G Advertentiën Bleekersknecht. ZELDZAAM!!!! 1881. Laatste Berichten. Parlemei HEX POLITIE. Rotterdam. ONTVANG- EN BETAALKANTOOR L. Dröogleever Fortuijn Tuinland. Geldbelegging. Rente Opvraagbaar De VOOBZ1 Gouda, gelet July 1850, (Sta Brengt ter i wijtende de pe het kiezen vat Staten-Getfraai Gemeenteraad en ter inzage Secretarie zyn Lijsten en Stat aan den ingai Kleiweg, de tw en de laatstger by de Markt. Gouda, den twee drie zes twaalf Dépo ito’g drie dagen één maand Londen, 25 Maart. In het Hoogerhuis ver klaarde lord Cairns, dat hij Donderdag a s. de aandacht van het Huis zal vestigen op de voor waarden van den vrede met de Boeren, aangezien hij ophelderingen verlangde. Burgerlijke Stand. Geboren: 28 Mrt. Theodörus, ouders D. van Bhijn en M. A. Köppert. - Maria, ouders L. H. Goedhart en H. C. Oosterdijk. - 24. Josephus Anthonius, ouders M. J. Hersche en L. van der Meij. - Philippina Wilhel mina, ouders W. Bouwer en J, P. Maree. - Leonardos Adrianus, ouders K. M. de Bruijn en E. Blonk. - Ma ria, ouders B. Maize en C. Rietveld. - 25. Magdalena Martina, ouders A. B. de 'Koning en J. van Leeuwen. Overleden 22 Mrt J. Liebmann, 16 d. - 23. C. Sluijter, 4 m. - 24. C. A. P. Beaumont, 2 j. 1 m.~ 25. J. D. van Hensbergen, 7 m. Ondertroüwd 25 Mrt. H. Blom, 23 j. en K. de Jong, 23 j. - H. J. Jansen, 21 j. en P. van Esch, 20 j. Waddinxveen Geboren. Martha, ouders C. Binnenkade en C. van der Winden. - Lcendert Jan, ouders P. v. Tilburg en A. Mec-nhorst. - Dirkje, ouders J. van Triet en M. Hoo- genboom. Overleden. M. Drost, 21 j. - J. G. Blonk, 7 ’ta. Wanneer Rentewet m< zyn, nu die bevat voorat een rente-be) wordtJftpaal worden;* ten geven dat in deringen die het bedrijfs belasting om Een gebet der Wet, w amendement had nu het omverwerper verdedigen, der wetsbep met de Wt veel hij van die slechts wisseld zjjn: coupons is zelden in de Om die heer van Hot bezit op een Verder weei de Wet eei op die dat pi in gebruik 1 betalen moe dat zij fond; welke bezwi weggenomei regeling y<x mieleeningei moet worde niet over e lijkheid der De heer amendement algemeen vi maar alleer wil het be; als de koi anderen in waarom hy geniet niet Op een nu tot art. dementen ti voor ook e tot afschaffi op te neme scheiden is. De voort 1880 (Stil. no. 88) en vn 10 Jan. 1881 (Slbl. cents verkrijgbaar aan hulpkantoren, die voor spaarbank zijn opengesteld, zyn trouwens volledige mondelinge inlichtingen te verkrijgen. Hier gold het slechts, de instelling in breede trekken te teekenen, veler belangstelling voor haar te wekken, helder te doen nitkomen hoeveel nut zij stichten kan. Dat de‘ staat de terugbetaling der ingebrachte gel den zonder eenig voorbehoud waarborgtdat terstond op zóóveel, allengs op alle plaatsen des lands de ge- legenheid tot inbreng en tot terugerlanging geopend wordtdat eiken dag des jaars, en gedurende schier den ganschen dag, van die gelegenheid kan worden gebruik gemaaktdat een spaarbankboekje, waar ook uitgegeven, geldig is op alle plaatsen, tot welke de instelling haar werkzaamheid uitstrektdat zij hel ter zijde leggen ook van de kleinste bedragen rcogelyk maakt blijkt uit dit alles niet, hoe uit- muntend de saak is, die hier van rijkswege in het leven wordt geroepen En laat het zich niet gemak kelijk begrijpen, van hoe hooge beteekenis zij worden kan vnor bet welzijn des volks en voor een gewensohte ontwikkeling der maatschappelijke toestanden P Aan het Bureau van Politie te Gouda zijn ge deponeerd een kinderzakje waarin eeuig speelgoed, een portemonnaie en een tinnen knip met geld. Gevraagd: om direct in dienst te treden een bekwaam Bleekersknecht, geschikt om aan ’t hoofd van het Wasch- lokaal eener groote Machinale Stoomwas- scherij te staan. Alleen zij, die voldoende bewijzen van ervaring in het wasschen, en getuigschriften van soliediteit in gedrag kun nen geven komen in aanmerking. Adres met franco brieven, onder No. 564, aan het Bureau der Goudsclie Courant. d na Van deposito’s voor één Maand en lan ger wordt de renté vooruitbetaald. De stortingen kunnen’ ook plaats hebben door tusschenkomst van den heer Ma. J. FOR- TUIJN DROOGLEEVER, Advocaat te Gouda. Snelpersdrukvan A. BRINKMAN te Gouda. prima qualiteit te koopen en die door eigen volk te doet fijn maken. De reden dat deze onkostbare en uitmuntende mestgier allengs in onbruik is geraakt, moet men niet aan baar minder goede eigenschappen toeschrij ven, maar integendeel aan de veranderlijkheid der menschel», die thans met kunstmeststoffen dwepen. DE RIJKS-POSTSPAARBANK. (Vervolg.) Men ver^ete trouwens niet, dat deze spaarbank werkt voor het gansche land. Met andere woorden al heeft men b. v. te Utrecht zijn spaarbankboekje gekregen, toch kan men op datzelfde boekje te Leeuwarden zoo goed als te Middelburg, te Alkmaar zoo goed als te Venlo, verdere inlagen doen of terug betaling van het ingebrachte erlangen. Wie naar elders verhuisteen dienstbode,’diejin een andere stad in betrekking komteen schipper, die het land door trekt j een polderwerker, die van de eene streek naar de andere zich verplaatsteen werkman, die door zijn werkgever tijdelyk op reis gezonden wordt zy allen hebben sleohts bun spaarbankboekje mee te nemen, om ook overal elders, mits er slechts een postkantoor of een voor den dienst der rijks-post- spaarbank geopend rihnlpkantoor”is,* een'postbeambte te vinden, die hun geld in ontvangst neemt, of hun terugbetaalt wat zij tegoed hebben. Dat by een zoo omvangrijke instelling als deze enkele voorzorgsmaatregelen genomen’dienen te wor den, om tegen misbruiken te waken, ligt voor de I hand. Dat spreekt zoozeer van zelf, dat men gaarne daaraan zich onderwerpen zal. Ook ten aanzien van terugbetalingen, al moet daardoor een vertraging van eenige dagen ontstaan. Voor den goeden gang van zaken is dat tot zekere hoogte niet te vermijden. Maar dat het ook in dit opzicht zoo geriefelijk geregeld is als met de eischen van orde en voor- Want al is het reeds duizendmaal gezegd, het kan niet genoeg worden herhaaldhet sparen brengt ze gen en geluk. Niet slechts voor eiken mensch af zonderlijk, maar voor het gansche volk in zijn geheel. Nie slechts, omdat het stoffelijk voordeel brengt, maar ook, omdat er een zedelijke kracht in ligt, die afhoudt van het kwade, een prikkel is ten goede en invlded oefent op den geheelen mensch.' Helaas, dat juist zij, voor wie deze zegen ’t grootst kan wezen er *t moeielijkst toe te bewegen zijn, zich dien deelachtig te maken. ffIk kan mijn geld even goed zelf bewaren", zegt de een. Maar hij vergeet, dat geldstukken, die in den zak rammelen, er maar al te licht uilspringen, wanneer voorwerpen van betrekkelijke weelde of behoeften van niet dringen den aard hun aantrekkingskracht doen gevoelen. «Wat zou het geven, al bracht ik een paar kwartjes of zelfs een enkelen gulden naar de spaarbank", meesmuilt een ander. Maar hij ziet over *t hoofd, dat vele kleintjes een-groote maken; dat ook ten deze de eerste stap de inoeielijkste isdat ook hier al etende de honger komt, en dat met elk bedrag hetwelk veilig geborgen wordt, de lust en het ver mogen groeien, er telkens iets bij te voegen. Gelijk in de stoffelijke natuur eer. voorwerp, dat naar om laag valt, al sneller e-n sneller zich voortbeweegt en in zijn val steeds grooter vaart krijgt zoo ook ontwikkelt zich in den mensch, wanneer hij maar eenmaal den weg naar de spaarbank betreden heeft, in toenemende mate de kracht, er heen te brengen wat hij vroeger aan onnutte dingen verkwistte of aan lagen hartstocht ten offer bracht. Zoo is me nigeen met enkele stuivers begonnen, om met guldens voort te gaan en met het bezit van honderden gulden te eindigen. Zoo heeft menige huismoeder in goede dagen kleinigheden afgezonderd, om in kwade tijden een aardig sommetje achter 'de hand te hebben, dat haar in staat stelde tot voorziening in nijpende behoeften, die anders onbevredigd hadden moeten blijven. Zoo is menig man onttrokken aan het drankhuis, menige vrouw genezen van haar snoep- zucht. Zoo zyn orde en ingetogenheid, die tevreden heid en huiselijk geluk, mannenkracht en vrouwen liefde in haar gevolg voeren, ingekeerd in menig gezin, waar voorheen een booze geest den vrede des gemoeds en het geluk der huisgenooten ver stoorde. En zoo heeft het spaarbankboekje op menigen akker het goede zaad gestrooid, dat welig opschiet, den betrokken personen zelven en der gansche sa menleving ten heil. Zeker valt het voor hem, die geen broodzorgen kent, vrij wat lichter, het nut van het sparen te predi ken, dan het voor den, door de fortuin misdeelde is, het sparen in practijk te brengen. Bij hem, die met zwaren handenarbeid zijn brood verdienen moet en dikwijls nauwelijks kans ziet, van den eenen dag op den anderen in het sobere levensonderhoud der zijnen te voorzien, veronderstelt dit een zekere zelfbeheersching, die, waar zij zich openbaart, eerbied afdwingt en achting. Maar juist daarom moet den zwakke de behulpzame hand geboden en het sparen hem zoo gemakkelijk mogelijk worden gemaakt. De gelegenheid, die den dief maakt, maakt ook den spaarderen gelijk de geopende drankwinkel drin kebroers kweekt, zoo is bel ook de spaarbank, die spaarders vormt en tot sparen uitlokt. Dat heeft de welgcvende macht van Nederland be grepen, toen zij tot de vestiging eener rijks-post- spaarbank besloot. Zij dacht er niet aan, de groote verdiensten te miskennen of te verkleinen van ben, die tijd en krachten veil hadden om, door het oprichten en beheeren van Nuts- en andere spaarbanken, zegen te verspreiden om zich heen. Zij rekende op hun medewerking ook in de toekomst, en hoopte, dat zij hun nuttigen arbeid zouden voorlze'.ten. Maar zij verklaarde het wenschelijk en noodig, dat ook de staat zich dit gewichtig volksbelang ging aantrekken, om in eendrachtige ^samenwerking met reeds bestaande instellingen bevoratw^k te zyn aan het gemeenschap pelijke doel. En zij vertrouwde, dat daardoor zoü worden gediend het welzijn der natie. Wat dpor de wetgevende macht besloten werd, wordt thans door de regeering ten uitvoer gebracht. Zij kan thans zeggtn ik doe het mijne, moge nu ook een ieder het zijne doen! Zoo zij het I zichtigheid slechts eenigzihs bestaanbaar scheen, be- wy«t het volgende. Binnen het gebied van het postkantoor, waar het boekje *1 eerst is uitgegeven, kan de inlegger zijn geld mits niet meer dan 10 in de 7 dagen, en mits niet uitmakend het gebeele bedrag van zijn tegoed rechtstreeks en zonder lastige formaliteit door den postbeambte terugbetaald krijgen. Ja, in dien hij voor goed naar elders verhuist, zal het hem op zijn verzoek in zijn nieuwe woonplaats even gemskkelyk worden gemaakt.,'„Slechts waaneer hij uitbetaling verlangt in een andere gemeente, of wanneer het een terugbetaling van meer dan ƒ10 betreft, of wanneer het geheele tegoed door hem wordt opgevraagd, moet hij of liever, moet de postbeambte voor hem zich eenigen meerderen omslag getroosten. Dan is noodig een schriftelijke aanvrage, die de postbeambte opmaakt, laat onder- teekenen en opzendt aan den directeur der rijks- postspaarbank te Amsterdam, die een order van betaling doet toekomen aan den inlegger opdat deze daar mede zich vervoege aan het kantoor, waar de te rugbetaling is gevraagd. Heel erg, zooals men ziet, is het niet. Slechts enkele dagen zijn er mee gemoeid niet langer dan noodig is voor de heen- en terugreis van een brief naar de hoofdstad, met eenige speling, opdat by de directie de order van betaling kunne worden opgemaakt. Daarop kan de inlegger rekenen, wanneer hij zyn gespaarde penningen voor het een of ander gebruiken wil. En die paar dagen zal hij toch wel geduld kunnen oefenen voor de terug ontvangst van hetgeen hij misschien lang geleden heeft gestort. Het doel van dit schrij ven is niet, de belanghebben den met de regeling dezer zaken in al haar nnder- deelen bekend te maken. Wie er meer van weten wil, koope een exemplaar van de wet van 25 <Mei van het koninklijk besluit no. 2), tezamen voor 5 alle postkantoren en aan die den dienst der ryks-post- Aan al die kantoren TE KOOP4.75 hectaren WARMOE- ZIERSGHOND met twee in aanhouw zijnde HUIZEN, met Mei te betrekken. Alles te zamen verhuurd tot Kerstmie 1890, tegen ongeveer negen honderd gulden perjaar. Soliede Huurcontracten aanwezig. Met franco brieven zich te adresseeren onder het nummer dezer advertentie, aan het Bureau dezer Courant (563). TER OVERNAME AANGEBODEN voor 1500, een van ouds bekend Koffiehuis met Biljart, gelegen besten stand der Stad. Bewjjzen voor handen. Huur van het riante huis gering. Brieven, No. 516, Boekhandel J. M. BHE- DÉE. Rotterdam. Konstantinopel25 Maart. Naar men ver zekert is bet aanbod om Caudia af te staan, door de l’orte ingetrokken tengevolge van de oppositie in den Ministerraad. Een ander voorstel is daarvoor in de plaats gekomen, dut Turkije als een equivalent voor Caudia beschouwt. De vreemde gezanten hebben het voorstel aan het oordeel hunner regeering onder worpen.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 4