Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. SS zonder lokken, teonen, BINNENLAND, GOUDA, 18 Januari 1881. BUITENLAND’ Vrijdag 14 Januari. >ing 1881. vrijdag 14 Januari. j^q 2557 ICHE Ij ide Buitenhndsch Overzicht. k--- De inzending van advertentiön kan geschieden tot'één uur des namiddags van den dag der uitgave. )CHE Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN 4 L 1 en infor- t den No- lRI 1881, Koffijhuis -4 nur te rotans te 3OGLEE- i het fail- 3ern. is voor brikaat draagt. GÖUDSCHE COURANT. ADVERTENTIÊN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. 81, voorm. s van den liendeweg, zeer groote ÜLDERS- ageSpïe- Schilde- 100 Por- ■en,' IA- Oleo- edschap nboedel, neyes- e huis- litnren, bloem- werk- temon- nuziek. eljjkste ortimmerd IA TS en WjjkG. ikerssteeg, raire wordt WOOJf- ie in de 3, een en i6 en 667, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De pris per driemaanden is ƒ1.25, franco per post 1.50. te Zeitt. Ir ij vend, /1.90 te it, verder lepots. ening roorzien. tltjsftrd i'iudv uatnau Suipoq ’S’N 1879, dat deze buitengewoae Ónze graanoogst van het jaar 1880 zal althans op één belangrijk pnnt beletten, dat wij in dit opzicht cijnsbaar aan bet buitenland blijve'n. Ongelukkiger wijze is onze wijnoogst bijna even onvoldoende ah die van 1879, en de invoeren zullen minst genomen even belangrijk zijn, daar de voorraad meer en meer wordt uitgeput. Dit heeft niet verhinderd, dat de indirecte belastingen de raming met SI1/, millioen te boven gingen, waarvan het grootste deel uit de rechten op de dranken. Zoodra onze productie hare gewone verhouding zal hernomen hebben, mag men met zekerheid nog grooter vermeerdering verwachten. De verlaging der atiikerrechten slaat slechts over het vierde kwartaal, zoodat het zeer moeilijk is over de uitwerking te oordeelen. Het post- en telegraaf- wezen gaven ruim 8 millioen meer dan de raming, gedeeltelijk een gevolg van de unificatie en verlaging van het tarief, doch tevens een bewijs van de groote levendigheid in handel en verkeer. De vooruitgaande beweging bij do posterijen en de telegrafen was sedert lang opgemerkt, maar nimmer was zy zoo sterk als iu het laatste dienstjaar. Voegt men by de 169 millioen de 5 millioen, welke de belasting van 8 pCt. op de inkomsten der roerende goederen zsl geven en de 15 millioen, welke de suikerreohten gedurende het vierde kwartaal zonden opgebracht nebben, wanneer het oude tarief gehouden was, dan verkrijgt men roor het dienstjaar 1880 189 millioen boven de raming. Wy meenen voorshands in geene uitweiding te moeten treden over het gebruik dat er van gemaakt zal worden. Het zjj voldoende te verklaren, dat nog nooit dergelyke uitkomst in Frankrijk was verkregen en het is dus zeer natuurlijk, dat de kiezers niet aarzelen een stelsel te onder steunen, dat tot zulke schoons uitkomsten leidt.* Het zal nog wel eenige dagen duren, voordat de volledige uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk bekend ia, maar thans reeds kaa medege deeld worden, dat zij in bijna alle steden gunstig voor de gematigd republikeinsche denkbeelden zijn uitgevallen. Men mag met grond aannemen, dat de zelfde uitslag in de plattelandsgemeenten zal verkregen zijn. Te Parjjs heeft de reaotionnaire partij wel ia waar twee zetels gewonnen, waardoor zij de overi gens onbeduidende minderheid van zeven stemmen verkregen heeft, maar geen der revolntionnaire of communistische óandidaten is gekozen. Bij het behandelen der lersohe wetten in het Lagerhuis vreest men, en terecht, de handigheden der obitructionüten, die uren en dagen lang door allerlei voorstellen en moties een debat kunnen op houden, waarvan toch reeds de uitslag te voorzien is. Men heeft er dezer dageu reeds een voorproefje van gehad. De ganache Londensch* pen wijst met zekere verontwaardiging op dat euvel, doch zij deed dat reeds dikwerf, zonder dat eene afdoende verbetering er het gevolg van was. Het Engelsche parlement is zoo teêr op de rechten zijner leden, dat een? practise!» oplossing van het vraagstuk zeer moeilijk' te vinden schijnt. De heer Henry Peek heeft daartoe eeue poging gewaagd. Hij beeft aan het Lagerhuis voorgesteld de volgende bepalingen aan te nemenlo. dat opzettelijke belemmering van zaken in het parlement in Jen hoogsten graad nadeelig is voor het land in het algemeen; 2o. dat zulk eene opzettelijke belemmering niet vatbaar is voor nauwkeurige om. schryving en het constateeren daarvan behoort te worden overgelaten aan het gevoel (unliaet) van het huis3o. dat iederen Woensdag, dadelijk na het gebed, elk lid gerechtigd zal zijn om de mot» te stellen, „dat het geachte «d voor schuldig is geweest aan opzettelijke belemmering der zaken 4o. dat op den volgenden Maandag bij den aanvang der zitting zonder debat of amendementen, de motie in stemming zal worden gebracht; 5o. dat indien drie vierden der aanwezige leden vóór stemmen, aan het aangeduide lid voor den ganschcn duur det zitting het stilzwijgen zal worden opgelegd, hoewel zyn recht tot stemmen onaangeroerd blijft6o. dat indien de motie niet wordt aangenomen, in vier weken geene dergelijke motie zal mogen worden voorgesteld tegen hetzelfde lid. Het stel bepalingen schijnt afdoende en het ver- eischte aantal stemmen waarborgt tegen de willekeur eener partymeerderheid, maar het komt ons toch twyfelaohtig voor of het voorstel zal worden aan genomen. Men is in het koninkrijk der precedenten zeer beschroomd voor de invoering van nieuwe denk- deelden in de parlementaire procedure. Opmerkelijk is, dat de conservatieve bladen met de lersche ontwerpen van het Ministerie ingenomen zijn in de eerste plaats geldt dit de schorsing van de oon- stitntioneele vrijheden verder is de land wet in zoover medegevallen, dat zy geen bedekte verbeurdverklaring van het land is en er integendeel rekening is ge houden met de gevoeligheid van het Hoogerbuis. De Tlimev is zeer ingenomen met het ontwerp tegen de verkiezingsknoeieryen, waarvan allerschandelijkste staaltjes bekend werden. Volgens het thans ingediende ontwerp zal het vervoeren van kiezers naar de stem- bureels op kosten van den candidaat niet meer ge oorloofd zyn- betaalde verkiezings-agenten zullen er niet meer dan een op 500 kiezers mogen aan gesteld wordende kiezer, die zieb laat omkoopen, kan tot tuchthuisstraf veroordeeld worden. Ook in Engeland blykt dus dat er niet zoo zeer behoefte be staat aan uitbreiding van het kiesrecht dan wel aan het leeren stemmen van de kiezers, die er zyn in die kunst is men nog niet ver. Te Berlyn begint de openbare meenmg meer en meer in verzet te komen tegen de vervolging, waaraan de burgers van Joodsch ras in die hoofdstad blootstaan. Deze onverdraagzaamheid, welke de eeuwen van barbaarschheid in herinnering brengt, vindt by alle weldenkenden ernstige afkeuring. Zoo heeft de gemeenteraad der Pruisische hoofdstad een Israëliet, den heer Strassemann, tot zyn voorzitter herkozen. Prof. Virchow, die de buitensporigheden der antise- mieten'ten strengste heeft gelaakt, is tot vice-president dier vergadering benoemd. Naar wij uit goede bron vernemen is de heer C. Krulder te ’s-Gravenhage voornemens binnen kort, door ander personeel dan het nu dienstdoende, onder toezicht van den heer W. F. Carriere, tegen verlaagd tarief de begrafenissen alhier te doen plaats hebben. De winkeliers bier ter stede worden gewaarschuwd vooral geen goederen aan onbekenden op beziens mede te geven, daar er in de laatste dagen by eenige win keliers oplichtery heeft plaats gehad, door op eens anders naam goederen op beziens te vragen. In het jaar 1880 zijn alhier geconstateerd 21 dief stallen, 5 oplichtingen en 2 misbruiken van vertrou wen. Van 5 dier gepleegde feiten zijn de daders niet ontdekt en van de overige 23 zijn de daders opgespoord. Ter zake van laster of beieediging en mishandeling of verwonding zijn 36 processen verbaal opgemaakz en wegens politie-overtrêding 374. Drie vreemdelingen, die niet konden voldoen aan de vereischten der wet van 13 Augustus 1849 Stbl. No. 39, zijn uit het rijk verwijderd. Er hebben drie branden plaats gehad en één zelf moord door ophanging. Te Gouda zyn in 1880 ter Markt gebracht: 2041 koeien, 6333 kalveren, 6124 schapen, 15.479. varkens, 71.580 Ponden boter, 3543 Halre ponden boter, door particulieren in het Beterhuis nagewogen. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdagmorgen werd vrijgesproken N. K., werk man te Stolwijk, bekl. van laster. Voorts werd veroor deeld J. v. d. V., sjouwer te Gouda, bekl. van diefstal van hout, tot 14 dagen get. oell. Vervolgens stonden terecht: P. d. G., koetsier, J. de J., metselaar en A. de J., touwslager, allen wonende te Gouda, bekl. ran mis handeling van zekeren de H. Eisch 7 dagen ger. cell, voor ieder. A. v. W„ arbeider te Stolwijk, bekl. van geweldpl. tegen een bed. beambte. Eisoh 15 dagen gev. cell. Over 8 dagen uitspraak. M. N. V., hnisvr. van Chr. D. B., wonende te Gonda, bekl. van laster. Deze zaak werd uitgesteld tot Dinsdag over acht dagen. Dinsdagavond werd in de vergadering van het hier gevestigde Departement der Maateckappij tot Nul MS ’t Algemeen een voordracht gehouden door den heer M. J. Mees, uit Haarlem. Hamerling's Dawtow en Robetpierre was het on derwerp zyner voordracht. De twee groote figuren uit de omwenteling werden ons door spr. voor oogen gesteld zooals Hamerling ze schetstRo bespierre, niet als de eerzuchtige, huichelachtige, bloeddorstige man, waarvoor de meesten hem houden, maar als moedig strijder voor een idee, dat de grondslag moest vormen voor bet geluk der menschbeid en Danton, de beginsellooze egoïst, die de zaak der revolutie dieude niet tot heil van zyn volk, maar uit zuiver eigenbelang. De eerste eenvoudig le vende, zjjne oogen steeds op het edel doelgericht soms kracht zoekend iu de eenzaamheid, de andere in vroolyk gezelschap zinnelijke genietingen najagende en het volk bespottende, dat hem aanbad. Ten De opbrengst der staatsinkomsten van Frankrijk in 1880 is ruim-168 milioen boren de raming ge weest. Hierin komen registratie en zegel voor 68.8, inkomende rechten voor 61.6, indirecte belastingn voor 81.2, poeteryen voor 3.9 en, de telegrafen voor 4.2alles millioenen franken. „Men moet echter erkennen,* zegt het Journal det Ddbaie, «dat de verhooging dhr inkomende rechten niet in alle opzichten een verblijdend verschijnsel is. Het' is nog steeds aan onze slechte oogsten der jaren 1878 en 1879, dat deze buitengewone verhooging der invoerrechten is toe te schrijven. Onze graanoogst van het jaar 1880 zal althans op één belangrijk punt beletten, dat wij in dit opzicht i^j. onvoldoende ah

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1