BINNENLAND. De Effectenbeurs. Afloop van Openbaar Verkoopingen vau Onroerende Goederen genwoordig Kabinet laakt, omdat het in dit' óp- licht de politiek van zjjn voorganger heeft overge nomen. De gemeenteraadeverkieiingen in de Fransohe departementen zijn over het algemeen gunstig voor de gematigde republikeinen. Bij de te Parijs gehouden verkieeing van 80 leden van den gemeenteraad zjjn gekoien: 44 min of meer geavanceerde republikeinen, 6 onverzoenljjken en 8 conservatieven. Er moeten 22 herstemmingen plaats hebben. Al de candidaten der geamnestieerden of oud-leden der Commune hebben het onderspit ge dolven, of moeten in herstemming komen.' Op de Fransche begrooting voor '82 zijn de uitgaven voor onderwijs vair 64 millioen fr. op 68 milliotn verhoogd. De Duitsche Rijkskanselier is Zaterdagnamiddag te Berlijn aangekomen en men hoopt, dat hij spoe dig in den Pruisisohen Landdag zal verschijnen, die eveneens Zaterdag heropend werd, om een en ander van zijn finanoiëele plannen te zeggen. Te Berlin heeft de politie zich genoodzaakt gezien de kleine schouwburgen en oafés té waarschuwen tegen alle voordrachten, die geschikt zijn het publiek handgemeen te maken. Dat ziet op de jodenjacht. Over de Orieksohe quaestie luiden de berichten minder gunstigmen verzekert, dat het kleine Griekenland halstarrig blijft en de Mogendheden wijst op de gevolgen, die haar Oostersche politiek, in zonderheid de Berlijnsche conferentie noodzakelijk hebben moet. Wanneer Griekenland de reserve op roept, wat wordt tegengesproken, dan zou Frankrijk zich van zijn sympathie voor de Griek- sche zaak ontslagen rekenen. Als Griekenland geen scheidsgericht wil, wil Frankrijk 't ook niet. GOUDA, 11 Januari 1881. Bq de onderofficieren der 'Infanterie hier in gar nizoen bestaat het voornemen binnen kort een too- neelvooratelling te geven, waarvan de opbrengst be stemd is voor de noodlijdenden door den watersnood. Opgeroerd zal dan worden het zoo gunstig be kende en als zeer geestig erkende blijspel van Lodewjjk MulderDe kiesvcreeniging van Stellendijk, waaraan by de prijsvraag, uitgeschreven door het gezelschap der hh. Ie Gras, van Zujjlen en Haspels, door de jury de prijs werd toegekend, benevens het stnkje: „De kasteleinesse van Tischbach". Deze hoogst loffelijke poging der hh. onderofficieren om iets bjj te dragen tot leniging van den nood der slachtoffers van den watersnood verdient aller on dersteuning'. Thans is men in de gelegenheid het nuttige met het aangename te vereenigen, daar men door deze voorstelling bij te wonen én eeu aangenomen avond doorbrengt én tevens de ongelukkigen helpt. Wij zijn overtuigd, dat onze atadgenooten zich ook ditmaal niet zullen onttrekken aan de mede werking tot een goed doel, maar van ganscher harte op de voorstelling zullen inteekenen. Verdere aanbeveling der zaak is overbodig, wjj vestigen daarop alleen aller aandacht. De uitvoering van de Vereeniging /Uiterlijke Wel sprekendheid" ten behoeve van de noodlijdenden door den Watersnood, die reeds was bepaald op Zondag 16 Januari a. s., is nu vastgesteld op Dondekdao 20 Januari a. s. des avonds te 7'/j «re precies. De zwarigheden die eerst bestonden tegen laatst- gemelden datum door het vertrek van een der leden naar elders, zijn overwonnen en zal nu aan veler ver langen worden voldaan. Den achtsten Jan. jl. herdacht de heer D. H. Meijer, hoofd der openbare schooi te Hekendorp, den dag, wayop hij vóór 25 jaren zijne betrekking aan vaardde. Het eenvoudige schoollokaal was uiterst net versierd, de vlaggen wapperden van alle huizen en, voor zoover hunne bezigheden het toelieten, waren de Hekendorpers in hun Zondagspak gesto ken, om ook eens op te gaan naar den alom ge liefden meester, voor wien het toen .in meer dan ééne beteekenis een recht zonnige dag was. Om elf uren kwamen de Burgemeester, de heer Muller, de leden van den Raad, de ontvanger, alsmede de arr.-schoolopziener met de Goudsche onderwijzers Kramers en Posthumns, de heer van Velzen, van Waarder, de heer De Jaffër, van Bodegraven en tal van onderwijzers en vrienden in het schoollo- ka.al en sprak de heer Muller als Burgemeester der gemeente den jubilaris in de hartelijkste en tref fendste woorden toe, hem geluk wenschende met de tot dusver zoo flink volbrachte taak, waarna hij hem namens de gemeente een prachtig gouden re montoir en namens den Raad een dito ketting overhandigde. Deze verrassende blijken van waar deering, maar meer nog de treffende woorden van den beminden Burgemeester deden den jubilaris zoo zeer aan, dat hjj nauwelijks in staat was, die taal te beantwoorden. Hierop overhandigde de school opziener, ook nament de beide Gondache genoo- digden, hem een gouden bril en de kweekeling Kollewjjn uit naam der leerlingen en eenige oud-leer lingen een ronde tafel met 12 stoelen en fauteuil. Bo vendien ontving de gevierde feestvierende nog tal van gesohenken, waaronder een prachtig dessertschaaltje met zilveren hengsel, dat de heer Fèvre de Montigni, burge meester van Haastrecht hem kwam aanbieden, en van de heeren Van Velzen en De Jager een kope ren hanglamp. Een zeer groot gezelschap zat des avonds aan, en talryk waren de heildronkeu, op bet welzyn van den waardigen man, die bij velen zoowel om zijne gaven als om zijn edel karakter bekend en bemind is. Mocht het den jubilaris geschonken worden om nog tal van jaren te mogen werken tot nut van de Hekeudorpscbe jeugd en van de gemeente, wier vriend en vraagbaak by steeds was, en mocbt hij bovenal nog lang getuige zyn van 't geluk zjjner wakkere zonen, voor wie hij zooveel ten offer bracht om hen op te leiden tot' hetgeen zjj thans zyn. Bevolking-Statistiek van Reenwijk over 1880. Bevolking op 31 December 1880 1385 M. 1388 V. Geboren in 1880 66 46 Gevestigd 74 89 n Overleden nu 49 u 41 Vertrokken» 76 70 Levenloos geboren 1 1 Huwelijken 15. De bevolking verdeelt zich in Ned. Hervormd 1968, Remonstrant 3. Christ. Afgesch. 19, R. Cathol. 783. Men meldt ons uit- Woerden, dat voor het uit- geschrevene concours velen zich hebben aangemeld. De loting is geschied ten overstaan van de heeren H. de Haan, E. J. van Detb, G. H. van Leeuwen, N. Blok en P. C. Huyvenaar. De uitslag is als volgt Dramatisch gedeelte. (Heeren.) Borger, Oudewater, no. 8. Thalia, Rotterdam, no. 3. Olympia, Rotterdam, no.. 14. Geestbeschaving, Delft, no. 6. Braga, Groningen, no. 10. Ons Genoegen, Nijkerk, no. 19. Amicitia, Steenwijk, no. 9. Vereeniging „Onderling", Amsterdam, no. 13. Door Vriendschap Vereenigd, Leiden, no. 2. Vogel nestje, Nijkerk, no. 18. Kunst na den Arbeid, den Haag, no. 1. Victoria, Utreoht, no. 12. Victoria, Utrecht, no. 16. Uiterlijke Welsprekendheid, Gouda, no. 21. Apollo, Gouda, no. 11. Rombouts, Arnhem, no. 4. Utreohtsche Studenten-Vereeuiging, no. 22. Rozenknop, Nieuw Beerta, no. 5. Declamatie-club. Rotterdam, no. 20. Oefening en Vriendschap, den Haag, no. 17. Ons Genoegen, Woerden, no. 16. Onder Ons, (zonder mededinging), Woerden, uo. 43. Starter, Sneek, no. 24. Les Amis, Rotterdam, no. 25. Apollo, Gouda, no. 26. (H. E. v. d. Roer). Komisch gedeelte. (Heeren.) Exélsior, Deventer, no. 7. Borger, Oudewater, no. 10. Talia, Rotterdam, no. 4. Braga, Groningen, no. 2. Ontwikkeling, Njjkerk, no. 8. Les Amis, Rotterdam, no. 5. Rust na den Arbeid, den Haag, no. 9. Rombouts, Arnhem, no. 3. Rozenknop, Nieuw Beerta, no. 11. Ons Genoegen, Woerden, no. 6. Onder Ons, (zonder mededinging) Woerden, no. 1. Afdeeling Dames. Oefening baart Kunst, Rotterdam, no. 4. Decla matie-club, Rotterdam, no. 3. Onder Ons, (Eerelid), no. 1. Onder Ons, Woerden, no. 6. Onder Ons, Woerden, no. 2. Wij kunnen ook bij dezen nog mededeelen dat de bronzen medailles zijn vervallen en daarvoor zilveren in de plaats gesteld zijn. Ook zijn om de flinke opkomst nog eenige diploma'^ ter beschikking ge steld. De medailles zijn gratis ter bezichtiging ten huize van den heer H. Clausman, te Woerden. Aardbezien-opbrengst te Boskoop. In het afgeloo- pen jaar 1880 was de opbrengst der aardbeziën-vruch ten te Boskoop als volgt Door de aardbeziën-compagnie aldaar werd besomd voor een bedrag van 11.666. Wat doov een particulier commissionair in vaten naar Engeland verzonden werd en de opbrengst van den kleinhandel op Gouda, Leiden, Haarlem, .Woerden, enz., daarbij gerekend, kan veilig geschat worden op ƒ10.500, dus voor een gezamenlijk bedrag van ƒ22,166, uitsluitend aan aardbeziënvruchten. Dit cijfer, aan goede bronnen ontleend, zal de waarheid zeer naby komen. Is deze som op zich zelve reedt aanzienlijk te noemen, ze wordt dit te meer, indien men daarby in aanmer king neemt, dat de aardbeziëncultuur ter genoemde plaatse nog slechts van ondergeschikt belang is, als een bijzaak wordt beschouwd en hoofdzakelijk aan de kleinere kweekers en den werkenden stand ten goede komt. Maar aangezien bjjna alle menschen dit ooft zeer beminnen, ligt ons bedunkens in bovenvermeld feit een vingerwijzing en de vraag opgesloten, of, behalv» in de bekende streken, ook nog niet op vele andere plaatsen hier te lande deze cultuur als bijzaak met groot voordeel naast andere teelten ter hand kan ge nomen worden. (Semperviren Da. J. Herman de Ridder, predikant bjj de Re- monstrantsche gemeente vierde gedachtenis van zjjn veertigjarige evengeliebediening. Reeds deelden wij mede, dat den in vele opzichten verdienstelijken man dezer dagen de welverdiende onderscheiding te beurt viel, door Z. M. te worden benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudsohen Leeuwhet behoeft nauwljjks gezegd, dat hem te dezer gelegenheid buitendien velerlei bewjjzen van belang stelling werden betoond; zoo werd hem o. a. door de leden van den kerkeraad der Remonstrantsohu gemeente, ook namens vele leden dier gemeente en verdere vrienden en vereerders, een stoffelijk blyk van waardeering ter hand gesteld, vergezeld van een prachtig album, vermeldende de namen van allen, die daartoe hadden bijgedragendie overreikiug ge schiedde door het oudste lid van den Eerkeraad, den beer F. Van Slnys de Quack, die daarby den feest vierende op de hartelijkste wijze toesprak. Zondag aanstaande hoopt ds. De Ridder het hem geschonken voorfkcht kerkelijk te gedenken. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen is, naar gemeldt wordt, voornemens een premiestelsel voor haar ambtenaren in te voeren. Den 7 n Januari was bjj de algemeene watersnood- commissie te Amsterdam reeds ingekomen voor ruim. 18500 in geld en veel goederen. De Eerste Kamer heeft gisteren avond hare werk zaamheden hervat. Dè Voorzitter heeft medegedeeld dat de Commis sie vau Rapporteurs gereed is met den Jeiddraad voor de behandeling van het strafwetboek. Op zijn voorstel is besloten tot verzending van het ontwerp naar de afdeelingen. De heer Rjjckororsel heeft verlof bekomen om op een nader te bepalen dag tot den Minister van water staat eenige vragen te richten, met het oog op den ellcndigen en hartverscheurende .toestand in Noord- Brabant, ten einde zjjne inzichten te vernemen om trent het netnen van maatregelen tegen dien perio dieken en telkens terugkeerenden watersnood. Het onderzoek der begrooting in de afdeelingen ia aangevangen. Meermalen is het in den laatsten tijd in den Haag voorgekomen, dat inteekenlijsten met allerlei leugen achtige verhalen door valsche handteèkeningen van predikanten werden aanbevolen, en weldadige inge zetenen zich hierdoor hebben laten oplichten. Nanens de gezamenlijke predikanten der Nederd. Herv. gemeente aldaar is daarom gewaarschuwd, dat sleohts door enkelen hunner in bijzondere gevallen eene zoodanige lijst rondgezonden of tot aanbeveling geteekend wordt, Zjj verzoeken ieder, om zooveel mogelijk er toe mede te werken, dat deze schande lijke industrie ontdekt en gestraft worde. Er hebben gisteren avond oproerige bewegingen plaats gehad onder de visschers te Scheveningen, die geen genoegen schijnen te nemen met de nieuwe bepalingen der reeders omtrent het aandeel in de haringvangst. Tal van Scheveningers zyn met troepjes door het dorp getrokken, op luide wjjze hunne ontevre denheid over die maatregelen te kenuen gevende. Van de huizen van sommige reeders zijn glasruiten ingeworpen en andere baldadigheden gepleegd. Een sterke politiemacht is uit den Haag ontboden en naar Scheveningen vertrokken tot herstel der orde. De hoofdcommissaris van politie en de procureur- generaal bevinden zich insgelijks daar ter plaatse. Ten I ure was het politiepersoneel, ter versterking gezon den, nog niet in den Haag teruggekeurd. De Dordrechtsche watersnoodcommissie neeft aan de algem. commissie te Amsterdam een som van 4000 overgemaakt van het fonds, hetwelk nog onder haar sedert 1876 berustte. De zorg voor de in het militair logement te Utrecht opgenomen watersnoodlijders bljjft steeds uitstekend, zooals trouWens van den ijver en de welwillendheid van de leden der Commissie was te verwachten. De verpleegden bekomen niet alleen heerljjk voedsel, hebben ferme dekking, maar de kinderen zullen, Maandag te beginnenonderwijs ontvangen en door de goedheid van vele burgers speelgoed, om zich aangenaam en nuttig bezig te houden. Ook voor de ouderen zal voor bezigheid worden gezorgd. Thans heeft men, om de reinheid te bevorderen, de verpleegden bij ploegen een bad laten nemen, in het badhuis aan de Kath. brug. Er waren zeker onder de N.-Brabantsche boerinnen, die, met echt Hollandsche zindelijkheid, nimmer .water over 't lichaam gevoeld hadden, na de prille i jaren. Velen waren dan ook uiterst verbaasd, dat zoo iets noodig kon gekeurd worden. Toen zij, onder behoorlijk toezicht, in het lauwe water zioh hadden kunnen dompelen, voelden zij zich echter rcoht behagelijk onderscheidene begaven zioh ten tweeden male in 'tbad, om nogmaals het genotrijk gevoel te hebben. Dat de kinderen met lust in de badkuipen spprtelden, behoeft meu niet te melden. Men neemt de badkuur later voor allen nog eens te herhalen. Vrjjdag zyn weder zes kinderen waarvan de ouders op den dijk zyn achtergebleven uit 'a-Bosch aange komen. (V. D.) Op uitnoodiging van den burgemeester van Leeuwar den heeft zich aldaar, ouder zijn voorzitterschap, -een commissie gevormd, bestaande nit leden van de verschillende kerkgenootschappen, om, evenals te Amsterdam, Rotterdam, enz. net geval is, een in richting in 't leven te roepen, bij welke de iugeze- teneo, die genegen zijn behoeftige personen te stennen de noodige inlichtingen omtrent de hulpvragende kunnen bekomen. De naam isKamer van navraag naar behoeftigeu. Het abonnement voor iedere zes wintermaanden is 1. Komt de inrichting tot stand dan zullen de geabonneerd» in 't vervolg met meer dere zekerheid kunnen beoordeelen, of de hulpvragende persoon al of niet ondersteuning van kerkelyke of burgerlijk armbestuur geniet, of zijn toestand en maatschappelijk leven hem aanspraak geven op het verleenen van steun en 't geven van, voorschotten, of de hulpvragende inderdaad het vertrouwen Ver dient, dat men in hem wil stellen. Te beginnen met heden e. k. zal er verandering gebracht worden in het uitbetalen der postwissels, welke verandering voor vele bewoners van bet platte land van gerief zat zijn. Na hedeu zal bet bedrag der wissels door den postbode aan de geadres- seerdeu, doch alleen in geval zij op 20 minuten, of méér afstand van een hutp-pos'.kantoor wonen bezorgd worden, zouder dat daarvoor extra bestcl- loon aan de administratie betaald of „fooitjes" aan den besteller gegeven behoefd te worden. Telen, maar vooral zy, die op verren afstand van de kom der gemeente wonen, zullen zeker met deze gunstige beschikking teer ingenomen zyn. (V. D.) Een vreemde aseurantieqoaestie werd dezer dagen voor de crimineele rechtbank te Amsterdam behandeld, Een oude juffrouw, wier schoonzoon agent vau het levensverzekering-genootschap te Ameroogen was, liet bij deze maatschappij het leven harer zuster verzekeren, welke te Harderwyk wss gevestigd. Eenigen tijd later stierf deze zuster en de oude juffrouw, in wier bezit de polis steeds was gebleven en die steeds de premie had betaald, vorderde de verzekerde som van 500 op. Daar -de verzekering echter gesloten bleek ten behoeve van de „erven of rechtverkrijgenden» en de houderes zich als zoodanig niet legitimeerde, weigerde (de maatschappij de uit betaling en stelde een ondersoek in, hetwelk haar al spoedig tot het vermoeden van bedrog leidde. Men onderstelde namelijk, dat de oude juffrouw lichzelve bjj den geneesheer der maatschappij, dr. Sleeswijk, had laten onderzoeken en de stukken (aanvragen en declaratoiren) valschelijk had onder teekend met den naam van hare zuster, die, volgens de verzekering harer kinderen, sinds jaren aan wa terzucht had geleden, en zich moeilijk bad kunnen verplaatsen. NB. in één dag van Harderwyk naar Amsterdam en terug 1 en bovendien niet had kunnen schrijven, terwjjl de haodteekeningen onder de stukken sprekend op die der oude juffrouw ge leken. Een klachte werd ingediend, de gerechtelijke instructie geopend,' en het gevolg was dat de ge daagde zich voor bet Hof had te verantwoorden, wegens valBchheid in geschriften en het desbewust gebruik maken daarvan. 14 getuigen werden gehoord, waaronder drie des kundigen, die verklaarden dat het handschrift der beschuldigde een onmiskenbare overeenkomst aan toonde met de onderteekening der stukken en de professoren Gunning en van. 't Hoff, die verschil in yzergehalte hadden geconstateerd in den inkt, waar mede deze verzekerde en de geneesheer, met het onderzoek belast, hnnne handteekeningen' hadden gesteld. Dr. Sleeswijk herinnerde zioh niet, de be schuldigde ooit te hebben gezien of gekeurd, terwjjl een vjjftal familieleden, tot het geven van inlich tingen gehoord, bekenden niets te weten van een verzekering door de Harderwijksche juffer ten be hoeve harer Amsterdamsohe zuster gesloten, nooh van haar overkomst naar Amsterdam ter keuring. Het O. M., waargenomen door den advocaat-ge neraal mr. Op ten Noort, achtte uit tal van om standigheden de schuld der beschuldigde aan het haur ten laste wettig en overtuigend bewezen en requireerde hare veroordeeling tot een cellulaire ge vangenisstraf van 8 maanden en eenige geldboeten. De verdediger daarentegen, de advocaat mr. S. Katz, toonde in een uitvoerige pleitrede het on gestaafde en ongerechtvaardigde der aanklacht aan, zoovel feiteljjk als juridiek, en concludeerde dan ook met vertrouwen tot vrjjspraak. Bjj ariest van Woensdag 11. vereenigde het Hof zich met de laatste zienswjjze en sprak de be schuldigde vrjj. „Als men wist, hoeveel werk in de laatste jaren buitenslands gemaakt wordt van het teekenonderwjjs en van hoe groot belang dat blijkt voor de ont wikkeling der kunstvljjt in allerlei richting, dan zou meu er hier in 't algemeen niet zoo flauw voor zjjn", zegt de heer A. C. Kruseman in een vliegend blaadje, waarin de onvermoeide kampioen voor het teeken- onderwijs een hartig woordje spreekt tot onze Hol landsche jongens, aanstaande timmerlieden, metse laars, smeden, meubelmakers, stukadoors, behangers en andere ambachtsliedep. Wat de schrijver over dit esthetisch onderwerp in een smaakvollen vorm mededeelde in zijn jongste broohure, herhaalt hjj hiér kort en bondig, geschikt om gemakkelijk begrepen te worden en, naar wij hopen, ingang te vinden. Wjj zijn toch met den schrijver overtuigd, dat voor eiken beoefenaar van een ambacht, wil hjj in de wereld vooruitkomen, het leeren teekenen in de jonge dagen een eerste vereischte is. Zeer zeker zullen de hoofden van werkplaaten dit ook inzien. Zjj kunnen van dit vliegend blaadje, ge titeld „Vooruit!", gratis exemplaren verkrijgen ter verspreiding bij den heer F. W. van Eeden, Algemee- neo Secretaris der Ned. Maatschappij tjb. van Nijver heid te Haarlem. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend om voor rekening van den Staat aan te leggen een kanaal, breed in bodem mins tens 20 en diep minstens 3.10 meter onder waterspie gel, van het Noordzeekanaal bjj de stadstietlanden te Amsterdam, met eene ombuiging-ten westen langs Utrecht, lang Vreeswijk eu Vianen, tot in de Merwede bij Gorincbem. De Regeering heeft velerlei bezwaren tegen een kanaal door de Geldersche vallei. Door den voorgestel den kanaalaanleg zal, volgens de Memorie van Toel., zeker en binnen den kortst mogelijken tjjd worden voor zien in de zoolang gevoelde behoefte aan eene betere verbinding van de haven te Amsterdam met den Boven- Rijn, op eene wijze die aan de ruime eischeu van han del en scheepvaart voldoet. In de Memorie van Toelichting wordt nog gezegd dat eeu groot voordeel van dezen kanaalaanleg gelegen is in het spoediger tot stand brengen, wat geheel in vier jaar kan afloopen,- terwjjl voor een kanaal door de Geldersche vallei acht jaren noodig zjjn. De kosten *van het kanaal naar de Merwede be- loopen 12 millioendie door de Geldersche vallei 18, en van het plan-Waldorp 20 millioen. Het voorgestelde kanaalplan is in hoofdzaak gelijk aan dat. omschreven in 't lapport der commissie van 9 Februari 1878. VEILING 11 Januari. Huis en Gebouw R 289 Karnemelksloot, 2530. p. k. W. van Breukelen. Huis met Stalling en Weiland 29 A. 80 C. R Ns. 287 én 288 aldaar 4840.—, p. k. W. van Breukelen. 1 H. 95 A. 80 C. Weiland en Water aldaar, 7800. p. k. A. Moons Az. AFSLAG 18 Januari a. s. Gedurende eenigen tijd Ifomen er in de Hol landsche dagbladen advertentiën voor, die ten doel hebben he,t publiek te waarschuwen tegen zekere teercapsules, die, vervaardigd met bedorven lijm, zjjnde een onzuiver bestanddeel, een moeilijke spijs vertering veroorzaken en zelfs aanleiding geven tot maagpijnen. Wij weien niet of er dergelijke capsules gemaakt worden, maar wjj kunneu verzekeren, dat de Teer capsules van Guïot, waarvan de flaoon voorzien ia van eeu etiquet met de handteekening in drie kleuren vervaardigd zijn met fijne, gezuiverde ge latine, dezelfde die bij de kookkunst gebruikt wordt tot het vervaardigen van de door de kenners zoo geliefkoosde doorsobjjnende geleién. Wjj herinneren er aan, dat de Teercapsules van Guyot de eenige zijn, waarvan de invoering in Rusland door de gezondheidscommissie te -St.-Pe tersburg is toegestaan. XIX. Amsterdam, 10 Januari 1881. Gelijk gewoonlijk was ook thans in de -eerste week van Januari de handel zeer geanimeerd, zoowel in die fondsen, die hoofdzakelijk tot belegging dienen, als in de niet speculatieve. In deze laatsten ging uit den aard der zaak het meest om. Eene belangrijke veibetering valt voor Mexicanen te vermelden, doch ook Columbianen en andere Z.-Amerik. fondsen werden tot hoogere prijzen verhandeld. Amerik. sporen waren niet zoo geanimeerdlagere koersen nit New-York deden veel aanbod ontstaan, dat evenwel afnaip door de betere tijdingen omtrent den stand dezer fondsen, die in het laatst der week werden ontvangen. Onze Staatsfondsen rijten gewoonlijk een of meer fraotiën, zoodra er vraag is voor belegging. Een groot deel van onze renteniers blijft nog steeds het meest vertrouwen stellen in onze werkelijke schuld. Zij noteerden ongeveer V|°/o hooger, evenals Amsterd., Rotterd. en Paleis-loteu. De gest. obl. Centraal-spoor waren zeer bewogen. Van 68'/j vielen zjj op 651/,, doch konden zich ten slotte weer tot 67 verheffen. Aand. Holl. sp. waren l'/j, do. Staatssp. ruim 1 hooger. Binnenl. industr. waarden hielden zich tameljjk vast. In aand. Rott. Hv. was veel handel, doch de stand is nagenoeg geljjk aan die der vorige week. t Na het besluit van den Rotterd. Gemeen- 1 teraad was eene groote daling verwacht, doch zij is nog uitgebleven. Daarentegen verloren Bankaandeelen 4 en Afrit. Hv. 2 °/0. Aand. Amst. Bk. kunnen op eene verheffing van */s '/s wijzen. Vani de Europ. fondsen vermelden we vooreerst de flauwe stemming der Spanjaardenvan de con versieplannen wordt niets meer vernomen eq de onzekerheid welke beslissing genomen zal worden omtrent de rente-vermeerdering, Werkt de daling, die vgor deze week 1/t a >/8 bedraagt, in de hand. Ook Fortugeezen volhardden bjj hun dalende bewe ging, vooral de 6 °/0, die a verloren. Turken waren tengevolge van buitenlandsche vraag in het laatst der week ongeveer '/s gestegen. Russen hielden zich zeer flink en zijn !/j hooger genoteerd. De 6 Hougaarsche goudl. ging ongeveer l °/t achteruit,.doch de leening '67 steeg V,. Oosten rijkers waren niet zeer willig, en sloten iets lager. Tbejss-loten waren l/u lager, Oostfnr. '51, do. '54 eu Weener- do. verloren na de loting 1 a 2 °/0. Hongasreche loten monteerden 1, Turksche Russische '/s°/o- Vooral in Turksche ging veel om. Van Europ. sporen trokkep voornamelijk "Russi sche de aandacht door hun flinke koersverbetering. Aand. Gr. Russ. mij. waren l'/4, aand. Balt. sp. VL, de andere soorten minder, maar bijna alle hooger; Ook de aand. en obl. Warschau-Weenen monteerden 1 °/0. Zeer; gezocht waren aanvankelijk 8 °/0 Florida, die 3V» °/o monteerden, doch het was niet van langen dnur$n 't laatst der week werden zjj weer aange boden. Louisiana's toonen een prijsverbetering van 2%. Mexicanen van '51 waren 3, van '64 4 °/0 hooger.- De rjjzing was hoofdzakelijk he^ gevolg van vraag uit Londen. Columbianen en Ecuador's 2,-Brazilianen 1 hooger. Peruanen en Venezue- lanen mede iets hooger en in vaste stemming. De bovenvermelde verflauwing van Amerik. sp. opeubahrde zich vooral voor de aandeelen, N.-York Lake Erie ten Canada South. sh. verloren 1 a andere minder. Hoogere koersen werden genoteerd voor Clevel. Cinn. ijl* ra'm 8» Pref. N.W. 2'/a, Mich. Centr. 1'/,. Certificaten waren in betere stemming. Atl. Miss. Qhio 24/j, N.-York. Pens. Ohio l'/s hooger; doch voóral obligatiën hielden de rijzende beweging vol. Beide Colorado's voor ongeveer 1 hooger ge zocht. jMaxwell's 1 do. Incomeboods 2>/a lager. Op prolongatie a 4% gemakkelijk te plaatsen. P.S. J Ook heden was de handel zeer geanimeerd. De rijzing van Mexicanen en Z,-Amerik. fondsen hield nóg stand. De Ntderl. W. Soh. noteerde 2'/j pCt. 651/,. 3 pCt. 77l/„ 4t pCt. 102'/s en do. '78 10215/ls. De Amst, premielofen 1000 klommen tot 105, en die van 100 tot 109, de Rott'. staan nu 103'/4, Gemeente-cr. 96'/s eh Paleisloten 127. De Centraal-aandeelen wonnen weer ls/s pCt. en staan thans ll'/s, de gest. obl. waren mede iets hooger, nl. 67'/j, en de uitg. sob, die Zaterdag 37'/4 stond, klom thans tot 39 en 40. 1 In de overige binnenl. sp. ging zoo goed als mets om. Bij de industriëele ondernemingen valt een nieuwe daling der aand. Rott, Hv. te ver melden Van a >/4 (>2l/a)- I>e Afr. Hv. behield hare aartd. op 140in do. Ned. Handelmij. (tijd) was nog' al haudel zjj sloten 11S1 e, dus '/4 lager. Amsi. Bk.-aotiën waren weer s/4 hooger (145). Voorts noteerdenaand. Kauaalmij. 44s/4, N.-I. Hnndelsbk., aand. 128, obl. 104, aand. Stoomv. Nederl. 95, dito Zeeland 49. De overige Europ. fondsen zjjn zonder groote variatiën, Oostenr. en Spanj. bleven aangeboden. Ook in Portugeezen ging iets om. Van de Oostenr. sloten (je Mei-metatliekeu 61s/„ do. Febr./Aug. 61'L, Zilv. Jan./'Juli 623/„ do. Aprit/Oot. 62s/8 en de 4 pCt. Goudl. 95. Hongaren '67 89, 5 pCt. Goudl. W/t, 6 pCt. 931/9, Spanj. 1 pCt. buitenl. daalden fot 20ls/is en binnenl, 19"/is (groote stuk-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2