tien Ml! Nieuws- en Advertentieblad foor Gouda en Omstreken. Nq 2573. BINNENLAND. egels, ouw- IAPPEN 'ude SN, GENS Zondag 20 Februari. 1881. 1 t *www<w en enz. enz. 't voort. g worden J. VAN DE f te Gouda i geld ver- Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. overgebracht, met het oog J. J. VA» <01 a. ndscfie Cou- nden door den te Gouda. ende. De raad van toelicht op de spoorwegdiensten heeft ter kennis aan belanghebbenden gebracht, dat tér aanvulling van bet corps ryksopzieners op de spoor wegdiensten, krachtens art. 34 van het kon. besluit van 9 Juli 1876 werkzaam, eenige personen worden opgeroepen, voldoende aan de uoodige vereischten. Die vereischten worden nader in de Staatscourant omschreven. Ier den naam ikel dat, wat gelijkt op het i het geheim even bij den ien nationale op verschii- HT GOUDEN en. s lijden eische dat zich op nevenstaande De jongeling die Donderdag naby Voorschoten door een spoortrein werd overreden, heeft zich moed willig op de rails geworpen. Hy was een leerling Uit Zevenhuizen schrijft men ons Donderdag werd alhier het stoffelijk overschot van den heer K. Broeder ter aarde besteld. Voor sijne nagelaten betrekkingen is zyn heengaan smar telijk. De gemeenteraad, waarin hij sedert 20 Dec. wucrianuwn rrumiunienuvnu, 1845 zitting had, verliest in hem een grooten steun, •trad de heer Chavannes, pre- j Sedert 17 October I8ul Wethouder en ambtenaar GOUDSCHE COURANT. I drijf, tijdens de hoeren aan“het vergaderen waren. Marktteen had inderdaad veef van een rijken grond- eigenaar, wien het algemeen «Hang weinig, zijn eigen i belang des te meer ter harte gaat. De vertolker van Steekamp wist de humor in zijn rol soms goed tot zyn recht te doen korten en meermalen bleek dit door algemeen gelach van jde toehoorders. Het publiek schepte echter het meest behagen in Hoe pelstok eu het moet erkend, dat deze den bijval verdiende, dien hij ondervond. De kluchtige wijze, waarop hy opmerkingen maakte tijdens de vergadering, die, waarop hij het stembiljet invulde en over 't alge meen de wyz», waarop hij ielfa de onderdeden der rol weergaf, toonde dat hij werk had gemaakt van zijn taak en ongetwijfeld bracht hij niet weinig bij tot het algemeen succes. De rol van Caroline werd aardig gespeeld- eu waar alle genoemd werdén, mag ook Louise Lansing niet worden overgeslagep, die eveneens medewerkte tot den goeden uitslag. Als nastukje werd gegeven het blijspelDe Kaste- leinesse van Pischbaeh. Oot dit stuk, waarin aardige scènes voorkomen, werd verdienstelijk vertolkt. Daar de zaal vol, stampvol was, zoadat ook de gangpa den ten deele waren bezet, zal deze voorstelling onge twijfeld een flinke bijdrage opleveren voor de waters- noodlyders. Een woord van dank tot allen, die tot deze lief dadigheids- voorstelling medewerkten, tot de dames eu heereu, die het tooneel betraden, in de eerste plaats en dan tot het publiek, dat ae voorstelling mogelijk maakte. De voorstelling werd bygewoond door de kinderen uit het Weeshuis, voor wie de Kastelein van „Ons Genoegen," de heer Dam, de noodige plaatsen had genomen en welke kinderen niet alleen op zijne kosten plaats kregen, maar nog bovendien door hem in de pauze getracteerd werden. Als voorloopig saldo van bovengenoemde tooneel- roorstelling is, naar wy nader vernemen, reeds 300 afgedragen voor de wateranoodlyders. GOUDA, 19 Februari 1881. De verjaardag van Z. M. den Koning wordt beden op de gebruikelijke wijze gevierd. De openbare en vele bijzondere gebouwen zijn versierd met de Nederlandscbe vlag. Ten 2 ure werd door het Garnizoen een parade gehouden. Hedenavond heeft in de Zaal «Nut en Vermaak" een bal plaats ter eere van het feest. Dinsdag 22 Febr. e. k. zal eene vergadering plaats hebben van het hier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Als spreker zal dan optreden, de heer Joh. Dyse- rinek, van Vlissingeu, die zal spreken over Spotternij en daarna over Schaakspelers. Gaarne voldoen wij aan het tot ons gerichte ver zoek de aandacht onzer lezers te vestigen op achter staande advertentie, betreffendeadressen voor de Transvaal. Menigeen zal zich zeker gedrongen gevoelen zyn naam ouder die adressen te plaatsen, waartoe nu bij de boekhandelaars hier ter stede gelegenheid is. Bij deu Burgemeester dezer gemeente is als Voor zitter der Goudsohe Commissie voor den Watersnood nog ingekomeu een gift van 2.50. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft Donderdag arrest gewezen in de Donderdag 10 Februari 11. behan delde zaken. W. H. en 0. F. N. werden, ter zake van diefstal by nacht door meer dan één persoon in eeu bewoond huis te Bergsoheuboek, lot co 2 jaren en de medeplichtigen aan dien diefstal, E. 'V. 8. en W. H. te Zevenhuizen, tot 1 jaar eu 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Aan J. C. v. V., ver laten huisvrouw van H. W. 8., te Gouda, werd wegens valsohbeid in negen onderhandsche ge schriften een celstraf van 18 maanden en 18 boeten van ƒ50 opgelegd. Gisteravond had eene buitengewone vergadering met dames plaats van de Afdeelicg«Gouda en Omstreken" vau het Nederlandsch Protestantenbond, waarin als spreker optr dikant bij de Waalsche Gemeente te Leiden. Hij sprak over«Modernen van vóór 25 eeuwen," waarmede hy bedoelde de groote profeeteu ran Israël uit de 9e eu 8e eeuw vóór Chr., die tot op zekere hoogte konden béschouwd worden als de hervormers van bun tijd. Spr. leverde een bydrage tot de kennis der geschiedenis van den godsdienst en hij deed #dit op zeer onderhoudende wijze. De voordracht werd met de grootste aandacht aangehoord eu slechts door zeer weinigen zal het zyn betreurd, dat de gebruikelijke pauze achterwege bleef. Donderdagavond had in de zaal «Kunstmin" de tooneelvoorstelling plaats door hecren Onderofficieren van het Garnizoen) ten behoeve der noodlijdenden door den Watersnood. Opgevoerd werdLodewyk Mulder's De Kies- vereeniging ons Stellendijk, welk geestig blijspel met succes ten tooneele werd gebracht. Natuurlijk kon van dilettanten niet worden verwacht dat alle geestig heden in bet stuk tot hun recht kwamen, doch over het algemeen was de uitvoering recht verdienstelijk De rol van Schor, voorzitter der Kiesvereeniging was in handen van iemand, die reeds sedert lang zekere reputatie heeft als dilettant-tooneelspeler en ook thans beantwoordde hy aan de verwachting. De eigenaardige figuur van den oud-procureur, die op den letter der wet doodblijft, vóór alles op de vormen acht geeft en met de meeste deftigheid den voorzittershamer hanteert werd juist opgevat en goed weêrgegeven, zonder dat de acteur in eene over drijving verviel, die Schor al te belachelijk zou hebben gemaakt. De secretaris Kalberg werd ook verdienstelijk weergegeven, hij voldeed ons het best in het 2e be- vnn den Burgelykeu stand, was hij, hoewel hij deu ouderdom van 80 jaar bereikte, tot nogtoe in veel vuldige andere betrekkingen met ijver werkzaam. Zyn heengaan is een verlies voor geheel de gemeente, doch zyn naam zal door ieder, eu vooral door de armen, aan wie hij in stilte zooveel weldeed, met dankbaarheid nog lang genoemd worden. Hij ruste in vrede na zyn wel volbrachten arbeid I Uit Zevenhuizen meldt men ons In de vijfde vergadering der Vereeniging «Tot Nut en Vermaak" alhier, hadden wij het genoegen den heer Hellcmau te Kinderdijk te hooren.Was de verwachting, die men van dien gevierden declamator had, groot, zij werd verre overtroffen. Ieder was meer dan vol daan over zyne overschoone voordracht. Wist bij door het voordragen van het stuk: «Het doode paard" aan menig mannelijk oog een traau te ontlokken, door zijne comiscbe voordrachten wist hij by ieder de lachlust op te wekken. Wy danken den heer Helleman voor zyn genotvollen avond aau ons verschaft, en hopen hem deu vol genden winter weder in ons midden te zien. De 5e Vergadering der Vereeniging «Winterle- zingen” te Berg-Ambacht, werd op Dinsdag j.l. ge houden, waarbij de spreekbeurt werd vervuld door den heer D. C. de Koning, van Stolwijk, die op eene boeiende wyze „Het Slapen” van Ds. Laurillard voordroeg. Met ingenomenheid werd deze voordracht door het talrijk publiek aangeboordzoo ook daarna de bijdragen in proza en poëzie van den spreker en van de heereu C. Zaanan, van Ammerstol, J. G. Bettink, T. B. van |Dam, D. Blanken Az. en J. G. Bettink, Jr. van Berg-Ambacht. In de eerst- volgende vergadering, tevens laatste voor dit seizoen, zal de spreekbeurt vervuld worden door den heer J. W. P. Hofman, van Schoonhoven. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeen geroepen op Maandag 28 Februari, 's avonds 8 ure. Vanwege de Maatschappij Tot Nut van ’t Alge meen zal dezen zomer eeu cursus geopend worden voor het onderricht in huisvlijt. De cursus, die ongeveer van 15 Juli tot 15 Augustus te Amsterdam zal gehouden wórden, is niet alleen bestemd voor onderwijzers, maar ook voor beambten vau wees huizen, gevangenissen, gestichten van weldadigheid enz. Eeu lied van ds. C. 8. Adama van Scheltema, aan de Transvaalscbe stamgenooten gewijd, is door mevr. Star Namanvan Swinderen <Je Groningen in Hoogduitsche verzen overgebracht, met het oog op het buitenland. Het centraal comité der Duitsche vereeniging het Roode Kruis heeft Woensdag besloten aan de Trausvaal- sohe Boereu als oorlogvoerende party voor de ver pleging hunner gewonden 2500 te zenden door bemiddeling vau het Nederlandsch hoofdcomité. De Stand, publiceert een oproeping tot aansluiting aan den internationalen boud tot bestrijding der vaccinatie en eenige stukken, die door dezen bond zyn openbaar gemaakt. Daaruit releveeren wij, dat door dg zorg vau het comité een aantal opga ven zijn verzameld uit plaatsen, waar in het laatste tiental jaren zich pokken voordeden, waaruit de conclusie wordt getrokken, dat bij de uitbarsting eenet pokkeu-epidemie niet het eerst de niet-iugeënten doch integendeel de iugeënleu aangetast worden, evenzeer als de de gerevacciueerden, en dat juist die klasse van meer bejaarden, waaronder zich de grootste menigte van niet-ingeèntan bevindt, het langst van de pokken verschoond blijft. Bij deu Duitscheu Rijksdag zal in de zitting van dit jaar een petitie tot afschaffing van vaccinedwang ingezonden worden door bet comité. Ingevolge 't besluit van de van 1013 December 1830 te Parijs gehouden eerste conferentie van den bond der vaccine-bestrijders, zal in September van dit jaar een internationaal congres gehouden worden ter be spreking der vacciue-quaestie en tot wering vau vac- ciuedwang. lu Mei a. e. zal beslist worden of dit congres gehouden zal worden te Parijs, te Brussel of te Keulen de keuze tusschen deze drie steden zal afhangen van de deelname, welke de zaak in de rykeu waartoe die steden behooren, ondervindt. Naar wy vernemen, hebben reeds drie greidboeren, dia de Deensche afkoeliugs-methode bij de boterbe- reiding geheel of gedeeltelijk toepassen, aan het hoofd bestuur van de Friesche maatschappij van landbouw het verzoek gericht, om den leeraar of de leerares, die misschien roor rekening vau genoemd bestuur onderrioht zal geven in de boterbereiding, op de gestelde eu nog te stellen voorwaarden bij zich te ontvangen. Wij verwachten, dat dit voorbeeld door verschei dene landbouwers zal worden gevolgd, en dat de pogingen, welke worden aangewend om Frieslands kostbaar hoofdprodukt nog beter te maken dan het is, niet zullen afstuiten op de meeniug, welke bij sommigen nog heerscht, dat het de grens der volko menheid beeft bereikt. (U. D.)

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1