BINNENLAND. 304» STAATSLOTERIJ. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. ADVERTENTIËN. KOLONIËN. INGEZONDEN. POLITIE. Burgerlijke Stand. Heden overleed in den ouderdom van 86 jaar tot diepe droefheid van hare Kinderen, Behuwdkinderen en Kleinkinderen, Vrouwe JOHANNA CATHARINA MATHIJSSEN, Weduwe Michiel Virulij van Vobèn en Dalen. (Jit aller naam, C. E. VIRULIJ. Huize Leeuwenberg bjj Voorburg 30 Augustus 1880. De Trekking- van de EERSTE KLASSE begint op MAANDAG den 6 SEPTEMBER 1880. worden. Avocb-Khan is een flink generaal eu heeft dweepzieke troepen onder zgn bevel, die daarenboven veel talrgker zijn dan de Engetscke krijgsmacht. Generaal Robeits doet zyu poging om Kandahar te ontzetten zonder op generaal Phayre te wachten, die uit Indië met 8000 man naar Kandahar trekt, doch zooveel moeite heeft gehad eer hij transport middelen byeen kreeg, dal hg eerat sinds twee dagen op marsch is, en deu moeilijken Khojak-pas nog voor zich heeft liggeu. Groote gevareu wachten de Britten nog in Indië en de gevolgen eener nederlaag zoudeu onberekenbaar zijn. Eenige algemeeue raden iu Frankrijk hebben voor het slot hunner zitting de weuscheu bewaard, welke zij voornemens zijn over de bekende Maart-decreten te uiten. Hun aantal is echler zeer beperkt. Voor namelijk zijn het slechts de algetneeue raden van Maine-et-Loire en de Benedeu-Loire, die aan de regeeriag het verzoek zullen richten, om op die decreteu terug te komen en van hunne toepassing af te zien. De prefecten hebben zich tegen de discussie verzet, doch zonder gevolg. In de Farijsche bladen wordt de stryd over de bekende rede van den heer de Freycinct te Mon- tauban voortgezet. Gulyk men weet deelde de «niuister-president mede, dat de ufkoudigiug van het besluit tot ontbiiidiug der uiet-erkeude congre gatiën, andere dan die der Jezuïeten, zou wordeu uitgesteld tot na de iudieuiog eener algemeene wet op de vereeuigingen. Le Temps (welk blad voor het orgaan van den heer de Freyoiuet doorgaat) komt op tegen de bewering, dat men hier met het persoou- lyk gevoelen van den miuister-president zou te doen hebben en over deze quaestie verschil van gevoelen in het kabinet zou heerscheu. Het ministerie is hierover eensgezind, evenals over alle vraagpunten, welke in de rede vau Moutauban zijn aangeroerd. De nieuwe gemeenschappelijke nota der mogend heden op het antwoord der Porte in zake de Turkseh-Grieksche grensregeling strekt ten bewijze, dat de mogendheden eensgezind zijn om Turkije voor baren wil te doen buigen. Die eensgezind heid, zoo volstrekt noodzakelijk tegenover de ont wijkende staatkunde der Porte, bestond, gelyk men weet, geruimeu tijd slechts in naam, want dc toe trading tot de Fransohe voorstellen tijdens het Ber- lyusche congres geschiedde niet zonder voorbehoud. Verseheidene mogendheden wilden zich destijds be- ptAen tot het geven van een goeden raad aan de Porte. Doch sedert is die steminiiig veranderd, en thans is het moeilijk aan te nemen, dut de Pörte zich op den duur zal blijven verzetten. Wellicht wil de Saltan eerst toegeven, watiueer, door eeue demonstratie der vloot, het eenparig vcrlangeu van Europa duidelijk nan zijne onderdai.en zal gebleken zijn. Wellicht acht de Sultan het voor zijne per soonlijke veiligheid noodig, zijne Muzelmausche ou- derdanea te overtuigen, dat hij slechts voor den drang der omstandigheden zwicht. Van dit stand punt beschouwd, zou een maatregel als die van eeue demoustratie ter zee niet achterwege kunnen blyven. Wat de Montenegrijnsche quaestie betreft, welke afgescheiden van de Grieksohe behandeld wordt, schijnt daartoe werkelijk overgegaan te zullen wor deu. Dit blijkt althans uit verschillende dépêches, in de twee laatste dagen ontvangen. Men verzekert, dat bet eskader te Palermo zou bijeenkomen, om ondsr bet opperbevel van den Engelschen admiiaal Seymour naar de Montenegrynsche en Albaueesche kust te stevenen. De Times betoogt in een uitvoerig opstel over de Oostersche aangelegenheden, dat bet nog meer iu bet belang der Porte dan in dat vau Europa is, om zoo spoedig mogelijk tot eene regeling der aan hangige vraagstukken over te gaan en aan Grie kenland toe te geven. De Porte wordt van den kaut vau Bulgarije door een groot gevaar bedreigd, doch zeker zon dit gevaar voorkomen kunnen wor den, wanneer Turkije een einde maakte aan de onderhandeling betreffeude Griekenland en het al de verplichtingen, door het Berlynsche verdrag opge legd, trouw nakomt. De Times hoopt, dat na de overhandiging der nieuwe gemeenschappelijke nota de Porte zal begrijpen, dat haar belang medebrengt, zich by de besluiten der conferentie neder te leggen. De Zweedsche Hervormingsverecniging, ten doel hebbende de invoering van het algemeene stemrecht, heeft te Almbacken, bg Malmoe, eene vergadering gebonden, waaraan ongeveer duizend personen hebben deelgenomen. De genomen besluiten strekken hoofd zakelijk ter verklaring, dat het wenschelyk werd ge acht, het politiek stemrecht uit te breiden over alle meerderjarigen van onbesproken gedrag. Er werd ook nog over gemeentelijk stemrecht gesproken en door een der aanwezigen werd hiertoe een census in vyf graden aanbevolen, maar zonder dot dit een bepaald resultaat sehynt te hebben opgeleverd. Daarna werd de quaestie der dienstplichtigheid be handeld. Nadat een der leden zich voor eene al gemeene ontwapening had verklaard, werd na ferder debat een besluit -genomen legen de algemeene dienst plichtigheid én foor het behoud van het tegenwoordige Zweedsche stelsel. GOUDA, 31 Augustus 1880. Zaterdag heeft in het „Café Uuie„ de openbare vepuchting plaats gehad van het buffet, met inbe grip der woning van den pachter, eqi. in het „Vereeuigingsgebonw» in deu Langen Groenendal alhier, en is de pimht gegund aan deu heer H. Ilofeiik le Nymegen, voor den tijd van 3 jaren, tegen 350.per jaar. De begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente Ondewater, voor deu dienst van 1881, bedraagt in ontvangst eu uitgaaf 26863.27. De rekening der gemeente Nienwerkerk a/d. Usel, over 1879 is door Gedeputeerde Staten goedgekeurd met een batig saldo van 907.28. De begrootiug van 1881 bedraagt in ontvangst 16,607.06'/, en in nilgaaf 16,603.06'/., waar onder .ene som van 9653.32 begrepen is voor de kosteu van het lager onderwijs. Het Rykstelegraafkaiitoor le Krimpen zal voort- aau op Zon- eu feestdagen open ziju vau 8 tot 12 uren voormiddags. -* De heer Rosenthal en eehtgenoote te Oudewater, vierden op den 1 aden dezer onder vele blijken vau belangstelling huuue 25jurige echtvereeniging. O. a. werd hun op dien dag door leerlingen en oudleerün- gen van den dauscursns eene keurig vergulde pendule aangeboden. Ten bewgze van zijne ingenomenheid werd daarop op Dinsdag 24 dezer door den jubilaris in den buitentuin. «Rozenburg» een iuvitatiebal gegeven, dat door aiie leerlingen met hunne ouders eu door nog enkele andere geuoodigden werd bezocht. Een klein orohest uit Rotterdam opende tegen 8 uur h'"' feest van den avond. Vervolgens begaven zich eenige meisjes, allen keurig iu bet wit getooid, op de tribune en droegeu, ter eere van het zilveren bruids paar eenige toepasselijke liederen voor, die door den Heer G. van Aelst met piano begeleid werden. Ook de heer Kronenburg, komiek uit Rotterdam, eu eehtgenoote, zougei^eenige coupletten, waardoor de vreugde niet weinig verhoogd werd. Na afloop van dit muzikale gedeelte van den avond, gaf genoemde Kronenburg eenige murionetten-voorstellingeu voor de kinderen, die verdienstelijk werden uitgevoerd en dan ook met luid gelaoh en daverend applaus vau de zijde van het publiek beloond werden. Dat lusscheutijds ruimschoots ververschiugen werden roud- gedieud, zal wel niet gezegd behoeven te worden. Tegeu 11 uur kondigde de muziek aan, dat het bol geopend zou worden. Oud en jong namen er deel aan, tot eindelijk het uur van soheideu sloeg. Zaterdagmiddag ontstond brand iu de boerenhof stede vau den bouwman K. v. Ree in den Prins Alexander—polderDe geheele hofstede, beneveus een oerg hooi, een aanzienlijke hoeveelheid binnenge bracht koren en ecu party turf zijn een prooi der vlammen geworden. Duur de sloot aan den weg bijna zonder water was, heeft men eerst een put moeten graven, alvorens de spuiten kouden werkeu zoodat bijna alles in dell aseh lag, toen men water kon geven. Spoedig gerankte ook de te velde staande haver in brand, zoodat die ook geheel zou verbrand zijn, hadden de spuiten dit nog niet bijtijds ver hoed. Slechts eenig huisraad heeft men kunnen redden. De ooi zaak van den brand is onbekend. Naar wij vernemen, is by den Raad van State een wetsontwerp tot regeling van het bestuur van den waterstaat en het oppertoezicht op dien tak vau dienst iu behandeling. (Vad.) Vau verschillende zyden wordt gemeld, dat de heer Jhr. Mr. de Savornin Lobman, in het hoofd- kiesdistriot Gorinehem verkozen als lid der Tweede Kamer, voor die betrekking bedankt heeft. Naar wy vernemen, heeft de Synode Vrydag in verbami met de kerkelijke aangeledenheden te Dor drecht de schorsing 'uitgesproken over ds. Jakob Eigeman voor den tijd van écu jaar en ds. E. A. G. van Hoogenhuyze voor den tijd van e'éne maand, beiden met verlies van traktement. De Dord. Cf. deelt mede dat de feiten, waarop de veroordeelingen berusten, voor den eerstgenoemde zjju: lo. dat hij als maandvoorzitter de kerkeraads- vergadering heeft samengeroepen en gehouden met de geschorste ouderlingen 2o. dat hij in die vergadering heeft voorgesteld, al de perionen, die onder medewerking van de com missie uit het provinciaal kerkbestuur tot lidmaten uer gemeente worden aangenomen, te verbieden aan Het H. Avondmaal deel te nemen (welk voorstel echter door de geschorste ouderlingen niet is aan. genomen); 3o. dat hij den 2n Juli zonder medeweten of toe- stemming vau eenige kerkelijke macht eigendunkelijk heeft besloten geen Avoudmuat te houden. 4o. dal hij als proeses schriftelijk met mede-on- dcrteekeuing van den heer E. A. G. van Hoogen- huyze, als scriba, eu een der geschorste ouderlingen geweigerd heeft attestatièu af te geven aan lidmaten die onder medewerking vau de commissie uit het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland zijn n»n aangenomen, ouder bewering, dat de namen dier personen wel „op een bijlijst genoteerd staan», maar „niet langs den weg vau orde eu rcoht ingesohre- ven zijn iu het offioieele lidmaatsboek». De Synode concludeert daarom, dat „de gestaafde „feiten, door ieder van welke de heer Eigeman met „de daad in verzet is gekomen tegen de eindbe slissing van het provinciaal kerkbestuur van Gel- „derland, dd 29 Jan. 11., eu de kerkelijke gevolgen „van die daad, het kenmerk dragen van verstoriug van „orde en rust en van verzuim en vergrijp in de „uitoefening van kerkelijke betrekking», te meer daar de heer Eigeman heeft verklaard zich wel bewust te zyn, dat hij in strijd handelde met de kerkelijke reglementen, en omdat hij, door anderen tot ver zet op te wekken, zijn schuld heeft verzwaard en iu weerwil van alle vermuniugen, terechtwijzingen met woord en daud in ziju verzet heeft volhard en wil blyven volharden en spreekt over hem de sohorsing uit voor den tyd van één jaar met verlies van tractemeut gedurende dien tijd. De feiten, waarop de veroordeeling van den heer E. A. G. van Hoogenhuijze tot schorsing gedurende eene maand, mede met verlies van tractemeut ge durende dien tyd, berust, zgn het in zijne betrek king als scriba van den kerkerand oproepen der ge schorste ouderlingen tot boveugenoemüe vergaderingen en het in eene daarvan steunen van het voorstel van den heer Eigeman, benevens het weigeren vau afgifte van lidmnaisuttestatiën. Op hem wordt echter een zachter tuohtmiddcl toegepast, omdat uil de door hun afgelegde ver klaringen schijnt te blyken, dat hij zich geeue hel dere voorstelling heeft gevormd van den bestaanden toestand eu vnu zijne verhouding lot de verordeningen der kerk, cu voorts omdat hy niet als nraeses, maar inzonderheid als scriba des kerkeraads gehan deld hfeeft eu den weusch heeft uitgedrukt zich hhu die moeielijke betrekking te kuuueu onttrekken. Deze beide vonnissen gaan iu, zoodra zij kraolit van gewijsde zulleu hebben verkregen. Uit het kamp by Millingen wordt gemeld, dat er geen nieuwe gevallen van roodvonk zijn bijge komen en dat de toestand der aangetasten zeer be vredigend is. Krachtens Koninklijk besluit zal het eerste regiment infanterie in het belang der algemeene volksgezond heid in het kamp blijven gedurende de maand oeptember. In de Huisvrouw wordt door den heer J. G. Milo Jr. van Rotterdam met ingenomenheid gesproken van een practische schoolbank, die ook voor huisge bruik aanbevelenswaard wordt genoemd. Zij is door de firma A. E. Naether (Zeitz bij Leipzig) ver krijgbaar gesteld bg de firma Meyer Bieding, Noord blaak te Rotterdam. Van deze bank wordt gezegd, dat zij veel doelmatiger is dan die van Kuutze, Huppel c. a., terwijl de gevaren, welke de reeds verbeterde schoolbank voor teedere gestellen nog steeds oplevert, door deze nieuwe vinding ge heel zouden ziju opgeheven. Door een doelmatige inrichting van tafelblad, zit- en voetbanken kan voor iederen leerling vau 7 tot 15 a 16 jaar de juiste zit- en schrijfhouding werden aangegeven, terwijl het den leerlingen ge makkelijk zal vallen, die goede houding eenige uren te bewaren. Zoowei in de school als in de huiskamer acht de schrijver deze baHk van groote waarde om de ver keerde houding by het sohryven, die de kiem is van velerlei lichaamsgebreken, tegen te gaan. Ze is overigens keurig en net afgewerkt, kost 20 en is gemakkelijk verplaatsbaar en tot de helft van de ruimte zameu te vouwen. De oogarts dr. F. D. A. C. van Moll, te Rot terdam, onder heeft den titelOver den invloed van de school op de kortzichtigheideen reeks zorgvuldige waarnemingen medegedeeld, welke zeer de aandacht verdienen van ouders, onderwijzers en schoolbesturen. De kortzichtigheid of myopie neemt sterk toe, vooral in de steden. Daar dit gebrek erfelijk is en, ook al was het dit niet, hoe langer zoo meer zal toe nemen, wanneer de omstandigheden blyven bestaan, welke het begunstigen, was het een goede gedachte van den geachten schrijver een zorgvuldig onderzoek daaraan te Wyden en den uitslag van zijn onderzoek bekend te maken. Het vroegtijdig en langdurig gebruik der oogen voor het zien in de nabijheid, bepaaldelijk in de scholen, is de voorname oorzaak vau de groote uit breiding der myopie. Slechte verlichting, onduide- lijk gedrukte boekeu eu slecht ingerichte banken nopen tot dat zien in de nabijheid. Wil men de myopie tegengaan, dan moet dus gezorgd worden voor behoorlijke verlichting,duidelijk gedrukte boeken en goed ingeriohte banken. Hoe een en ander we zen moet, toont de schrijver uitvoerig aanvoor namelijk behandelt hij eveuwel de verlichting. Voorts spoort hij aanhet schoolgaan te beperken, onaf gebroken inspannende» arbeid, welke zien in de nabijheid eischt, tegen te gaan, en op de ontwik keling van den leerling niet alleen door het ge zichtzintuig, maar ook door het gehoorziutuig te werken. Potlood- en griffelschrift moeten slechts bij uitzon dering worden toegelaten, en boven wit kryt op zwarten grond te verkiezen, daar wit bet oog sterk aandoet en bg het lez^u vau witte letters (op zwarten grond) het gevoeligst deel van het netvlies overprikkeld eu uitgeput, de gevoeligheid afgestompt kan worden en dp gewaarwoording dus allengs ver zwakken. Te Nieuwediep had Zaterdag de volgende ramp plaats. De sleepbooten Amsterdam en Hercules stoom den naar eelt in de Terschellinger buitengronden ge strande stoomboot. De kapitein der sleepboot Hercules Bukker, twee zijner matrozen en de kapiteiu T., van de sleepboot Amsterdamgingen in een sloep en roeiden naar de gestrande boot, toen een verrader lijke grondzee desloep omverwierp. Beide matrozen verdwenen onmiddellijk in de diepte. De kapiteins Bakker en T. klemden zich zoolang mogelyk aan de kiel der sloep vast, maar de laatste zonk einde lijk ook vau uitputting. De eerste werd door Ter- schellingen gered. Beide matrozen en kapitein T. laten vrouw eu kinderen na. Een sehoone dame te Gross-Kadizsa, in Hongarije, wordt gerechtelijk vervolgd, omdat zy bij de j jugsie verkiezing voor den Rijksdag een gemeente-ambte naar aldaar met een kus had omgekocht om op deu heer Jokni te stemmen. De rechter zal hebbeu uit te maken, of het artikel vau het nieuwe straf wetboek, waarbij het verleenen of beloven van eenig voordeel" aan een kiezer met gevangenisstraf en geldboete bedreigd wordt, iu dit geval vau toepassing is. Nog merkwaardiger dan de snelle opkomst van Sau Francisco, is die van Milwaukee, welke stad tegen woordig grootendeels duitsche inwoners heeft. Vgf tig jaren geleden was zg een indiaansch dorp, en vgf jaren later had zij noch slechts 275 inwoners, maar sedert dien tgd is de stad snel vooruitgegaan. Iu 1850 had zg reeds 20.000, tien jaren later 45.000 en verleden jaar 120.000 inwoners, waarvan meer dan de helft Duitschers zgn. Het frausche element, Waaraan de stad haar oor- sprong te danken heeft, is door het duitsche geheel verdrongen; het engelsch-amerikn.insche bedraagt slechts 25 pet, en het iersche 10 pot. Men kan dus Milwaukee een duitsche stad in Amerika noemen. De Indianen iu Noord-Amerika zien evenals de Groeulander met verachting op de blanke* neer, hoewel zij hen toch vrei zen. Hunne legende omtrent de schepping der verschillende menschenrnssen is een naïef bewys, hoeveel zij zichzelven boven audereu verhe ven achteu. „De eerste meusch, die door Mancton, den grooten geest, gebakken wetd," zoo verhalen zij „was nog niet geheel gaar en kwam wit uit den oveude tweede was meer dan gaar, hij was gebrand en pik zwart. Nu beproefde Maueton een derde baksel en dit slaagde beter; het kwam roodachtig bruin uit den oven. Die „goed gebakken" meusch was de Indiaan. In Londen verheugt men zich in een sedert jat en niet gekend zomerweer. De regen, die zich anders gaarne in overstelpende hoeveelheid uitstort over het land, heeft thans sedert 28 dagen zyne hoogere sfeeren niet verlaten eu de velden en akkprs in den onii- trek staan gunstiger dan men in jaren heeft gezien. De vooruitzichten voor den oogst zijn zeer verblijdend en zullen dit nog meer zijn, als men nog maar een dag of veertien dit warme, droge weer mag behouden. Een Engelsohe ondernemer heeft in Bagdad bij «ene opgraving eeu beeld gevonden van massief goud, dot ongeveer 90 kilo weegt. Dat buitenkansje is voorloopig op het Engelsehe consulaat gedeponeerd, waar het liggen blijft, tof men het onderling eens is wiens eigendom de vondst moet genoemd worden. Ia Berlijn houdt zich op bet oogenblik een En- elschman op, die den Keizer een meesterstuk van orlogemakerskunst te koop wil aanbieden. Dat kunst stukje is wel het kleinste hoiloge, dat ooit vervaar digd is. Het is slechts weinig grooter dan een dubbeltje en vormt, bedekt door een gouden dopje, de plaat vau een zegelring. De voltooiing van den Keulschen dom heeft sedert 1821 bijna 11 millioen guldens gekost. Daar in vroegere eeuwen aan den onderbouw van het werk zeker niet minder zal besteed zijn, beraamt meu de kosten van het geheele gebouw op cirCa 25 millioen. OOST-IN DIE. De regeering heeft het volgende telegram bekend gemaakt„Op eene militaire promenade, nabij Sa- nmlangan, ziju onze troepen onverwachts door ge wapende Atjehers aangevallen; eenige minderen werden gedood of gewond; de gouverneur zou ter bestraf fing van dit verraad per Soerabaija naar Sumalangan zenden vier oompagnicn infanterie, een halve battery artillerie, ambulance, intendance, enz., een en ander onder bevel van majoor Schmilau. In verband met deze gebeurtenis zal het vertrek van den generaal van der Heijden naar Batavia waarschijnlijk eenige dagen uitgesteld worden.'' Niet minder opzienbarend, en moeilijk met het voorafgaande te rijmen, zegt de 'Java Bode, is een andere van de regeeriug ontvangen mededeeling, dat de beide Gouvernements commisarissen in Atjeh huA taak, om dat gewest te organiseeren, blijkens huil eigen verklaring, als geëindigd beschouwen. Van welk nieuw besluit (leze mededeeling de voor- looper is, kan men vooralsnog niet gissen. Men verzekert dat op de conferentie ter zake VHn de veepest besloten is, nog krachtiger dan tot dusver voort te gaan op den weg van afmaken. Te Passoeroean is, volgens de Oostpostde verpachting der pandhuizen gelukt. De sluiting dezer inrichtingen op de meeste hoofdplaatsen geeft aan leiding tot veel klachten en ongerief. Het Soer. Hbl. becijfert dat de regeering, wan neer zy de pandhuizen op tie hoofdplaatsen van staatswege wil doen drijven, minstens 2 millioen voor bedrijfskapitaal zal moeten uittrekken. Men schrijft uit Kendgl aau de Locomotief: De noodzakelijkheid dat de ambtenaar, belast met het tegengaan van den opiumsmokkelhandel in deze afJee- ling op onderzoek buiten de Kbofftplaats moet uitgaan, blijkt uil het feit, dat door dqn adsistent-wedono van Toegoe aldaar eene aanhaling fs gedaan van«37 katti ruwe opium. Volgens ingewonnen raededeelinger. moet er in dat district eu ook tfi Bodju veel sluikhandel in opium gedreven worden, en niettemin wordt het sur- veilleeren hieitegen, zoomede hef; aanhalen vau klaudes- tine opium, overgelaten aan de lui. ambtenaren, u. 1. ads. wedono en wedono's, die uit den aard hunner betrekking niet altijd over tijd en over zoodanige middelen te beschikken hebben, dat zij met succes kunnen werken; afgezien nog van de omstandigheid dat men hen uiet kan vertrouwen in zuke opium. De gevreesde koffiebladziekte heerscht nu ook in deze afdeeliug, en, boewei nu nog niet van on rustbarenden omvang, is zy op de koffie-onderne- miugen Sketjer eu Soekawalie al reeds begonnen haar vernielende werking te doen gevoelen. De door de inlandsehe bevolking voor heilig en wonderdoend verklaarde, cn dieusvolgeus aange beden stier te Kotta Lawas op Sumatra trekt uit alle strekeu voortdurend geloovige bezoekers. Correspondenten uit die strekeu noemen het fana tisme, dat z.ch hierbij vertoont, gevaarlijk en sporen het bestuur tot handelen aan. De verplaatsing van de hoogere burgerschool van Salemba naar het fort zal, hoe gewenseht, ja hoe noodzakelijk ook, voorloopig weer tot de vrome wenschen behooren, indien men ons juist heeft in gelicht. Desgelijks het oprichten van scholen voor uitge breid lager onderwijs voor meisjes,'beide uit geld gebrek. Voorloopig, de Hemel weet hoe lang, blijft dus de hoogere burgerschool op de ongeschikte plaats, waar zij is, en zullen zy die geen dure particuliere meisjesschool kunnen betalen, zich met de gewone lagere school tevreden moeten stellen. Iluira acht dagen uit de stad geweest zynde, kwam pas hetjen de Nieuwe Govdsche Courant van 28 Augustus 11. i^ij in handen. De schrijver vau Ui e Courant is boos op mij, hij scheldt mij uit voor een Jafaard, omdat ik rayn unain niet nöemde: i Ik heb dat niet gedaan, omdat na.«r mfné wijze vau zien, de waarde van een artikel Aiet «fhkiikelyk is van deu naain des schrijvers, eiFflf geloof danr goed aan gedaan te hebben, want die bekendheid van namen brengt den strijd zoo ligt op persoonlijk terrein, en juist de brandende begeerte vau mijn waarden antagonist om dien naam te weteu, is wel in staat om die meening te rechtvaardigen. Ik heb voor thans niets meer aan den schrijver der N. G. C. te zeggen, dan dit alleengedachtig aan het spreekwoord, ce n'est que la vérité qui bleue, heb ik met genoegen zyn artikel „Meerderheid en Oppositie" in zyn laatste nummer gelezen. M. GEVONDEN en aan het Bnreau van Politie gedeponeerdeen koralen ketting met gonden slot en een zwarte fantasie ketting. Londen, 30 Augustus. In het Hoogerhuis ver klaarde Granville, dat het antwoord van de Porte in de Montenegrgnscbe zaak onbevredigend was, en dat de mogendheden beraadslaagden over een antwoord, maar middelerwijl een aantal oorlogschepen naar Ragnsa hadden gezonden, zoodat ze in de nabijheid ziju van 't gtbied van Dulcigno. Berlijn, 30 Augustus. Acht en twintig leden van den Rijksdag of den Pruisischen landdag heb ben een verklaring gepubliceerd, waarin zij hun uittreden uit de nationaal-liberale partij aankondigen. In die verklaring leggen zij nadruk op het vast houden aan de veroverde politieke vrijheden en aau vrijheid op oeconomisch gebied op hervorming van bet Rijksbelastiugstelsel met verwerping van on- noodige belastingen en van indirecte, voornamelijk als zij de armere klassen drukkenop het behoud van een kerkelijke en godsdienstige vryheid, ver zekerd door een zelfstandige staatswetgeving onder waarborgiug van de onvervreemdbare rechten des Staats. Londeil, 30 Augustus. In het Hoogerhuis deelde Lord Granville mede, dat de instructies van den Britscheu admiraal aan de mogendheden waren bekend gemaakt. Verder zeide bij, dat de collectieve nota der mogendheden weigerde dé onderhandelingen over de Grieksche grenslinie weder te open, maar bereid willigheid uitdrukte om kennis te nemen, van moge lijke voorstellen der Porte aangaande de ontruiming en overdracht. Over de nota nopens de hervormingen in Armenië was men tot een overeenkomst geraakt zy zou terstond aan de Porte worden overgereikt. De werkzaamheden der internationale oommissie te Konstantinopel waren bevredigend afgeloopen de Mogendheden waren eenstemming ten gunste van de wetsontwerpen voor de Europeesche Turken. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing met 68 tegen 20 stemmen de hazen- en konijnenwet aange nomen. Dijjon, 30 Augnstu9. De commissaris van politie, die zich heden naar het college der jezuieten begaf, vond danr alleen een geordend geestelijke als nieuwe directeur der inrichtingen één jezuïet, die de maat schappij vertegenwoordigde, als eigenares van het onroerend goed. De 22 andere jezuieten waren ver trokken. Men verzekert, dat een dergelijke ontrui ming in geheel Frankrijk volgens afspraak heeft plaats gehad. GEBOREN; 27 Aug. Teontje Maria, ouders W. van Eijsden en C. den Ouden. Wil lemma, ouders C van Hofwegen en J. C. Elshout. 28. Adriaan, ouders G. Overegnder en I). A. Aelbers. Jacobus, ouders P. Wakier en J. SIoos. 29 Gernrdn, ouders A. tau Vhardingen en G. de Werk. Cornelis, ouders A. Dekker en F. Meijer. 30. Cornelia Maria, ouders J. Potterop en A. W. botterop. 31. Pieter, ouders H. Doelund en F. Tempelman. OVERLEDEN: 29 Aug. A. van Tyn, 85j. W.J. Blum, 11 m. W. F. van Erk, 19 d. C. G. Jue, 8 m.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2