BINNENLAND. De Effectenbeurs. ingezonden. Aan de Leden van het Departement „Gouda" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. landslieden en niet voor Engelschen, terwijl zij geen ander doel heeft <Jau uit een Volkomen objectief en M wetenschappelijk standpunt het Eugelsche regeerings- atelsel te onderzoekeu, dat door Engelschen steeds wordt aanbevoleu als een voorbeeld aau alle natiën der wereld. Temeer, wijl Eugelsche staatslieden en dagbladeu nimmer aarzelen op hoogen toon een oordeel uit te spreken over deu politiekeu toestand eu de l staatsinstellingen van andere volken. Dat schot van Norddeutsche is raak. Terwijl zoo de dagbladpers wat aau het kibbelen is, schijneu Engeland eu Duitschland in de Oostersche politiek éene lijn te zullen trekken, indien wij althans de Politische Correspondem mógen gelooven. Het bezoek vau den heer Goschen te Berliju moet daarop het zegel hebbeu gedrukt. De onderhaudelingeu der ambassadeurs, ieder voor zich, met de Porte zouden den 20en dezer maand aanvangen, terwijl de leiding aan graaf Hatzfeldt, den Duitschen gezant en „doyeu d'&ge" der Koustantinopelsche diplomatie, zou worden opgedragen. Waarom moeten ze dan toch allen af zonderlek onderhandelen zou men willen vragen. Maar dat zyn de geheimen der diplomatie. Hoe dat ook zij, meu maakt geen haast, en de besprekingen over de wijze waarop de onderhandelingen zullen zijn ingericht, zullen nog heel wat tijd vor deren. De Porte is rijk in excepties en zal niet nalaten ze op te werpen. Griekenland is de dupe, deels van bet bedrog der mogendheden, deels van de gebrekkige keunis rijuer regeering, welke het land in de „impasse" heeft geleid van tot de tanden gewapend te zijn, dagelijks daaraan enorme sommen te besteden, groote opwinding onder de bevolking gekweekt te hebbeu en toch den vrede te moeten bewaren. Met de financiën ziet het er steeds treurig iu Turkije uithet geld voor het onderhoud der troepeu aan de Grieksobe, Servisch-Bulgaarsche eu Perzische grenzen moet kontant betaald worden, omdat het krediet volkomen uitgeput is. Over het kleine voor schot van 200,000 p. st., dat men van de banken te Galaia wenscht te krygen, wordt nog steeds onderhandeld. Ook de admiraliteit heeft groote be hoefte aan een voorschot van 100,000 p. st. In den laatsien ministerraad is tot de invoeriug van accijnseu voor de hoofdstad besloten de opbrengst daarvan wordt op 3 millioen piasters geraamd, maar dit cyfer is stellig zeeT overdreven. Bovendien bestaat er weinig uitzicht dat de ambassadeurs in deze belasting zullen toestemmeu, want de handel in de eerste levensbehoeften is volkomen in handen der vreemde onderdanen. De grondbelasting in de hoofdstad wordt met groote strengheid geheven, voornamelijk by de aanzienlijke Turken, die sedert verscheidene jaren geen belasting betaalden, ofschoon zij voor drievierden den grond in eigendom hebben. De Fransche Kamer, besloot Zaterdag het voorstel vau Louis Blanc tot afschaffing der doodstraf in over- wegiug te nemen. De beraadslaging over het out werp tot invoering van de „scrutin de liste" werd op Donderdag a. s. bepaald. De discussie over het drukpers-ontwerp werd tot gisteren verdaagd, terwyl de behandeling van het voorstel tot waarborging van de gewetens vrijheid by het leger werd uitgesteld. Men beweert, dat de Ministerraad besloot de congregani8ten aan alle militaire verplichtingen te onderwerpen. Nadere berichten uit Spanje bevestigen, wat wij dezer dagen mededeelden over de reden der aftre ding van het Kabinet Canovas del Castillo. Het bezat het vertrouwen der Cortes, maar niet dat van den Koning. Deze laatste moet ingezien hebbeu, dat zich in Spanje een liberale richting openbaarde, welke gevaarlijk voor de monarchie kon worden, indien de dynastieke liberalen stelselmatig van het bestuur werden uitgesloten. De behoudende politiek van den heer Canovas schynt dan ook werkelijk haren tyd gehad te hebben. Het telegram van Havas, waarin bericht wetd dat de Cortes reeds ontbonden zyn, schynt intusschen onjuist te zyn geweestde zitting is slechts verdaagd. De begrootiug voor het dienstjaar van 1 Juli 1881 tot 30 Juni 1882 is bij de Noorweegsche Storthing ingediend. De uitgaven worden geraamd op 46,700,000 kronen, (1,570,000 meer dan het vorige dienstjaar). De voornaamste posten zijn: uitbreiding van het spoorwegnet 6,502,800, leger 7,633,000, marine 2,309,900 kronen, enz. De ontvangsten worden als volgt geraamd: in- en uitvoerrechten 18,250,000, belasting op brandewyn en mout 5,600,000 inkom stenbelasting 1,850,000 zegel en registratie 2,089,000, domeingoederen 1,093,000, verschillende ontvangsten 10,004,000, middelen uit vroegere leeningen 6,250,000 kronen enz. De ontvangsten zyn aan de uitgaven gelijk. De staatsschuld van Noorwegen bedroeg op ulto. Dec. 1880 104,896,000 kronen. Uit Washington wordt gemeld, dat de commissie ▼oor de buitenlandsohe aangelegenheden bij het Huis der Vertegenwoordigers een rapport heeft ingediend, waarbij de leer van Monroe ten opzichte van het Pauama-kanaal teu krachtigste wordt 'gehandhaafd. Zij verklaart, dat Amerika strenge onzijdigheid in de zaken der transatlantische mogendheden zal in acht nemen en vau dezen gelijke houding verwacht wat de belangen van Amerika betreft. De Ver- eenigde Staten behooren te zorgen, dut het kanaal, eeumaal voltooid zijnde, niet ouder het toezicht van Europa worde gesteld eu geen bijzondere maat regelen wordeh genomen, waardoor de Amerikaan- sche belangen, hetzij in vredes- of iu oorlogstyd, kuuneu gekrenkt worden. De commissie uoodigt ten slotte den president der Republiek uit, om de noodige stappen te doen tot afschaffing vau alle verdragen of overeeukomsteu met deze verklaring in strijd. GOUDA, 15 Februari 1881. Op het gisterenavond iu de Sociëteit „Ous Ge noegen" gehouden Bal Masqué is door drie gemas kerde heeren eene collecte gehouden met gesloten bussen teu voordeele van Het Roode Kruis. Deze heeft opgebrncht 37.87s. De heer J. S. had deze collecte vooraf met een enkel woord aanbevolen en later sprak de heer IJs9elstyn een woord tot dank. Het was een goede gedachte om te midden der feestvreugde onze ongelukkige broeders iu de Trans vaal te gedenken. Maandagavond zal in eene vergadering van het hier gevestigde Departement der Maatschappij ter bevqrdering van Nijverheid door dr. J. Debrincke een voordracht worden gehouden over Nieuw-Holland, zyne bewoners, zyn handel en industrie eu de be- teekenis van zijn noordelijk deel voor Nederland. Tevens zullen in deze vergadering de prijzen, by den laatsten wedstrijd behaald, worden uitgereikt. Met genoegen zal door velen worden vernomen, dat ook zij, aie geene leden dezer Maatschappij zijn, deze vergadering tegen geringe entree kunnen by- wonen, terwijl dames kosteloos kunnen worden ge ïntroduceerd. De heer Debrincke heeft Nieuw-Holland bereisd en heeft op vele plaatsen van ons land voorlezingen over het door hem bereisde terrein gehoudeu, die zeer in den smaak vielen. De Duitsche taal wordt door den spreker gebtuikt, doch dit behoeft niemand af te schrikken, daar hij zich zeer duidelijk uitdrukt. Al wat wij omtrent dezen heer en zyne voordrachten hebben vernomen, doet ons de beste verwachtingen koesteren van hetgeen op a. s. Maandag ten gehoore zal worden aangeboden. De Staatscourant van heden bevat de aankondiging van de inschrijving ter griffie van de arrondissements rechtbank te Rotterdam op 15 Januari jl. der na volgende pijpenmerken de Toren, het Scheepje, de gekroonde IV P en de gekroonde T Singezonden door A. J. van Velzen, zoo voor zichzelf als in hoeda nigheid van gemachtigde van de Wed. van H. van Rijst Jz. De heer Chavannes, die Vrijdag in het Protestan tenbond als spreker zal optreden, heeft tot onder werp gekozen//Modernen van voér 25 eeuwen." De provincie Zuid-Holland in het bijzonder blijkt voortdurend door gevallen vau pokziekle getroffen te worden. Te Ameide zijn nu weder 12 gevallen voorgekomen, te Meerkerk 1, te Hoogvliet 1 en te Gorinchem 1. Ook te Peruis zou zich gisteren een geval hebben voorgedaan. Voorts kwam te Kulemborg 1 gevui voor. De Tweede Kamer is ter hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen op Dinsdag 1 Maart te S1/^ uur. Uit den Haag wordt medegedeeld, dat Hunue Majesteiten het plau hebbeu om het oude paleis iu het Noordeinde te verlaten en dat van wijlen Ko ning Willen II iu het Voorhout te betrekken. Dit laatste paleis (laastelijk bewoond door wijlen Z. K. H. den Prins van Oranje, wordt in- en uitwendig verfraaid. Naar men verneemt, is in eene vergadering van het Groot-Oosten der Orde van Vrymetselareu in Nederland, Zondag in den Haag gehouden, en die door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden als grootmeester werd bygewoond, een adres vastgesteld, aan het Groot-Oosten in Engelaud te richten iu 't belang van de Transvaal. De heeren H. B. van Nes en P. H. Baudet, raed. doctorandi te Utrecht, hebben zich bij het „Roode Kruis" beschikbaar gesteld ten behoeve der gewon den in de Transvaal. Door het hoofdbestuur der Vryraetselary in Neder land is voor het Roode Kruis f 1000 toegestaau, terwyl door verschillende Loges, mede voor gewon den van beide strijdende partijen in de Transvaal' belangrijke giften ingekomen zijn ot nog zullen in komen. Het Arnherasoh Comité van het Roode Kruis heeft 1000 ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld. In de zitting van den Hoogen Raad van gisteren heeft adv.-generaal Vau Maauen conclusie genomen iu de zaak van W. M. De Jongh. Na vooropgesteld te hebbeu ten volle overtuigd te zijn van het be staan van premedi^tie, bestreed hij het eenig cas satiemiddel, als zou het Hof verkeerdelijk de quali- ticatie van doodslag met voorbedachten rade hebben toegepast, en concludeerde tot verwerping der voor ziening met veroordeeling van den requirant in de kosteu. De uitspraak is bepaald op 14 Maart. Bij de commissie voor het feest, dat den 18n Febr. in hei Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal gegeven worden, is bet volgende schrijven inge komen van den kolonel-adjudant, particulier secre taris des Konings, H. Du Mohcean. „Iu autwoord op uw schrijven van den 4n dezer aau deu Koning heb ik de eer u te berichten, dat, zooals u het zal kunnen vermoeden uit het door HH. MM. den Kouing en de Koningin onderieekeud motto, hetwelk voor zal komen op het blad betreffende het feest door u ten voordeele van de lijdenden door den watersnood aan te richten, HH. MM. hoogst inge nomen zyn met uw inenschlieveude pogingen en zeer hopen, dat zij bekroond zullen worden met bet volkomen welslagen van het feest, waarvan zij echter, in strijd met den vriendelijken wensch, door u te kennen gegeven, tot hun leedwezeu geen getuigen zullen kuunen zyn. Heden houdt <le Workmen's Place association te Londen een vergadering waarin een adres zul wor den voorgelegd dat reeds door 600 vertegenwoordi gers van Eugelsche gilden en werkliedenveree- nigingeu onderteekend is, en waarin aangedrongen wordt op de oumiddelyke staking der vijandelijkheden in de Trunsvaal. De secretaris van den Engelschen Vredebond, de heer W. R. Creiner, beeft aanvrage gedaan om nog 1000 exemplaren van de proclamatie van het Transvaalsch Triumviraat ter verspreiding daar waar zij ten besten voordeed kunnen worden aangewend. De speelbank te Monaco, die voor eenige dagen nog twee meuscbenlevens eischte, verschaft de eige nares jaarlijks gemiddeld een bedrag van twaalf railiioeu francs. Hiervan gaan voor verschillende kosten vier a vijf millioen francs af, zoodat de bank- houdster op een inkomen van zeven of acht millioen kau rekenen. De weduwe Blanc, die de eigenarea vau de bank ia, laat er nog een gebouw by plaatsen waar alleen het „grand jeu" gespeeld kan worden. De inzetteu, die in het andere lokaal slechts tot twaalf duizend frnncs worden opgevoerd, kunnen in het nieuwe lokaal 25 duizend franca bedragen. Haar inkomen schijnt, nu haar dochter met prius Bonaparte gehuwd is, niet meer voldoende te zyn, zoodat zy dit middel ter hand beeft genomeu om het ten koate van ettelyke slachtoffers met eenige millioen te vermeer dereu. Een boer, die in het Eugelsche dorp Baderley by Lioiington woont, hoorde meuigmaal achter zyne woning een eigenaardig geluid, als dat van een mensch in doodangst. Zijne vrouw was hierover niet weinig in angstook deelden weldra de buren in die vrees. Men bespeurde eindelijk, dat het klagend geluid uit eeu olm voortkwam, die aan het einde van den tuiu stond. Het was een jonge krachtige boom en oogenschynlijk ten volle gezond. In weinige weken had zich het gerucht van den zuchtenden boom door den geheelen omtrek verbreid en de meusoben stroom den van alle kanten toe, om het wonderbare geluid te komen hooren. De boom zuchtte evenwel uiet altyd door. Somtyds stelde by zyne bezoekers te leur. Noch jaargetijde, noch weder scheen op het verschyusel te werken. Men meende echter, dat hij het minste geluid bij vochiig weder eu het sterkste bij droge vorst gaf. Ten laatste deed de eigenaar van den boom, de grondbezitter Forbes, eene overylde poging om aehter het geheim te gera ken, door het boren van een gat in tien stam. Na deze bewerking zuchtte de boom niet weder. Hy werd gerooid, met het doel om zoodoende achter de oorzaak van het verschijnsel te komen, maar ook toen kwam men niets te weten. In Nieuw-York is een spoorwegoorlog uitgebroken die echter zonder bloedvergieten gevoerd kan worden. Drie grqote maatschappijen, de Erie, de Pennisyl* vauia Central eu de New-York naar het Westen loopen. Tot dusverre bestoud er voor die drie lijnen een gelyk tarief, maar de^rie-spuorweg verminderde dit eeu weinig. Spoedig verminderden de beide ande re maatschappijen eveneens het tarief eu werden goedkooper dan de Erie-spoorweg. De Erie-spoor- weg verlaagde het tarief nog meer dan de beide andere maatschappijèu en de beide andere maat schappijen eveneens. Dit ging zoo van dag tot dag en eindelijk van uur tot uur. Steeds gaat de een onder de andere. Voor ongeveer zes maanden was er op drie audere lynen eveneens zulk een strijd. Het tarief dat vroeger twintig dollar was, daalde tot een balven dollar en toen kwam er eeu vierde maatschappij by, die de anderen straffen wilde. Deze stelde niet alleen het tarief op een haven dollar, maar bood de reizigers ook noch eeu smakelijke lunch aan. Jammer voor de reizigers dat deze oorlogen slechts eenige dagen duren, daar de eene maatschappij da de andere haar tarief weer verhoogen moet om niet met verlies te werken. De Amst. Ct. drukt in een beschouwing, die zij wydt aau de Trausvaaische Boeren, volledig het tractaat af, geteekeud aau de Zandrivier deu 17 Januari 1852, waarbij uit uaam van het Engelsche gouvernement aan de uitgeweken Boeren gewaar borgd tfordt, het recht, om hunne eigene zaken te besturen, en eene eigene regeering te hebben, zonder eenige tusscheukomst van Harer Majesteit* bewind, en dat gezegd bewind dit grondgebied aan de over zijde en teu Noorden der Vaalrivier nimmer zal overschrijden, met de verdere verzekering, dat het de vurigste wensch van het Britache gouvernement is den vrede te bevorderen, vrijen handel en vriend schappelijke» omgang te hebben met' de thans al daar woueude Boereu, en ook met ben, die er zich zullen komen vestigen, doch dat dit stelsel van non-iuterventie verbindend is voor beide partyen." Toetst men nu Eugelauds tegenwoordige zending eu handelingen aan den maatstaf, dien het tractaat van 1852 in handen geeft, dan kan, afgescheiden van alle eympathie voor onze stamverwanten, de uitspraak niet twijfelachtig zijn, aan wiens zijde 't goed recht is. Zal nu ook weder macht boven recht gaan? Aauvaukelijk hebben de Hollandsche Afrikauen zioh de onverbasterde telgen van hunne vadereu eu voorvaderen getoond en deu Britschen luipaard ernstig genoeg in 't nauw gebracht. Maar men behoeft, helaas, alles behalve zwaartillend te zijn, om ernstige bezorgdheid voor 't lot onzer kloekmoedige eu edele stamverwanten te koesteren. Doch hoe de ongelijke stryd afloope, zeker is het, dit de Hollandsche Afrikauen sedert een lange reeks ▼an jaren eu nu ook weder voldoeude bewezeu hebben de rechten van een vry eu onafhankelijk volk te verdienen, bun door de Engelsche regeering toegekend, maar nu betwist. De Amst. Ct. hoopt, dat ook thans uit het kwade weder het goede moge voortkomen en, zoo 't hun gelukt 't zij door de wa- peirtn, 't zy door vergelijk, of door beide hunne vrijheid en onafhankelijkheid te handhaven, de thans weder opgewekte sympathie in Nederland niet voor bijgaande moge zyn als in 1840, als in 1*53, eu als •kort na het bezoek vau deu heer Burgers. In plaatten ten platten lande, waar wegens den afstand van de naaste postinrichting 't weuschelyk is, zal aan de ingezetenen gelegenheid wordeu ge geven zich van postzegels, briefkaarten, gezegelde omslagen en postwisselforraulieren te voorzien by den postbode of andere postbeambten, die aldaar met de bestelling belast zijn. Die beambte zal zioh tevens belasten met het aannemen tegen afgifte van een voorloopig bewys van gewone aangeteekende brieven, aangeteekeude brieven met eene aangegeven waarde van hoogstens 600 en vau postwissels met de daarbij behoorende gelden ter overbrenging naar het uaastbygelegen post- en hulpkantoor. De Kölnische Zeitung meldtOok te Berlin vindt de zaak der Hollandsohe Boeren veel sympathie en er wordt eene demonstratie te hunnen gunste voorbereid. Onder leiding vau den heer M. A. Perk heeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad van de heeren, die dezer dagen een beroep deden op de al- gemeene medewerking, om de Transvalere van ge neeskundige hulp te voorzien. Met eenparige stemmen werd besloten zioh te wenden tot het hoofdcomité van het R. K. met de stellige vraag, of het de bydrageu, die uitsluitend voor de Transvalers waren ingekomen en niet voor beide partyen, terwyl het R. K. krachtens de sta tuten geroepen was, beiden hulp te verleenen, uit sluitend ten bate der Transvalers wilde en kon besteden. In dit geval alleen voelde het Amst. comité de vrijheid de ontvangen bijdragen over te maken. Zoo niet, dan wilde het ia vereeniging met andere comité's beproeven door het uitzenden van een of meer artsen naar de Transvaal, de dap pere strijders de hulp, waaraan die zoozeer behoefte hadden, te verleenen. Nog werd er besloten, welke ook het antwoord mocht zijn, niet over te gaan tot ontbinding van het comité, integendeel dit heeft zich geconstitueerd als comité voor de Taansvaal, om naar omstandig heden te handelen, in aansluiting aan het Utrechtsch comité van prof. Harting, en een bureel gekozen bestaande uit de hh. Perk, F. C. Tromp, prof. C. B. Spruijt en mr. W. Heineken. Aan dit bureel werd opgedragen een adres te ontwerpen aan Z. M. den Koning, om by dezen aan te dringen op aanwending zijner bemiddeling, en verder om in een spoedig te houden vergadering te praeadviseeren over de vraag of het wenschelijk is eeu meeting op te roepen en daarin ae Trausvaaische zaak te bespreken. XXIY. Amsterdam, 14 Februari 1881. Weinig ging er in de afgeloopen week omde stemming der meeste waarden was vast; Ainerik. sp., zoowel aaudeelen als obligatiën, zyn weer rijzende. Nederlandsche waabden. Staatsfondsen. Er was in deze fondsen weinig variatie. De 3 °/o verloren */8, de overige gingen 1/8 vooruit. Premieleeningen. Omtrent deze soorten valt niets te vermelden. Spoortoegleeningen. In deze waarden was nog al teruggang. Zoowel de Rynspoor als de Centraal ontvingen in Januari veel (ongeveer 20 minder dan het vorige jaarde aaudeelen der eerstgenoemde gingen 4 achteruit, en sloten op 152; die der Ceutraalsp. daalden lJ/j °/o* e0 de obl. do. 1 Ook de BoxtelWezel waarden waren l/t a 1 °/0 minder. Uilzondering maakten de aand. Holl. •p., die l/g verbeterden. Industrieele waarden. ^De 11. Maandag aangevangen bewegiug in aand. Ned. Handelmij. zette zich ge durende de geheele week voort, doch de slotkoers varieerde weinig (111 Va)* Aand. Afr. Hv. stegen, op gunstige berichten omtrent het dividend, ongeveer 4 °/0. Nog stegen aand. Amst, Omu. My. 3, en do, stoornv. „Nederland" 2J/4 °/f. Lager sloten: Bauk- aciièn, die weer 2, Ind. Bankactiën, die 3, en aand. Rott. Hv. die f/4 °/0 verloren. Eubopeesche waarden. Staatsfondsen. De 6 °/0 Hong. goudl. verloren */9; Mei-metallieken sloten onveranderddoch de zilver-do. monteerden */8. In Russen ging zeer weinig en dat bijna zonder variatie om. De Oosterleeningen waren hooger. Spanjaarden bleveu in dalende stemming; de I °/0 verloren l1/* de 2 ty4. Turken handhaafden hunne vorige koersen, doch Egypte was iets minder gewild. Premieleeningen. Hong. loten Verbeterden 3 doch Madrid-loteu gingen met de staatsfondsen achteruit en verloren 2l/f Spoorweg leeningen. Russische sporen Varieerden al mede weinig. Morsoh. Syir. en Rias.-Wiasm.-aand. sloten Vi kffw Aand. Warschau-Weenei^ gingen ongeveer 2 °/0 achteruit. Kursk.-Charkow-aand. mon teerden 1 Zuid. Ital. sp. °/s* Amerikaanscue waarden. Staatsfondsen. 8 °/o's Florida's en Louisiaua Bonds waren zeer gewild de eerste stegen ongeveer 1 */a °/0. Oude Mexicanen waren weer D/s hooger, doch nieuwe sloten nagenoeg zonder variatie. Brazilianen bleven in vaste stemming, 6 °/0 Peru waren iets bete", daaren tegen verloreu Columbianen 1 en Venezuela's ]/4a 7/s* Spoorwegleeningen. De meer geamineerds stem ming kwam aan velen dezer fondsen ten goede. De belangrijkste ryzing is echter aan andere oorzaken toe te schrijven. De Atl. en Miss. Ohio spoorw. is verkocht en uit de opbrengst zullen de achterstal lige renten, naar gezegd wordt, worden gekweten de aaud. verbeterden 6 °/0. Ook Cert. Pad.-Elizab. en Pad.-Memphis stegen ongeveer 5 door Amerik. vraag. Nog verbeterde Chic N. W. 4, Illinois 81/* S. Francisco en Pensylv.-sh. 2, Canada en Mich- Centr I Industrieele waarden. Colorado's waren 1, Max well's Inc. bnd. l/a la£er; do. aand. evenwel sloten ®/4 hooger. Prolongatie-rende. 4 °/0. Er is veel aanbod, doch tegen lager rente is moeilijk geld te krygen. T. P.S. Heden was de stemming meer geanimeerd eu de omzet van eenige beteekenis. Van binnenl. waarden valt weinig te vermelden. Centraal-aand. stegen ®/8, Afr. Hv. 1 en Ned. Bank 2 pCt. Voor Europeesehe waarden valt eene ryzing te con8tateereu, Voor Oosteur. a J/4, Spanj. Va» Turken 1/8 a J/4van Amerikaansche waren hooger 8 pCt. Florida 1 8/4 en Veuezuela l/4 a s/4, lager Peru en Columb. >/4 a Va- In Amerik. sp. hield de rijzing stand. Union sh. stegen 14 pCt.; de overige van J/a 2 pCt. beter AU. Miss. Ohio lJ% pCt. lager. Maxwell's 1 a 2 pCt hooger. Prolongatie-rente 31/t pCt. Mijne aanbeveling van den beerBruyn in No. 2569 der Goudsche Ct. lokte iu het Zondagsnr. twee ant woorden uit. Daarop wensch ik nog iets in het midden te brengen. Wel is de vergadering van 't Nut reeds bepaald op denzelfden avond als deze Courant uit komt, doch daar deze laatste, zoo ik goed geïnfor meerd ben, een drietal uren voor den aanvang der vergadering uitkomt, is er kans, dat althans een deel der Nulsleden dit woord nog onder de oogen komt. De schryvers der bedoelde antwoorden willen tot Algemeen Secretaris benoemd zien mr. A. Kerdijk. Hoewel ook schrijver dezes groote achting gevoelt voor de bekwaamheden, ijver en welsprekeudheid van dien heer, geeft hij hem niet de voorkeur uit het bekende drietal, op grond van het volgende: 1. De heer Kerdijk is een man vol eerzucht, nl. in den goeden zin van het woord en beeft al reeds jaren het oog gevestigd op een zetel iu de Tweede Kamer. Deze zal, deze kan hem dan ook niet out- gaan. Reeds meermalen was hij iu verschillende distneten candidaat, kwam toen ernstig in aanmerking en daar juist dit jaar de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben, is het zeer goed mogelijk, zelfs eenigszius waarschijnlijk, dat de heer Kerdijk over eenige maanden tot volksvertegen woordiger gekozen wordt. Die betrekkiug tegelijk met het algemeen secretariaat van het Nut waar te nemen is niet doenlijk en derhalve zal de heer Kerdyk die blijkens zijn onlangs gegeven ver klaring er niet tegen opziet een pas verkregen be trekking, waarmede hij zoo bijzonder ingenomen heette, direct weêr te laten varen dan het mindere voor het meerdere doen wijkeu en voor het algemeen secre tariaat bedanken, zoodat wij dan na slecht9 enkele maanden een nieuwe keuze moeten doen. 2. De heer Kerdyk is een der hoofden van een politieke richtiDg, nl. de ultra-radicale. Wie hem daar minder om mocht achten, zeker niet schrijver deres, maar het mag toch in ernst worden gevraagd of de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die onder hare leden aanhangers telt van verschillende politieke richtingen, hare belangen in handen moet geven van iemand, die, eennpaal de macht hebbende, bij voorkomende gelegenheden uit al zijn kracht zal ageeren tegen de partij dier gemoedelyke, voorzichtige, echt-godsdieustige liberalen, die tot nog toe de kern der Maatschappij uitmaakten. De heer Kerdijk is een zeer belangwekkende persoonlykheid, bij welker beskou wing echter dadelyk in het oog springt, dat hij is iemand, geschapen om te stryden. Nooit spreekt hy beter dan wanueer hy kan tegen spreken. Hij speecht steeds flink voor de vuist, maar nooit klinkt zijn stem krachtiger door de zaal, dan wanneer hy zijn tegenpariy aanvalt; hetzij deze bestaat uit anti-revolutionnairen, hetzij uit gemoedelyke liberalen van den ouden stempel. Dan eerst raakt hy in vuur, dan schittert zyn oog, dan davert zyn stem, terwyl zyn gespierde vuist telkens roet meerdere kracht op den katheder neerkomt. Hij is een geboren debater en als zoodanig zal hij met zyn groote kennis een waar sieraad worden der Tweede Kamer. Daar boort hij thuis. Daarvoor is hij door aanleg, studie eu ontwikkeling bestemd. Daar zal hy optreden, naast van Houten, als represen tant van de radicale partij. Voor Secretaris van het Nut is een andajr man noodig. Niet iemand, die altyd, trots alles, zyn zin wil doordryven, zooals de heer Kerdyk by „Volks onderwijs" men denke aan de algemeene vergade ringen maar veeleer iemand, die in overleg met het Hoofdbestuur handelt overeenkomstig den geest der Departementen, zooals die blijkt op de algemeene Vergadering. De heer P. Bruyn, niet beschikkende over de schitterende gaven van mr. Kerdyk, is daarentegen juist iemand geschikt voor Algemeeu Secretaris. Die zoo eigenaardige tank moet men hebben leeren ver vullen om haar naar behooren waar te nemen en dat deed de heer Bruyn. Vier jaren lang was hy de plaatsvervanger van deu Secretaris. De heer van Hees beveelt hem aan voor zijn opvolger, aan ieder, die hem om inliohtingen vraagt. Hy is een uiterst be kwaam man, die zonder veel ophef, rusteloos bezig is en jaren achtereen steeds bezig was de belangen der Maatschappy te behartigen. Zou het nu een waardige handelwyze zyn hem, die reeds zooveel deed voor 't Nut, nu het er op aankomt hem onze erkentelijkheid te betuigen, eenvoudig weg naar huis le sturen De heer P. Bruyn verstaat zeker niet de kunst om reclame te maken, hij weet niet van zich te doen

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2