Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I il I I NQ 2563. 1881. BUITENLAND. BINNENLAND. LUST. I -w. Vrijdag 28 Januari. 'EGEN. andeerd NG. l il L I Bultenlaiidsch Overzicht. e De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. i* I Sterl. t zij op izetenen len door nde. ier min- COM- den be- lat PRO- f Leaning, DAG 26 af heden JEPIN I Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN Secretarie. 4 te Gouda. c I GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.50. gift van de Bovendien door ZEA. HIJ aatsen ten boven de ie deze win- een prijs of nnen hebben A. ,ap, op II 1880. gens 10 uur, uur. <rlogie. per persoon. rzitter. Secretaris. ADVEÈTENTIÉN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Als eene zeldzaamheid wordt ons medegedeeld dat by A. Blommendaal in de Komynsteeg alhier, niet* tegenstaande de hevige vorst, eene kip met een groot aantal kuikens zich in den besten welstand bevindt. GOUDA, 27 Januari 1881. De collecte voor de noodlydenden door den jongsten watersnood, gisteren alhier gehouden, heeft opgebracht de som van 2671.12, waaronder eene Loge alhier ten bedrage van 150. is door den Voorzitter ontvangen en reeds opgezonden een bedrag van 300>zijnde de opbrengst der tooneelvoorstelling gegeven door de vereeniging Apollo, Afdeeling „Uiterlijke Welspre kendheid.0 In de vergadering der Pomologiscbe vereeniging, Maandag te Boskoop gehouden, werd door het be stuur rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen dienstjaar. Uit Bk rekening bleelf dat De commisaie van het Noord-Amerikaansche Huis der Vertegenwoordigers, belast met het onderzoek van het plan betreffende het Panama-kanaal, heeft dezer dagen den voormaligen minister van marine, den heer Thompson, gehoord. Hij verklaarde zich tegen de toepassing der leer van Monroe en meende dat deze zaak volkomen behoorde tot de souvereiniteit der Republiek Nieuw-Granada, welker onafhankelijkheid door de Vereenigde Staten van Amerika gewaarborgd was. De heer Singleton, een van de leden der commissie, deelde mede, dat de zaak ia het aanstaande congres ter sprake zou komen. De Commissie was niet voornemens den aanleg op eenigerlei wijze te bemoeilijken. De rede, met welke de heer Gambetta Vrydag het presidium der kamer hervatte, was meer dan een uiting van den president der kamerzij droeg «enigszins het karakter eener troonrede. De redenaar wees er op, dat de kamer nog veel arbeids voor zich had, al was er reeds veel gedaan sedert de republiek, na October 1877, voorgoed was gevestigd. Het overbrengen der kamers naar Parijs en de amnestie zijn volbracht. De rechten van den staat tegenover de geestelijkheid zijn ge handhaafd. Er is zorg gedragen voor bet onderwijs, waarbij de absolute eerbied voor de vrijheid van geweten in de wet is geschreven en ruime mid delen zyn beschikbaar gesteld, waardoor een heer lijke oogst van mannen voor de toekomst is voor bereid. Veel heeft de kamer getoond over te hebben voor 0|>enbare werkenvoor spoorwegen, havens, wegen, kanalen. Het materieel van leger èn vloot werd aanmerkelijk verbeterd en aangevuld en de toestand van het daaraan verbonden personeel ver beterd. De tractementen der officieren werden ver hoogd, terwyl andere wetten om het werk der na tionale verdediging te voltooien bij de kamer aan hangig zijn. Al die arbeid is kunnen verricht worden, dank zij de bewonderenswaardige kracht van heid en spaarzaamheid in het land, waardoor sedert vijf jaren gaandeweg de belastingen zijn kunnen worden verminderd, terwyl de uitgaven stegen. Het recht van vergadering is geregeld, en eerlang zal de pers uit hare banden worden beiryd en zullen de vakvereenigingen wettelijk door de kamer worden erkend. Dit alles is verricht te midden van diepen vrede binnen- en buitenslands. „Vooral, zeide de heer Gambetta, in hetgeen het behoud van den vrede naar buiten betreft, kan men zeggen dat uwe eens gezindheid met de regeering en het land onveran derd was, ten spijt van ongegronde beweringen. De gansche wereld weet, dat de buitenlandsche po litiek van Frankryk geene geheime plannen of avon turen kan verbergen. Deze waarborg is gelegen in den vorm zelven van den republikeiuschen staat, w^ar alles afhangt van bet souvereine volk en van de democratie, in welker boezem de vrede naar buiten, waardig en sterk, tegelijk middel is en doel van den democratischen vooruitgang.0 Deze duidelijke verklaring van den heer Gam betta heeft een uituemenden in druk gemaakt. De correspondent van een der Londscbe bladen seinde u?t Parys„De zinsnede omtrent de vreedzame po litiek van Frankryk heeft onbegrensde voldoening gegeven en de openbare meening van grooten angst bevrijd.0 De heer Léon Renault stond op in de kamer en stelde voor admirable discours van den president te doen drukken en in alle gemeenten van Frankrijk te laten aanplakken. Het voorstel werd aanstonds aangenomen. Het zyn schoone da gen voor Gambettahet land toont met iedere verkiezing, dat het met hem opportunist wil zijn, en als hij bij eene plechtige gelegenheid den mond opent, hangt gansoh Frankrijk aan zijne lippen. De Kamer is begonnen met de4 behandeling van het sedert lang ingediende ontwerp op de drukpers, waarin deze van een aantal kwellende banden wordt ontslagen. Toch behoudt men nog enkele bepalingen, welke de periodieke pers buiten bet gemeene recht stellen. Men zal trachten die door amendementen op zijde te stellen. Over de hoofd beginselen is men het in de kamer vrij wel eenser moet een einde komen aan die tallooze drakpers-processen, die hoe genaamd geen nut slichten. De Kamer ging dadelijk met hare gewone voortvarendheid aan het werk, ver knoeide haren tijd niet te lang aan de algemeene beraadslagingen, doch vorderde in de eerste zitting reeds tot artikel dertien van de voordracht. De Mexicaansche regeering heeft dezer dagen het handels- en scheepvaartverdrsg opgezegd, dat zij in 1869 met Duitschland gesloten had. Zij vindt aan leiding tot dezen maatregel in de noodzakelijkheid, om dit verdrag aan eene herziening te onderwerpen, en dezelfde noodzakelijkheid doet zich voor ten op zichte van dergelijke verdragen met andere landen. De Nordd. Alg. Ztg. acht den maatregel zeer juist, want de bedoelde verdragen werden gesloten op een tydstip, loen-Mexieo nog in een zeer onzekeren toestand verkeerde ten gevolge van de onophoudelijke binnenlandsche beroeringen, waardoor aan de regee ring van het land groote moeielykheden werden be reid. Het blad hoopt, dat hst opgezegd verdrag weldra vervangen zal worden door andere bepalin gen, meer in overeenstemming met de behoeften der Mexicaantche republiek en bevorderlijk aan de ontwikkeling der handelsbetrekkingen tusschen beide werkzaam- landen. Toen de Engelsche Regeering het proces begon tegen de leden van de lersche Land liga, werd die handelwyze van verschillende zijden afgekeurd, omdat zy in de gegeven omstandigheden onpractisch was en tot geen resultaat kon leiden. Dinsdag werd dit be vestigd de jury heeft van 12 tot 8 uur gedelibereerd en in *t eind verklaard, dat zij het nimmer eene zou worden den rechter schoot tosn niet anders over dan de jury te ontbinden. Het recht krijgt op deze wijze veel van een komediemet een nieuwe jury zou het zelfde spel zich herhalen. Dat Parnell na den afloop van de zitting weder het voorwerp was van uitbun dige toejuiching, is niet meer dan natuurlyk. In hel Lagerhuis verlangde Gladstone den voorrang voor het ontwerp tot betere bescherming van personen en eigendom in Ierland. Dit voorstel werd door de Ieren bestreden. Het debat was zeer heftig. Biggar werd herhaal- delyk tot de orde geroepen en ten slotte verweet de „speaker" hem minachting tegenover hem, „speaker.0 Forster stelde daarop voor, Biggar gedurende deze zitting te schorsen. Met 160 tegen 80 stemmen werd dat voorstel aangenomen. De lersche leden stelden daarop de verdaging van het debat voor. Na langdurige discussie werd het voorstel met 269 tegen 35 stemmen verworpen. Toen stelde het lersche lid Gray voor de zitting te schorsen. Met 277 tegen 34 stemmen werd dit voorstel mede verworpen en daarop discussie over Gladstone’s voorstel hervat en tot 12 uur voortgezet. Toen stelde Byrne de verdaging van de beraad slagingen opnieuw voor. Gladstone verklaarde dat hij, met het oog op de taktiek der lersche leden, het Huis aanbeval de zitting te laten voortduren totdat de prioriteits-quaeslie definitief zou zyn beslist. Northcote ondersteunde dit advies. Het debat werd hervat en men voorzag dat het den ganschen nacht in beslag zou nemen. Morgen ten 11 uur heeft te Waddinxveen eene harddraverij plaats met paard en slede op het ijs, om fraaie prijs en twee premiën. De collecte voor den watersnood heeft opgebracht te Haastrecht 272.te Berken wonde 73.20; te Gouderak 174. -J Bij gunstig weder zal heden avond ten 7 ure een groote Sledevaart met fakkellicht plaats hebben, opge- luisterd door de muziek der dd. Schutterij te Gouda. De netto opbrengst zal geheel strekken ten voordeele van de noodlydenden door den Watersnood. HH. stalhouders, alsook verscheidene particulieren hebben hiervoor hnnne paarden met sleden kosteloos disponibel gesteld. Den volgenden weg zal worden gevolgd. De vaart begint bij het koffiehuis van den heer ten Cate en vervolgens Kattensingel, Hooge Gouwe, Westhaven tot de laatste brug, Oosthaven, Wijd straat, Markt (langs Bahlman), Tiendeweg, Bleekerssingel, Kleiweg, Markt (langs Gorissen) en vervolgens de Markt in d,e- rondte. Waarschynlyk zal in de tocht ook nog opgenomen wordende Lage Gouwe tot den heer Tbim, en dan daar de brug over en verder Hooge Gouwe, Turf markt en Markt.

GC | 1881 | | pagina 1