Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I -H N° 2583. 1881. BUITENLAND. Woensdag 16 Maart. den •I l HE\MS(,EILXG Buitenlandse!! Overzicht. yeg. 31. bKL) Met 1 April be- een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zy die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. ii litgever 10.30. 9, 4.20, .6, 4.28, 1.39. .9, 236, 25. 4.66, 5,7.81. i GOUDSCHE COURANT. 45, 9.7. 6.35, HAGE, JHEM. 8.26. 3,11.45, 9.39. II, 4.26, 11.50 9.—. HT naar GEN. van bet untraal- i.ly 9.33. 6,4,55, 5. J. 7.7. 1, 2.88, ten slotte genoodzaakt als een vogelvrijverklaarde te leven in lijn eigén land, waar noch de liefde van de groote meerderheid zijner onderdanen, noch rijn leger, noch zijn drom politiemannen koudeu beletten, dat hij viel door hand van lage sluipmoordenaars. .Een ontvettende menigte stortte naar hel paleis onder het niten van kreten van smart” zegt een tele gram en we kunnen ons wel voorstellen hoe groot die smart en wanhoop was, want de Czaar was in Peters burg bemind en het volk staat nn voor een onzekere toekomst. Wat zal het gerolg zijn van den dood des Keizers Men weet weinig van het karakter en van de politieke overtuiging en idealen van den nieuwen Czaar. De regeeriugsvorm van Rusland is niét langer in harmonie met de ontwikkeling ran een deel van het volk. De ontevredenheid onder alle standen grootdeze wensohen verscherping van het oude Aziatische despotisme, anderen heulen met de nihilis ten en de revolutionnaire partij en eischen vrijheid, parlementaire regeering, en vele maatregelen waar voor het geheele rijk zeker nog niet rijp is. Tijdens de regeering van czaar Alexander II ie de verhouding tusschen de Russische regeering eu de Dnitsehe steeds innig en hartelijk geweest, hoe groot de weerzin ook zij welke het Slavonische eu het Dnitsehe rss voor elkander gevoelen, doch het ie verre van zeker dat de nieuwe Czaar hetzelfde gevoel van schier onderda nige vriendschap als zijn vader zal koesterem voor den Keizer van Duitschland. Niets is gemakkelyker dan te zeggen dat ia Rus land de toestand onhoudbaar en hervorming noodig is, doch hoe meer men boort en leest van Rusland’s verleden en van de inborst en karaktertrekken van d:e reusachtige plattelandsbevolking, welke door onderwijs en beschaving nog sleehts even is aange raakt, dea te usoeielqker vindt men hot aaa tn duiden wat eigenlyk gedaan moet worden. Keizer Alexander II Nieolajewitsch was op 17 (29) April 1818 geboren. Op 18 Febr. (2 Maart) 1856 volgende hy zijn vader, keizer Nioolai», op. De nieuwe Keiser, Alexander Alexandrowitseb, ia op 20 Febr. (10 Maart) 1845 geboren. Er loopeu te Londen geruchten over eene wijzi- zing in bet ministerie. De beer Gladstone be kleedt thans twee posten in het kabinet, die van First lard of tie Treanry en van Cimcellor of tie Exeieyoer, welke te samen, voor zooveel men de Eugelscbe administratie bij die van andere lauden mag vergelyken, het ministerie ran financiën met de Rekenkamer vormen. In bet vorig ministerie werden zij bekleed door de heeren Beaconsfield en Stafford Northoote. Nu zou, volgens het gerucht, de premier de tweede betrekking aan den heer Childers opgedragenlord Hartington zou de por tefeuille van oorlog nemen. Daily Next zegt echter, dat bet gerucht minstens voorbarig is te noemen. Ook is gesproken van de mogelijkheid, dat lord Derby in het kabinet sou worden opgenomen. De Daily Newi zou dit gaarne zien, ofschoon bet blad niet geloofd dat aan dit plan onmiddellyk uitvoe ring zal gegeven worden. In elk geval meent het te moeten opkomen tegen de bewering, als zouden de radicalen ongaarne zien, dat deze ond-arobtge- noot vau lord Beaconsfield een zetel naast den beer Gladstone in het kabinet innam. De beer Gladstone gaf in het parlement kennis dat hij op «enige iugediende suppletoiie begroetingen de toepassing van het onlange ingevoerde urgenlie- stelsel zon voorstellenwant men voorziet, dat an ders de Ieren weder een zee van tyd zullen zoek maken. Hy stuitte bier eobter op de oppositie, die hem in de debatten over de lerecbe wetten trouw heeft geholpen als hij sluiting vau het debat voorstelde. Nu echter zeide sir St. Northoote, dat hy «el de regeering wil helpen als er spoedei- sebende zaken aanhangig zyn, maar dat hy van oordeel is dat aangevraagde credieten een zeer ern stig en niet overhaast onderzoek verdienen. Deze urgentie zal dus geweigerd worden, immers er zijn voor hare aanneming drie vierden der stemmen noodig. Zooals per telegram is medegedeeld, heeft het Engelsche Lagerhuis de tweede der beteugelt'ngs- wetteii voor Ierland (het bezit en de verkoop vau wapenen) met 250 tegen 28 stemmen goedgekeurd. Waarscbynlyk zal het ontwerp, nu ook spoedig door De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz. te Botterdam, op den 5 Maart 1881 zyn exe cutoir verklaardeen voljaars en een 8e kwartaals kohier voor de belasting op bet personeel. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn gesteld in banden van den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht ia, zijnen aanslag op den by de wel bepaalden voel te voldoen, en dat beden iugaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames bebooreu te worden ingediend. Gouda, den 14n Maan 1881. De Burgemeester voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt by deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Be lastingen enz. te Rotterdam, op den 11 Maan 1881 is executoir verklaardhet 3de kwartaals kohier vau bet patentrecht, dienst 1880/81. Dst voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen vau den Heer Ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verplicht is, zijnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen, en dat heden ingaat de termyn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames bebooreu te worden ingediend. Gouds, den 14 Msart 1881. De Burgemeester voornoemd, van BERGEN IJZENDOORN. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Gouda, gelet op de Wet van den 4den July 1850, (Staatsblad no. 87), regelende het Kiesregt. Breugen ter algemeene kennis, dat de lysten, aan wijzende de personen die binnen deze Gemeente tot bel kieun vau Leden vau de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vau de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd zyn, zoodanig ala die Lijsten nu syu herzien, alsmede de Staat hen aan- wijzende, die van deze Lysten zyn moeten worden geschrapt, gedurende veertien dagen, van dea voor- middags 10 tot dea namiddags 1 ure ter inzage van een ieder op de Plaatselyke Secretarie zyn nederge- legd.terwyl bovendien deze Lysten en Stalen zyn aange plakt, de eerste aan den ingang vau de St.-Antbonie- straat, by den Kleiweg, do tweede in de Patersteeg, by het Weeshuis, en de laatstgenoemde aan den ingang vau den Korten Groeneudaal, by de Markt. Voorts wordt herinnerd, dat elk, de vereischten van Kiezer bezittende, bevoegd ie tegen de Lysten bezwaren in te dienen, wanneer daarop 1. Zyn naam of die ran een ander, tegen de bepaling van Art. 8 der Wel, niet, of niet behoorlijk voorkomt. 2. De naam van iemand is gebragt, die, hetzij een of meer der in de Kiezen gevorderde vereischten mist of uitgesloten is, hetzij op de Kiezerslijsteener andere gemeente staat. Eu eindelijk, dat de bezwaren binnen veertien da gen ua de dagteekening dezer kennisgeving, by ver zoekschrift, op ongezegeld papier, door de noodige bewijsstukken gestaafd aau den Gemeenteraad behoo- ren te worden ingediend. Gouda, den 15 Maart 1881. Burgemeester en Wethouden voornoemd, van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. Alom is de beschaafde wereld geschokt door den afschuwelykeu moord, gepleegd op den Keizer van Rusland. Toen keizer Alexander Zondag te 2>/a uur in een gesloteu rijtuig vau de pamde by de ingenieurs- karerne naar het winterpaleis terngkeerde, werd een bom onder zijn rijtuig geworpen. Het rytuig werd zwaar beschadigd en als door een wonder bleef de Keizer ongedeerd, maar byna onmiddellijk daarna ontplofte een tweede bom, welke den Keizer eene afgryselyke wonde toebracht, aan de gevolgen waarvan hy kort daarna overleed. Tien personen zyn ge dood of doodelyk gewond en anderen hebben lichtere wonden bekomen. Twee personen zyn gevat. De een heet Russakoff, is 21 jaar oud en woonde sedert 2 jaar als toehoorder den cursus in de mijn academie bij. Reeds heeft de oudste soos des Keizers als Alexan der III met een manifest den troon aanvaard en den huldigingseed van de laden van bet Keizerlijk Huis, benevens den eed van trouw der in Petersburg aanwezige militairen ontvangen. Het Keizerlyk manifest leidt aldus «Wij, by de gratie Gods Alexander III, Keizer en alleenbeerscher van alle Russen, Czaar van Poleu, grootvorst van Finland, enz., enz., enz., geven aan al onze getrouwe onderdanen het volgende te kenueu: «Het beeft deu Almachtige in zyn ondoorgrondelijke wijsheid behaagd Rusland met een zweren slag te treilen en Rusland’s weldoener, keizer Alexander II, tut zich te roepen. Hij viel door de hand van afsehuwelijke moordenaars, die berhaaldelyk naar zyn dierbaar leven stonden. En zy legden het op dit zoo dierbaar leven toe, omdat zy in den Keizer den hechtsten steun zagen voor Rnsland’s grootheid en voor het welzyn van het Russische volk. Buigen wy ons voor den ondoorgrondelyken wil der godde lijke Voonienigheid en laat ons deu Almachtige onze gebeden opzenden voor de rust der reine ziel van onzen ontslapen vader. Wy beklimmen onzen, van onse voorvaderen geërfden, troon van het Russische Rijk en van het onafscheidelijk daaraan verbonden Czaardom Polen en grootvorstendom Finland. Wij nemen den zwareu, one door God opgelegden last op ons, in hot vaste vertrouwen op Zyne almschtige hulp. Moge Hij onzen arbeid tot het welzyn van ons dierbaar vaderland regenen en ons kracht schenken ter bevordering ran bel geluk van al onze getrouwe onderdanen I Terwijl wij voor God deu Almachtige, de door onzen vader afgelegde heilige gelofte herhalen, ons geheele leven aan de welvaart, macht en eer van Rusland te zullen wyden, vorderen wy al onze getrouwe onderdanen op, voor bet altaar des Allerhoogsten hunne gebeden met de onze te vereenigen, en gelasten hen zoowel ons trouw te zweren, als onzen opvolger, zyn keizerlijke hoogheid den grootvorst-troonopvolger Nicolai Alexandrowitseb. «Gedaan te Petersburg in bet jaar 1881 na Christus geboorte en het eerste ran onse Regeering.* Zelden heeft een koningsmoord dieper indruk ge maakt dan deze, hetgeen natuurlijk in verband staat met al wat er aau voorafging en met deu persoon des keizers. Een dergelyke gebeurtenis doel ons, eenvoudige burgen, dadelyk met Jan Luyken uit roepen «Geruster zit men onder daken Van riet gebouwd, als op den boogen troon.* Maar er is hier meer. Tragischer figuur dan deze beheencher van millioenen kennen wy onder het tegenwoordig levend geslacht niet. Hier was een mau, in *t purper geboren, hoofd van een ontzaglijk rijk, een man van een zachtmoedig, welwillend karakter, die met de beste bedoelingen regeerde en veel voor zyn volk over bad, die begon met dertig millioen zijner onderdanen, ondanks het wanhopig verzet vau den adel, vry te maken vau de lijfeigen schap. En ondanks zyn goed hart ea zyu eerlijke bedoelingen was hy gedoemd den Poolschen opstand te «moren in «troomen bloed, moest hij een vet- schrikkelyken oorlog roeren met de Turken en was

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1