MMJI8-MENDE, F De Effectenbeurs. DIENSTBODE fVeg werker 305° STAATS-LOTERU. g Ej DROOG HUIS, Zaak van VV. M. de Jongh. Gemengde Berichten. Laatste Berichten. ADVERTENTIES. OPEN VLET, E. BRANDS MA, '.GEEN KlESPUiV MEER! Aan den lieer Dr. J. G. Popp, F. HARTING, Gouda. Borstverslijming. Burgerlijke Stand. EENE NETTE De TREKKING der Eerste Klasse begint MAANDAG 3 JA NUARI 1881. OosthavenB. n°. 14. 16,600 k DE ECHTE WUNEUXER OE ECHTE YZEBHOODEND-ELIKSTER de Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging vanl rampen door watersnood in Nederland, die eerst! onlangs ontbonden was, zich opnieuw onder voor zitterschap van den burgemeester van Arasterdam geconstitueerd. Het Kapitaal onder haar beheer is voldoende om voorloopig in de bestaande behoefte aan onderstaud te voorzien, en mitsdien schijnt op dit ©ogenblik een beroep op de openbare liefdadig heid tot leniging van den nood haar onnoodig toe. Tot Burgemeester van Rotterdam is benoemd Mr. S. A. Yening Meinesz, lid van de Tweede Kamer. De benoemde is door Amsterdam naar de Kamer afgevaardigd, in dat district zal dus eene nieuwe keuze moeten gesohieden. Wegens de vroegtijdige verschijning van ons vorig nr. konden wij daarin slechts een paar te legrammen opnemen, omtrent het Vrijdag behandelde in de openbare terechtzitting van het Haagsche Hof in bovengenoemde zaak. We laten nu nog een overzicht van die zitting volgen. Nadat de Jongh andermaal een verhoor had on dergaan, verzocht de verdediger dat nog een getuige zou worden gehoord, die zich eerst den vorigen avond bij hem had aangemeld. De procureur-generaal verzette zich daartegen, ook op grond van de on gunstige antecedenten van den bedoelden man. Na in raadkamer het verzoek overwogen te heb ben, besloot het hof den getuige te hooren. Bouraan zoo heette deze getuige verklaarde verjedeu jaar van zekeren van der Smisse epn de genstok met een leertje ter reparatie te hebben ont vangen en die degenstok geleek veel op den degen stok ten prooesse aanwezig, maar deze was iets lichter in kleur. Op zekeren dag had hij gezien dat de Jongh, in kennis gekomen met den heer v.d. Smisse, aan dezen den degenstok had overhandigd. Verder verklaarde hij, op de vraag van den Voorzitter, welk onder- boud hij gehoord had in een aangrenzend vertrek, dat gevoerd werd tusschqn zekeren Mondriaan en ande ren, dat Mondriaan op zekeren nacht eene bijeenkomst bad gehad met drie heeren, waarin was gesproken van 75000. Bogaardt zou die geleend hebben voor een spoorweg van den Haag naar Loosduinen. De heeren Pahud de Mortanges en Veenendaal op nieuw als getuigen hieromtrent gehoord, verklaarden dat het niet in den geest viel van den heer Bogaardt eene zoodanige onderneming op touw te zetten. Bouman verklaarde nog dat de Jongh meermalen in aanraking was geweest met van der Smisse en dat zij op elkaar gelekeu als twee broers, hetwelk door andere getuigen pertinent Werd tegengesproken, Daarna gaf de Voorzitter het woord aan den procureur-generaal tot het nemen van zijn requisitoir. Na eeqe inleiding, waarin de procureur-generaal het vreeselijke der daad in het licht stelde, gaat hij aantoonen, dat het bewijs der verschillende misdrijven Was geleverd, namelijk de ontvoering, door de bekentenis van den besoh. en de verklaringen van get. Bouscholte eu van der Weel, Veenendaal en Pahud de uaamlooze bedreiging onder voorwaarde van moord, door den beschuldigde en de verklaringen van dje onderwijzers Straub eu IJkema als getuigen gehoord. Dit blijkt eveneens uit de persooulijke bezichtiging door den rechter van den brief; de manslag, door de bekentenis van den besch. en uit de verklaring van twee doctoren, die de sectie hebben verricht; de voorbedachte rade of premeditatie is, volgens het O. M., het eenige qutestieuse punt. Zij blijkt evenwel uit den dreigbrief, uit het koopen van den degenstok eu het koord. Ten slotte requireert de procureur-generaal, dat het den hove behage den besch. schuldig te ver klaren aan de drie misdrijven, hem te veroordeelen tot levenslange tuchthuisstraf eu tot de kosten van het rechtsgeding, des noods invorderbaar bij lijfs dwang met last dat de stukken vau overtuiging aan den rechthebbende znllen worden teruggegeven met uitzondering van den degenstok, die tot het plegen van het feit heeft gediend, welke zal wor den vernietigd, en dat dit arrest zal worden aan geplakt te 's-Gravenhage en te Loosduiuen ter plaatse waar dit te doen gebruikelijk is. Daarna was de verdediger, mr. W. vau Iiossem Bz. aan het woord Hij wierp in de eerste plaats een blik op het uitwendig en inwendig leven van den beschuldigde, dat hij noodig achtte om de ge pleegde feiten te beoordeelen. Pleiten weet: hij staat alleen, hij staat zelfs tegen den besch., die van de wereld genoeg heeft en nooit in de maatschappij wil terugtreden, maar hij moet zijn plicht doen, zijne taak vervullenen dan moet hij zeggen, niet overtuigd te zijn, dat besch. al de feiten beeft be dreven. Hij bespreekt de houding van de Jongh, nadat hem het briefje der zoogenaamde Anna Spiegel is medegedeeld. Aan, dit briefje hecht pleiter weinig waarde, maar wel aan hetgeen daarop gevolgd is. Eerst zeide besch.: //dat is zeker van een onbekenden vriend of vriendin, die my wil vryplëiteu," maar allengs begon de Jongh te knarsetanden, zijn kaken gingen op en neer en eindelijk zeide hijwat ik het eerst bekend heb, was waar, maar ik heb het nu eenmaal zoo ingekleed, dat ik het kind ook heb gedood." Nadat pleiter de Jongh had ver laten, barstte hy in tranen uit in zijn cel en zeide den gevangenbewaarder: „de advocaat wil dingen van mij weten, die ik niet zeggen wil." Van dit oogenblik is pleiters overtuiging, alsof de besoh. het kiod heeft gedood, verzwakt. Ook is die over tuiging, aan het wankelen gebracht door de tegen strijdigheid van de verklaringen van verschillende getuigen, welke pleiter tracht aan te toonen. Voorts is ook op de bekentenis veel af te dingen. Hier herinnert hij aan de oogeublikken, die pl. heeft bijgewoond, dat zijne moeder en zuster hem smeekten en baden den waren schuldige te noemen, en dat besch. telkens antwoorde: „ik mag het niet!" En tot den verdediger zeide hy telkens„neem nu toch maar aan, wat ik eens gezegd hebot dat waarheid is, daarover wil ik mij niet meer uitlaten." Het wettelyk bewijs van het dooden moge dus geleverd zyn, het werkelijk bewijs is niet geleverd. De geheele instructie is gegrond op de bekentenis van den beschuldigde, maar is de bekentenis alzoo geloofwaardig? De ondervinding leert het tegendeel. Nog meent de verdediger dat hier geen sprake kan zijn van levenslange tuchthuisstraf, maar alleen van eene gevangenisstraf van 520 jaren, en staat hij verder nog uitvoerig stil bij de vraag Is de premeditatie bewezen? welke vraag hy ontkennend beantwoordt. Hiermede is pl. aan het einde van zyn taak. Hij heeft getracht twijfel te opperen of één man, in het bijzonder deze persoon, in stryd met zyn ante cedenten, karakter en aard, in staat is 't afschu welijke treurspel te volvoeren zooals het is gebeurd. Pl. heeft opgemerkt dat als de president in ernstige bewoordingen hem vroegspreekt gij waarheid hy niet antwoorddeja, maarik blyf bij hetgeen ik gezegd heb. Al is pleiters verdediging niet geschied voor de de Jongh die zijn jeugdig leven wil vernietigen, en tegen zijn wil, dan hoopt pl. toch aangetoond te hebben dat men hier te doen heeft met een mensch, die volgens zijn aard, natuur en antecedenten niet levenslange tuchthuisstraf verdient, omdat hij nog een roeping kan vervullen, en niet de man is als wie hij zich voordeed. Na re- en dupliek, waarbij de procureur-generaal de qualificatie der acte van beschuldiging volhoudt en de verdediger er nogmaals op wijst dat bij hem werkelijk de convictie aan het wankelen is gebracht dat besch. de eenige zóu zijn die in dit \reeselijk drama i9 opgetreden, en hoopt dat hij krachtig genoeg is geweest om deze overtuiging bij den Hove iugaug te doen vindenen nadat de beschuldigde op de vraag van den Voorzitter had gezegd er niets meer bij te willen voegen, werd de uitspraak op a. s. Donderdag ten half twaalf bepaald. De heer P. M. G. Van Hees, aiuds een reeks van jaren algemeen secretaris van het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, is voornemens die omvangrijke betrekking, waarin hij steeds met onverflauwde» ijver is werkzuam geweest, neder te leggen. Men meldt aan de L. Ct. Niet weinig voorzorg en bekommeriog verwekte de aankondiging van een vroegtijdige» winter. Reeds in September behoor den eenige merkbare teekenen, zooals het vroegtij dig vertrek der zwaluw, hierbij in acht genomen te worde». Kersmis is au echter aangebroken met nog geen winter hoegenaamd. Dat hij zich in Octo ber en November even deed gevoelen, kan uiet in rekening komen, üe maand December heeft zulke schoone, zachte, dikwijls zonnige dagen voortgebracht, dut men zich iu de vroege lente verplaatst waande, terwijl het madeliefje nog niet opgehouden heeft bij menigte te bloeien. De weilanden zijn nog groen en zelfs in die langs de duinstreken zou nog wel vee kunnen loopen, omdat zij geenszins nog van gras ontbloot zijn. Had November den landman niet genoopt zijn vee naar stal te halen, waarschijn lijk zou het met Sint-Nicolaas nog in de weide gemolken hebben kuunen worden. Of de winter op handen is, streng zal zijn of lang zal duren, is onzeker, doch de voorspelling van een vroegtydigen winter is in allen gevallen dit jaar ten eenemale gelogen straft. Om dezeii tijd van het vorige jaar hadden sneeuw en ijs reeds heel wat beslommering gebaard Te Arasterdam heeft zich een commissie gevormd, van onderwijzers, ambtenaren en kleine burgers, met het doel een vereeniging op te richten, in den geest eener werklieden-vereeniging, ten einde door onderlinge ontwikkeling tot grondige bespreking van de groote vraagstukken van den dag te geraken. Deze „Unie" zooals de oprichters deze vereeni ging noemen, zal haar doel trachten te bereiken door de volgende middelen lo. Door voordrachten of lezingen op wetenschap pelijk gebied; 2o. Het houden van vergaderingen tot bespreking van de belangrijke vraagstukken van den dag So. Het aanleggen van een bibliotheek en het verspreiden ook buiten den kring der vereeniging van geschriften de algemeene belangen rakende; 4o. Het, bij genoegzame deelneming, oprichten van vak-afdeelingen en dezulke, die door de beoefening van degelijk muziek enz., den leden geuoegelyke en nuttige avonden kunnen verschaffen 5o. Het, zoo mogelijk, verkrijgen van een gebouw, waarin de vergaderingen kuunen gehouden worden en dit tevens in te richten tot sociëteit. De contributie zou hoogstens 3 bedragen. De Haagsche bladen bevatten de opgave van eenige bijdragen voor de twee boden van den Raad van State, wier traktement niet verhoogd werd met 50 zooals door den Minister was voorgesteld. Vooral om de bijschriften deelen wij die mede. Van J. K. 2,50 onder het motto //Versterking der Middelen". F. T. - 2,w „Het Stoffertje van Hercules. A. H. - 2,50 „Varus, geef ray mijue Millioeneu weder" J, S. - 3,„Economie du bout de Chan- delle". F. G. - 2,50 „Een Krent uït de Tuljpbant" N. N. - 2,50 „Een Zwavelstok in Tweeën". v A. L. - 2,„Redding door Bezuiniging". V. W.-0,50 „Hulde aan de Tweede Kamer". Z. - 0,25 „De kaars op het het Profijtertje". Te zamen 17,75. Naar aanleiding van die advertentie zegt de Arnh. Ct. Ook wij haddeu dien ouden menschen de 50 meer gegund, maar om hiervan eene nationale zaak te maken, gaat toch wat ver. Daartoe is de som te gering en hy, die de beweging op touw zette, deed beter die kleinigheid uit eigen zak te betalen. Als zij het geld zoo brood noodig hebben, zullen de Staatsraden, de Staatsraden in bnitengewoneu dienst en de honoraire Staatsraden die zaak met hun vyf en twintigen wel aankunnen. Een echtpaar te Haarlem heeft zijne zeventigjarige echtvereeniging gevierd. Het zijn G. B. dj Jong, geb. den 25 September 17.91 te Heerenveen, en G. J. Leeu, geb. den 4 September 1789 te Steen- wijk, die den 25 December 1810 te Hoorn in den echt zijn vereenigd. Hunne acht kindereu zijn allen nog in leven; de oudste is 68, de jongste is 48 jaren oud. XVII. Amsterdam, 27 December 1880. De afgeloopen week kenmerkt zich door veel minder levendigheid dan in de vorige weken werd opgemerkt. Onze staatsfondsen wareu in vaste stemmingeen paar fractiëu mag de koers dezer effecten soms ver schillen, maar iu normale omstandigheden 'staan zij in den regel op dezelfde hoogte. Van binnenlandsche loten ging zoo goed als niets om. Voor de aand. Centraal sp. valt eehe daling van 2 °/0, voor de gest. obl. dito van een te noteereu, overigens in binnenlaudsche sporen weinig verandering. De Rijnspoor deelt een voorloopig divi dend van 9.10 uit op hare aaudeelen van £20. Aand. Holl. sp. 1, do. Indische sp. ls/a °/o hooger. In industrieele waarden, althans in sommige, ging nog al iets om. Voor het eerst maken we melding van de aand. Amst. Panorama, die 195 °/o staan, voorts van de aand. Omnibus-my. die 5 stegen, terwijl voor aand. stoomv. Java een verbetering van 2 °/u valt te constateereu. De aand. Rott. Handelsv. sloten weer lager, ill. 148/4 ZU g'n8en du* w©ör 1 achteruit. Van de Europeesche staatsfondsen kunnen we voor Oostenrijkers, Hongaren en Portugeezen een vaste stemming noteereu Russen daarentegen waren flauwer. Spauje ging iets vooruit, 5 °/u Turken weór 7| 0/» achteruit en 4 Egypte waren mede minder gewild. In loten en sporen ging zeer weinig om. Bass. t ,poren deelden niet in de daling der staatsfondsen, jlorich. Sysr. en Bias. Wiasm. hooger. Mexioanen waren flauwer, de 4%% Columbia daarentegen stegen Venezuela oureranderd. In Peruanen was het druk, daar uit Londen gunstiger berichten kwamen omtrent de kans dat een deel der guano-opbrengst aan de houders van dit fonds zeu ten goede komen. De rijzing kon eobter niet lang worden volgehouden. Voor Amerikaancche sporen was nog de meeste snimo. Er zijn weêr met-onbelangrijke verbeteringen te vermelden, zooals voor 111. Centr. die bijna 5 tegen, op het vooruitzicht van hooger dividend dit is ook met Mich. Centr. en eeuige andere soorten het geval. Canada South. sh. daarentegen, wier divi dend op 21/, °/o >a bepaald, liepen tot 75% terug, do» een daling van ongeveer 4 Geld op prolongatie waa wederom ruim a 4 te hekomen. T. P.S. Heden was de markt williger, in weerwil van den beperkten omzet. Staatsfondsen zonder verandering. Centraal-aand. eo do. Ind. sp. hooger. Aand. Rott. Hv. weer 2 lager. Oostenr., Russen, Spanj. en zelfs Turken willig met geringe rijzing! Egypte beter. Russische sporen waren flink. Columbianen waren 1 hooger, doch Mex. en Peruanen aangeboden. Amerik. aporen steeds rijzende. Vermelding ver- dieoen Manitoba ah. en Centraal sh. die 3 a 4 pCt., Clerel. Hoofdl. en Coiumb. ext. die 1% a 2 pCt., IU. die 1% pCt., Canada en Miss. Kansas die 1 pCt. stegen enz. Atl. Miss. Ohio verloren De vijftienjarige dochter van een der Eskimo's, die eenigen tijd geleden in Berlijn en nu in Darmstad te zien zyn, is dezer dagen gestorven. Enkelen denken dat zij aan een maagkwaal overleden is, terwijl anderen haar dood weder aan heimwee toe schrijven. De ouders moesten van de gebruikelijke wyze van begraven afzien, daar die in Duitschland onmogelijk kon geschieden. Zij vergenoegden zich dns met het lijk in een huid te wikkelen en het in een kist onder den grond te begraven. Daar het ge zelschap Eskimo's heidenen zijn, Was er geen gees telijke op het kerkhof aanwezig. De doodgraver sprak een kort gebed uit en bij het nederlaten der kist barstten alle familieleden in weenen en klagen nit. Slechts de moeder had de nationale kleederdacht behouden, vader cn broeder droegen de Europeesche kleeding. De overledene droeg den naam „Nagasak" wat iu het iïoilaudsch jong reudier beteekend, welke naam baar gegeven was, omdat zy bij eeu rendieren- jacht geboren was. In de heden gehouden raadszitting is het voorstel Luijten, om de traktementen der Hoofden van de kostelooze scholen en van de Tusschenschool op 1400.te bepalen verworpen, daar de stemmen andermaal staakten. Een voorstel van den heer Kranenburg om dat traktement op ƒ1300.te bepalen werd met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. De heer Remy stemde voor. Het amendement—van Goor omtrent de jaarwedde der onderwijzers werd thans met 9 tegen 7 stemmen aangenomen. GEBOREN23 Dec. Abraham Willem Gerhard, ouders H. IJssel de Schepperen E, Bitssemaker. Willem Frederik, ouders J. Melkert eu P Dentro. 24. Adriaua Wilhelmiua, ouder» L. J. Immerzeel en F. Voordewind. Jacobs Kla- zina, onders A. Spieringshoek en P.H. Weiland. Margnretha, ouders A. de Korte en E. van dev Laan. 25. Johanna, ouders J. Broere eu M. Meppelink. Maria, ouders L. La- feber en A. Burger. Cornelia, ouders C. van Mourik en A. C. Matze 20. Anthonia Marin Barbara ouders P. van Straaten cn C. H. Faay. 27. Maria, ouders L. Ter louw en G. van* Eijk, Johanna, ouders C. Borst en M J. Nieuwcnhuijzen. Willeinioa Elizabeth, ouders F. Janssen en L. Binnendijk. Maria Anthonia, ouders K. van Leeuwen eu M A. Vliet. OVERLEDEN: 25 Dec. J Breda, huisvr. vanJ.de Jong, 56 j. C. la Poutre, huisvrouw van C. Mul, 36 j. G. Schoon, weduwe H van der Kemp, 90 j. S. Smits, 4 ra. 26 W. de Kuegt, 17 j. T H Muller, 7 m. 27. J. Muller, 87 j. V Voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bjj de geboorte van onze Dochter, betuigen wjj onzen narteljjken dank. F. SMITS CJz. J. SMITS—VAN BE Kastkele. Moordrecht27 Dec. 1880. V Ondertrouwd K. VERLAAN, Mil. Apoth. 24e Klasse, en C. KRAMERS. Zaandijk24 Dec. 1880. gevraagd, met 1 FEBRUARI a. s. Prot. Godsdienst. Adres: PEPERSTRAAT N». 247. Men vraagt GESCHIKTE tegen 1 FEBRUARI EEN Adres bp B. J. L. TEN CATE, Kattensingel. Ten behoeve van den Straatweg Bodegraven- Gouda, wordt verlangd: EEN VASTE bekend met STRAATMAKEN en PLANT SOEN. Zich aan te melden bij den Burge meester van Zwammerdam. Wegens verandering, TE KOOP een 3-jarige groot Tien Ton, met bijbehoorende Inven taris. Te bevragen met franco brieven onder No. 638 aan het Bureau dezer Courant. uit het MAGAZIJN van te AMSTERDAM. Verkrijgbaar bjj G. OVERE1JNDER Ja., Markt 148 Gouda. KK.Hof-Taudarts te Weenen, Stad-Boguerstraat, 110.2. Ik acht mij verplicht, u betreffende uw gerenom meerd ANATHERIN-MONDWATER te berichten, dat het al mijne verwachtingen ver heeft overtroffen. Hel gebruik van het ANATHERIN-MOND- WATER is voldoende Vim de hevigste tand- pijneu te stillen en haar niet te doen terugkeereu. In het belang der lijdende raenschheid beveel ik het ANATHERIN-MOND WATER allen lijders aan mond- en taudpijnen als het beste aan Ik veroorloof u vau deze regeleu dat gebruik te makeu als u goeddunkt, en noem mij met bijzon dere hoogachting, Triest. Dr. RONUALDO HELLICH m/p. Depots »nn alleen «jhte Anatherin-Preparaten zijn gevestigd cn te verkrijgen te Gouda bij L. Schenk, winkelier op de Hoogstraat, A. 123; te Rotterdam bij F. E. van Santen Kolff, apoth. en A. Schippereijn Co. (blauwe porce- einwinkel); te 's Hage bij J. L. F. Snabilié, apoth.; te Delft bij A. J. van Rijn en J. E. Kauwenhoven; te Schiedam bij C. Malta Gz.; te Leiden bij E. Noordy*; te Utrecht bij F. Altena en Kraan; te Amsterdam bij F. v. Windheim Co. en H. H. Uloth Ct., apotheek; te Oudewater bij T. J. vau Vreuraingen te Schoonhoven by A. Wolff. Men wenscht in de nabijheid der MARKT, voor een KLEIN GEZIN een voorzien van VELE GEMAKKEN te KOOPEN. Aanbiedingen met prijsopgave, onder N°. 516, bij den Uitgever dezes. 'j Pour portraits, paysages et reproductions Artistiques en noir et en couleur. Les portraits sont garantis absolnment in- altérables. BAARN, (prov. Utrecht.) In bet belang van ve len, verklaart de onder- geteekende, dat zijn zoon, lijdende aan Slijmhoest, zijn herstel te danken beeft aan het gebruik van uwen voortreffelij- ken DJRUirEN- B OliST-H OKI G uit het depót van Mej. de Weduwe E. VAN DAPPEREN alhier. H. Mulder. Alleen echt verkrijgbaar in flacons a fl. 2.fl. 1.en 65 Cent, voorzien van eene capsule met nevenstaand fa- briekstempel te Gonda, bij F. H. A. Wolfl. Boskoop, hp J. van Bergen. Haastrecht, bij J. D. den Hartog. Oudewater, bij F. Jonker-ldenburg. Versterkend, svijsverterml, koortsverdrijvend. Dit ivijnhoiidena enkster bevat alle hoedangheden der 3 verschillende kinasoorten vereenigd, net is zeer aangenaam en wordt zeer door de ge- neesheereli aanbevolen tegen Bloedsgebrek o cl/rek aan krachten, ziekelijke, bleekheid aandoe ningen van de maag. bloedarmoede gevolgen van het kraambed, aanhoudende koortsenlangzame herstelling, enz. HABBIBKSMERK GBPBPONBBRD Te PARIJS, 22, me Drouot en in alts goede apotheken. bjr.r-.vi-. Spijsverterendversterkend en koortsverdrij vend een zout met ijzer vereenzelvigd en met de Kina vermengd, vormt het zekerst en krach tigst geneesmiddel tegen Bloedsgebrek. Bloedar moedegebrek aan krachten, aandoeningen der maag, langzame herstellingen, gevolgen van het kraambedenz. FABRtKKSMBRK ORDBPONRBtUi Te PARUS, 22, rue Drouot eo in alle gooile apotheken.

Goudsche Courant | 1880 | | pagina 2