Laatste Berichten. POLITIE. _l»m INGEZONDEN. MARKT B bTrTc H T E N. A.* f.Zaterdag zulleu de iuteekenaren voor hlet eerst van tiit Beizoeit eene opera-voorstelling te Rot terdam kunuen bijwonen. Men geeft de1 Fidelio. Wij herinneren de belanghebbenden, dat er dan een nachttrein loopt, die te kalf twaalf uit Rotterdam vertrekt. Gtnoimde opera-trein stopt nergens op de tus8chenstatiou9 dan alleen te Moordrecht. Niemaud wordt 'daarop toegelaten, die niet, behalve zijn ge- woou retour biljet, in het bezit ia van een toegangs bewijs, af te geveu door de commissie alhier eu door den spoorbeambte te controleeren. Gister is alhier aangehouden de publieke vrouw J. C. v. V. verlaten hdisvrouw van H. W. S., we gens gepleegde oplichting niet gebruikmaking van door baar vervaardigde valsche geschriften. Zij is hedeu naar het huis van arrest te Rotterdam over gebracht. In ons vorig Nummer komt een bericht voor, overgenomen uit het Vaderland, dat de kanton rechter jl. Woensdag 6 Oct. een on schuldigen Hage naar heeft veroordeeld. Dit bericht i9 geheel onjuist. De kantonrechter heeft wel degelijk een schuldigen Hagenaar tot 80.boete veroor deeld, die onder Zevenbuizen had gevischt, zonder voorzien te zijn vau de vereischte papieren, terwijl hij aan den jachtopziener had vertoond eene visch- acte die hg van een vriend had geleend en aan den jachtopziener ook den naain van dien vriend als den zijnen had opgegeven. De jachtopziener be merkte niet dadelijk het bedrog, maar eerst eenige dagen later. De heer J. A. de Graaff heeft met goed gevolg het theoretisch geneeskundig examen voor de medische faculteit te Amsterdam afgelegd. VERGADERING van dun GEMEENTERAAD, Vrijdag 15 October, des namiddags teu 1 ure, ten einde te behandelen Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit, waarbij aan den heer W. B. Tholen eervol ontslag is verleend als leeraar aan de Burgeravondschool. Het voora.el tot uitbreidiug van het hulppersoneel aan de Tussch cd school. Het voorstel tot iust.elliug eener Commissie van T' ericht op het Lager Onderwijs. Het, adres van C. Tinbergen, houdende verzoek om een gedeelte grond in het St.-Anthonieklooster. De voorwaarden voor eene concessie tot aanleg «n exploitatie eener Lekwaterleiding eu eener IJsel- •wAterleiding. Benoeming van vieT leden jn de Commissie, be last metj het ontwerpen der Verordeningen U-gen welker overtreding straf wordt bedreigd. Tot zetters voor 's Rijks Directe Belastingen in de 'gemeente- Moordreóht zijn herbenoemd, de heeren A. Tom Dz. en J. de Zwart. is wel geopperd, maar jiet schijnt zeer moeilijk en veel te kostbaar te zyn om daaraan gevolg te geveu. De minister van waterstaAt, handel en nijverheid, to; wiens departement ook de posterijen behooreu, gelijk men weet, heeft een inderdaad zeer lofwaar dige verandering gebracht in de voorschriften ten aanzien van de aaugeteekencïe brieveu, geadresseerd aan personen teu plattelunde. Ter getrioetkoraing toch aan het bezwaar, dat voor vele personen ten plqtlelande verbonden is aan het afhalen van aan- geteekende brieveu, heeft de minister, in afwachting vau eene in bewerking zijnde algemeene herziening der bepalingen, welke den dienst der hulpkantoren regelen, o. a. vastgesteld, dut de uitreiking der aangeteekende brieven, met en zonder aangegeven geldswaarde, en van andere aangeteeker.de stukkeu op de hulpkantoren, voor zooveel die stukken be stemd zijn voor personen, die wonen buiten de kom der plaats, waar het hulpkantoor gevestigd is, ge schiedt aan de woning der geadresseerden. Aan het verlangen van hen, die van den maatregel wenschen te worden uitgesloten, wordt echter gevolg gegeven. De doopplechtigheid van Prinses Pauline heeft Dinsdng overeenkomstig het vastgestelde programma in de Willemskerk plaats gehad, in tegenwoordig heid van HH. DD. Hrf. den Groothertog en de Groothertogin van Saxen-Weiraar-Eisenach, Z. D. II. den Yorst van Waldeck Pyrraont, II.H. K.K. H II. Prins Fréderik en Prinses Hendrik, de Ministers, de presidenten van de hooge Staatscollegiën en een talrijke schare. H.H. M.M. de Kooing en de?, ko ningin werden met orgelspel ontvangen. De ^Ko ningin hield het kind ten doop. De hofpredikfer vau Koetsveld hield eene rede ontleend aan een kort woord van den Heiland, dat men vindt in het evangelie van Marcus, het 10e hoofdstuk, het 14e vers. Naar aanleiding daarvan schetste hij de liefde van Jezus voor de Kinderen. Ook weidde hij uit over den doop in verband met de Christelijke op voeding en besloot met een gebed voor het heil van Kouiug en Vaderland. De plechtighékl^was door haar statigen eeuvoud des te indrukwekken der. Op de straat werd de jonggeborene aan' de tal rijke menigte uit het rijtuig vertoond. Tegen heden ten 8 ure is eene openbare ver gadering belegd van de Tweede Kamer. Blijkens de Staals-Courant is een milde regen van Nederlandsche leeuwen, Nassnusche gouden leeuwen en Eikenkronen op ons vaderland en zijne koloniën nedergedaald, waarschijnlijk om de danrmede versierde borsten des te warmer te doen kloppen voordyjoug- gedoopte prinses Pauline en het huis van Oranje. Er is gisteren een duiker te water gelaten in bet gedeelte van de vaart in het Haagsche Bosch door de Joug aangewezen als de plaats alwaar hij den degenstok, welke hij voor het vermoorden van Marius Bogaardt moet hebben gebruikt, zou zijn weggewor pen. De stok was gisteren middag nog niet ge vonden. Het denkbeeld van afdammen en leegpompen De Gemeenteraad van Woerden heeft op een „interpellatie" van de concessionarissen voor den stoomtramweg LeidenWoerden verklaard die onder neming van genoegzaam belang te achten om een onteigeningswet voor te dragen. Het panorama van Amsterdam, voorstellende het beleg van Haarlem, wordt den 2ln December, den dag vau den uitval onder Kenau Simons Hasselaar in 1573, geopend. De werkzaamheden aan het panorama te Rotterdam vordereu goed, het gebouw staat reeds onder den kap en als alles zoo voortgaat, kan in een volgende maand het doek worden gespannen en met het be schilderen een aauvang worden gemaakt. De opening kun vermoedelijk tegen Mei worden verwacht. Volgens den Moniteur heeft de prins van Oranje zija komst te Parijs eenige dagen uitgesteld, door- <1 ieu hij wegens ongesteldheid Axenstein niet kon verlaten. Naar het schijnt, worden er hier en daar nog pogiugeu aangewend om eene soort van volksdemou- stratie in 't leven te roepen, teneinde de doodstraf ten onzent in hare eer 1) te herstellen. Ofschoon de uilslag dier pogingeu voor ons, zoo min als voor de Arnït. Ct. twijfelachtig is, treft de volgende beschouwing van genoemd blad ons; echter te zeer door hare juistheid, om haar hier niet op te nemen. //Wanneer er eene ernstig gemeeude, beredeneerde en op degelijke gronden rustende overtuiging aan dezen aandrang om den doodstraf in on9 strafstelsel op te nemen, ten grondslag lag,zouden de conscientieu9c voorstanders er van juist nu niet dit onderwerp ter sprake brengen, en juist niet op deze manier. Juist nu niet, omdnt het publiek, dut thans nog geheel onder de verschillende indrukken van de verseh ge pleegde gruweldaad is, de noodige kalmte mist om een zoo hoogst ernstig onderwerp onbevangen te beoordeelen. Het is eene oude leer, dat de gramschap eene korte razerny is, maar joist omdat zij eene razernij is, moet men zich, zoolaug de gram schap duurt, wachten aan Rare ingevingen ie ge hoorzamen. Niet het concreet geval mag en kan ous tot de conclusie brengen, dat de doodstraf is ge oorloofd, noodig en doeltreffend maar dé abstracte, van allen hartstocht vrije studie wat er, uit een zedelijk, maatschappelijk en strafrechtelijk oogpunt, voor en tegen zulk een straf te zeggen is. z/De conscieutieuse voorstanders van de doodstraf zouden niet alleen dit onderwerp juist nu niet ter sprake brengen, maar ook niet op de manier, gelyk thuus de conscientiebcroerders doeu. Dit opruien en opstoken der hartstochten, dit onderhouden en aan blazen vat» de zucht om zich op den moordenaar te wreken, deze pogingen om door volksrumoer en agitatie den strafwetgever te dwingen tot een straf stelsel, waarvoor men geene bewijsredenen aan te voeren weet, zal elk verstandig en gemoedelijk meusch tegen de borst stuitenmaar het is waar, dat het zeer veel gemakkelijker is den grooten hoop door drogredenen en bombastische woorden over te holeu, dau eene ernstige studie aan een moeilijk onderwerp te wijden. Het zal deze soort van ij veraars voor de doodstraf zekerlijk veel genoegen hebben gedaan, toen zij vernamen dat de moordenaar de Jongh geheel van hun gevoelen en insgelijks een voorstander van de doodstraf is. Zulk eene leer is zulke apostelen waardig //Deze barbanrsche consciëntie, die eiseht dat in koelen bloede een tweede doodslag begaan worde om den eersten te zoenen en to werken, is noch van onzen tijd, noch van onze natie. Wij kunnen hen beklagen die met zulk eene soort van consciëntie bezocht zijii, muar wij outkcuueu dat zij eene natio nale consciëntie is, waarmede het Nederlandsche volk zou bezocht zijn." Naar aanleiding ran hetgeen bij en tengevolge van de candidatuur Xappeyne is voorgevallen geeft het Handelsblad eenige wenken nau kiesvereeuigingen, welke het in practijic wenscht te zien en, die ons voorkomen ook ten onzent, althans gedeeltelijk, overwe ging te verdienen. Het Handelsblad zegt Jiet volgende: Het schijnt ons ran overgroot belang toe, dat ledeu van kiezersvenenigingen zich wel rekenschap geven van de verant voordelijkheid, welke zij op zien laden door zich op te werpen als raadgevers van de kiezers. De slejn van ieder, die aan een ver gadering voor het stéllen van candidaten deel neemt, heeft honderdvoud grooter kracht dan die van eeu gewoon kiener, wan; zijn doel i9 dezen voor te lichten en te bewegm in gelijken geest te stemmen. Dit is vooral vut gewicht, wanneer, zoonis bij de laatste verkiezing, eeu beslissing met geringe meerderheid genomeu wordt. Wanneer dus candi- daten gesteld en verworpen worden, behoort het publiek eenige waurhorgen te hebben, dat de aan* beveling der kiezersvareeuiging uitgaat vau zclfètau- dige lieden, die neet kunnen zeggen, wanneer een invloedrijk man huu vraagt ja te zeggen. Immers een geheele verkiezing mag niet behcerscht worden door één persoon of der kiesvereeuigingen een paar personen eu het werk niet uederkomen op een wed strijd tusschen een paar invloedrijke leden, wie de meeste mauschappeu in het strijdperk kan brengen. Het publiek dieut daarom te weten wie hut zijn, die zich de bevoegdheid toekennen het voor te lichten. Men kan geen examen afuuinen en evenmin onder zoek instellen omtrent bevoegdheid door ballotage, maar wel kan de cpenbaarbeid bier nut stichten. Die zich opwerpt ah raadgever behoort den moed zijner overtuiging te hebben en daarom zou het een zeer gewenschte hervorming zijn, indien in kiesver eeuigingen openlijk gestemd werd, gelijk b. v. ge schiedt op de vergaderingen der Juristenvereniging. Want het geldt ook bij een verkiezing niet enkel personen, maar beginselen en het algemeen belang. Eeu andere hervoming, welke, dunkt ons, zeer noodig genoemd mag worden, is die om te belelteu, dat dezelfde persoo i lid is van meer duu ééue kiezersveteenigiug. Bij de laatste verkiezing deed zich het geval voor, dat verschillende heeren, zoo wel in de eene als i i de andere, voor een der cau- didaten ijverden of kwamen medewerken tot een beslissing. Wat wordt cr zoodoende van de afzon derlijke voorlichting, welke alleen aan verschillende kiesverenigingen vat dezelfde richting recht van bestaan geeft In de derde plaats is bet zeer noodig, dat de namen der candidate», die ter sprake zullen komen, tea minste 24 urei vóór de vergadering aan de leden worden bekent gemaakt. Thans is, behalve het bestuur, alleen de voorsteller van ernigen cuti- duiaat op de hoogte en heeft liet daardoor in zijn macht vooraf reeds te //Werven". Werdeu de uameo bij tijds aan alle leden bekend gemankt, dan ston den de kansen althais gelijk en zouden ook meer leden opkomen. Ook verdieut het overweging, of, waar de kies vereniging als geheel aanbeveelt, niet alle leden beter dan thans in de gelegenheid beliooren te zijn hun stem te doen g:ld«n, zoodat niet eeu betrek kelijk geriug getal leden uaraens allen beslist en handelt. Het is waar, allen hebben recht ter ver gadering te komen, maar niet allen hebben daartoe tijd of gelegenheid. Ook daarvoor ware wel te waken, door eenige dagen tussohen het bespreken van candidaten en de stemming te laten verloopen en de laatste hetzij op een nieawe vergaderiug, hetzij bij ondergeteekende, aan het bestuur in te zen den briefjes ie laten plants hebben. Eindelijk komt het ons voor, dat besturen van kiesverenigingen bij liet ijveren voor een gestelden cAudidaat oudersoheic behooren te maken tusschen het geval, waar hpt bestrijding van staatkundige te genstanders geldt, en vereniging zelve vee van het aantal 9tem beeft verkregen, is, e billijkheid, welken de bedoeld wordt, mogen Juist omdat wij me uitbreiding van het ki overwegend belang da In Juli of Augusti Arnhem eene nationa dat waarbij in den boezem der 1 strijd bestaat. Mededeeliug nen, dat de gestelde candidaat unkt ons, mede een eisch van kiezers, wier voorlichting toch stellen. innige overtuiging voor groote esrecht zijn, achten wg het van door dergelijke of andere raid- delen de voorbereiding der verkiezingen van de ge breken, die haar thafis aankleven, worde gezuiverd. Zy moet plaats hebbe i op een wijze welke het publiek voldoende waarborgen geeft, dat niet als op eeu packed meeting candidaten gesteld worden door on- genoemden. Anders ireezeu wij dat de belangstel ling nog minder zal vorden dan thar.s, en van deel* neming aan de verkiezingen velen zich zullen onttrek* ken,die thans nog hui burgerplicht gaarne uaar eisch vervullen. s des volgenden jaars zal te ie tentoonstelling worden ge* houden voör //Decoratieve schilderkunst, alle voor* komende werken, in verband staande met het schilders- en glnzenmakersvak, beuevens van gereedschappen, grondstoffen, enz." Op deze tentoonstelling worden de inzendingen toegelaten van Decoratieve kunste naars. Mr. schilders of firma's. Ambachts cholen (leerlingen). Particuliere inrichtingen- of scholen (leerlingen). Werklieden bij mr. schilders werkzaam. Leveranciers van verfwaren, lakken ea vernissen. Leveranciers van gereedschappen, schildersbehoeften enz. Uitgevers, of boekhandelaars, van platen eu boekwerken, die kunnen worden be schouwd betrekking te hebben op het schildersvak, of dienovereenkomstig van nut kuuncu zijn tot ouder wijs. De prijzeu zullen bestaan in le prijs in gouden of zilver vergulde medailles, 2e prgs in zilver, 8e prijs in brons, 4e prijs in diploma's. Of le, 2e eu 3e prgs bronzen medailles met uitdrukking der waarde en diploma's, benevens stoffelijke beloo- Diueen, 4e prgs diploma's. Tevens worden de volgende prijsvragen uitge schreven: le. Schetsen en ontwerpen voor decora tief in den algemenen zin, als schetsen voor plafonds en wauddecoratiëii, bloemen, ornamenten, figuren, attributen, wapens enz. Vrije ontwerpen, samengevoegd uit de overleveringen van vroegere kunstenaren. Iuzendingeu van verschillende alphabets of letter soorten zoowel schrijfletters als ulle bekende of denkbare gewone of versierde of phantasieletters komen voor deze in aanmerking. 2e. Een sierlijke titel voor den huis- eu decoratieschilder, enz. Een duidelijke letter rn zinnebeeldige versieringen voor het' dopl zijn hoofdvereischten. In het Handelsblad maakt Q. N. de zeer juiste, opmerking boe alle begrippen, die in het dagelijksch leven het meest voorkomen, woorden zijn van óón lettergreep of met een toonlooze achtervoeging man, huis, jlucht, wuter, vader, hemel enz. Ook de maten en gewichten hebben maar een lettergreeppoud, el, kop, kan, mud enz. en aan deze eenvoudigheid toetst hij nu de Gricksch-Latijnsche namenkilo gram, decimeter, ceutiare euz., welke hg uit dien hooide afkeurt. Maar hij keurt ze ook af op grond van de on verstaanbaarheid eu verhaalt, hoe hg eens te Munchen zijnde, de bibliotheek, de pinakotheek in de glypto theek wilde zien en en de koetsiers kern telkens aan eeu verkeerd lokaal brachten, oindat zij die vreemde woorden niet verstonden en zy voor hen 'het begrip van 6childergen, beelden of boeken niet vertegen woordigden. Ouder al hetgeen tegen de namen van het me trische stelsel is aangevoerd, verdient die eerste op merking ontegenzeggelijk eeue hoofdplaats. Bij de opening van het postcongres te Parijs, waar o. a. de invoering van een internationale pakketpost wordt besproken, heeft de heer Hofstede, afgevaar digde van Nederland, namens de vergadering ge antwoord op de openingsrede, die door minister Cochery was uitgesproken. Het vee, uitmakende de collectieve iuzeuding ter tentoonstelling te Londen, per Maasstroom van Bot terdam vertrokken, is na eene vrij voorspoedige reis te Thameshnven aangekomen. Een groot verlies beeft deze prachtige koppel vee evenwel geleden, daar de beste der koeien, die van den heer P. Ellerbroek, te Hoorn, onderweg heeft gekolfd en eenige uren daarna stierf aan de kalfziekte. Nil de t^d nadert dat men zijne winterprovisie van aardappelen zal opdoen, verdient vermelding, dat Zuid-Duit8chland een iniddelmatigen aardappel oogst heeft. De Rijnprovinciën, Westfalen en Nourd-Duitsch- land hebben overvloed van aardappelen. Het vervoer van aardappelen uaar Engeland is thans onbeduidend. Te Berlijn worden veel aardappelen aangevoerd en tot lager prijs dan in 1879. Natuurlijk zal die toestand ook op den prijs der aardappelen hier te lande van invloed zya en hem lager doen zijn dan verleden jaar. Te Amsterdam heeft een vergadering plaats gehad van de voorloopige commissie tot voorbereiding eener Hollandsohe tentoonstelling. Eenige belangstellenden namen aan deze bijeenkomst onder praesidium vau den heer Wertheim deel. Nader werd het plan uit eengezet, dat ineu zich voorstelde te verwezenlijken een tentoonstelling in vier afdcelingen lo. een kolo nialen; 2o. een voor algemeenen uitvoerhandel, iu be trekking tot de koloniën8o. kunst, oudheidkunde enz.; 4o. een meer speciale afdeeling voor zaken van ondergeschikten aard. Een discussie werd naar aanleiding vau de indeeling gevoerd, mnar vooral ook over de vraag of er kans bestond, dat de noodige 2,400.000 gevonden zoudeu worden en voldoeude zouden zijn; of het gebouw niet te vct-1 zou kosten, en Amsterdams ligging wel van dien aard was, dat men op genoeg bezoek zou kunnen rekenen. Daarbij bleek, dat men op krachtige halp van Rijk eu gemeente rekent. De eerste boden van den naderenden winter, de wilde ganzen, hebben huu intocht in ous land reeds gedaan. Bij groote troepen ziet men ze langs de kuste)» der Noordzee-eilanden, waar ijverig jacht op haar wordt gemaakt. Werd de unie van de //school met den bijbel" onlangs beet genomen met het valsche bericht eener gift van f 10,000 uit Schiedam, hetzelfde is het bestuur van 't Blinden-tnstituut, opgericht door vrij metselaars, te Amsterdam, thans overkomen. Aan dit bestuur werd namelijk keouis gegeven, dat mr. Heringa Cats, bij Heereuveen overleden, aan het instituut 10,000 vermaakt had. Er blijkt echter niets van waar te zijn. Bijbelvrienden of blindenvrieoden, scboolgeuzen of vrijmetselaars, uiemand blijkt heilig te zijn voor de boozen, die in 't gestoelte der spotters gezeten zijn. Het is nog niet aan 't licht gekomen of het vol gende met revolutionaire socialisten iu verband staat. De Dultsche Reichs-Anzeiger meldt namelijk, dat in den nacht van 8 op 9 dezer nabij Spuudau een passagierstreiu uit het spoor is geraakt, waarbij wel de reizigers en het dienstpersoneel geeu noemeos- waar letsel hebben bekomen, maar het materieel aanmerkelijk beschadigd eu de locomotief in eene diepte gestort is. Daar het nu is gebleken, dat de rails opzettelijk «aren losgemaakt, en zoodanig nedergelegd, dat zij bij het passeeren van eene lo comotief moesten omslaau, is er een streng onder zoek ingesteld. Dat misdrijf moet gepleegd zijn des avonds tusschen 10 en 12 ure, op welken tijd de naaste baanwachters den weg reed9 hadden na gezien, maar dieu verder moeiclyk meer in het oog konden hondeu wegeus den zwaren regen, die de duisternis buitengewoon sterk maakte. Ook hadden de duders eene plek uilgekozen, die juist iu het midden tusschen twee wachterswoningen gelegen was. GEVONDEiV eu aan het Bureau van Politie ge-' deponeerd een zwart-bout Schort. Mijnheer de Redacteur Met buitengewone belangstelling zag ik nair de Goudsche Courant van 10 October uit. Een vriend had mij reeds medegedeeld, dat iu dat blad de Goudsche Normaalschool werd aaugevalleu. Op mijue vraag naar de aanleiding vau den anuval luidde het unff woord „de eventueele verplaatsing van het garA£ zoeu" eu toen was het my oumogelyk iu te zien, wut onze normaalschool met die verplaatsing te ma ken heeft. Na de lezing was mij het raadsel op gelost, eu beleefd verzoek ik U plaats voor het on derstaande, dat alleen terugslaat op de beleedigeude uitdrukkingen over onze Normaalschool eu hare ou derwijzers. Vooraf moet ik bekennen, het op zyn zachtst ge nomeu onedel van X. (de onbekende grootheid, die ik niet begeer op te lossen) te noemen, onder eeu mu9ker eene inrichting en hare onderwijzers aan te vallen eu onaangenaamheden toe te. voegen, zonder iets te bewijzen. Wie strijden wil voor eene goede zaak, meent bare gebreken te moeten aanwijzen en poogt verbeteringen aan de hand te doeu; hij be derve zijn loffelijk streven niet* door achter een schild te stryden, maar trede openlijk voor Jen dag, en komt het dan niet naar wensch uit, dau kun hij zich nog troosten met het: //Zelfs het pogen is loffelijk." Vleiend i% zeker voor de onderwijzers de titel niet, waarmede X ze allen bestempelt onder het attribuut: //verouderd," en alles behalve bemoedigend, als hij een middel aau de haud geeft om ze „op te ruimen." Waaruit blijkt echter het verouderde X zegt wei: „het gaat met de lessen niet best" en de kweeke- lingen druipen nog al eens," doch die eerste uitdruk king is zoo algemeen en onbestemd mogelijk, en bevat niet bet geriugste bewijs, tenzij dat in de tweede moet gevonden worden. Doch dan is het bewijs al heel zwak en zou een ander met gelyk recht kunnen zeggeu„het gant met de Normaalschool bijzonder goed, want er slagen velen." Doch neen dat kau X geen ernst zijnimmers er is geene inrichting zoo goed, of er worden wel eens kweekelingen afgewezen zelfs van de kweek scholen, wier leerlingen gedureude 4 jaar zioh kun nen voorbereiden, terwijl de onzen dagelijks diensteu iu de scholen be w ijzen. Neen ware het ernst eeue gtheel andere ontboezeming zou hij geschreven hebben, ten minste wanneer hij maar eeuigerraate naar de geschiedenis der door hem beleedigde inrichting had onderzocht. Of getuigt het niet voor haarf indien gedurende de laatste 4 jaar ann een 38-tal van "hare kweekelingen de hulp-acte werd uitgereikt, waarvan aan een 30-tal na het eerste onderzoek; óf getuigt het tegen haar, indien bewezen kan worden, dat het meerendeel der afgewezenen zich aan een exameu onderwierp tegen den uitdrukkelijken teil van de onderwijzers (J) Gebrekennatuurlijk ze zijn er, en reorga nisatie wordt door allen driugeud verlaugd, oorzaak vau de gebreken te zoeken in het verouderde van het onderwijzend personeel is meer dan voorbijzien, wat de inrichting ook in de laatste jaren, heeft gedaan. Het middel dat X aan de hand geeft bewijst, dat hij schreef zonder kennis van zaken.. Dit is op bet gebied van onderwijs in de laatste jaren niet vreemd. Bijna geen zaak die zoo algemeen besproken en beoordeeld wordt, waarvoor zooveel alleenweter» zijn, als die van het onderwys. X wil „opruimen", eu wel door het oprichten van een Rijkskweekschool. Gesteld dat inderdaad Gouda daarmede werd be gunstigd, (geloof me X, in het belang van Gpnda zouden alle onderwijzers dat wel willen) dan zou daarmede volstrekt de Normaalschool niet vervallen. Integendeel, zij zou blijven, wat zij isgelegenheid ter opleiding voor de jongelieden uit de stad en hare omgeving. Haarlem, Groningen, Deventer en Middelburg bewijzen dit, iu genoemde steden zijn Normaalscholen met respectievelijk 42, 28, 48 en 87 leerlingen, en aan die scholen wordt niet door de leeraren der Kweekscholen, maar door de onderwijzers uit de ge meenten, waar de scholen zijn gevestigd, onderwys gegeven.In het geheel zijn er 6 ouderwijzers, die aan beide inrichtingen verbonden zijn. Mocht eindelijk X. weder eenig idee ter overweging aanbieden, dan geloof ik, dat het in het belang der goede zaak, die hij wil voorstaan, gewenscht is: 1. dat hij met zijne denkbeelden ook zijn naam bekend make, opdat, wie zijne denkbeelden wil over nemen, gelegenheid zal hebben, met hem te rade te gaan 2. alvorens plannen op te werpen, zich op de hoogte der zaak te stellen, teneinde geen onmogelijke voorstellen te opperen, en geen verkeerde, om niet te zeggen leugenachtige rapporten aau het publiek op te dringen 3. bij bet kiezen zyuer motieven te zorgen, dat personen en zaken van elkander geseheiden blijven, om daardoor builen de gelegenheid te zijn, beleedi geude en kwetsende uitdrukkingen naar het hoofd te werpeh van personen, die zulks niet verdienen. Heb dauk, Mijnheer de Redacteur, voor de toe gestane ruimte van Uw dw. dn. POSTHUMU8, Onderwijzer aan de Rijks-Normaalsobool te Gouda. Parijs, 13 October. Aan den ministerraad, he den ochtend ouder voorzitterschap vau Gróvy gehouden hebben alle ministers deelgenomen. De raad heeft eenstemmig het voorstel vau Constans, betreffende de toepassing der Maart-decreten goedgekeurd. Bar- theleiny St.-Hilaire heeft mededeeliug gedaan van de dépêches betreffende de Oostersche aangelegenbeden en daaronder van de officiëele kennisgeving dat de Porte toegestemd heett in den afstand van Dulcigno. Vooral werd discussie gevoerd over den datum der gemeenteraadsverkiezingen. Eeue beslissing is er niet genomen, en morgen komt de ministerraad op nieuw bijeen. Dublin, 13 October. De lersche bladen ver zekeren, dut belaugrijke militaire maatregelen geno men worden tegen mogelijke rustverstoringen iu het westelijke gedeelte van bet eilaud, waarheen op 't oogenblik ter versterking troepen gezonden worden. SCUta.Fi, 13 October. Riza Pacha heeft de hoofden der Albaneesche liga bijeengeroepen cn hen aangespoord tot vreedzamen afstand van Dulcigno. Hierover zal eeu groote volksvergadering gehouden worden. GOUda, 14 October 1880. Bij kleinen omzet was de stemming flauw. Poldertarwe, puike 10.25 a 10.75. Miudere 9.25 a 10.Rogge, puike ƒ8.75 a ƒ9.25. Mindere 8.25 a 8.50. Voer 7.25 a 8. Gerst, puike 7.25 a 8.Mindere 6.50 a 7.Haver, zware 4.25 a 5.—. Lichte 3.50 tl 4.Hennepzaad 7.— a 7.25. De veemarkt met weinig aanvoer; beste vare koeien vlug, tot hooge prijzen; mindere soorten traag; var kens voor jenden, weinig aanvoer, handel vlug, tot (l) Gedurende dc 20 janr, dat de Normaalschool bestaat, bedroeft het aantal leerlingen 232; hiervan verkregen 112 de hulp-acte, ongeveer 60 verlieten de inrichting voor deu tijd van het examen, wegens vertrek of verandering van beroeps keuze, terwijl au oog ongeveer 60 aan de lessea deelnemen P.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2