Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. BINNENLAND. 1881. rwcg, 0/81. Bulteniaudsch Overzicht. Vrijdag 25 Maart. 2e KI.) ECHT naar INGEN. opingen en. Met 1 April be- gint een nieuw Kwartaal van de GOUDSCHE COURANT, zij die zich abonneeren, ontvangen de verschijnende Nommers tot dien datum GRATIS. Staten-QeneraaL Zittingen '4' lï P vanHof- IJawelatijn. n d. geo 4 n. 2.50, 8.—, I.—, 10.30. 3.5», 4.20, 1,4.5, 4.23, wel by bet depot van het I. 12.9, 235 0 8.25,4.55, >55,7.«1. te Goüda. in ’sHAGE .RNHEM. .40, 11.50, 85, 9.—. ven van het centraal- 5,8.1,9.33. 3.26,4.55. 5.45, 9.7. 1.28, 6 35, 1.30, 1145, i, 9.—. 9.5. 5.56. 0, 7.7. 2.11, 2.38. 50. oaden J. no irina, oaden e Fraoeheoi, rkje, ouden oaden D. de n C. de Jong den J. A. C. ihanne, oaden toaetu Geer- tda zijn ge- Een gou- Boekjes, een genegentheid j den Heer of de kerk, verders te morgens om e grieteneije 'en te laten ten.» VMtblad. Belgischs Kamer der Vertegenwoordigers heeft rer Descamps met 60 tegen 88 stemmen tot voonitter gekozen. De heer Hardy de Beaulieu, tot eersten, de heer Couvreur tot tweeden ondervoorzitter benoemd. 1, 9.3». .8». 6.—, 9.39 2.21,4.26, Zaterdag 19 Maart jl. werd alhier in allen eenvoud ter aarde besteld bet lyk van den heer A. Goedraad in leven winkelier alhier, die in bijna 86jarigen leeftijd is overledenhij was een oud-strijder van 1813 en ’15, versierd met het Zilveren Kruis. Er bevinden rich hier nu nog slechts drie personen die daarmede ge- deooreerd rijn. Dinsdagavond had in de zaal „Kunstmin" de aan- gekondigde voorstelling plaats van een aantal „ar- tisten" op verschillend gebied onder directie van den heer IV. Pierre de Boer. Dank zij de groots variatie, die het programma aanbood, amuseerde het publiek zich blykbaar zeer goed al verdroot het velen zoo lang te moeten wachten op den aauvang der voorstelling. Vooraf ging eeue opvoering van Justus van Msurik’s drama tische Klacht „de Buren," die hartelyk deed lachen en daarop volgden de werkzamheden van allerlei beroemdheden. Het moet erkend worden, dat zeer sterke toeren werden verricht en dat de 4 gebroeders Semmel, die een tijdlang de bezoekers van het circus De lange onderhaudelingen in de Transvaal hebben tot een resultaat geleid. De Standard althans geeft in een extra-nummer het volgende bericht uit Mount Prospect, De vredeevoirwaarden met de Boeren luiden als volgtDe wapenen, ammunitie en goederen, ge durende de oorlog door de Engelschen en Boeren buitgemaakt, moeten weder uitgeleverd wotden. De onafhankelijkheid zal worden erkend 'onder voor waarden als zullen worden veelgesteld door eene koninklijke commissie. Zoodru deze commissie met haren arbeid gereed is, zal bet gouvernement der Boeren tot zyn plicht tenigkeeren. Inmiddels zullen de Engelsche garnizoenen in Transvaal blijven. De Boeren zullen onmiddelljjk uitééngaan. Eeue latere mededeeltng van Gladstone in het Lagerhuis heeft dit bericht bevestigd. De schikking met de Boeren werd daar door de radicalen met gejuich begroet. De hoofdbepalingen zyn de volgende: lo. Transvaal erkent da susareiau.it dar Koningin. 2o. Aan de Boeren wordt volkomen autonomie (self-government) toegezegd. 8o. Het toezicht op de buitenlandscbe aangelegen- heden wordt voorbehouden. 4o. Een Engelseh minister-resident wordt in de toekomstige hoofdstad der Transvaal gevestigd. 6o. De koninklijke commissie bestaat uit den gouverneur sir Hercules Robinson, generaal Wood en den heer Villiers, opperrechter te Kaapstad. 6o. De commissie overweegt de bepalingen tot bescherming van de belangen der inboorlingen en die op de grensregeling betrekking hebbende. 7o. De commissie overweegt ook of en welk gedeelte grondgebied binnen zekere grenzen oost waarts van do Transvaal zal afgescheiden worden. 8o. De Boeren trekken zich van den Nek terug en begeven zich naar hunne woonplaatsen. 9o. De Britsche garnizoenen blijven in de Trans vaal totdat de regeling voorgoed zal tot stand ge komen zyn. 10o. Daar de Boeren zich verbinden om uiteen te gaan, belooft generaal Wood van zyne zijde om noch voorwaarts te rukken, noch krijgsvoorraad naar de Transvaal te zenden. In het Hoogerhuis heeft lord Kimberley, op een vraag van lord Cranbrook, geantwoord dal de 10de bepaling der echikkingsvoorwaarden met de Boeren deze beteekenie beeft, dat generaal Wood van zijne tegenwoordige stelling niet mag voorwaarts rukkeu. Naar de Timet gelooft zal het bericht dat de Boeren de Engelsche roorwaarden hebben aangenomen door het land met zeker gevoel van verlichting rernomeu wor den. Thans wordt algemeen erkend, dat de inlijving der Transvaal van den asnvang afeene dwaling was, onge twijfeld met de beste bedoelingen begaan, maar toch hoogst onaangename gevolgen na zich sleepende. Deze dwaling zal thans worden hersteld, niet omdat de Boe ren voordeelen hebben behaald, maar uit een verstandig overleg, uit het besef der rechtvaardigheid en noodza kelijkheid van zulk een besluit. De Standard wint er geen doekjes om. „Ieder zal zich verheugen over den vrede, maar niemand zal er trotsch over zijn." De Engelschen zelven ichijuen te gevoelen, dat ze nog juist by tijde ontkomen zyn aan een geducht gevaar. De vredesvoorwaarden worden door de open bare meening veel gunstiger opgenomen, dan men kon denken. GOUDA, 24 Maart 1881. Voor de Transvaal ia door de leerlingen der h. burgerschool alhier onderling in ’t geheel 46.80 bijeengebracht. De le. luit. J. W. van Bergen, die voor vyf jaren by het leger in Indië gedetacheerd is ge weest, is weder ingedeeld by het wapen der infan terie hier te lande, en wel bij het depot van het 4e. reg. te Gouda. Naar wjj vernemen zal Dinsdag 29 Maart e.k. de vergadering plaats hebben van het hier gevestigde Departement der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, waarin de herstemming zal geschieden over de hh. Mr. A. Kerdjjk en P. Bruyn voor Algemeen Secretaris. Carré amuseerden, ook hier door hunne komische stukjes een recht aangename afwisseling teweeg brach ten. Zoowel deze als de clowns en Miss Leclair en de Hugoston Troupe werden luide toegejuicht. Weinige der bezoekers zullen zich Dinsdag den gang naar „Kunetmin" beklaagd hebben. Bij de stemming te Haastrecht door de stemge rechtigde leden der Herv. gemeente gehouden over de vraag of een kiescollege zal worden ingevoerd, heeft de gemeente zich voor de bestaande (oude) regeling verklaard. Maandagavond is de hofstede van den landbou wer Raaphorst onder Haastrecht afgebrand. Naar wij vernemen, was de oorzaak gelegen in het broeien van het hooi. Genoemde fraaie boerenwoning aan den IJsel te genover Hekendorp gelegen, was nog betrekkelijk nieuw, daar zij eenige jaren geleden ook totaal af brandde en geheel nieuw herbouwd werd. Door een der leden van den gemeenteraad te Oude- water is, met het oog op den finantieelen bloei der gemeente, het initiatief genomen tot conversie der gemeentesobulddientengevolge is de 5 pCt. schuld voor bet gedeelte in een 4 en een klein gedeelte in een 4’/4 pCt. rente geconverteerd. Te Ondewater is besloten het beroepingswerk aan den kerkeraad te laten. Met 28 tegen 3 stemmen is door stemgerechtig den der Hervormde gemeente te Moordrecht be sloten de volgende tien jaren het recht van be noeming van ouderlingen en diakenen en dat tot beroeping van predikanten, suoali vroeger, aan den kerkeraad op te dragen. Door de Gebr. Van den Boom te Rotterdam en D. Steenbergen te Meppel is een schroefstoomschip, genaamd Paul Kroger, voor het vervoer van passa giers en goederen in de vaart gebracht tusseben Rot terdam en Meppel, varende langs Gouda, Haarlem, Kampen, Zwolle en Zwartesluis. De Staatscourant bevat eene kennisgeving van den Minister van waterstaat, handel en nijverheid, dat met 1 April in werking treedt de wet van 25 Maj 1880 (Staatsblad No. 88), tot instelling eener Ryks- postspaarbank. Hierbij gevoegd de kennisgeving, dat voor den dienst der Rijks-postspaarbank worden aangewezen, o. a. de nagenoemde hulpkantoren der posterijen, te Bergambacht, Groot-Ammers. Krklingsohe veer, Krim- a/d, Lek, Krimpen a/d. IJsel, Nieuwer kerk a/d. IJsel, Ouderkerk a/d. IJsel en Zevenhuizen. Op verzoek der Directie vau de Ryks-poatspaarbank plaatsen wij in dit nr. een later ook van regeerings- wege te verspreiden gfschrift. Dit tal na 1 April aau alle postkantoren, alsmede aan die hulpkantoren, die voor den dienst der Rijks- postspaarbank geopeud worden, in toereikenden getale verkrijgbaar zyn, zoowel voor belanghebbenden, als voor heu, die genegen zyn het in hun kring te verspreiden. In het belang der zaak vestigen wij daarop aller aandacht. van 22 eu 23 Maart. In de zitting van Dinsdag {jjjjgft|j|y[inister van Finauoiëu uitvoerig de reulewef’Venfcuigd. Hij be streed hen, die de voorkeur garen aan indirecte be lastingen, ontkende deu zwaren druk dezer belasting en dat zy impopulair zou zyn, had vertrouwen in de eerlijkheid des volks by eigen aangifte en ver wachtte vau de wet vermeerdering van het kiezerscyfer. Verscheidene replieken volgden. In de zitting vau gisteren deelde de minister van Lynden de ontvangst vau een telegram mede uit Londen, nopens den gesloten vrede met de Transvaal, op den grondslag van locale onafhankelijkheid onder de suzereiniteit van Engeland, instelling eener com missie van onderzoek, voorloopig behoud der Engel- GOUDSCHE; COURANT Tegen bet einde dezer week wordt in het Engel sche Lagerhuis de discuss s over Kandahar verwacht. Men weet dat onlangs in het Hoogerhuis het voor nemen der Regegring tot ontruiming dier plaats is sfgekeurd, en bet Lagerhuis zal zich thans op zijne beurt over deze quaestie te verklaren hebben. Men denkt dat het debat twee ziftingen zal innemen. De Tories zyn voornemens om nog vóór dien tijd eene mee ting te houden, ten einde de openbare meening ter gunste der niet-ontruiming te steunen, maar terecht wordt betwijfeld of deze poging het door ben ge- wensebt gerolg zal hebben. De minister Hartington deelde in het parlement mede dat Abdembman Eogeland’s aanbod om hem Kandahar terug te geven, dankbaar aangenomen beeft; troepen zijn reeds vau Kaboel afgezonden en zullen in het begin van April te Kandahar kunnen zijn. De Britsche troepen hebben de maatregelen, met het verlaten van Kandahar in verband staande, reeds voltooid. Het Portugeesche Kabinet heeft zijn ontslag ge nomen, nadat in de zitting van de kamer der pairs met slechts twee stemmen meerderheid (en deze twee van ministers) een votum van wantrouwen was verworpen. De oorzaak der crisis ligt in het Lourejyo-Mar- ques tractaat, wat nu voorloopig wel hangende blij ven zal. De meerderheid der Franaohe ministers heeft zich verklaard voor de onzijdigheid van het kabinet in de discussie over bet voorstel van den heer Bar- doux betreffende de semtiu da luie. Van dit be sluit is kennis gegeven aan den heer Grévy, en de heer Jules Ferry tal dezelfde verklaring afleggen in de commissie, met het ondersoek van het voorstel belast. De f den heer

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1