Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. kO’., ie Zalm.” 1880. N 2519. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 17 October. [joorwcg, 880/81. ANTELS, knoopen, I WOLLEN IOEDEV Bulleoiandsch Overzicht. De üuending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. en 2e KI.) 50. ST C0/j vername aan- E BU tae Cwmt behsort ees Btf vtxggeL Ter vermijding van oponthoud gelieve men alle voor de Redactie bestemde brieven bij den Uitgever te bezorgen. Y GOUDSCÏÏE COURANT worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VU F CENTEN 12.50, 8.—, 8, 9.—, 10.30. 15, 3.59, 4.20, .18, 4.5, 4.28, 1.14. TRECHT w ENINGEN. egereii mu bet het cuiiruul- N en HAGE t ARNHEM. 10.40, 11.50, 7.35, 9.—. 5, 12.9,2.35, 27. 6. —, 8.25. 10.30,11.45, .30, 9.—. 12, 9.5. 6 58. 2.20, 7.7. I, 12.11, 2.38, 9.30. 10, 6.45, 9.7. 5, 3.28, 0 35, .26, 9.39. 9.39. 6.—, 9.30. 34, 2.21, 4.26, .GOUDA, 16 October 1880. Door den minister ran koloniën is de beer I, Krom alhier gesteld ter beschikking ran dea gouverneur- generaal ran Ned.-Indië om Ie «orden benoemd tot optiohter der 3e klasse, by Hen waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar fe lande. Voor Ned. taal- en lettert. M. O. ie o. a. examen gedaan door Mej. 8. F. C. M. ran Koetsveld ran Aakerna té Delft. l bestaan op- No. 503 aan De uitgave dexer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond ran DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden ia f 1.75, franco per post 2.— STOREN- ea N, LINTEN ADVERTENTlfiN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS berichten der HH. MM. de Koning en de Koningin hebben een som ran 1000 geschonken ten behoeve der algemeene armen ie Hage, .als gift ter gelegenheid der doopplechtigheid ran de jonggeboren Prinses.' moeraten overwinnaars, doch met kleiner meerderheid. De Harold en de Trtósae beschouwen de nederlaag der democraten als seker. De uitslag der rei kis tingen strekt, rolgens die bladen, ten bewijze, dat de repnblikeinsehe partij by de verkiezing ran den president der Unie tal zegevieren. De gemeenteraad ran ’s-Grarenhage heeft, na lanpw dorige discussie, met 20 tegen 14 stemmen ver worpen eeu voorstel ran Burg, en Weth., tot af schaffing der Sohereningsehe tollen, en het Dage). De 17e jaarreeka der spreekbeurten in de Ver- eeuiging „Winterieziugen* te Berg-Amlwoht, werd jl. Dinsdag geopend door den Voortitter, den beer I. G. Bettink. Spreker droeg de schoone novelle voor van den heer I. ran den Berg, getiteld.Jan Esreld.s Nog werden bydrage geleverd door de heeren: H. Bezemer, D. Oskam, J. G. Bettink Jr. en den spreker. De eerstvolgende leesbeurt, in Nor. a. a. aal worden vervuld door den heer A. Mars, ran Goudriaan. 3. 41, 8.25, 4.55, 1.25, 8.1, 9.38. 1, 3.25, 4.55, 4.55,7.31. XKMAV. De begroeting der gemeente Ouderkerk a/d IJsel voor’1881 bedraagt in outrang ru uitgaaf 15,800.72. Onder de uitgaven is ten behoeve ran het onderwys opgeuomen 5375, tegen 5255 voor 1880. In de kom van dat dorp heeft zich deze week één geval ran roodvonk voorgedaan. De xiekte heeft evenwel .tot dasver een gunstig verloop. De Ameidensehe paarden- en venlenmarkt hand haafde Donderdag haar ouden roem. Aangeroerd waren 950 paarden, 240 veulens en 15 hitten. De handel was levendig en het aantal vreemdelingen buitengewoon. De prijzen waren hoog. By de Ned. Herv. gemeente te Polsbroek be roepen J. Hoogearaad, caudidaat. Het eenjarig bestaan der passage te Botterdam werd gisteren aldaar feestelijk gevierd. De meeste winkels waren fraai venierd. De puien der winkels van Boldoot en daarnaast vaa Coucke waren voor zien van een uiterst smaakvolle versiering van groen, bloemen en kurksohors. Des avonds zouden de métste winkels illumineeren. Een maziekoorpa zou zich doen hooren. Het laat zich denken dat de wandelparade gisteren in de passage nog drukker geweest is dan gewoonlyk. StSten-Generaal. Twnuz Kami». Zitting van 14 October 1880. In dese sitting is, na breedvoerige beraadslaging, tegen het advies van den minister van financiën, met 38 tegen 35 stemmen besloten, om de rentenwet nog niet in behandeling te nemen, maar, met 54 tegen 19 stemmen is besloten aanstaanden Maandag, 25 dezer, over het ontwerp-atrafwetboek te beraad slagen. Nu de afstand van Dnlcigno, tra minste op 'l pa pier, een feit ia, hebben de gesanten der groote mo gendheden aan de Porte opheldering gevraagd nver de aan Kiza-pacha gezonden bevelen en den aard der overeenkomst, welke met Montenegro zal gesloten worden, ‘l Antwoord ran Aasim-pnoha luidde, dal de Porie bereid ie niet alleen de stad Dnlcigno, maar ook bet distriet over te dragen, dat Rita bevelen heeft ontvangen om die overdracht vreedzaam te be werkstelligen, en dat de voorgeslagen overeenkomst geen uitstel der overdracht bedoelt, maar voornamelijk de wij» daarvan vaat te stellen. Men segt evenwel dat de Albaneesen voornemens zjjn sich tot het uiterste tegen de overgave van Dol- cigno te verzetten. De tooueelen ran wanorde en do woelige volks vergaderingen duren in Ierland voort. Grove mis handelingen, zoo niet erger, worden gepleegd op personen die aan de Zaad Zeayve onwelgevallig syu, en op de openbare bijeenkomsten wordt steeds ver zet tegen het wettig gezag gepredikt. In Cork houdeu Dillon en Duly zich bezig met de reor ganisatie* van de daar bestaande afdeeling van het Boud, om baar tot groukre werkzaamheid iu staat te stellen. Iu Roscommon wekt O’Cunuor tol ern stiger verzet en ntjpmt bet tegemoetkomen van Penter eeuw feitelyke capitulatie. Eiken dag hoort men vsli nieuwe bloedige vergrijpen. Het eenige bevre digende wat nit Ierland heden te melden is, bestaat in een herderlijken brief van den aartsbisschop van Dublin, mgr. M'Cabe, waarin hy sterk tegen het dryveu der Laad loofiu opkomt. Aan dringende vermaningen, aan een ernstig verloog over het zon dige der gepleegde moordaanslagen en bloedige on geregeldheden laat de aartsbisschop het niet ontbre- ken. Hy wyst op het gezegde van O’Connell, dat zelfs de vrijheid geen droppel bloed waard is, wan neer hjj op misdadige wyze vergoten wordt. Het is waarsohynlyk aan dit schryren te danken, dat de katholieke geestelijkheid zich van de laatste op ruiende meetings verwijderd hield. Do lersehe bladen verzekeren, dat door de regee- ring veel omvattende militaire maatregelen worden genomen, met het oog op de mogelyke ongereld- heden in hei westelijk deel van Ierland. De gemeenteraadpveiitiezingen in Frankrijk zyn op 9 Januari 1881 bepaald. Omtrent de verkiezingen in de Vereenigde Staten blykt, dat de berichten, tot dusver over nen uitslag der verkiezingen in Indiana ontvangen, de neder laag der democraten en de overwinnig der repu blikeinse!» party melden, hoewel met een niet aan zienlijke meerderheid. In Ohio hebbeu de republi keinse!» oandidaten met groote meerderheid de Overwinning behaald. In West-Virginie zyn de de- Gisteren werd bet seoiie-oudenoek van de Staats- begroeting voor 1881 nog in de afdeelingen der Tweede Kamer voortgezet. In verband hiermede werd ook de Staatsapoor- wegbegrooiiug voor hetzelfde dienstjaar in de af- deelingrn overwogen. Na afloop van dezen arbeid zoude het onderzoek aanvaugen over de wetaontwerpen betreffende de provinciale b-lastingen in Groningenwysiging vaa hoofdstuk V der Slaatsbegrooting voor 1880grens- verandering tnaschen Hengelo en Lonueker, den verkoop van vestinggroud te Nieuweschans en dea dienst der postpakketten. De instructie in de zaak van de Jongh moet, vol gens het Dagblad, reeds zulke gegevens hebben op geleverd, dat de eigen bekentenis van de J. meer dan voldoende is geslaafd, om hem volkomen ia staat van beschuldiging te kannen stelten en tevens elke gedachte aan medeplichtigheid aaa den moord nit to sluiten. De opbrengst van *a ryka geldmiddelen ia weder aan het toenemen. Het bedrag over de nn afgeloo- peu negen maanden is nagenoeg 2]/a millioen booger dan over datulfde tijdperk in het vorige jaar en da raming is nu reeds volkomen bereikt, zoodat bet zich laat aanzien, wanneer de laatste drie maanden maar evenveel opbreugen als bei vorige jaar, dan de dienst van 1880 een millioen gunstiger of liever minder ongunstig zal uitkomen, dan door den Mi nister van Financiën bij de aanbieding syner begroe ting voor 1881 was voorgestrld. Aan het einde van Augustus was dan ook de vermeerdering nog maar slechts 1*/| millioen. Tot dezen verbeterden toestand, hebben vooral bijgedragen de zoogenaamde indirecte belastingen, de zegel-, registratie-, hypotheek- en soeoessie-reobten, gesamenlyk ƒ1.632.000; de secan sen (vooral het gedistilleerd), niettegenstaande de suiker nog altyd ruim 61/, ton ten achteren is» 150.000; de invoerrechten ruim 86.000; de posteryen en telegraphic nagenoeg f 250.000 en hel personeel nagenoeg 230.000. Het examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en aooyasen zal den 25 dezer te ’s.Hage aanvangen. De door den Minister van Financiën benoemde commissie voer het afnemen van dit examen bestaat uit de heerenG. Oorthuis, hoofdinspecteur aan, het de partement van financiën, lid en voorzitter; J. B. Story van Blokland, controleur der invoerrechten en aeo. te AmsterdamH. J. Moll, contr. der dir. bel. te AmsterdamW. H. Houwiug, controleur der dir. bel., invoerr. en aoc. Middelburg; W. van Gorkom, schoolopziener in het 8e district van Zuid- HoIIand te Leiden, en dr. P. Zeeman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te ’s-Hage.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1