Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nq 2564. 1881. BINNENLAND. BUITENLAND. Zondag 30 Januari. )oorweg. 1 HEXMSGEIIXG. Bulteolaiidscli Overzicht. 1 880/81. en 2e KI.) TRECHT naar ENINGEN. I de departe- i, 12.50, 3.—, 18, 9—, 10.30. .15, 3.59, 4.20, 2.18,4.5, 4.23, 9.14. 16, 4.55,7.81. a 10.40, 11.50, 7.35,9.—. 3.25, 8.1,9.33. .41,-8.26,4.55, fegeveu ran bet bet oentraal- 30, 6.45, 9.7. 16, 8.28,6 35, .15, 12.9, 235, 9.27. 6.—, 8.25. 0, 10.30,11.45, 7.30,9.—. .42, 9.5. 10, 6.56. 2.20, 7.7. 18, 12.11, 2.38, 9.30. De BURGEMEESTER ran Gouda, gelet op Art. 7 der Wet van den 4n Julij 1850 (Staatiblad No. 37), regelende het KIESREGT, enz. noodigt de Inge zetenen dezer Gemeente nit, om, zoo zij eldera in de Directe Belastingen mogten zijn aangeslagen, daarvan, vóór den 15n February aanstaande, te doen blijken, door «verlegging van het Aanslag-Biljet of een uittreksel nit de Kohieren dier Belastingen; zullende tot de overneming dezer bewijzen, ter Plaatselyke Secretarie worden gevaceerd, dagelijks, van des voormiddag! 10 tot des namiddags 1 ure, met uitzondering ran den Zondag. Gouda, den 28 Januari 1881. De Burgemeester vournoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. 4.26, 9.39. 5, 9.39. .26, 6.—, 9.39. .34, 2.21, 4.26, 5. 9. IN en ’s HAGE, m ARNHEM. aanvraag van den heer vergunning tot aanleg Stoomtramweg tusecben .33. 2.41, 8.25, 4.55, i nog ingekomen een gift van 30.— voor de noodlijdenden, van bh. Brandmeesters hier ter stede. Tot voorzitter der Kamer van Koophandel alhier is herkozen de heer C. J. C. Prince, tot onder- voorzitter de heer D. Lulius van Goor. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Dinsdag den 1 Februari 1881, des namiddags ten 1 ure, ten einde te behandelen d' ^'t 188?**' tOt d" Gcmeentebegrooting ,00r,tel tot wijziging der begrooting van het Wees- en dülemoeseniershuis, dienst 1880. Het voorstel betreffende het bouwen eener nieuwe le Burgerschool voor meisjes aan het Veerstal. Het rapport betreffende de A. Kaptijn, te Woerden, om en exploitatie van eeneu Gouda en Bodegraven. Naar bet Fed. verneemt, wordt de Eerste Kamer in de derde week van Februari terugverwacht. De Tweede Kamer zal waarschijnlijk niet vóór Maart weder bijeenkomen Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen is ter vervulling der vacature, ont staan door het bedanken van den tegenwoordigen titularis mr. P. M. G. van Heea, aan de departe menten bet volgende drietal voorgedragen, de beeren mr. A. Kerdijk, W. J. van Gorkom en P. Bruyn. Het Utreckttch Dagblad meldt thans voor stellig dat door het Groot Oosten namens de gezamenlijke Vrijmetselaarsloges in Nederland, aan H. M. de Koningin van Engeland, en tevens aan den groot- meester-nationaal in Engeland, een adres gericht ia in het belang van de Transvaal. Het adres is geteekend door den Nederlandschen grootmeester- nationaal, Z. K. H. prins Frederik, en door den secretaris. Naar wij vernemen, zullen de nieuw gebouwde Koninklijke Stallen 15 Februari e. k. door het Rijk aan het stalbestuur des Konings worden opgegaven en 1 Maart daaraanvolgende voor den dienst van Z. M. in gebruik worden genomen. (D. Z.-H.) Dat het spreekwoord „Van uitstel komt afstel* niet altijd uitkomt, bleek Donderdagavond uit de gehouden sledevaart met fakkellicht, die echter niet van de vroegere Sledevaart-Commissie uitging, maar door de nlJtclub tot onderiteuning rwr «iarersscyendea* was op touw gezet. Geld was daarvoor niet aanwezig, de Commissie hing dus af van de welwillendheid der ingezetenen. De beeren G. B. van Goor Zonen maakten echter met het drukwerk kosteloos te leveren al een goed begin. De Commissie genoot vorder den steun van hoeren Stalhouders eu ook van verscheidene burgers, die in het bezit waren van paard en slede. Al dadelijk stootte zy bij een der eerste stalhouders het hoofd, zij liet zich daardoor echter niet afsohrik- ken, en ontving van alle overige stalhouders toezeg ging dat zij te half zeven present zouden zyn. Te 7 uren zette de stoet zich in beweging, opge luisterd door de muziek der dd. Schutterij, die daar voor kosteloos hare medewerking verleende. De navolgende heeren namen aan den optocht deel C. Kfulder, A. J. de Ruiter, A. Jonkheid, H. Kra mer en van den Berg van Stolwykersluis, allen stal houders, vervolgens de heeren Kranenburg, C. IJssel- steyn, C. van Eyk, A. Vos, F. S. Sparnaay, A. Moons, uit Bloemendaal, F. Weurman, Jaspers (uit de 3 Noteboomen,) Vermeulen, J. Omgert, J. Mulder, A. Jonkheid, uit Bloemendaal, en R. Slegt van Stolwy kersluis. Niet het minst zette de reddingboot voor den watert nood, onder kommando van kapitein Joosten en gejaagd door den heer Jaspers, aan den stoet luister by. Ook uit Stolwykersluis werd de Commissie nog verrast door een net verlichte boot. Op verschillende plaatsen werd Bengaalsch vuur afgestoken, hetgeen de enorme menschenmassa aller aardigst deed uitkomen. Jammer was bej^dat het G0UDSCHE COURANT. !-■. - •- I si w-gaes- ■si«« V aangekomen met 1400 man troepen, die terstond te- I is gen de Transvaal zullen oprukken. Generaal Colley telegrapneerda den 24sten als rolgt: „Korte marsch schoon weder. Het heet dat de Boe ren zich samentrekken om mij het hoofd te bieden.* Uit Basuto-land werd bericht dat de Basutos gebrek aan voedsel hebben en het vechten moede worden. Uit Petersburg wordt officieel bericht, dat generaal Skobeleff Geok Tepe op de Tekfe-Tutkomannen beeft veroverd eu den vyaud eene Zware nederlaag heeft toegebraebt, waarbij hij heel wat kanonnen en mu nitie heeft buit gemaakt. Een dépêche uit Parys meldt dat alle mogend heden het in beginsel eens zij» geworden over de laatste circulaire der Porte betreffende bet Grieksche vraagstuk, en dat thans over de wyze van uitvoe ring van gedachten gewisseld wordt. Volgens een telegram uit Weenen, door ld Tempt medegedeeld, is de stand van dit vraagstuk thans als volgt: „Waarschijnlijk zal geen gemeenschappelijke stap ge daan worden. Ieder ambassadeur zal afzonderlijk namens zijne regeering onderhandelen, en trachten van de Porte de grootst mogelijke concession te verkrygen. Griekenland zal met uitgenoodigd wor den om aan die onderhandelipgen deel te nemen; maar zoo zij tot een practistt resultaat voeren, zullen de mogendheden de uoodige etappen doen om de aldus vastgestelde grenslijn door Grieken land te doen aanuemen. Ondanks de ooriogszuebtige toebereidselen te Athene, voegt de dépêche er bij, gelooft men hier niet dat Griekenland de bestuiten van Europa zal braveeren. De Pruisische Landdag had Woensdag weder een stukje van den Cultnrkampf naar aanleiding van het bekende voorstel van Winthorst om het toedie nen der sacramenten en het Issan der mis geheel vrij te laten. Dat de heeren over en weer niets nieuws meer kunnen zeggen, tal niemand verwon deren zoo eenige quaestie uitgepraat is, dan is het wel de Cnllnrkampf. Opmerking verdient de mededeeling van den minister Puttkamer, dat er nog slechts 3 pCt. der gemeenten onbezet is etp de „geestelijke* nood derhalve zoo groot niet is, als de olericalen bewerende minister herhaalde overigens, dat de ultramontanen dat aan zichzelf te danken hebben, want waarom maakten zy geen gebruik van de wet vab Juli ll.P De beraadslaging zal worden voongezet; dan komt waarschijnlijk de motie aan de orde van de conservatieven, waarin wel verwerping van het voorstel van Windt horst wordt verlangd, maar tevens de wensch uit gedrukt, dat er een einde kome aan den Cultnr- kampf. Wanneer men dat leest, kan men zijn oogen nauwelijks geloovenimmers, de conservatieven durven zulk eeu motie niet voorstellen, zonder zich vooraf op de hoogte gesteld te hebben, of de Regeering er niets tegen heeft. En herinner u daarby den ophef, waar de strijd tegen het Vati- oaan is aanvaard, dan kan men zyn verontwaardiging nauw bedwingen over zulk een karakterloosheid. Of die stryd gewensebt was, daarover zullen de gevoelens steeds uiteenloopen, maar wanneer de kamp wordt aanvaard, dan moet men hem als mannen strijden. Eea later bericht meldt omtrent de Verdere be handeling dezer zaak het volgende: Het vooretel-Windthorst om de toediening der sa cramenten en het lezen der mis geheel vry te laten, is in den Praisischeu Landdag met een aanzienlijke meerderheid verworpen, nl. 254 tegen 115 stemmen. (Vóór stemden het centrum, de Polen, vier leden der Fortsohrittparty, 1 democraat en 1 secessionist.) Datzelfde lot van afstemming trof ook de motie van orde der conservatieven. Beide werden krachtig be streden van de zijde der nationaal-liberalen, voor welke Bennigsen optrad. Bismarck zal in den Landdag een groote rede voering houden over zyn belastingplannen eu wel by gelegenheid van het voorstel Riohter-Minnigerode over de belaatiugopheffing. GOUDA, 29 Januari 1881. By den Voorzitter der watersnoodoommissie alhier De drukperswet, waarover thans de Kamer in Frank rijk beraadslaagt, ofschoon nog 7 9 artikels tellende, is een groote vooruitgang op het gebied der vryheid. De voorloopige verklaring, de goedkeuring, do censuur, het zegel en de cautie worden afgesohaft. Het outwerp beperkt verder het gebied der verant woordelijkheid, door alle gevoelens, leerstellingen en strekkingen vry te laten. Aanzetting tot onge hoorzaamheid aan de wet, tot haat en verachting jegens de Regeering, enz., worden volkomen geïg noreerd. Slechts feiten bly reu strafbaarzoorechl- streeksohe aanzetting tot misdryren, oproerige kre ten, valscbe berichten, schending der openbare zede lijkheid en laster. Op bet punt der zedelijkheid is de nieuwe wet zelfs veel scherper dan de vorige; de voortbrengselen der pornographisoho letterkunde in het afgeloopen jaar gareu daartoe aanleiding. Geen schorsing, geen opheffing meeralleen moeten vóór het verschijnen twee proefexemplaren aan het ministerie van binnenlaudsche zaken en in de provin cie aan de prefectuur gezonden worden. Het eigen- lijke pers- en politiek vergryp wordt evenzeer in deze wet niet meer gekend; bij die zich daaraan schuldig maakt valt onder het gemeene recht; slechts waar het de straf geldt, komt de bijzondere wet in aanmerking. De dagbladen vellen over het algemeen oen gunstig oordeel. In de kamer is het ontwerp nopens het vervoer van postpakketten urgent verklaard. Floquet’s amen dement op de drukperswet, waarbij de geheels titel over de strafbepalingen eenvoudig wordt geschrapt, om alle persdelioten aan het gemeene recht te onder werpen, is naar de commissie van onderzoek verwe zen, dank zy de medewerking van de union répu- blicaine en de uiterste linkerzyde, die er een lang durige vergadering over gehouden hebben zonder tot «en besluit te komen. In de zitting, Dinsdag door het Engelsohe La gerhuis gehouden, hebben de lersohe Parlements leden weder ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegenheid, welke het reglement van orde hun biedt, om den parlementairen arbeid op te houden. Gelijk uit ons vorig nummer gebleken is, betrof het de prioriteit, door den beer Gladstone gevraagd voor het Wetsontwerp tot bescherming van leven en ei- gendom in Ierland. De zitting eindigde met de toestemming in het verzoek van den Premier, maar eerst nadat de lersohe leden middel hadden weten te vinden om de zitting 22 uren achtereen te laten duren. Al do ochtendbladen drukken hunne verontwaar diging uit over dit tooneel in het Lagerhuisdeze parlementaire «nacht brake rij. Zij vinden er natuur lijk aanleiding in om nogmaals aan te dringen op krachtiger maatregelen tot inuikiug van de tactiek der obstructie-mannen. .Het reglement van hel Huis dient nog zeer verscherpt te worden, willen (evenals de Timet zegt) de parlementaire instellingen niet ver lamd en tot eene bespotting gemaakt worden door een handvol gewetenlooze personen. Een telegram uit Durban meldde aan de Timet, dat het transportschip Enphralet Dinsdag aldaar is

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1