-Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ÏG i 7 ure, da. N° 2498. 1880. TEHU. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 29 Augustus. voorweg. abeth. KENNISGEVING. Bulteiila.idscli Overzicht. 1880. ?n 2e KI.) l’RKCHT naar, ENINGEN. EERSTE LANDAG 880. iten. Ter vermijding van oponthoud gelieve men alle voor de Redac tie bestemde brieven bij den Uit gever te bezorgen. 12.50, 3.—, O, 5 25, 7.25, 2 28, 3.85, i, 9.35, 10.35. 3.59, 5, 8. .31, 2.18, 4.5, .43. de houding der 1, 2.41,3.43, 2.41, 8.43, 2.41, 3 43. I, 4.55,7.31. GOUDSCHE COURANT. 10.80. 10.41», O, 8.30, 9.30. Een Ayres, 15 Cent. nde Kunsten, Directeur der U trecht. BRINKMAN bekomen geschilderde Janskerk te denis der St. keningen,enz. erlyk levens- de Gebroeders avond t lieeren Bird de rente terwijl de heeren Beuima den, de derde 11.15, 12.9, 8.55, 9.53, 10.—, 11.15. 45, 9.—. 10 10, 10.30. 5, 8.15,9.30, 2, 8.23. 6 56, 8.38. .20, 7.7. 11.18, 12.12, 8, 9.57. Donderdag zijn van hier naar het Huis van Arrest te Botterdam overgi brachtlo. M. v. d. B., aan gehouden wegens diefstal in eeue slaapstee en in een particulier huis, alwaar zij nachtverblijf had gehouden eu 2o. A. M, aangehouden wegens bedelarij. 31, 10 9. 10 9. 1, 6—, 10.9. 34, 2.21,3.4, I, 10.9, 11,1, 4. 2.21, 3.4, 0.9. feu ’s HAGE ARNHEM. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij dete ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 23 Augustus 1880 zijn executoir verklaard: twee Kohieren van het patentrecht, wijk K. toten metT. dienst 1880/81. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zyneu aanslag op den bij de wet bepaalden voet ts voldoen, en dat heden ipgaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames belmoren te worden ingediend. Gouda, den 25 Augustus 1880. De Burgemeester voornoemd, REMY, L B. hebben den zeetocht te ondernemen, welke hem tot verder herstel zyner gezondheid is aangerudeu. De berichten uit Ierland luiden inmiddels, over het geheel genomen, nog al gunstig. Opmerking ver dient dat de voornaamste lersche parlementsleden aan de laatste openbare volksvergaderingen in Ierland geen deel hebben genomen. De heer Parnell, die te Tipperary het woord zou voeren, heeft zich laten ver ontschuldigen de heer Dillon evenzeer, en de vrienden van deze hebben dit voorbeeld gevolgd. In Frankrijk brengen de provinciale staten de algemeens raden bun ztinerziuiugen overal ten einde. Zeer opmerkelijk is, dat de meerderheid krasse anti-clericale moties heeft aangenomen, zoo wel als verklaringen tot vertordeeling van elk plan om de spoorwegen door den Staat te doen koopen. De Koning van Zweden eu Noorwegen heeft besloten, geen gevolg te geven aan het besluit der Noorse he Storthing, belreflfeade de byeeuroeping van het militair Comité, hetwelk tusschen de afgeloopen en de volgende zitting der Storthing zou moeten be raadslagen over de quaestie der legerorgauisatie. Daarentegen zal er eene koninklijke Commissie wor den benoemd, bestaande uit leden van het militair Comité der Storthing en drie door den Koning be noemde leden. In Beieren is de 700e verjaardag vau het huis VViltelbach met hartelijkheid gevierd. Het feest gold minder den onpopulaire», zonderlingen tegen woord igen Koning dan wel zijn huis, waaraan een grootsoh ver leden verbonden is. Bij voortduring worden te Petersburg talrijke berichten uit het binnenland ontvangen over den gunsligen indruk, door de jongste belangrijke ver anderingen in de algemeens takken van bestuur teweeggebracht. In, eeu tekuam uit Charkotf, waar graaf Lo*Fs "MclikofT zoo goea bekend is, wordt mel ding gemankt van de algeraeene tevredenheid over den aanvang van het nieuwe tijdvak eu de verbete ring van den toestand, welke uit den maatregel blijkt. Te Odessa, dat tijdei^ het bestuur van den vorigen gouverneur-gtnerual pbdt-r een ijzeren schepter zuchtte, heeft zich een gevoel van verlichting van de geheele bevolking meister gemaakt. De Chineesche gezant, markies Tseng, is dezer dagen door den Keizer aller Russen in ecu plechtige audiëntie ontvangen, be Keizer uitte d«- hoop, dat het geschil lusschtii Rusland en China in der minne mocht bijgelegd worden en de gezant beantwoordde dit in denzdfden geest. e Ook de Japansche gezant is bij den Keizer ten geboore toegelaten. Het doel zyner zending schijnt te zijn, om de handels verdragen, welke thans met de Europeesche mogendheden bestaan, in den geest van het beschermend stelsel te herzien, en daarmede met Rusland te beginnen. uErnstige moeilijkheden zul hij hier niet vinden," zegt eeu Peterburgsch berichtge ver der Daily Netcs, «vooral uil aanmerking van de belangrijke diensten, welke Japan aan I eskader in den Stillen Oceaan kan verleencn, waarom» trent reeds vóór het vertrek van het e-kader onder admiraal Lessowsky een soort van overeenkomst moet gesloten zijn. De Keizer verklaarde den g« zant, steeds prijs te stellen op de vriendschappelijke betrekkingen met den Mikhdo." over Lissabon ontvangen telegram uit Buenos- vun 2/ Juli, bericht, dat h.t Corrientijiische leger, zeven duizend man sterk, zich aan de nationale Regeeriiig hei ft overgeven. De Gouverneur vau Corrientes, de ministers en al de Regecrings- ambteiuiren waren naar Paraguay gevlucht en een commissaris der natiouale Regeering heeft van de stad Corrientes bezit genomen en nieuwe overheden be noemd. De revolutie is nu geheel onderdrukt en in de geheele Republiek heerscht rust. Te Buenos-Ayres zijnde ministeriëele bureel» weder geopend, de siraat- versperringen afgebroken, de provinciale troepen afgedankt, hun wapenen aan de nationale Regeering uitgeleverd. Op al de spoor- en tramwegen is het verkeer hervat, handel en ny verheid herleven, kortom alles keert tot den gewonen toestand terug. Volgens een later telegram heeft President Avellaneda zijn ontslag ingetrokken. Het bericht aangaande den uitval nit £andahnr is officieel bevestigd. Den 21 en dezer maund bs- riehtte kolonel Si. John aan den onderkoning vau Indië dal op den 16e» een uitvul tegen eeu oosli - lijk van de vesting gelegen dorp was gedaan, die hit resultaat had gehad dal de Engelscheii van die tijde niet meer wswdeu lastig gevallen worde». Dat resultaat is hun echter duur te staan gekomen. Acht officieren, waaronder een brigade-generaal, werden gedood en vijf gewond terwijl niet minder dan 180 minderen sneuvelden. De vyaud werpt nu en dan nog bommen in de stad eu laat door scherpsahuttevt op de wallen schieten, maar zonder ved schade aan te richten. Voor de belegering gebruikt Ayoeb enkel de tot hem ov rgidoopen trtwpen van den wali of gouver neur van Kandahar en Ghazi’s, ongeregelde berg- stninimn. Zijne hoofd macht is een eind verder gelegerd op den weg naar Herat, waarschijnlijk om zijn aftocht mogrlijk te houden, als Roberts uit het noorden en Phnyrr uit het zuiden de belegerde stad te hulp koincii. Men schut zyn leger thans op 20 000 man met 37 kanonnen terwyl nóg aan houdend Ghazi’s zich bij hem voegen. Dtze luatsteu schijnen vast besloten het nu eens flink uit te vechten en zouden niet dulden dat Ayoeb voor de verwachte Engdsche macht vluchtte. De marsch van g< neiaid Roberts schijnt naar wensch te gaan. De commandant van Khelnt-i- Ghtlzai berichtte den 20eu uan den onderkoning dat Roberts nog vier dagreizen van die plaats verwijderd was en dat hy zelf leeftocht vergaderde voor het verwachte leger, waartoe de omtrek ruime gelegen heid bood. Daar de weg vun Khelat-i-Ghilzai (hemelsbreedte 130 kilometer) in vijf dagen is af ie leggen, kan Roberts zijne belofte gestand doen en den 29en te Knnduhar zijn. Hij zal dan eeu mar* oh gemaakt hebben, die vau groole krachtsinspanning getuigt. Zonder een dag oponthoud zal hij gedurende ztsiien dagen, grootendeels over moeilijk terrein, al zijn leeftocht zelf moetende medevoeren, door elkan der dagelijks ruim 23 kilometer hebben afgelegd. Of het Parlement, zooals men thans hoopt, tegen het einde der volgende week zal kunnen gesloten worden, hangt volkomen af van de houding der Ieren en van het Hoogerhuis. Trachten de lersche leden door lange redevoeringen of noodelooze amen dementen het debat te vertragen, of neemt het Hoogerhuis de wetsontwerpen, door het Huis der Gemeenten toegezonden, niet snel en onveranderd aan, dan zou de zitting stellig nog langer duren. In den laatsten ministerraad is besloten geen enke’e der nog aanhangige wetsontwerpen in te trekken, en eerst nadat de heer Gladstone deze verzekering van zyne ambtgenooten verkregen had, moet hij besloten GOUDA, 28 Augustus 1880. Bij kon. besluit is aan mr. P. J. Snel, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October 1880, eervol ontslag verleend als kantonrechter- plaatsvervanger alhier. Donderdag middag had de openbare prijsuitdeeling plaats voor de leerlingen der. Latijnsche School. Na eene korte inleiding van den Rector, waarbij hij wees op de omstandigheid, dat dit de laatste prijs uitdeeling der Latynsche school wezen zou en op het verblijdend uitzicht in de toekomst door de oprichting van een progymuasium, traden als sprekers op twee leerlingen, die naar de Hoogeschool bevorderd waren, namelijk W. C. Kersbergen, die voor alle vakken met een prijs begiftigd werd en in de Latynsche taal eene rede hield over de verdiensten van Epaminondas, terwijl de tweede D. Jacobsen, het leven en de werken van Q. Horatius Flaccus mede in de Latyn sche taal uiteenzette. Van de 3de naar de 4de klasse werd hierop be vorderd A. G. A. Idenburg, met een getuigschrift voor alle vakken, behalve de Wiskunde. Vau de 2e naar de 3de klasse G. van der Giesen, die voor alle vakken een prijs erlangde, en T. J. Krant, die een prys verkreeg voor de Oude talen, de Geschiedenis tn Aardrijkskunde en het Fransch. Van de 1ste naar de 2de klasse W. van Krimpen, wien voor alle vakken een prys «kas toegewezen. Zoowel aan de twee leerlingen, die naar de Hooge school overgingen, als aan al de andere leerlingen, die van hier naar elders moesten vertrekken, omdat het Progymuasium dit jaar maar eene klasse en dat wel de eerste hebben kan, riep de Rector een hur- lelijk vaarwel toe hij dankte zijn ambtgenoot H. W. Knottenbelt, voor bet de Latijnsche school en aan hem zelve bewezene goede, nam afscheid vau Heeren Curatoren en eindigde met een opwekking aan de verzamelde toehoorders, om ook de nieuwe inrichting, het Progymnasium, in het belang der Goudsche jongelingschap te steunen. De alhier gehouden Schaak-wedstrijd was gisteren afgeloopen; de prijzen zijn behaald door de BLJ dó 0.70.3 en Messemaker de tweede, en Malta, die gelijk ston- en vierde hebben gedeeld. I Door de Afdeelingf «Gouda en Omstreken" vau de Hollnndscbe Maatschappij van Landbouw zullen n. s. Woensdag in Bloeinendaal harddraverijen van paarden onder den man worden gehouden, en wed des voormiddag» ten 10 ure, van paarden, die niet meer dan één prijs op eene voormiddag-harddraverij gewonnen heli ben, waarbij als prijs: Een zilver* het Russische werk ter waarde van 80.en als premie: Een zilverwerk ter waarde van 30.worden uitge loofd en des namiddags ten 2 ure, van paarden van zessen klaar, waarbij worden uitgeloofd als prijs 250 le premie 100.2e premie 50. Uit Bodegiaren meldt men: De onderwijzers uit 't 4e district hadden Woensdag middag eene feestelijke byeenkomst te’s-Molenaarshrug. De afgetreden school opziener rcr. J. A. F. Coebergh en de nieuw be noemde mr. J. W. Moulon bevonden rich in hun midden. Met ’toog op zijne veelvuldige verdiensten werden eersigemelden namens de onderwijzers een paar keurig bewerkte kristallen bloemvazen op zilveren voet aangeboden Zichtbaar getroffen aanvaardde de heer Coebergh dit blijk van hoogachting en beval zich bij zijne dankbetuiging tevens aan in de voort durende vriendschap der aanwezigen. De heer Mouton, tn< t wien de vergadering voor ’t eerst kennis maakte, hoopte de voetstappen van zijn voorgangers te drukktfti, en gaf de verzekering, dat

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1