Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ing. c k 1881. Nq 2567- BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag 6 Februari. ida. Buitenlandse)! «verzicht. r i tSTGk IWISSE- S. BOOT, I Ji' M lain, j iurneei$ l j EKIN'fc W fpf PATENTEN. LOTING Eerste Openbare Kennisgeving. f I' I 4 'i. in betrekking te staan tot 1.15, 3.69, 4.20, 2.18,4.5, 4.2S, rerder GOUDSCHE COURANT. innen worden bij den Heer ingen tot het .48 9.—, 10.30, J. ïi 4.26, 9.39. 56, 9.39. 1.26, 6.—, 9.39. 2.34, 2.21, 4.26, 16. f.9. EN en HAGï, en ARNHEM. 1. 10.40, 11.50, 10, 7.36, 9.—. 9 33 2.41, 8.26,4.65, 3?, 3.25, 8.1, 9-33- 2.41, 8.25,4 55, .25, 4.55, 7 81- - an te Gouda. 9.14. 1.16, 12.9, 235, 9.27. 6, 6.—, 8.26. 10, 10.30,11.46, 7.30, 9.—. 6.42, 9.5. .10, 6.66. -, 2.20, 7.7. .18, 12.11, 2.38, 8, 9.30. 1 KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda, brengen ter kennis van alle Pa- tentplichtige ingezetenen, wier namen voorkomen op de suppletoire registers voor bet dienstjaar 1880/81, dat de PATENTBLADEN in gereedheid en op de Secretarie dezer Gemeente verkrijgbaar aijn, wanneer zij zich daartoe persoonlek aaninelden, van den 7n Februari 1881 tot en met den 19u Februari daar aanvolgende, des voormiddags van 10 tot des na middags 1 ure (de Zondag uisgttouderd)zullende, overeenkomstig Z. M. besluit van 17 October 1820, de binnen dien lyd door lie belanghebbenden niet afgehaalde PATENTEN, «oor «eu Deurwaarder dek Directe belastingen, aan hunne buizen, tegen beta- ling van tien centen worden uitg^-eikt; de nalatigen vervallen ib eene boete van vijftien gulden, bijal dien (zij, aangevraagd wordende, ihun PATENT of «eu afschrift >au hetzelve niet dtunnen verloouén. Geuda, den'tn Februari 1881. G Burgemeester en Wethouders voornoêmd, V VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, 4 BROUWER. VOOB DE Nationale Militie. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS rau Gouda, voldoende aan art. 28 der Wet van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), en aan art. 20 van Zijner Msjesleita besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad uo. 46), brengen ter algemeens kennis dat de WTING der in bet vorige jaar voor de NATIONALE MILITIE ingeschrevenen, in deze Gemeente zal plaats hebben op DINSDAG den Isten MAART aanstaande dat de ingeschrevenen naar alphabetische orde op geroepen, zelve hun nommer trekken dat ook voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door ziju Vader, Moeder of Voogd terwyl dit bij bnnne afwezigheid, door den BURGEMEESTER of een Lid van den GEMEENTERAAD wordt gedaan; dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meenen te hebben, rich op voormelden dag, zullen moeten bevinden ten Raad hui» dezer Gemeente, en wel zij wier namen be ginnen met de letten A, B, C, D, E, F. G, H, I, J, K, L of M des voormiddaga ten 9>/a ure, eu die, wier namen aanvangen met de letterN, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, IJ of Z des voormid- dags ten ll1 ure. Dat op MAANDAG den 21 FEBRUARI 1881, van des voormiddags 10 tot 1 en des namiddags van 3 tot 5 ure, op het Raadhuis aanvraag kan worden gedaan tot bet opmaken der getuigschriften wegens BROEDERDIENST of van te ziju EENIGE WETTIGE ZOON, eu dat belanghebbenden, ten bewijze van volbrachte of werkelijke broederdienst daarbij moeten overleggen een panpoort, zakboekje of attest van dienst bij plaatsvervanging en zich moeten aanmelden vergezeld van twee met hen bekende, te goeder naam en faam bekend staande ingezetenen, die OP HUNNE VERANTWOORDELIJKHEID de vereisohte getuigenis kunnen afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen. Voorts, dat de beuoodigde bewijzen van werkelijke dienst of uittreksels uit het Stamboek, voor de belang hebbenden bij de betrokken korpsen zullen worden aangevraagd indien zij zich vóór de Loting vervoegen ter Secretarie dezer gemeente om de daartoe noodige opgaven te doen eu dat zij, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze, waarop de Loting is geschied, die kunnen in brengen bij de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, binnen Vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de Loting heeft plaats gehad, en wel bij een op ongezegeld papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk met de noodige bewijsstukken gestaafd, tegen bewijs van ontvang zal beboeren te worden ingeleverd bij den BURGEMEESTER dezer Gemeente, die hetzelve aan Gedeputeerde Staten opzendt. Gouds, den 4n Februari 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris BROUWER. De Engelschen zyn een practisch tolk, en daarom weten zij zich altijd te helpen. In de lersche ob struction had het regiemeat ran orde ran het Lager huis niet voorzien, maar toen den lerschen afge- vaardigden meer dan de volle maat van vrijheid van spreken was toegewogen, kwam men eenvoudig overeen om de beraadslaging voor gesloten te ver klaren en daarna het reglement van orde te her zien, ten einde voortaan op snellere wijze van de Ieren af te konten. Groot misbaar natuurlijk bij de Ierennieuwe pogingen tot vertraging, maar zonder succes. Woensdagavond zou het reglement van orde herzien worden. De Engelsche afgevaar digden zijn sterki» andere parlementen zou menig lid onder den langen duur der zitting flauwgevallen zyn. Nu het reglement van orde is herzien, zullen de lersche wetsontwerpen, althans die tot hand having der orde, wel spoedig afgedaan zyn. Latere berichten, per telegraaf ontvangen, doen zien, dat de behandeling van de nieuwe bepalingen in het reglement van orde aanleiding heeft gegeven tot een voorbeeldeloos onstuimige zitting. De Ieren bilden Gladstone niet toeetaan zyn reso lutie tegen de «obstruction" voor te lezen en vielen hem in de rede, nu eens vragend hem het woord te ontnemen, dan weder voorstelleud de zitting te verdagen. De miuiiterieelen maakten echter ditmaal korte wetten en de heeren, die de orde verstoorden, werden achtereenvolgens geschorst en met geweld verwyderd. Daar dit niet hielp en de overgebleven Ieren voortgingen met bet verstoren der orde, werd over al de Home Rulers de ban uitgesproken en het Huis gezuiverd ettelijke lersche leden, die het vermakelijk vonden op die wijze verwijderd ie worden, volgden het voorbeeld van de Home Rulers en toen eerst kon Gladstone rustig voortspreken. Ten slotte is met medewerking der conservatieven en in afwezigheid der lersche leden de voorgestelde resolutie aangenomen. Na de verdryving van Parnell uit het Lagerhuis hadden zyn geestverwanten een vergadering, waarin men een manifest opstelde aan het lersche volk, waarin de raad gegeven wordt alle stappen te vermijden, welke in strijd zyn met de constitutie, en verder tot geduld vermaand wordt. Het manifest is reeds verzonden naar Ierland. Al de parlementsleden, welke uitgedreven zijn, zouden gisteren de zitting bij wonen, daar de schorsing slechts voor éen zitting geldt. Terwyl sir G. Colley in zyn kamp versterkingen afwacht zijn in de eerste dagen omtrent de ge beurtenissen in Transvaal geen belangryke tydingen te gemoet te zien. Maar uit de Kaapstad en den Oranje-Vrijstaat komen berichten, die de zeer ge gronde onderstelling bevestigen, dat de zaak der Boeren daar algemeene deelneming wekken zou. Te Kroonstad, in den Oranje-Vrijstaat, is eene ver gadering gehouden, op welke werd besloten de Boeren te ondersteunen, door het zenden van paarden en vee. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat met de zooge naamde burgers, die tegen de Basuto’s zijn opge roepen, ernstige moeilijkheden ziju ontstaan. De meesten dezer burgers zijn Hollanders, en zij wei geren langer te velde te blyven. Ze beweren dat bun diensttyd om is en klagen bovendien over slechte behandeling. Velen hebben reeds het kamp ver laten en de anderen maken zich gereed dit voor beeld te volgen. Kolonel Carrington heeft geene middelen om de tucht te handhaven, «daar (zegt het telegram) slaan noch doodschieten is geoorloofd." Op 25 dezer komt het Kaapsche Parlement bijeen en men verwacht eene stormachtige zitting. In den Franschen Ministerraad was besloten, dat de minister-president zich niet mengen zou in de discussie der Kamer bij de interpellatie van den heer Proust ovev de buitenlandsche staatkunde der re- geeriug. Enkel de heer Barthélémy Saint-Hilaire zou het woord voeren. Indien de Kamer nu de staat kunde des ministers mocht af keuren, dan zou hij alleen aftreden. Deze voorzichtigheid is gebleken onnoodig te zijn. De interpellatie heeft in de grootste kalmte plaats gehad. De minister heeft zijn houding verdedigd, en zag ten slotte zijn beleid met algemeene stemmen door de Kamer goedkeuren. De Kamer van afgevaardigden heeft de commissie benoemd tot onderzoek van het wetsontwerp tot op heffing der bepaling in de wet van 1872, die de aanstaande geestelijken ontheft van den militairen dienst. De commissie bestaat uit tien leden der linkerzijde en uit een lid der rechterzijde. De meer derheid is van meening, dat de aanstaande geeste lijken moeten vallen in de tweede klasse van het contingent, en dat zij niet, gelijk de minister van oorlog verlangt, in vredestijd eenvoudig hospitaal- dienst zullen doen. La Paix, bekend als in betrekking te staan tot het Elysée, brandmerkt in weinig woorden den oorlog in de Transvaal. Het blad zegt, dat de nederlaag Van generaal Colley het Engelsche leger er toe brengen zal in Zuid-Afrika een oorlog voort te zetten, die even weinig gerechtvaardigd is als Frankrijke oorlog in Mexico was. GOUDA, 5 Februari 1881. De Goudsche ingezetenen bewijzen ook bij den watersnood van dit jaar opnieuw, dat zij gaarne het hunne doen tot leniging van den nood hunner land- genooten. Bracht de collecte hier een aanzienlijke som op, mocht Apollo’s voorstelling algemeene deelneming ondervinden, werden ook nog verscheidene particuliere giften direct aan de Hoofdcommissie van hier ge zonden, ook de binnenkort te geven tooneelvoor- stelling door hb. onderofficieren geniet veel onder steuning. Naar wij vernemen zyn reeds een 5ü0tal plaatsen voor die voorstelling genomen. Nog is voor de watersnoodlijdeuden bij het lid der commissie, lien beer A. van Veen ontvangen 2. De onlangs hier gehouden sledevaart heeft 22.8?^“ opgebracht voor de watersnoodlijdenden. Dezer dagen is aan Donateurs, Leden enz. verzonden het Verslag van den Toestand van het Zieken- en Weduwenfonds „Procidentia" te Gouda over 1879/80. De finantieele toestand der Vereeniging schijnt bevredigend. Het totaal der ontvangsten bedroeg 2578.94, dat der uitgaven 2431.50 zoodat een batig saldo aanwezig is van 147.44. Het Bestuur klaagt in het Verslag zeer over de tegenwerking, die het voortdurend ondervindt, doch overtuigd van het nut, dat de Vereeniging reeds heeft gesticht en nog steeds sticht, belooft het op den ingeslagen weg moedig voort te gaan en alles te doen om Procidentia meer en meer te doen bloeien. Wij lezen in de Provinciale Groninger Courant van 26 Jan. omtrent een concert te Groningen gegeven door het orchest der Harmonie aldaar het volgende, wat betreft mej. G. Koning die als soliste op dat concert hare medewerking verleende «Als soliste mochten wij het voorrecht smaken mej. G. Koning te begroeten. Zy debuteerde voor ons in het schoone en schitterende E-mol-concert van Chopin. Mej. Koning bezit een fraai talent en weet vooral daar met hare gaven te woekeren, waar zij gevoel in hare voordracht kan leggen. Dit toont in haar de kunstenares «von Gottes Gnaden" en wij zijn dan ook overtuigd dat eene schopne toe komst voor haar is weggelegd." Verder werd door

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1