Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 2540. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 5 December. Bulteulandsch Overzicht. GOUDSCHE COURANT. pre- onze over: i ver- Wij ontvingen anonyme billetten en advertentiën ter aanbeveling van den Heer Jager voor de vaca ture in den Gemeenteraad. Meermalen hebben we over dergelijke aanbevelingen ons oordeel gezegd. Zij zijn compromittant voor den betrokken persoon en doen hem ook voor het vervolg meer kwaad dan goed. Blykens achterstaande advertentie is de heer Jager van dergelyke aanbevelingen ook niet gediend. Wij hadden daaraan trouwens niet getwijfeld. Wil men tegenover den door de beide kiesvcrceni- Tot onderwijzer te Rhoon is benoemd de Heer C. J. Verschoor, alhier. Op Griekenland blijft nog steeds bet oog van iropa gevestigd, en het kleine land kan zich toemen aan menigen groeten staatsman ernstige torgdbeid te veroonaken. De Fransche en de dlsohe gezant, de heeren de Mouy en Badowilz, d-collegs’s als secretarissen van het Berlijnsohe tgres, dringen bij de Grieksohe Begeering ernstig op aan, dat zy nog eenigen tijd geduld tal 'enen. Want indien Griekenland zich onbezonnen een oorlog met de Porie werpt, om Epirus en essalië te bemachtigen, sou het aan zijn noodlot rdeu overgelaten. W illen echter de Grieken wachten, t zullen zij later zonder groole opofferingen hun kunnen krygen. Op 28 Nov. kwam de Turksohe ministerraad Ier voorzitting (au den Sullau bijeen, om te be- dslagen over eene nota aan de mogendheden be ffende bet Grieksohe vraagstuk. Daarin wordt klaard, dal de Porte door den afstand van Dul- no een bewjjs heeft gegeven van haar goede uw. De Porie weusobt de Grieksohe aangelegen- d op vredelievende wijze te regelen, op don mdslag der demarcatielijn, onlangs aan bet oordeel r mogendheden onderworpen. Zjj doet ten slotte i dringend beroep op deze laatste, ten einde Grie- iland tot eene vredelievende schikking te stemmen. Dit neemt echter niet weg, dat de Porte hare wielingen met kracht voortzetde uit Syrië eu latolië komende reoruten worden onmiddellyk uaar DurduueUeu geronde» om «s geoefrad «s ~gw* peiid te worden. Aan wapenen en munitie is :u gebrek, en opmerking verdient dat de leveringen Amerika met de grootste stiptheid betaald worden. i Porie beeft besloten om bare troepenmacht aan Grieksohe grensen thans reeds op 115,0'00 man brengen, ten einde op den nabnrigen staat zekeren Irljjken druk te oefenen. Volgens de Pol. Corr, is van den kant der Britsohe ’ceriug rrn voorstel by de mogendheden iogeko- m, (trekkende om de eskaders der mogendheden, Ike zich thans ,te Cattaro bevinden, naar verschil de haveaplaatsen te aenden, waarvan onderling gave zal geschieden, of in aooraf bepaalde rioh- gen te laten kruisen, roodst eene soort vau ver- idiug tunchen de vloten zal blyven bestaan, island heeft dit voorstel aangenomen. Het bericht dal de Fransche gezant bij het Vatioaan it naar Rome zou terugkeeren, wordt tegengesproken, tegenwoordige minister van builenlandsohe anken geen man om tot zulke stappen over te gaan geeft daardoor den radicalen nog meer aansloot. De Fransche Kamer heeft met 307 tegen 107 maten eene motie van vertrouwen in den minister buitenlandsebe zaken aangenomen. De Senaat nam de begroeting van oorlog aan. Te Londen wordt betwyfeld, of men aan de Kaap oorlog met de inboorlingen zonder hulp van het icderland tot een goed einde zal kunnen brengen. Nu het parlement niet vergaderd is iu Engeland, :ft de welsprekendheid zioh luch't in openbare ver keringen of aan rooaltyden. Eerstdaags ral te Lon- s, onder voorzitting van lord Beaconsfield, eene rgadering worden gehouden van de leden der ouposi- in beide .huizen. Daar zal het gansche veld der litiek verkend worden. In afwachting daarvan hield d Salisbury eergisteren een a/tor-di»»er-tpeeck, aruit wy de hoofddeukbeelden der conservatieve •lij over Ierland willen mededeelen. De regeering, zoo luidde het betoog in het rt, wil geen dwangmaatregelen vdor tegelijker- I maatregelen tot verbetering Van den sociealen stand kunnen ingevoerd worden. ludien hiermede ie vermindering der pachten wordt bedoeld, indien regeering by parlementsakte iemand eene gelds- ardige vordering ontneemt, zonder hem geld in plaats te geven, dan mankt zij zioh schuldig a m dat irt vau diefstal dat, door staten gepleegd, verbeurd- klaring wordt genoemd. Zy zou zoodoende, het ritaol dat juist noodig is voor lerlands welzijn, het land verdrijven. Anderen zeggen weder, dut gingen gestelden candidgat oen andere stellen, men doe het met open vizier, maar versohuile zich niet. Het strooibillet, 'dat wij gezien hebben, vermeldt zelfs nietden naam van den drukker. Is de Heer Jager dan geen persoon, met wien men vóór den dag kan komen ongetwijfelddoch men schaamt zioh voor dat reageeren en die zich schaamt, verbergt zich. Aanstaanden Dinsdag zal de heer Böhringer, dikaut te Amsterdam, in eene vergadering van afd. van hel Ned. Protestantenbond spreken „bet boek Job en de Prometbeussage". Deze gadering, die ook voor niet-leden a 50 cent toe gankelijk is. zal ongetwijfeld door velen worden bezocht, zoowel om de reputatie van den spreker als om bet belangrijke onderwerp, dat door hem zal worden behandeld. Tot ons leedwezen konden wij de vergadering ven „de Goudsche Kiesvereenigihg" op 11. Donderdag niet byoonen en moeten onze lezers voor ditmaal met eeu beknopt verslag vau het daar voorgevallene genoegen nemen. De vergadering werd gepresideerd door den Heer H. J. Weunekes, den eenige der vyl bestuurders, die zyn ontslag niet had genomen. Als oandidaten werden gesteld de. Heeren P. C. ren der Mculen, door den Heer F. N. Maas Jr., C. J. van der Kleyn, door den Heer J. C. IJsselstyn, Mr. W. Hemsing, door den Heer M. H. Diepeveen, H. Jager, door den Heer M. S. Cats en G. Toornvliet, door den Heer Andr. van Daiitzig. Bij eerste stemming verkregen de Heeren Hemsing 5, Juger 4, van der Kleyn 3, Toornvliet 2 en van der Meuleu 1 stem. Bij de herstemming tussoheo de twee egrstgeuoemdeu werd de Heer Hemsing met 8 tegen 7 stemmen caudidaat gesteld. Op voorstel van den Voorzitter werden hem voor- loopig twee leden als bestuurders toegevoegd, t. w. de Heereu G. Overeyudcr eu F. N. Maas Jr. Iu Zevenhuizen heeft zioh deze week een geval van mazelen voorgedaan. Bij de Ned. Herv. gemeente te Wageningen is beroepen ds. G. Boer te Ouderkerk a/d. IJsel, en by de Chr. geref. gemeente te Alphen ds. Kleinen- dorst te Arnhem. Men meldt ons uit ZevenhuizenBij de Her vormde Gemeente alhier zyn tot Notabelen herkozen de bh. G. Klapwijk, A. Paul Hz. en L. van Leeuwen en gekozen de hb. C. v. d. Wilt, G. Bos en D. Mark in de plaats der bh. H. Ripping en J. Ven te la., die tot kerkvoogden gekozen zyn an J. Bos Az. overleden. Uit Gouderak wordt ons gemelddat een vaartuig, door bet mistige weer op een paal vastgeraakt, zulk een schok bekwam, dat de schipper over boord viel, Hy kon gelukkig nog gered worden. Als bijzonderheid meldt men ons, dat men in de maag van een koe, die dezer dagen by den landbouwer G. Boe te Zevenhuizen geslacht werd, een spijker vond vau ongeveer ses duim lengte. Dit voorwerp heeft het dier hoogst waarschynlyk een langen tijd by zich gehad, daar het beest deu gauschen zomer heeft loopen kwijnen. Naar wij vernemen, zal Nederland op hel Sanitair Congres te Washington, ten doel hebbende het ont werpen van een stelsel vau kennisgeiing nopens besmet- telyke ziekten, worden vertegenwoordigd door den dirigerendeu officier van gezondheid l e klasse bij de zeemagt dr. F. J. van Leent. Staten-Generaal. Eerste Kameb. zitting van 2 December. In deze zitting werden aangenomen een 25 tal kleinere ontwerpen, o. a. de bekrachtiging der pro vinciale belastingen van Groningen. Thans zijn de verslagen gereed omtrent de ontwerpen der begroo- ting over den arbeid der gevangen in 1881 de bepalingen omtrent den aocyiis op het zout eu het voorstel nopens de behandeling van het wetboek vau strafrecht. De beraadslaging is bepaald op heden. Tweede Kamer. Zittiugeu van 2 eu 3 December. De discussiëu over de Staatsbegrooting werden voortgezet. De heereu Schimmelpenninck en van Houten acht ten tien financieel» toestand niet zoo onguns’ig en geen belastiugverhooging op ziobzelve gerechtvaardigd. De heer rail Houten zou tegen olie begroetingen stemmen eu betoogde de noodzakelijkheid eener Grondwets-herziening voor bet kiesrecht, de belasting hervorming eu de defensie. Hij vroeg pertinent aan den heer Gleichman of deze door zijne verkla ring den laster beeft willen versterken, dat de heer Kappyne' eerst tegen zijn heengaan het ptannetjo 'Grondwetsherziening opwierp. De heer Blutse achtte deu fiuanoieelen toestand wel ongunstig en bezuiniging en belastingverlioo- ging noodig. K. De heer de Bruyn Kops wees op de mQlzakelijk- heid eener belastinghervorming met het oog op do er meer laod beschikbaar moet komen voor de boeren zelve om eigenaars te worden en de heer Bright wil daaraan wel tien of twintig millioen uit de staats kas besteden. Maar wat voor onderscheid is er dan toch tnsSoheu lersohe boeren en Engelaohe boeren, dat de eerste alleen aan land moeten geholpen worden Eéa onderscheid is er, dat een Engelsche boer een eerlyk man is, die gehoorzaamt aa£wel, terwijl de boeren in de graafschappen van Ierland, waar de onrust heersoht, niet aan dieeisoheti voldoen. We derom anderen tien het geneesmiddel iu de wijziging van het thans heersohende erfrecht en de afschaffing van het onvervreemdbare familiebezit, maar ook daarin ligt geen heil. Er is in Ierland geen gebrek aan land dat te koop ie, maar aan thenschen die belknopen. En de groute fout is dat'er twee regeeringen in Ierland zyn, eene te Dublin die heet te regeeren, doch maar beraadslaagt, vergadert, aarzelt eu niet handelt, on eene geheime regeering in het westen, die handelt, met een bepaald doel, en geen toeken geeft vau verdeeldheid of vau verschil vau gevoelen in haar boezeip. Zij gaat, als het noodig is, te werk met moord, anders met pijniging en vernieling van eigendommen. Er zit systeem iu de uitingeu der Land League. Uitroeiing dezer geheime regeering is natuurlijk de slotsom van lord Salisbury’s overdenkingen. Of hij dan later sociale verbeteringen wil, zegt hy niet. Wij gelooven bet niet. Ingrijpende veranderingen op maat schappelijk gebied liggen niet op deu weg der toriu. De Bnssisohe keizer is iu welstand te Petersburg aa ngekomeu. GOUDA, 4 December 1880. Donderdag bracht Z. Exd. de Commissaris des Konings iu deze provincie het door de Wet voor geschreven bezoek aan deze Gemeente. Na afloop der audiëntie, waarvan slechts weinige stadgenooten, voornamelijk autoriteiten, gebruik maak ten, werden «enige insteliugen, o. a. het weeshuis, bet oude-mannenhuis, de werkinrichting, de hoogere burgerschool, het gymnasium, de school vau den beer Leopold en de R. K. Kerk op deu Kleiweg bezocht. r Ook werd een bezoek gebracht aan de pypenfabriek van de heeren Jan Pfiuoe Cie., waar Z. Exc. met belangstelling bet fabrikaat heeft na gegaan en zijn ingenomenheid te kennen gaf met de ruime lokalen.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 1