Laatste Berichten. Haagsche Brieven. INGEZONDEN. :b- B^uYisr. Een goede tijding. ZPOLXTIE. MARXTBEBICHTEN. GOOda, 19 Februari 1881. Burgerlijke Stand. Gouda: Gouderak komen roor de aanstaande keuze ran: bestaande orde of kiescollegie. Morgen van 10 tot 3 uur is daartoe in de Kerkekamer der St. Janskerk gelegenheid. Zjj, die op het Becker-Quartett willen teekenen en door toevallige omstandigheden de inteekenlijsten niet aan hun huis mochten krijgen, wordt by dezen medegedeeld dat op de verschillende Sociëteiten ook lgsten zullen worden gelegd. Het schoenmakers zieken- en begrafenisfonds «Help u zeiven* hield den 31 Jan. 11. hare gewone jaar- lijksche vergadering tot het doen van rekening en verantwoording. Uit het verslag bleek dat het ledental sedert de oprichting tot,50 geklommen is. Aan coutri- butie werd ontvangen ƒ241.50 en aan ziekengeld werd uitbetaald 62.50, zoodat na aanvulling van het waarborgfonds een voordeelig saldo aanwezig was van 136.Daar bet reglement nu bepaalt, dat het waarborgfonds niet meer dan 500.mag bedragen, en de overige gelden onder de leden moeten verdeeld worden, werd hieraan gevolg gegeven. Werden onze lezers in het vorig nr. van dit blad door het hoofdbestuur van het Roode Kruit nitgenoodigd giften te zenden tot het verleenen van hulp aan de zieken en gekwetsten der strij dende partgen in de Transvaal, onder de advertentien in dit nr. is er een van het Comité te Couda, waarop wij de algemeene aandacht vestigen. Wg zijn het geheel eens met ,'t Bestuur waar het zegt, dat aanbeveling der zaak overbodig is. Wel is eerst onlangs een beroep gedaan op den Göud- scheu weldadigheidszin ten behoeve van de Waters noodlijdenden, welk beroep op znlk een roiale wijze is beantwoord, maar het Igdt geen twijfel of menigeen in deze stad zal| ook thans bereid zijn een penningske te offeren vooreen zoo goed en zoo liefderijk doel. HH. MM. de Koning en de Koningin hebben over lb81 wederom eene subsidie toegekend voor de schilderkunstaan den heer J. H. Scheltema te Gouda. In de zitting der Botterdamsohe Arr. Recht bank van Dinsdagmorgen stond o. a. terecht J. v. d. V., oud 52 jaar, sjouwer te Gouda, bekl. van oplichting en bedelarijbekl. had nl. de vrijheid genomen voor den vuilnismaa te Gouda, nieuwejaar te gaan wenschen en die gelden ten eigen bate aan te wenden. Risen 2 maanden gev. cell. In bovenstaande zaak over 8 dagen uitspraak. Heden is alhier voor bedelarij aangehouden de varensgezel D. M. gedomicilieerd te Amsterdam. In de heden gehouden zitting van het Gerechtshof te 's Gravenhage stond terecht J. C. v. V. verlaten hnisvrouw van H. W. S. te Gouda, beschuldigd van valaohheid in negen onderh. geschriften. De be schuldigde werd' verdedigd door Mr. J. van den Brandeler, Advocaat te 's Gravenhage. Heden morgen is aan den Fluweelen Singel het wiel van een aangespannen karretje afgeloopen, waardoor het is omgeslagen de boom gebroken en door den schrik is het paard op den hol gegaan met een stuk van den boom achter zich, doch werd spoedig gevat. De vrouw die in het karretje gezeten was had geen ander letsel bekomen dan een kwetsuur aan haar voorhoofd. Dinsdag namiddag had de schippersknecht Adrianns van Leeuwen, wonende alhier, het ongeluk, ter wijl hjj werkzaam waa op een aakachip, in de Achter haven te Delfthagen te vallen. Hij verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen zekere J. H. Berens te hulp kwam. Met groote inspanning gelukte het dezen hem aan den wal te brengen doch men vreest dat de drenkeling er het leven niet van afbrengen zal. Mej. M. L. Rietbergen gemeente-vroedvronw te Reeuwijk is op haar verzoek door den gemeenteraad ontslagen tegen 1 April a. s. Op initiatief van ds. Ham, oorrespondent van het Roode Kruit te Boskoop, heeft zich eene commissie gevormd om gelden in te zamelen ter ondersteuning van genoemde Vsreeniging. Dinsdag werd te Capelle a/d. IJsel het lijk opge graven van een SOjarig gehuwd man, die onlangs plotseling overleed. Er schijnt vermoeden van ver giftiging te bestaan. Wederom heeft te 's Hage eene inbraak plaats gehad, en wel op het Spui in de Nieuwe Kerk. De inklimmen hebben in de consistoriekamer van het kerkgebouw duchtig huisgehouden, daar verschillende deuren vreeselijk beschadigd en eenige kasten op de meest ruwe wjjze opengebroken. Uit enkele der offer- bussen is hét geld medegenomen, hoewel na de onlangs gehouden lichting, met geen aanzienlijk bedrag ge- vc'd. Ook is een doosje met eenig zilvergeld ontvreemd. Maandag 11. hebben leerlingen en oud-leerlingen van den hoogleeraar van Oosterzee, wier tolk dr. Kruyf uit Groningen was, den feestvierenden boog- leeraar een monumentaal zilveren vrouwenbeeld aan geboden, voorstellende de Godsdienst, rustende met de eene hand op een opengeslagen Bijbel en hou dende in de andere hand het kruis met een vaandel, waarin de oud-christelgke naamoijfers zgu aangebracht van Christus-Koningachter en naast bet beeld zijn de titels aangehaald van de hoofdwerken van den hoogleeraar. Een opschrift, luidende„Viroclarissimo Johanni Jacobo van Oosterzee per XL annoe optime de ecclesia merito gratissimi discipuli", vertolkt op eenvoudige wijze de bedoeling van het geschenk. Rondom het beeld is eene guirlande in goud aan gebracht, houdende de wapenschilden der gemeenten welke de jubilaris achtereenvolgens gediend heeft Eemnes, Alkmaar, Rotterdam, Utrecht, het laatste natuurlijk gevat in de Sol Justitiae, om daardoor de vereeniging van evangeliedienst al» akademieprediker en hoogleeraars-ambt aan te duiden. Het geschenk ia vervaardigd in de fabriek van de heeren van Kempen en Zoon, te Voorschoten. Een koninklijk besluit van 27 Januari jl. erkent, dat het billijk ia, aan officieren, wien in het belang van 'sRijks dienst, eene andere standplaats wordt aangewezen, schadeloosstelling voor verhuiskosten toe te kennen. Naar aanleiding daarvan is o. a. bepaald, dat aan officieren van de landmacht, aan wie, in tgd van vrede, eene andere vaste standplaats wordt aange wezen, als schadeloosstelling voor verhuiskosten eene geldelijke vergoeding wordt toegekend, berekend naar den afstand tusschen de oude en nieuwe standplaats. De minima bedragen voor ongehuwdenluitenants 18, kapiteins en hoofdofficieren 24. generaals 33 j de maxima onderscheidenlijk 32, 44 en f 77 de minima voor gehuwden of weduwnaars met kinderen luitenants 38, kapiteins en hoofd officieren 53, generaals ƒ66; de maxima on derecheidenlgk ƒ77, ƒ110 en ƒ143. Gaat de verplaatsing gepaard met bevordering in rang, dan wordt de vergoeding slechts voor de helft genoten. Aan tjjdeljjk verplaatste officieren wordt zoowel bg het verlaten van de vaste standplaats als bij den te rugkeer daarheen, geldelijke vergoeding toegekend van hoogstens drie vierden van de sommen, bg defini tieve verplaatsing vastgesteld. Dit besluit is in werking getreden met 1 Jan. jl. en is ook van toepassing op het vaste kader van het koloniaal werfdepot. Met Hoofdcomité van het Roode Kruit heeft, onder dagteekening van Dinsdag, de volgende circulaire uit gevaardigd „Als een vervolg op onze circulaire dd° 3 Februari jl., no. 2417, is bet ons bijzonder aangenaam u te kunnen meaedeelen, dat door de meest welwillende medewerking van Z.Exc. den Minister van Buiten- landsche Zaken van de Engelsche Regeering het bericht is ontvangen, dat de onzijdigheid van het Nederland- sche Roode Kruit door de Britache autoriteiten in Afrika zal worden erkend, en dat de aan de gewonden en zieken van beide in de Traosvaal atrijdvoereude par tijen te verleenen hulp, van de zijde dier autoriteiten de noodige medewerking zal ondervinden, en met erken telijkheid zal worden ontvangeo. Dientengevolge ia tot het werkdadig optreden der Nederlandsehe vereeniging van het Roode Kruit be sloten, en daarvan voorloopig aan u en verder in de Staate-Conrant en andere dagbladen mededeeling gedaan. De voorbereidende maatregelen tot het oprichten van een comité van het Roode Kruit aan de Kaap hebben tot een gunstig gevolg geleid. Het is den heer G. Mijburg, Nederlandsch consul- generaal voor alle Britaehe bezittingen in Zuid-Afrika gelukt aan ons verzoek tot het opriohten van een oomité van het Roode Kruit, in vtrband met de Nederlandsohe Vereeniging, te voldoen. Voorloopig is door bet Hoofdcomité eene som van 1000 pond sterling ter bescbikkiug van dit Comité gesteld. Langs telrgraphisohen weg wordt verder onderzocht in welke behoeften zal moeten worden voortien. Het Hoofd- Comité voornoemd Generaal Dn Stüim. Voorritter. Dr. Cabstik, Secretarie, Naar men vermeent ia in het hoapitaal te Batavia een ourieuse ontdekking gedaan omtrent de oorzaak van een oogziekte, die in de laatste tijden bg een 16tal soldaten aan het linkeroog was voorgekomen en waarom reeds verscheidene finaal voor den dienst waren afgekeurd, als hebbende de staar. Dr. Kunert, off. v. gez., onlangs van verlof uit Europa terug gekeerd, waar hij sicb bijzonder op oogheelkunde heeft toegelegd, is tot de ontdekking gekomen dat die kwaal in het linkeroog opzettelijk opgewekt was. Het is namelgk een in de heelkunde bekende raak, dat door een zeer voorzichtige punctie op een zeer beperkte daartoe geschikte plaats in het oog tot een zeer beperkte diepte, een operatie, die binnen eea speelruimte van zes milimeters beperkt is om wet te gelukken en dus een zeer geoefende hand eischt, een ontsteking kan uitgelokt worden, die overgaat in de staar, een kwaal, die door de bekende operatie van katarakt-liohting weer te genezen is. Dr. Kunert heeft nu ontdekt, dal, hoe onwaarschgolgk ook, deze operatie door een niet deskundige op een zeker aantal militairen, die van den dienst ontslagen willen worden, is toegepast. Wie deze handige be- nadeeler valt den lande is, is niet ontdektwet dat sommige der zieke oogen de lidteekentjes droe gen van lichte puncties op verkeerde plaatsen, alsof men eenige malen de proef vergeefs genomen had. Na deze ontdekking zal het verschijnsel wel niet meer voorkomen, want de aldus aan een oog blind gemaakten worden nu niet meer ontslagen, maar by de artillerie nan grof werk gezet, tot tgd en wjjle de kwaal rijp is geworden om door een tweede operatie verholpen te worden. Voor de Begrafenisvereeniging te Amsterdam, die zich voorstelt met een kapitaal van 250,000 do verouderde wgze van begraven te doen vervangeo door*degelijke en tevens sierlijke begrafenissen, zjjn kostbare lijkkoetsen in de maak, enkele van 250(4, het stuk, met spiegelglas en in keurige trekening Oostenrijksch model, ter vervanging der open bakken, waarin de begrafenissen thans geschieden. Voor de tuigen der paarden wordt een soort wed strijd gehouden, waarbg de eerste leveranciers het beste rerloonen wat zg in staat zijn te leveren. Maandag avond bevond zich iemand uit Alphen te Tilburg in eene herberg, waar hjj na te veet drank gebruikt' te hebben in slaap viel, Bjj zijn ont waken miste hg zijn gouden horlogie met ketting en eene portefeuille met eenig bankpapier. Door de zorgen van de politie werden de dieven spoedig ge arresteerd. Het gestolene werd nog grootendeels bg hen gevonden. Zij hebben hun misdrijf reedt bekend. Men meldt uit Tilburg van 2 Februari Toen de heer A. M. Canters, burgemeester van Oisterwgk, gisteren avond van bier naar huis wilde keeren had hjj het ongeluk onderweg naar het station te struikelen, met het ongelukkig gevolg dat de punt van zjjn parapluie hem in het linkeroog drong en dit geheel verscheurde, waarop een hevige bloedstor ting volgde. Men braeht hem naar het woonhuis van zgnen zwager, waar hjj in den afgeloopen nacht overleed. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dageljjks de sterflgst ver meerderen, is de longteering zeker de meest alge meene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden en moest zg haar taak beperken om het ljjden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen tgd te verlengen, 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijden aanraadt, een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brongen, zoo mogelgk in de nabgheid van dennenbossehen, waar van de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot de zulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, die een harsachtig product is van de dennen, een teer merkwaardigtn en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken, op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoud heid kan in een bronchitis ontaarden, 't Is der halve natuurljjk, dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van be- diene, zoodra men aanvangt te hoesten. Deze aan beveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borst- ljjders geheel onbewust zjjn van hun krankheid en slechts meenen, dat te ten zware verkoudheid of lichte bronohitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zjjn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teer water. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, die men tweemaal per dar schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van teer scherpen en onaangenamen smaak. Tegenwoordig vindt men bg alle apothekers, onder den naam van „Goudron de Güyot" een zeer geconcentreerde teer- likeur, die u in staat stelt om onmiddellijk op een gege ven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van vrij aangenamen smaak. Men doet één of twee theelepeltjes van genoemde teerlikeur in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke be- standdeelen der teer bezwangerd en van zoo geripgen prijs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Boven dien is bij iederen flacon een uitvoerige gebruiksaan- wyziging gevoegd. Het de „Goudron de Gl'VOT" zgn proeven ge nomen in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Güyot heeft tevens kleine capsules ter groote van een gewone pil vervaardigd, die onder een enveloppe van zoete gelatine zuivere Noor- weegsche teer bevitten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of drie teercapsules van Güyot, genomen «en oogenblik voor dat men gaat eteif, vervangen gemakkelijk het ge bruik van teerwater. Iedere flacon bevat zestig capsu les. Ditis voldoende om te bewijzen, hoe goedkoop het gebruik is der capsules van „Goudron de Güyot": Vijf tot zeven en een halve cent daags. Wanneer een verkoudheid verouderd is of wan neer men het effeot wil bespoedigen, kan men de teercapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bg 't eten en 't naar bed gaan neemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkooksels, pdtesen siropen, en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende werking. Mijnheer de Redacteur! Toen ik in myn vorigen brief een verhaal gaf van de zonderlinge manier, waarop men in Berkel en Rodeurijt een raadslid gekozen verklaarde met al de daaraan verbonden bizonderbeden, beloofde ik op die zaak later te zullen terugkomen. Ik doe dit thans met de mededeeling der in deze zaak genomen beslissing van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hollaad, 'waaruit uwe lezers zullen bemerken, dat de feiten, waarop die beslissing rust volkomen daselfde zgn als die, welke ik in mijn vorigen brief afohaalde en voor wier juistheid ik instond. De beslissing luidt aldus: De Gedep. Staten der Prov. Zuid-Holland, Gerien een adres van P. van der Burg Jan., lid van den Raad der gemeente Berkel en Rodenrijs, dd. 2 Jan 1881, 'in beroep komende tegen bet besluit van den Baad dier gemeente van den 2listen Deo. te voren, waarbg Jacob van Maunekes als lid van dien Raad ia toegelaten; Gehoord het verslag door den Rapporteur te dezer zake nitgebraoht in de openbare vergadering van den llden Januari en hetgeen in die vergadering werd aangevoerd door den gemachtigde dea appellants, mr. E. L. van Emden, alsmede door den gemaohtigde van den Raad van Berkel en Rodenrijs, P. J. van der Burgh Jr., burgemeester dier gemeente; Overwegende, dat de gemeenteraad van Berkel en Rodenrgs in zjjne vergadering van den 29sten Dec. 11, als lid van dien Raad heeft toegelaten Jaeob van Mannekes, die ah geloofsbrief overlegde een prooes-verbaal van stemopneming eener eerste stem ming dd. 20 Nor. 1880, volgens hetwelk eene her stemming moest plaats hebben tnaecben hem en A. Moons en dat eener heistemming de dato 4 Deo. 1880; dat volgens dit laatste prooes-verbaal ia de bos zgu bevonden 117 stembriefjes, overeenkomende met bet getal opgekomen kiezers, waarvan twee van onwaarde zgn verklaard, ah zgnde blanco ingeleverd, terwgl op Jaoob van Mannekes 58 en op Andries Msons 57 stemmen waren nitgebraoht dat dit besluit van den Rami van Berkel en Ro denrijs tot toelating van Jaoob van Mannekes als lid van dat collegia door dea appellant wordt be stredes, op grond dat in de bos zonden gevonden zgn 118 stembriefjes, en het briefje, hetrielk zieh boven het getal der opgekomen kiezers in de bus bevond, van invloed heeft knonen zgn op den uit slag der stemming; dat door den burgemeester der gemeente Berkel, gemachtigde van den Raad, en die ala Voorzitter van het stembureau aan de opname der briefjes deelnam in de openbare vergadering verklaard werd, dat er 118 biljetten in de bus waren geweest; dat nadat een oningevuld stembriefje ter zijde was ge legd, omdat het een ander ook oningevuld stem briefje omvatte, geoordeeld is, dat er werkelijk slechts 117 biljetten konden worden geteld; dat, nadat twee briefjes van onwaarde waren verklaard, omdat zg niet ingevuld waren, beslist is, dat, vermits van de overige 115 stemmen er 58 waren nitgebraoht op Jaoob van Mannekee en 57 op A. Moons, over welke personen de herstemming liep, Jaoob van Mannekes, als hebbende de meeste stemmen op zioh vereenigd, de gekozene was; Overwegende, dat ten onrechte door het stembnreau een stembriefje, al was het ook oningevuld, is ter zijde gelegd, omdat het met een ander stembriefje was ineengevoegddat toch de wetgever in art. 61 der kieswet niet gewild beeft, dat enkel het bui tenste briefje zou worden medegeteld en van on waarde verklaard, maar al de aldus ineengevoegde briefje» dat alzoo 118 stembriefjes, zijnde één meer dan het getal der kiezers, die stemden, in de bus aan wezig warendat het verschil tusschen het getah der iu de bus gevondene briefjes en dat der kiezers die stemmen, geacht moetworden op den uitslag van invloed te hebben kunnen zgn dat toch, wanneer het getal stembriefjes wordt gesteld op 118, waarvan drie van onwaarde, de 115 geldige stemmen over de twee in herstemming be grepen personen wareu verdeeld in de verhouding van 58 en '57; dat echter het briefje, hetwelk het verschil heeft te weeg gebracht, aan Jacob van Mannekes de meeste stemmen heeft kannen verschaffen, die bij anders niet zou gehad hebben Gezien art. 33 der wet Tanden 29sten Juni 1851 (Stil. no. 85) en artt. 66 en 70 der wet van den 4den Juli 1850 (Stht. no. 37); Hebben besloten Het besluit van den Raad der gemeente Berkel en Rodenrijs van den 29sten Dec. 11. tot toelating van J. van Mannekes als lid vau dien Raad te vernietigen. De grond dezer mijns inziens juiste beslissing ligt in de bekentenis van den Burgemeester ter ge legenheid van de openbare behandeling van het be roep op Gedeputeerde Staten, dat werkelijk 118 stembriefjes in de stembus gevonden waren niet tegenstaande het prooes-verbaal van stemopneming slechte 117 stembriefjes aangeeft. Aan de nienwe, onlangs ingevoerde^ tnanier^an procedeeren bij 't collegie van Gedeputeerde Staten ts het te danken dat deze ongeldige verkiezing ver nietigd is; zonder deze wgze van procedeeren zou de Burgemeester vermoedelijk niet gehoord zijn ge worden doch enkel op het authentiek proces-verbaal van stemopneming het gegrond beroep ongegrond zgn verklaard. Aan de Leden van het Departement „Gouda" der Maatschappij, tot Nut van 't Algemeen. Binnen kort zal ook het Departement „Gouda" een keuze moeten doen uit het vanwege het Hoofd bestuur ingediende drietal tot benoeming van een Algemeen Secretaris. Men" «bet dat daarop voor komen de heeren mr, A. Kerdjjk, W. I. van Gorkom en P. Bruyu. Alle drie de heeren staan gunstig bekend èn wat betreft bekwaamheid, èn wat betreft kennis, èn wat betreft karakter. Alzoo is de keuze hoogst moeielgk. De meest bekende is zeker mr. Kerdgk. Ala secre taris van Volkeonderunjt ging hjj het land door, overal vooidraobten houdende en pleitredenen ten gunste van de onderwijszaak. Op allerlei plaatsen en plaatsjes be steeg bg den katheder en over zgne welsprekendheid ging sleohts ééae stem op van bewondering. In de Vragen det Tjjde schroeft bg voorts verschillende stuk ken op economisch gebied, die een zeer gunstig idee gaven van zgn kennis, ontwikkeling en ijver. De heer van Gorkom ia minder bekend. Toch werd zgn ,naam met lof genoemd toen hg, door Burgers overgehaald, naar Afrika vertrok en even eens toen hg, na al hetgeen daar voorgevallen was, vandaar weder terugkwam, terwgl hg nn school opziener ia in Leiden en ook voordrachten houdt over de Transvaal. De heer Brnyn is het minst, ja bg de groote massa van de Nateleden in het geheel niet bekend. En toch zal de vraagWie moet algemeen secre taris worden f volgens schrijver dezes, op deze wjjte worden beantwoordDe heer F. Brnyn. Waarom F De sehoone wgze, waarop de twee andere heeren voordrachten honden is uit den aard der zaak geenc aanbeveling voor dete betrekking. Gold het de op richting eener nienwe Maatschappij, waarvoor pro paganda moest worden gemaakt, die moest worden geintrodneeerd aan de bevolking vap Nederland voorzeker de heeren Kerdgk en van Gorkom zouden in de eerste plaats in aanmerking moeten komen om het land af te reizen en in groote en kleine gemeenten met krachtig woord en klemmend betoog de Maat- sohappij te doen kennen in haar volle waarde. De üaattchappij tot N*t tan 't Algemeen is echter gevestigd, overal bestaan Departementen en nu is de heer Bruyn de eenige der drie heeren, van wien men veel, dat hg een goed Secretarie zgn zal. Immers het Hoofdbestuur zegt zelf in zgn missive, dat hg van af 1877 werkzaam was aan het Secreta riaat. Hg was vier jaar achtereen de rechterhand van den heer van Hees, hjj vervulde diens plaats, deed veelal diens werk en is volkomeu vertrouwd geraakt met de eisohen der betrekkiog. Was het aan 't Hoofdbestuur gebleken, dat hjj niet geschikt was voor Secretaris, het had hem niet op het drietal geplaatst. Nu hij daarop voorkomt, is hij geschikt geoordeeld, dij paart alzoo aan de noodige ervaring de noodige geschiktheid zoodat er alle reden is om tot Secretaris te benoemen den beer Bruyn. Het is te hopen, dat de Goudsche Nutsleden dit zullen inzien en in de eerstdaags te houden ver gadering met groote meerderheid zullen kiezen den heer De Geudtche Courant van Woensdag 9 Febr. braoht ons een goede tijding. Het comité, dat ons vroeger zoo vele hoogst genotvolle toirétt verschafte, doch dat in de laatste jaren niets meer van zich deed hooren, geeft weder teelten van leven. Blijken» het stuk van den heer d. S. zal het Becker-Quartett, op initiatief van het comité, hier optreden en voorzgker op geen waardiger wijze kon het ons zijn vernieuwde werk zaamheid annonceeren. Met erkentelijkheid wordt nog steeds in herinnering gehouden welks heerlijke avonden ons vroeger wer den gegeven en met welke groote talenten ons de gelegenheid tot kennismaking werd gegund. Allereerst herdenken wij het Florentiner Quartett, wiens heerlijke uitvoeringen ons nooit uit de gedachte gaan. Verder een Allard Pierson, die ons op een degelijke voordracht of liever causerie onthaalde, waar van de inhoud zoowel als de vorm prachtig was. Voorts een Lina Schneider, wier zilveren stem ons bijna uog in de ooren klinkt en wier reeiet van Het Klokje van Inisfare alleen zou doen wenschen haar nog eens onder ons te zien. Dan Hermann Linde, wiens Shakespeare's avonden veel critiek, doch niet min der bewondering uitlokten en wiens voordracht van Othello hier door velen genoten werd. Wanneer wjj bij die namen nog voegen die van den heer Hugenholtz uit Amsterdam en van mej. Krüseman, en ons herinneren dat ook de beroemde tragédiène Agar van het Thefltre Francais, hier door toedoen van hel Comité optrad, dan zal ieder, die eenige sympathie gevoelt voor letterkundig en muziekaal genot, de tjjding van het herleven van het Comité van ganscher harte eeu goede tjjding noemen. Moge de deelneming van het publiek bjj de eerste soiree op 24 Februari groot genoeg zijn om de heeren met moed op den ingeslagen weg te doen voortgaan 1 A. A. Durban, v Febr. Eene officieels dépêche meldt, dat Colley met 6 compagnieën jagers en een detache ment paardenvolk gisteren naar Newcastle oprukte, ten einde de gemeenschap tusschen die plaats en zgn kamp te hersteilen. De Boeren vielen de Engelsche troepen kraohtig aan, doch werden roet groot verlies afgeslagen. Het gevecht duurde zes uren. Een telegram aan de Daily Hetet zegt dat, hoewel de aanval der Boeren afgeslagen werd, de toestand van Colley bedenkelijk is, daar de Boeren van alle kanten eene bestrijkende stelling innemen. Londen, 9 Febr. Het Lagerhuis heeft bjj tweede lezing de Iersohe Coercion Bill met 359 tegen 56 stemmen aangenomen. Gevonden en aan het bureau van politie gedepo- poneerd Een glad gouden Mansring met steen en een Kinderbontje. De veemarkt met weinig aanvoer, het beste vee tameljjk vlug, mindere soorten trnag te verknopen, varkens voor Londen van 25 a 28 ot. per half kilo, magere varkens en biggen vlug verkocht. Kaas van 28.— a 83.—. f Boter 1.50 1.90. GEBOREN7 Feb. Alexander, ondera M. Monasch en R. Zwarenatcin. OVERLEDEN; 8 Feb. C. van Leest, hoiav. van Gibbon, 54 j. P. G. de Knecht, 8 m. 9. E. van der Palm, hoiav. van S. van der Spelt, 68 j. 10. G. Verlaan 8 m. GEHUWD? 9 Feb. L. A. Janaen en P. Douw. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten ran 27 Jan. tot 3 Febr. 1881. Moordrecht GEBOREN Cornelia, ondera A. Pronken A. Tninder, OVERLEDEN. W. Kerver, weduwnaar van M. Koater, 81 A. G. Snel, 71 j. GEBOREN. Leendert, ondera L. Boer en G. C. Verkerk

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2