BTDITENLAND' BINNENLAND. liiikciilainlscli Overzicht. Per Telegraaf Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zittingen bericht men ons uit 's Gravenhage, dat de Jongh alles volledig heeft er kend. Hij toonde weinig aandoening. Toen Musquetier als getuige werd ge roepen, keek hij herhaaldelijk om en M. aan. Medeplichtigen zijn er ver moedelijk niet. Vergadering van den Gemeenteraad. Y«vo)gens beantwoordt hij de bijzondere op- mf^rfjijjen, die nog tot enkele replieken aanlei ding geven, waarna de alg. beraadslagingen worden y sloten. Men gelooft, dat de voornaamste bepalingen van de peace preservation act, welke door de Engelsche regeering voor Ierland wordt gereed gemaakt, de vol- geude zullen zijn algemeene ontwapening der bevol- kiug, schorsing van het onbeperkt recht van ver- eemgiitg en vergadering, schorsing van de habeas cor- piekte. fie Times, sprekeuöe over de voorloopige maatregelen voorjiamelyk besytqnde in het onmiddellijk verbieden der meeting, dringt by de heer Forster op spoed aan en. ipeeut de verzekering te kuunen geven, dat het Parlement, met het oog op het dringende der om standigheden, Wel eenige onregelmatigheid in het verordenen van maatregelen over het hoofd zal zien. ï)e Times deelt 'Mede, dat eene vrij levendige brief— wissélfhg iS gèéoferii' lóssohën den heer Gladstone eu^dèn bekenden' kapitein Boyoott, naar aanleiding van de vervolging, waaraan laatstgenoemde van den kant der Landleayue heeft blootgestaan. Öp 8 Beo. wendde de heer Boycott zicb schriftelijk löt den Premier, om deze met zijn toestand bekend te maken. Sedert meer dan 30 jaren in Ierland gevestigd, had hy zijn geheele vermogen (ongeveer 90,000) iu de ontginning van gronden belegd. Hij had zich aller achting weten te verwerven, tot op het oogen- blik dat de Landleague hem aan de algemeene verachting prijsgaf, ouder voorwendsel dat hij twee E achtera op purechtvaardige wijze uit hunne hoeven ad gezet. Deze pachters waren intusscheu sedert zeven jaren met huuue betalingen ten achteren. Hét duurde niet lang of de plattelandsbevolking van het Westen, zeer ontvankelijk voor alle slechte raadgevingen, vervolgde hem op alle mogelijke wijzen zoodot hij eindelijk geuoodzaakt was de hulp der gewapend* macht in te roepeu ora zijn leven en eigendom te beschermen. De heer Boycott verhaalt dat de handlangers der Liga al zjne pachters en arbeiders gedwongen hebben hem te verlatenzijn oogpt, is hem outstoleu en de haat jegens hem en al ,wje herti schuilplaats boden, was zóó groot, dat zelfs de hotelhouder te Dublin, bij wien hij na het vertalen zijner bezittingen zijn intrek had genomen, genoodzaakt was hem na verloop van 24 urea te vefcoéken zijn hotel te verlateu. De heer Boycott verklaart volkomen tot deu bedelstaf gebracht te zytthij heeft Ierland moiteu verlaten en vraqgt thans een behoorlijke schadeloosstelling van de regeering. De heer Gladstone kon dit verzoek uiet in over weging nemen/ In een schrijven van 14 dezer geeft hij( den heer Boycott te kennen, dat de eenige hulp, door de regeeriug te verleenen, bestaat in den bijstand der gewapende macht, die hem onmiddel lijk verleend is, en in de bescherming der wet. waarop alle burgers aanspraak hebben. Dit antwoord heeft een nieuwen brief van den héér Boyoott uitgelokt. Hij ontkende op afdoende wijze door de troepen bijgestaan te zijn. Hij had slechts bescherming gevraagd voor twaalf arbeiders, dielhhgs wegen, alleen aan de overheid bekend, zyne woning zouden bereiken. Doch in plaats daar- vai»' zond toen eene geheele legerafdccling naar Mayo, niet oro voor de veiligheid vau zijn persoon te -zorgen, maar voor de handhaving der openbare or^fc „ïfc heb geen belang, zegt hij. «bij de ver anderingen welke de regeering in de wetgevende bejjurlingen wil brengen. Die hervormingen zullen my toijn eigendom niet teruggeven, noch myu leven beschermen en ik betreur bet zeer, dat de regeering mjj niet schadeloos wil stellen." Generaal Durnay, die deze briefwisseling aan de Timt mededeelt, zegt dat eene openbare inschrij ving ten behoeve van den heer Boycott zal geopend wofcdeü om hem zooveel mogelijk zijn verlies te vergoeden. Belangryk nieuws komt uit Zuid-Afrika. De Pull Mall Gazette bevatte het bericht dat de koloniale troepen eeue ernstige nederlaag zouden hebben geleden, zoodat de regeering der kolonie genoodzaakt zou zyn wederom bulp te vragen aan het moederland. Dit wordt bevestigd door een ander telegram van den den gouverneur van Natal, die den 19n seinde: «Vijfduizend Transvalers hebben Heidelberg ingenomen en er de republiek uitgeroepen, met den heer Krüger als president en den heer Johbert als militair commandant. Er heefi nog geene botsing plaats gehad. De gemeenschap met Pretoria is afgesneden. Ik zend al mijue beschikbare troepen en vertrek dadelijk zelf." 'Als beide berichten in den omvang, zooals ze geseind zijn, waarheid bevatten, dan komt er weer ernstig werk aan de Kaap. Een nederlaag tegen de ll.isuto's en een opstand der koppige (Hollandsche) - boeren is wat veel tegelyk voor de koloniule regeering. De nieuwe secretaris van staat van den paus, de kardinaal Jacobini, heeft officieel bezit genomen van ziju post en daarvan aan zijne diplomaten kennis gegeven in eene circulaire, welke, volgens de be richten van deu Heiligen stoel in het vervolg eeue kalmer en meer verzoeningsgezinde politiek doen wachten. Ook zeide dezer dagen de Aurorahet pauselyk bind, dat de dnderhaudeliugeq met Duitsch- laud over den modus vivendi zouden hervat worden eu de Duitsohe clericale bladen leiden daaruit af, dat prins Bismarck ten aanzien der curie eene andere politiek zou gaau volgen. Het is hetzelfde gebazel, dat ieder oogenblik wordt rondgeseind, zoodra in het personeel op het Vatioaan of van zijne diplomatieke vertegenwoordiging eenige verandering komt. De nieuwe paus, minister of gezant, is altjjd een man met de beste bedoelingen bezield, en als hy maar eens een tijd laug gewerkt heeft, dan zal de kerk ap den besten voet leven met staat en maatschappij. Eu wat ziet man daarvan komen P Hoegenaamd niets. Het behoeven daarom niet altijd leugens te zijn, als men schrijft dat die menschen het goed nieenen. Hun streven stuit echter af op de noodzakelijkheid. De katholieke kerk kan na den Syllabus eu het concilüe vau 1869 niet meer terug, en hare richting is starker dan de wil van personen. In de Fransche Kamers bad men 't Dinsdag druk met kerkelijke zaken in de Kamer van Afgevaar digden stelde de strydlustige bisschop Freppel voor het godsdieustig onderwijs ouder de leervakken van het lager onderwijs op te nemen. De kamer verwierp natuurlijk het amendement. Iu den Senaat was de interpellatie van Freppel aau de orde over het verwijderen uit de scholen te Parijs van de kruisen en Christusbeelden. De Mi nister Ferry autwoordde, dat het geschied was over eenkomstig bet neutraal karakter van de scholen. Protestanten en Jodenkinderen ergeren zich aan die kerkelijke symbolen, cu wanneer er geen godsdien stig onderwijs op die soholen wordt gegeven, dan hooreti zij ook uiet op die plaats. De meerderheid vau den Seuuat (159 tegen 85 stemmen) dacht er anders over en betreurde de wegneming. GOUDA, 23 December 1880. Eenigen tijd geleden deelden wy op gezag van iemand, die het kon weten, mede, dat de heer de Lange, luitenant-kolonel, koruinandunt der dd. Schut terij alhier, voornemens was zijn ontslag als zoodanig te vragen. Later werd dit ook van andere zijde bevestigd. Thaus vernemen we van bevoegde zijde dat aan dat voornemen nog geen gevolg is gegeven. Het ware toch zonder twijfel wenschelijk dat de geachte Kommandant, die nu al geruimen tijd elders woont, daartoe kon besluitenal moeten we erkennen dat het den man, die gedurende zoo vele jaren iu verschillende betrekkingen bij, en nu laatstelijk een groot aantal jaren als hoofd van die schutterij ver dienstelijk is werkzaam geweest, moeite moet kosten dat besluit te nemen. Bij beschikking vau den minister van Waterstaat is bepaald dat de commies der 4e kl. J. C. Noor- duiju zijne fuuctiën zal nitoefenen ten postkantore alhier. Door een vergissing in de ons verstrekte opgave omtrent de bekroonde leerlingeu der muziekschool is iu ons vorig Nommer niet opgenomen, dat ook aan de jonge juffrouw Wilhelmina Smits een prijs is toe gekend in de pianoklasse van den heer van Milligen. Door het Departement Gouda der Maatschappij van Nijverheid is gisteren besloten in 1881 weder eeu wedstrijd voor leerlingen aan de Burgeravond school alhier te openen. De Commissie, die is uit- genoodigd het programma op te maken, bestaat uit de heeren C. J. C. Prince, L. Burgersdyk en J. J, Bertelman. Overeenkomstig bet reeds vroeger door ons mede gedeeld rapport der Jury voor den wedstrijd in dit jaar zijn thans bekroningen toegekend bij den wed strijd voor pottenbakkers, aan P. van de Kasteelen, le en G. Sohieveèn, 2e prijsbij dien voor leerlin gen der Burgeravondschool, aan A. P. Blok, le en J. D. Stam, 2e prijs. De heer Koning werd herbenoemd tot secretaris. Gaarne vestigen wij de aandacht op dë openbare gymnastiekles, door den heer Steenbergen a. s. Dinsdag in „Ons Genogen" te geven. l)e weinige sympathie die dit vak nog bij velen heeft, moge duar voor goed worden genezen. Aan den heer P. Kraan is, op verzoek, eervol ontslag verleend als Gemeenteontvanger en ambt. ter Sleore- tarie van Waddinxveen met ingang van 1 Jan. '81, In zijn plaats werd door deu Raad als Gemeente ontvanger aldaar benoemd de heer G. Sprayt Jr. volontair ter Secretarie aldaar. Onder Lekkerkerk is eergisteren een schippersknecht uit den mast van zijn vaartuig gevallen. Hy heeft een been gebroken en den schouder gekneusd. Bij herstemming is tot lid van de Provinciale Staten ,van Zuidbolland in het kiesdrictriot Dordrecht gekozen de heer G. H. Veth, met 278 van de 525 geldige stemmen. Mr. J. A. vau Dorsser bekwam 247 stemmen. Nogt steeds is het water wassende. Te Schoon hoven staat de Veerbrug onder water, zoodat de overtocht met pont eu booten geschiedt van de ge wezen Kntpoort en de Veerpoort Te Vreeswijk zou gisteren de Schipbrug worden weggenomen. Uit Maastricht wordt gemeld dat het water van Maas Waal over de dijken loopt. Venlo staat ten deele onder water; sedert 1852 is daar het water ni«t zoo hoog geweest. VBosch loopt ook onder en zelfs Tilburg en Breda, die zelden last van 't hooge water hebben, ondervinden er nu al 't ongerief van. Ook van de IJsel, den Rijn en de Waal komen berichten van aanhoudenden was eu volgens berichten uit bet buitenland is er nog geen val te wachten. van 21 en 22 December. In de zitting van Dinsdag zijn bij het voortgezet debat over de begrooting voor oorlog aangenomen de amendementen der commissie van rapporteurs, ora ƒ350,000 te schrappen voor deu kazernebouw te Arnhem en te Haarlem. Bij de veatingbegrooting zijn eveneens aangenomen de amendementen der oom- missie'om 5'/2 ton te schrappen voor destelling Am sterdam en de werken aan het Hollandse!) Diep en te Willemsdorp. De vestingbegrooting is aangenomen met 69 tegen 10 stemmeu. De oorlogsbegrootiug is aangenomen met 52 tegen 27 stemmen. Gisteren werd aangenomen het ontwerp waarby de termijn tot herziening der ykwet verlend wordt tot Janaarij 1882. Uitvoerig is gediscussieerd over het hoofdstuk Waterstaat. De miuister verklaarde o. a. dat de verbetering van den Rotterdaiuschen waterweg eeue dringende behoefte is, dat aan Am sterdam in deu kortst mogelijken tijd eene zekere Rijnverbinding moet gegeven worden, en dat eene voorziening in den toestand van den waterstaat iu Noordbrabant spoedig bij afzonderlijke wet zal wor den voorgedrugeu. Het algemecu debat is gesloten. Iu eeue avoudzitling werd de artikclsgewyze behandeling aangevangen eu voortgezet tot de spoor- wegbegrootiug, die alzoo lieden aan de orde is. Op last van den miuister van waterstaat, handel en nijverheid ziet thaus het 1ste deel het licht vau het verslag van den landbouw iu Nederland over 1878, opgemaakt uit officiëele en andere bescheideu, door den heer C. J. M. Jongkiudt Couinok, ts W.igeiiiugen. Daaruit blijkt o. a. dat zich in Ne derland, tot eene oppervlakte van 3,257,560 hec taren, bevonden: woeste grond, 728,228 heet.wa teren, 133,213; dijken en wegen, 41,466 onbelaste groud, 89,014; bebouwde en lust-gronden, 82,307; bouwland, 857,540; grasland, 1,109,354; bosob, 218,472 heet.; boomgaarden, 24,103; tuinen, 28,868. Uit eene vergelijking van deze cijfers met die omstreeks 1833 verkregen, ontwaart men o. a. dat de woeste grond toen op eene oppervlakte vaa 910,225 beet. geschat werd, zijnde dus 186,997 meer dan in 1878; dat er ia laatstgemeld jaar daarentegen 5046 heet. meer bebouwde en lust-gron- deu waren dan in 1833dat de wei- en hooi landen met 47,542 heet, zyn toegenomende bos- schen met 49,386 heet. enz. Uit alle cijfers blijkt van eene vermeerdering van ontginning en bebouwing. Wat den staat van den veestapel betreft, uien telde in 1878 in Nederland 276,290 paarden, 1,47LJ93 runderen, 909,107 schapen (7820 kudden), 154,467 geiten, 359,950 varkens. Volgens een by de stoomvaartmaatschappij Neder' land ontvangen telegram is-het stoomschip Koning der Nederlanden jl., Zaterdag vertrokken van Tandjong Priok, en schynt de nieuwe haven van Batavia dus reeds gebruikt te kannen wórden. Uit Londen word gemeld dat de National Scaling Association of England er op nit is om dezen wip ter hiér te lande een internationalen wedstrijd op schaatsen te houden. Zij is daartoe in briëfwisseljng getreden met de besturen van verscheidene IJa-clubs in Ne derland. Gaat het plan door, dan wil de öreat Eastern spoorweg-maatschappij schaatsenrijders uit Eageland naar Rotterdam vervoeren tegen den balven prü8- Te Amsterdam zal weldra de telephoon-maatscbappij, onder directie van den heer Hubrecht, in werking treden. Meer dan honderd handelshuizen hebben zich reeds geabonneerd. Het centraal station zal geves tigd zijn in het gebouw der Groote Club op den boek van den Dam en de Kalverstraat. Een abon nement kost 118 's jaars. De fondsen van den he^r G. L. Funke, die dezer dagen in «Eensgezindheid" te Amsterdam verkocht zijn, hebben te zgmen ruim f 80,000 opgebracht. De prijzen van enkele fondsartikelen werden reeds door ons vermeld. De ongewoon zachte weêrsgesteldheid, die wij tót dusver hebben, heeft aan den zonkant van eeu der ringdyken bij Amsterdam eenige madeliefjes aan 't bloeien gebracht. Dezer dagen werden een paar exemplaren daarvan aan den redacteur van Sempervirens vertoond. Te Streefkerk voud men een volwosseu meikever; op Texel vangen de garnalen- tisschers veel krabben in hun netten, wat nog geen koude voorspeltbij den heer Boelhouwer, notaris te Watergaafsraeer, makea de duiven ouder een ve randah in de open luoht reeds hun nestje, en bij de£ rijksontvanger te Holterboek botten thans de seringen uit. Als het zachte weer nog eenigen tijd aanhoudt, zegt het V. D. dan herhaalt zich wellicht nog, wat blijkens eeu oud bandschrift iu 1538 plaats vond, ul. dat in December de rozenbloeien. DINSDAG, deu 21 December 1880. Voorzitterde heer vau Bergen IJzeudoorn. Tegenwoordig ziju voorts de heeren Remy, Kist, Noothoven van Goor, Sainsom, Fortuyu Drooglejever, vau Straateu, Kranenburg, Oud ijk, de Rotte, Prince, 8traver, Muller, Luijten, Post Drost eu vau Iterson. Na opeuiug worden de notulen der vorige ver- gaderiug geresumeerd, waarop de Voorzitter mededeelt dat het Raadsbesluit vau 1 December jl. tot ouder- haudscke verpachting van het grasgewas van den Hoogen Schielaudschen Zeedyk aan C. Stigter alhier door Gedeputeerde Staten iu goedgekeurd. Itigekomeu zijn: 1. Een voorstel vau Burg. en Weth, tot het verleenen eeuer gratificatie vuu 100.aan den Controleur der Scheepvaartrechten, P. Heqdelaar. Ter visie. 2. Eene missive van dfen heer H. J. Steenbergen, houdende uitnoodigiu^ tot bywoning eener openbare gymuastiek-les op 28 December a.s. Notificatie. 3. Eeu adres van N. Boer, tuinman alhier, hou dende verzoek ora iu aanmerking te komen by eene aanbesteding van het onderhoud der plantsoenen. Notificatie. 4. Een adres van de hoofdonderwijzers J. Gouda, 8. Posthumus en F. C. Schriek, houdende verzoek dat hunne jaarwedde bij de uieuwe verordening worde bepaald op 1400.Notificatie. 5. Een adres van den hoofdouderwyzer H. W. Kramers, houdende verzoek dat zyne jaarwedde by de nieuwe verordening worde bepaald op 1600. Notificatie. 6. Een adres van mrj. W. M. van Loon, houdende verzoek om tegen den 15 Februari a.s. te worden ontslagen uit hare betrekkiug van onderwijzeres aan de 2e Burgerschool vtoor meisjes. Het ontslag wordt eervol verleend tegen gemelden da tum of zooveel vroeger als iu de vacature zal zyn voorzien. 7. De geloofsbrieven van het nieuw gekozen raads lid, inr. W. Hemaing. De^e worden tot onderzoek gesteld in handen eener oómmïsste, bestaande uit de bh, Rcmy, Kist en Kranen burg, waarna de vergadering voor eenige opgenblikken geschorst wordt. Na heropening der vergadering adviseert de com missie, bij monde vau den heer Remy, tot toelating van den heer Hemsiag. Dienovereenkomstig wordt besloten. Aah de orde is een voorstel van Burg. en Weth. tof* wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1881, naar aanleiding van opmerkingen door Gedeputeerde Stated daarop gemaakt. Dé heer Kist stelt voor dit voorstel aan te houden tot na de vaststelling van de verordening der jaar wedden van het ouderwijzend personeel, omdat de regeling dezer jaarwedden van invloed is op de be grooting. Hiertoe wordt besloten, nadat de Voorzitter ver klaard heeft tegen eene latere behandeling geen bezwaar te hebben. Aan de orde is het voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1880, (verhooging van deu post voor de tractemeuten dejr leeraren van het Progymnnsium). Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde is het adres van S. Lafeber, houdende verzoek om verlenging van den termijn voor het bouwen aan de Crabethstraat. Het voorstel van Burg. en Weth. tot afwijzing van het verzoek, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Aan de orde is het adres van J. Gelisseu, houdende verzoek om met het onderhoud der plantsoenen te worden belast. Het voorstel van Burg. eu Weth. tot inwilliging van het verzoek wordt, nadat de heeren Luijten en Oudijk daartegen hebben gesproken, goedgekeurd. Aau de orde is bet adres van W. van der Lugt Zoon te Rotterdam, houdende verzoek om het stuk weiland aan de Papeguaisteeg te mogen huren voor bergplauts. Burg. en Weth. stellen voor fot afwijzing vuu het verzoek te besluiten, welk voorstel met algemeene stemmen op één na, duar de heer Oudijk zich buiteu stemming houdt, wordt aange nomen, nadat de heer van Straateu te kennen heeft gegeven, dat hy zich over dit voorstel zeer verheugt. Aau de orde is de ontwefp-verordening, betreffende het getal der openbare lagere scholen eu de vakken, welke op die scholen worden onderwezen. De heer van Iterson zegt dat de tijd den Raads leden gegeveu om de ouvwerpen te bestudeeren te kort is geweest, daar toch het verslag eerst eergisteren avond is uitgekomen. Spreker wijst op het groote belang der zaak en zou de behandeliug daarvan nog eene week of 14 dagen weuschen uit te stellen en de ontwerpen inmiddels in handen stellen eener com missie tot nader ouderzoek. De Voorzitter had ook eene latere behandeling gewenscht, maar de zaak kan niet worden uitgesteld omdat Gedeputeerde Staten de gemeente-begrooting lubben teruggezonden met verzoek om die vóór den 24 December a.s. te wyzigeu eu de veranderlijke beloouiugen van de hoofdonderwijzers op die be- grootiug, volgens de bepaling der wet, te voegen bij hunne vaste tractemeuten, hetgeen by een der ontwerpen geregeld wordt. Het voorstel vau den heer van Iterson om de verordeningen naar eeue commissie te verzenden, wordt niet ondersteund eu kan daarom niet in be handeling komen. Art. 1. Wordt zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Art. 2. De heer van Goor stelt voor om ouder de vakken voor de le Burgerschool voor meisjes ook de wiskuude op te uemeit. De Voorzitter kan zich daarmede niet vereeniging. De beer van Itersou stelt voor om op de le Burger school voor jongeus ook het Duilsch en op de ie Burgersohool voor meisjes ook de fraaie hand- werkeu te doeu onderwyzen. Het tweede gedeelte van het voorstel wordt niet genoegzaam oudersteund. De heer Kist spreekt voor het opnemen van het Duitsch onder de leervakkeu op dc le Jongensschool. De Voorzitter en de heer van Goor, welke laatste het voorstel beeft ondersteund om het te kunnen bestryden, spreken daartegen eu achten dit niet noodig uu de oprichting der 2e Burgersohool voor jongens. De heer de Rotte acht eeue vermeerdering der leervakken niet weuschelijk, omdat de kinderen reeds genoeg te leeren hebben. Het voorstel ora de wiskunde te doeu onderwyzen pp de le Meisjesschool wordt verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Vóór stemmen de heeren van Iterson, Luijten, Sarasom, Noothoven van Goor, Kraneuburg en Muller. Het voorstel om het Duitsch op te nemen als leervak op de le Jongensschool wordt verworpen met 14 tegen 2 stemmeu. Vóór ateuimeu de heeren Kist en van Iterson. Het artikel wordt daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Art. 3. De heer van Goor stelt voor in dit artikel te bepalen *10. dat er avondschool zal worden ge houden in eene of meer scholen, 2o. dat daarop ook les zal worden gegeven in liet hand teekenen, 3o. dut de avondschool zal worden gehouden van L September tot 1 April. De Voorzitter bestrijdt deze voorstellen en zegt dat voor het tegenwoordige éeoe avondschool vol doende is, dat het ouderwijs in het bandteekenen op de pvondsehool niet noodig is omdat dit op de Burgeravondschool wordt gegeven en dat de school tijden en de vaoantiën volgens de wet bchooren ge regeld te worden door het hoofd der school onder goedkeuring van Burg. en Weth. en den districts schoolopziener. De neer van Iterson moet zich tegen de opneming van het handleekenen als leervak op de avondschool vorklaren, omdat dit ook op de Bui£erarottdsc>hool wordt gedoceerd. Van de voorstellen ran den honr van Goor wordt slechts het derde ondersteund. Dit werd echter na eenige discussie met 11 tegen 5 stemmen verworpen. Vóór stemmen de heeren van Iterson, Kranenbttfg, Noothoven van Goor, Muller en Oudijk. Daarna Wordt de geheele verordening met alge meene stemmen goedgekeurd. Aau de orde is de ontwerp-verordening, regelende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen. De heer vau Goor heeft in deze verordefiiug be palingen gemist, betrekkiug hebbende op de bewaar scholen, waarop de Voorzitter antwoordt dat de regeling van het onderwijs op de bewaarscholen niet iu deze verordening t'huis behoort, maar dat daarvoor eene afzonderlijke verordening moet wor den gemaakt. De heer van Straaten betreurt 't dat, indien hy goed gezien heeft de veranderlijke belooningen voor de hoofduuderwyzers by deze verordeuing niet zyn behouden. De beer van Iterson acht het bezoldigen der ouderwijzers naar het aantal ureu dat zy onderwys geven weuschelijk, evenals zulks geschiedt bij het middelbaar onderwijs; welk denkbeeld door den Voor zitter bestreden wordt. De heeren Kist, Oudijk en Kranenburg zouden gaarne zien dat de veranderlijke belooningeu niet werden afgeschaft, daar anders de prikkel om de soholen te doen bloeien voor de onderwyzen sal verloren gaan. De Voorzitter is van, meening, dat volgens de nieuwe onderwyswet de wisselende inkomsten van de ouderwijzers niet behooren tot de kosten waarvoor door het Rijk 30 pCt. wordt gerestitueerd, welke meening wordt gedeeld door den heer van Goor, die zegt, dat wanneer men veranderlijke beloyningea wil toekennen, deze in elk geval moeten strekken als toelage boven bet bedrag der vaste jaarwedden, door Burg. eu Weth. voorgesteld. Hierop komt art. I der verordeuing in behandeling. De beer Luijten wil dit artikel in dezer voege ge wijzigd zien dat de tractementen van de hoofdonder wijzers der kostelooze scholen en der Tusscbenachool op 1400.het tractement van den hoofdonderwijzer der le Burgerschool voor meisjes op 1600.en dat van de hoofdonderwijzeres der 2e Burgerschool voor meisjes op 1800 worden bepaald, om ze meer in evenredigheid tot elkander te brengen, wat z. i. billijk is. Nadat deze voorstellen kortüijk door den Voor zitter bestreden zijn met de opmerking dat ook Burg. en Weth. mter evenredigheid daarin wenschen te brengen, doch daarbij teveas willen letteu op de verhouding die er moet bestaan tusschen deze tracte menten en die van de overige ambtenaren der Ge meente en op deu toestand der finantiën, verklaren de heeren van Iterson, Samfom, van Goor en Kra nenborg zich daarvoor. De heeren* Kranenburg en Muller ondersteunen hoofdzakelijk het voorstel om de jaarwedde van den hoofdonderwijzer der le Meisjesschool op 160(L-— te brengen. Het voor en tegen dezer vooretellen worden nog een tydlang besproken, waarna zij in rondvraag Wor den gebracht. Omtrent het voorstel om de traotementen van do hoofdonderwijzers der kostelooze scholen en der ttta- schenschool op 1400,— te bepalen staken de stem men, zoodat in eene volgende vergadering eene be slissing moet worden genomen. Vóór stemmen de heeren Noothoven vau Goor, Sainsom Kranenburg, de Rotte, Straver, Muller, Luyteu en van Iiereon tegen stemmen de overige leden. Het voorstel om het tractement voor den hpofd- ouderwijzer der le Meisjesschool op 1600. vast te stellen wordt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Remy, Oudyk, Prince en de Voorzitter. Het voorstel om het tractement van de hoofd onderwijzeres der 2e. Meisjesschool op 1800. te brengen wordt verworpen met 11. tegeh 0 stem men. Voor het voorstel stemmen de heeren Noot hoven van Goor, Kranenburg, Muller, Luyten en van Iterson. De stemming over Art 1 wordt aangehouden. Art. 2 wordt zonder discussie en hoofdelijke slem* ming goedgekeurd. Art, 3 wordt aangehouden, als in verband staande met Art. 1. Art. 4 wordt zonder disouséie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 5. De heer van Goor stelt voor de jaar wedde der onderwijzers eu onderwijzeressen me'

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2