BINNENLAND. c De Effectenbeurs. Laatste Berichten. /Afloop van Openbare Verknopingen van Onroerende Goederen. POLITIE. IFOSTEIRgltTSlSr. 9 Taadalaging tot giatsrcu verdaagd. Het zijn niet slechte de Ierache parlementsleden die in de plan nen der regeering op dit punt verandering brachten, ook verscheidene liberalen drongen op uitstel aan, ten einde tekere afwezige afgevaardigden in de ge legenheid te stellen san het debat deel te nemen, l>it geldt vooral den heer Chsrlea Russell, wiens belangwekkende opstellen in Daily Telegraph en eene onlangs gehouden redevoering van grondige kennis met het onderwerp blijk geven. Niettemin heeft de heer Gladstone eene redevoering gebonden om het debat te resumeeren. Be bijzon derheden, welke hij mededeelde over de misdrijven en vergrijpen in Ierland, lokten herhaaldelijk hef tige protesten uit van den kant der home rulers en self van den heer Parnell, die bij deze gelegenheid lijoe gewone betadigdheid volkomen uit het oog verloor. De heer Gladstone vond intussohen bij de ge matigden volkomen instemming, vooral toen hy ver klaarde, dat de uiteonderingswetten niet ten doel hebben om de pachten in hunne billyke klachten te leur te stellen, maar slechts samenzweerders en boosdoenen af te schrikken, die de maatschappelijke beroering te baat nemen, om de overleveringen van het fenianitme voort te zetten. Groote belangstelling is gewekt door de redevoe ring van den heer John Bright, waarin deze uit stekende redenaar zijne politieke antecedenten en ziju langen veldtocht ter gunste van de hervormingen in Ierland in herinnering bracht. De spreker kwam daardoor als vanzelf tot de verklaring, dat hij zijne goedkeuring aan elke halven maatregel van agrari sche hervorming zou geweigerd hebben, en de be- teekenis van deze kraohtig uitgesproken verzekering is niemand ontgaan. Het is zeker dat de heer Gladstone zijn wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen op het grondbezit in Ierland op zéé broeden grondslag heeft gevestigd, dat alle goed- gezinden in het Parlement zich er mede zullen kunnen vereenigen. Aangaande het Turksch-Grieksche vraagstuk wor den in eene depêche uit Weeuen aan Ze Temps eenige bijzonderheden medegedeeld over den loop, dien de onderhandelingen waarschijnlijk zullen ne men. Den ambassadeurs zal worden opgedragen, oin ieder afzonderlijk uit naam hunner regeeringen te handelen, ten einde van de Porte te vernemen, hoever zy in hare coucessiëu deukt te gaan. Zoo dit maxium overeenkomt met de concessiën, welke de mogendheden voldoende achten om door Grie kenland aangenomen te worden, zhllen de noodige stappen worden gedaan om op deze schikking de goedkeuring van Griekenland te verkrjjgen. Mocht dezè poging mislukken, dan zullen de onderhande lingen opgegeven worden. Be mogendheden zijn het nog niet eens over het minimum der coucessiëu, die de Porte zal moeten doen, maar men gelooft algemeen dat de afstand van Lariaaa en Prevesa onontbeerlijk is, opdat de mogendheden met eenigen uitslag op goed gevolg te Athene werkzaam kunnen zyu. Tot dusver is er nog geen sprake van om Grie kenland tot deelneming aan de onderhandelingen uit te noodigen, maar het zou kunnen gebeuren dat de kabinetten, bij hunne gedachtenwisseling met Turkije, het noodig oordeelden om zich tevens met Griekenland in betrekking te stellen, en aldus de voorgenomen onderhandelingen den vorm eener bemid deling aannamen. GOUDA, 1 Februari 1881. Voor de noodlijdenden door den jongsten waters nood is nog bij de Commissie alhier ingekomen bij den heer Lulius van Goor 0.25, bij kapitein jhr, van Franokenberg 10.bij ds. J. B. Swaan 0.60 en in het kerkezakje bij de Luthersche Gemeente op 11. Zondag 10.— Naar wij vernemen zal de Algemeens Vergadering der «Gustaaf-Adolf-Vereenigiug" in Ootober van dit jaar hier ter stede worden gehouden. De heer M. H. Kluitman, rustend onderwijzer alhier, heeft tegen lo. April a. s. zija ontslag ge vraagd als Directeur der Rijks-Normaallessen te Gouda. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den Gemeenteraad was aan de orde bet voorstel van B. en W. tot het bouwen eener nieuwe le Burger school voor meisjes aan het Veerstal. Nadat een besloteu vergadering aan die zaak gewijd was, werd met algemeene stemmen besloten het voorstel aan te houden tot een volgende vergadering. In deze zitting werd den heer A. Kaptijn te Woerden concessie verleend tot aanleg en exploi tatie van een stoomtramweg tusschen Gouda en Bodegraven en de voorwaarden daarvoor vastgesteld. De Kerkeraad der Chr. Gereformeerde gemeente diende een adres by den Raad in tot ondersteu ning van het vroeger medegedeelde adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, tot afschaf fing der kermis. Zondag 27 Februari e. k. zal de Vereeniging „De Vriendschap» uit Utreeht hier ter stede (in de Schouwburgzaal der Sociëteit „Ons Genoegen") op voeren De Vodden haper van Pabus of de Moord aan de Pont-Nidf, drama in 9 Tafereelen en een voorspel. De rol van Jean de Voddenraper zal worden ver vuld door den heer Charlier, die in Utrecht reeds vele lauweren behaalde op het tooneel. Herhaalde malen trad hy daar met grooten bijval op en de Utrechtsche bladen roemdeD meer dan eens zijn na tuurlijk spel en boeiende voordracht. Velen onzer stadgenooten zullen daarom deze voorstelling met genoegen zien aangekondigd, de opbrengst waarvan strekken zal ten bate der algemeene armen van onze gemeente. De Algemeene Kerkeraad der Hervormde Gemeen te alhier maakt bekend dat bij vernieuwing aan de Stemgerechtigde Mans lidmaten de vraag moet woiden voorgesteld of zij den Algemeenen Kerkeraad machtigen om net recht tot benoeming van Ouderlingen en Diakenen en tot beroeping van Predikanten uit te oefenen volgens de bestaande orde; a dan of zij een Kiescollege verlangen. De stemgeregtigde Manslidmaten der gemeente worden in de gelegenheid gesteld, om zioh te verge wissen of hunne namen op de Kiezerslijst voorkomen, van af Maandag 7 Februari tot 12 Februari, telkens van des voormiddags ten 10 uur tot des namiddags 8 uur, in de Kelkekamer der St. Janskerk, waarna de Kiezerslijst den 19 Februari definitief zal worden vastgesteld en gesloten. Uit Capelle a/d. IJsel schrijft menDe heer O. Hoogendijk vierde gisteren zijn 90en veijaardag. Niettegenstaande dieu hoogen leeftijd behartigt hjj als wethouder, heemraad en kerkvoogd de aan die betrekkingen verbonden belangen dezer gemeente. Naar wjj vernemen, bestaai bij de Regeering het voornemen, binnen kort tijdsverloop de kleinere ge meenten, waar het minder drukke verkeer de kosten van een gewoon telegraafkantoor niet kan dekken, in het genot van telegrafische gemeenschap te stel len door den telefoon. i De Algemeene Vereen. Watersnood-commissiel te Arasterdam heeft een circulaire uitgevaardigd, waarin zij de sujrcommissiëu er op wijst„dat men slechts hen moet ondersteunen die| werkelijk noodlijdend werden ten gevolge van den watersnood. Leniging van rampen door watersnood toch is de taak der Watersnood-commissie, en niet de verzorging van gewone armen. En dan, dat de verleende of te verleenen onder steuning niet overdadig zij. Noodlottig zou het iu de toekomst kunnen werken, indien velen ten gevolge der hun verleende hulp thans beter en ruimer kunnen leren dan gewoonlijk in strenge winters. Voor allen dient goed te worden gezorgd, doch zoo, dat allen na het ophouden der ondersteuning naar huis en werk sterk blijven verlangen. Alleen dan toch zullen de liefdegaven rijkelijk blijven toestroomen, wanneer bij allen de overtui ging bestaat, dat het gegevene goed en niet overdadig wordt besteed." Het Hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren heeft met algemeene stem men besloteu een adria aan Z. M. den Koning te zenden, waarin bet dringend verzoekt, „dat het onze Regeering moge behagen bjj de Britscbe regeering die diplomatieke stappen te doen, welke baar het meest geschikt voorkomen om den uitgebroken oorlog in den aanvang te stuiten en de gerezen geschillen te beslechten door het herstel en de bevestiging van de onafhankelijkheid der Zuid-Afrikaansche Republiek. Het Hoofdcomité tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren heeft in zijn vergadering van Donderdag 27 Januari 11. besloten, een krachtig en dringend beroep te doen op den geldelijken steun zijner landgenooten. Niet alleen heeft het Hoofdoomité veel geld, zeer veel geld noodig, om te kunnen voortgaan met het uitgeven en verspreiden van kleine stukje ter voor lichting der politieke meening, vooral in Engelapd, om zoodoende tot herstel van de onaf hankelykheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek te geraken, maar bovenal zullen, iwi een bloedige strijd is uitgebroken, ruime toezendingen van geld tot leniging van de rampen, door den-oorlog veroorzaakt, dringend noodig zjjn. Met vertrouwen richt zich dan ook het Hoofd comité met bovenstaand verzoek tot zijn landge nooten,! die, wanneer voor een grootsch en edel doel een beroep op hun weldadigheid werd gedaan, Dooit achtergebleven zijn in het verleenen van geldelijken steun. Ook de geringste gave zal welkom zijn, terwijl behalve het Hoofdoomité ook de redactie van het Utr. Dagbl. zich volgaarne bereid verklaart, giften voor dit doel in ontvangst 1e nemen. Het Hoofdcomité richt bovendien tot de Neder- landsche pers het dringend verzoek ook hiervoor haar machtigen steun te verleenen, in de eerste plaats door het overnemen van bovenstaande oproeping. Namens het Hoo/dcomite', P. Harting, Voorzitter. H. F. Jonkman, Secretaris. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot „bevor dering der Toonkunst" doet een beroep op de leden en op alle kunstvrienden hier te lande, om de Maatschappij stoffelijk te steunen in de uitvoering van de nieuwe taak, welke de Algem. Vergadering tydens het gouden feest der Maa tscbappy het Hoofd bestuur opdroeg, de bevordering en veredeling van den volkszang in Nederland. Het Hoofdbestuur wenscht gevolg te geven aan het advies der commissie, die naar aanleiding van het besluit der 50n Algem. Vergadering over deze aangelegenheid een belangrijk rapport uitgebracht, concludeerende tot het stichten van meer normaal scholen tot opleiding van zangonderwysers. In de zeker niet ongegronde verwachting, dat een beroep op de milddadigheid onzer meervermogende volks- en kunstvrienden niet onbeantwoord zal blijven, waar het een zéé bjj uitnemendheid nationaal belang geldt, heeft het Bestuur van de Afd. Amsterdam der Maat schappij zioh bereid verklaardde proef te nemen met bet stichten van een schfiol in den hierboven aangeduiden geest. Naast zoo vele bier te lande in en buiten den kring onzer Maatschappij reeds bestaande Zangscholen, zal er gewis ook plaats zijn in ons Vaderland voor deze inrichting, die zich meer bepaald ten doelstelt de aeathetische ontwikke ling en de kunstvaardigheid van het onderwijzend personeel te verhoogen. Een vernieuwd beroep doelde op de bekende of fervaardigheid onzer landgenooten, zonder wier me dewerking het omvangrijke plan niet te volvoeren zal zjj f, brengt het Bestuur nog in herinnering r lo. dat de verzamelde gelden volgens besluit der jongste Algemeene Vergadering zullen worden ge stort in een Onderwijsfonds bestemd om iu de eerste plaats de meer gemelde kweekscholeu bjj de oprich ting te steunen 2o. dat het voornemen bestaat de Wet onzer Maatsoheppjj in die richting te wyzigen, dat blijvende en jaarlijks wederkeeremie bhten in dit Ouderwysfouds vloeien3o. dat het Bestuur der Amsterdamsche Afdeeliag reeds nu, ja reeds véér de Algemeene Vergadering zioh ernstig heeft bezig gehouden met de zaak, waarvan hier sprake is, door zich in aanraking te stellen met de plaatse lijke schoolautoriteit, ten einde in gemeen-overleg met deze het beoogde doel op de meest gewenschte wijze ten algemeenen nutte te bereiken4o. dat wel is waar het programma der op te richten kweekscholen, door meergemelde Commissie ontwor pen, in de laatste Algemeene Vergadering bijval heeft gevonden, doch geenszins als bindend regle ment definitief is bekrachtigd geworden, aangezien de Vergadering van oordeel was, dat aan de be trokken Afdeelingsbesturen bij het vaststellen van hun plannen de noodige ruimte moest worden gelaten. Bijdragen ten behoeve van het Onderwijsfonds der Maatschappy tot bevordering van Toonkunst zullen in dank outvangen worden door den alg. secretaris, den heer Dan. de Lange, te Amsterdam. De Staatscourant bevat een rapport van den minister van financiën aan den koning, betreffende het pen sioneeren van burgerlijke ambtenaren. Van. onder scheidene zijden, zegt de ministers wordt de bestaande pensioenregeling afgekeurd, ook na de wijzigingen, die daarin laatstelijk ziju gebracht. Mannen, wier wiskun dige studiën of in eigen werkkring verkregen erva ring aan hun oordeel gewicht bijzetten, hebben meermalen in openbare gescbriften op het onvoldoende van de bestaande wetgeving betrekkelijk de burger lijke pensioenen gewezen en de middelen tot ver betering daarvan in het breede besproken. Van de vele rechtstreeks belanghebbenden heeft een aanzienlijke deel zioh vereenigd tot een „Peusioenverbond", welks bestuur zich herhaaldelijk tot de regeering heeft gewend om te verkrijgen, dat de pensioneering vau burgerlijke ambtenaren voortaan uit 's rijks kas geschiede zonder voorafgaande bijdragen hunnerzijds en tevens, dat meer algemeen dan tot dusverre door wetgevende maatregelen, in het lot der weduwen en weezen van die ambtenaren worde voorzien." Laatstgenoemd punt was het voorwerp van een uit gebreid en grondig onderzoek door de staatscom missie, benoemd bij uwer majesteits besluit van 30- Jan. 1878, die dd. 24 Juli 1879 de eer had, uwe r majesteit haar uitvoerig en belangrijk rapport aan te bieden, dat sedert krachtens uwer majesteits mach tiging is openbaar gemaakt. Doch hiermede is slechts een deel verricht van het meer algemeene onderzoek, dat, naar het oordeel van den ondergeteekende, aan eene poging tot oplos sing van de bedenkingen tegen de bestaande regeling der burgerlijke pensioenen dien vooraf te gaan. Immers, ook wanneer met afdoende redenen kan worden aangetoond, dat de bestaande wettelijke pen- sioensregeliug grondige herziening vordertdat die regeling te groote geldelijke offers aan de ambte naren oplegt, en dat die offers niet in juiste ver houding staan tot de kans op voordeel, welke die regeling hun aanbiedt; dan zou toch de vraag over blijven, hoe daarin kan worden voorzien. De beant woording dezer vraag vordert eene uitgebreide studie, waartoe véér alles eene mate vau wiskundige kennis en van ondervinding in het vak der levensverzekering wordt vereischt, die de gewone organen der regeering niet bezitten. Doch nevens de wiskundige, eischt ook de economische en juridische zijde van het vraag stuk, alvorens aan ren regeling van het ontwerp kan worden gedacht, ernstig onderzoek en rijpe overweging. Het stelsel der wet van 9 Mei 1846 ten deele by latere wetten gewijzigd, zal (ook in verband met een terugblik op vroegere regelingen, die bier te lande sedert de oprichting van het ko- eningrijk der Nederlanden hebben gegolden) in zijn werking dienen te worden beoordeeld, en daartoe zal eene vergelijking noodig zijn vau de berekeningen, waarop dat stelsel ia gegrondvest, met de thans bekende of later met voldoenden grond van reker- heid te wachten uitkomsten. Voorts zal een over zicht dienen te worden gegeven van het jaarlijks klimmend bedrag der uitgaven, die tot nu toe ten be hoeve der burgerlijke pensioenen ten laste van bet rijk zijn gedaande oorzakeu dier toeneming zullen moeten worden nagegaan. Met deze gegevens voor oogen zullen alsdan iu de eerste plaats fip grond slagen van een deugdelijk pensioenstelsel voor de ambtenaren relve moeten worden opgespoord. Onder scheidene gewichtige vragen zullen zich daarbij voordoen. Sohieten vooral voor het wiskundjge deel van het nog te verriohten onderzoek de krachteo, die der regeering ten dienste staan, bepaald te kort, ook bet veld van onderzoek, dat bet economische en juri dische deel daarvan oplevert, is zéé ruim en met zéévele moeilijkheden bezet, dat de oudergeteekende in beiderlei opzicht voorlichting door kundige mannen allezins wenschelijk acht. Aan mannen, door kunde en ondervinding geschikt om de bovenomschreven taak tot een geweuscht einde te brengen ontbreekt het iu Nederland niet. De ondergeteekende heeft alzoo de eer uwer majesteit eerbiedig in overweging te geven, door bekrachtiging van ntvensgaaad ont werp van besluit tot dat eiiide, met ontbinding der staatscommissie, ingesteld bij uwer majesteits besluit van 30 Jan. 1878, eene nieuwe en meer uitgebreide staatscommissie in het leven le roepen. Te Rotterdam bestaat het plan om in 1882 bij gelegenheid dat daar de algemeene vergadering van de „Nederlandsche maatschappij tot bevordering van Pharmacie" zal gehouden worden een tentoonstelling te organiseeren op pharmaceutiscb gebied, welke bet volgende zal omvattenlo. allé apparateu, instru menten, utensiliën enz., zich bewegende op phar- maoeutisch gebied 2o. pharmaceutische praeparaten, chemicaliën, drogerijen3o. microscopische praepa raten, pharmacognostische verzamelingen (simplicia), herbaria, als behoorende tot de leermiddelen week-, maandbladen en tydsohriften, zieh bewegende op gbarmaceutisch gebied 4o. voorwerpen en geschriften, ijdragende tot de gesohiedenia der Nederlandsche pharmacie. Binnen- en buitenlandsche gegadigden zullen uit genoodigd worden hun artikelen te exposeeren, terwijl uitdrukkelijk verklaard wordt dat alle geheimmiddbleu, onder welken vorm zy zioh ook zullen voordoen, ten strengste geweerd zullen worden. Moest or.e eigen land het ongeluk treffen ia een oorlog gewikkeld te worden zoo schrijft de Huis vrouw ongetwijfeld zouden alle Nederlandsohe vrou wen zich beyveren om te doen wat plicht en roeping baar opleggen. Zullen zy zich onttrekken, nu niet het eigeu vadgrland hare hnlp noodig heeft, maar een volk dat aan het onze nauw verwant, is? In den Transvaal ontbreekt het aan voldoenden genees- kuudigen bijstand aan verpleging voor de gekwet- sten en aan alle hulpmiddelen voor de ambulance. Het verdienstelijk weekblad wijst hier in enkele woor den aan, hoe ruim het veld is waarop onze Neder landsche vrouwen, en meisjes in zake den Transvaal hulp kunnen brengen. Zelve de gewonden gaan verplegen, kunnen natuur lijk slechts zeer deinigener zjjn er echter die tot deze edele daad vitp zelfopoffering in staat geacht kunnen worden. ZuBen zij zich door haar Engelsohe zusteren laten beschamen? Maar ook de velen die daartoe niet in slaat zijn, vinden hier werk; er is zooveel noodig en het Oranjekruis doet een beroep op allenniet het minst op de hulp der vrouwen. Bij dragen, onder welken vorm ook, zullen der jonge vereeniging welkom zjjn. Voor eenige dagen stierf in het armenhuis te Osnabriick een reeds bejaarde vrouw, die een zonder lingen schBt naliet. Onder het bed verstopt vond men een zestig pond gouden, zilveren en koperen munten, die te zamen een waarde hadden van on geveer twee en dertig honderd mark. Onder ver schillende zaken die men eveneens onder de nalaten schap der door de stad onderhouden vrouw vond, bevonden zich ook een groote zak vol broodjes, twin tig portemonnaies en meer dergelijke zonderlinge voorwerpen. De vorst heeft in menige gasleiding een lek doen ontstaan. Dat men niet te voorzichtig kan zyn met het zoeken naar dergelijke lekken bleek dezer dagen te Parijs, toen een werkman er te dicht met een lucifer bijkwam. Een heftige ontploffing ontstond, zoodat het plafond der kamer naar beueden stortte en de werkman ernstig gewond onder het puin werd uitgehaald. Uit Nagasaki wordt gemeld, dat de eigendommen van het oudste in Japan gevestigde handelslichaam, de Nederlandsche Handelmaatschappij, den eersten December 1880 in publieke veiling zijn verkocht. Onder den inventaris der goederen komt ook voor de oudé Nederlandsche vlaggestok, die gedurende vele geslachten de driekleur op de voormalige fac torij te Desima heeft gedragen. Wellicht herinnert men zich by het lezen van dit bericht een dier in drukwekkende passages uit de leerboeken onzer jeugd, dat „toen de Fransche overweldiger Nederland uit de rij der natiën en van de kaart van Europa had weggeveegd, slechts in een uithoek van de wereld, op het eiland, Desima in Japan, de Nederlandsche vlag bleef wapperen". Sic transit gloria. De cl- gendommeu, bestaande in het woonhuis en groot steenen pakhuis, werden voor de som van 2200 dollars aangekocht door het Roomscb-katholieke I Zendelinggenootschap. Wie de gelukkige eigenaar werd van den vlaggestok, wordt niet gemeld. Vol- geus hetzelfde bericht zou de Handtlsmaatgehapij voornemens zijn, ook haar filiaaikantoor te Yoko- ma op te heffen. VEILING 31 JANUARI. Huis en Tuin-Turfmarkt H. 66 4176.k. G. C. Fortuijn Droogleever. Huis, Kömy'nsteeg K. 42 en 43 1160.k. J. Beumer. Huis, Verloren kost 440.k. J. van der Bruggen. Huis en Bovenhuis, Lange Dwarsstraat H. 164 en 154o 840.k. N. van Wijk. Huis, aldaar H. 153 710.— k. C. J. van Blokland. Huis, Zak L. 287 850.k. P. J. van Kersbergen. Idem, L. ?74 ƒ680.k. A. Grendel. Idem, L. 277 1160.— k. A. H. Kabel. Idem, Slapperdel, N. 223 720.k. J. van der Bruggen. Idem, N. 222 ƒ900.—k. A. van Vliet. Twee peroeelen Bouwgrond, Vierde Kade 330. k. A. Grendel. 1881. itrenTlRr XXII. Amsterdi stille week ligt achter oiKJmtrent feeste waarden valt weinig belMfnP^mftle te deelen. Ook de omzet van Amerik. sporen was veel beperkter. Binnenlandsche waabdkn. Staatsfondsen gingen iets achteruit, '/a a Premieleeningen. Voor Paleisloten valt een rijzing van IV». voor Amst. ƒ100.van ®/t te vermelden. Spooruegleeningen waren zeer stil. Aand. Cenlraal verminderden ongeveer 2 do. Exploitatiemy. 2V* booger. Industrieels maarden toonen eenigflfluctuatie; zoo stegen aand. Afrik. Hv. 3, en Stoomv. Java 2 daarentegen valt voor aand. Handelsmy. een daling van l'/a, voor do. Ned. Bank van 5 en voor do. Ind. Bk. van 3 te noteeren. Eukopeesche waarden. Staatsfondsen. Omtrent Oostwirykers en Russep valt bijna niets te vermelden; er was geen noemenswaardig versohil met de vorige week. De 6 Hong. Goudl: sloot v, .hooger. Ook Spanj. waren iets williger en zijn ongeveer 'Jg hooger. Xhü/o Portugeezen waren iets lager,6 °/0's daarentegen ongeveer °/0 booger. Turken '65 monteerden ook oen paar fractiën. Premieleeningen. De Russische waren log al ge zocht en ongeveer 1 hooger. Spoormegleeningen. Ook hier valt zoo goed als niets te vermelden. Russische vast Elizab. Gisela 1 hooger. Theiss-aand., Vlet. Em. en Fr. Oost. sp. circa 1 lager. Ameeikaanschï waarden. Staatsfondsen. In de speculatieve fondsen was eenige beweging. Oude Mexicanen sloten 1 hooger, doch de 64ers gin gen t/g achteruit. Columbianen verbeterden ruim 2 "/a. Ecuador P/j */o lager. Peru onveranderd. Spoormegleeningen. Zelfs deze fondsen, die gewoon lijk veel drukte veroorzaken, lieten zich in de vorige week niet uit hun kalme stemming brengen. Op lagere New-York-koersen volgden voor enkelen een daling. Chicago N.W. en Rocb Isl. waren 21/,. Clevel. en Micb. Centr. 2, Missouri en Erie-aand. l>/s. Illinois, Cairo St. Louis, Clevel. M. Vsrnon en Denv. Rio Gr. I °/0 lager. Canada's Cert., Elisab.- town en Pad. Memph. waren 1 hooger. Aand. Centr. Pacific waren in groote beweging, van 98 liepen zij terug tot 9 IJ/,, wel was er later weer eenige rijzing, doch zij sloten (na weer to( 96 ge klommen te zijn) op r ja Industrieele waarden. In Maxwell's wosAfftote achteruitgang op bet gerucht van gerecbtelijken ver koop. De aand. gingen 2'/j, de Iacomebonds 4 achteruit. Zaterdag was er echter in deze fondsen weer eenige rijzing. Prolongatie-rente31/, T. P.S. Heden ruimer handel en hoogere prijzen. Ned. Staatsfondsen '/s> aand. en gest' obl. Centraal Stoomv. „Java" ®/s hooger. Russen '/s Spanje '/s hooger. Oostenr. en Turken vast. Egypte '76 Peruanen (door buitenl. vraag) ongeveer 2% hooger. Mexicanen minder willig, oude sloten 266/,., nieuwe ongeveer 16 Vs. Van Amerik. sporen waren hoogerCairo St. Louis »/s. Denv. Rio Gr. l/«. Illinois Va, Oreg. Cert. 1, Pad. Memphis 4 'LlagerCanada's P/„ Erie Mich. Va- Maxwell's Inc. bnds. weer P/4 minder. Gevonden en aan het brnirau van politie gedepo neerd een KRUIWAGEN, een gouden OORBEL LETJE en een SLEUTELTJE. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aau oobe kenden, gedurende de 2e helft der maand December 1880 uit Gouda verzonden, en door tusschenkomst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen wed. Rietveld, Nieuwe Amstel; T. ter Lonw, Am sterdam-, mej. de Waal, Amsterdam; E. 8. van Gelden, AmsterdamJ. Wekdam, Zeldam de Jong, Zeldara REEUWIJK. de Bruin, Gouderak. WADDINXVEEN. C. Boss, Utrecht, BRIEFKAARTEN. G. DEKKER, 's GravenbageH. van Eek, 's Gra- venhage. De Directeur van het Postkantoor te Gouda, SIMONS. Parijs, 31 Januari. Bij de hervatting der dis cussie over de drukperswet hèeft de heer Ribot als amendement het artikel betreffende provocatie, het welk de Commissie had verworpen, opnieuw voorge steld. Zijn amendement ifbrdt met 849 tegen 114 stemmen verworpen. De minister Cazot verzocht der Kamer met aan- rang, het' artikel, houdende strafbaarstelling van provocatie van militairen, aan te nemen. Met 281 tegmi 138 stemmeu werd door de Kamer dit artikel aangenomen. Daarentegen verwierp zij het artikel, hetwelk byzondere straf bedreigt tegeu aanranding van den Preisdeut der Republiek en de voorzitters van den Senaat en de Kamer. Londen, 31 Januari. Door den minister Chil- ders werd medegedeeld, dat de geheele naar de Transvaal gezonden versterking, uit^KOl) man be staande, vertrokken is en meer di^pde helft dezer troepen reeds in Zuid-Afrika is aangekomen, terwijl de rest woór 10 Februari te Durban verwacht WQrdt. Vóór het uitbreken van den opstand b^gchikte generaal Colley over 4100 man, die echter over Natal en de Transvaal verstrooid waren. De Boeren zullen geheel naar de regelen vau beschaafde oorlogvoerende partjjen behandeld worden, ook wat betreft pet weder zijds uitleveren van gevangenen. Généraal Cotyey telegrapheert, dat de Boeren de gewonden humaan en vriendschappelijk behandelen. Het debat over de lersche uitzonderingswet wurdt vnortgezet? Men zegt dat de zitting wel den ganscben nacht zal voortduren.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2