Nieuws- en Advertentieblad vtü ouda en Omstreken. NQ 2624. BINNENLAND. BUITENLAND. ’"Bultenlaudsch Overzicht. Vrijdag 29 October. poorweg, 880/81. 1 en 2e KI.) URANT 9.—, 10.30. 5, 3,59, 4.20, 18,4.5, 4.28, 14. 12.9, 2.35, 3.25,4.55, .55,7.81. uw. 12.50, 3.—, 10, 8.45. 9.7. 5. 3.28, 6 35, 1,8.1,9.33. 8.25,4.55, en ’sHAGE ARNHEM. 0.40, 11.50, 1.36, 9.—. 8.25. 0.80,11.45, 0, 9.—. 9.5. 6.56. 10, 7.7. 12.11, 2.88, 30. TBBCHT naar ENINGEN. egeven ran bet hei centrnal- a n d. rs J. C. Smits en A Bak, - 23. J. M. M. Steen, n en J. laurier, re, 6 in. - H. 17 j. - B. M. GOUDSCHE middel it, bleek irval te Berlyn. Hielt leed, wreef len, de beenen door een klein in bet bloed, eren, wier hulp dat er bloed- e reedt bejaarde ,pk 4. &t doekten en geen Mm, ean W. E. N. Mus- keijn, door den heer 8. v. d. Roest. Daarna werden nog 2 blijspelen opgevoerd, n. 1. Vit Indil terug", door D. T. tan Heijtt, en „Jager en Pairijtkond, door J. Huf Tan Buren. De nieuwe openbare school te Barwoulswaardcr, naar de eitchen tiu den tijd opgebouwd, ral weldra betrokken kunnen worden. Het terrein Tan het afgekeurde lokaal ie aangekocht door de Vereeniging tot bet. tan Christelijk Nationaal onderwijl te Woer den, die daar haar lokalen tal inrichten. de regeeringsmacliine nog ingewikkelder wordt, daar gelaten nog het gevaar, dat door Bismarcks invloed de raad teer eenzijdig tal zjjn samengesteld. Een staatsman, wiens naam met het tot stand komen der Italiaansche eenheid nauw verbonden it, baron Ricasoli, ie te Rome overleden. Baron Bettino Ricasoli werd in 1809 te Toscane geboren en be hoorde tot een der eerste adellijke geslachten des lands. Door lijn toedoen en als gevolg der gebeurtenissen van het jaar 1859, kwam de aan hechting van Toscane aan het koninkryk Italië tot stand. Na Cavonr’s d*od aanvaardde Ricasoli de staatkundige nalatenschap van dan grondvester der Italiaansche eenheid en dreef, evenals zijn voor ganger, het Italiaansch-PVausch bondgenootschap krachtig door. In het jaag 1866 had bij het top punt ran zijn staatkundigen invloed bereikt, doch spoedig daarop kwam hierin veranderingreeds het volgend jaar trad hij als minister-president af en sedert werd van zijne werkzaam heid op het staat kundig tooneel minder vernomen. 26, 9.39. 9.89. I, 6.—, 9.39. 1, 2.21, 4.26, GOUDA, 28 October 188». Gisteren had alhier hst toelatinga-examen plaats voor de Rylu-Normaallesteh, Vu de 17 aspiranten tyn er 7 geslaagd en 10 afgeweten. In Eigen Haard komt «en artikel voor over de vrouwelijke haudwerkeu, nu dete als leervak voor h«t lager ouderwijs tyn opgênomen. De schrijfster, onse vroegere stadgenoote mevr, vu Eyk-Hftdemao, geeft daarin de grondtrekken aan, hoe dit onder wijs moet worden ingeriobV Bene fraaie gravure MSPts» lavtdsehap van Aart van der Veer versiert dete jongste aflevering. Bjj de Chr. Ger. gemeente (afgescheiden Kerk) te Waddinxveen ia beroepen de heer O. Los, te Colijnsplaat. Gisteren werd de Nieuwe R. C. kerk te Waddinx veen door den Bisschep vu Haarlem ingewijd. Men schrijft ons uit Zevenhnisen. In de eerste vergadering der vereeniging »N«t en Vermaak* al hier, den 27n dezer gehouden, trad voor een talrijk publiek op de heer P. Blek Jr., secretaris dier vereeniging. Zyn onderwerp; „’tlsal geen goud wat er blinkt,* werd met onverdeelde aandacht uu- gehoord. Na de pause droegen de heeren H. Rip ping, D. C. B. van Leenweu, L. A. Prsuijt, J. v. d. Starren, en M. F. Kooiman eenige bijdragen voor in ernst eo luim, die het gesmaakte genoegen niet weinig verhoogden, evenals nog een paar ohu- sonnetten, door den spreker voorgedragen. Benoemd tot Hulponderwijzer aan de le Openbare lagere school te Zeveuhuiten, do heer J. Ikkink, thans hulponderwijzer te Moordrecht. Voordracht voor een Hulponderwijzer» aan de le Openbare lagere school te Zevenhuizen, Mejuffr. de Roos, hulponderwijzer» te Wjjhe. De andere sollicitanten hadden hunne stukken niet ingezonden. Bedankt voor bet beroep uur Molenaarsgraaf da. H. Groeneveld, te Waarden Omtrent de Dnlcigno-quaestie wordt heden slechts gemeld, dat de onderhandelingen teer langzaam vor deren en dat telkens nieuwe incidenten zich voor doen, die eene spoedige beslissing in den weg staan. Men hoopte echter op eene nieuwe schikking. Is Tarksche taken is een bijzonder geduld neodig. Een uitstel van vijf dagen ia toegestaan. Het Journal det DJbate bevat eene beschouwing over de jongste gebeurtenissen in Griekenland. Het verklaart met leedwezen de kabinetscrisis vernomen le hebben en acht het oogenblik teer ongeschikt tot omverwerping van een ministerie en het bren gen vu verdeeldheid onder de partijen, alleen om sit te maken of de mobilisatie van het leger al dan niet op tuiver cons til ulionneele wyte is geschied, „fou bet niet, raadzamer tyn", vraagt het blad ,om zich bezig te houden met de manschappen die on der de wapenen staan en met het gebruik dat van hen gemaakt moet worde» Griekenland heeft al zjjn gezond verstand, al lijn scherpzinnigheid uoodig, om zichinte richten inden byzonderen tontand waar in het zich geplaatst ziet. Koning George beeft ver schillende boven van Europa bezochthij heeft zich vu nabij kunnen overtuigen vu de stemming der kabinetten en der openbare meening. Hij zal stellig in de gelegenheid tyu om zjjne ministers nuttige inlichtingen te geven, maar eene herhaalde wisseling vu ministers is daaraan stellig niet bevorderlijk. Intusscheu heeft de ministerieele crisis in Grieken land niet lug geduurd. Reeds spoedig kwam het nieuwe kabinet tot stand, met den heer Kumanduros als presi dent ea minister vu buiteulaudsohc zaken, tevens voorloop!? met de portefeuille van justitie belast. De Tmu verneemt dat het proces tegen de ler- sehe landleague teer spoedig met kracht zat worden gevoerd, terwijl bet met noodtakilijk geacht wordt de uitvoerende macht tot beteugeling vu de agra rische misdaden te versterken, zoodat het parlement niet vóór den gewonen tijd behoeft te worden bij eengeroepen. Het kabinet zal middelerwijl de beloofde wijziging in de wet betreffende het grondbezit in Ierland in gereedheid brengen. Keiser Frans Jozef beeft te Budapest de voor zitters der beide delegatiën ontvangen en met be trekking tot de moeilijkheden, welke de uitvoering vu het Berlijnsche verdrag ondervindt, verklaard dat de Regeering hare pogingen met der der andere mogendheden vereenigt om de b»waren te boven te komen. De vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden gedoogden in weerwil van de ver wikkelingen vaa het oogenblik, dat de invloed van Oostenrijk-Hongarije zich in een geest van bemid deling en bevrediging doet gelden. De Regeering tal ook verder hare ijverigste pogingen aanwenden tot behoud van den vrede en eerbiediging der verdragen, maar onder alle omstandigheden de be scherming van de belangen der monarchie als haar eersten plicht beschouwen. De keizer vertrouwt, dat de delegatiën de haar aangeboden ontwerpen met jjver zullen onderzoeken en hare ernstige aandacht wyden aan de wijden aan de veiligheid der monarchie en de belangen vu het leger. De bevredigende staat kundige ontwikkeling in Bosnië en de Herzegowina maakt hel mogelijk, tot vermindering van het aan tal troepen aldaar over te gaan. Ten gevolge van de verminderde kosten, welke het bestuur dier gewreten veroorzaakt, zal het onnoodig tijn om uit de gemeen schappelijke staatskas golden daarvoor af te zonderen. De Duitsche Rijkskauselier wordt op bet laatst ’an November of in het begin van December te Berlijn verwacht om in den Bondsraad tyn groote economische plannen te verdedigen. Die plannen tallen, tooals men weet, het geheele Rijk gelden. De Pruisische Landdag wordt alleen geconsulteerd over het opriehten van een staathuishoudkundigen raad of senaat; dete tal bestaan uit 50 leden en vertegenwoordigers hebben uit handel, nijverheid en landbouw; zij tullen tevens zooveel mogelyk genomen worden uit verschillende provinciën. Men zou de opmerking kunnen maken, dat met zulk gen senaat Van de 803,530 personen, die volgens de jongste volkstelling in de provincie Zuid-Holland verblijf houden, wonen er 138,102 in Rotterdam, te ’s-Gra- venhage (den Haag met Scheveningen) 113.460, te Brielle 4442, te Deltt.25,355, te Dordrecht 27,912, te Gorkum 9697, alhier 18,118, (en wel 8532 mannen en 9586 vrouwen,) te leiden 40,799, te Schiedam i 23,035 en te Woerden 4261. Van de omliggende gemeenten noemen wy nog de volgende aantallen inwoners: Alphen 3641, Am- merstol 914, Berg-Ambaoht 2552, Berkenwoude 623, Bodegraven 3328, Boskoop 2622, Capelle a/d. Usel2816, Gonderak 1737, Haastrecht 1661, Groot- Ammers 1258, Hekendorp 675, Krimpen a/d. Lak 1840, Krimpen a/d. IJsel 1846, Lange ruige weide 587, Lekkerkerk 2952, Nieuwerkerka/d. IJsel 2891, Ouderkerk a/d. IJsel 2519, Oudewater 2396, Reeuwyk 273.3. Schoonhoven 3890, Stolwjjk 2115, Vlist 452. Waddiuxveen 4228, Zevenhuizen 2311, Zoetenneer 1011. Uit dit lystje blykt, dat alhier 1054 meer vrou wen dan mannen wonen; ook te Botterdam zjjn er bijna 11,000 meer, in de Haag bijna 10,000, te Leiden 2000, te Delft bijna 1000, te Dordrecht ruim 2000 enz. en in de geheele provincie wordt het getal mannen door dat der vrouwen met 29,322 overtroffen. Staten-Generaal. Twzedz Kamzk. Zittingen van 26 en 27 October 1880. In de zitting van Dinsdag is na eene korte dis cussie over den tweeden titel van het strafwetboek, uitvoerig beraadslaagd over art. 9, de straffen, en speciaal over het amendement van den heer Biehon en anderen, tot wederinvoering der doodstrafterwjji de voorstanders der doodstraf haar onmisbaar be schouwden, bestreden anderen en ook de minister de wederinvoering op godsdienstige, tedelijke en juridische gronden. Het amendement betreffende de doodstraf werd verworpen met 41 tegen 20 stemmen. Na verwerping van een ameudement-Gratama, is art. 9 aangenomen. Tn de tilting van gisteren tyn de beraadslagingen orer het ontwerp-strafwetboek voortgezet. Na diaconie zijn aangenomen ds artikelen bepalende den duur der gevangenisstraf (1 dag tot 15 jaren), die be treffende den aard der gevangeuintraf (celstraf voor 5 jaren of minder) en het beginsel van voorwur- delijke invrijheidstelling van gevangenen, na minstens driejarige gevangenis. Dit laatste werd aangenomen met 47 tegeu 12 stemmen. Voorts werdea aange nomen de artikelen betreffende den duur der hechtenis (1 dag tot 1 jaar), het bedrag der geldboeten en het aftrekken van de preventieve hechtenis geheel of gedeeltelijk van de straf. De discussie is gevorderd tot art. 37. Aan de leden der Provinciale Staten in Zuid- Holland is toegezonden de agenda voor de aan staande herfstvergadering. Tot de meer belangrijke onderwerpen, in deze na jaarsbijeenkomst te behandelen, behooren lo. Een voorstel tot aankoop van grond ter ver groving in het belang eener verbetering der invaart van de sluis te Bodegraven, waarvoor de beschik king wordt gevraagd over een bedrag van 5000 als maximum. 2o. De in de jongste zomervergadering aangebon den adressen van de besturen der gemeenten Zwar- tëwaal, Nieuwe Tonga, Hoornaar, Stad aan *t Ha ringvliet en Benthuizen, om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ten opzichte der gewone kosten van dat onderwys. ageduldig op hun schuiven. er zich over ver- den kinderen te sf, en nu kreeg H woord: «Wel, eft ous gevraagd,’ wilden eten, en i zouden krygen, laarmeó eindigde, >or den knecht^ den was, zonder worden. De gemeenteraad van Krimpen a/d Lek heeft de jaarwedde van den heer D. Huge, hoofdonderwijzer der openb. lagere school aldaar, op 1160 vastge- steld, en besloten eeue tweede openbare lagere school te stichten in het oostelyk deel der gemeente. Uit Oudewater sobrjjft men ons dd. 27 October. Gisterenavond had alhier de eerste buitengewone vergadering met dames plaats van de Rederjjkerkamer „Borger* in de taal van den heer 8. Sterkenburg. (Achtereenvolgens werden voorgedragen: 1. IKeenen, gedicht van J. v. Beers door den heer G. C. van Aelst Jr. 2 Honger, van J. Chr. Gewin door dun heer H. G. ’t Hooft. 3. De kleine Zangster, van P. van Groningen, door den heer P. J. Muntendam.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1