BINNENLAND. Gemengde Berichten. KOL OlTËiV Laatste Berichten. POLITIE. Burgerlijke Stand. Gouda Si GOUDA, 36 Augustus 1880. VERGADEBING yan den GEMEENTERAAD. Vrijdag deu 37 Augustus 1880 des uamiddags tea 1 ure, ten einde te bebaadeien De Rekening der Gemeente, dienst 1876. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders betrekkelijk het verleeuea van eervol ontslag aau den heer H. W. Knottenbelt, leeranr aan de La- tijnsche School en het bepalen van het schoolgeld op het Progymnasium. Het adres van C. G. van der Garden, betrekkelijk de huur van twee stukjes grond aan het Nieuwe Veerstul. Te benoemen aan liet Progyinuusiura Een leeraar in de oude talen, tevens rector; Eén tijdelijk leeraar in de Frnnsche taal, Een tijdelijk leeraar in de natuurlek* historie Een tijdelijk leeraar in de wiskunde. De 29ste verjaardag van Z. K. H. Prins Alexan der der Nederlanden, Prius vaq Oranje, werd gisteren op de gewone wijze herdacht. Van de 46 aollicitauten, welke dongen naar de betrekking vau scheepsklerk, zijn er 12 toegelaten, waarouder de heer H. W. Bauer alhier. Bij de Schietwedstrijden op de Vqghtsche heide heeft ook de weerbaarheidsvereeniging „Burgerplicht" alhier aan den wedstrgd op 200 pas deelgenomen. De uitslag was Vereeniging Feeder ik Hendrik" van Delft 249 punten Korps Koninklijke scherpschutters van Breda 237 Studenten-vereeniging van Utrecht 236„Burgerplicht" 236. De op 16 dezer uit Nederland verzonden brieven maal voor Nederlandsch Weat-Itidië is, ten gevolge vau eeue onderweg ondervonden vertraging, te laat in Engeland aangekomeu om met de pakketboot van den volgenden dag uit Southampton verzouden te worden. De brieven enz. bestemd voor Curasao zullen alsnu met de pakketboot vau 25 dezer uit Liverpool, die voor het overige gedeelte van Neder landsch West-Indië met de pakketboot van 2 Septem ber uit Southampton worden verzouden. De Synode der Ned. JHerv. kerk heeft het ont werp op kerspelvorming aangenomen met 16 tegen G stemmen. De eindbeslissing is nu aan de leden der pro vinciale kerkbesturen. l)e commissie van advies in de Synode had de toepassing van de kerspelvorming ook op gemeenten met één predikaut voorgesteld. De Vergadering heeft echter met den heer Jaus begrepen, dat uu de kerk was gehoord op het voorstel der buitengewone Synode, om baar als proeve, slechts op gemeenten met twee of meer predikanten toe te passen, het billijker was zich daartoe te bepalen. De he<r van Lakerveld heeft een voorstel gedaan, dat, geamendeerd door den heer Segers, met bijna algemeeue stemmen werd aangenomen, om waar dit noodig bleek, ook aan de minderheden in gemeeuten met één predikant, te gemoet te komen. Daarop zal de kerk op de volgende classicale vergadering worden gehoord. De heer Luti bracht, naar liet oordeel van schier alle leden, eeue zeer belangrijke verbetering in de voorgeschreven wijze, waarop de stemgerechtigden de vraag zullen beslissen, of zij de invoering der kerspelvorming voor zich weuschen. „schoonschrijvers" gevraagd, om een 600 gedrukte stukken in te vullen. Of de uitreiking met eenige plechtigheid zal ge paard gaan, is nog niet met zekerheid bekend. De Rotterdamsehe Sohonwburg-vereeniging zal het nieuwe saizoen openen met twee nieuwe oorspron kelijke stukken. Van den heer Roodhuijzen, den verdienstelijken schrijver van Roofvogels, zal worden opgevoerd een historisch drama „Oranje boven", dat Nederlands bevrijding van de Fransche overheer- sching behandelt, en van den heer Lodewijk Mulder, aan wien men de Kiesvereeniging dankt, zal wor den opgevoerd een blgspel, ontleend aan een zijner gunstigst bekende novtlleu Uit den tijd, toen ik een lief vers maakte. De letterkundige curiositeiten A-saga, E-legende en O-sprook staan op het punt vermeerderd te worden met het I-dicht van Dirk Smids, getiteld prins Willi. Door (le maatschappij „Een nationaal belang," die zich ten doel stelt beplantingen van wegen enz. met hoornen, is een eerste, niet onbelangrijke in schrijving voor de levering van vruebtboomen geopend, nl. tegen November a. s. 1200 appel-, 1900 pet en en 1700 pruimenbooraen, 10.000 zwarte aalbessen- struiken en 500 hazelnoten, en tegen November 1882 nog 5000 halfstara appelboomen. De levering moet plaats hebben te Utrecht, doch bij latere levering kan ook verlangd worden dat die te Rot terdam geschiedde. Dit eerste teeken van leven der jengdige maat schappij i* een Poe(l begin en geeft hoop, dat zij zoowel tot verfraaiing als tot bevordering der vrucht baarheid van ons land zal bgdragen. Men schrijft uit Drenthe: Er gaat thans eiken dag een „gouden zon" op over het oosten en zuid oosten van Drenthe. Zij stooft de veenboekweit, wier witte bloesem onafzienbare vlakten bedekt en die een ruimen oogst belooft. Zonder overdrijving mag men zeggen, dat de opbrengst der veenboekweit dit jaar wel eeue waarde van een half millioen guldens zal veitegeuwoordigen en die som wordt zeker voor drievierde verdeeld pnder den zoogenaumden kleinen man. Als de aard appelen en de veenboekweit gelukken, gaan dui zenden welgemoed den winter in, want dan is er wat in den pot en in de pan. Het vuren of lichten der zee, veroorzaakt door myriaden infusdriën, levert in dezen tijd derf jaifrs langs de Tesselsche kust een prachtig schouwspel. Vooral in bochten, waar de breking van den golfslag t grootst is, neemt men vaak groote schitterende vlammen waar, die eeue blauwachtige tint vertoonen. Onder 't microscoop waargenomen iets dat veel geduld vordert vertoonen deze diertjes zich ge heel doorzichtig en glazig. Van officieele zijde is aan de Zutf. Ct. verzocht, het volgende te plaatsen„Het publiek wnchte zich voor schade, door het tegen postwissel ad 10 of tegen rembours bestelleu van een pak nit de (volgens adverteutie in de couranten) zg. Bielefeldcr linnenfabriek, in welke pakken bij toezeuding niet alle beloofde goederen ^aanwezig eu de aanwezige goederen voor het meeiendeel vau zeer minne qua- liteit zijn." Zondagmiddag stond iu het kamp bg Bussum eensklaps een der koks in brand. De nog al vrij hevige wind namelijk had de vlammen aanhoudend in de richting gehouden van een der balken, waaraan de kookketels hangen. Die balk scheen wat verkoold te zijn en brak plotseling. Een der potten viel in het vuur, waardoor de vlammen om ge beenen van den kok sloegen. De bgkok had de tegenwoordig heid van geest om hem op te pakken, en in eene ton met water te zetten, die gelukkig bgna vol was. Na daaruit te zijn gehaald, bleek dat de opperhuid van het liukerbeen ter grootte van eene band was verbrand. Dezer dagen zijn voor de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij aangekomen te Amsterdam 5 en te Amersfoort 2 spoorwegwagens 3e klasse van Ameri- kaansch model, vervaardigd deor de Maschinenbau Actien-Gesellschaft te Neurenberg. Deze wagens zien er uiterst sierlijk uit, zgn zeer hooe, doch zonder por tieren ter zijde. De portieren bevinden zioh voor en achter aau de wagens, die iu het midden den doorloop hebben voor de conducteurs en de reizigers, terwgl onder het rijden de conducteurs van den cenen in den anderen wagen kunnen treden. Iedere wagen heeft aan de twee zijden van den doorloop banken, waarop 60 reizigers zeer gemakkelijk plaats vinden, doch er zgn ook wagens die aan de twee eindpunten van afzonderlijke zitplaatsen voor 20 alleen reizende vrouwen zijn voorzien. De wagens worden door gas verlicht, zij zullen weldra in dienst gesteld worden. Bij vonnissen der arr.-rechtb. te Rotterdam, dd. 24 A«g. 1880, zgn veroordeeld P. de I., wouende alhier, vervolgd ter zake van bedelaiy, tot een gevangenisstraf van vijftien da^en, met last tot opzending naar een bedclaarsgesticht of werkboie. R. H., wonende alhier, vervolgd ter zake van dief stal van een horloge, tot een celstraf van vijftien dagen. Tot 4id van den gemeenteraad te Reeuwgk is ge kozen de Ibeer G. Dogterona. Gisteren namiddag is onder Muordrecht een boe renknecht van een kosenberg gevallen. Hij werd ftwaar gekwetst. Zaterdag zijn van de Artinstr.-compagnie te Schoonhoven 15 korporaals naar de versohillende re gimenten veld- en afdeelingen vestingartillerie ver- trokkep. Tegen den 26sten dezer zijn weder nieuwe volontairs ter dienstneming opgeroepen. Aan de ijverige nasporiugeu van den brigadier der rijks veld wacht C. J. Abraas te Schoonhoven, is het in de vorige week mogen gelukken, een zakboekje met 60Ö in beslag te nemen, toebehoorende aan P, B. te Jaarsveld; het was onder de gemeente Lopik. door bedoelden P. B. verloren, en gevonden, door zekeren visscher E. de K., wouende ouder de gemeente Schoouboven. De oneerlijke vinder, tegen wien prooes-verbaal is opgemaakt, had het gevondene reeds tusschen de dakpannen zjjner woning verborgen. De uitslag van de verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer in het district Rotterdam is, dat zgn uitgebracht 1891 geldige stemmen en wel op deu heer O. van Rees 805 op den heer M. L. van Deventer 747 op den heer J. Voorhoeve H.Cz. 315 en op mr. A. J. Roest 22 stemmen, zoodat er her stemming zal moeten plaats hebben tussohen de herren O. van Bees en M. L. van Deventer. Br qrerkzaamheden aan den Noorder-Lekdijk na deren haar einde. Men hoopt nog in de volgende maand den arbeid voltooid te zien. De kolossale afmetingen, die de dijk thans verkrijgt,^ zullen aan duizenden in den lande groote gerustheid schenken. Bg den Baad van State, afdeeliug voor de geschil len van bestuur, is gisteren o. a. ingekomen het kon. besluit, houdende beschikking op het beroep van de Directie van de Nederl. Bgnapoorwegmaatschap- pij tegen een besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, houdende vaststelling van den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Moordrecht. Gehand haafd het besluit van Gedep. Staten, en het beroep ongegroud verklaard. Van den minister van waterstaat is ingekomen een brief, houdende bericht dat de Jongh en Cie., te Oudewater, hebben afgezien van het beroep tegen de afwijzing van hun verzoek tot oprichting van een fabriek. Van verschillende zijden wordt vermeld, dat de manoeuvres, door de 4e divisie uit te voeren iu de eerste helft van de maand September in het oos telijk gedeelte van Gelderland en Qvergsel, geen voortgang zullen hebben, omdat in het kamp te Mil- ligen, waar het le regiment infanterie, dat aan de manoeuvres deel moet nemen, thans gelegerd is, in ernstigen graad het roodvonk heerscht. Volgens verklaring vau den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht van Noord-Brabant, is de epidemie van pokkep in de gemeente Bosendual geweken. De BijkscommiBsie rfodr de examens ter verkrijging van een diploma als Buurman aan boord van koop vaardijschepen, ingesteld naar aanleiding van het kouiuklijk besluit van 5 Mei 187 7 Staatsblad No. 98), gewijzigd eg aangevuM bij koninklijk besluit van 17 Februari 1879 Staatsblad No. 37), zal, aanvangende den 14n Sept. a. s. ten 9*/2 uur des morgeus, zitting houden in Itet Raadhuis te Dordrecht. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 7 September schrif telijk en vrachtvrij kennis geven aau den voorzitter der Commissie, met overlegging vau geboorte-acte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij deze kenuisgeving moet tevens vermeld worden, of de caiididunt al dan niet wenscht bewijzen te leveren Van zgn kennis omtrent het stoomwerktuig. Naar men uit Bern meldt, is in (le internationale „Noordpool-coufereiitie* - besloten tot de oprichting van acht meteorologische observatoria in de Noord poolstreken, iu het jaar 1882. Thans is de catalogus van de tentoonstelling be treffende de geschiedenis van het vorstelijk stamhuis van Oranje-Nassan en de geslacht-, wapen- en zegelkunde in het algemeen, onder beschermheer schap van Z. M. den Koning in de Gothische zaal te 's-Hage gehouden, geheel compleet. De uomraers 13043 bevatten de geschiedkundige bijzonderheden betreffende ons vorstenhuis, verdeeld in documenten, schilderijen eu portrëtten in olieverf, pastel, alsmede teekeuiugen, gravuren, platen, enz.; stamboomen en wapeus; munten en penningen; boeken en handschriften, varia en bijzonderheden. De af deeliug wapenkunde bevat 561, die der geslachtknnde 472 uuramers; 317 nummers betrekking hebbende op de zegelkunde en 106 nummers over ridderlijke lichamen enz. zijn ingezonden, terwgl de overige 620 nummers omvatten de wapeukuude, toegepast op kunst en industrie, zooalswapens in en op methalwapens op steenaardewerk enz. Het is nu bijna een jaar geleden, dat de jury voor de Arnhemsche tentoonstelling hare uitspraak deed, en aan de inzenders van hunne bekroning werd kennis gegeven. Tot heden werden de onder- scheidingsteekeuen echter nog niet .uitgereikt. Thans schijnt het, dat dit eindelijk toch zal geschieden, want in de dagbladen worden door de oommissie Te Nieuwendiep zijn Vrijdagnacht twee mariniers, die elkander voor het cantine-gebouw der marine moesten aflossen, een kijkje gaan nemen in het inwen dige van het gebouw. Daar vonden zij een vat jenever, tapten er ieder eene kruik uit, en gingen er mede door, post en wnebt in den sfeek latende. Zij hadden spoedig zoodanig de hoogte, dat zij er bij neervielen en door de nachtwachts moesten worden weg gedragen. Men schrijft uit Bolsward van 21 Augustus:^ Sinds eenige dagen zijn in een aantal huisgezin nen alhier verscheidene personen ziek geworden. De verschijnselen zijn bij allen dezelfde: sterke neiging tot tyufcen met Jievige dinrrhée, vergezeld van zware pijn de ingewanden. In een paar dagen waren sterke ihannen zoo zwak, alsof zg weken lang ziek geweest waren. In één gezin is een kind van een jaar gestorven. Met bgna voldoende zekerheid moet dit treurig verschijnsel worden toegeschreven aan 't gebruik vah vleesch van een stier, die geslacht is terwgl beweerd wordt, dat hij zich zou geworgd heb ben aan een touw, wnarnan hij vastgemaakt was iu de weide. Althans de ziekte vertoout zich overal in de huisgezinnen, waar men van het vleesch vau dien stier gegeten heeft, lil één gezin, waar ouders en kinderen ziek werden, bleef één kind gezond, dat, er juist niet van gegeten had, en het kind dat stierf werd ziek, nadat het eenige lepels soep er van had gebruikt. De zaak is aangegeven en de politie doet ouderzoek. Donderdag 2 September a. s. zal in deu tuin van het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam een luchtbol opstij gen van reus.ichtigcn omvang, met de luchtreizigers Godard en Crommelin. Het gevaarte kan eene hoe veelheid van 1,500,000 liter gas bevatten, en er is eeue parachute aan verbonden van 55 meter in omtrek. Het eigenaardige van deze opstijging is, dat zij des avonds ten 10 uur zal plaats hebben, terwijl de ballon verlicht zal zijn met de kleuren van de Nederlandsche vlag. Uit Victor Hugo's Notre Dame zal men zich her inneren hoe Quasimodo, die het ongeluk had doof te zijn, toen hij voor een dooren rechter te recht stond, in een hoogst onaangenamen toestand, werd gebracht. Hij werd in de gevangenis geworpen, g**- geeücid, te pronk gesteld en beboet, omdat bij niet verstond wat de rechter tot liepi zeide en deze niet hooifn kon wat de beschuldigde antwoordde. Een mau, nog ongelukkiger in zeker opzftfct dan Quasimodo, kwam dezer dagen voor den kantonrechter van Marylebone. George Pickett, zoo heette hij, een dertigjarige laud bouwer, werd beschuldigd door de gemeentelijke overheid, dat hij weigerde zijne vrouw te onderhouden. Maar de man was stom en kanon- doof en verstond de gebarentaal der doofstommen niet. Da rechter kon dus niets met den man be- giunen. De eenige die hem begreep was zijne vrouw, maar juist deze ontbrak. De ongelukkige kon niet lezen of schrijven, en of men hem dus al de stuk ken voorlegde, baatte niet. J Gelukkig was de rechter niet doof en bovendien een verstandig man. Hg liet Pickctt in vrijheid stel len, totdat zijne aanklagers diens vrouw ook lieten komen. De merkwaardigste rol echter vervulde in dit rechtsgeding de deurwaarder, die nadat het vonnis was uitgesproken, tot den beschuldigde zeide, dat hg kon heengaan. Pickett bleef zitten. Dit ging des deurwaarders begrip te bovenhoe was het inogelgk, dat men in eene gerechtszaal niet voldeed aan hetgeen hij zeide Hg moest ten slotte den vrijgesprokene bg den arm nemen en hem naar buiten brengendaar nam een agent hem over en bracht hem buiten het plein. Wat er verder met hem geschied is, weet men niet. Ouder de geregelde bezoekers van de Ainster- damscbe beurs bevindt zich zekere heer B., van beroep groothandelaar in varkens, die echter in ziju vrijen tijd eigen zaakjes aan de beurs opknapt. In slappe tgden heeft die bezoeker nog al eens iets te lijden van de jongelui, die den draak met hem trachten te stekën en zoo had dan ook Vrijdag een der jongste bezoekers, een bediende aan de Twentsche Bankvereeniging, de aardigheid om een bod te doen van 20 gulden voor een big. iSfAapgcnomen," antwoordde onmiddellijk de heer BtT die veel te verstandig en ook te opgeruimd van«. aard is, om zich aan die wel wat flauwe, maar overigens onschuldige plagerijen te storen. Niemand dacht dat het hem ernst was geweest, doch den volgenden morgen te half elf vervoegde zich werkelijk aan de Twentsche Bank een man met het bewuste biggetje. Een nota, aan den staart van het dier bevestigd, vermeldde de koopsom. l)e kooper weigerde het geleverde eohter in ontvangst te ne men, waarschijnlijk ook wel, omdat het dier zoo'n vervaarlijk geschreeuw aanhief, dat het geheele gebouw in opschudding dreigde te konten, tot groot vermaak van de talrijke bezoekers van de Bank. Het voorval verwekte 's middags heel wat vroo- lijkheid aan de beurs, vooral toen de heer B. dreigde de zaak aan eeu deurwaarder iu handen te zullen geven, bij welke bedreiging het echter wel zal blij ven. Voor de jongelui kan het echter een le9 zijn, om aan de effectenbeurs geen bod op biggetjes of anderszins meer te doen. Een Europeesch docter in Pera te Konstantinopel ontving dezer dagen des avonds tegen 7 ure een bezoek van twee fatsoenlijk gekleede Grieken, die hem ver zochten naar een zieken Turkschen pacha te komen zien. Hij eischte, door droeve ervaring geleerd, voor uit betaling en eeu rijtuig. De Grieken besloten eiudelgk daartoe en gingen het rijtuig haleu. Om streeks middennacht werd hij door twee politieagen ten in een ouden soldatenmautel gehuld in zijne woning teruggebracht. De Grieken luidden hem op eene ecnzaine plaats van alles beroofd en naakt op straat gezet. Zoo was hij naar het naaste politie bureau gewandeld, waar zijne koinst groot opzien verwekte en men zijn vei haal maar niet gelooven wilde. Bijna was hij als landlooper iu hechtenis geble ven. Eindelijk ging men er toe over, om hem een ouden inantal over de schouders te hangen eu door een paar agenten naar huis te laten brengen. Bgna zouden wij gaan beweren dat er toch wel iets vóór het misbruik van jenever te zeggen valt; zij lost, zoo als men weet, (Je eeden en heiligste beloften op en de beste voornemens, maar ook de minder goede en slechte. Zoo besloten de grondwerkers te Bergen op Zoom, dat zij niet meer voor vijf en twintig stuivers wil den werken zij moesten een daalder daags hebben. Toen de aannemer van het werk die verhooging weigerde, staakten zij den arbeid en gingen heen. liet kwartje dat zij meer hadden geëischt besteedden zij, daar zij het toch niet kregen, aan jenever eu toen keerden zij naar hun arbeid terug. Eu daarmede was de grève nit. Eenige glazen jenever hadden haar geblusc'nt. De vraag of de troepen hun vaandel al dan niet iu eeu gevecht zullen medenemen, blijft een onder werp vau gcdachtenwisseliug in de Engelsehe bladen. I)e Pall Mall Gazeue vergelekt de vlag met een dame. „leder man, zegt zij, zal zich door ziju eer verplicht achten, te verhoed** 4*t zij in vijandelijke hamleii volle; maar zij is van geen dienst in een ge vecht eu vordert voor hare verdediging eene macht, die beter kan aangewend worden. Hoe hoog men haar stellen moge, in werkelgkheid is zij toch een last. En als zij verloren gaat, zinkt de moed van het regiment. De kapitein van /ten oorlogschip mag zijne vrouw niet inedeueuien, én wij gelooven, zegt de P. M. dat ook een bataljon beter zon vechten als het zijn vlag niet te verdedigen had. Iu Frankrijk schaft meu de trommels af; iu En geland wil men de vaandel* afschaffen ach, dat de mogendheid opstond, die de geweien eu de kanonnen afschafte, opdat de tijd wierdc voorbe reid dat ook de soldaten zelve afgeschaft werden. Als meu daarmede begon, waren heel wat „ge- dachtenwisselingen" uit te sparen. OOST-INDIE. De laatste mail bevat berichten tot 13 juli. Men leest iu het overzicht van het A. D. v. N. De veepest blijft voortgaan zich uit te breiden. De vorige mail bracht het adres der Kamer vau Koophandel naar Holland over, waarbij de groote bezwareu tegen de nu gevolgde gedragslijn werden voorgehouden. Haar verzoek om eeue b'paalde spe cialiteit in veepestzaken te ontbieden, is, naar wij vernemen, niet zonder gevolg gebleven. Doch voor het overige schijnt de Regeeriug haar harduekkigen strijd door afmaking en afsluiting van het vee vol te houden. De Begeering bevindt zich tegenover de veeziekte in een zeer moeielijke positie. Het is on getwijfeld, dat in Europa, overal waar de ziekte zich vertoond heeft, uitgezonderd misschien Hongarije, waar zij door laugdurigen herhaalden terugkeer op het laatst inheemsch schijnt geworden te zijn, het stelsel van afmaking en afsluiting de verspreiding der ziekte heeft kunnen tegengaan. De afsluiting is hier over de groote terreinsnitgestrektheden zeer gebrekkig geweest; aan het op stal en erf houden van het vee is niettemin tamelijk de hand gehouden. In den laatsten tgd is men zelfs tot den bouw van urenlange schuttingen van bamboe overgegaan tot groote kosten der bevolking en van de schatkist; en ziet, het resultaat i9 eerlijk gezegd nul. Uit het Portugesche Timor Deli, de uoordelgke helft van het eiland Timor, wordt bericht, dat de veestapel daar aan een besmettelijke ziekte is uit gestorven. Laat de Regeering nu te Soerabaga, op Bali en Madura op haar hoede zijn. Op onze helft van Timor hoort men van woelig heid der bergstammen. Deze inlanders vereischen echter weinig krachtsontwikkeling om weer tot be daren gebracht te worden. De regeering heeft aan de bladen verzocht het volgende te plaatsenMet zekerheid kan worden medegedeeld, dat van allen grond ontbloot is het gerucht, dat de hoofdambtenaar A. Pruys van der Hoeveu, zonder de hem opgedragen commissie in Atjeh volbracht te hebben, verzocht beeft van (laar te worden teruggeroepen. Iu vereeniging met zijnen mede-commissaris, den luitenant-generaal K. van der Heyden, beeft de heer Pruys van der Hoeven voor stellen gedaan omtrent de verschillende onderwerpen, die in Atjeh regeling behoeven. Ten einde de be handeling dier voorstellen gemakkelijk te maken door nadere mondelinge toelichting van de ontwerpers, heeft de regeering beide commissarissen naar Batavia opgeroepen. Uit particuliere brieven blijkt' ons, meldt de Soer. Cour., dat de genie tegenwoordig te Atjeh flink de handen uit de mouw steekt. Voornamelijk legt men er zich op toe flinke wegen te maken. Aan het eind dezes jnars zal men waarschijnlijk in een reiswagen van Krocng-Raba over Boekit-Koboe naar Kroeug-kali en Lambaroc kunnen rijden. De bentiugs en bivouacs, die behouden moeten worden, zijn bijna alle hernieuwd. Generaal van der Heyden valt op den duur, ook voor de afdoening van meer weten schappelijke zaken, zeer mede. Hg is vlug in het be sluiten en heeft een helder inzicht. Water ookgebeure, dc generaal acht het zijn heiligen plicht Aljeh nog niet te verlaten, zoolang de voornaamste hoofden nog niet in onderwerping zijn gekomen. Die hardnekkigheid om op zijn post te blijven is des te verdienstelijker, wijl hij en zijn echtgenoote zeer naar hunne kin deren iu Nederland en ook naar rust verlangen. Aan het bureau van politie gedeponeerdeen WIEG die op de Turfmarkt is gevonden. Parijs. 25 Augustus. In strijd met de berichten van de Opinione, geven de rechtstreeksche dépêches uit Koutiantiuopel grond om te verwachten, dat er weldra eene maritieme demonstratie ter zake ran Dulcigno zal plaats hebben. In de bedoelde dépêches wordt verzekerd, dat aan de Porte geen enkel uitstel ter vereffening der quaesiie met Montenegro zal wor den verleend. In die dépêches wordt het ook be vestigd, dat in de nota der mogendheden betreffende de Grieksche grensregeling verklaard wordt, dat het be sluit der mogendheden onherroepelijk is. Indien de Porte weigert dienovereenkomstig te han delen, dan zullen de mogendheden raadplegen wat hg&r te doen staat. Londen, 25 Augustus. Het Lagerhuis heeft bij de derde lezing zonder stemming de bill op het ver schepen vau graan aangenomen. MARKTBERICHTEN. Gouda, 25 Augustus 1880. Bij kleinen omzet, was de stemming flauw. Póldertarwe, puike 10.25 f 10.75. Mindere 9 25 a 10.Rogge, puike ƒ7.80 8.20. Mindere 7.50 a 7.75. Voer 7.— a' ?.40. Gerst, puike 7.— a 7.80. Mindere 'ffS, 25 a 6.75. Haver, zware 4.25 a 5.Lichte 3 25 a 4.Koolzaad 10.a 10.25. De veemarkt met weinig annvoer, de handel traag, uitgenomen eerste qualiteit vlug, varkeus toor Londen van 25 a 28 ct."per half kilo, magere vqr- kens en biggen, alsmede schapen vlug verkocht. Kans aaugevoerd 139 partijen, eerste kwaliteit van 32.a 36.tweede kwaliteit vanj/ 27.: u 31.—. Goeboter, 1.55 a 1.70. Wei boter, 1.30 a 1.40. SflF" 22 SEPTEMBER KAASMARKT* U 1it GEBOREN23 Aug. Lieptje Jacobn, ouders L. kooijman en K. ton Leeuwen. Pieter Cornells, ouders P ftietketk en A. Voordewind. Johannes, ouders L. P. Slikker en M. vnn Kluijven. 24. Stgntje, ouders D. Bakker en S. de Jong. Susanna, ouders D. A. Smits en M H. .Starink. 25. Sander Johannes, ouders S. J. de Beun en B. de Koning. 26. Tietske (ïerRrdioa, ouders K. Fruchtcn en T. G. de Lange. OVERLEDEN: 24 Aug. J de Rugter, 67 j. C. P. van Gelder. 22 j. GEHUWD.- 25 Aug. F. van Utrecht en A. M. Smit. T. Boot en C. P. Kubout. K. Per dijk en E. M. Danens. H. Jongkocn en T. Boetekoe.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2