Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, r N° 2590. 1881. Stage, net gezin, vordert in- khandelaar k. r BINNENLAND? BUITENLAND. Vrijdag 1 April. ping roorm. ten urw» te dr. KIST: et TUIN te Gouda, en drie Be- srd, geverfd denkamen, Kelder, en Ellen. Te Nationale Militie. Bultenlandsch Overzicht. I - Tweede zitting van den Militieraad. I I I I 4 iwe), ver- E ruime J S, dienende TUUR, tjn de Tnrf- uda, berst eneden- en kken. Da- ONBUIS No. 26, te IK VELD vier mime idsteden en aanvaarden 'GROND Ia. ID VOOR den Boek- la. 4 Kouiokryk zyn van het denkbeeld afkeerig, omdat zij vreeteu dat een nuntius kun gezag zal verminderen. De begrooting voor het departement van oorlog is in bet Deensche Folkething by tweede lezing goedgekeurd. De minister van oorlog merkte in den loop van het debat op. dat de Rijksdag door zijne overdreven spaarzaamheid de schuld er van droeg, dat de Dannewirke in het jaar 1864 moest verlaten worden. Het voorstel vau een der leden om het krediet, voor de aanschaffing van Krupp-kanonnen aangevraagd, niet toe te staan, werd verworpen. GOUDA, 31 Maart 1881. Naar men weet hebben dit jaar de verkiezingen plaats voor de Tweede Kamer en voor den Gemeenteraad. In het district Gouda treedt ala lid der Kamer af: de heer mr. M. Bichon van IJsselmonde. Ala Baadaledeu treden afde heeren mr. A. A. van Bergen IJzeudoorn, J. A. Remy, mr. P, P. B. Kist, J. M. Noothoven vso Goor, D. C. domeom en mr. W. Hemsing. Naar wy vernemen hebben ziek voor de vacante betrekking van 2n Onderwijzer aan de Stedelnke Muziekschool alhier 22 sollicitanten aangemeld. Door den keurmeester van het vleeseh is heden voor middag by den slachter Verzyl in de Kuipersteeg 28 kilo zoogenaamde gerookte znlt afgekeurd en onder KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeens kennis, dat de TWEEDE .ZITTING van den Militieraad, bedoeld by art. 86 der Wet van den iaden Augustus 1861, (Staatsblad No. 72), zal plaats hebben op het Raadhuis te LEIDEN, en wel lo. Op Maandag den 11 April 1881, des na middags ten P/s ure, voor Lotelingen omtrent wier zaak in de eerste zitting geene uitspraak kon worden gedaan en voor hen die wegens gemis der gevorderde lengte of het hebben vsn gebreken nog persoonlijk moeten worden onderzocht. 2o. Op Donderdsg den 21 April dsaraauvolgende des voormiddag* ten 11 ure. a. Voor de Lotelingen die een Plaatsvervanger of Nummerverwisaelaar verlangen voor te stelten. b. Voor hen die ala Plaatsvervanger of Nummer- verwisselaar verlangen op te treden. De Lotelingen die voor bovengenoemden Militie raad moesten verschynen, doch niet verschenen zijn wordeu gehouden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst aangewezenhet niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving of van ‘een oproepingsbiljet ontheft geenszins van de rev- pliebting tot het verschynen voor den Militieraad at tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. De Louiing omtrent trien de Militieraad in de eerste Zitting reeds uitspraak beeft gedaan, behoeft niet in de Tweede zitting te verschynen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of nummerverwisselaar mocht willen voorstellen. Grade, den 30 Maart 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Va» BERGEN IJZENDOORN, De Secretaris, BROUWER. Het jaarlijksch financieel rapport voor Eogelsch- Indié ie Vrijdag in de Qautte af India verschenen. Wy nemen er enkele oyfers uit. De rekening 1872/80 sloot met een tekort van 16,126,000. De geza menlijke kosten van den Afghagnscheu oorlog worden geschat op f 226,780,000, waarvan 60 millioen wordt gedragen door de Regeering van het moederland. Voor 1880/81 ia oen tekort geraamd van f 75,228,000. Trekt men den post voor oorlogsuitgaran, zoover ze op dezen dienst zyn gebracht, van deze som af, dan sou er in plaats van een tekort, een overschot zijn van f 66,763,000. De begrooting voor 1881/82 sluit met een goed clot ven f 10,260,000. De opiumpacht ie geschat op f 78,000,000. Juist op den dag, dat de vredesvoorwaarden werden geteekend, maar natuurlijk lang voor dat dit daar bekend kon zyn, werd Potcbefetroom door de Boeren geurfmsn. De man, die dit bericht te Newcestle bracht zegt, dat een scherp gevecht voorafging. By het beleg sneuvelden 18 man van de betettiug en 20 werden gekwetst. Het verliee aan de zyde der Tranevelers wordt nikt opgegeven. Men kan het slechts betriuren, dat weder on- noodig eenige menschenleveus tyn ten offer gebracht, maar de Transvalere hebben nu bewezen, dat ze niet alleen in de verdediging tegen de Engelsobe troepen syu opgewassen en het praatje over hunne lafhartigheid sal nu wel voorgoed uit de wereld zijn. Uit de Staata-Cowrant der Zuid-Afrikaansche repu bliek worden thans in de Standaard de namen opge geven der Transvalere, die bij Langnek sneuvelden en werden1' gewond. Vermoedelyk .betreft deze op- gaaf slechts het eerste gevecht in den pas, toen betrekkeljjk de meeste verliezen werden geleden. In elk geval zyn gedurende al deze gevechten by Langnek niet meer dan vijftig Transvalere gevallen. De correspondent van een der Eugelsohe bladen heeft dit nu behoorlijk onderzocht. J I I G0UDSCHE COURANT. Er scbynt in het Oosten nu werkelijk eene be slissing ophanden te syu. Eene goede bron verzekert dat Engeland en Dnjtscbland tot overeenstemming syu gekomen aangaande de beste wyzo om tot eene oplossing van het Grieksch-Turkscbe geschil te ge raken. Zij zouden te Konstantinopel aandringen op een vergelyk, waarbij gansch Thessalie tot den Olympus aan Griekenland zou komenterwyl de Porte in Epirus Arta en Prevesa zou afslaan, waardoor de baai ran Arta geheel door Grieksch grondgebied zou ingesleten syu. Als vergoeding voor Janina en Met- zovo, welke plaatsen met de omliggende landstreken door de Berlynsche conferentie ook aan Griekenland werden toegewezen, zou Griekenland elders eeuig grondgebied krijgen, misschien wel Creta. Men beschouwd te Athene den vasten wil van beide mo gendheden om een oorlog te voorkomen als de be weegreden tot deze entanie. Dit is in de diplomatie de technische num, als in eene gezamenlijke onder- haitdeling, twee of meer der onderhandelaars gemeene zaak maken om hun zin lo krijgen. Dal er werkelijk iels aan de baud ia, wordt ook nog bevestigd door het haastig bijeenroepen va» een ministerraad te Londen. Het nieuwe Ponugeesehe ministerie is gedeeltelijk uit conservatieven, gedeeltelijk uit liberalen samenge steld. De president-minister, Antonio Sampqjo, wee jaren lang een lid der gegpanceerd-liberale pers en werd in 1871 voor het eerst '-minister. Met drie andere nieuwbenoemde ministers stood hy aan het hoofd der beweging in de paizskamer welke het ministerie Braamcamp omverwierp. De kamer van pairs bestaal Uit door dcu honing voor hel leven benoemde en uit erfelijke leden, zonder beperking van aantal. In hare vergadering verklaarde de nieuwe president gisteren, dat bet ministerie optrad zonder programma dat bet slechts zaken wilde afdoen. De overeenkomst met Engeland betreffende Lorenzo-Marques aan de Delagoe-baai sou, vóór zy werd geratificeerd, nog aao het oordeel dor pairs werdén onderworpen; maar het kabinet wilde er, met Eet oog op do wy- ziging der omstandigheden, nog geen adviesover uitbrengen, voor de kamer na eene vacantie van enkele weken weder zou bijeengekomen zijn. Europa is een koning rijker. De Rumeensche Kamen hebben het vorstendom Rumenië vennderd in een koninkrijk van dien naam, zoodat wy voortaan niet meer van vont Karei, maar van koning Karei moeten spreken. Men heeft deze demonstratie, waarvan sedert lang sprake was, beschouwd als eene uitdaging tegen Oostenrijk, een wel wat gewrongen uitlegging, welke weenproken wordt door de beleefde houding der officiense pets te Weenen tegenover bet nieuw bakken koninkrijk. De Fransehe bladen zyn met dezen maatregel van het Rumeensohe Parlement ingenomen. Het Journal da Débat» zegtDe Rumeensche natie heeft door de wijsheid en vaderlandsliefde, waarvan zij sedert 26 jaren het bewys heeft geleverd, zich waardig getoond om een plaats in het beschaafd Europa in te nemen. De hervormingen, welke zy tot stand bracht, zyn van verschillenden aard ea voor sommige werden een geestkracht en vertrouwen in do toe komst vereischt, welke mpn aelfs niet altijd aanlreft by de valken, die bovenaan op den trap der bescha ving staan. Ook by de emaucipatie der Israëlieten beeft zy aan de eischen van Europa toegegeven. Eenige maanden vroeger hadden de Rumeensche soldaten vóór Plewna bewys gegeven van mosd en geestkracht. De taak van het nieuws koninkrijk in de vallei van den Beneden-Donau zal meer day ooit van beschavende» aard zyn. De vraag of de olericale party in Italië voortaan al dan niet aan de staatkundige verkiezingen zal deelnemen, scbynt weder op het Vaticasn te berde te komen. De Italié verzekert, dst pogingen by den Paus worden aangewend om hem tot eene beslissing dezer quaestie over te halen, maar nlen gelooft niet dat het antwoord bevestigend zal Zyn, want de meeste kardinalen zyn er tegen. Hetzelfde blad meldt, dat eerstdaags eene gedach- tenwisseliug tussohen den H. Stoel en Engelsobe regeering zal plaats hsbbeu 'over de mogelijkheid om de diplomatieke betrekkingen te herstellen. Het is echter de vraag of zij tot het gewenschte doel zal voeren. Eenige bisschoppen in het Vereenigd toezicht der politie begraven. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van het Departement «Gouda* der Maatschappij lot Nat van ’t Algemeen is tot Algemeen Secretaris verkozen de heet P. Bruyn, met 17 stemmen, terwyl de heer mr. A. Kerdjjk 3 stemmen qp zich nreenigda. Hei dividend der Leidsche Stoombootmaatschappij Da PMardinf bedraagt over 1880 12 pet. De eerste opvoering te Botterdam van dia Könifin OM Saba «.waarvan de. tweede Zaterdag o. k. plaats beeft) had suooea. Dis Rotterdamsehe bladen zyn van oordeel dat deze dyers vtJbrtdurend vaal bijval zal inoogaten. Het ie een ware pronk-opéra, waarin niet alleen iets te booren, maar ofik te zien is,> wat een groot deel van het publiek niet andere dan aan genaam kan zyn. Het ie onze stadgenooten zeker hoogst aangenaam met GoUaartfa werk eerstdaags kennis te kunnen maken. De Botterdamaohe opera lyfit een gevoelig verlies door het vertrek van dep heer Muller, haar be kwamen orkeetdireeteur, die een engagement te Weenen beeft, aangenomen. Als zyn opvolger wordt de heer z Freumayer, orkest-directeur ie Keulen, genoemd. Dinsdag heeft te Zwammerdam een soirée plaats gehad, door eenige dames georganiseerd ten behoeve van de Transvaal. De bruto-opbrengsl was p. m. f 165. Ingevolge bet verlangen vu Z. M. den Koning sal vu 5 tot 20 Juni a. e. door het korps Konink lijke scherpschutters van Rotterdam een nationale schietwedstrijd worden gehouden voor zee- en land macht, dienstdoende- en roetende schutterijen ea soberpschutlers-vereenigiogea. Waarschijnlijk zal naast de schietbanen van het korps Koninklijke scherpschutters era klein kamp worden ingerioht, terwyl pogingen worden aange went) om van de verschillende spoorwegdilrectiën vermindering vu vracht te verkrijgen roor de deel nemers aan dozen wedstrijd. De statuten der afdeeling «Zekerheidstelling voor ambtenaren en beambten* leden der v( reenigiug Digen Hulp zyn goedgekeurd by koninklijk besluit van 15 Maart 1881, No. 15, zoodat te verwachten is, dat deze afdseling eerlang in werking zal kunnen worden gebracht Maandag was geheel ’s-Gravesande in opschud ding. Vóór eenige maanden was een weduwe, met 8 kinderen, hertrouwd en bet jongste kind, een meisje van 7 jaar Aerd daarnaar door haar moeder, haar stief-

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1