ING!! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N° 2575. GD: BUITENLAND- NA HET RECES. 1881. N, Vrijdag 25 Februari. oonveg. Hultenlanilsch Overzicht. voort. DE, HUISWERK 880/81. en 2e KI.) TRECHT naar ENINGEN. worden VAN BE te Gouda geld ver- )UW- APPE1N ide JENS en inz. enz. GOÏÏDSCHE COURANT I. 12.50, 3.— uit 's lands 8, 10.30. 15, 3.59, 4.20, 2.18, 4.5, 4.23, 9.14. 5, 4.55, 7.31- 10, 6.45, 9.7. 5, 3.28, 6 35, 3.25,8.1,9.33. 41, 3.25,4.55, IENE 'egeveu van het hei oeniraal- ;en, loen 33 1.41,3.25, 4.55, 1.26, 9.39. 9.39. 26, 6—, 9.39. 34, 2.21,4.26, 10.40, 11.5 0, 7.35, 9.—. 15, 12.9, 235, 1.27. 6.—, 8.25. 0, 10.30,11.45, 7.30,9.—. .42, 9.5. 0, 6.56. 2.20, 7.7. 8, 12.11, 2.38, 9.30. N en HAGE n ARNHEM. 3. VAN DE De Pruisischê Minister van Binnenlandsohe Zaken, Eulenburg, heeft zyu verzoek om ontslag nog altijd niet ingetrokken sommigen verzekeren, dal Eulenburg alleen zal aan blij ven, totdat de aanstaande feesten zijn afgeloopenEulenburg, voegt men er by, is een man, die niet lichtvaardig een besluit neemt, maar wanneer hij het genomen heeft, er ook niet licht op terugkomt, en hij zou uitdrukkelijk verklaard hebben, dat het hem na het gebeurde ónmogelijk is naast Bismarck in het Ministerie te blyven. Anderen verzekeren, dat de Kroonprins een uur met Eulenburg heeft gesproken en de zaak wel in orde zal komen. Toen de bevoegdheidswet in den Landdag terug kwam, verscheen Eulenburg niet, maar sprak namens de Regeering de commissaris Brauchitsch. Er werd besloten om de behandeling te verdagen, totdat de Regeering definitief zou hebben verklaard, of zij met Na twee maanden rust zal de vertegenwoor- diging spoedig weder bijeen komen, de‘Eerste Kamer zal het wetboek van strafrecht goed keuren, de Tweede Kamer zal de ontwerpen afdoen, die reeds sedert geruimen tjjd op af doening wachten. Uit net voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer blijkt dat men algemeen, behoudens enkele bedenkingen, zeer ingenomen was met het wetboek van strafrecht en daar die bedenkingen geen hoofd zaken betreffen is de aanneming van dit wet boek verzekerd. Nu na zooveel jaren wachtens, is het hoog tijd, dat de Fransche wetgeving door een nationale vervangen wordt. De Tweede Kamer wachten gewichtige werk zaamheden, verschillende ontwerpen zijn in staat van wjjzen, aan de Tweede Kamer om die tot beslissing te brengen. De belangrijkste wet is wel het ontwerp tot het heffen eener nieuwe belasting, die de kapitalen moet treffen. Hoeveel is reeds geschreven over die belasting, zullen de afgevaardigden, in de residentie terug gekeerd, van de gegevens door hen verkregt gebruik maken, om den eersten stap te dc op den weg van belaOking-hervorming. Directe of indirecte belastingen, het is de vraag in Duitschland en Frankrijk, waar het algemeen stemrecht het getal protectionisten in de wet gevende lichamen aanmerkelijk vermeerderd heeft. .Hier zyn wjj gelukkig nog zoover niet afgedwaald van gezonde staathuishoudkundige begrippener mogen hier nu en dan stemmen opgaan, die op bescherming aandringen, zjj zoeken hoofdzakeljjk hun doel totnutoe langs zijpaden te bereikende Koninklijke weg staat voor hen hier nog niet open; de directe be lastingen worden door de groote meerderheid der bevolking en der vertegenwoordiging nog als de beste geachtde- voorstanders der indi recte belastingen kunnen dan ook hier weinig anders dan de voorgestelde directe belastingen om tal van bijzaken bestrijden. Men zal niet zeggen: tracht het tekort in de schatkist te dekken door belastingen op de eerste levens behoeften of door rechten te heffen van de voortbrengselen der nijverheid, maar men zal de bezwaren der rente-belasting breed uitmeten, de wijze van heffing bestrijden, op tal van bij zonderheden de aandacht vestigen, om die daarna af te keuren in de hoop, dat tal van minderheden zich zulten vereenigen om bij de eindstemming het ontwerp te doen vallen. Die taktiek heeft men te verwachten, als de voor standers der rente-belasting zich niet vereenigen om het ontwerp te doen aannemen, ook al zouden zij het een of ander onderdeel anders geregeld wenschen; zij zullen zich steeds bjj de behandeling moeten herinneren dat het betere niet zelden de grootste vyand van het goede iszjj moeten bedenken, dat het kapitaal nog altyd hier onbelast is, en dat geen ver betering der patent-belasting, geen hervorming van ons geheele belastingstelsel te verwachten is, zoolang niet in beginsel is aangenomen, dat ook de couponknippers naar evenredigheid van hun inkomen in de algemeene behoeften moeten helpen bydragen. Met belangstelling wordt zeker door velen de discussie over dit zoo hoogst belangrijke onderwerp tegemoet gezien. Een ander ontwerp is tot afdoening gereed; zal de post zich ook belasten met het vervoer en de bezorging van pakjes tot 5 kilo zwaar, zooals dat reeds sedert lang in Öuitschland geschiedt? De Regeering heeft daartoe een voorstel gedaan, dat vry algemeen met welge- ^alïe^ontvimgê^^^^^^i^volgens^e^^ rekening van den Ministe in de eerste jaren meer uitgaven vorderen dan de opbrengst zyn zal, het is te verwachten dat dit vervoer spoedig evenals het brievenvervoer een bron van aan zienlijke inkomsten zal gorden, terwjjl velen daardoor zeer gebaat zullen zyn. Maar nog verschillende ontwerpen wachten op afdoening. Amsterdam heeft dringend be hoefte aan een kansal naarde Waal, Rotterdam moet zijn waterweg naar zee hebben, wil het zyn rang onder de koopsteden kunnen hand haven. Zullen deze ontwerpen nog door deze kamer geregeld worden? Of wel, is men door den ingespannen arbeid in het najaar niet meer tot inspanning gestemd, vooral ook met het oog op de aanstaande aftreding van de helft der Kamerleden. Wat men nog verrichten wil, moet met eenigen spoed geschieden. Komt de Kamer met 1 Maart byeen, dan volgt reeds spoedig het paasch-reces, en de ondervinding neeft het reeds dikwijls geleerd, de periodieke aftreding is storend voor de werk zaamheid der Kamer, na Paschen zal niet veel meer verricht worden. Is er overvloed van werk, het is te wenschen dat nog eenige oogenblikken gevonden worden om een woord van sympathie te spreken voor onze stamverwanten, die in verre streken hun vrijheid moeten verdedigen tegen eeu verplet terende overmacht. Is net niet mogelyk door daden zyn belangstelling te toonenmoet men zich bepalen tot adressen en wordt slechts schoorvoetend geld aangenomen om in de drin gende behoeften aan geneeskundige hulp te voorzien, een woord van medegevoel uit 's lands vergaderzaal zal daar goed doen; dit woord worde gesproken, het zal hier weerklank vinden, daar den trearenden troost, den zwakken moed, den strijders kracht geven. Geheel Europa neemt deel in het lot der bewoners van den Transvaal, zelfs in Engeland gaan krachtige stemmen op om te protesteeren tegen de handelingen der Engelsche Regeering zullen onze vertegenwoordigers in deze dagen slechts door zwjjgen hun sympathie betuigen? Voor de Regeering is het zeker hoogst moeilijk om zich party te stellen voor de Hollandsche Afrikaanders, de afgevaardigden des volks mogen de tolk van het geheele volk zyn, en den dapperen die voor hun onafhankelijkheid strijden den broedergroet des volks overbrengen; daardoor zullen onze vertegenwoordigers in waarheid toonen, dat zjj onze vertegenwoordigers zyn. Elk woord in de Kamer gesproken, om die sympathie uit te drukken, zal weerklank vinden bjj het geheele volk; in deze zaak toch zwijgt alle partjj-belangL. art. 7 de bekrachtiging der wet ónmogelijk achtte. Het Heerenhuis heeft echter het herstelde art. 7 verworpen, zoodat er van de wet niets komt. Wie had gedacht, dat de zitting van den Landdag onder zulk een verwarring zon worden gesloten? Graaf Eulenburg is de oudste ambtgenoot ran Bismarck, de laatst overgeblevene ran het ministerie Bismarck—ron Boon, dat in 1862 het tijdvak heeft geopend, in Prnisen’s geschiedenis als .de nieuwe «era» bekend. In den zwaren Gnyfró/z-tijd stond hy moedig aan Bismarck’s zijde. In 1866, naden oorlog met Oostenryk, was de verzoening met het buit der afgeiaardigdea voor een niet gering deel werk. In 1870, het jaar der oorlogsverklaring. Was hij, in vertrouwelijke gedachtenwisseliug met Bismarck, te Erna de eenige raadsman des Konings. Wie na dien tjjd ook vallen mocht of gaan, Eu- lenburg bleef aan Bismarck’s zijde en bracht voort durend het zjjne toe om de scherpe botsingen in den strjjd met Rijks- en Landdag te verzachten. De Fransche Kamer hield zich eergisteren op nieuw bezig met de bekende quaestie van de Griek- ache gewereneen voorstel van Langlé om een nader onderzoek in te stellen, werd verworpen met 303 tegen 189 stemmen. Gambetta’s redevoering heeft niet algemeen overtuigdmen vindt dat hij zich te veel heeft verontschuldigd over zijn invloed en wanneer hij zegt in het geheel geen invloed uit te oefenen, het antwoord luidtwat te veel bewjjst, bewjjst niets. De Fransche Senaat heeft bij de beraadslaging over het nieuwe tarief van rechten belangrijke be sluiten geuomeu. Ondanks het verzet der Regeering, dié het besluit van de Kamer der Afgevaardigden met kracht verdedigde, verhoogde hij het invoer recht op vreemde ossen vau 6 tot 30, dat op da koeien van 1 op 20 fr. «Deze besluiten' zegt Le Temp», .zijn niet slechts van bijzonder gewicht voor onze landeljjke en stedelijke bevolking, voor wie het vleesch reeds buitengewoon hoog in prijs is, maar zij strekken ook tot bewijs dat er in den Senaat eene protectionistische meerderheid bestaat, uit de meeste leden der rechterzijde en eeu deel der republikeinsche linkerzijde samengesteld. Het bond, dat in de Kamer schipbreuk leed, heeft zich weder gevormd, en men mag verwachten dat de verhooging des tarieven op de nijverheidsvoortbreng- selen de prijs en bekroning van deze eerste ver hooging zal worden. De heer Pouyier-Quertier mag trotsch zjjn op zjjne overwinning. Zoo het hem al niet gelukt is door zijn redevoeringen en zijne rondreis in onze departementen, onze landelijke bevolking vrees aan te jagen, kau hij zich daarover thans troosten. Zjjn doel is bereikt eu het in 1860 ingevoerde stelsel heeft eindelijk een ernstigen stoot gekregen. Om iu onze parlementaire geschie denis een tegenhanger van deze voorliefde voor het stelsel van beschermende rechten te vinden, zou men tot de kamers der restauratie moeten opklim men. Maar opdat deze wijzigingen kracht ran wet krjjgen, moeten zjj door beide takken der wetge vende macht goedgekeurd worden. Aangezien de Kamer van Afgevaardigden zich met deze „bescherming" van de Fransche grondeigenaren en veehouders vermoedelijk niet zal kunnen vereenigen, bestaat er alle kans, dat zjj de wet zal laten lig gen tot na de algemeene verkiezingen. Dat de nieuwe Kamer echter meer protectionistisch gezind zal wezen dan de tegenwoordige, gelooft niemand. Het voorstel van Gladstone om, wanneer de ar- tikelsgewjjze behandeling van de uitzonderingswet voor Ierland Maandag te middernacht nog niet mocht afgeloopen zjjn, over de dan nog onafge dane amendementen zonder debat te stemmen, werd met 425 tegen 63 stemmen aangenomen. Slechts eene meerderheid van drievierde der stemmen was noodig. De beraadslaging over de artikelen is daarop voortgezet. Eeu voorstel van den heer Errington om den termjju der wet tot 31 Maart 1882 van kracht te verklaren en niet tot 30 Sept. 1882, werd met 211 tegen 68 stemmen verworpen. Art. 3 werd daarop met 199 tegen 47 stemmen goed gekeurd. Dit is het laatste artikel van het ont werp; slechts over eenige amendementen moest nog beraadslaagd worden.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1