Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. LAHD, centiaren, aan iwjjksche brug elen en daarna BUITENLAND. koop: JIEEREK- arnevens, ER- aan de Turf- gangers K, penbaren Ver- EN, Ilullenlandsch Overzicht. ZEEMILITIE. ParlcinentainrWerkzaamheden. V rij dag 11 Maart. jopingf loping Met ^)e' gint een nietiw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. kennisgeving. aan het Bare* drongen iet ERVEN en ingei te Gouda, 165 en 166, :e Burgerlieden, ten Kantore UN DROOG- bekomen ten 1. FORTUUN f, in de Hoela* !2 en 123 SE SCHUUR- !ïD, in de Kei- 199. bekomen ten J. FORTUUN 381, dee voor- Koffijhuis <oi ouda, van eene 13, ZOMER- BERGEN, en Dinsdag en wordl siën over de wet eindelijk beginnen. 881, des voor tel <nc Zalm», ain MERRIE- ielheid HOOI, F- en MELK- LENenHUIS- i ZILVER, en vorden aange- lRT 1881, dei in bij gemelde n te Gouda. GOUDSCHE COURANT. De wijze, waarop de Duitsche Rykskanselier tegen woordig in het parlement met de vertegenwoordiging omspringt, is merkwaardig en zijne minachting voor de vertegenwoordigers des volks wordt zelfs den ged weeën Duitschers te kras. De Kolniscjie Zeitung heeft over Bismarcks houding een hartig woordje gezegd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19den Augustui 1881, (Staahblad No. 72). Noodigen de Lotelingen uit, die eerlange» by de ZEEMILITIE te dienen ora vóór den l.ten April aanitaande, daarvan ter PlaaUelyke Secretarie aan gifte te doen. Voort, worden belanghebbenden, naar aanleiding eener deswege ontvangen aanscbrliving medegedeeld, dat het overbodig is aan den Heer Mini.ter van Marine verzoeken te richten om inlijving bij de Zeemilitie, vermits op die verzoeken geen aohl kan worden geslagen, daar de keuze van de manschappen geheel wordt oeergelaten aan de Officieren van de Marine, die met de overneming van de Zeemiliciens worden belast. Gouda, den 9n Maart 1881. Burgemeester en VAN «Een nadeel van prins Bunarck’s methode, zegt zij, - is zijn gebrek aan waardeering van an deren. Dat zich bij een man, die zoo dikwerf de juistheid zijner inzichten tegenover anderen heeft bewezen, wien het* gelukt is het vurig gewenschte doel eener gansche natie te bereiken, en wel lang, een anderen weg dan de natie zelve goed achtte, dat zich bij zulk eenen eene groote mate van zelfgenoegzaamheid ontwikkelt, is natuurlijk. Maat deze mag niet ontaarden in eene zoo minachtende behandeling van personen en zaken, als wij in den laatsten tijd tot onze groote smart moesten waar nemen. Zelfs bij de getronwste aanhangers en de oprechtste bewonderaars van den Rykskanselier ia de liefderijke vereering eener dankbare natie sterk geschokt, en blijft nog slechts plaats voor eene erkenning zijner geweldige eigenschappen. Eene natie kan bet niet verdragen, wanneer een enkel persoon zich aanmatigt, zyne zoo pas opgevatte meeuing on voorwaardelijk te verwezenlyken, al is die man ook de grootste man van zijn tijd; zij houdt bet voor eene schending niet alleen van het publieke leven, maar ook van de waardigheid der kroon, wanneer de eerste raadsman van deze andere verdienstelijke getrouwe raadslieden met ongehourd. minachting aanvalt en zy ziet er bet nut niet van in, dat deze ééne man eene met groote sympathie begroete, deels reeds zegenrijk werkende, wetgeving onverwachts doet stilstaan en baren arbeid wellicht voor jaren stremt." 'i een ernstig woord van de Kölnuche, dat ook den grooten kanselier wel tot nadenken :rs, eene goede bergplaats, eea m gemakkeljjk >rt. Te ara- worden beschouwd, dat zou hun onafhanke lijkheid insluiiende F alleen verklaard, dat beschaafde oorlogvoeren' deld worden. Van laten vrouwen en kinderen was niets bekend. De zaak van het Roode Kruit is geheel officieel behandeld, de Nederlaadsche ambulance zal naar de bepalingen der conventie van Genève behandeld worden en de leden der expeditie zullen in hun werkzaamheden niet gestoord worden. A" Van het Roode Kruie is alsnog geen verzoek om geldelijke ondersteuning ingekotnen en voor het oogenblik zou dit ook niet ingewilligd kunnen worden, daar het Roode Kruit hoofd zakelijk door de particuliere liefdadigheid moet bestaan. Verschillende sprekers voerden daarop nog het woord. De heeren Heydenrijck en Ver meulen betuigden hun sympathie met de Trans valere al waren zij ook geweest tegen het houden der interpellatie, die geen nieuws had opgeleverd; de heer van Eek had gaarne een bevredigende oplossing gezien, terwijl de heer Keuchenius de vrees niet deelde dat een meer rechtstreeksche' inmenging onze neutraliteit in gevaar zou bren gen. De heer Gratama was nog even voorzichtig als bij de vorige discussie, terwijl de héér de Casembroot de houding der Regeering en die van het hoofdbestuur van het Roode Kruit ver dedigde. Na de verklaring van den Minister, op een bedreiging van den heer Keuchenius om een motie te doen, dat de Regeering zal doen wat zij kan om in het belang der beëindiging van den strijd mede te werken met verwerping van alle denkbeeld, van bondgenootschap, werd de discussie gesloten. Gelukkig dat' volgens de laatste berichten een wapenstilstand gesloten is, moge deze de gele genheid aanbieden tot het sluiten van een eervollen vrede. Engelands eer moet ongeschon den blijven, welnu dit kan het best geschieden door spoedig een einde te maken aan den schan delijken oorlog! L. pathie hier luide voor de Transvalere sprak. Verder vroeg de interpellant welke voorstellen tot bemiddeling door de Regeering zijn gedaan, welke oplossing door haar is voorgesteld, wat er gedaan is voor de achtergebleven vrouwen en kinderen in de nog door Engeland bezette plaatsen Eindelijk vroeg spreker: Nu de boeren erkend zijn als oorlogvoerende partjj en aan hetNeder- landsche Roode Kruit toegestaan is op het oorlogsveld te verschijnen, kan nu door Neder land langs diplomatieken weg niet meer gedaan worden? Kan aan het Roode- Kruit niet direct of indirect geldelijke hulp verschaft wor den Spreker meende dat dit kon en als dan de Nederlandsche vlag wappert naast die van het Roode Kruit, dan zou de Transvaler gevoelen dat Nederland nog aan hem denkt. Verwijzende naar hetgeen in de Eerste Kamer, door hem gezegd was, bepaalde de Minister zich hoofdzakeijjk tot de beantwoording der ge stelde vragen. Eerst verklaarde de Minister nog dat de Transvalere niet als oorlogvoerenden Engelsche Regeering heeft zn naar de wetten Van •ende volken zouden behan- mishandeling der achterge- I Dat ■*- mag stemmen. In den Rijksdag is de beraadslaging over de tweejarige begroetingen en het vierjarig mandaat niet afgeloopen; Bismarck kon niet komen; hy liet door den Minister Bötticher de boodschap brengen, dat het doel ran het ontwerp volstrekt niet was de rechten van den Rijksdag te verkorten, maar alleen het gelijktijdig vergaderen van de vele Duitsche Kamers te voorkomen. Men verwacht de aanneming van ’t onder werp ouder voorbehoud, dat de Rijksdag elk jaar wordt bijeengeroepen. De oppositie schijnt dus grootendeels bekeerd. Blijkens te Londen ontvangen telegram is een wapenstilstand voor den tijd van acht dagen ge sloten tusscheu generaal Wood en Joubert, den be velhebber der Transvaalsche strijdkrachten. Daarbij is o. a. bepaald, dat de Engelsche forten, welke door de Boeren zijn ingesloten, voor acht dagen levensmiddelen mogen innemen. De wensch is al gemeen, dat aan dit ongelukkige oorlogje een eind worde gemaakt; en er bestaat veel hoop, dat de vrede op den wapenstilstand! zal volgen immers én de Engelscbe Regeering, én de Boeren willen vol gens verschillende berichten den vredede Regee ring, omdat cn in Engeland, èn daarbuiten de sympathie voor de Boeren zeer toeneemt en daardoor de oorlog steeds miuder eervol wordtde Boeren, omdat zij ingelicht zijn over de belangryke ver- sterking, welke in aantocht is, en zij bègrypen, dat de strijd hachelyk zal zyn. De voorwaarden, waarop beide partyen het in be ginsel reeds eens Zouden zijn, komen, naar men verzekert, op het volgende neerherstelling der Republiek; erkenning van het Engelsch protectoraat; elk jaar hijschen der Engelsche vlagvestiging van een Engelsohen resident in de hoofdstad van Trans vaal erkenning van de onder het Engelsch bestuur gemaakte schulden. Het Engelscbe Lagerhuis begon Maandagavond met de behandeling der artikelen van de lersche wa penwet. Men hoopt haar zeker in deze week aan genomen te zien. Inmiddels is de eerst aangenomen dwangwet in een aantal graafschappen afgekondigd. In Westmeath is weer een agrarische moord gepleegd. Zekere Farrelly, die een hoeve gebuurd heeft, van welke een andere boer wegens wanbetaling was af gezet, werd op den openbaren weg doodgeschoten. Het moet nu blyken of de uitzonderingswet der regeering meer macht geeft om de misdaden te straffen dan de gewone wetgeving. Talrijke arrestaties hebben plaats gehad op grond der bepalingen van de reeds aangenomen wet. De Belgische Kamer verwierp met 95 tegen 26 stemmen het voörstel om de tractementen der bis- Wethouders voornoemd, BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Deze week zullen hoofdzakeljjk de werkzaam heden in de afdeelingen der Kamer bezig houden eerst in de volgende week zal de Kamer weder een openbare zitting houden om te beslissen of de rentewet al of niet in behandeling zal geno men worden. Door den heer van Houten toch is voorge steld De Kamer, overwegende dat de invoe ring eener nieuwe belasting, afgescheiden van verbetering van eenig ander onderdeel van het belastingstelsel door den financieelen toestand niet wordt gevorderddat voorts door de Re geering een voorstel tot vervanging der patent belasting is toegezegden de kennisneming van de wjjze, waarop zij zich voorstelt in het vervolg de voordeelen uit bedrijfskapitaal te treffen, wenschelijk is, om over de door hem voorge- stelde regeling eener rentebelasting een juist oordeel te vormenbesluit het ontwerp van wet betreffende de rentebelasting vooralsnog niet aan de orde' te stellen, en gaat over tot de orde van den dag.» l. Uitstel dus, om van itftstel tot afstel te komen? Met 37 tegen 29 swnmen werd bepaald dat a. s. over motie zal beslist worden It deze afgewezen, dan zullen de discus- De discussiën over de Transvaal waren in de Tweede Kamer belangwekkender dan in de Eerste, al was het resultaat ook hetzelfde. De heer Lenting, de interpellant, hoewel door- i van hetgroote gewicht der i nterpellatie, achtte het toch zijn plicht onbewimpeld en vrij zijn gevoelen uit te spreken. Spreker wees op de groote belangstelling, die de gevoerde strijd zoowel in de oude als nieuwe wereld heeft op gewekt. De geschiedenis der Transvaal door den Minister in de Eerste Kamer in breede trekken geschetst, gaat spreker voorbijhij ves tigde alleen de aandacht op het feit dat de Nederlandsche Regeering zich eerst tot de En gelsche gewend heeft, toen de algemeene sym-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1