ADVERTENTISN. POLITIE Burgerlijke Stand. Gouda: Moordrecht:" Haastrecht: Reeuwijk Waddinxveeu Zevenhuizen lEOSTEZRzIJ-EHSr. In deze vergadering werd nog besloten tot aan neming van het voorstel van het Hoofdbestuur om den aftredeudeu Secretaris, Mr. P. M. G. van Hees, een pensioen te verleenen van ƒ3000. Verder nog, om op de punten van beschrijf ing ter Algemeeue Vergadering te brengen een voorstel om te bepalen dat de betrekking van Algemeen Secretaris on vereen igbaar zal zijn met eenige andere gesalarieerde betrekking. Voorloopig is door het Bestuur van het Hnlp- Vrouwen-Comité „ket Roode Krui*" te Gouda, twee Honderd Gulden aan het Hoofd-Comité te 's-Graven- hage overgemaakt, waaronder begrepen is de opbrengst der iu ons vorig nummer vermeldde collecte op het Bal Masqué. Men verzoekt ons te berichten, dat onder de vroeger opgegeven op dat Bal gecollecteerde som begrepen is 4.875 gecollecteerd door een paaraudere heeren als de reeds genoemde. Gisterenavond werd eeue algemeene vergadering van de kiesvereeniging Kerkelijk Beheer gehouden. De Voorzitter, de heer Noothoven van Goor, deelde mede, dat het Bestuur had gemeend deze vergadering te moeteu uitschrijven, ten einde aan de leden de Vraag voor te leggen of deze vereeniging, die blijkens haar reglement alleen ten doel heeft goede keuzen voor de uitwendige belangen der Ned. Herv. Gemeente alhier te bevorderen, zich ook mengen zou in deu strijd, die op 28 Februari door de stembevoegde lidmaten dier gemeente zal worden beslist, en die meer hare inweudige belangen betrof. Eenstemmig oordeelde men dat het wenschelijk zou zga, dat deze vereeniging zich ten deze partij stelde. Daarna ontwikkelde de Voorzitter den aard der op genoemden datum te vallen beslissing. Zou ook voor het vervolg de verkiezing van leden van den Kerkeraad en de beroeping van Predikanten aan den Kerkeraad zelf blijven opgedragen (coöptatie), of zou men voortaan die keuzen en beroepingen door een kies-college doen geschieden? Die vraag kou naar het oordeel van den Voorzitter en andere sprekers niet twijfelachtig zijn. Het eerste stelsel was eerst in deze eeuw in de Ned. Herv. Kerk ingevoerd, maar was iu strijd met haar karakterhet was ook in strgd met den geest des tijds, die verlangde dat vertegenwoordiger* ook werkelijk door de vertegenwoordigden werden aange wezen het was voorts ook in het belang van den Kerkeraad zelf, die in coöptatie nimmer dien ou- misbareu grond voor het gezag kon viudeu, welke door een kies-oollege werd gegeven. Er werd op gewezen, dat ontevredenheid of tevredenheid met den be*taanden toestand hier niet den doorslag mocht geven daar die toestand, geheel en uitsluitend afhankelijk van enkele personen, hoegenaamd geen waarborg geeft, dat hg al of niet zal worden bestendigd, maar dat de eenige vraag moet zijn: op welke wijze zal het best voor de inwendige belangen der gemeente worden gezorgdop welke vraag geen ander antwoord kan worden gegeven, dan: door die belangen op te dragen aan henf die door de meerderheid der leden daartoe waren verkozen. Slechts een der aauwezigeu sprak een woord ten gunste van de coöptatie, die op dit oogenblik wel minder gunstig werkte, doch die wellicht over eenige jaren betere vruchten zou afwerpen, dan een kiescollege, welker samenstelling z. i. weinig waarborgen voor een goede behartiging der inweudige belangen aan bood. Daar noch deze spreker noch andere leden hoofdelijke stemming verlangden, werd bij acclamatie besloten dat de vereeuiging al hare krachten zal inspannen om de aanstaande stemming tey gunste van een Kiescollege te doen uitvallen. Daartoe wekte dan ook de Voorzitter de leden krachtig op. Daarna werden inlichtingen gevraagd omtrent de wijze van stemming, eu over de opneming der stem- men. Slechts ten deele kouden die worden verschaft. De stembillettcu zullen niet aan de woningen der stem bevoegden worden bezorgd, maar iu het Kerkgebuuw zullen zij aan de opgekomeueu wordeu ter hand gesteld, daar ter plaatse worden ingevuld en in de bus geworpen. Men veronderstelde dat bij de opening der billetteu de stembevoegden zouden w'olrden toe gelaten, ornaat bij de aankondiging der stemming op het preekbeurtenbriefje, ooé de tijd der opening werd aangekondigd. Nadat de Voorzitter nogmaals op het hooge be- lazg der beslissing had gewezen en tot ijverige deelneming had aangespoord, eindigde de vergadering. In de zitting der RoUerdamsche Arr. Rechtbank van Dinsdag werden o.a. de volgende personen veroordeeld: J. v. d. V., oud 52 jaar, sjouwer te Gouda, bekl. van oplichting en bedelarij; bekl. had *nl. de vrij heid genomen voor deu vuilnisman te Gouda, Nieuwe- jaar te gaan weuschen eu die gitten ten eigen bate aan te wenden, tot 1 maand gev. cell. J. S., werkman te Gouda, bekl. van oplichting tot 45-dagen gev. cell. Vervolgens stond terechtft fP J. C. de W., arbeider te Nieuwerkerk a/d. IJsel, bekl. van mishandeling. Eiseh 15 dagen gev. cell, eu 2 boeteu vau 8.of 1 dag gev. cell, voor iedere boete. Mr. Loder trad op als verdediger voor boven- •taauden bekl. A. v. d. B. en M. Zarbeiders te Nieuwerkerk a/d. IJsel, bekl. van beleediging van eeu bed. be ambte. Eisch 12 boete of 5 dagen gev. vopr iedere boete. K. S., scheepmakersknecht te Krimpen a/d. IJsel, bekl. vau verbreking van afsluiting. Eisch 7 dagen gev. cellulair. Iu boveustaande zaken over 8 dagen uitspraak. De Nestor van Zevenhuizen, A. van Wensveeu, overleed dezer dagen in den ouderdom van 89 jaar. Hg was nog één van de weinig overgebleven oud- strijders van Waterloo. Uit Capelle a/d. IJsel wordt gemeld Verleden week kwam alhier de rechter-commissaris uit Rotterdam, die het lijk vau deu laudbouwer K. B., iu eeu van de eerste dagen dezes jaars alhier over leden, liet opgraven eu daarna de weduwe vau deu overledene en deu weduwnaar B. C., die thans bij haar inwoont, liet gevangen nemen. Er sohgnen vermoedens van vergiftiging te bestaan. Te Zwammerdam iu eeu zesjarig meisje, nadat zg gisteren de sohool verlaten bad, niet tehuis ge komen. Tot hedeu morgen is nog geen spoor van haar ontdekt. De ouders verkeeren, zooals te denkeu is in doodelijke vrees,- dat haar een ongeluk over komen is. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage werd gis teren opnieuw bepleit het onlangs door ons ver melde rechtsgeding t)isschen den aannemer J. te Aarlanderveeu eu dr. 8. o. s. te Nieuwveen, in bun hoedanigheid van congnissarisseu der sociëteit al daar. Zij hadden den appellant den bouw van het sociëteitsgebouw opgedragen, doch toen hg ruim 5000 vorderde als laatsten termgu der aannemings som weigerden zg de voldoening, op grond dat het werk nog niet in beboorlgkea staat eu voltooid zou zijn afgeleverd. Door de Haagsche rechtbank was de vordering van den aannemer J. tot betaling van dit bedrag ontzegd geworden. In hooger beroep was door het Hof iu het afgeloopeu jaar den appellant toegestaan door getuigen te bewijzen dat het werk namens de aan besteden was opgenomen, goedgekeurd, in bezit genomen en iu bezit gehouden. Het verhoor der getuigen had plaats en de plei dooien, die gisteren nameus den appellant door den advocaat mr. H. J. Kranenburg uit Gouda en namens de geïntimeerden door den advocaat mr. S. Katz uit Amsterdam gehouden werden, liepen hoofdzakelijk over de vraag of de appellant het hem opgelegde bewijs al dan niet geleverd had. De geïntimeerden hadden hunnerzijds geene ge tuigen doen hooreu, doch hielden hunne bewering vol, dat door den appellant het werk niet behoorlijk en geheel voltooid was opgeleverd, terwijl zij voor die bewering steun meenden te vinden iu de verkla ringen vau enkele getuigen des appellants. Op dien grond meenden zij dat de vordering van dezen laatste door de Recbtbauk terecht was afgewezen, eu dat er alle termen waren tot toewijzing hunner recon- ventioneele vordering, strekkende tot schadevergoeding wegens de niet behoorlijke oplevering. Hiertegen werd namens deu appellant aangevoerd dat deze het opgelegd bewijs volkomen geleverd had en dat, nu bet vaststond dat de geïntimeerden het gebouw hadden doen opnemen eu in bezit geno men, daaruit volgde dat zij het werk hadden goed gekeurd, zoodat er ook zeker geene termen waren om hunne vordering tot schadevergoeding toe te wijzen. De uitspraak vermelden wij later. Z. K. H. de Priu9 van Oranje heeft het voorzitter schap vqn het Nederlandsche comité voor de explo ratie van Centraal Afrika aanvaard. Iu bet hoofdkie8?iistrict Amsterdam zijn ter ver kiezing van een lid voor de tweede kamer, in de plaats vau den heer Veiling Meinesz, thans bur gemeester van Rotterdam, uitgebracht 1022 geldige stemmen. Gekozen is de heer J. Dirks, met 779 stemmen. De heer van den Bieseu verkreeg 158 en de heer Wiegel 77 stemmen. Het Staatsblad no. 25 bevat het kou. besluit van 8 Febr. jl., houdende vaststelling van het programma van het examen ter verkrijging eener acte van be kwaamheid als ouderwijzer eu ais onderwijzeres, be doeld in art. 56, ouder a, der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad no. 127). De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Am sterdam heeft eeu adres aan de Tweede Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wgziging der zegel wet behandeld. In dat adres verklaart de Kamer*, dat zij de voorkeur zou gegeven hebben aan de in diening eener geheel nieuwe zegelwet, waardoor h. i. het doel vau den maatregel beter zou bereikt worden, dewgl een wijziging de bestaande misbruiken tot ontduiking der wet niet zal doen verdwgnen. Met den inhoud van het ontwerp kan de Kamer,, behoudens enkele opmerkingen, zich echter wel ver- eenigeu, zij acht zelfs het voorstel een belangrijke verbeteri Ug. Het Aardrijkskundig Genootschap heeft te Am sterdam zgu 32e algemeeue vergadering gehouden. Het ledental was weder belangrijk toegenomen. De bibliotheek zal den ln April a. s. voor de leden, worden opengesteld. De beer Bugs Ballot hield een voordracht over het plan van een internationaal meteorologisch en magnetisch onderzoek der Pool gewesten. De kosten van zulk een onderzoek worden voor ons land op 50,000 begroot. Door het Aardrijkskundig genootschap werd voor dat doel een bydrage van 500 geschonken. Verder wer- deu nog verschillende onderwerpen besproken. Naar men meldt, zgn de heeren Burger eu Browne van Streefkerk teruggekomeu van hun besluit om hun presidium en lidmaatschap in de financiëele commissie voor de Duitsche Opera te Rotterdam ne der te leggen, en zullen zij, met den heer van der Hoop, die commissie blgfen uitmaken. De couponhouders en verdere belangstellenden zgis nu opgeroepen tot een vergadering op Vrgdag a. s. te houden, om alsdan maatregelen te beramen om de Duitsche opera aldaar te beboudeu. Wg ontvingen het programma voor de tentoon stelling van luiubouwvoortbrengselen, voorbereid door de Amsterdamsche afdeeling van tuinbouw eu plant kunde. Er wordeu gevraagdlo. rozen in potten eu ruikers, uit rozen zamengesteld2o. afgesneden rozeu; 3o. tafelmiddenstuk en andere bloem veriie- ringén 4o. rgpe aardbeziën 5o. planten 6o. bloem- tafels kransen; 7o. aquaria-insecten; 8o. natuurkun dige werktuigen 9o. tuinmeubelen en gereedschap pen. Uitgeloofd worden gooden medailes (of 50), verguld zilveren (of 15), zilveren (of/10), bronzen (of 5) en getuigschriften. Nadert inlichtingen geelt de secretaris, de heer Jac. P. R. Galesloot, te Am sterdam. De tentoonstelling wordt gehoudeu va a 14 July a. s, iu het Park. Reeds cvroeger heeft de Amst. Ct. opgemerkt, dat het niet wel met de waardigheid van Gouverneur Generaal van Neêrl. Indie is overeen te brengen, dat de nieuw benoemde vertegenwoordiger des Kouiugt op den troon te Buitenzorg zich met een gewone passagiers-boot derwaarts zou begeven. Vroeger werd daartoe minstens een oorlogsfregat beschikbaar gesteld, gelijk o. a. de heer Roohusseu na zijn benoeming de reis maakte per Jason, waarop de thans benoemde landvoogd, de heer F. 's Jacob, als luitenant ter zee 2e kl. diende. Op de zaak terugkomende, doet de Amst. Ct. opmerken, dat het hier meer dan een quaestie van vorm geldt. Worden er door het overvoeren per particuliere mailboot ook al eenige kosten bespaard, er gaat veel meer aan prestige van 's Konings ver tegenwoordiger verloreu in de oogeu der Oosterlingen. Het moet hen te meer treffen, omdat voor hun eigen satrapen en onafhankelijke Staatjes, als die een bezoek bij den Gouverneur-Generaal hebben af te' leggen, oorlogschepen ter beschikking worden gesteld. Zij zullen nu aldus redeneereu //Zoo hoog staan wij in rang, dat de Groot Heer van Buitenzorg ah een gewoon burger reist, terwijl ons alle eer wordt bewezen door de Koninklijke Nederlandsche Marine." Wie er uan twijfelen mogt dat dus gesproken wordt, .kent den aard en het karakter vau den Oos terling niet# Gaau wij 'voort, uit zorgeloosheid den glans, die vau ons Gouvernement uitstraalt, te verduisteren dan zal dat een oorzauk te meer zijn van de ver slapping van ons gezag iu den Sunda-Acobipel. Mocht alsnog overeenkomstig die overtuiging be sloten kunueu worden, de kosten van den officiëelen tocht zouden ruimschoots vergoed worden door de verhoogiug vau ons prestige in het Oosten. (Dagblad.) Naar wij met genoegen vernemen zal het gedicht van ds. B. tee Haak Bz., voorkomende in het Nieuws van den Dag van 7 Februari jl., afzonderlijk verkrijgbaar worden gesteld eü de opbrengst strekken ten voordeeie van de Boereu iu de Transvaal. De prijs is 25 cents. Men schrijft aan de Leidsche Ct.: De landbouwers zijn na den dooi op tweeërlei wyze beroofd ge worden van het plan om met den veldarbeid begin te maken. Sneeuw en regen hebben opnieuw zooveel water gegeven dut het wei- en bouwland niet kan millioen heeft bijgedragen. Een vergelgkend over zicht toont, dat de productie geregeld blijft toene men; in 1855 bedroeg zjj 333 millioen, in 1878 492 millioen; van 1880 is nog geen opgaaf bekend. Het Amstérdamsch comité voor |de Transvaal ont ving van bet Hoofdbestuur van het Roode Kruis bet navolgende schrgven: s-Gravenhage12 Febr. 1881. Ter beantwoording uwer vraag, of het Roode Kruis de gelden uitsluitend gegeven ii bet belang der Boeren uitsluiteud voor dat doel kan aannemen, hebben wg de eér u mede te deeleu, dat het Roode Kruis gelden uitsluitend bestemd voor eeu der beide strijdende partgen niet kan in ontvangst nemen. Door genoemd Comité werd'onderstaand adres ver zonden Aan Z. M. den Koning Geven met diepen eerbied te kennen ondergetee- kenden, leden van het Comité voor de Transvaal, te Amsterdam dat hunne warme sympathie is opgewekt voor de kracht en volharding, welke de Transvaalsohe Boeren in hunnen strgd voor vrijheid en onafhankelijkheid tegen eeu overmachtigen en beter gewapenden vijand aan den dag leggen dat waar in geheel Europa de belangstelling zich openbaart voor een volk, dat door|afstammiog, taal eu zeden met het onze is verwant, de Nederlandsche Regeering niet onverschillig kan gebleven zgn dat ondergeteekenden daarom zich met alle over tuiging aansluiten aan den wensch uitgedrukt in het adres van het Utrechtsch hoofdcomité voor de be langen der Trantvaaltche Boeren, en derhalve eerbiedig verzoeken, dat het Uwe Majesteit behage Hare be middeling aan te bieden aan de Britsehe Regeering teu einde een voor beide partgen eervol einde van den strgd te bewerken, 't Welk doende, enz. Aanstaanden Vrgdag zal er te Utrecht een samen komst plaats hebben vsu christelijk gereformeerden, ten doel hebbende om een eigen Centraal Comité op te richten, dat bg de verkiezingen in Juni met eigene caudidaten zou optreden. Onlangs zgn de twee zonen van den prins van Wallis benevens prins Lodewgk van Batenburg de linie gepasseerd. Zij hebben de min liefelijke plech tigheden, die nog vaak zeelieden bij zulk een ge legenheid moeten doormaken, mee bij ervaring leeren kennen. Prins Lodewgk was de eerste die geblind- döékt aan *Neptuhus' w'erd 'voorgesteld, welke door ziju dokter naar 's prinsen gezoudheid liet vragen. De dokter gaf den prins een reukflescbje eu een pil, en leverde hem toen den scheerder over. Bg het inzeepeu trachtte men den patient de pil te doeu inslikken, eu toen heel de hardhandige bewer- kiug was afgeloopen, wierp meu hém achterover in een badkuip. Na daar flink te zgn ondergedompeld, werd de vorstenzoou door Neptunus helpers //met schrobbers" droog gewreven. De prinsen vau Wallis ging 't evenzoo. Wordt er elders veel over den financiëelen toestand der officieren geklaagd, het ergst schijut die toestand wel te zijn in Ruslaud. Officieren, die geen eigen fortuin hebben, ziju met hun lage tractementen aan het gebrek ten prooi, nu de daling van den papieren roebel en de steeds stijgende duurte der voorwerpen van eerste behoefte hel geld zooveel minder waarde geven. De grootvorst Césarévitch heeft in eeu dag order bevolen, dat voortaan op de tractemeuten der officieren niets meer zal mogeu worden ingehouden voor geschenken aan kameraden, die het regiment verlaten, voor afscheidsfeesten, voor kerken, voor scholen van pupilleu enz. Daar een tractemeutsver- mcerdering iu de tegenwoordige omstandigheden onmogelijk is, beveelt de grootvorst eeu verstandige zuinigheid aan. l)e klachten over den woeker, waarvan verscheiden officiereu het slachtoffer zijn geworden, zijn £oo algemeen, dat er wel ernstige maatregelen zullen moeten genomen worden tegen de woekeraars, die van den treurigeu toestand partij trekken. Gevonden eu aan het bureau van politie gedepo- neerd Ken gouden OORBEL en een MESJE. Uit Gouderalt Vrouw D. Slingeland, Kraling.chereerH. den Ouden, Schoonhoven. BRIEFKAARTEN C. Koelman, Amsterdam J. 1). Brüon, Gonda J. v. d. Velden, Utrecht. Gouda, 15 Eebrnari 1881. De Directeur van het Postkantoor te Gonda, SIMONS. MARE TBERICHTEN. Gouda, 17 Februari 1881. Tot ongeveer vorige prijzen waa de omzet niet groot. Poldertarwe, pnike 9.75 a 10.75. Mindere 9.a 9.50. Rogge, puike 8.50 a 9. Mindere 7.75 a 8.25. Voer ƒ6.75 a 7.40. Gerat, puike 6.75 a 7.60. Mindere 6.— a 6.50. Haver, zware 4.50 a 5.20. Lichte 3.50 a 4.—. De veemarkt met weinig aanvoer, den handel traag, vette varkens van 81 a 34 et. per half kilo, magere varkens en biggen ving, vette schapen vlug, magere traag te verkoopen. Aangevoerd 20 partijen Kaas, vluggen handel, van 28.— a 35.—. Goeboter 1.65 a 1.80. Weiboter ƒ1.40 a ƒ1.50. 9 MAART KAA8MARKT. GEBOREN: 14. Febr. Grietje, oadera K. den Hun en A. S. Krabt. 15. Petroi, oude» G. van Dam en A. Zuijdveld. Martinns Hendrik», ouder» J. A. van Leeuwen en J. Zeotoer. OVERLEDEN/ 14 Febr. J. C. Otto, 5 m J, Vot, 1 j 10 m. 15. M Spek, hniivr. tan C. Verichnt, 25 j.' M. Verkwik, 1 j 3 m. 16. J. Jongeneel, 69 i 11 m. G, van Baaien, 11 d. Burgerlijke Stand van onderstaande gemeenten van 10 tot 17 Febr. 1881. Geene aangiften hebben plaats gehad. 8tolwijk: GEBOREN. Maarten, oadera F. van Dam en A. den Toom. GEBOREN. Jannigje, ouders E. Hol en S. T Lee wis Teun it, ouders P. Boer en C. vsb Erk. OVERLEDEN. A. Ooiterom, Tm. K. Steehouwer? m. M. Sirre. 89 j. GEBOREN. Kart, ouden C. Schouten en J. Kotter. Dirkje, ouders W. de Jong en C van der Wolf. Geertroid», euders J. Yermeuleu en N. van Kooten. OVERLEDEN. L. Heg, 11 m. J. Verbeij, 61 j. G. Schalkwijk, 42 j. GEBOREN. Leendert, ouders L. Hofstede en L. de Hun. Johannes, ouders C. Toor en J. M. Erdtman. Geertruida, ouders S. van Vliet en D. van der Leest. OVERLEDEN. J. koster, 13 w. J. van Stijn, 66 j. GEBOREN. Peter, ouders L. Kook en K. van Helden Jacobus, oadera C. de Groot en M. Stolker. Maria, ouders G. de Graaf en I. Bot. - Belia„ ouders M. Vos en P. Rie- deman. OVERLEDEN A. van Wenaveen, 89 jaar.D. Schmidt, 23 m. K. Broeder, 80 j. GEHUWD. J. Haak en G. Bontenbal. V Heden voorspoedig bevallen van een Zoon; A. van DAM—Zuwdvb'id. Gouda, 15 Februari 1881. Bevallen van eenen Zoon, G. BEGEERVriend.1 Gouda, 16 Februari 1881. Heden overleed te 's-Gravenhage, onze geliefde Vader en Behuwdvader de Heer MARTINÜS JOHANNES van den ENDE, in den ouderdom van 72 jaar. N. M. ENGELBREGT. bewerkt worden, behalve det de winter daarop weer gevolgd ie. Teleurgesteld, brengen de boeren alzoo bun vastenavond, die dit jaar iaat eindigt, grootendeels bij den haard met de kaart door, ter- vrijl de tuinier,gedwongen worden geduld te oefenen. Februari is niet altjjd sprokkelmaand, met open weer en den aingenden leeuwerik in het veld, zoo- als deze maand thans bewijst. De bonte kraai alleeen zwerft, als wintervogel, nog over het naargeestig land- schap. Er staan tot ijs gestolde pletsen in de bosschen en de weiden onder Delfland liggen gelijk of beueden bet water. Op het veldjjs onder Delfland wordt met sohaatien gereden. De stand onder Rijnland ie, wat het water betreft, zoo bezwarend niet. De boetera heeft bij kalm weer en gunetigen wind veel water naar zee knnnèn afvoeren, zoodat de poldere vooral die door stoomgemaal bediend «orden, in een tamelijk voldoenden staat verkeeren. Zoo ie o. a. de Haarlemmermeer bijna geheel van overtollig water bevrijd. Doch de winter houdt lang aan en dat be lemmert de werkzaamheid met pioeg en zpade. De kassen in de kweekergeu versohaffen wel wat bloemen voor bouquetteü maar het lenteachtige, dat Februari ander, daarin aanbiedt, ontbreekt nog. ï)e werkstaking der handschoenmakers te Parijs blijft nog steeds voortduren. Van de vijf en vijf tig fabrieken hebben sleohte zeventien de voorwaar den der werklieden aangenomende overigen wei geren nog en laten de handechoenen in Je provin ciën maken. Het Regeeringaontwerp voor do invoering van dia postpakkettendienst ie verschenen. De Regeering molieveert nader de nattigheid en noodzakelijkheid eener goede organisatie tan den pakkettendienet door het gansohe land, ook met het oog op de jongste conventie, die het internationale pakketteuvervoer re gelt. De kollen der eerate inrichting worden ge raamd op ton, de jaarlgktch wederkeereude koe ten op 238.800 de ontvangsten in de eerste jaren op 268.800. De pakketdienit tal geen afbreuk doen aan de verzending van brieven eu drukwerken en in groote sleden daarvan afgescheiden worden. In het V. D. van Zondag kwam een schrijven voor, door den hoer A. Bug, te Amsterdam aan het hoofd-oo- mité voor de Tranevaal gericht en waarin een ongunstig oordeel over de Tranevealaohe Boeren werd geuit, op grond van een werkje van d,. F. Hnet, die 13 jaren in Zuid-Afrika beeft doorgebracht. Nu heeft do heer Huot aan de Stuud, een brief gericht van deu volg. inhoud „Het wae rog uitt aangenaam, dezer degen, in een uwer kolommen, ouder het opaokrift Slavernij, mgn werkje: Het lot der Zwarten in Tramvaal te zien geadverteerd. Niet det ik hel den inzender dier advertentie, die zeker door aankoop eigenaar van dit geschrift i, geworden, ten kwade duid, dat hg van de tegenwoordige belang,telling in Tranivnat gebruik maakt, otn van zijne onrerkoohte exemplaren af te rakeu. Maar daar de datum vau dit boekje, iu 1869 bg deu heer Van Peursem te UtreohJ uitgegeven, er niet bij vermeld wordt, geeft het aliioht aanlei ding aan dezen of genen om te denken, dat ik, bij de algemeene sympathie met de Trausvaalsche Boerea, eene item daartegenin wensch te doeu booreu. Eu dit is geenezins het geval, Er is aau mgn gevoelen in dezen weinig gelegen. Noohthanszij het mg vergiind te zeggen, dat ik het, wel is waar in vroeger tijd, zoo voor de blanke alz voor de zwarte bevolking der Transraal-Republiek, een wen- schelijke zaak achtte om onder het Engelsohe Gou vernement te komen, maar dut eu de wgze waarop de annexatie heeft pluats gehad, en de geheele En- gelsche politiek iu de laatste jaren met Zoeloeland, met de Basutoe's eu loet de Zuid-Afrikannsche Re publiek van dien aard is geweest, dat ik mg wel zal wachten er den handschoen voor op te nemen, "Wat ik destijds over de wreedheden, iu Tfauavaal gepleegd, heb geschreven, kan ik niet terugnemen, daag het op feiten gegroud is. Eu in hoever, direct eu indireot, de tegenwoordige torstanden in verband ataan met de vroegere begane ongerechtigheden tegen over de inboorlingen, tvil in iu het midden laten. Wellicht zou ik thans met meer zachtmoedigheid ook over deze dingen oordeelen en meer iu auu- merkiug nemen den veelszins onbeschaafdeu toeBland der bliinken zeiven in die dagen. Zeker is het, dat iu twintig jaren mijn boekje beschrijft de toestnudeu in 1857 oveittl eu vooral ook in Zuid-Afrika veel is veranderd. Doch, wat hiervan zij, het is mij eene behoefte, mijne onverheelde sympathie met onze •tamgenooten in de Trausvaal en mgn blijdschap over de iu heil bctuonde deelneming uit te spreken en er mijn vuriire bede bij te voegen, tlut zij, zonder meer bloedvergieten, hunne onnfbuukelgkheid mogen herwinnen." In het Aardr. )Veekblad komt eene opgaaf voor van de koffie productie in 1879 over de geheele wereld, die niet minder dan 500 millioen kilogram bedraagt, waartoe 'Ooet-Indië .160 millioen en Brttzilië 134 LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbe kenden, gedurende de le helft der maand Januari 1881 uit Goudu verzonden en door tusschenkomst van het Postkantoor aldaar terug te bekomen J. N. Veldman, P. J. Kreraer, F. A. T. de Gerat, W, J. Mali en P. Pruis, Amsterdam Mevr. Sohorer van Galen, 's-GravenhageH. G. Hagen, Haastrecht; B. H. Herman, Nieuw-Am3terdam8. Bakker, NieuwediepT. de Does, Rotterdam L.illemnns, VlaardiogeuB. A. C. Zaal, WoerdenHeeson, ZierikzeeE. Nahuiszen, A. M. ENGELBREGTvan denEnde. Gouda, 16 Februari 1881. De ondergeteekenden betuigen ook na mens hunne Kinderen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling den 4en dezer ondervonden. A. BRINKMAN. C. BRINKMANDoesburg. Gouda, 17 Februari 1881.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2