Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen. Vergadering van den Gemeenteraad. daar het adres slechts een weerklank was, bovendien achtte hij het onnoodig, daar de Regeert'ng verleden jaar kieswetwyzigiug had beloofd na de beslissing over de reutewet en het strafwetboek. De heer van Delden, lid der commissie van redactie, sloot sichhierby aan en bestreed bovendien het amendement- Heyden ry ck. De heer Lob man n betoogde dat men voor de algemeene strekking van het adres kan stemmen en toch ook voor de amendementen. De heer Kocll bestreed de amendementen Aan sporing tot censusverlaging is onnoodig zoolang de ünancieele wetten nog niet beslist lijn. De heer Borgesius bestreed het amendement-van Houten, hij verlangde tan deze Regeering geen grond wetsherziening, maar wil met haar de belangrijke handelsbelangen behandelen. De heer Kcrkwyk pleit voor kieswetswyzigiug. Niet enkel geldbezitters, ook capaciteiten moeten stemrecht verkrijgen. Hy verdedigt het amendement van Houten en verwyt der overzijde dat zy zes jaar geleden tegen de censusverlaging stemde. De minister van Lijnden hield het stftndpunt der Regeering, verleden jaar ontwikkeld, voleerst na het aannemen der ftnsuciëele wetteu kan beslist worden of en wanneer kieswet wijziging raogelyk is en of dit met of zonder grond wetsherziening moet plaats hebben. Na replieken en uadat de heer Tak het amendement- van Houten bestreden had, omdat eene grondwets herziening alleen van de Regeeriug moet komeu, die van de noodzakelijkheid overtuigd is, is het suh- amendemeut-Heydeuryck verworpen met 57 tegen 16 stemmen, het ameudeineut-vau Houten met 61) tegeu 18 en het amendement-van der HoopKeu- cheunius met 55 tegen 18 stemmen. Voor het amendement-Heydenrijck steindeu de R K. leden en <le heereu Iusinger, de Gasembroot, Schimmelpenitiuck, Gratama en Oorver Hooftvoor bet amendement- van Houten stemden de anti-revolutionaire leden en <le heereu vau Houten, vau Kerkwyk, Leuting en de Gasembrootvoor het derde amendement stemden de anti-revolutionaire leden en voorts de heeren Vermenlen, van Baar, Heydenrijck, Arnoldts, Schaep- «nan, Gratama, Xneinger, de Casembroot en Schim- snelpenninok. De j over Indië lokte mede een langdurige ge- ^achtenwisseiing uit. De heeren de Casembroot, Rutgers, Keuohenius en Wintgens bestreden de roos kleurige beschouwingen der Regeering. De eerste «telde een amendemeut voor, wuarin hel bevredigende van den alfemeeueu toestand gehoopt en derhalve betwyfeid werd. De minister ran koloniën verdedigde de paragraaf der troonrede. Juichtoonen waren niet aangeheven, maar de toestand was in algemeene bewoordingen naar waarheid geschetst. De heer Patijn (lid der commissie) bestreed het amendement-de Casembroot en verdedigde de redactie der commissie. Ten slotte werd het amendement verworpeu met 49 tegen 20 stemmen, die der heeren Schaepman, de Jonge, Mackay, Keuchenius, Biohon, de Casembroot, Heydenryck, Reekers, Iusinger, van Dedem (Zwolle), van der Schrieck, de Savornin Lohmniin, Arnoldts, Haffmaus, fan Baar, Lambrechts, Wintgens, Nijst, Schimmelpenniuck en Schimmelpeuuiuck van der Oye. De overige paragrafen werden goedgekeurd en het geheele adres aangenomen met 51 tegen 16 stemmen, die der hh. Reekers, de Casembroot, v. Dedem (Zwolle), van der Schrieck, Lohmann, Arnoldts, vnn Baar, Lambrechts, van Houten, Schimmelpenninck van der Oye, Schaepman, de Jonge, Mackay, Keuchenius, Bichon en Hevdeuryck. Gedurende de volgende dagen zal de Kamer nu in de afdeeltugen werkzaam ayn. De raming van de verschillende hoofdstakkeu der Stófcatibegrooting voor 1881 is als volgt: I. Huis des Konings 750,000.— II. üooge Collegiëu en Kabinet des Konings - 618,618. III. Bnitenlandsohe Zaken - 694,599. IV. Justitie- 4,599,424.— V. Binnenlandsche Zaken - 10,521,805. VI. Marine- 12,124,840.33* VIU. Nationale sohuld - 28,767,821.78 VII2L Finantiën- 18,689,420.04 VIII. Oorlog- 21,935,000.— IX. Waterstaat, Handel en Nij verheid 1. - 26,289,861.316 X. Koloniën- 1,321,252.— XI. Onvoorziene Uitgaven 50,000. Transport '23,885,185 Accijnsen suiker 6^200,000 wyn 2,000,000 binnen- en buiten- lundsch gedistilleerd 22,400,000 j zont 3,120,000 zeep 1,620,00(1; bieren en azijnen 896,000 geslacht 3,695,000, te zatnen Iudirec.e belastingenzegelrech ten 1,500,000registratierechten 8,000,000hypotheekrechten 800,000; successie 6,7Ö(J,000; 38 opcenten 6,460,000, te zamen Rechten op deu invoer, met formaat- zegel op opcenten daarop Waarborg en belasting op gouden en zilveren werkeu Domeinen Posteryeii Rykstelegrafen Staatsloterij Jacht en visscherij-acten Loodsgelden Recht op de mijnen Aandeel der opbrengst van de exploi tatie der Staatsspoorwegen Verschillende ontvangsten en toe vallige baten Bijdrage van Nt derlandsch Indië Bijdrage uit 't l)omei'l»fonds - 38,925,000 23,460,000 4,611,040 301,000 1,550,000 4,000,000 935,800 430,000 149,000 924,000 2,875 - 2,200,000 2,741,605 Memorie 125,000 Totaal ƒ126,362,641.47 De wet op de middelen wordt aldus geraamd Grondbelasting in hoofdsom en opoenten, na aftrek van ontheffingen, kwijtscheldingen euz 10,780,785 Personeel id. id- 10,032,000 Patenten id. id- 3,042,400 Transporteere 23,855,185 Algemeen totaal der Middeleu 105,110,605 De begrooting van Oorlog heeft ditmaal een ge heele omwerkiug ondergaan. De minister van Oor log toch heeft deze gelegenheid aangegrepen om de geldelijke gevolgen van belangrijke door hem ont worpen inautregeleu aait het oordeel der Vertegen woordiging te onderwerpen. In hoofdzaak betreffen die maatregelen de volgende punten: lo. vermeer dering vau het totale sterktecijfer der militie tot 61,000 man; 2o. beter gebruik vau den beschik baren eersten oefeuingstijd van de militie; 3o. wijziging van de sterkteverhonding der verschillende wapens4o. organisatie van de hulpdiensten 5o. definitive regeling van de garnizoeus-iudeeling van het leger6o. vereenvoudiging iu de ad ministratie van het leger, gepaard met een ander stelsel van voorziening ih de verpleging van den soldaat. De minister erkent, dat de verbeteringen, sub' 1 en 2 omschreven, afhankelijk zijn van de beslissing omtrent de herziening der militie- en sohutterijwetten*,.Maar j^ i. pqag op die herziening' niet worden gewacht om eeu andere inrichting van ons krygswezen, in verband met de militaire eischen en met de belangen tier schatkist tot stand te brengen. Ondertusschen. geeft de minister ook reeds een korte uiteenzetting vair de beginselen, volgens welke de regeeriug de inrichting der levende strijd krachten wil regelen. a. wordt gezegd, dat het leger uiet zal verdeeld worden in afzonderl'yk ge organiseerde veld- en bpzettiugstroeptu. Het leger moet zoodanig zyn, da^ het aan de eerste operatiën van den vijandonder alle omstandigheden, krachtig weêrstaud kan biedeu. Op de schutterij kan eerst later worden gerekend. Ondanks de bezuiuigjugen, hier en daar in de begrooting aangebracht, is toch de begrooting voor 1881 weêr ruim 17 ton hooger dan die voor 1880. Er zyn vele gelden aangevraagd voor forten, ka nonnen euz., terwijl tevens wordt voorgesteld om een traktementsverhoogwig to? te kennen aan de ou dere luitenants, aan kapiteins eu ridmeeiters en aan sommige, hoofdofficieren. De heer A. Moens heeft het voornemen met 1 No vember zyn mandaat als lid der Kamer neder te leggen. - Z. M. de Koning heeft, overeenkomstig het ver zoek der algemeene vergadering, in deze maand te Turijn gehouden, het Beschermheerschap aangenomen van de Internationale Vereeniging voor het Drink water, waarvan de zetel te Parijs en de heer J. G. Jjiger, Amsterdam, stichter en president-bestuurder is. Bij het Hoofdoomité der Noordpooltochten is opnieuw een schrijven ingekomen uit Hammerfest, betreffende de Willem Barents. Het schip zette den 7en Juli ten tweeden malen koers na Nova Zembla en had tot den IBen dier maand een voorspoedige reis, waarop het scheepsvolk zich onledig hield met de vischvangst. Den 16eu kwam de kust van. Nova Zembla in 't zicht en tegelijkertijd een groote ijs berg en eenige schollen drijfijs. Door storm belet kon men eerst den 19en ter bestemder plaatse an keren. De aandacht was in de eerste plaate getrokken door een broeiplaats van lommen. Duizendeu vogels zaten, tegen' een der steile rotsen van Kavmakali- eileud en brachten door hun geschresuw een oorver- doovend geweld voort. Zoo spoedig mogelijk werd toen een begin gemaakt met de magnetische waar nemingen, die ook zooveel doenlijk ten uitvoer werden gebracht Door de eenige Samojeedsche familie, die men op het eiland vond, werd een bezoek gebracht aan boord vnn het sohip. De commandant der Russische nederzetting was juist naar Archangel vertrokken, zoodat men slechts een brief voor hem kon achterlaten. De man, klein vuu stuk, hnd, wat zyn voorkomen betreft, zeer veel vau eeu Japnnuees, en scheen, hoewel niets dan Russisch sprekende, vrij beschaafd te ziju eu ook te kunuen lezen eu schrijven. De vrouw was niet onknap, doch zag er alles behalve smakclyk uit. Een verwarde roasige haarbos, ver sierd met snoeren van gekleurde kralen, bedekte het hoofd, terwijl het lichaum iu eeu vormloos ge. waad van rendierhuiden stak en de voeten geschoeid waren met een paar groote vetlederen laarzen. Zon derling was ook de wijze waarop zij haar zuigeling had ingebakerd. Dit wezentje lag nl. in een houten bakje, waar het juist iu paste, met lappen en huiden zoodauig ingepakt, dut het niet de minste beweging kon maken. Den 20ste werd het anker weer gelicht en zette het sohip de reis voort, den 2den der volgende maand niet verzuimende den geboortedag der Ko ningin te vieren. Den 7de tot op 76° 40 Nbr. gekomen zjjnde ontmoette men bet eerste stuk drytijs en hoorde de branding op het niet veraf zynde pak. lerens nu, zooveel de mist dit toeliet, bepaald Ie, besloot de commandant met 't oog op hare hooge ligging het bereiken der Karazee oin de Noord te beproeven, na alvorens op het Berg-eiland bericht omtrent dat voornemen achter te laten. Verder wordt in dezen brief het ongeval mede gedeeld dut de Willem Barents in het Noorden trof en waarvan wij reeds vroeger uitvoerig melding maakten. Het roer moest opgelegd en de stereo gekeerd worden, waarna men behouden te Ham merfest auukwam, waar de schade die het sohip ge leden had, gelukkig bleek niet belaugryk geweest te zjjn. Omtrent het verschil van kleur der muntbiljetten verdedigt zich de heer van de Weijer, door wien de bewerking geschiedt, die de kleur aan de biljet ten geeft. Niet aan het mengsel door hem gebezigd is dit toe te schrijven, maar aan de- kleur der biljetten, gelyk zij worden geleverd door de firma Enschedé. Maar het verschil is in elk geval ge ringer dan by de bankbiljetten en kan evenmin als bij deze tot vergissing aanleiding geven. De om schrijving der kleur ^blauwachtig" is bovendien zóó, dat deze nuance geen afwyking vormt van het voorschrift. C De onlangs gemelde onderhandelingen tusschen den Rijn- en den HolUndsoben spoorweg hebben tot een gewenscht einde geleid. Van weerszijde werd besloten by vertraging aan het station Westerdok liever eenige minuten te waohten dan de aanslniting te verstoren. De Engelsche vertaling van Rosier Faassen's »Anse- mie" zal biunen weinige dagen in het Prince of Wales' theater te Londen opgevoerd worden. Dr. L., te Amsterdam^ eergisterenavond te onge veer 11 ure van een zijner patiënten huistaal te kee- rende, eu op den Singel by den Heiligenweg voor een aankomenden tramwagen willende uitwijken, had het ongeluk, met een heer, die hem vergezelde, te water te vallen. Beiden werden kort daarna opgo- huald, doch dr. L. was reeds overleden. Zondag avond ten half twaalf vervoegden zich bij den burgemeester van Strijen de veldwachter en de jachtopziener van Maasdam met een ander ingezeten, die iemand ontmoet had, wiens voorkomen, naar hij meende, overeenstemde met dat van den beruchten moordenaar. Zij gaven den burgemeester in overweging in de slaapsteden enz. een onderzoek te doen. Deze echter achtte die moeite overtollighij vermoedde dat de persoon, die men op het oog had, zich tea zijnen huize bevond en werkelijk had men de logé van den burgemeester voor den misdadiger gehouden hoewel aan de gelijkenis zeer veel ontbrak. Gelukkig dat zijn gastheer het hoofd der politie zelf was, anders had de logó nog vry wat ladt v*n de beweerde overeenkomst kunnen hebben, want ge woonlijk gaat men in zijn eigen land niet uit logeeren met legitimatie papieren in den zak. Knuif, de moordenaar van zijn zuster, huishond- ster vnn den heer Corver Hooft te Amsterdam, zal binnen kort terecht staan. Het gereohtelyk-geaeéa- kundig onderzoek naar den staat zijner geestver mogens ingesteld, heeft tot resultaat gehad, dat men niet kan aannemen, dat K. in staat van krankzia* nigheid de daad heeft bedreven. Zondag avond te 8 ure heeft in het dorpje Euspijk een gruwelijk misdrijf plaats gevonden. Eène dienst meid uit Beesd, M. Spronk, werd in Enspijk aan gevallen door een ingezetene aldaar, G. J. Middelkoop. Hij gaf haar met een by 1 of ander scherp werktuig verscheidene slagen op het hoofd, totdat zy einde- jijk bebloed en vreeselyk toegetakeld bewusteloos neerzeeg. Haar toestand is hopeloos. Nadat het gru welstuk gepleegd was, liep hij naar de Linge en sprong er in om zich te verdrinken doch hij werkte er rich weêr uit, ging naar zijn huis, trok drooge kleederen aan, en hing zich toen op. Onderwijl kwam de politie toesnellen; hij wordt dadelijk los gesneden en men bemerkt dat hij nog niet dood isdoch hij ligt nog bewusteloos. De oorzaak van het gepleegde misdrijf is nog niet geheel bekend, en men moet gerechtelijk onderzoek afwachten; doch er schijnt wel eene liefdehistorie onder te schuilen. VEILING 27 SEPTEMBER. Huis, Baara O 83 J600.k. L. van den Berg. 29 SEPTEMBER. Huis en Pakhuis, Korte Groenendaal I No. 1 en 2 3480.—, k. B. van Tongerlo. Huis, Poort Vogelenzang M 61 190.k. J. Smit. Idem, J.'»n Cotlingsleeg M 105 ƒ350.k. C. Buis. Idem, aldaar M 107 360.k. P. M. Roosendaal. 30 SEPTEMBER. Twee pereeelen Weiland (4 H. 82 A. 9 C.) 10970. k. C. Rijkelijkhuizen. Dinsdag, den 28 September 1880. Voorzitter: de heer van Bergen IJzeiidoorn. Tegenwoordig zyn voorts de heereu t Remy, Kist, Noothoven vau Goor, Sainsom, Snel, van Straaten, Kranenburg, Oudyk, de Roüe, Prince, 8traver, Mul ler, Laijtep, Post Drost en van Iterson. Afwezig is de heer Foriuijn Droogleever. Na opening der vergadering deelt de Voorzitter mede, dat de heer Fortuijn Droogkevcr heeft ken nis gegeven verhinderd te zyu de vergadering by 4e wonen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen «n goedgekeurd De Voorzitter deelt mede dat de goedkeuring van den Minister van Biiiiunlandsche Zaken is ver kregen op de Raadsbesluiten vau den 7ui dezer be trekkelijk het Progymnasiuin. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat Gedepntnerrfe 8lnten bet Raadsbesluit van den 27 Augustus jl. hebben goedgekeurd, waarbij aan den heer C. G. van der Garden een stuk grond aan hst Nieuwe VeeTstal is verhuurd. Daarna deejt de Voorzitter mede dat-B. en W. vnn Gedeputeerde Staten ter mededeeling aan den Raad hebben ontvangen de nadere vastgestelde voor schriften betreffende de inrichting der Begrootingeu en Rekeningen van inkomsten en uitgaven voor de Gemeenten in deze Provincie en een afdruk eener missive vnn deu Minister van Binnenlandsche Zaken betrekkelijk de toepassingfder bepalingen der nieuwe Wet op het Lager Onderwijs, in zake de door het Byk aan de Gemeenten uit te koeren vergoeding der kosten vgn dat onderwys, welke stukken voor de leden ter visie zuilen liggen. Ingekomen «yn: 1. Een voorstel von B. en W. daartoe strek kende om met intrekking van het den heer W. B. Tholen verleend eervol ontslag als leeraar aan de Burgeravondschool, dezen op grond dat hy het tijd- «tip, waarop dat ontslag zou ingaan biet heeft a£e- wacht maar willekeurig zijne betrekking heeft verlaten, «en niet-eervol ontslag toe te kennen. Ter visie, 2. Een voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de Tusschcnsohool door aanstelling van eenen hulponderwijzer. Ter visie. 3. Een voorstel van B. en W. tot instelling eener ■Commissie van toezicht op het Lager Onderwys in overeenstemming met de nieuwe Wet van 17 Augus tus 1878 <8b. No. 127). Ter visie. 4. Een adres van eenige kramers, die geregeld de Gondsohe kermis bezoeken, houdende versoek otn in het volgende jaar hunne kramen wederom op de Westbaven te mogen plaatsen. Ter visie. 5. Een adres van C. Tinbergen, houdende ver zoek om een stuk grond in het St. Anthoiiiekjooster voor de vergrooting van zyn pakhuis met boven- won,'öK- Ter visie. 6. Een adres van C. Snmsom en 90 andere ingezetenen, daarbij verklarende zich te verbinden tot deelneming aan eene waterleiding opgericht eu ge ëxploiteerd voor stadsrekening. Anngenomen voor kennisgeving. •'<- Ken schrijven van J. Knupker, hulponderwijzer aan de le Armenschool, dnatbij ontslag verzoekende -uit zyue betrekking n.et ingang van den 1 November a. 8. B. en W. stellen voor het gevraagd ontslag eervol te verleeoeij, welk voorstel dadelijk in behan- deling genomeu zijpde, zonder hoofdelyke stemming wordt goedgekeurd. Aan de orde is het adres van J. de Jong Az., A. W. Janknegt en C. van Veen, houdende verzoek om intrekking van het Raadsbesluit, waarbij eene gunstige beschikking werd genomen op hunne aan vraag betrekkelijk het dempen eener sloot in de Korte Akkeren langs de Heerenkade. B. en W. geveu den Raad in overweging aan het verlangen van adressanten te voldoen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aan de orde is het adres van D. C. Samsom, houdende verzoek om genoteerden grond bij de Speldemakerssteeg, en bij de Vlamingstraat. B. en W«lelleu voor aan den adressant op de gebruikelijke voorwaarden te verhuren de door hem aangevraagde gronden, m»t uitzondering van ren gedeelte bij de 8peldetnakerssteeg dat iudertijd aan A. Lnfeber iu ge bruik werd gegeven en waarover nu uiet kan worden beschikt. De her Samsom heeft eenige bedenkingen tegen het voorstel van B. en W aangezien aan A. Lafe- ber indertijd wel een stuk gerioleerde grond iu de Vogelenzang werd afgestaan, doch niet het stok dat nu door deu adressant wordt aangevraagd, waarom hij zou weuschen dat de zaak nader werd onderzocht. De Voorzitter verklaarde dat de zaak genoegzaam onderzocht was eu dat by raadpleging en vergelijking der Kadastrale nummers gebleken was, dat het hier hetzelfde gedeelte grond gold, dat iu 1873 aan A. Lafeber ten gebrnike werd afgestaan. Nadat de heer 8amsoin andermaal tegen het voorstel van B. en W. gesproken en andermaal eeoige nadere inliehtiugen van den Voorzitter out- virngen heeft, wordt dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Alsun is aan de orde het rapport der Raadscom missie belast met het onderzoek betreffende de op richting eener waterleiding. Bij dit rapport is op grond van finantieele bezwaren, verbonden aan de opriebtiug eener waterleiding van Gemeeutewege, voorgesteld, dat de Rattd besluite eene iuschryvtug open te stellen voor eene concessie tot aanleg eu exploitatie eener waterleiding, hetzy uit de rivier de IJsel, hetzy uit de rivier de Lek. De heer Luijteu opent de ry der sprekers met een jrerzoek om vooraf iu behandeling te nemen het door hem ten vurigeir jare ingediende voorstel lot aanleg eener IJsel waterleiding van Gemeen tewege eu zegt, dat hy zich nW tegen bet voorstel der Commissie moet verklaren, doch gaarne daarmede zal meegaan wanneer de vergadering zyn voorstel mcK&rfebben verworpen. JDt heer Kranenburg is van hetzelfde- gevoelen, 'en beweert dat de vorige spreker het recht heeft te Vorderen dat zyn voorstel tot aanleg eener IJsel- waterleidiug vau Gemeeutewege tegelyk behandeld wordt met het voorstel der Commissie, omdat in dertijd door de vergadering besloten was dat voor stel aan te houden totdat het rapport der Commissie zon zijn verschenen. De Voorzitter bestrijdt die meeniug en herinnert dat bet besluit om de zaak door eene Commissie te doen onderzoekeu dooi de vergaderiug genomen is met het doel om beter Ingelicht te worden om trent de finantieele gevolgen, welke de aannemiug van een Hergelyk voorstél zoude na zich slepen, weshalve nu eerst behoort te worden beslist welke waarde aan het resiytaat van het onderzoek moet worden gehecht, terwijl spr. er by voegt, dat nnnr zyn gevoelen het voorstel vau deu hter Luijten thans uiet kan wordeti behandeld, daar het niet aan de orde gesteld noch onderzocht is. Ook de he^r Kist bestrijdt het verzoek van den heer Luijteu dat naar ziine meening strekt om het rapport der Commissie, (lat soojreel licht over de zaak verspreidt, op zij te zetteo. Na re- eu dupliek wordt het verzoek van den heer Luijten om de behandeling van zijn voorstel betrekkelijk de IJsulwaterleiding aan die van het rapport te doen voorafgaan afgescezen met 12 tegeu 4 stemmen. Voor stemden de heereu Luyten, Samsotn, de Rotte en Kranenburg. Aau de discussie over het rapport der Commissie namen deel de heeren Luyteu, van Iterson, Sainsom, Kranenburg, van Goor, Kist, Remy en de Voorzitter. De beer Luyteu doet uitkomen dat de Raad een maal beslist heeft gcene rentegarnntie te willen verleeneit, eu aangezien eene concessie nietmogelyk is zonder dat de Gemeente een zekere rente voor het kapitaal van aanleg waarborgt, moet hy zioh tegen het voorstel der Commissie verklaren ware iyu voorstel tot aauleg van Gemeentewege eerst in bthttndeling gebracht en verworpen, hy zoude gaarne het voorstel der Commissie hebben aangenomen out sleobts eene waterleiding te verkrijgen. De heer van Iterson ontdekt in het rapport den wensch der Commissie van uitgemaakt te zien of eene waterleiding bij concessie dan wel door aanleg van gemeentewege zal worden tot stand gebracht; met het voorstel door haar gedaan kan hij als medicus zich echter niet vereeuigen, omdat, wanneer het wordt aangenomen het gevaar bestaat, niet alleen dat de be langen der openbare gezondheid niet voldoeude zullen worden behartigd, maar ook dat men in plaats van eene Lekwaterleiding, eene IJselwaterleiding zal bekomen hoe groote voorstander van eigen aanleg en exploitatie hy ook zij, liever zou hy eene Lekwaterleiding bij concessie zien lot stand komen, dan eene IJsel waterleiding voor rekening der Gemeente. De Voorzitter merkt op dat zij die eigen aanleg verlangen tegen het voorstel der Commissie znllen stemmen en dat de voorstanders eener concessie zich daarvóór zullen verklaren, terwijl na de aan neming vau het voorstel nog altijd kan worden beslist welke van de beide waterleidingen men zal dopn^ aanleggen. Voor de belangen der openbare gezondheid kau gewaakt worden door het maken vau doeltreffende bepalingen. Spr. treedt vervolgens in eene beschouwing over de financiëele bezwaren ver bonden aan deu aanleg ec de exploitatie eener waterleiding van gemeentewege en komt tot het besluit, dat eeue dergelijke inrichting de krachten der Gemeente te boven zou gaan; en.wanneer bij voorts bedenkt in welke mate de schuldenlast der gpmeente zou wordeu verzwaard en hoe telkens en telkens nieuwe behoeften ontstaan, die voorziening vereischen, dan komt 't hem voor, dat men bet mogelijke behoort te doen om te beproeven door middel vau concessie eene waterleiding te erlangen. De heer Samsom dringt aau op aauleg en exploi tatie iu eigen Ik heer en wijst op het voorbeeld van Nijmegen, alwaar de gemeentelijke waterleiding reeds winsten schijnt af te werpen; hij vestigt de aandacht der vergaderiug op de gebrekkige exploitatie van de gasfabriek, die ook in particuliere handen is. Een tegenstander van coucessiën is ook de beer Kranenburg, die, én omdat men voor eene concessie gcene bepalingen eu voorwaarden kan maken die Je allen tijde voldoende zullen zijn, én omdat met het verleeneu eener concessie zooveel tyd verloren gaat, nog daargelaten de omstandigheid doft een concessionaris slechts let op zijn eigtH^hiling en zich weinig bekreunt om de belangen van anderen, van het algemeen, zyne stem verheft tegen het voorstel der Commissie. Ook deze spreker gaUt de financieele gevolgen na van een aanleg en eene ex ploitatie voor gemeente-rekening, doch komt in tegen stelling met hetgeen door den Voofritter alt zijne stellige overtuiging is uitgesproken, tot eene voor de gemeente voordeelig resudaat, terwijl hy eindelyk als zeker meent te mogen stellen dat de deelneming der ingezetenen gropter zal zijn van een gemeente- lyke dan van eene particuliere waterleiding. De vele bedetikingeu welke tegen de strekking van het rapport door de sprekers worden te berde ge bracht, beantwoordt de Voorzitter punt voor punt. De heer Noothoven van Goor, die de Commissie hulde breugt over haar rappqrt, kan zich desniettemin met hare conclusie niet vereenigenhij gëeft aan eigen aanleg eu exploitatie de voorkeur met het Oog op de controle over de boedanigheid van het drinkt water, die slechts bij eene gemeentelijke instelling voldoende kan zijn en wyst op audere steden in Nederland (ten aanzien van het buitenland wil hij met de vorige sprekers uiet in discussie treden aangezien hij met de toestanden aldaar niet bekend is), alwaar gemeentelyke waterleidingen zyn opgericht, daarby opmerkende dat waar zulks niet heeft plaats gehad dit aan byzondere omstandigheden moet wordeu toegeschreven. In het belang der zaak stelt spr. ten slotte voor bedoelde conclusie te amendeeren en daaruit de claususe te doen wegvallen betrekking hebbende op de openstelling eener iuschrijving voor eene concessie. De voorzitter noemt dit voorstel geen amendement daar het de hoofdgedachte in het rapport neergelegd niet" behondeu doet blijven en eene geheel andere strekking aan de concrusie geeft. De heer Kist ondersteunt het voorstel der oom missie en vestigt de aandaoht der vergadering op het feit dat te Rotterdam, alwaar eene gemeentelyke wa terleiding wordt geëxploiteerd, toch geene voldoende controle op de qualiteit van het water schijnt te zijn, daar dit, zooals bekend is, den gauschen wiuter niet drinkbaar is geweest. De heer van Iterson wenscht de conclusie in dien zin geamendeerd te zien, dat slechts een voorstel tot de nitschryving eener concessie voor eene waterleiding uit de Lek daarin worde opgenomen, wat den heer Remy aanleiding geeft te raden af te waohten en te zien of er soms inschrijvingen voor eeue Lekwater leiding inkomen. Daar de heer van Goor in de meening volhardt dat zijn voorstel als een ameudemeiit op het voorstel der Commissie moet worden beschouwd eu daarin door andere leden wordt gesteund, geeft de Voorzitter

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2