BINNENLAND? Laatste Berichten. schoppen te verminderen, maar keurde daarentegen goed, dat de beurzeo vau de aeminariën werden in getrokken. AlHus werd voldaan aan den wensch van den Minister van Justitie. De geheele begrooting van Justitie werd aangenomen met 68 tegen 50 stemmen. De quaestie van den acrutin de liate (departements- gewyze verkiezing der afgevaardigden) blyft in Frank rijk aan de orde van den dag en stelt alle andere vraagstukken op den achtergrond. Zy is het onder werp van alle discussiënde dagbladen wijden er hunne hoofdbeschouwingen aanverscheidene afge vaardigden hebben zich naar hunne kiezers begeven om deze te polseneenigen houden conferentiën. Om Jcort te gaan, dit vraagstuk heeft zoozeer de algemeene aandacht in beslag genomen, dat het schijnt alsof de Kamer der Afgevaardigden moeilyk eenige andere ernstige zaak ter hand kan nemen, voordat deze tot eene oplossing is gebracht. Er heerscht tegenwoordig onder de Russische stu denten groote ontvredenheid, omdat de beloften, bij de optreding van den nieuwen minister van onder wijs, den heer Saburoff, gedaan, niet vervuld zijn. In brieven uit Petersburg wordt de opmerking ge maakt, dat het den minister niet aan goeden wil ontbreekt, maar dat hem allerlei bezwaren in den weg zijn gelegd, evenals dit indertyd met Loris Melikoff het geval was. Er is eene soort van roclamatie der studenten verschenen, welke iti zeer eftige bewoordingen is vervat en waarin zy op grootere vrijheid aandringen. Deze proclamatie heeft met de sociaal-revolutionnairen niets te maken, maar juist daarom trekt zij de aandacht en meent men dat de Regeering verstandig zou haudelen, door aan de studenten billijke vrijheid toe te staan. De Grieksche quaestie komt steeds niet vooruit; de Turksche onderhandelaars hebben bij hun eerste bezoek aan de ambassadeurs kennis gegeven van hun benoemingtoen er gevraagd werd, hoe het stond met de Grieksche concessies, luidde het ant woord, dat er niets kon worden medegedeeld, aan gezien de Ministerraad het nog niet eens was en de volmachten van de onderhandelaars zeer beperkt waren. Weder echt Turksch dus. Men meent, dat de Porte voornamelijk vertraagt, om af te wachten, of de ambassadeurs geen bepaalde eischen doen. Te Weenen is men over den loop der zaken niets gesticht. GOUDA, 10 Maart 1881. De Voorzitter van de Watersnood-Commissie alhier, heeft nog ontvangen de som van 7.50, bijeen gebracht door de kinderen der Zondagschool van mevr. C. Swaan, geb. Bastert. Gisteravond ten 9 ure werd den heer D. D. Lulius van Goor door heeren Officieren der d.d. Schutterij alhier eene serenade aangeboden. In aanmerking geuomen de regenbuien en wind vlagen, die de morgen- en middaguren kenmerkten, had dit openbaar huldeblijk .plaats onder begun stiging van goed weer. Als gewoonlijk was een groot aantal belangstel lenden getuige van deze serenade. Toen de zoo alom gevierde novellist Jacobus Jan Cremer overleed, werd van vele zijden de wensch geopenbaard een huldeblijk op te richten aan -zijne nagedachtenis. Er constitueerde zich eene Commissie, die zich spoedig in velerlei instemming mocht ver- heugeu. Het 19 niet gewaagd te veronderstellen, dat ook in onze gemeente, waar Cremer meermalen een zyner prachtige novellen voordroeg, en waar zijne werken worden gelezen en herlezen, menigeen gaarne iets zal willen bijdragen voor genoemd huldeblijk. Naar men weet, zal dit bestaan uit een Cremer-bank in de Scheveniugsche boschjes, een herinneringstee- ken in zijne geboorteplaats Arnhem en zoo mogelyk ook uit eene liefdadige stichting met Cremer's naam. De volgende week zullen den Goudschen ingezetenen lijsten worden aangeboden. Naar wy vernemen is door de Vereenigiug L. C., opgericht door eenige heeren officieren en burgers hier ter^ stede, het plan opgevat om binnenkort eene tooneeluitvoering te geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de Transvaal. Zij heeft tot dit doel de welwillende medewerking verkregen van een vyftal Goudsche jonge dames. Wy twijfelen niet of elkeen zal het plan van deze jeugdige Vereeniging, om ook de stad Gouda in de gelegenheid te stellen het hare bij te dragen, tot verzachting van het lot onzer zoo zwaar beproefde stamgenooten, die voor hunne onafhankelijkheid hun leven veil hebben, luide toejuichen en onze ingeze tenen zullen zeker door eene talrijke opkomst van hunne belangstelling in deze goede zaak doen blijken. Nadere bijzonderheden omtrent deze uitvoering zullen spoedig worden bekend gemaakt. Iu de gisterenavond gehouden vergadering der Afdeeliug „Gouda en Omstreken" der Hollandache Maatschappij van Landbouw ;s overeenkomstig het rapport der Commissie van onderzoek der rekening van de Harddravery, houdende voorstel tot goed keuring, besloten. Tot afgevaardigde ter Algemeene Vergadering werd benoemd de fceer D. Nugteren le Moordrecht. Tot hulponderwyzer aan de openbare lagere school no. 1 te Nieuwerkerk a/d. IJsel is benoemd de heer P. van der Vos, hulponderwyzer te Asseudelft. Maandag avond tusschen 5 en 6 ure had te Ouder kerk a/d. IJsel, op de rivier, een allertreurigst ongeval plaats. Door de hevige windvlaag, waarvan de donderbui, welke zich toen aan de lucht bevond vergezeld ging, is het vaartuig van C. Speksnyder Jz. met 9teen geladen, gezonken. De vrouw, het gevaar bemerkende, wilde hare beide kinderen van beneden halen, doch moest hare poging met den dood be- koopen, daar het vaartuig onmiddelijk zonk en met vrouw en kinderen in de diepte verdween. De tijd om hulp van den wal te verleenen ontbrak. De schipper heeft zich weten te redden. Nog een ander ongeladen vaartuig is alsmede door dezelfde oorzaak op de rivier omgeslagendoch de beide opvarende zijn, door zich aan losse drijvende voorwerpen van het vaartuig vast te klampen en ge holpen door anderen, behouden aan den wal gekomen. Te Ouderkerk a/d IJsel is met den gunstigen wind gedurende de laatste dagen, het water in den polder Kromme, Geer en Zijde, door uitmaling zoodanig gevallen dat het land zoo goed als droog ligt en met den veldarbeid kan worden begonnen. Een verzoek, eenige weken geleden gericht aan het polderbestuur van Lekkerkerk, tot adsisteutie in het droogmalen van den polder, mocht, naar men verneemt, tengevolge van den te hoogen geldelyken eisch, niet tot het gewenschte resultaat leiden. Maandag avond ruim 6 uur benam v. S., een op passend werkman, stoker aan de gasfabriek te Woerden, zich het leven, door, zich in de zwemplaats achter de fabriek, te verdrinken. Naar men met zekerheid vermoedt, schijnt huiselijk ongenoegen hem tot die daad gedreven te hebbeu. Ongeveer drie uur na de zelfmoord, half tien, werd zijn lyk opgehaald. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Gisteren werd aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de geneeskunde tie heer N. Van Rijnberk, arts-officier van gezondheid lste klasse, geboren te Tiel, na verdediging van een proefschrift Over het endemisdhooglijden der minvermogende bevolking. De heer E. H. Begemann, machinefabrikant te Helmond, viel dezer dagen de onderscheiding te beurt van het verkrygen der vergunning tot het voeren van het koninklijk wapen. Hy vond daarin aanleiding om aan zyne werklieden met hunne vrou wen en kinderen een aangenamen feestdag te bereiden door een gezamenlijk bezoek aan het paardenspel en gezellig bijeeczyn. De werklieden hadden dien dag de fabriek op feestelijke wijze met vlaggen versierd. Dezer dagen is de Commissie voor een huldeblijk aan Cremer's nagedachtenis vergaderd geweest, ten einde te overwegen in hoeverre zy gevolg zou kunnen geven aan de bekende plannen. In beginsel beeft zij aangenomen, met het oog op de reeds ontvangen bijdragen en toezeggingen, en met het gegronde vooruitzicht, dat alsnog vele deel nemers zich zullen aanmelden, een begin van uitvoering te geven aan de Cremer-bank in de Scheveningsche boschjes, door het laten opmaken van een begrooting naar een teekening, dje haar wejajllend was aan geboden, en welker uitvoering de belïïhikbare krachten niet te boven zal gaan. Desgelyks sullen de eerste stappen gedaan worden om aao Cremer's nagedachtenis een blyvend herinneringsteeken te wijden in zijn ge- boorteplaats Arnhem. Doch de commissie rekent nog op vele bydragen. Eerst als het eindresultaat ten volle bekend is, zal in deze beslist en ook het derde punt van het programmahet verbinden van Cremer's naam aan de eene of andere liefdadige stichting, misschien in overweging genomen worden. {N. v. d. D,) De 16 lysten, bevattende de opgaven van de bij de Algemeene WateZsnWd-commissie ingekomen gif ten, wijzen een totaalcijfe^ aan van 420,000. Voegt men daarbij waf de -commissie nog op het Groot boek had staan, en waFhet watersnoodfeest te Am- sterdam nog in haar kas zal storten, dan komt men tot een bedrag van ruim 7 ton, waarover de commissie te beschikken had. Op de Midd. Ct. beeft het antwoord van den minister van Lijnden op de interpellatie van Transvaal een uitstekenden indruk gemaakt. De toon van den minister had misschien een enkelen graad hartelijker kunnen zijn, om beter samen te gaan met den klank der openbare meening in Nederland, maar dit ligt nu eenmadl niét in den aard van de diplomatie. Men kan, naar de meening der M. Ct.t onmogelijk vreezen, dat in de Transvaalzaak de bekwame di plomaat van Lijnden plotseling blind geworden zou zyn voor hetgeen het hoogste belang der natie in ieder opzicht, dus ook iu dat harer onbedwingbare sympathie voor onze mishandelde en heldhaftige stamverwanten, vordert. Zeer fijn heeft de minister doen uitkomen, dat de houding, door Nederland volk en regeering vóór de gebeurtenissen der laatste maanden tegenover de Transvaal aangenomen, aan de thans zich openbarende levendige belang stelling geen recht geeft om bij de Engelsche re geering met eischen of zelfs met zeer dringende vertoogen aan te komen. Een sympathie, die 17 jaren wachtte met de stamverwante republiek te erken nen en die, weder 7 jaren later, toen de republiek werd ingeslokt, zonder een woord te spreken, het met haar gesloten traktaat van vriendschap introk, zulk- een sympathie behoort zich tegenover derden bescheiden aan te stellen, wil zy neen gevaar loopen op een vernederend, doch verdiefid ruw bescheid. Het recht van Nederland als staat om voor de Transvaal op te treden, wordt door hetgeen wy sedert 1852 gedaan, of liever niet gedaan hebben, niet gestaafd. De openbare meening mag zich das uiten en versterken de persoonlijke symp&thiën mogen toenemen en zich werkzamer toonen; onze regeering houde zich er buiten. Haar fn deze gedragslijn te leiden is, naar de M. Ct. meent, bjj uitnemend heid den minister van Lijnden toevertrouwd. Door de Hollandsche IJzereu Spoorwegmaatschappij zijn maatregelen genomen, om het stelen uit beladen waggons tegen te gaan. Dit middel bestaat hierin om beladen waggonB door het station van afzending te laten plombeeren met het merk der Maatscbappy en van het station van afzending. (N. v. d. D.) Uit Brussel zond een voormalig landgenoot aan het N.v. d. D. voor de Trangvalers een flinke gift, welke in een eigenaardige en aanbevelenswaardige handeling haar oorsprong vond. De heer D. J. Non hebei, aldaar gevestigd, besloot de opbrengst zyner praktyk op 5 dezer voor onze dappere stamgenooten in de Transvaal te bestemmen. Hij zeide dit vooraf aan zyne patiënten en verzocht voor dien dag contante betaling. Ondanks eene felle koorts op dien dag volbracht bij zyn voornemen en verschillende van zijne Vlaamsche patiënten hadden er zooveel sympathie voor, dat zy dubbel betaaldeu. Ook een Engelsoh patient kwam dien dag onder handen. Hij werd duchtig gemasseerd en gefrictioneerd eu had ten slotte om het bijzondere van dezen dag, een half pond contant te betalen. Hy lachte, gaf een pond en zeide „ook ik heb respect voor moed en kracht." By al de middelen van communicatie en verkeer» die de residentie bezit, zal wellicht binnen eeu niet te verwijderd tydstip ook de telephoon gevoegd worden. De hoop van de Internationale Bell Telephone Com pany, dat de meerdere, dan hy haar eerste verzoek ora concessie voor den aanleg en exploitatie van tele phone verbindingen in die Gemeente, overgelegde inlichtingen het uitzicht zouden openen op het ver krijgen der vergunning is grootendeels verwezenlykt. De gemeenteraad heeft geneigdheid betoond het voorbeeld van dè hoofdstad, alwaar over een tijdvak van 15 jaren aan dezelfde maatschappij con cessie werd verleend, te volgen. Het voorstel van burg. en weth. om aan het verzoek der maatscbappy geen gehoor te verleenen, werd met eene meerderheid van 24 tegen 8 stemmen verworpen. Het rapport van de hoofdingenieurs van den Water staat in het 9e, 10e, 5e en 8e distript en van het Rivierbeheer (de heeren J. F. W. Conrad, Mazel, De Bruijn Kops, L. J. Du Celliée Muller eu J. Van der Toorn) betrekkelyk den brief van het Amsterdarascbe Ryuvaart-comite dd. 25 Nov. 1880 is in druk versohe nen. Het rapport behandelt de vier door het Rijnvaart- comité gestelde eischen voor een goede verbinding van Amsterdam naar de Waal en komt tot de slot som, dat des noods met eenige grootere kunstwerken (als langere schutkolken voor sleeptreinen) en een afsnijding ten oosten van beneden Nieawersluis tot boveu Breukelen, deu voorgestelde waterweg Amster damGorinohem aan de eischen van een zeer ont wikkelend en uitbreidend handelsverkeer zal voldoen ell Amsterdam ook in staat zal stellen om met goed gevolg in mededinging met Antwerpen te treden. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 24sten Februari jl. aan de provinciale besturen een circulaire gericht, omtrent den bouw en verbouw van scholen en onderwijzers woningen. Van den inhoud dier circulaire is kennis gegeven aan de gemeente besturen. Die circulaire houdt o. a. het volgende in Sedert de invoering der wet van 17 Augustus 1878 is het rijk geldelijk veel meer dan vroeger betrokken by de kosten, verbonden aan den bouw of verbouw vau scholen en onderwijzerswoningen. Het rijk beeft alzoo ook een evenredig grooter belang verkregen, dat alle maatregelen worden genomen, die er toe leiden kunnen, dat de aannemingsprys vau deze werken zoo billijk mogelijk zij. Hiertoe behoort in de eerste plaats, dat zulke werken iu den regel in het openbaar worden aanbesteed dat aan die aanbestedingen tydig opeubaarheid worde gegeven, inzonderheid door aankondigingen in die bladen, welke, uit hunnen aard, wer speciaal door de gegadigden op soortgelijke wei keu worden ter hand genomen, en dat de bestekken vau deze erken met de daarbij behoorende teekeuingen zoo goedk «»p en gemakkelijk mogelyk verkrijgbaar worden geitel i. Ik zou wenschen lv Als regel te zien aangenomen, dat de bestekken en teekeningen iu een genoegzaam aantal, door de/ gemeentebesturen te bepalen, exemplaren worden ge^ drukt. Als maximum van den verkoopprys kou ge steld worden tien cent per vel, van vier bladzijden Bchryfformaat, gedrukt met desseudiaan letter, en dertig ceut voor elke teekening 2. dat, tegelijk inet het verspreiden der bestekken en ontwerpen, twee exemplaren worden gezonden aan mijn departement en één aan den districts-school- opziener 3. dat binnen eene maand na afloop der aan besteding door de besteders zoowel aan myn depar tement als aan dien ambtenaar worde gezonden eene verklaring, dat bij de aanwijzing van bet werk of bij aanbesteding geon wijzigingen in het bestek zijn gebrachtof wel eene opgave van de veranderingen, welke eventneel bij de aanwyzing of by de aanbe steding van het werk mochten zyn voorgeschreven met opgave tevens van den aannemer van het werk en van de aannemingssora. Het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut vau 't Algemeen heeft aan de departementeu eene cir culaire gezonden, waarin de uitslag wordt mede gedeeld van de gehouden stemming voor de be noeming van een algemeenen secretaris, en die tevens een krachtig woord bevat ter aMffeteling van deu mr. A. Kerdijk, bij de aanstaande herstemming. Het hoofdbestuur acht het van overwegend belang, dat het algemeen secretariaat worde opgedragen aan dengene der candidateu, die zoo door «Irgelijkr kennis der sociale wetenschappen fo kwamulfctd als door werkkracht en geestdrift voor de oinvang- ryke taak onzer maatschappij het best in sta »l kan geaeht worden hst hoofdbestuur en de maatschappij bij hun pogingen tot steun en hulp te verstrekkeu. Iu het volle besef der verantwoordelykheid, welke het hoofdbestuur daardoor op zich laadt, aarzelt het niet als zyne overtuiging uit te spreken, dat het de beste medewerking in den aangeduiden sin ver wacht van den heer mr. A. Kerdijk, wiens voort durend onvermoeid én krachtig streven tot dusverre gericht was juist op de bevrediging van die maat schappelijke behoeften, zoo even aangeduid, en wier voorziening ook de maatscbappy zich tot taak heeft gesteld. De meer dan gewone bekendheid van dien heer roet onderwys en spaarbankwezeu zou onge twijfeld ook de zoo nattige locale werkzaamheid der departementen niet weinig ten goede komen. Het door den heer van Houten gedaan voorstel betreffende de rente-belasting luidt als volgt „De Kamer, overwegende dat de invoering eener nieuwe belasting, afgescheiden van verbetering Vau eenig ander onderdeel, van het belastingstelsel, door den financieelen toestand niet wordt gevorderddat voorts door de Regeering een voorstel tot vervanging der patent-belasting is toegezegd, en de kennisneming van de wyze, waarop zy zich voorstelt in het vervolg de voordeelen uit bedrijfskapitaal te treffen, weuschelijk is, om over de door haar voorgestelde regeling eener rente-belasting een juist oordeel te vormenbesluit het ontwerp van wet betreffende de rente-belasting vooralsnog niet aan de orde te stellen, en gaat over tot de orde van den dag." Met 37 tegen 29 stemmen werd besloten die motie te behandelen op Dinsdag deu 15den dezer, met bepaling dat, mocht die motie worden ver worpen, alsdan de rente-wet zou worden behandeld, en, bij aanneming, het wets-ontwerp regelende het auteursrecht. By den uitgever H. D. Tjeenk Willink, te Haarlem, is versohenen„Transvaal-album, verzameld uit Eigen Haard." Dit album bevat een portret van prof. P. Harting, de portretten van Paul Kruger en P. J. Joubert, verder de volgende afbeeldingen Landgoed eu woning van Paul Kruger, Pont-veer over de Vaal-rivier, Markt te Portohefstroom, Gezioht op Pretoria, Een buffeljacht in de Transvaal, alsmede eene kaart van Kaapkolonie, Transvaal en aaugren- zende landen. Naar wij vernemen, is de eerste oplaag van het album reeds op den dag der uitgifte (7 Maart) geheel uitverkocht, zoodat aan alle aanvragen niet kon worden voldaan en onmiddellijk een tweede druk ter perse is gelegd. In een tijd, dat aller blikken naar de Transvaal zyn gericht, zal eene eenvoudige aankondiging van het verschijnen van het Trantvaal album wel voldoende en eene aanbeveling over bodig zijn, - Men meldt uit Drachten van 7 Maart: De stoomboot Koningin Emma is Vrijdag op hare terugreis van Leeuwarden naar hier tusschen de Hoogdammen en Smailee in het ijs gekneld geraakt. De passagiers ten getale van ruim 60, moesten den geheelen nacht aan boord blijven. Des morgens hebben de meeste beproefd, over het ijs loopeude '•li kruipende den wal te bereiken, 't geen hun is gelukt, ofschoon een paar door een val licht werden gewond. Honger was niet geleden, daar men de vrijheid had genomen zich te bedienen van de als bestelgoed aanwezige levensmiddelen, zooals 4>rood, haring, boter enz. Tot Maandag heeft de boot zich nog niet uit het ijs kunnen loswerken. Echter be staat er voor haar en de bemanning geen gevaar. Men meldt van Tessel dd. 8 Maart De Z. W. wind heeft 't ijs van onze kust weg gevoerd, zoodat de geregelde gemeenschap met den vasten wal heden hersteld is. De visschers die op de waarden ingevroren waren, zij gisteren uit het ijs losgeraakt en hier biunen geloopen. Door de sleepboot Amsterdam waren zijn van levensmiddelen voorzien, daar hun voorraad reeds Zondag opgeteerd was. Aan de hors hebben de hariugtrekkers hunne werkzaamheden hervat. Het hoofdbestuur van het Roode Kruis ouving Maandag het eerste schrijven vau den heer G. Mij- burgb, Nederlandsch consul-generaal aan de Kaap, waarin bij de oprichting van een comité van het Roode Kruis aldaar mededeelt. Dat comité bestond voorloopig uit de heerenG. Mijburgh, voorzitter, J. G. Steytler, Dormer, adv. Maasdorp, Iredgold, du Preez, Goldchmidt. adv. Joues, dr. van Oordt, P. Marais, J. A. Hofmeyer, de Waal, Centlivres, dr. Manikus, dr. Abercrombie, revd. Rabinowitz, revd. Steytler, dr. Mudie, revd. Thompsom, Bishop, Leouard, W. E. Moore, M. Lediger, revd. A. D. Luckhoff, dr. Kotze, P. J. Kotze, bon. J. H. Hofmeyer. Verder deelt de heer M. mede, dat bij toen on middellijk telegrafeerde naar de consuls te Natal, te Bloemenfonteio en andere plaatsen met de vraag of artsen beschikbaar waren voor het tooneel van den oorlog, en tevens dat hij naar sir G. Colley te Natal seinde, of hy eenige hulp verlangde, eu of hy aan artsen en verplegers vrij-passen door zyn comraandement naar de Transvaal wilde afgeven, waarop het volgende antwoord werd out vangen „Ik beu zeer dankbaar aan het Roode Krnis in „den Haag voor de aangeboden hulp vdor de ge- „wonden. Wij zijo goed voorzieo, maar ik zal met „genoegen passen gegeven voor verplegers ec genees- /heeren naar Transvaal. Ik hoop evenwel van harte, „dat de krijgsverrichtingen van korten duur zullen „zyn." v Ten slotte deelt het Hoofdcotoité naar aanleiding van vele aanbiedingen van materiéel van verschil lende zydeu nog mede, dat, met het oog op de groote kosten van verzending, besloten is geen ander materiëel naar de Kaap te zenden, dan hetgeen van daar gevraagd wordt. By herhaling is langs tele- grafischen weg gevraagd, aan welk soort van ver- plegingsmateriëel behoefte bestaat. Tot dusverre werd de behoefte aan ous nog niet kenbaar gemaakt. Zoodra dit het geval mocht zijn, zullen wij de aanvragen ter algemeene kennis brengen. i 11 In eene Diusdag avond te Arnhem gehouden ver gadering der „Arnhemsche Kiesvereeniging", waar mede enkele invloedrijke kiezers nit de buitengemeenten tegenwoordig waren, is met algemeene stemmen tot voorloopig caudidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter vervanging van wijlen mr. W. H. Dullert, gekozen rar. W. Thorbecke, advokaat te 's-Gravenhage. Andere voorloopige kadidaten werden op de vergadering niet gesteld. Aanstaan den Vrijdag 's avonds half zeven komt de Vereeni ging nader byeen tot verkiezing van een definitief candidaat. Alweer twee vreesselyke gevolgen van het drank misbruik By een Zondag-avond op de Velthoven (Tilburg) gewoed hebbende brand zijn twee personen, J. de Kok eu M. de Man, in de vlammeu omgekomen, terwyl een derde nog levend van onder het puin werd te voorschyn gehaald, doch met gebroken bee- neu en verbrande vingers. Deze personeu, die zich aan den drank in de herbergkamer te goed deden terwyl het huis in lichte laaje vlam stond, wilden hun dranklust, niettegenstaande de herhaalde waar schuwingen der omstanders, botvieren en werden toen r 'plotseling onder het neêrvallende dak begraven. Naar men zegt zou een hunner nog met het glas in de hand gevonden zijn. In het Oranjewoud nabij Heerenveen heeft het vol gend feit plaats gehad Zondag-avond ongeveer 11 ure trad de koetsier van den heer J. B. O. de kamer, waar deze met zijn vrouw zat, biuneu eu eischte (naar het schijnt hadden beide even te voren eenige woorden gehad) zijn loon, daar hij wilde vertrekken en bovendien 10 000, daarbij een geladen zesloops revolver op zijn heer gericht hoQdende, onder de bedreiging hem te zullen dood schieten zoo hij genoemde som niet onmiddelijk gaf. De heer O. stond op, ging naar de deur van zijn aangrenzende kamer om geld te halen, doch werd gevolgd door den koetsier, die steeds den revolver dreigende in de hand hield. Eensklaps keert de heer O. zich om en grijpt het wapen er valt een schot en de heer O. wordt 'door een schampschot in de linkerborst getroffen en, hoewel niet gevaarlijk, ge wond hierop ontstaat een worsteling, terwijl beiden de revolver omklemd houden, tot mevr. O. en de te hulp gesnelde dienstboden den koetsier van den heer O. hadden afgetrokken. Onder de worsteling vielen nog twee schoten en werd de heer O. aan beide handen, de koetsieT aan één hand verwond, vermoedelijk door den scherpen trekker en haan van den revolver. De justitie heeft zich heden-nacht onmiddelijk naar de plaats van het voorval begeven "en een onderzoek ingesteld, met het gevolg-dat de koetsier in hechtenis genomen en naar het huis van arrest overgebracht is. PrZw. Ct.) Twee of drie teercapsules van Guyot, genomen onmiddelijk vóór* het eten, brengen spoedig verlich ting teweeg en zijn meestal voldoende om de hard nekkigste verkoudheid en bronchitis te genezen. Men ziet zelfs, dat het gebruik de reeds eeuigszins gevorderde tering geneest. In dat geval belet de teer de decompositie van de tuberkels, en met mede werking der natuur is de genezing dikwijls sneller dan men had durven hopen. Men kan dit reeds zoo populaire geneesmiddel niet genoeg aanbevelen, zoowel vanwege zijn uit stekende uitwerking als om zijn goedkoopen prijs. Daar iedere flacon 60 capsules bevat, kost de ge heele behandeling dus slechts vijf a zeven en een halve cent per dag en ontslaat van het gebruik vau afkooksels, van pales en siroop. Met zekerheid hebben wij vernomen, dat aan ver scheidene personen, die aan verkoudheid, bronchitis of longtering leden en iu zekere apothekeu teer- capsules vroegen, uiet uit onze fabriek afkomstige capsules zijn verkocht. Wij roeenen den patiënten da«rom in herinnering te moeten brengen, dat alle teer op verre na niet op dezelfde wijze is samenge steld en de uitwerking er van das ook niet het zelfde kan zyn. Geen verantwoordelijkheid op ons willende laden, welke niet op ons rust, verklaren wij bij deze, dat wij alleen kunnen instaan voor de qnaliteit en bijgevolg de geneeskrachtige eigenschappen van de echte teercapsnles van Guyot, die op het etiquet van de flesch van onze in drie kleuren gedrukte handteekeniug voorzien zijn. Weenöll, 9 Maart. Volgens bericht uit Pera hebbeu de gezauteu, deu raad van Goscheu en Hatz- feld aannemende, eenparig erkend, dat zij zich moes ten bepalen tot het ontvangen van de voorstellen der Porte en die zonder discussie aan hun gouver nementen moesten overbrengeu. Als.de mogendheden ze onaannemelijk oordeelen, zullen zij terstond over tegenvoorstellen beraadslagen. Dublin, 9 Maart. Heden hadden 15 nieuwe arrestaties volgens de nieuwe Coercion A o t plaats* Londen, 9 Maart. Het Lagerhuis bracht de ar- tikelsgewijze beraadslaging der Arms bill om kwart voor zes ten einde. Londen, 9 Maart. Het getal in hechtenis ne mingen wordt heden begroot op 30, onder welke Nally, een der advocaten iu 't proces Parnell. Eeu particulier telegram van president Brand meldt zyn vertrek op 7 dezer van Bloemfontein naar de grenzen om zyn hulp aan te bieden tot het sluiten vau den vrede. Hy meende 13 Maart te zullen aan komen en schreef aan Joubert om een bijeenkomst te bepalen. Hij vertrouwt op een vreedzame schik king vóór het eiude van den wapenstilstand. MARKTBERICHTEN. Gouda, 10 Maart 1881. Witte Foldertarwe 9.50 a 10.25 Roode dito - 10.00 - 10.50 Zeeuwsche Tarwe - 10.25 - 10.75 Rogge- 8.50 a - 9.00 Polderrogge - 7.00 - 8.25 n. kw.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2