BUITENLAND. BINNENLAND. De Effectenbeurs. tiulteulandscli Overzicht. Provinciale Staten van Zuid-Holland Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 15 Nov.- - - kende van den zoutnccijns overdreven, ieder in gezetene brengt daaraan gemiddeld 79 cents 's jaars op, aan den zeepaecijns 48 cents en aan gedisteleerd 4,59. Wat een herziening der belasting betreft, deze is aan het ministerie in bewerking. Dit ontwerp is niets meer, dan 'Cen noodwet, daar de smokkelarij gednrende de wintermaanden enorme proportie aanneemt, bo vendien zjjn de nieuwe lasten voor de grens bewoners zoo gering mogelijk, en zullen die alleen opgelegd worden, waar dit noodig mocht bljjken. De bezwaren tegen het ontwerp inge bracht, achtte de minister zeer overdreven. Na repliek van verschillende sprekers werd het ontwerp aangenomen met 49 tegen 13 stemmen. In deze week zullen de discussiën hoofdza kelijk over de Indische financiën loopen. L. Vit de stemlost, waarmede in de Fruuscbe Ka mer de motie van vertrouwenin het miuisterie Ferry is aangenomen, blijkt, dat de minderheid vau 181 ledeu, die tegenstemden, bestond uit de clericale rechterzijde en de uiterste liakerzyde, vermeerderd met eenige leden der Union républicaine. Het groote gewicht der stemming ligt dan ook in het feit der aaneensluitiug der beide heterogene partijen, die der fegitimistisch-bonapartislisch-clericaleu met de uiter ste linkerzijde. De aanvoerder dezer laatste, de heer Clémeuceau, waauiet minder fel in zijn aanval dau de heer Keiler, de woordvoerder der clericnlen. De verhouding onder de republikeinsche groepen, welke sedert de coalitie der 363 tegen de regeeriug der zedelijke orde een groote verandering hebben ondergaan, is bij de stemming van 11 dezer op duidelijke wijze aan het licht gekomen, en hieriu misschien ligt de voornaamste beteekeuis dezer zit ting. In de groep der l'nion républicaine heerscht nog steeds oueenigheid, voornamelijk hieruit voort spruitende, dat een groot deel harer leden tevens bij andere groepen (linkerzijde of uiterste linkerzijde) zgn ingeschreven; maar de stemming van li dezer bewijst, dat het Kabinet, wanneer het zich vast beraden en eensgezind toont, toch op de meerder heid van die groep rekenen kan. De president der Republiek en de heer Gambetta hebben alles gedaan wat in bun vermogen was, om het kabinet tot intrekking van zijn ontslag over te halen. Er was reeds sprake van eeue ontbinding der Kamer, indien het misverstaud niet uit den weg ware geruimd. Gambetta wil het bewind niet aanvaarden, zoolang het mandaat der tegenwoordige Kamer duurt, en men kan hem geen ongelijk geven, wanneer men de verdeeldheid in deze vergadering in aaumerkiug neemt. Het outwerp betreffende de rechterlijke organisatie werd Zaterdag o. a. bestreden door Rabot van het linkermidden, die het gewichtige bezwaar in her innering bracht, dat het opheffen van de onafzet baarheid de rechterlijke macht haar onafhankelijkheid zou doen verliezenhij drong er op aan, dat de politiek buiten de magistri^tuur zou worden gehouden. Waldeck Rousseau meende, dat bet ontwerp niet de rechterlyke macht aantastte, maar die rechterlijke personen, die, gedekt door hun onafzetbaarheid, zich in avonturen werpen. In de Kamer zal bet ont werp natuurlijk worden aangenomen, maar de Senaat zal er zich bezwaarlijk mee vereenigen. De commissie, door de Kamer benoemd voor de vraag, of een parlementair onderzoek zal plaats hebben naar de handelingen van generaal Cissey, heeft in bevestigenden zin beslist. Men verwachtte niet anders. In den Proisischen landdag was Vrijdag de eerste lezing van de begrooting aan de orde, tegelyk net een voorstel van de Fortschrittsparty om de vermindering van de klassen- en inkomstenbelasting voorgoed vast te stellen. Voor de begrooting waren slechts drie, tegen veertien sprekers ingeschreven. Richter was ouder gewoonte de eerste spreker, of liever aanvaller; gedurende twee uren hield hij de vergadering bezig met zijn bezwaren tegen de be grooting en in het algemeen tegen de financiëele politiek van de Rijkskanselier. De spoorwegbegroo- ting zal waarschijnlijk naar een afzonderlijke com missie worden verzonden. Het EngeUche Parlement zal in Januari worden bijeengeroepen, wanneer de toestand van Ierland niet een vervroeging noodig maakt. De berichten uit Ierland blijven zeer verontrus tend luiden en in een te Londen gehouden Kabinets raad, welke vier uren duurde, is, volgens de Times de vraag behandeld bf bet bij de uitbreiding der agtarische beweging niet noodig zou zijn de be voegdheid van het uitvoerend bewind te vergrooten. Doch het is tevens zeker dat de Regeering alle middelen, waarover ïy kan beschikken tot de hand having van rust en eerbied voor de wet, zal aan wenden, voordat zij (ot militaire maatregelen van bedwang overgaat. In een brief uit Stookholm aan de Augsburgsche Allg. Ztg. wordt gemeld, dat de nijverheid aldaar eene grootere vlucht begint te nemen, voornamelijk wat den houthandel, een der gewichtigste handelstakken van Zweden, betreft. In het jaar 1879 was de uit voorwaarde aan bewerkt (gezaagd) hout ongeveer 56 pCt. minder dan in het vorige jaar, en de prijzen waren zoozeer gedaald dat voor de exporteurs geen winst meer te behalen was. Ouder deze omstan digheden verzochten zij den Staat om hulp, ten einde den uitvoer eenigermate te kunnen stakeu, totdat een betere prijsverhouding zou ontstaan zijn. De Ryksdag nam de zaak ter harte en stelde ter beschikking der zaagmolcnaars een kapitual vau 3 millioen kronen, echter onder voorwaarde dat door hen vooraf een waarborgfonds van 1 mil lioen zou bijeengebracht worden eerst wanneer dit kapitaal was uitgeput, zou de Staat hun ter hulp komen. Deze bepaling heeft zeer gunstig ge werkt. Het waarborgfonds was volkomen toereikend om alle leeningen te bestrijden, en het bewys is dus geleverd dat de Zweedsche houthandelaars zich zelf weten te helpen, al zij het met eene onder steuning van den Staat in het verschiet. Daar de exporteurs niet meer genoodzaakt waren, hunne waar tot eiken prijs aan de markt te brengen, kwam er weldra eene prijsverbetering in het buitenland, en bleek tevens, welke groote rol het Zweedsche hout op de Europeesche markt speelt. Voor Zweden is de bloei van den houthandel eene levensvraag en de gevolgen van het grootere vertier in het laatste jaar is overal te bespeuren. Zoo bijv. waren de staatsontvangsten in hetzelfde tijdvak 3 millioen hoo- ger dan in het voorafgaande jaar. Maar ook op auder gebied schijnt d^-toestand te verbeteren. Zoo is van het in 1879 gevormde zoogenaamde spoor weg-hypotheekfonds van 23 millioen, waarmede f de bankiers geholpen werden die aan den aanleg van spoorwegen boren huune krachten deelgenomen had den, .slechts 7,864,600 kronen of ongeveer een derde gebruikt. De Staat zal dus door de vorming van dit fonds niet in verlegenheid geraken, zooals men voor twee jareu duchtte. De briefschrijver uit ten slotte de hoop, dat de Regeering hare uitgebreide plannen tot hervorming van het leger late varen, opdat eindelijk het tekort op de Staatsbegrooting verdwijiie. GOUDA, 16 November 1880. Maakten we is ons vorig nr. reeds kortelyk mel ding vau de opmerkiugeu in de afdeelingen der Tweede Kamer gemaakt omtrent de uitbreiding van onze hoogere burgerschool, we achten de zaak vau te hoog belang, om thans niet woordelijk uit het afdeeliugsverslag over te nemen wat ter dier zake werd geschreven. Tegen de regeling, welke de Regeering met de gemeente Gouda wenscht te sluiten, ten einde die gemeente, welke thans eeoe Rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus heeft, eene Rijks hoogere bur gerschool met vijfjarigen cursus te bezorgen, had den verscheidene leden ernstig bezwaar. Men stelde het wel op prijs, dat de Minister de zuinigheid had willeni betrachten door de kosten van uitbreiding eener Rijksschool te brengen op rekening der ge meente, maar men meende toch te moeten betwij felen of deze wyze van handelen aanbeveling ver diende. Sommigen plaatsten zich op dit standpunt: Er is of behoefte aan uitbreiding der Rijschool, en dan moet het Ryk daartoe overgaan en de uit gaven voor eigen rekening nemen of er is geen behoefte, en dan moet de Ryksschool blijven wat zij is. Anderen keurden de thans voorgedragen vrij ingewikkelde regeling af om eene andere reden. Tot heden zijn er Rijksscholen, en gemeentescholen met of zonder subsidie. Wordt deze regeling aangenomen, dan zou er een nieuw kategorie ontstaanRijks scholen met gemeentelijk subsidie. I)it is niet wenschelijk. Tal van gemeenten zouden^het antecedent willen volgen. En kon het doel, dat de Minister en Gouda willen, niet even goed op andere wijze worden bereikt Waarom niet, als Gouda zoo vetj prijs stelt op een school met vijfjarigen cursus, de school aan de gemeente overgedragen en aan deze een rijkssubsidie gegeven, even groot als thans ten behoeve van de school door het Rijk wordt besteed? Gouda zou zoodoende niet meer behoeven uit te geven dan thans ten hare laste zou komen, want men meende 's Ministers plan zoo te moeten op vatten, dat Gouda in de toekomst alles zou betalen wat de school later aan hoogere bezoldiging, uit breiding van personeel enz. meer zou kosten. Men stelde er echter prijs op te weten of die opvatting juist is. Verder werd gevraagd of het,gebouw* waarin thans ue school is gevestigd, een Rijksge bouw is, en hoe het daarmede zal gaan als de re geling werd aangenomen Ds. Ternooy A pel behandelde gisterenavond in de vergadering van onze afd. van het Ned. Protes tantenbond, voor de pauze, de vraag zyn wij nog christenen, en mogen wij bet kerstfeest nog vieren? Een vraag, naar aanleiding van het bekende geschrift vab David Friedrich Strausz het oude en het nieuwe geloof. Dat spreker tot een ander resultaat kwam dan Strausz, behoeft ter nauweruood gezegd. Na dc pauze toonde spreker de onoverwinnelijke macht en eindelijke zegepraal der waarheid aan door eeu beroep op de geschiedenis, vooral der Kerk hervorming hier te lande. Ook voor den strijd on zer dagen werd daarby meuig levenwekkend woord vernomen. De heer Henri heeft Zondagavond het weinig talrijke publiek aangenaam bezig gehouden. Hij is zeer handig en verrichtte enkele toeren, die wij nimmer hadden gezien. Mocht genoemde heer later nog eens eene séance geven, dan hopen wij dat het weêr gunstiger moge zijn dan Zondagavond en de heer Henri dan voor een volle zaal zal optreden. De Standaard is ontevreden op de anti-revolu- tionnaire Kamerleden, die voor het strafwetboek stemden. Het blad schrijft o. a. het volgende „•Maar wat ons smartte, was de eindstemming. Hoe we toch, om onzer vrienden wil ook, tot een auder oordeel neigen, we kunneu het niet an ders inzien, of bet stemmen voor het Wetboek, gelijk het daaf ligt, is moeielijk verdedigbaar. Ware voor de eiudsieuuuiug de heer van Was- senaer, als president der club, opgestaau, om, na mens de clubte verklaren, dat men, hoezeer ook in beginsel tegen het ontwerp gekant, er niettemin zyn stem aangrff, om althans iets beters voor het Code Penal in te ruilen, we zouden onze opmerking hebben teruggehouden, en ook o. i. ware de ge dragslijn, zooal niet aanbevelenswaard, dan toch aan nemelijk geweest. Thans mogen we dit niet toegeven. Ook niet om het hoofdstuk over de eeden. Want al bieden we ongeveinsd onze hulde aan allen, die het zedelijk besef hierbij hoog hielden» toch toont reeds het feit, dat ook de moderne Minister en tal vau moderne Kamerleden hiertoe meewerkten, hoe weinig ook hierby de zuivere eiach onzer beginselen ons werd gegund. Voor een Onderwijswet zou nooit een onzer gestemd hebben, zoolang ze rust op tegenover staande be ginselen. Waarom dan wel voor een strafwetboek? Het grijpt toch niet minder diep in het geeste lijk leven der natie in Haast komen er nog ernstiger beginselen by in het spel. Stellig raakt het in niets mindere mate de majesteit van de Souvereiniteit onzes Gods. Dit te moeten uitspreken doet ons leed, en gnarne onderstellen we, dat er voor de ledeu der Kamer ons onbekende motieven hebben bestaan, die de ge* volgde gedragslijn in een ander licht doen treden. Maar de leden der Kamer zullen erkennen, dat ook de pers een ernstige roeping heeft, en dat onder de plichten, door die roeping haar opgelegd, zeker niet in de laatste plaats behoorthet altijd weêr teruggeroepen naar den onverkorten eisch der be ginselen van wie in het parlementair tournooi daar van, zy het ook zyns ondanks, afweek". Gelukkig behoeft de Goudsche afgevaardigde Bichon zich dit niet aan te trekken, want hy was de eenige anti-revolutionnair die tegenstemde. Zaterdagmorgen omstreeks vijf uur brak een hevige brand uit in eene aan 's Gravenweg gelegen hof stede onder Nieuwerkerk a/d. IJsel bewoond door Hoogerwaard. Niettegenstaande de spoedig aange brachte hulp is de woning totaal afgebrand eu heeft men niets van den inboedel kunnen redden. Het vee, dat reeds in den stal gebracht was, heeft men met groote inspanning in de weide kunnen drijven. Alles was geassureerd. Zekere J. S. te C'ulenborg, doch zich sedert ge- ruimen tyd in eene slaapstede te Oudewater ophou dende en dagelyks de omliggeude gemeenten met eene kleine negotie afventende, wist zioh door zyn voorkomen van menig vreesachtig landbouwer ge makkelijk eeue gift te versohaffen. Dat hy zich daarbij, naar de veldwachter dier gemeente Bos vermoedde, ook aan diefstallen schuldig maakte» bleek in de vorige week maar al te duidelyk, daar het gemelden beambte, na het vereisohte onderzoek te hebben ingesteld, gelukte iu Willeskop goederen op te sporen en in beslag te nemen, welke waren vermist en door S. verkocht. Zitting van 13 Nov. In deze zitting werd de behandeling van het ontwerp-reglement op den aanleg van tramwegen ten einde gebracht. Geen der roorgestèlde araen dementen kon een meenjerheid verwerven, doch het ontwerp werd met 38 tegen 10 stemmen aange nomen. Ook alle andere voorstellen werden ongewijzigd goedgekeurd. Een voorstel van den heer Patijn ora bet Jaagpad tusschen Leiden en Woerden vanwege de provincie te doen onderhouden, Werd met 25 tegen 16 steramen verworpen. De vergaderi ug is gesloten. De ykwet ia door den minister ran waterstaat enz. ingetrokken. De discussie is aangevaugeu over het ontwerp regelende de liuanoiëele verhouding met Iodië. De heeren van Rees, Oorver Hooft en Keu- ckeuius opperden* allen bezwaren, vooral dat dit ontwerp niet de regeling aanbood, die noodig was. De heer Oorver Hooft verdedigde de batig saldo theorie. De heer Keucheuius betoogde, dat het stelsel eener raste bijdrage alleen aangenomen kan worden als de Indische begrooting in Indië werd vastgesteld. De beer mr. B. M. Bablijtaun, voorzitter der kiesvereeniging Grondwet te Rotterdam, is door de ultramontanusche kiesvereeniging Noord-Brabant de finitief tot caudidaat voor de Tweede Kamer gesteld iu het district Tilburg. De liberale kiesvereeniging Burgertrouw te Sneek heeft in hare laatstgehouden vergudering de vol gende motie met nlgemeeue stemmen aangenomen «De kiesverrenigiug Burgertrouw te Sneek meent hulde te moeten toebrengen aan het afgetreden Ka merlid deu heer A. Moens voor de uitstekende wijze, waarop hy zijne roeping ala Kamerlid heeft vervuld, waarduor hij volte aanspraak heeft op den dauk, niet alleen vau het district, dat hy vertegenwoor digde, maar van alle liberalen iu den lande, voor zijne belangrijke diensten, in die betrekking bewezen." Op de velschillende hoofdstukken der Staatsbegroo ting voor 1881 is voor pensioenen en wachtgelden niet minder dan 4,762,895.25 uitgetrokken, waar omier alleen voorOorlog 1,523,250 en voor Marine 900,021,50, dus te zamen voor beide voor de aanzieulijke soni van 2,484,271.50. Het bedrag der pensioeneu eu wachtgelden vermeer dert jaar op jaar; voor 1880 was het gezamelijk bedrag «4.672,684.75. De begrooting der uitgaven van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren over het jaar 1881 wordt geraamd op 1,690,800. De vermoedelijke inkomsten voor dat jaar zullen bedragen* 1,570,800. Het kapitaal »»u het fouda bestond op 19 Abg.^1880 uu 26,242,800 2'/» pCta, en 3.110,300 3 pCts. Nat. Schuld. De minister ran waterstaat en», heeft ter kennis raw belanghebbende» gebracht, dat in de eerste helft tan December e. k„ ter benoeming .«ran rijke-op zichten ran den waterstaat 4ekl., een vergelijkend onderzoek za! plaats hebbeu; zij die zioh daaraan wenschen te oudcrwerpen, moeten vóór 25 November aanet. daar van aan het ministerie van waterstaat doen blijken, by een op zegel geschreven adres, bevattende nauwkeu- rige opgave vau kaam, voornaam, woonplaats en ouder dom. De eauditlaten moeten hwu 21e jaar zyn ingetreden en mogen niet onder zyn den 27 jaar. In de maand April 1881 zal een vergelijkend onder zoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair by het wak der posterijen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooreu zicli vóór Maart a. s., by een op zegel geschreven request, tol deu minister te wenden. Na dien tyd inkomende verzoeken worden buiten aanmerking gelaten. Zie de St.-Ct. No. 269. Volgens de uitkomsten der zesde algemeene tien jarige volkstelling was de werkelijke bevolking in het Ryk op 31 Deoember jl. als volgt Mannen. Vrouwen. 234,145 232,352 235,766 231,939 387,104 Noord-Brabsnl Gelderland Zuid-liollnnd Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overysel Groningen Drenthe lintburg 1,688 92,585 94,087 163,752 139,772 124,870 61,423 120,982 416,426 351,302 96,050 97,592 166,125 134,364 128,886 67,422 118,471 Totaal. 466,497 466,805 803,530 679,990 188,635 191,679 329,877 274,136 258,246 118,845 239,453 Uit een staal van het sedert 1876 als Uitgevoerd aangegeven goud uit Suriname blijkt, dat in dejmaanden JanuariOctober 1880 het bedrag daarvan beliep 674,210. Het totaal van de aangegeven waarde van deu uitvoer sedert 1876 tot en met October 1880 bedraagt 2,104,963. De algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft in hooger beroep den heer J. Eigeman, pre dikant te Dordrecht, thans tot 2 Februari 1881 geschorst met verlies van traotement. Men schrijft aan de Leidtche Ct.De vrees, dat bet melkvee uit de opbrengst zou geruken, deed eeuige bouwlieden besluileu dat vee op stal te halen, doch het meeste loopt nog in de weide. Als bet weer dragelijk en het gras niet op is, kan over het al gemeen het vee zich beter iu de weide vergenoegen dan op stal. Want de koude deert het vee minder dan de nattigheid, die onlangs wel hel nog jeug dig gras met vernietiging dreigde, doch opgehouden heeft, terwyl de poldermolens telkens wind genoeg hadden om het lovertollige water uit te malen. 'Als echter de regen opnieuw zoo aanhoudend begint te komen, valt er niet laug over te deuken ora het vee binnen te halen. Men hoopt op nog éóue veertien dagen uitstel eu dan heeft uiemaud reden tot klagen. In het laatst van October beeft hel hard gevroren, ook in de vorige week. Het loof was nog groen en had bijna nog niet verloren. Maar de vorst tastte het geducht aan en in weinig fijds viel niet iiet verwelkte, maar het broose als papier, bevroren blad, bij meuigle. Dut vau de appel- eu pereoboomeu was zwart gevroren, alsof het door brand was verschroMd. De herfst heeft dus, uaar dichterlijke zegswijze, dit jaar uiet ziju goudgeel kleed afgelegd, maar het is hem, nog voordat het die kleur had anugenomen, ontroofd. 1,983,164 2,029,529 4,012,693 XI. Amsterdam, 15 November 1880. Waarde Redacteur! De voornaamste Europeesche fondsen «varen in de afgeloopeu week weder in minder gunstige stemming. De geringe vorderingen die in het Oosten worden gemaakt met de oplossing der Oosteuryksche quaestie, het status quo voor Dulcigno, maar ook de binnen- landsche toestand, van verscheidene hoofdstaten zijn daarvan de hoofdredenen. Eenig deel aan die vry algemeene verlaging «rau de geuoemde fondsen, zal wel op rekeniug mogen gesteld irordeu van de zeer geanimeerde en rijaode stemming, waarin de Ame- rikaausche fondseu, speciaal de sporen, verkeerden. Er was zoowel voor geldbelegging als voor specu latie veel liefhebberij iu de genoemde soorten. Werden vbor geldbelegging meer de soliede fondsen gevraagd, voor speculatie wareu de andere zeer ge zocht eu voor Amerika gevraagd. Doch als naar gewooute zullen we de nicuwq wereld voor het laatst bewaren en ons overzicht met Europa, en wel met Nederland beginnen. De beide 4 °/0's moesten 1/g derven, doch 3 •/g's eveneens hooger de Amat. i/i> de Rott. en gemeeute- crediet */8. Ook de verhandelde spoorweg waarden gingen hooger weg. Veel ging er evenwel niet om iu dit artikel. Aaud. en gestemp. obl. ceutr. sp. wafeu witgevt. Sch. do. I hooger. In Boxtel-Wezel was veel baudel, er werdeu voor de meeste soorten hoogere prijzen besteed, later vielen zy echter terug, om toch nog met I avans te sluiten. Vau de iudustriëele waardeu valt eene verhooging te noteereuvoor aand. stoomv. Java van ls/4, Java-bauk 7/s» Amst. bank 1ji, Rott. Handels?1jé, aand. Handelmij. */4 (contan) en s/4 (lijd). On gunstiger was de week voor obl. Stoomv. Nederl. dié !/s» aou(^' Kanaalmy. die 6/8, aand. Stoomv. Zeeland die ll/4, Bankactiën die weêr 2 ü/0 eu aand. Afr. Hv. die SD/g °/0 verloren. Russen, Oosieurykers en Hongaren verloren of bleven hoogstens op de vorige koersen staan. Oosler- leeuingen gingen 3/ie 1U «chleruit, '66 do. 5e Serie do. lfit Oude leening, 6e Serie, '64 en '75 l/4; Oostenr. Mei- en Juli-reute do. */s a 1/4 en Houg. 6 Ooudl. s/8 do. Egypte verloor l/4 a s/4. Spanje verkeerde iu eeuigszius betere stemming, er was meer vraag, zoodat voor alle fondsen een ryziug van ty8 a l/4 was waar te nemen. Turken wareu vry vast op de vorige koersen. Van de premieleeiiingen sluiten hooger: Antw, en Hongaren }/s, Oosteur. '54 en '53 Weenen ltyf. Daarentegen lager Theifs-lotea H/4, Madr. 1, Russische Va lU eü Turken J/8. Ook in de andere Europ. spoorwegwnarden ging weinig om. Warschnu-Weenen waren */4, Theiss- aaud. 3/g, Elisab. Gis. l*/4 booger genoteerd doch dit zyn ook de eenige verhoogiuge». Lager stonden Viotor Em. V4, Warschau-Bromb. ®/i« de meeste Russen Va Vt» Baltisohe l1/*. En nu Amerika. Van de vereenig. N.-A. fondsen verbeterden de 4'/3% cte 5 i/,. Lo 8 Florida verloren weer ook Mexioaneu wareu lager. De 7 °/0 gecons. Louisiana 8/4 hooger eu de Zuid-Amerik. fondsen weder a V8 hooger. Eeu uitzouderiug moet voor vdheluélaneu worden ge maakt, daar zij 1/i a Va verloren. Reeds boven maakte ik gewag van de hoogere koersen der Amerik. sporen. Laat ik met de uit zonderingen beginnen. Zij zijn aand. Chic. Hoek Isl., N.-T. Lake Erie en 6 IU. Red. bnds., die alle Va lager stonden. Alle andere soorten booger, de meeste </a a D/a0/», dooh Mich. Centr. ah. 2, Inc. bnds. Miss. Kans. Texhs 3s/*. Clev. M. Vernon eu do. Ext. 2l/a a 4en last, not least .Cairo obl. ruim 5%. Louis. Cit. Bk. '/a hooger, Maxwell-waarden a 7/s lager. Geld a 4 op prolongatie ruim te bekomen. T. P.S. Heden weinig variatie. Onze 4 '78 Ste- gen weêr, zij bleven op 102. Ook voor de boven genoemde spoorwegwaarden hield de stijging aan. Aand. Centr. noteerden 33Va, Obl. gest. do. 663/4. Boxtel »/s hooger. Nog stegen aand. Handelsmij. (tijd) do. Ned. Bk. 2 en do. Afr. Handelsv. 2Va> waardoor de achteruitgang van Zaterdag weer werd ingehaald. Alle Europeesche fondsen vast, ook in sporeu weinig verschil. De animo in verscheidene Amerik. sp. hield sland. Hooger noleerden Colurab. Ext., Clevel'. hoofdl. 21/* a 3. Atl. Miss. Ohio s/4, Denv. Rio Va» Miss Kans., inc. bads, a 8/i" Oreg. Calif. was de eenige uitsondering op de gunstige stemmingzij daalden Va- De kuuBt om zich goed en goedkoop te kleeden wordt verklaard in den geillustreerdeu catalogus der groote magazijnen vaa de Belle Jardinière te Pa rijs. Vraag dien catalogus om er u van te over tuigen. riet is voldoende u per brief of briefkaart te wenden tot den Directeur. N.B. De magazijnen van de Belle Jardillière te Parijs hebbeu geeu succursalen in het Buitenland. INGEZONDEN. Mijnbeer de Redacteur l In de Gouwenaar van Donderdag 11 Nov. komt een ingezonden stuk voor van X. IJ. Z. naar aanleiding vau rnijt^ ingflonden stuk in uwe Courant van Zon dag 7 November 1.1. Ofsohoon ik het lezend pnbliek niet in 'staat aoht te deelen de kwaal waarmee X. IJ. I. behebt is, na melijk niet te lezen of te willen lezen wat er staat, wil ik het toch beantwoorden. X. IJ, Z. raogt anders eens meenen dat hij het bij het regie eind' heeft In zijn iugezoudeii stuk lees ik dat hy „getroffen" is ^allereerst door de tegenstrijdigheid dat ik allÉén in 't belang der Gemeeutê schrijf en dat ik ver klaard zon hebben dat men den Candidaat niet naar '*ÖU gevoelen moet vragen aangaande het tot stand komen eener waterleiding. r - -In de tweede plaats schijnt X. IJ. Z. getroffen en Amort. Syn. sloten '/a hooger. Alle loten wajen j |door zijne verbeelding dat het voor mij voldoende nvanaan. K oniruv /I a A mat S) a a D ni L .*1i schijnt te wezen, als men maar een goed voorkomen en nette vormen heeft om lid van deu Gemeenten- raad te kunnen worden terwijl hy voorts nog ge troffen schijnt, dat de door mij genoemde personen op politiek gebied nieuwelingen zyn, en dat het vol gens my onnoodig zou zyn van de genoemde Can- didaten te weten of zy voor of tegen het tot staud komen eener waterleiding zijn, enz. enz. Men ziet dat X. IJ. Z. zóó getroffen sehijnt dat zyne verbeelding hem leelijke parten gespeeld heeft. Waaruit toch blykt dat het volgens mij vol doende zou ziju als men maar een goed voorko men en nette vormen hééft om Raadslid te worden en dat het volgens my onnoodig zon zijn te weten of de Candidatea voor of tegen het zoo spoedig mogelyk tot stand komen eener waterleiding zijn? Nooit en nergens heb ik zoo iets beweerd. Nimmer is bij my zelfs de gedachte opgekomen om bij de aanstaande verkiezing de waterleiding- quaestie geheel op rijde te stellen, dooh ik zou niet gaarne de geschiktheid van iemand, die voor Raads lid in aanmerking mogt komen, in bet algemeen wilien beoordeelen naar het antwoord op de vraag of de Caudidaat al dan niet voorstander van eene waterleiding is. My komt het voor dat Gouda niet enkel aan eene waterleiding behoefte heeft, en juist daarom zou ik iemand als Rsfadalid wenschen die als de waterteiding-quaestie afgedaan is, niet als een groote nul of als eene belagchelyke persoonlijkheid in den Gemeenteraad wordt aangemerkt, maar als een flink, degelyk lid van onzen Gemeenteraad, die als zoodanig genoemd mag worden. De Hémel beware ons voor zoo'n model-Raadslid, die aan het ideaal van X. IJ. Z. bcauuvoordt door des noods by elke raadszitting aan het Bestuur toe te schreeuwen „Denkt gij wel om de waterleiding". Zoo'n schreeuwer heeft als Raadslid gewoqulijk eeo»

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2