Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND- BINNENLAND. Woensdag 23 Februari. iDT. emen 148. 1881 woensdag zj r epruan. jq'Q 2574 weg. Hultenlaiiilsch Overzicht. 4 en. prijzen 10RG, /erkie- nijnen. ter in- 5th, ■/81. 2e KI.) V .50, 3.—, 10.30. .69, 4.20, De Standard deelt mede dat, bij de onderhaa- 4.5, 4.23, 2.0, 235, .25, 4.55, Kunsten, cteur der icht. ’.HAGE, INHEM. 8.1,9.33. 25,4.55, GOUDSCHE COURANT. >ope Be- ,0, 11.50, 6, 9.—. igen,enz. k leven s- ebroeders 9.39. 9. i—9.39. 1.21,4.20, 6.45, 9.7. 28, 6 35 8.25. 30,11.45, 9.—. 15. 56. 7 7 lij 2.38, deering jaar en nemende mate geniet. CHT naar NGEN. ;u van het ccntraal- >5,7.31. Sonda Zaterdag 26 Febr. a. at. heeft de vierde (voor laatste) voorstelling plaats der Opera te Rotterdam, welke hb. inteekenaren hier ter stede, gelegenheid hebben bij te wonen met recht om na afloop per expres-trein naar Gouda terug te keeren. van voorbereiding. Wel vindt men in buitenlandsche bladen tal van berichten, voornamelijk betrekking heb bende op nieuwe grenslijnen welke voorgeeteld tonden rijn, maar tij verdienen geen geloof. Noch graaf von Hattfeld, noch de heer Goecben hebben eenig voorstel aan de Porte gedaan. Zij maken tieh in overleg met hunne ambtgenpoten gereed om de on- derbaudelingen te hervatten, door aan de Porte te vragen tot welke eoncemëg tij geneigd ia. De Pruisische Minister vaa Binnpnl. Zaken Eulen burg heeft tijn ontslag gevraagd onder omstandig heden too vreemd als nog nergens tjjn voorgekomen en die weer geweten moeten worden aan de atttrocra- tieche wijze, waarop Bismack met rijn collega’s omspringt. In het Hoerenhuis was namelijk Zatefdag de voortietting aan 4e orde van het wetsontwerp regelende de bevoegdheid der administratieve besturen. De kamer had daarin een paar amendementen ge bracht, welke door Eulenburg werden verdedigd. Nauw lijk. was dit geschied, of een geheimraad komt namens den beer Bismarck verklaren, dat de regeenng wel is waar de wet ook met die amendementen tal bekrachtigen, maar dat bij ie onaannemelijk achten te tjjner tijd wijziging tal vingen, dos juist het tegen overgesteld van bet geen Eulenburg pas verklaard had. Eeu niet geringe beweging ontstond en bet Huis besloot om na de verklaring van Bismarck de ar tikelen opnieuw te verzenden naar de commissie; de titling werd opgeheven en toen de minister Eulenburg tehuis was, was zijn eerste werk een brief aan den Koning te schrijven met verzoek om ontslag, en een tweede aan den ministerraad, waarin hij kennis gaf van dat verzoek. Een later bericht vermeldt nog bet volgende hier omtrent i In den ministerraad oqder voorzitting van Bis marck was met 5 tegen 4 stemmen besloten om art. 17 in het Hoerenhuis te verdedigen, zooals het door den Landdag was vastgesteld; Bismarck be hoorde tot de minderheid. Eulenburg schoon vroeger vau een andere meening, achtte zich verplicht het gevoelen van de meerderheid te verdedigen en de houding van Bismarck is met het oog daarop te vreemder. Men verzekert dat thans ook de vijf ministers die voor art. 17 stemden, bun ontslag zullen aanbieden. Eulenburg begaf zich na de zit ting van het Heerenhuis on middellijk naar den Keizer om zijn ontslag te vragen. De Keizer vindt het I gebeurde zeer onaangenaamEulenburg toch is naast I Bismarck persona gratissima. De commissie van het i Heerenhuis heeft art. 17 opnieuw onderzocht en advi seert voor aanneming, derhalve tegen Bismarck. Gisterenmiddag is het tweejarig dochtertje van den watermoleuaar Schotten onder Bleiswijk door een molenroede dood geslagen. Opgevoerd wordt Gounod’s Faust. Voor voorstelling zal Woensdag namiddag van 12 in het bovenlokaal der Sociëteit „de Reunie" aantal plaatsen, dat men kunnen worden. Op datzelfde uur zal De behandeling der lersche dwang wet is weder door een coup de force van den voorzitter van bet Lagerhuis geëindigd. De Ieren hielden het debat door ouder anderen vorm steeds terugkeerende amen dementen bij voortduring op. De Speaker heeft, krachtens de hem verleende welwillekeurige macht, de woordenwisseling gestaakt en art. 1 is daarna mei 302 tegen 44 stemmen aangenomen. Uit deze stemming kan intusschen nog niet met zekerheid worden opgemaakt, dat de discussie haar einde nadert, want het voorstel van den heer Glad stone strekkende om het debat gisteren (Maandag) avond onherroepelijk te sluiten, zou wel eens niet aangenomen kunnen worden. Voor de aanneming vau zulk eeu voorstel wordt zooals wij reeds vroeger v mededeelden, eene meerderheid van drievierden der aanwezigen leden vereischt; maar het is nu reeds zeker dat het de geheele lersche groep tegen zich zal hebben, zoomede vele conservatieven, ongerekend eenige liberalen, die, met de Daily New», het nieuwe reglement te streng achten. De tegenstanders van het voorstel merken op, •dat na Maandagavond al de amendementen, welke nog niet in behandeling zijn gekomen (daaronder be grepen die door den minister Forster toegezegd), door de sluiting der discussie vanzelf zouden vervallen. Nu kan by de derde of laatste lezing geen nieuwe wijziging in één ontwerp gebracht wordendie lezing strekt alleen om den vroeger aangenomen tekst vastgesteld te verklaren. Sir Stafford Northcote, de leider der oppositie, heeft op de bezwaren vau deze wyze van handden gewezen, en men verzekert dat de Voorzitter, de juistheid der bedenkingen inziende, beden nieuwe wijzigingen in het reglement zal voorstellen. De Engelscbe troepen in Transvaal zullen, naar het schynt, niet terstond tegen de Boeren uitruk ken; men wil nadere versterking afwachten, om niet den derden keer zich aan een nederlaag bloot te stellen, wellicht ook tijd laten voor nadere onderhandeiingen. De reeds aangekomen versterking bedraagt slechts 1200 man infanterie, 250 huzaren en 2 stukken geschut. De Standard deelt mede dat, by de onderhan- delingen die er thans tusseben de Engelsche Regee- ring en de Transvalere gevoerd worden, het voorstel gedaan is (het blad zegt o iet van welke zyde) 1 om dat gedeelte van het Transvaalsche, op hetwelk de Boeren een goed recht kunnen doen gelden, onafhankelijk te verklaren. Het overblijvende en grootste gedeelte zou big ven onder Brilsch bewind. Tevens zou er in de hoofstad der Boeren een Britsche resident worden aangesteld. De Fransche Kamer der Afgevaardigden gaf zel den blijk van grooter eensgezindheid dan op 17 dezer bij de eindstemming over de wetsontwerp op de drukpers. Van de 364 leden, die aan de stem ming deelnamen, verklaarden zich slechts zes tegen. De Fransche bladen van alle kleur zijn zeer inge nomen met deze bevredigende uitslag en gelooven dat de Senaat, die binnenkórt de nieuwe wet in behandeling zal nemen, rekening zal houden met de schier eenparige goedkezring, welke zij bij de Kamer gevonden heeft. In den Senaat is de algemeene discussie over het tarief van in- en uitgaande rechten gesloten. De Senaat is daarop tot de behandeling der ar tikelen overgegaan. Het invoerrecht op vee is van 6 tot 30 franken per stuk verhoogd. In de Belgische Kamer wacht men in deze week belangrijke discussion. De uiterste linkerzijde heeft eene reeks amendementen voorgesteld op de begroeting voor justitie, teneinde het ministerie te dwingen aan de geestelijkheid, na hare onverantwoordelijke aanhitsing der bevolking tegen het openbaar onder wijs, krachtig de hand van ’t gezag te doen voelen. D° regeering ziet tegen deze taak op. Het vraagstuk betreffende de Grieksche grensre geling bevindt zich op dit oogenblik in een staat GOUDA, 22 Februari 1881. Door Zijn Exc. den Minister van Binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 April e. k., met het Bestuur over de Normaallessen te Gouda belast de heer H. W. Kramers, onderwijzer bij die Nor maallessen en Hoofd der le Burgerschool voor iheisjes. De zesde abonnements-voorstelling van het Neder landech Tooneel zal acht dagen vroeger plaats hebben dan oorspronkelijk het plan was. Zij zal derhalve in plaats van op 10 Maart, zooals op de abonne- ments-kaartjes staat, reeds Donderdag 3 Maart worden gegeven. Tot algemeen leedwezen heeft zich de tijding door ons land verspreid, dal de heer mr. W. H. Dullert, voorzitter van de Tweede Kamer, die sinds eenige dagen ongesteld was, sedert eergisteren in zeer be- denkelyken toestand verkeert. Elk oogenblik wordt de mare van zijn dood verwacht. Naar men ons heden uit Arnhem telegrafeert, is in den toestand sedert gisteren geen verandering ge komen. meer leden opgekomen waren gevolg zijn van het groote in de vorige maand in onze gemeente lo a „Apollo" te hooren, hebben het zich zeker niet Ju, daar de Vereeniging hun werkelijk weer aangenamen avond heeft bezorgd. Het programma, goed afgewerkt. Sommige nummers werden zelfs zeer verdienstelijk uitgevoerd. Met het fleste g*- dfilimini," -y „Sommerlied, Frühlingsandacht" „Die Auferstehung." De heeren Verbeyen en Konincks, directeuren der - en roor de uitvoering dezer schoone M worden de wenken, door de lliën gegeven door vele zangers ')at eeu paar stukken minder niet te wijten aan mindere maar waarschijnlijk daaraan, deze ure het wil bespreken, opgegeven men gelegenheid,, hebben zich te verklaren omtrent het nemen van ‘coupons voor het seizoen 1881/82 op dezelfde voorwaarden als het nu loopend abonnement. Hieruit blijkt, dat de kans bestaat ook eeu volgend jaar wederom te kunnen genieten van eenige Opera voorstellingen en wel op dezelfde gemakkelnke wijze als dit jaar. Het lijdt o. i. geen twijfel of de meesten van hen, die ondervonden hebben dat hun, zonder eenige moeite, goede plaatsen voor de voorstellingen worden bezorgd, zullen gaarne zich verbinden ook een volgend jaar wederom enkele voorstellingen bij te wonen. De commissie, die zich welwillend met de rege ling van alles belastte en die alle zorgen op zich nam, heeft alle aanspraak op een woord van dank en waardeering voor hare bereidwilligheid en ook voor de wijze, waarop zy zich vau hare vrywillig opgenomen taak kweet. Dr. J. Debrihcke gaf gisterenavond, in de vroe ger aangekondigde openbare vergadering van het hier gevestigde Departement der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, een vluchtig overzicht van eenige deelen van Australië in den meest uit gebraden zin van het woord; het land, de steden, de bewoners en hunne levenswijze, de gesteldheid van den grond, het klimaat, de dieren, de planten, de goudvelden, de uit- en invoerhandel en vele andere bijzonderheden werden aangrstipt, terwijl ten besluite werd gewezen op de beteekenis van A levan - dra-land, “fflr^öltooiing van den in aanbouw zynde spoorweg, die het noordelijk deel met het zuiden zal verbinden, ook voor onze industrie, wegens de na bijheid van onze O.-I. bezittingen. Vooraf waren door den Voorzitter de bekrooningen wegens den laatsten wedstrijd, uitgereikt aan P. v. d. Kasteden (Br. med. en 10); A. P. Blok (Br. med, en 5) G. Schieveen (Getuigschr. en 5) en J. D. Stam (Getuigschr. en 2.50.) Eergisteren gaf de Liedertafel „Apollo" met hare afdeeling: „Uiterlijke Welsprekendheid” weder eene uit voering voor hare buitengewone leden met hunne dames. De zaal van de Sociëteit „Ons Genoegen" was ta melijk, bezet Dat niet meer leden opgekomen zal waarschijnlyk wel een ’o J aantal uitvoeringen, voorstellingen, lezingen enz. dat in deze en i ‘w geannonceerd werd. De leden, die opgekomen waren qjq A wvnllrt// LnkLrtw L -12.x beklaag!, daar de Vereeniging hun werkelijk een t dat nog al afwisseling aanbood, werd over ’t geheel verdienstelijk uitgevoerd. Met het traste ge noegen hebben wy gehoord „Francesca dgRimini," „De Gelukkige," An den schónen blauen Donau," „Heimliche Liebe," „Sommerlied. Frühlineaandacht" en „Die Auferstehung." - P~ v- 21J Liedertafel, verdienen allen lof voor de opvatting de zangers ook ,v< nu mmers. directeuren ter harte geilHf goed uitvieleïi'^«^O zorg daaraan besteen, i dat enkele zangers, vooral in de tenor-party, die toch al niet sterk bezet is, in evenredigheid van de andere partyen, op dat oogenblik „niet goed gedisponeerd" waren. De Liedertafel Apollo verdient ten volle de waar deering en belangstelling, die zy reeds by’na twaalf vooral in den laatsten tijd weder in toe-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1