van Haastrecht spoedig aanwezig was, is alleen het zomerhuis kunnen worden gered en is de kapitale hofstede met hooiberg totaal afgebrand. Van den inboedel is veel gered. De oorzaak is onbekend. De bewoner was afwezig en kwam van de markt alhier terug, toen de woning reeds Het groote nieuws omtrent de spoedige ontrui ming van Kaboel bevestigt zich. Vele invloedryke hoofden der bevolking, welke zich tot nogtoe ge houden hadden aan de zoogenaamde nationale partij, die Yakocb als rechtmatig opvolger van Sjier Ali op den eir.irstroon wilde zien, hebben den aandrang der Britsche regeering gevolgd en Abdur Rahman als emir van het land erkend. Zij zijn zich bij hem gaan vervoegen naar Charikar, waarheen hij zich op den uttdrukkelykcu weusch der E ugelscben had begeven. Spoedig wacht men zijne openlijke erkenning en huldiging als vorst van het land. Z»o luidt het geruststellende telegram, dal er uit ziet om Engelsche staatsfondsen nog solieder te maken dan ze reeds waren. Imusschen komt uil Zuid-Afrika nieuws van minder anugeuamen aard. De koloniale regeering deelde Dinsdag in het parlement te Kaapstad (House of Auembly) mede, dat eenige met Engeland be vriende Busuto’s waren aanbevallen door vijandig gebleven leden van denzelfden volksstam, en dat er maatregelen waren genomen om dit volk te ontwapenen en de veiligheid der Engelsche onder danen te waarborgen.- E?n telegram aan dc Standard z<gt dat de regeering heeft bekend gemaakt dat de Basuto’s in staat van oproer verkeert»», en de correspondent van de Daily Telegraph, die de zaak tnmelyk licht opneemt, erkent toch dut er ernstig vechten van kan komen. President Brand, van den Oranje-Vrystaat, beeft naar de Kaap gezonden om btschermiug te vr.igcn en beeft zijne familie ui’ zij»» land verwijderd. En eindelijk seint men aan de Timen: Z/K.domei Griffith telegrafeerde den 20n dd de getrouwe inboorlingen allerwege worden aan gevallen en dat Maseru bedreigd wordt. De regee- ring zond troepen om hem te ondersteunen.” Dut klinkt, alles samengenomeu, vrij ernstig. De berichten omtrent de Oostersche quaestie luiden verwarder dan ooit. De Standard zeide gisteren ochtend dat Turkije de collectieve nota dankbaar wefk te Sohevingrn wordt afgesioken, eeu exlra-treiu zou aanneinen terwyl Reuter seinde: alles loont J aan dat de Porie een weigerend antwoord op de nota zal geveu. De Daily Telegraph bevatte het bericht dat de agitatie in Rumelië on» met Bul garije vereen’gd te worden toenemende was; maar^ de Kreus-Zeitang verzekert dat de Rumeiiers geen vereeniging met Bulgarije weuschen, maar naar on afhankelijkheid op eigen houtje streven. Ook in Berlijn zelf is men het met elkander niet etns. Terwyl prins Bismarck verzekerd heeft dat de Duit- sche regeering in volkomen overeenstemming met de andere mogendheden zou handelen, verklaart de Pod dat de benoeming van Duitsche ambtenaren' te Konstaiiüiiopel een r< chtstreeksche aanval is op de Engelsche staatkuiide. Wel het sterkst komt dc ver warring e»» weinige vertrouwbaarheid dezer berichten uil ah men nagaat wat er gezegd wordt van de Turksche oorlogsbanidaelen. Van de eene zijde be richt men dat de Porie hare land- en zeemacht strijdvaardig maakt met ougekendvii ijver en dat zij, de ledige schatkist ten trots, binnen enkele weken eeu leger op de been zal hebben dat tegen Grieken n Bulgaren zal opgewassen zijnterwijl de vloot reeds thans in orde is om de Grieksche kusten te blokkeeren en, zoo noodig, tc bombardêeren. Een andere goed ingelichte zegt echter dat er aan het ministerie van oorlog zulk eeue verwarring en zulk een geldgebrek hcerscht, dat het in het veld brengen van een eenigszins aanmerkelijk leger eene onmoge lijkheid schijnt te zijn; terwijl de vloot, alweer ten gevolge van geldgebrek, noch kolen, noch maebine- personeel heeft. Het wordt op die wijze ondoenlijk om uit de berichten wya te worden en te onder scheiden. welke de waarheid bevatten. In Italië is de eindelooze stnjd over de belasting op het gemaal gelukkig afgedaan de Senaat npm het ontwerp tot afschaffing daarvan zonder beraad slaging met 65 tegen 11 stemmen aan. De verslag gever der commissie, Saracco, die nog de laatste maal met zooveel nadruk er tegen je velde trok, ten 10.25 van den Haag vertrekt naar Gouda en Rotterdam en tusschengelegen etations. Die trein ver rekt ten 10 ure van Scheceningen en loopt hoofd zakelijk van daar met het oog op de drukte. Het is ons gebleken, dat die opheldering noodig is voor hen, die billetten zouden nemen tot den Haag, waardoor zij te laat zouden komen, omdat zij niet in den uansluitendeu trein mogen plaats nemen zonder doorgaande biljetten van Scheveniu- gen af. De Directie laat dieu trein uitsluitend loopen van Scheven»ngei» voor degenen, die vay buiten af daar komen voor het vuurwerk.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1