BINNENLAND. De Effectenbeurs. 3eua*t: Banhélainjr Saint Hiluire, Magniu en Cazot. Da minister van oorlog Farre eu Ue nieuwe minis ter van murine Cluué behooreo niet tot het Parlement. Gaiubetta heeft nu nog sltchts drie zijner vrieu- den in het kabinet, uaiuelyk: Cazot, Coustans eu Furre. Het nieuwe kabiuet heeft de volgende besluiten genomenlo. gecir bijeeuroeping der Kamers vóór den bepaalden tyd 2o.\ handhaving van het besluit van het vorig kabiuet tfgeu de niel-erkende orden 80. het zenden eener circulaire door den minister vuu buitenluudsehe zaken«au de vertegenwoordigers vuu Fraukryk in het buitenland, om de houdiug van het kahinet te omschreven, en te verklaren dat het iu gcenerlei opzicht vau de vredelievende politiek zal afwijkeu 4o. behoud der tegenuroorJige ouder- secretarissei^ van staat. Als zoodaiug komt voor bui ten land «cue zaken de heer Horace de Choiseul in aanmerking. De uitvoering van bet tweede der Maartdecreten zal niet onmiddellijk geschieden, omdat de miuister van binueulandsohe zaken voor veertieu dagen op reis is gegaan. Ook de president der Republiek is naar de Jura teruggekeerd. De miuister van openl aar onderwijs iu Frankrijk heeft, naar aanleiding der besluiten van den hoogen raad vau onderwijs, aan de prefecten eene circulaire gezonden, wanriu een geheele reeks voorschrifteu, welke van 1851 dagteckeaen eu deu onderwijzer aan zekere verplichtingen van geeslelyken aard onderwerpen, worden afgeschaft. ïe Tempa hecht zijne volkouu n goedkeuring aan deze circulaire, waardoor bestaande misbruiken worden vernietigd. De scheiding iu de nation aal-liberale partij in Duitsohland heeft natuurlek de couservatieve bladen er toe geleid om de trouw gebleven rechterzijde der party een lonk vol aaumo digiug toe te werpeu. Reeds dodclyk werd niet onduidelijk gezegd dat nu eene vereeniging van de iiationaal-lib^ruleu met de minst conservatieven der conservatieven een goede grondslag zou kunnen worden voor de nog altijd vergeefs gezochte vaste regeeringsmeerderheid. Prius Bismarck's blad, de Provincial-Correapondenzkwam eeu paar dagen geleden weer op dit plan terug. Maar de Aölnüche wil er niets van weteu. ,/Wir bleiben die alten,* zegt zy met meer of minder gerecht- vaardigden trots. Met de 28 afvalligen wil zij niet vooruitmaar met de oouservatieveu ook niet achter- wit. Benuigsen zeidé het trouwens vwieden week te Hannover duidelijk „Voor het oogeitblik en deu tyd dien ik overzien kan, houd ik eene samensmelt ting vau de conservatieven met de liberale pnriij voor volkomen onmogelijk. Het is zeer waar dal de te genstelling tusscheu liberalen en conservatieven in ineuig gewichtig punt zwakker is geworden en zich op ander gebied beweegt dan vóór 1888, maar toch loopen ook de geinatigenden onder beide partijen nog zoover uiteeu, dut teue pogingen tot sumeusteliing verkeerd zou zijn." De Duitsohe rijksdag zal dus voortaan, iu plaats vau twaalf, dertien politieke pur- tyeu tellen. GOUDA, 28 September 1880. Bij kou. besluit is benoemd tot kautoureoluer plaats vervanger alhier Mr. D. N. Brouwer. Konden we in ecu vorig Nr. mei iustemming een artikel van 't Vaderland over den waterweg Amster damRotterdam opnemen, thans willen we getrouw aan onze gewoonte om onder de oogen onzer lezers te brengen, hetgeen in deze v5or Gouda zoo belang rijke quaestic geschiedt een brief van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan den Minister van Waterstaat mededeelen. Zij, die den loop hebben gevolgd, welke deze zaak heeft genomen, zullen begrijpen dat in deze missive de Goudsche belangen worden geringschat of over 't hoofd gezien. Wij vermoeden zelfs dat het artikel iu het Vaderland tot de openbaarmaking van dut schrgveu (gedateerd 11 Augustus jl. en opgenomeu in de N. R. Ct. van 11. Zondag) a&nleidiug heeft gegeven. De brief zelf is een gevolg van de interpellatie iu de jongste zomer-vergadering der Staten van Noord-Holland over deze zaak van den Amsterdamscheu advocaat Aug. Philips. Ook Gedeputeerde Stateu beginnen met een korte herinnering aan bet vroeger met dezen weg voor gevallene; zij herinneren dat de voordracht-Tak (geheele afsngding van Gouda) een uitvloeisel was van de tusscheu hem en de beide colleges van Ge deputeerde Staten gevoerde onderhandelingen en dat omstreeks te gelijkertijd met de voordracht van dien miuister, door hen aan de Staten vaa Noord- Holland werd voorgesteld de door deu minister ge stelde voorwaarden aan te nemen, waartoe door hunne vergadering metalgemeene stemmen werd besloten. Daarna gaan Gedeputeerde 3taten aldus voort Met groot genoegen mochten wij op het tinde les vorigen jaars vernemen, dat Uwe Exc. de ver betering vau dezen waterweg, iu deu geest van het door de beide colleges van Gedeputeerde Staten inge diende plan weder ter huud bad genomen, en wij vleidéh ous reeds met bet uitzicht op het tot stand komen van*dit werk, toen wij onaangenaam werden verrast door de berichten omtrent hetgeen door onze ambtgeuootcu iu Zuid-liollaud aan de Staten hunner proviucie te dezer zake werd voorgesteld, ui. om tal vau min of nteer bezwarende voorwaarden te ver- biudeu aan het toezeggen vau proviuciaal subsidie, voorwaarden waarbij onder audereu wordt afgeweken van het plan, gemeenschappelijk mei ons ooilege aan de Regeering voorgedrugeu. Leed deed het ons ook te moeten vernemen, dat de pogingen, door u aau- gewend om onze aiubtgenooteu vau hun voornemen terug te, brengen, geen gunstig gevolg liebbeu gehad. Dat leedwtzeu werd ook iu de vergadering der Stateu vau ons gewest luide uitgesprokeu, eu het leidde tot de eeupurige aanneming van het voorstel, om ons de opdracht te doen, woarvau wy hierboven melding maakten. Wat er in de vergadering der Staten van Zuid- llolland over de zaak is voorgevallen, heeft voldingend bewezen, dat er maar al te veel reden voor bezorgdheid bestoud. Niet alleen tooh beeft die vergaderiug zich ver- eeuigd met het denkbeeld om aan het verleenen van subsidie onderscheidene voorwaarden te verbinden, maar ter verklaring en ter verdediging van die voor- waardeu zijn er stellingen verkondigd, die naar onze overtuiging lijnrecht in strijd zyu roet het doel waartoe de provinciale subsidie» moeten dienen. Het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland, altbaus de meerder heid zyner leden, acht hei niet alleen mogelgk, maar zelfs billijk eu rechtmatig, dat er op deu nieuwen waterweg tollen zullen worden geheven, en wel, wat het ergste zou zgu, door gemeenten en airderen, die noch iu deu aanleg, noch in het onderhoud van dien waterweg het minste of geringste zullcu bijdragen. Het is inisschieu overbodig hiertegeu bij Uwe Excellentie op te komeu, maar wg zouden meeueu in onze verpliohtingeu tegenover de Staten van ons gewest en tegeuover zijue ingezetenen te kort te schieten, wauueer wij èr geen protest tegen dedeu hoorett. 1 Om reeds dadelyk ieder misverstand te voorkomen, brengen wij iu herinnering, dat het bij de vroeger met onze arnbtgcnooteg ia Zuid-Holland gevoerde onderhandelingen, steeds het streven vuu beide colleges is geweest, om aun alle plaatselijke belangen, die by de verbetering van den waterweg betrokken zijn, zooveel muur eeuigszius mogelgk was hun eisch te geven, en dat, iugevoige onze opdracht, daarop ook zorgvuldig acht is geslugen door de hoofdingenieurs, die het later door ons aan de Regeeriug aangeboden ontwerp hebben opgemaakt. Het voornaamste belang, waarop hierbij te letten viel, was dat vau de gèmeente Gouda. Na zorg vuldig onderzoek stelden de beide hoofdingenieurs voor, om, ter voorziening in dat belaug, een deel der vaart door de Singelgfacht van Gouda en docr de Mallegattluis te behouden. Onze beide ooilege» vereenigden zich met dat denkbeeld, ed bij gemeen- sohappelyk schrgveu aan den Minister van biuuen- laudscke zaken, van 2/3 October 1877, gaven wij te keuueu, dut door uitvoering der daarvoor noodige werken, waarvan de kosten op 170,000 waren begroot, onze» inziens aun de vroeger geopperde be zwaren van het bestuur der genoemde gemeeute kan worden tegemoetgekomen, zouder schade voor de be- laugen der scheepvaart, die hier op den voorgrond behoorden te slaan. Weinig konden wij toen vermoeden, dat onze ambt* gcuooten in Zuid-Holland later, met afwyking van het gemeenschappelijk ingediend plan, ten behoeve van Gouda nog andere eischen zouden stellen, aller minst dat nuu de htffing van rechten door die ge meente op het nieuwe knnanl kon worden gedacht, welk laatste vooral in rftrijd zou zgu met de belaugen der scheepvaart «die hier op deu voorgrond behooreu te staan." Over de heffiug van rechten op bet nieuwe kanaal is vroeger geeu woord gesproken. De gedachte dat er zelfs door het Rijk, dat zich met deu aanleg en het onderhoud van het kanaal zou belusten ooit rechten op het kanaal zouden worden gekeveo, is zelfs niet bij ons opgekomen. Bij het verleenen van piovinoialc subsidicu voor aanleg of verbetering van land- en waterwegen, is vroeger meestal tol vrijdom uitdrukkelijk bedougeu iu deu luatsteu tijd wordt dit zelfs overbodig geacht, omdat het ligt |n deu aard der zaak. Zoo ook hier. Ware de mogelijkheid der heffing van kanaal rechten ondersteld, de provinciën, die te zamen ongeveer de helft der kosten van aanleg eu onderhoud op zich nemen, zouden voor ziclt ongetwijfeld een evenredig deel van de opbrengst der rechten hebben bedongen. Veel minder nog liet het zich deuken, dut er op het kanaal rechten zoudeu kuunen geheven worden door eene gemeente of auderen, die nog iu de kosten vau aui.lcg, noch iu die van ouderhoud een penning bijdragen. Gaarne willen wg aannemen dat de thans op het kanaal geheven richten slechts strekken ter billyke vergoeding vau de kosteu, voor aanleg eu ouderhoud der kanaalwerkeu besteed. Maar die werken koineu te vervaileu. Door het Rijk worden nieuwe werken aangelegd, en iu het onderhoud daarvan voorzien. De groud waarop de tegenwoordige heffiugeu steuueu, zal dus niet meer bestaau zoodra de werken, teu behoeve waarvan zij moeten dienen, door andere worden vervangen, moet er noodwendig een einde aait komen. Daarna gaan Gedeputeerde Stateu over tot het kuuaal van Amsterdam naar den Rijn, dat van geen reclitstreeksoh belang voor ous is. Ten slotte ver klaren zy dut het huu hoogst aangenaam zou zgn, aan de Provinciale Stateu in hunne eerstvolgende bijeenkomst (iu November a. s.) te kuuueu mededeelen dat het tot stand komen van beide werken verzekerd is, eu biuueu korten tgd kon worden tegetaoet ge zien. Zaterdag werd bet toelatings-exaroen voor de eerste klasse van het pro-gymnasium alhier afgr* nomen. Er werden drie jongelieden toegelaten en twee afgewezen. Gisteren is de cursus begonnen. De kapitein J. M. H. Van der Koog, dezer dagen tot dien rang bevorderd, is iugedeeld bg het depot van het 4e regimeut infanterie, iu garnizoen alhier. De officier van gezondheid le kl. H. G. C. He ringa, alhier in garnizoen wordt met 15 October verplaatst naar Hoorn en vervangen door deu off, T. Gez. le. kl., Majoor-titulair A. W. J, Zubii. Naar wg vernemen heeft de onlangs benoemde Burgemeester vau Boskoop vtrguuuiug virkregeu om alhier te wonen. Een ingezetene van Texel is in 't bezit van een oude schildering op glas, een vogel bg eeuig fruit; tij is gemerkt W. C. 1630. Men wil dat zij vervaardigd is door den vooral hier bekeuden glas schilder Wouter Crabeth. De eigeuaar heeft reeds vela kooplustigen ontmoet, die hem een groote soin boden, doch te vergeefs. Indien het jaartól 1630 op dit glas voorkomt, zal bet wel niet vau Crabeth zgn. Te Moordreeht schijnt men nog maar niet aan de wet op den kinderarbeid te kunnen gewennen. De touwslager, die 11. Woensdag door den leuntourechlef alhier wegens overtreding van die wet werd ver oordeeld, werd toen de veldwuohter hem dagvaardde, weder voor deuzelfden jongen bekeurd. Ook tegen twee andere touwslagers aldaar werd te dier taks proces-verbaal opgemaakt. Behalve de reeds vroeger door ons medegedeelde, zgu nog te Leiden bekrooud L. Breugem te Bleiswyk, voor veulenmerriën vso inl. ras, (le prys); J. Heemkerk Wz. te Hazerswouds voor irlem (Se prgs); D. A. Dapper te Haastrecht, voor een kar- of chaispaard, van 46 jaar oud, vreemd of gekruist ras, ingespannen, (2e pr(js); P. de Bruin, te Hazerswoude, voor jonge paarden, geb, in 76, van inl. ras, (le prgs). 0. Veelenturf te Bodegraven, voor idem geb. ia 77 (le prgs). P. Straathof te Hazerswoude, voor idem geb in 79 (le prgs); D. C. Ma rek te Zevenhuizen, voor idem (2e prgs). A. vau Capellen Az. te Capelle a/d ÏJsel, voor pinkstieren vun iul ras (blauwbont) geb. in 79 (eere- prgs); J. v, d. Breggen Az. te Waddiuxveen, voor idem (le prijs). J. v. d. Breggen Az. te Waddinxveen, voor een melkgevende blauwbonte koe van iul. ras, van 37 jaMr, gekalfd hebbende tusschen 1 Jan. en 31 Mei 80 (Bestuurtprys). I). A. Dupper te Haastrecht, voor een melkgevends koe van inl. ras, gekalfd hebbende als boven (le prgs); J. v. d. Breggen Az. te Waddinxveen, voor een kuis- kalf van iul. ras, get), iu 80 (2e prgs) en voor var kens (beren), geb. in 1879 of vro-ger (2e prijs); F. Veelenturf te Hazerswoude, voor idem (zeugen) (2e prijs); A. van der Burg te Hazerswoude, voor twee. st. vette schapeu, geb. in 79 (le prgs); G. 0. deJoug aldaar, voor idem (2e prijs). F. Veelenturf uldaar, voor vette varkens (2e eu bestuursprijs). G. Boezen te Aarlanderveen, voor eeu zwarte wit kop os (bestuursprgs). De begroot ing der gemeeute Boskoop, voor het dienstjaar 1881 bedraagt iu 'outvangst eo uitgaaf ƒ19,677.591/,. Denitgaven voor onderwijs zijn geraamd op 6465. j)e door het Rijk te betaleu som op 1879.50. De opbreugst der schoolgelden op 1800. De iukoin- Jea belasting zal moeten opbrengen 4600, dat is 1400 minder dan over het loopeude dienstjaar, Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting vau 27 Sept. 1880. Aan de orde is de beraadslaging ov*r het onder staand oniwerp-adres vau antwoord op de troonrede. „Sirel „lo. De Tweede Kumer der Staten-Generaal stelt iet op hoogen prijs, dat Uwe Majesteit, bij de hervatting vau de werkzaamheden der volksvertegen woordiging op de voorrechten heeft kunnen wijzen, die bet Vaderland steeds geniet. „2o. Het Nederlandache volk is te iunig gehecht m het doorluchtig geslacht zijner Vorsten, om niet vaa geheeler harte deel te nemen in de heugelijke gebeurteuis, waurdoor het geluk vau Uwer Majesteit® Huis ie verhoogd. „3o. Aangenaam was ons de verzekering, dat tusschen Nederland eu de andere Mogendheden voort durend de meest gewenschte verhouding bestaat. „4o. Wij verheugen ons, dat op het gebied van handel en nijverheid eeuige vooruitgang is op te merken, en dat ook wegeus deu over 'tajgeiueen gUHStigen oogst eu het nagenoeg geheel wijkeu der besmettelijke longziekte ouder het rundvee, de toe stand vau landbouw eu veeteelt verbeterd is. „5o. Zeo, uiettegenstaande de verwachte ruimere -opbrengst der belastingen, wegens de onvermijdelijke toeneming der 8taat9uitgaven, versterkiug der Rijks middelen noodig blijft, achten wij ket een driugei.de» eijch van onzen fiuautieelen toestand, dat die toene ming het onvermijdelijke uiet overschrijde. „60. Met belangstelling veruetnen wij dat met deu aanleg van wegen voor huudei eu verkeer ijverig wordt voortgegaan. Aan de toegezegde nieuwe voor steilen tot verbetering vau waterwegcu zullen wij al ouxe aandaeht wyden. „7o. Evenzeer zal dit het geval ziju met de aange kondigde voordracht tot verdere beperking van deu arbeid vaa kinderen. „80. Terwgl wij met renoegen kennis nnmen van de getuigenis vau loffelijke eu ijverige plichts betrachting, die Uwe Majesteit aau de zee- eu land macht geeft, worden de te nemen maatregelen tot voltooiing van 's landt weerbaarheid eu de aan le bieden wet»voordrachten nopens de natiouale m.litie eu de Sehuttery door ocs niet bcluugsielliug verbeid. „9o, De mededeeltng dat, hoewel iu Atjeh het gewapend verzet nog niet geheel werd bedwongen, de Regeeriug het Nederiaudsch gezag aldaar genoeg zaam gevestigd acht om de inrichting van ten geregeld feestuur voor te bereiden, getuigt van verwachtingen die, zoo wg hopen, niet teleurgesteld zullen worden. Wg betreuren het, dat in sommige streken van Ned.-Indië, waarvan anders de algemeene toestand bevredigend zoo mogen betten, verwoestende riekten zoowel de bevolking als den veestapel teisteren. *16o. Met voldoening vernamen wg, dat een levendiger belangstelling iu luudbouw eu nyverheid op deu finautieëleu toestand der kolonie Suriname ten gunstige» invloed uitoefent. „llo. Ook met het oog op de belaogryke wets- voordraehten, die iu de afgeloopeu zitting der Staten* Generaal wel ouderzocht werden, maar onafgedaan blever, wacht ons iu het tegenwoordig zittingjaar een veelomvattende taak. Wij aanvaarden die met moed, Sire, en hopen, dat op ous gezamenlijk streven naar bevordering van 's lands heil de zegen van den Almachtige moge rusten." Door den heer van Houten is voorgesteldachter 8 van het ontwerpadres in te lasschen „Met leedwezen mitsen wij alle medcdeeliug ten nan- zieu van de voornemens der Regeeiing met betrekking tot het kiesrecht. Dit onderwerp, hetwelk dringend nieuwe regeling eisebt, aan Uwer Majesteits ernstige overweging aanbevelende, meenen wg tevens eerbiedig «Is ons oordeel te mogen te kennen geven, dat, om eene bevredigende regeling tot staud te kunnen brengen, den Wetgever grootere vrijheid moet worden gelaten, dau de bepalingen der Grondwet hem toekennen." Door de bh. van der Hoop en Keuoheniua is voor gesteld: na 7 in te voegen de volgende ziusnede »Wy missen ongaarne ouder de belangrijke door Uwe Majesteit aangekondigde voorstellen eeue her ziening der wet regelende het kiesrecht. Eene re geling vau de stembevoegdheid en wijze van verkiezing, die inter dan de tegenwoordige, leidt tot eene gelijk matige vertegenwooidigiug der velschillende richtin gen en belangen in den lande, komt ous noodzake lijk ioor." Over de algemeene strekking werd het woord ge voerd door de hh. Schimmelpenninok v. d. Oije, de Casembroot, Heydenrijck, v. Deldeu, (als lid der Oom missie) en door den Min. van Buiteul. zaken. De eerste spr. vooral viel deg tegenwoordige» minister van Lgnden aan eg besprak daarna deu fiaantieëlen toestand en de kiesregeling. De tweede spr. bestreed de troonrede als onwaar en zou dit bij de paragrafen auutooueu. De derde .spr. verklaarde zich ook tegen de troourede, hij zou tegeu de algemeene strekking stemmen, als protest. De algemeene strekking werd met 51 tegeu 23 stem men (katholieken eu anti-revolutionairea) aangenomen. Bij 3 brengt de heer van Wassenaer van Catwyck de tegenwoordigheid van onzen gezant ta Brussel bij de Belgische Jetsteu ter sprake. Zoowel hij als de heer de Casembroot keuren dit af, doch de minister van buitenl. zaken verdedigt deu gezant, die op ziju last heeft gphandeld. Bij 4 brengen de hh. Rutgers, Heydenrijck eu Casembroot hun twyfel aau deu dag omtrent den bloei vau de landbouV, eu de vooruitgang ven hauilel eu nijverheid. De Kamer is tot 8 gevorderd. Omtrent den ufgrijvselijken moord Donderdagavond te 's-Gravenhage gepleegd zijn sedert de verscbyuing van ons vorig nummer eeu legio berichten ver schenen. Wij zullen alleeu*de hoofdzaken mededeeleu. Het slachtoffer is niet geworgd, zooals we mede deelden, maar door zeven dolk- of degeustok-stoteu iu de hartstreek getroffen. Te midden eeuer onaf zienbare menigte werd het gistereu voormiddag ter aarde besteld. Wat deu moordenaar betref*, verkeert men nog steeds iu het ouzekere. De vroegere huisknecht van den heer B., wiens opsporing men verzocht, beeft zich bij de justitie aangeroeid, doch werd na coufroutatie met de getuigeu vrijgesteld, evenals twee undere gearresteerden. Meu zegt dat de heer B. een voorzoon had bij een Indische vrouw eu dat deze zoon, die uu omstreeks 25 j.utr oud zou ziju, jneermul'Ti om geld heeft gedwongen eu toen het geweigerd werd, met wraak beeft gedreigd. Wat hier vau zijn inoge, het gevoelen wiut veld, dat de ellendeling uit wraakzucht geeft gehandeld en dat hij den brandbrief slechts schreef om lijd te winnen. Het is uiet waar dat de brief zonder fouten,is,ev«*nmin dat bij dooreen ontwikkeld raensoh zou gesohrevpu zijn; woorden, als „nee," „tnachieue," „opfleuren", „posieljou", kómen er iu voor. Een nieuw verbeterd signalement is verspreid eu de uitgeloofde premie ran 20UU opnieuw iu her innering gebracht. Per telegram afgezonden tei'sHage ten 2.23 ver nemen wg, dat omtrent den moordenaar nog niets bekend is. Het Hbl. heeft tegen koniuklijk besluit over den scboolbouw de grief, dst de regeeriug if, het andere uiterste vervallen ia als de oommissie, die benoemd wus om haar te dien aanzitn voor te liehten; waar deze wellieht door te hooge eischen eu overmaAt %vau details gezondigd heeft, daar heeft de regeeriug zich met algemeenheden eu oppervlak kigheden beholpen eu eeu zeer misplaatste zuinig heid in toepauiug gebracht. Genoegzaam alles is aau de inzichten van deu districtsopzieuer overge laten, wat zeer gevaatlijk is, als die ambtenaar niet eeu man van ervaring en doorzicht is en gewillig om met den geneeskundigeu ambtenaar in overlég te treden. Is dat alles we)'Ket geval, dan knu zeker zgn bevoegheid om naar plaatselijke omstan digheden te adviseeren eu te beslissen, soms beter zgu dan als bij door knellende voorschriften ge bonden is; tegeuover onwil van bestureu zyu echter wettelijke regelen een krachtig wapen. Maar de hoofdgrief tegen bet besluit ligt iu hetgeen, ouder cyfers gebracht alt minimum vau ruimte is gesteld. Art. 8 stelt als minimum vau oppervlakte voor het schoolvertrek eeuer opeubare lagere school 0.8 M.8 voor iedereu leerling, dat is 0.2 M8 minder dau de regecriogscoiumiscie had aan genomen. Dat is dus eeu achteruitgang, eu eveu- zeer is dit het geval met bet minimum deriuhouds-^ ruimte, die op 3.6 Ms voor ieder kind gesteld is. Hoe verregoaud laag deze cyfers van het besluit zijn, blykt het duidelijkst uit de.woorden randen heer Eer inga, bet antirevolutionair lid der staats commissie, die in eeu nota protest tegen de voor stellen zijner medeleden heeft aangeteekend. Hij komt tot een voor de bjjsoudere school gewenschte ruimte van bijna 0.9 M8 oppervlakte bg een in houd vau 4.05 ii 4,5 Ms per kiud. En de miuister meet aau de opeubare school nog minder toe, dan de beer Feriuga noodig aobt, en krimpt zijne eischen voor de bijzondere en de bestaande openbare scholen tot 0.C5 M1 plaatsruimte en 3 M8 inhoudsruimte. Wel hebben de clerikale bladep reden den minister te danken voor zijne ouverwaehte hulp. Maar evenzeer vragen zg terecht, waarom de minister voor de leerlingen eeuer openbare school meer lucht en ruimte noodig acht dan voor die eener bg- zondëre. Dat is voor het Hól. een onoplosbaar raadsel. De minister heeft verder de bijzondere en de bestaande openbare scholen nog iu andere opzichten vrygelateu. Zij mogeu te veel of weiuig van voren of van achteren invallend licht behou den, mogen geen of slecht verlichte portalen en gangen bezitten en bij voortduring schoolbaakeu vau rneer dan 'twee zitpaatsen hebben. Van maatregelen tot bevordering der reinheid in de schóól, viudt men geen woord, zelfs wordt het niet eens noodig ge acht, dat een drop drinkwater in de school aan wezig zij. Het l^bl. hoopt, dat de mannen, aan wie het toezicht over /den school^onw is toever trouwd, met grooten erust eu nauwgezetheid huune thans lang niet gemakkelijke taak zullen' weteu te volbrengen. Veel, te veel wordt vau 'buu inzicht gevorderd, en 't is te hopen, dat zij van tgd tot tijd nog het verworpen rapport der staatscommissie zullen raadplegen, Jat meer waardeeriug verdiend had .dan het van regeeringswege heeft oudervonden. x IV. Amsterdam, 27 September 1880. Een zeer geagiteerde week ligt aehter on». De Oostersche quaestie deed veel fondsen tot lagere prijzen aanbieden, ook uit New-York kwamen lagete aanbiedingen. Van onze fondsen noteerden de 2'/j% s/ia boo- ger, de overigen '/a a 1/t lager; eveneens de A A-mst. Itening !/t en id. 79 1'/, lager. In loten ging weinig om, allen on lager. Van biuueul. sporen valt in de eerste plaats le vermelden de aand. Bijnsp. die tot 182 monteer den, doch iets lager sloten. Voort» stegen aand. Holl. sp. 1 '/s eu uitgeat. Ned. Ceutr. l'/g, zelfa aand. Boxtel—Wese'l de overige Boxtel.Wezel waarden verloren Vg. 4Va 7» Hyp. zelfs l»/„. Aand. txpl. tii(j. ]/9 en 4e Ned. Iud. Sp. l'/8 lager. Ook biuueul. iuduetr. fondsen lager, zooals; Airik. Handelsv. 21/,, Aiust.-Baok l«/4. Ned. Bank 8, de overige fracties. a Van de bnilettl. fondsen moeaten vooral Rusland en Oastenrijk-jllongarije het ontgelden. ltussische verloren veel O. h., Hatnb., h. 5e Serie, 4'/27o '80, S"/, '59, alten J5'66.' id. '77 eu de meeste anderen 7« 1. 6e Serie, i1/."/. '50, V/o '45 11/, i l'/8, Oosterleeu'itig l'/e a l"/,. OostenrijkersMei- en zilverr. A 1, 4°/, gondl. l/4. Hung. leen. '67 2'/v I eu 67, goudi. 17», alles lager, Spanjaarden mede Instelooe: l°/0 binnen- en buiteul. l/16, 2% binnen!. niiuder. Hoogtr noteerden 2»/, Spanje buitenl. 1is, 3% Er. reute l7/„, Cert. Ital -Anist, 4°/,.' Ook idle loten deelden in de lnslrlooze stemming, met uitzondering van Sluhl-Weiszenb. die 1 ste gen. Om alleen die te vermelden welke meer dan 1 7o daalden, teeken ik aan t Hoogaarscbe 2 Oostenr. '54 17», Weeueu l1/,. Busa. '86 2"/j4. Madrid 11/,. - Ook de spoten allen flauwer; vooral de Russische, zooals Aand. Gr. M'j. 21/, (de opbrengst is veel minder dau het vorige jaar), Moskow-Smol. 2°/ot Z. W. 1*/,, Chark.-Azof en Moskow-Jarosl. 1de anderen minder, maar allen daalden. Eveneens aand. eu obl. Theiss-spw. 7». Ff. Oost. 1, Elis.-Gis. li/», Warschau-Brotnb. l/„ Warsehau- Weerteu 17», 5°/j obl. lager. Van Amerik. fondsen kan hetzelfde gezegd worden. De 4% verloren de 4l/, '76, de 87, Florida O/,. Brazilianeu 1 V/s l'/a- Colombia Ecuador 7». 57, Feru 67» Venezuela 1/, lager. Iu Amerik. sporen ging alweer veel om, doch bijna allen slolett tot lagere koersen. Cert. Miss- Kuuzas, do. Inc. bonds werden uit New-York lager aangebodenmen beweert dat een nieuwe concurrent de oorzaak is. Zij vieleu 6% en 5'/,,. Vertier verloren Illinois 31/,. Cert. Cairo en Pad. Metnph. ruim 2, All. Miss, Chic. S. W. I1/,, Centr. Paoif., Calif.-Oreg., Pref. N. W., Men., Mich. Centr. 1 a 1 Va» ouderen minder. Can. south ah. kwamen tot öl'/4 doch bleven op 59. Ver. Aio. Hyp. spoorww. daalden 11/, en Oreg.. Calif. Com. obl. 17». Hooger noteerden Obl. eu Cert. Colorado 2, Louis, Uil. Bk. H/i», aantl. Magw. Inc. buds. d°. l!/8. Van beide laatsteu wordt rgzing verwacht. Geld op prol. 41/, a 5 roor goede fondsen ruim te krijgen. T, P.S. Er ging heden weinig om. Ouze staatsfondsen meer aangeboden (21 65'/s. 4°/, 108'/,). Obalenr. bfjua 1/, lager. In Spanje waa nog nl handel. (De 1 °/o buitenl. aloteu 2üs/8l dito bilinenl. 20s/,,). Russen hielden zich goed eu stegen fraotiëu. Voorts stegen Amat.Bk.i/, (1181/,), ILott. Uaudeliv. 1 (13»/J Httutlelmij. (tijd) 'L (1117/,). Staatssp. (117), Boxtel-Wezel (41/,obl. Sl'/iB. 57» '75 71 Vs. '75/'8ü gest. 66J/t). Russische beier. Van Amerik. slegeu 111. 1 Miss. Kans. 1, Pad. Mcnipb, 7* doek Can. Oreg. Cal. 1 lager. S?V 1-

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2