Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. in BUITENLAND. 1881. art, n voor lag. lit. treden echt v<ntch- omwas- Idoende ren, en ig kun °k Woensdag 30 Maart. FOOR uijn ing. KENNISGEVING. Parlementaire Werkzaamheden. Buitenlaiidsch Overzicht. GOUDSCHE COURANT uk, 7 tn. fo. 564, die alinea n onder Bureau n C. van rgen A. 14. Hoo- sn K. de ich, 20 j. maar aan ;een reden nen ver doof de e in den >r in de uivalent i hebben 5 onder- De Voorzitter Voornoemd, van BERGEN IJZENDOORN. MOJ5- 'ibouw kken. 8 1890, verjaar. BRE- ci. Bhijn dhart en idem M. Wilhel- lonardus Ma- igdalena «eeuwen. -23. C. n.- 25. hebben J. FOR- GOUDA. Gouda. De VOOBZITTEB van den BAAD der Gemeente Gouda, gelet op artikel 31 der wet van den 4den July 1850, (StaatMad no. 37), regelende het Kiearecht. Brengt ter algemeene keunis, dat de lijaten, aan- wijteade de peraonen die bipnen deze Gemeente tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd tjjn, door hem zyn geiloteu en ter inzage va» een ieder op de Plaateelyke Secretarie zij» neder gelegd, terwyl bovendien deze Lyeteu en Staten op nieuw zijn aaugeplakt, de eerate aan den ingang va» de St.-Autbonieatraat, by den Kleiweg, de tweede in de Pateraleeg, by het Weeshuis, en de laatstgenoemde aan den Korten Groeuendaal, by de Markt. Gouda, den 29 Maart 1381. 'enomen met 52 le liberale party uvuuait, van i, van de gewone op- het artikel de Limburg- m lan- N voor beslissen en dan over de gevolgyn oordeelen, aan welk advies de heer Heydenryck zich onderwerpt. De heer Bastert zich over het geheel met art. 1 kunnende vereenigen acht evenwel de aanneming van hit amendement-van Delden zeer wenschelyk. Als koopman wil hy geen privilegie in het stuk van belastingen. Het amendement-van Houten beschouwt hy veel meer als een geheel nieuw ontwerp dat geen rente- belasting maar een belasting op rente, kapitaal en inkomsten te gelijk ten gevolge zal hebben. De heer Oorver Hooft blyft op verschillende gronden het amendement onaannemelijk achten. Even als de volgende spreker, de heer de Meyier, verklaarde hy zich voor het amende ment-van Delden. De heer de Meyier achtte het onnoodig kooplieden te ontslaan van het betalen van belasting delswegen, en deze wil hy hun gaarne goed en zoo spot Ware de bedrüfebel voor de vrijstelling niet De heer Gleichman rente- en bedryfs-belasting niet Wanneer zal de discussie over art. 1 der Rentewet met al de amendementen afgeloopen zyn, nu die zoo breed is opgezet? Art. 1 bevat vooreerst het beginsel der wet; er zal een rente-belasting geheven wordenvervolgens wordt JMpaald wat door effecten moet verstaan wordenfv terwyl als uitzondering wordt opge geven dat inkomen uit effecten- en schuldvor deringen die de bestanddeelen uitmaken van het bedryfs-kapitaal van kooplieden niet aan belasting onderworpen zyn. Een geheel andere lezing van het beginsel der Wet, was door den heer van Houten als amendement ingediend en deze afgevaardigde had nu het eerst het woord om zyn ingrypend, omverwerpend of opbouwend amendement te verdedigen. Spreker wees pp de onduidelijkheid der wetsbepaling, volgens hem zal niemand met de Wet in de hand bepalen kunnen hoe veel hjj van zyn effecten heeft getrokken, indien die slechts een paar malen in het jaar ver wisseld zynook de betaling voor achterstallige coupons is zeer moéielyk daar de rente niet zelden in de koopprys is opgenomen. Om die bezwaren weg te nemen stelt de heer van Houten voorbelasting van het kapitaal bezit op een bepaalden dag b. v. op 1 Januari. Verder wees spreker op de onbillykheid, dat de Wet een terugwerkende kracht heeft, en op die dat particulieren, die gelden van anderen in gebruik hebben, toch van hun volle inkomen betalen moeten, tenzjj in het bijzondere geval dat zij fondsen ten onderpand gegeven hebben, welke bezwaren door zyn amendement worden weggenomen; dat maakt verder afzonderlijke regeling voor bankiers, bevoorrechting der pre- mieleeningen, terwjjl de eed als die behouden •moet worden dan zal loopen over een feit en niet over een meeuing, die door de onduide lijkheid der bepaling geheel verkeerd kan zyn. De heer van Dedem verdedigde daarop een amendement, om de kooplieden niet in het algemeen vry te stellen van de rente-belasting, maar alleen den geld- en fondsenhandel. Hy wil het bedryfs-kapitaal niet belasten, als de koopman zyn kapitaal tijdelyk anderen in gebruik geeft, is er waarom hy van de inkomsten, die hy daarvan geniet niet zou betalen. Op een verzoek van den voorzitter om zich nu tot art. 1 en de daarop voorgestelde amen dementen te bepalen, stelde de heer Heydenryck voor ook art. 53 met het amendement-Kops tot afschaffing der patent-belasting in dit debat op te nemen, daar dit van art. 1 moeielyk te scheiden is. De voorzitter wil echter eerst het beginsel ilastingen, zy willen goede han- z0° lig mogelyk verschaffen, sting er, er zou raison zyn, nu is dat het geval daarentegen wil t verwarren en is daarom tegen het amendement, hij zal den loop der discussie afwachten en daarna stemmen, het aan den heer van Houten overlatende te onderzoeken, aan welke motieven zyn stem den heer moet toegeschreven worden. De heer Mees wyst op de onbillijkheden, in het voorstel-van F 1 zyn dan in het ontwerp, ook het amendement- stemden tegen de heeren van Houten van Delden is naar ’s sprekers meening onaan- - nemelyk. - Door den heer van Gennep wordt mede het stelsel van den Minister verdedigd tegenover de amendementenop voorstel' van den heer Blussé worden de discussiën verdaagd om den Minister in de gelegenheid te stellen de redactie I eenigszins te wyzigen, waardoor aan veler verlangen kan te gemoet gekomen worden. En de nacht heeft raad gebracht en verkorting dor discussie over art. 1 door de intrekking of liever verplaatsing naar art. 6 van de voorge stelde regeling ten opzichte van het bedryfs- kapitaal der kooplieden, zooals de heer Blussé den Minister verzocht had. Een nieuw spreker, de heer van Kerkwijk nam daarop het woord om den minister de les te lezen over dit veranderen en toegeven aan de wenschen van een enkel lid. Hoe kan een Kamerlid een gevestigde overtuiging over deze Wet hebben als de Minister zelf ieder oogenblik verandert. De heer Bredius heeft verschillende bezwaren tegen het voorstel-van Honten vooral tegen al. 4, waarin wordt voorgeschreven dat de be lasting ook moet betaald worden van contanten die voor geldbelegging bestemd zyn; daar dat niet te controleeren is stelt bij voor die alinea te doen vervallen. De heer van Baar heeft evenmin op met de Wet als met het amendement, hy betreurt het slechts dat de loods dan oostwaarts en dan westwaarts stuurt, en de schepelingen zoo doende niet weten waarheen de reis gaat. De heer Blom, de ernstige pogingen van den heer van Houten waardeerende, gelooft evenwel dat de aanneming van het amende ment de bezwaren niet zal verminderen maar vermeerderen door de vermenging der beide beginselen, rente-belasting en kapitaal-belasting, Verschillende sprekers, hoofdzakeljjk de heer van Houten, worden door den Minister weer legd, hij acht de gevolgen van het voorgedra gen amendement ongerymd en onrechtvaardig en raadt de aanneming ten sterkste af. Dit ontlokte misschien aan den heer van Nispen de verklaring dat hij nogal met het amendement was ingenomen, toch stelde hy nog een viertal sub-amendementen voor om van goed tot beter te komen. De heer van Honten echter wenschte dit betere niet, hij verdedigde nogmaals zyn voor stel, wees op de voordeelen van zijn stelsel boven dat van den Minister en verklaart niét te willen transigeeren waar het géén politiek maar een algemeen belang geldt.' De heer van der Linden bespreekt het be ginsel. Het kapitaal in portefeuille beeft men reeds dertig jaren willen belasten tot nu toe zyn alle pogingen mislukt, hoe billijk die be lasting ook is. Wordt het amendement aan genomen dan valt de Wet, en wij zyn reeds in denzelfden toestand, misschien moeten wy weer tien jaren wachten en daarom is hy tegen het amendement. Op dezelfde gronden verklaart de heer Roëll zich voor art. 1. I Nadat de Minister nog nader het amende ment bestreden had, had de stemming plaats. De heer van Nispen kon slechts 19 stemmen voor zyne amendementen, die in de panze nog gedrukt waren, verwerven het sub-amendemént van den heer Bredius werd daarentegen met 43 tegen 38 stemmen aangenomen, het verviel echter toen het belangrijke amendement van 1van Honten met 44 tegen 87 stemmen I verworpen werd. Art. 1 werd daarop aa Houten voorkomende, die volstrekt niet minder tegen 30 stemmen van i~. 1. A A --1- 1"' «—A Kerkwyk en van Delden positie stemden voor sche afgevaardigden. De beraadslaging in het Engelsche Lagerhuis over Afghanistan is voor het Kabinet met eene overwinning geëindigd. Met 336 tegen 216, dus eene meerder heid van 120 stemmen, is zijne staatkunde en de ontruiming van Kandahar goedgekeurd. Het Engelsche Blauwboek deelt opnieuw nadere bijzonderheden mede over de onderhandeling met de Boeren. Het blijkt, dat de Boeren sterk op hun ver tegenwoordiging in de bekende commissie hebben aangedrongen en men nog liever vrede had willen sluiten zonder commissie. Engeland heeft echter op dat punt niet toe willen geven, evenmin als op het punt van de verwijdering van de Engelsche garni zoenen. Men verzekert, dat onder de Boeren een partij is, welke zeer tegen de vredesvoorwaarden is ingenomen. De ontevredenheid v?n de Engelsche conservatieven begint te bedaren, trouwens èn in het Hooger- èn in het Lagerhuis zal de vrede ter sprake komen en biedt de gelegenheid zich aan daarover een hartig woordje te zeggen. Eergisteren hebben de Boeren in den Langnek hun kamp opgebroken; er waren 3000 man, met 150 wagens. Van ziekten is biets gebleken, en de Engelsche bladen hebben dus ook dit weder verzonnen trouwens men is aan de verzinsels van vele Engelsche bladen, zooals de Standard b. v. gewoon. De Boeren zouden tot Zaterdag aan de grenzen van Transvaal byeenbljjven en dan voor goed uiteengaan. Men vreest dat de commissie met veel moeilijkheden zal te kampen hebben ten gevolge van de ontevredenheid onder een deel der Boeren. De Fransche Senaat heeft de beraadslaging over het algemeen tarief van rechten ten einde gebracht. Het ontwerp gaat nu weder naar de Kamer der Afge vaardigden terug en men mag verwachten, dat deze vergadering de beschermende bepalingen, door den Senaat bij den aanvang zijner beraadslagingen in I het tCfyif gebracht, zal schrappen en de Senaat daar- p Lgfe geen bezwaar zal maken, wanneer het tarief Lhem< tyder teruggezonden wordt. Men weet dat de

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1