WBN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. buitenland:" N'2497. BB, 1880. au !BU. IE, Vrijdag 27 Augustus. Gouda. orweg. Builciilainlsch Overzicht. De inzending van advortentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. SRSTE NDAG 0. 80. 2e KI.) ECHT luwr 1NGEN. t, November Ter vermijding- van oponthoud gelieve men alle voor de Redac tie bestemde brieven bij den Uit- gever te bezorgen. GOUDSCHE COURANT reduction! nment in- worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN i. 2.50, 3.—, ).35, 10.35. 3.—, 3.59, I, 2.18, 4.5, 3. 2.41,3.43, 2.41, 3.48, 2.41, 3.43, 4.55,7.31. 5 25,7.25, 2.28, 3.35, 1.30. 10.40, 8.30, 9.30. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. linkervleugel, kiezersvergadering het feit bevestigd hij sprak otèr het verschil van ge- ty bestond, waar- daarom was het een afzonderlijke A D V E RTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS tanisme is het niet onbelangrijk balen uit de laatste redevoering digde Paul Bert, een de kamer, doch tevens I. 15, 12.9, 8.55, 9.53, l.—11.15. i, 9.—. J. 10, 10.30. 8.15,9.30, 8.23. 6.56, 8.38. 10, 7.7. 1.18, 12.12, 9.57. I. 10.9. 0». 10.9. ,2.21,3.4, 10.9, 11.1, 2.21, 34, 9. in HAhE kRNHEM. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Paus in zijne allocutie op 20 dezer zich uitsluitend be paald heeft tot de afbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen België en het Vatikaan en niets van Frankrijk heeft gezegd. De Paus verklaarde de bespreking zijner andere redenen van smart" tot later uit te stellen. Volgens de Cor re spon dance Havas zou men tusschen Parijs en Rome stilzwijgend over eengekomen zijn, om alles na te laten wat de spanning, door de toepassing van het eerste der Maart-decreten ontstaan, zou kunnen vergrooten. De Franqais beweert, dat de zin der verklaringen van den heer de Freycinet over de niet-erkende congregatiën reeds veilige dagen te voren aau het Vatikaan was bekend gemaakt, en de Paus daarom over de verhouding tot Frankrijk gezwegen heeft. D; B lgische bisschoppen hebben in last ontvangen, om den iuhoud der allocutie ter kennis der bevolking te brengen en alles te doen wat in hun vermogen is om hunne scholen te verbeteren en nieuwe op té richten, ten einde met die der regeeriug te kunnen wedijveren, doch de wettelijke grenzen niet te over schrijden. Maandag hield de eerste afdeeling van het Brus- selsche onderwijscongrcs, die van het lager onderwys, een algemeene vergadering. De vraag werd behandeld, welk doel men op het oog moet hebben bij de samenstelling van het programma der lagere scholen. Is het doel, bepaalde kennis te doen verwerven of in ’t algemeen de physieke, intclkclueele en moreele krachten te ontwikkelen Wat moet de school doen, werd tevens gevraagd, voor des volks Over dit laatste punt werd weinig het eens met de opmerking de politieke ontwikkeling jH het midden gebracht blijkbaar was de meerderheid van een der leden, dat men.de kinderen voor hun 12de jaar niet met de politiek moet bezighouden. Wat de hoofdvraag be tref», werd de belangrijkste rede uitgesproken door dei. heer Salicis, repetitor aan de polytechnische school te Parijs, die er op aandrong het lager onderwijs te beperken, maar het dienstbaar te maken aan de algemeene ontwikkeling van het kind en het daarom vooral ook hand aau hand te doen gaan met onder richt in den handenarbeid. Nu bet Keizerlijk Russisch besluit over de benoe ming van Loris Meli kolf tot Minister van Binnen- landsche Zaken en over de opheffing van de Ahuchte //derde afdeeling" in zijn geheel is gepuWtceerd, blijkt, dat deze afdeeling niet bepaald wordt opge- h( vep, maar voorloopig alleen een anderen naam ver krijgt die nieuwe naam luidt//afzonderlek departe ment der Rijkspolitie.// Meu hoopt echter dat deze verandering het begin van het einde der „afdeeling" is. Hoe meexS^èitijdstip der verkiezing van een president .^ereenigde Slateu van Noord- Amerika nail^^dcs^^terker wordt de belangstelling opgewekt, é^^^SS^eigenaardig dat^de berichten uit beide kampra,- het republikeinschc en het de mocratische, even gunstig luiden en vau weerszijden aan de overwinning in November niet het minst getwijfeld wordt. lutusschen heeft de heer Garfield, de jepublikeinsche'caudidaat, dezer dagen eene reis naar de oostelijke staten der Unie ondernomen, om zich aan de kiezers aldaar voor te stellen en hij muit, volgens de republikeinsche berichtgevers, voornamelijk in Buffalo, «een zegevierenden intocht" geheudeu hebben, ofschoon hij zich van alle uit voerige en op zijne candidatuur betrekking hebbende redevoeringen zeer wijselijk onthield. De Norddcvhcht Allgenuine Zeitung komt nog eens terug op de oorlogzuchtige uitdrukking van den heer Gainbetta en leidt er uit af, dat wel niet alle republikeinen getuige de redevoering van den heer de Freycinet de revanche in hun schild voeren, maar dat er toch eene aanzienlijke partij den oorlog wil. «Wij betreuren het, zegt het regeeringsblad, dat de strijdzuchtige geest onzer buren ons dwingt onze veiligheid te zotkeu iu een sterk en slagvaar dig legerwij zoeken niets dan die veiligheid, maar hebben den .vasten wil en het vertrouwen haar te vinden." Dat goede Duitschland moet wel gelukkig worden. Voor zijne eenheid offert men beginselen op, en voor zijne veiligheid is een gansch volk tot de tanden gewapend. Gelyk men verwachtte, geeft de mededeeling van den Franschen minister-president, dat een ontwerp op het recht van vereeuiging zal worden aangeboden, vóór dut de besluiten van 29 Maart op audere orden dan die der Jezuïeten worden toegepast, nu reeds tot verschillende bt schouwingen in de pers aanleiding, ofschoon men met de bepalingen van dit ontw.-rp nog niet bekend is. Het plan van deu minister vindt bijval bij de Temps en de Débats, doch wordt afgekeurd door de Rdpublique Franchise, die een dergehjke w»t eenvoudig ónmogelijk acht. De red< n vau dit verschil ligt voornamelijk hierin, dat beide eerstgenoemde bladen het beginsel der scheiding van Kerk en Staat voorslaan en dit als een belangrijke schrede voorwaarts op den liberalen weg beschouwen, terwijl de République Franqaise van de vrye Kerk in den vrijen Staat niet hooreu wil en de eerste aan deu laatste ondergeschikt wil maken. Ook de ultra-radicalen en de ckricalen zijn ontevreden, de eersten omdat zij alle geestelijke genootschappen met één slag zouden w illen afschaffen de anderen omdat zij wel inzien, dat hel hun veel moeilijker zal vallen in eene nieuwe wet op de geestelijke genootschappen de buiten gewone voorrechten te verkrijgen, welke vroegere regee ringen als het ware ondershands hebben toegestaan. Met betrekking tot den strijd tegeir het ultramon l-x L i-nu eeu woor(| tym te van den afgenaar der bekwaamste leden van vurig tegenstander vau het clericalisme; daarom juist heeft de wijze waarop hij zijne meening te kennen gaf, eenig gewicht. «Vrede met den priester, weg met den monnik", dus besloot hij zijne rede, en niets is meer in over eenstemming met de zienswijze van de overgroote meerderheid der kiezers. De plattelandsbevolking, hoewel niet clericaal, zou niet dulden, dat men haar van hare priesters beroofde; doch den monnik kent zij niet, en zij heeft voor hem geen de minste sympathie. Men weet, dal verschillende nationaal* liberale organen in Duitschland voortdurend ontkend hebben, dat er plan bestond bij deu linkervleugel van hun partij om zich af te scheiden en een zelfstandige liberale fractie te vormenthans is die ontkenning een onmogelijkheid geworden; de afgevaardigde Ric kert, een der leiders van deu linkervleugel, heelt namelijk te Dantzig op eeu f. voelen, dat in den boezem der pai door de kracht verlamd werd wenschelyk zieb af te scheiden en vereeuiging op te richten, terwijl meu tevens de vriendschappelijke betrekkingen met de andeee fractie kon aanhouden. Ook was het volgens Rickert uiet moeilijk om tot de vorming van eed groote liberale partij te gerakenimmers het hoofddoel van die panij stond vast; het gold front te maken tegen het reactionaire streven vaij de conservatieven en het centrum, datgene wat de liberalen met zulk een inspanning hadden verworven^te verdedigen; de staat kunde van Falk moet in kerk en school worden volgehouden, op handelsgebied Delbrücks stelsel toe gepast, de rechten vau de vplksvertegenwoordigiug streng gehandhaafd. Het ligt in den aard der zaak, dat de nationaal- liberalen van den rechtervleugel boos zijn om die redevoering. De Köln. Zeil. o. a., die de oprichting van de nieuwe liberale party het langst en het nijdigst heeft ontkend, vraagt wat of de heeren eigenlijk willenwat zij als hun program opgeven is ook het program van de nationaal-liberalen van den rechtervleugelis het de heeren wellicht te doeu om zelf in het bestuur van de fractie te zitten? Men ziet, wanneer de polemiek zoo begint, dan zullen de nationaal-liberalen elkander straks met niet minder woede in het haar vliegen dan de sociaal democraten. De klacht over gebrek aau ouderwijzers in Piuiseu bestaat niet meer; integendeel, de aanbieding voor de opleidingsscholen is zoo groot, dat velen moeten worden afgewezen. De heer Forster heeft uit Ierland gunstige berichten medegebracht. Hij verklaarde in het pat lenient dat er geen aanleiding is om eenige buitengewone maat regelen te nemen, voor het oogenblik althans. Want er is geen algemeene opstand te vreezen. Mocht echter in deu herfst of deu winter blijken dat de gewone wetgeving onvoldoende is om deu toestand te beheerschen, dan zal het parlement worden bij eengeroepen. De sluiting der zitting zal waarschijnlijk 6 September plaats hebben. Er zijn wederom ongunstige berichten uit Kandahar ontvangen. Bij deu uit val der Engel sche troepen tegen Ayoeb’s legermacht zijn niet minder dan acht officieren en 180 man gesneuveld. Omtrent de Oostersche zaken is er eenig nieuws, als meu althans een aantal tdegrammen zoo not men wil die even goed canards kunneu zijn als waarheid. Meu zigt dat de meerderheid der mogendheden ge neigd zou zijn om Turkije nog eenig uitstel te geveu voor de overgave van Dulcigno aan Montenegro, hoewel dat weer door een Russisch en een Italiaansch blad wordt tegengesproken. Omtrent de Grieksche grens regeling zouden de mogendheden //rondweg" aan de Porte kennis hebben gegeven, dat zij niet van de besluiten der Berlynsche conferentie zullen afstappen. Dat is echter een bericht uit Athene,, en wat men hoopt, gelooft men gaarne. Een ander bericht spreekt van eeu of- en defensief verbond tusschen Griekenland, Monteregro en Servië, ecu hóógst onwaarschijnlijke combinatie. De correspondent van de Daily Netcs ten slotte komt tot de nuchtere opmerking dat Int de Porte maar te doen is om tijd te winnen. Er moet al bitter weinig nieuws zijn, als men dit de moeite en kosten van tclegrafccrcn waard acht.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1