I0PING K ent. cée! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 8 MA, 9 HET BASCULE-STSTEEM. ING. 1880. N° 2625. Bure. J BUITENLAND» liiiltenlanilscli Overzicht. ken. Zondag 31 October. •i fi aar den in de on- enden en en, breng IARTE- GROET hun en tan. SNEÏ,. 1 alle Vrien- WER Ji., kl behoeft e zoster Me- ELTEMA. amilie, 'EMA Ez. HOUT enz. 1BEB 1880, Veerntal Ï2T. MA- lederen ge- Eergisteren zyu de zittingen san den Pruisischen Landdag heropend. De plechtigheid geschiedde op GOUDSCHECOURANT. dingen der school moet Hogelijk door onderwyze- i en dat zon met het oog het onderwys in de handwerken, dat ver ten grooten I i en Zusters, JNEL. e doch hevige ster ANNA i leeftijd van de gebruikelijke wijze in de Witte Zaal van het koninkljjk paleis. In de door den vice-president van het Staatsministerie, graaf Otto von Stolberg zu Wernigerode, namens den Keizer en Koning uit gesproken troonrede worden met dankbaarheid do bewijzen van liefde en toewijding in de herinnering gebracht, die de Koning bij gelegenheid van het grootsche Keulsohe dombouwfeest heeft ontvangen. Verder wordt daarin gezegd, dat de financieels toe* stand eeue verandering tea goede aantoont. De raming voor 1881 wyst een batig saldo aan, waar door 84 millioen mark nit Pruisens aandeel in de Eyksbelastingen voor vermindering der belas tingen van den Staat beschikbaar wordt, De door het Rijk aangekochte particuliere spoorwegen leveren zoowel voor de financiën als voor bet verkeer gun stige resultaten op. De in de vorige zitting on afgedaan gebleven wetsontwerpen betreffende de or ganisatie van het bestuur en de aanvulling der Areit- en provinciale wetgeving zullen weder worden ingediend. Verder zal eene verhooging worden voor gesteld van de pensioenen der weduwen van onder wijzers bij het lager onderwys, terwyl ten slotte den Landdag aanbevolen wordt om ook zijnerzijds mede te werken tot uitvoering der economische hervor mingen in het geheele Eyk. De zitting van het Huis van Afgevaardigden werd daarna geopend door den president van jaren von Köller, die eene korte rede hield; de hertog von Ratibor opende de zitting van bet Heerenhnia. De verkiezing der drie voorzitters van het Huis van Afgevaardigden had gisteren plaats; tot voor zitters van het Hoogerbuis werden nog eergisteren herkozen de hertog von Ratibor, graaf Arnün-Boit* zenburg en Haaselbach. De tegenwoordige samenstelling van het Huis van Afgevaardigden van de Pruiaiachen landdag is deze: 107 conservatieven, 98 clericalen, 87 na» tionaal-liberalen, 52 vryoonservatisven, 37 progreaaie- teu, 19 polen en 30 .wilden*, dat zyn de leden die zich bij geen dezer fracties hebben aangesloten. In de laatste dagen is in Frankrijk met de uit voering van het tweede der Maart-deoreten op de niet-erkende geestelyke orden geen verdere voort gang gemaakt. De TéUjrapke beweert, dat al de mannenorden vóór de heropening der kamers zon den ontbonden worden. De regeering zou daardoor vooreerst de interpellatie over de Maart-deereten wil len voorkomen en ten tweede een einde willen maken aan de beroering, welke door de nltramontaauehs hoofden wordt aangestookt. Men voegt er echter by, dat eene uitvoering op groote schaal eerst na de zitting der rechtbank voor de conflicten zon geschieden. Is deze mededeeliug juist, dan am eerst op 5 Not ember tot die uitvoering orergegsan worden. De Engelsohe bladen zyn nog allyd in atryd over de vraag, of de regeering werkelijk tegen de leiders van het lersche landverbond een vervolging zal beginnen. Intussohen is de secretaris van den volksmenner Parnell, de heer Healy, gevangen ge nomen. Als aanleiding daartoe wordt genoemd, dat hy een pachter door bedreigingen had zoeken te verhinderen een hoeve te betrekken, waar oen vroegere huurder uitgezet was. Healy, onder borg tocht vrijgelaten, is met gejuich, toen hij de ge vangenis verliet, door het volk ontvangen. Inmiddels heeft de heer Parnell Maandag-avond weer een uitdagende redevoering gehouden te Gal way. .Het achynt seide hjj, dst de regee ring den stryd wil aanvaarden met het volk van Ierland. Zy kunnen echter de .habeas-oorpus-act niet schonen, dan door een votum van bet parle ment, evenmin als zy zonder zulk een votum een staat van beleg kunnen afkondigen, en zoolang wij in het parlement blyven, durf ik wei zeggen dat zij die voorstellen niet aangenomen zullen riep.* Hij bedoelt daarmede dat de lersche leden met alle middelen welke de gebrekkige regeling der werkzaamheden van het parlement aangeeft .obetrue- tion* zullen maken. Dat zy daarin zoo zullen slagen dat zy de gansche wet verhinderen, niet waarschijnlijkmaar zy kunnen haar toch lang op houden. In elk geval is de toon van den heer Parnell vol beteekenis voor den toestand van het oogenblik. Het schijnt in Ierland altijd tot uitersten koopen, die e Artikelen In de laagste afdeel' het onderwys zooveel mi ressen gegeven worden en op 1 plicht gesteld is" spoedig algemeen geweest zyn, maar nu is den gemeentebesturen, zeker tot veler genoegen, herinnerd, dat de onderwijze ressen in de handwerken niet geëxamineerd behoeven te zyn en men wal een vrouw uit de gemeente op een salaris Van 75.— of 100. 'sjaars kunnen aanstellen om dit onderwys te doen geven; aan de wet is dan voldaan, eenige honderden guldens zyn voor de gemeentekas gespaardwie zijn alweder de dnpe? wordt aan den geest der wet alweder geen geweld aan gedaan? Geen ongeëxamineerden, zegt de wet; tot 1886 kunt gy met kweekelingen voortsukkelen, zegt de minister. Maar paartoe meer. De regeering tracht de scherpe resolutie zoo veel mogelyk te verzachten, de voorstanders voor goed onderwys neemt zy daardoor tegen zich in, en de bestryders van het openbaar onderwys zyn alleen tevreden te stellen door geheele opheffing van het staatsonderwijs; kleine concession zullen de regeering niet baten. Geven en nemen, bosveel kwaads is reeds door dat stelsel veroorzaakt; het moge het leven eener regeering eenige maanden verlengen, maar op den duur kan het niemand voldoen. Spoedig hebben wij de begrootingsdiscussiën te wachten, zeker zal dan het geheele regeerings- beleid ter sprake komen, en ernstige discussiën zyn te wachten. Zal de ïberale party ah één man het ministerie steunen, of zal men het treurige verschijnsel zien, dat een zoogenaamde meerderheid in minderheid verkeert? Dat er verdeeldheid bestaat, valt niet teont- kenfien, by de stemming over de regeling der Werkzaamheden is dit ten overvloede gebleken; van bet hoogste belang is het daarom, dat de regeering de oorzaak niet is, dat die verdeeld heid toeneemt, en dit zou het geval zyn, indien men nog langer het bascule-systeem trachtte toe te passen. In den tegenwoordigen toestand moet party gekozen worden; gaat de regeering voort met het stelsel van geven en nemen, zooals dat by het invoeren der wet op het lager onderwys wordt toegepast, dan zal haar meerderheid steeds geringer worden en nederlaag op nederlaag zal door de aftreding gevolgd worden. Zoo zou dit zittingjaar, onder de beste vooruitzichten en met de beste voornemens begonnen, niet de minste resultaten opleveren. Aan de regeering staat het om daartegen te waken, door by de behandeling der begroeting flink het standpunt te verdedigen, dat zy by haar optreding heeft ingenomen. Is zy van beginselen veranderd, welnu zy verkfare het onomwonden, en een kamerontbinding moge dan tusschen haar en de vertegenwoordiging beslissen, maar zij breke met het stelsel van <geven en nemen», omdat dit alle vertrouwen wegneemt, en vooral nu belemmerend zal wer ken op de afdoening der zaken. Tusschen regeering en vertegenwoordiging moet vertrouwen bestaan, en dit gaat verloren als gedurig met twee maten wordt gemeten en uit twee vaten wordt getapt. Mogen de lessen van het verledene voor de regeering niet verloren gaan! L. Willem I trachtte als koning bet Noorden en het Zuiden bjj voortduring tevreden te stellen door geven en nemen; ging de eene weegschaal naar beneden door bewezen gunsten, terstond werden eenige goede gaven op de andere schaal gelegd om net veroroken even wicht te herstellen. Was het Zuiden door eenigen maatregel geërgerd, terstond was men bereid het gebeurde goed te maken, óf door het be wijzen van gunsten aan het Zuiden, óf het geven van ergernis aan het Noorden. Zoo heeft men 15 jaren geregeerd, als dit regeeren genoemd kan worden, en het gerolg is bekend. De Belgen scheidden zich af, en bleven de Noord-Nederlanders in de dagen van stryd nog aan de regeering getrouw, de vrede was niet gevloten of ook hier werd het verzet algemeen: de koning trad af, en Willem II ondervond herhaaldelyk de noodlottige gevolgen van het ongelukkige regeeringsstelsel. Geven en nemen, ia dat ook niet een der beginselen van het tegenwoordige regeeringsbeleid Noemde de heer Heydenryck het karakteristiek, dat onze gezant te Brussel de Belgische feesten en de minister van binnenlandsche zaken de onthulling van Spinoza's standbeeld had byge- woond, meer karakteristiek is, naar myn meaning, de houding van gemelden minister die het be zoek fan Spinoza's standbeeld heeft doen volgen door de by woning der opening van da vrjje umrerriteit op gereformeerden grondslag. «Geven ea nemen» is ook wat thans op het gebied van het onderwys geschiedt. By de optreding van het ministerie werd luide uitge bazuind, dat invoering der wet tot regeling van het lager onderwys tot de eerste zorgen der regeering zou behooren. Er was evenwel tyd noodig om alles gereed te maken en dus geduld, mjjne heeren Geduldig heeft men gewacht op rapporten en verslagen en eindelyk is het tydstip der invoering op 1 November 1880 vastgesteld; eindelyk zou dan de Nederlandsche jeugd de vruchten plukken der wetsherziening en weto- verbetering, eindelyk non de scherpe resolutie uitgevoerd worden! Maar men heeft gerekend buiten het tytème dt batcule. Gaf men genoegen aan de meer derheid door eindelyk het tydstip der invoering rast te stellen, men moest ook de minderheid «enigszins tevreden stellen, en vry Wel is men geslaagd om niemand te voldoen. Een commissie, benoemd om de eischenvast te stellen waaraan schoolgebouwen, school- meubelen en leermiddelen moesten voldoen, heeft «en lyvig rapport uitgebracht; het is in druk gegeven, men heeft het overwogen en terzyde gelegd. Een koninklijk besluit stelt de eischen zoo zuinig mogelyk, en alsof die nog te hoog waren, stelt het den tyd van invoering zoo ver mogelyk, terwyl het bovendien voor reeds in gebruik zynde openbare en bijzondere schoten, wat de ruimte betreft, nog lagere eischén «telt. Hoe dit met de voorschriften der hygiëne is overeen te brengen, mag de regeering ver antwoorden; óf de eischen voor de nieuwe lokalen zyn te hoog, óf die voor oude openbare «n voor byzondere scholen zyn te laag! En of dit nog niet genoeg ware, zelfs dit voorschrift behoeft voor 1 Januari 1883 niet opgevolgd te worden. Nog ruim twee jaren mogen vele scholen overbevolkt zyn en daardoor goed onderwys onmogelyk gemaakt worden. Zeker een groote concessie aan de byzondere scholen en aan de zuinige gemeente-besturen, maar is zy in het belang der jeugd, is zy indengeest der wet? MAN Echtgenoote. SN voor het f 16.— en maat worden akt geleverd, erblyve met Dr., iVEIJ, >Weg D. 49. LEN aan

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1