iën Maart 188'1. BUITENLAND. Woensdag 2 AGD: steenen BINNENLAND. oden Gouda. het voorwerp over; wordt NieuwI EK! den. liddel sche logen, mtstaan tapyn, Kies- in de leden, Bulteiilainlscli Overzicht. RIET, sus !N Cz. tmmeretol. Ier Stad, SIX, rkersen den H. bet Bureau Tot directeur der Tooneelschool is benoemd de heer 3. J. Bouberg Wilson, leerait aan de Handels- school te Amsterdam. AT BU Mi. UIH H HU HlIBtn nch.e Cott en door den Gouda. e. •ÜDEN en iz. enz. k voor alle te Utrecht. e Gouda. Staten-Generaal. Tweede Kamee. Zitting van 21 Maan. Op de interpellatie van den heer de Casembroot zegt de Minister van koloniën niet vermindering der Indische spoorwegtarieven te kunnen toezeggen. De zaak zon zeker door den nieuwen gouvernens-gene- raal reustig overwogen worden. Op de interpellatie van den heer Bahlmanh antwoordt de minister van waterstaat, dat van kwaadwilligheid by de dijkbreuk niets is gebleken en er geen grond bestaat iemand van plichtverzuim te beschuldigen. De voorbereiding tot het werk voor verbetering van den waterstaats toestand in Noordbrabant was gereed. De minister vleit zich met de spoedige indiening van een ontwerp. De heer Keucheuius heeft verlof bekomen tot het doen van eene interpellatie over het bericht der invoering van een ciriel bestuur in Atjeh. De minister verzoekt een langdurig uitstel, daar hij een schrif telijke toelichting wacht. De rentewet wordt ver dedigd door den heer de Beaufort en bestreden door den heer Oorver Hooft. Heden is de Minister aan het woord. De procureur-generaal bij het gerechtshof ss’eHage heeft bericht, dat te Schoonhoven op het vermoeden van valschheid is in beslag genomen een rjjksdaalder voerende de beeltenis van Koning Willem lil sa het jaartal 1858, welk stuk door het muntcollege verklaard is te zijn geschonden en in waarde verminderd. Door de voorstanders van het bijzonder christelijk onderwijs te Bodegraven is een flink huis met tuin, in de kom van het dorp, gekocht om het in te rich ten tot eene school en onderwijzerswoniag. Het tot dusverre in gebruik zijnde lokaal schyat afgekeurd te zijn. ,LE te >SMAN. seiau 4 Zn. 'besloot. DKADB. MAN. Kuevebs. Saarkeuken. Jacobi Bom. BELAND. Woivr4Z. 00BN, Pfenning. >k Wilde. CKKBR. ve attent te W a 1 d w o 1- een bruine jjnde bereid der Den- rigens daarin overeen, dat is geworden. let jubeljaar is verschenen. een opsomming getreden daaraan de Kerk overal en e blootstaatvan de berooving irligebonwen, de bande i waar- ondenicht is gelegd, eu vooral 1 1 Deze over wegingen hebben den Paus aanleiding gegeven om een jubelfeest uit te schrijven, voor Europa van 19 Maart tot Allerheiligen- en voor de overige landeu tot het einde van December. In de pauselijke bul worden giften aanbevolen voor de uitbreiding van het geloof eu voor de scholen in het Oosten, en bedevaarten naar Lorretto voorgeschreveu. Het ju bileum wordt onder de bescherming van Jozef gesteld. op afschaffing der kermis 25 tal namen, die HH. MM. de Koning en de Koningin brachten Zondag het eerste bezoek aan de onder hunne hooge bescherming staande tentdonstelling van schilderijen van onde Hollandsche meesters ten behoeve van de watersnoodlydenden. HH. MM. hielden zich rnim een uur met de be zichtiging der belangwekkende kunststukken bezig. Z. K. H. Prins Frederik heeft eveneens gisteren de schilderijeuverzameling in oogenschouw genomen. Gisteren werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. Uit Leiden zijn Zondag de eerste kivitseienm aan den Koning aangeboden. De bekende schryfster merr. wed. W. Storm van der Cbys heeft namens vele Nederlandsche vrouwen aan H. M. Koningin Victoria een brief gezonden, waarin, ten gunste van het herstel des rredes in de Transvaal, in welsprekende woorden een beroep wordt gedaan op de «éénige rrouw in een geheel wereld deel, aan wie als regeerende koningin, het geluk van duizenden en millioenen stervelingen is toe vertrouwd.* De brief werd opgenomen in de Huinrouw van 12 Maart 11. Door het hoofdoomité voor de Transvaal te Utrecht is algemeeu in Europa, Amerika, en de kolo- nieën verspreid een brochure van dr. K. Frnin, hoogleeraar te Leiden, getiteld 2f word from Hol land on the Tranwaal Queetion. Het ia een warm geschreven weerlegging van hetgeen door Sir Bartle Frere ter verdediging der annexatie is aangeveerd De Eugelsche klokkenspelers zyn voornemens in. April andermaal ons land te bezoeken, en alsdan een gedeelte van de netto opbrengst hunner uitvoeringen beschikbaar te stellen voor de weduwen en weesen der gesneuvelde Boeren in de Transvaal. De N. R. Cl. meldt, dat by verschillende Rotter- damsche boekhandelaren een adres ter teekening ligt om op afschaffing der kermis aan te dringen. Zy noemt eeu 25 tal namen, die er reeds onder voorkomen. GOUDA, 2$ Maart 1881. De Burgemeester detet gemeente. Voorzitter der Watersuood-Com missie alhier, ontving nog van de onderofficieren van het garnizoen als saldo van de opbrengst der door hen gegeven tooneel- voorstelling. Na. lo April zal het 4e regiment Infanterie al dus verdeeld zijn le bat. te Delft, 2e en 3e bat. te Leiden, 4e bat. te Haarlem en 5e bat. te Gouda. Een //lezing" in de zaal n Kunstmin11 is een zeld zaamheid. Voor zoover ,wij ons herinneren, is daar slechts tweemaal een voordracht gehouden. Nu het de he^r M. de Vries, oud-President van den Volks raad der Zuid-Afrikaausche Republiek is, die daar optreedt, welke zal spreken over //de Transvaal," zal de zaal zeker ook nu goed bezet zijn. Het moet toch velen aangenaam zijn ook hier ter stede een onder werp te hooren behandelen, dat tegenwoordig aller hoofd en gemoed vervult. De heer de Vries is ruim 20 jaar in de Transvaal geweest, in verschillende be trekkingen en mag dus daarover messpreken. Woensdag jl. trad hy te ’s Hoge op en werd aan het Haagsche publiek voorgesteld door jhr. mr. G. J. Tb. Beelaerts van Blokland, een dergenen, die met Prof. Harting het eerst en het meest ijverden om in Nederland belangstelling te toonen voor onze stambroeders, die zoo dapper stryden voor hun onafhankelijkheid en recht. Eutréc-kuurteii zyn a 50 cent te bekomen by de hh. van Bentum eu Zoon en bij den heer Dam, kastelein der sociëteit #Ons Genoegen." Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nr. voorkomende advertentie, waarby eeu expositie van staalgravuren wordt aai.gekondigd. Voorzeker zal menigeen die tentoonstelling eens gaan zien, waar allicht iets schoons voor weinig geld te koop zal zyn. Het ware van het valsclie te onderscheiden levert in de zamenlcving vaak groote bezwaren op. In de zedelijke wereld niet enkel, maar ook in de stof felijke wereld. Aan de uyverheid heeft men nu weder een zeer eenvoudig middel te danken, om althans wat het edel metaal betreft, met zekerheid te weten, dat het inderdaad is, wat het schijnt. Bij den heer A. B. van Leer alhier, is een klein toestel verkrijg baar gesteldeen steentje in een etui, dat op goud en zilver geen sporen achterlaat, maar op nagemaakt goud en zilver eene zwarte vlek of streep teweeg brengt. Voor hen, die reizen, of in het dagelyksch leven met goud omgaan, is deze uitvinding van zeer veel waarde, daar zij hen in staat stelt, ook voor zicbzelven, het bewijs te leveren, dat niet alles wat blinkt, goud is. Zaterdag is op den Schoonhovenschen weg bij Haas trecht een rijtuig met vier personen te water geraakt. Het paard ib verdronken, doch de menschen zijn door het raampje der vigelant gelukkig gered. De voorloopige instructie, ingesleld tegen de per sonen betrokken in den joogsten moordaanslag tegen den Keizer van Busland, is Zaterdagavond laat ten einde gebracht. Het resultaat van dit onderzoek is in handen gesteld van den procureur-generaal Mu- rajeft, die als zoodanig zal optreden bij het speciaal gerechtshof, voor ’t welk de zaak zal worden behandeld Volgens het voorloopig onderzoek zijn vier personen wegens den aanslag in staat van beschuldiging gesteld, aan wie het bedrijven van misdaden wordt te laste gelegd. De beschuldigden zijn Nicolai Russakolf, die heeft bekend granaten naar den Keizer te hebben gewor pen; Andrei Jelsaboff, die op 11 Maart jl. in verzekerde bewaring is genomen en die bekent aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den aanslag op 13 dezer gepleegdTimofei Michailoff, die zich verzette bij de pogingen om hem te arresteeren door het lossen van verscheidene revolverschoteu op de agenten van politie, met die taak belast, en een vrouw, genaamd Hesse Helfmann, als mede plichtige van Natfrotsky, die zich van ’t leven heeft beroofd. In berichtén uit Petersburg van den 19de aan de KZ. wordt bevestigd wat reeds van elders is mede gedeeld over de talrijke arrestatiën, welke naar aan leiding der jongste gebeurtenissen in die hoofdstad hebben plaats gehad. In genoemde berichten wordt verder medegedeeld, dat tol de gearresteerden ver scheidene personen behooren eeuer vergadering van 73 samenzweerders, die in een bakkerij bijeengekomen waren. De politie meent nu alle hoofdaanleggers in handen te hebben. Ook moeten twee depots van dy namiet ontdekt zyn. Het overbrengen van het lijk van den Czaar heeft Zaterdag met de meeste plechtigheid plaats gehad. Men verzekert, dat de Regeering voornemens is om de som, welke de vrijverklaarde lijfeigenen aan het Gouvernement moeten betalen, met 40 a 70 pCt. te verminderen. Wordt dit bericht be vestigd, dan kan men hierin eeu nieuw bewijs zieu, dat het aan gcweuschte hervormingen niet zal ont breken. De onderhandeliugen over de Grieksche quaestie zyn in vollen gang eu de hoop dat het lot een schikking zal komen is thansa weer iets grooter. De Eransche ministerraad heeft Zondag over den scrutin de liste beraadslaagd. De vreis voor de ministerieele crisis blijft aan houder., dewijl een gedeelte der leden van het Kabinet van gevoelen is, dat de Regeering eeu po sitie behoort aan te nemen ten aanzien van de scrutin de liste-quaestiede overige leden van het Kabinet verlangen dat de regeering zich in deze zaak onzijdig zal houden. De Senaat zet de beraadslaging over het algemeen tarief van rechten voort en het verdient opmerking, dat de stemming in den laatsten tijd meer naar het vrijhandelsttlsel overhelt. In hare laatste zittiug heeft deze vergadering, ondanks de krachtige tusschenkomst van deu heer Pouyier-Quertier, hel door hare commissie voorgesteld beschermend recht op katoenen garens verworpen en is het recht vastgesield, zooals het door de Kamer der afgevaardigden was aangenomen en door de regeering werd ondersteund. De Engelsche ministerraad heeft in zijne laatste bijeenkomst besloten om het wetsontwerp op de agrarische hervormingen nog voor de paaschvacantie bij het Lagerhuis in te dienen, althans wanneer de beraadslaging over de staaisbegrooting zoo kalm voortgaat, als tot dusver het geval is. Het budget voor oorlog heeft tot geene bijzondere bedenkingen aanleiding gegeven en de stemming daarover had zonder verzet plaats. De minister van oorlog onder het vorig kabinet heeft voor den vorm de voor stellen der regeering bestreden, maar over het alge meen werden de hervormingsmaatregelen van den heer Childers gunstig opgenomen. Zonder den Trans- vaal-oorlog zouden de uitgaven voor dit departement beneden die van vorige dienstjaren gebleven zijn. Het Hoogerhuis heeft de lersche wapenwet in derde lezing aangenomen. Do verschillende berichten uit Ierland komen ovêr het er vry wat kalmei* De pauselijke bul ovêr In dit stuk wordt id z/van de vervolging voornamelijk te Bome en ontheiliging der kei aan het godsdienstig oi van de berooving der Propaganda." ren,

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 3