Y DienlengeTolge Terkreegf onze inlandiohe Mrkt, die leer ruim roorrien was, een vaate stemnMg. De Treea om veel hoogere prijzen te moeten beateden, «akkerde dermate de kooplust aan, dat genoegzaam alles kon rerkocht worden. De invoer echter heeft in 1880 veel minder bedragen dan in 1879, zoo dat, at dalen de prezen in de genoemde landen iets, aan prijsverlaging alhier vooreerst niet kan gedaoht «orden. De Sckeepmakeryegeven stof tot tevredenheid. De door atoom gedreven boekdrukkerij en binderij ondervond in 1880 een gunstiger aftrek, vooral ook «egens het toenemend gebruik van werken in de Nederlandsche taal buiten het vaderland. Vergelijkend overzicht van de scheepvaart in 1879 en 1880. Aangek, of doorgev. Stoombooten 8687 10036 Zeilschepen 36763 33353 Tonnenmaat 2,312,930 2,707,975 Overzicht der telegrafische correspondentie. De invoering van het woordtarief a 0.01, met een vaste grondtax van 0.15, voor het ouderling verkeer binnen Nederland, schijnt van gnnstigen in vloed op het gebruik van den telegraaf te zijn, te oordeelen althans naar de vermeerdering der berichten. In 1880 werden behand. 26321 (verz. en ont.) telegr In 1879 24586 Alzooeene vermeerder, v. 1735 berichten. De veranderde bepalingen omtrent het vooruitbetalen van antwoord, waarvan het bewijs slechts voor zes weken geldig en niet tegen specie inwisselbaar ia, zijn by het seinend publiek nog niet algemeen bekend, zooals blijkt uit het dikwerf voorkomen van verval len autwoordsbewyzen of uit de vraag tot inwisse ling tegen gereed geld. Het gebruik van telegramzegels neemt alhier sterk af. Slechts één der hier gevestigde handelshuizen maakt er gebruik van. Overzicht van den omgang aan het Postkantoor. 1880 Gefrankeerde brieveu Ongefr. Aangeteekende met aang. waarde ten bedrage van Dienstbrieven Enkele briefkaarten Dubbele Gedrukte stukken Gestorte postwissels tot een bedrag van Uitbetaalde postwissels tot een bedrag van Monsters Kwitantien Onbet. gebl. kwitantien Betaald bedrag Onbet. 493608 26,10 6460 526 308,283.24 43936 120500 910 110390 9410 166,267.54s 9118 183,690.48s 5298 1645 270 6990.70 1890.62s 557588 2081 5305 856 409,378.66 46850 143400 975 127237 10816 186,767.86 10808 190.144.02s 5080 2138 372 9412.37 2490.82s Aan het VERSLAG van den toestand van het Lager Onderwijs, gedurende het jaar 1880, door de Com missie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Gouda, opgemaakt, ingevolge Art. 74 der Wet van 17. Augustus 1878 Staatsblad No. 127,) ontleenen wij het volgende Het gewone jaarverslag den Raad dezer gemeente, door onze Commissie aan te bieden, kan dit jaar zeer kort z|jn. Er is weinig nieuws over het Onder was, personeel of gebouwen, mede te deelen, wyi de toestand geene of slechts luttele veranderingen onderging. Het was een jaar van afwachting, met het oog op de eerlang in te voeren nieuwe wet. Uwe Commissie was bij voortduring tevreden over het onderwijzend personeelde hoofden der scholen, de onderwijzers eu onderwijzeressen werkten met ijver en lust, en zyn ten volle berekend voor hun taak. Het onderwijs op de Openbare Scholen was goed dat op de bijzondere, voor zooverre wij zulks be- oordeelen kunnen, evenzeer te pry zen. Het bezwaar op sommige openbare en op de bij zondere scholeu, dat er namelijk te weinig onderr wyzend personeel voor het groot aantal leerlingen is, begint te verdwijnen, en wy vertrouwen dat de invoeriug der nieuwe wet, dat ongerief, waarschijnlijk geheel zal opheffen. Door het in werking treden der Wet van 1878, zal naar wy hopen, thans in 1881, uitvoering worden gegeven aan uw besluit, om ook aan de 2e Kostelooze School, voorbereidend onderwijs te verbinden. Bij de indiening der herziening van de regle menten, door het DagelijksohJ Bestuur, raiate de Commissie, tot haar leedwezen, eeuig blyk of het voornemen bestaat om de zoo nuttige voorbereidende klassen ook uit te breiden, tot meerdere soholen, als daar zijn de Tusschenschool en de Burgerscholen. Wy vertrouwen, dat, binnen een niet te lang ver wijderd tijdsverloop deze regeling het onderwerp uwer gezette overweging zal mogen uitmaken. Iu verband daarmede herinneren wy aan het adres van Mevrouw de Wed. Weurman omtrent dit ontwerp. De beslissing dienaangaande is door den Raad aan gehouden tot de invoering der nieuwe wet. De schoolbibliotheek aan de le Kosteloozs School verkeert in een gunstigen toestand. Het aantal boe ken neemt geregeld toe in het onderhoud werd vol doende voorzien. Ongeveer honderd leerlingen, die der beide hoogste afdeelingen, maken er geregeld met graagte gebruik van, en de invloed er van op het gedrag en de ont wikkeling der leerlingen is zeer merkbaar. Hoewel art. 44 der Wet het opriohten van School bibliotheken niet verplichtend stelt, zoo vertrouwen wy toch, daar het nut boven twyfel verheven is, dat uijre vergaderiug met vrijgevigheid de weinige gelden, die benoodigd zyn om aan alle scholen bi bliotheken op te richten, beschikbaar zal stellen. Het jaarlijksch onderzoek naar de vorderingen d«r leerlingen heeft, volgens de bestaande bepalingen op alle scholen plaats gehad. Onze goede meeuing omtrent bet onderwijs werd door dit onderzoek op nieuw bevestigd. De prysuitdeeliogen werden op de gewone wyze gehouden. Volkomen vereenigen wy ons met uw besluit om de prysuitdeelingen te handhaven en deze ook uit te breiden tot hen, die uitmunten door //getrouw «schoolbezoek". Deze bepaling is overeenkomstig de zesde titel der Wet, en wy verwachten daarvan veel goeds ter bestryding van het schoolverzuim. Over het algemeen waren de vacaturen in het hulp personeel niet zoo menigvuldig als in vorige jaren en kon, door voordrachten, geregeld worden voor zien, in die welke door verschillende omstandigheden ontstonden. Dit was echter niet het geval, wanneer akte Franscbe taal vereischt werd. De vacature van onderwyzer met akte Fransche taal, aan de le Burgerschool voor jongens, ontstaan door het overlijden van den heer Kremer, in welken onderwijzer onze gemeente een verdienstelijk en y verig man verloor, bemind b|) zijn leerlingen en ambt- genooten, kon, bij gebrek aan sollicitanten, niet worden voorzien. Wij vonden daarin aanleiding, Burgemeester en Wethouders voor te stellen, de toelage voor talen te verhoogen, daar het gebrek aan onderwijzers met gemelde akte, volgens ons gevoelen, niet tjjdelyk is, maar, ouder de nieuwe wet zal toenemen. Nu immers zullen alleen onderwijzers en onderwy- zeressen in het bezit der hoofdacte ziek mogen aanmelden voor het examen in de vreemde talen (Art. 65 der Wet.) A(Je onderwijzeressen zullen wel is waar mogen aflegden het examen middelbaar onderwys in de vreemde talen letter A, dooh zeker zullen door hoogere eischen velen worden afgesohrikt of niet slagen en de schaarschte zal toenemen. Burgemeester en Wethouders vereenigden zich met deze beschouwingen en stelden U voor, dat in het vervolg, indien aan desbevöegden zal worden opge dragen het onderwijs in de Fransche taal de be zoldiging met 100. in twee of drie vreemde talen met f 150.zal worden verhoogd. Uwe vergadering verleende hare goedkeuring aan dit voorstel. Het betrekkelijk schoolverzuim bleef nog altijd groot en werkt^ storend op den gang van het onderwys. Wij hopen, dat de bepalingen dienaangaande voor komende in de Wet van 1878, het schoolverzuim doen verminderen. Het Burgerlijk Armbestuur verleende ons, by voortduring zyne medewerking in het onderzoek naar de gegoedheid der ouders en voogden van de leer lingen, die ingeschreven werden voor de Kostelooze Scholen. De inschrijving der leerlingen, nu door U beperkt van viermaal tot tweemaal in het jaar, zal de goede indeeling der klassen zeer bevorderen. Gisterenavond had te Haastrecht in het schoollo kaal eene openbare uitvoering plaats van de reciteer- vereeniging ,,'t Ontluikende bloempje" onder de zinspreuk//Oefening, genoegen en nut." Met veel succes en tot groot genoegen van het talrijk opgekomen publiek werden drie tooneelstukjes vertoond 1. De man met honderd kwalen. 2. Altyd thuis. De neef uit Oost-Indië. Een geanimeerd bal volgde op de uitvoering. Wij wenschen 't //Ontluikende bloempje" een voor- spoedigen groei toe. Indien de jonge Vereeniging zien mag blijven verheugen in den ijver, dien de leden hebben betoond bij de voorbereiding van deze uitvoering en in eene belangstelling van de zyde van het publiek, als gisteren getoond werd, dan ia het niet twijfelaohtig of er zal een gezelschap ge- vormd worden, dat veel bijdragen kan tot veraan genaming van het gezellig verkeer in die gemeente. Veel belovend is, in dit opzicht, de saraeuwerking van alle uotabele ingezetenen om deze Vereeniging in staat te stellen openbare uitvoeringen te geven. De gelden voor het tooneel zyn gevonden door rentelooze voorschotten, bet gemeen te-bestuur stelde de school beschikbaar, het publiek steunde de zaak door zyn trou#e opkomst. Het tooneel, in de gemeente zelf vervaardigd, is netvooral het schil derwerk doet den heer Jongeluig alle eer aan. Mejuffrouw A Porreij van Breskens benoemd tot gemeen te-vroed vrouw te Reeuwyk is op den 4 April jl. als zoodanig in betrekking getreden. By kon. besluit van 26 Jan. jl, zyn twee com- missiën ingesteld, waarby de aangever van goederen in beroep kan komeu van de beslissingen der provin ciale inspecteurs van de invoerrechten en accijnzen omtrent de reclames tegen benaderingeu, bedoeld by art. 260 der ulgemeene wet van 26 Augus tus 1822. Een dier commissiën is gevestigd te Am sterdam, de audere te Rotterdam. De commissie te Amsterdam beslist omtrent de benaderingen in de provinciën Gelderland, Noordbolland, Friesland, Over ijssel, Groningen en Drenthe, de commissie te Rotter dam omtrent de benaderingen in de andere provinciën. Staten-Generaal. Tweedb Kamer. Zittingen van 6 en 6 April 1881. Iu de zitting van Dinsdag is ée beraadslaging over de rentewet voortgezet ea wel over art. 6 en de daarop voorgestelde amendementen. De Min. van Fin. behandelde eerst de quaestie der vrystelling van de kooplieden. Eigenlyk ver langen allen die, maar sommigen vreezen voor mis bruiken in afwachting van de aanstaande bedrijfsbe lasting. De Minister vreest die misbruiken met. Een rentenier zal niet een patent nemeu, dat nog duurder is dan de rentebelasting en dat bem aan al den last der wettelijke bepalingen voor kooplieden, aan al de daaraan verbonden gevaren zal blootstellen. De koopman zal niet alles onder het bedrijfskapitaal opnemen; het misbruik dat de kleine koopman zal maken, is niet groot eu voor de mannen vau fortuin onder de kooplieden zal altijd een aanzjenlyk deel van het roerend kapitaa) moeten overblyven, dat uit den aard der zaak aan het bedrijfskapitaal wordt onttrokken, zooals inschryvingen op het grootboek, aandeelen enz. De vrees voor geheele onttrekking aan de belasting behoeft dus niet te bestaan. En wat nu de toepassing betreft, acht de Min. het amend.-Mees niet onaanuemelykhet ameod.- van Delden kan niet schadenhet amend.-Bastert acht de Min. te onbillyk tegenover de handelaren in effecten, wier bedrijfskapitaal grootcndeels uit effecten bestaat. Tegen het amend.-Blussé, dat den knoop doorhakt, heeft de Min. bezwaarde Kamer kan zich op die wyze niet van moeielykheden afmakenzy moet een beslissing nemen. En nu wat den aftrek van in-schulden betreft (amenfl.-v. Delden c. s.), bestreed de Min. evenzeer die wijzigingen. De billijkheid pleit daarvoor niet. De inkomsten uit renten van in-schulden staan buiten verband met het beginsel van dit ontwerp, zoodat voor de toepassing dezer belasting de vraag niet is uit welken hoofde men zijn inkomen geniet. Deze amendementen zyn ook in stryd met het hoofdbeginsel van art. 1 der wet. De heer Borgesius vroeg den Minister waarom hy zich niet gehouden heeft aan zijn oorspronkelijk voorstel en aan de krachtige veidediging, door hem zeiven van de geheele vrystelling op pag. 19 en 20- aan de Mem v. Beantw. De heer Mees verklaarde het araend^-v. Delden over te nemen. Ook de heer de Savorniu Lohman bestreed de vrijstelling van den koopman. Faveur komt hier niet te pas. Wanneer een koopman geld van zijn vriend leent, dan moet deze daarvoor rente betalen, en de koopman patentwelk onderscheid maakt 't nu voor den fiscus wanneer de koopman zich zelf leent hit zijn eigen kas. De slotsom va.i de discussie was de aanneming met 57 tegen 26 stemmen. Principeel werd door den Minister bestreden het amendement van den heer Blussé, om alle vrijstelling van bedrijfskapitaal op te heffen. Daardoor vervielen het amendement van den heer Mees en de sub-amendementen van de heeren Bastert en van Dedum. Het eerste amendement van den heer van Dedum betrekkelijk den aftrek van renlen uitkeeringen werd verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Het tweede amendement van den heer van Dedum, betreffende den aftrek van schulden f van kooplieden, werd aangenomen met 50 tegen 34 stemmen. Artikel 6 is daarop aangenomen met 57 tegn 27 stemmen. Op art. 7 werd mei 60 tegen 17 stemmen aangenomen een door den Minister bestreden amen dement, om de belasting te heffen naar tijdsgelang. Art. 8 is aangenomen. De kataer heeft gisteren, op verzoek van den mi nister van financiën, de verdere beraadslagingen over de rentewet geschorst, daar de Dinsdag genomen beslissingen onvermijdelijk grooten invloed zullen uitoefenen op de werking der wet, zoo die tot stand komt, en al dadelijk omwerking van verscheidene bepalingen vorderen. De minister acht zich verplieht de gevolgen van de besluiten der kamer in ernstige overweging te nemen eu na te gaan hoe daarin te voorzien, In eene gisteren middag gehouden zitting heeft de kamer verschilleuus kleinere ontwerpen aangenomen. De heer de Jong beeft verlof verkregen om later eene interpellatie te doen over den vee-invoer naar Engeland. Heden zijn eenige andere, ontwerpen aan de orde. Naar men verneemt, zal de Tweede kamer m'hrgen uit eengaan, om na een kort recès (le werkzaamheden te hervatten. Prof. Buys Ballot meldt, dat de directeuren van de Holl. Maatschappij der wetenschappen te Haarlem hem tot ondersteuning der internationale Poolexpe ditie f 1000 hebben toegezegd. Van een barbier te Amsterdam is voor de beman ning van de //Willem Barents* 1/20 lot (no 1893) in de Staatsloterij, ten geschenke ontvangen. De Vereeniging van gymnastiek-onderwijzers in Nederland zal hare jaarl|jk»cbe vergadering houden op 19 eu 20 April te Tilburg. Dezer dagen ineldde zich iemand aan het postkantoor te Rotterdam aan, die ten name van z|ju jongste zoontje een bedrag in de Ryks-postspaarbank wilde beleggen, zooalg hij dit voor zijne beide audere kinderen bij de spaarbanken van 't Nut had ge daan. Hij moest zich echter onverriohterzake laten wegeenden, op verklaring van den ambtenaar dat de persoon te wiens name het bedrag ingeschreven werd zelf moest komen om zyn bandteekening te stellen. Maar 't kind is nog pas drie maanden oud, was de opmerking van den inbrenger. Er is niets aan te doen, mynheer, dan moet u den kleine maar meebrengen en zyn handje vast houden, was 't oolyke autwoord van deu ambtenaar, die toch zeker ook wel begrepen zal hebben, dat zoo'n handteekening al heel weinig baten zou om de identiteit van deu inbrenger te bewyzen, als deze later bet geld wilde opvragen. Toch handelde h|j geheel overeenkomstig zyne voorsohrifteu, door geen boekje af te geven ten name van iemand wiens handteekening h|j niet kon beko men maar zyn raad, hoe die moeilijkheid moest opgelost moest worden, was wat al te lenk. Ouders die voor bun kinderen een sommetje by de Rijkspostspaarbank willen beleggen, moeten dit op bun eigen naam laten inschrijven zij kunnen dan ze]ven op het boekje schryven voor welk kind bet bedrag bestmd is. Komen z|j te overlydeu, dan treedt natuurlyk dat kind in hunne rechten en kan nu op zyn eigen naam het geld terugbekomen. Ook zouden zij by bet boekje een volmacht kun nen voegen ten name van hun kind, waarop dit dan evenzeer later zonder eenige moeilijkheid het geld kan laten afschryven. RottNbl.) Het weder naar boven brengen van het gezon ken Fransche pantserschip Richelieudat voor eenige dagen te Toulon heeft plaats gehad, wordt beschouwd een zeer belangrijk werk te zijn op het gebied van de kunst des ingenieurs. Met de voorbereiding was men drie maanden bezig (men verlichtte hdpschip zooveel mogelyk, door wat mogelijk was ^onder lijk naar boven te brengen, sloot alle openijjfen her metisch, braobt groote buizen in het schifrom lucht aan te brengen in plaats van bet wegvloeiende water) totdat men nu met de opheffing zelf begon. Dat geschiedde met behulp vhu 2 schepen, waarop 3 krachtige pompen waren geplaatst, 360 ledige vaten ieder van 1000 liter inhoud, sterke kettingen en kabels. Waar, meldt men ons, de zon niet kwam, zooals achter muren op het Noorden, bleef in. de jongste dagen de grond hard ten gevolge van lage tempe ratuur en vorst, die iederen nacht eene betrekkelijk dikke Ijskorst in de slooteu maakte. Aan droogte heeft het nu niet ontbroken, de snijdende oostewind heeft er het zijne aan toegebrachtdoch het wei land is daarbij zoo kaal en rood alsof Grasmaaud nog ver in de toekomst ligt. De kassen iu de kweekerijeu hebben veel baat gehad van den zon neschijn, zoodat daarin eene menigte bloeiende planten voorkomen. Overigens laat de lente op i zich wachten. Het is buiten nog doodsch, ook onder het gevogelte. Doch als de lente komt zal zij het misschien zoo goed meeneD, dat binnen weinige dagen het groen over veld eu geboomte gespreid ligt. Na eeuen vroegtijdigen groei, is het meer gebeurd dat half April de bloeiende hyacin- theu, narcissen en andere bolgewassen bevroren, behalve hetgeen later de aardappel nog te wachten stond, die zoo voorspoedig gegroeid was. Dat alles zal misschien nu niet plaats hebben, als na een zoo langen winter het weer luwt. L. Ct. Mr. A. Kerdijk deelt in* het laatste uommer van Folktondertcy* mede, waarom hy zich bij de invoe ring der onderwijswet van 1878 niet heeft beschik baar gesteld voor eene betrekking bij het school toezicht. Voor eene betrekking als arrondissements- schoolopziener wenschte hij niet in aanmerking te komen, omdat, near zijne meening, deze geen recht van bestaan hadden bij het schooltoezichthij be schouwde ze als het vijfde rad aan deu wagen en heeft dan ook dit onderdeel van de regeeringsvoor- drach't steeds bestreden. Het districtsschoolopziener schap echter werd inderdaad door hem begeerd, en een verzoek om daartoe te worden benoemd, was door hem bij den Koning ingediend. Dat verzoek heeft h|j echter teruggenomen, opdat geen scbqn van verdenking op bem zou kunnen rusten, dat hij bij zyn ijveren voor een verbeterde onderwijéwetge- ving door stoffelijk eigenbelang zou zijn gedreven. In Schiedam werden in 1877 niet minder dan 410,000 vaten jenever gestookt. Een-en-veertig-mil- lioeu. Ned. kanuen I Hiervan wordgp alleen iu ons land 365,000 vaten per jaar gebruikt. Eeu vat ster- drank verslindt ls/4 H. L. rogge en 1 H. L. gerst. Dus in Nederland alleeo wordt verbruikt bijna 640,000 H. L. rogge eu 365,000 H. L. gerst. Uit de rogge bad men per vat 340 kilo brood kunnen bakken, en uit de gerst per H. L. 60 liter gort kun nen vervaardigen. Elke kan jenever heeft dus voor SVi kilo brood en aan gerst ruim een halven liter gort verslonden. Welke verbazend groote uitgestrekt heid lands wordt daardoor aan nuttige doeleinden ontrokken (N. Gr. Ct.) Op Donderdag 31 Maart jl. werd de city van Louden voor het eerst by'na geheel door electrisch licht verlicht. Des avonds te 8 uur werd het ontstoken, eu terstond schitterde de geheele city iu een zee van licht. Het effect was grootsch. Het was alsof de zon niet was ondergegaan, en wie het gezien heeft zal het niet licht vergeten. De lampen van het oude systeem Jabloohkoff schenen als nachtlampjes, vergeleken by het krachtige licht van Siemens en van de Anglo American Brush Compagny. Het schoonst verlicht waren bet Mansion House- plein, waar twee kolossale lampen, 80 voeten hoog, aangebracht waren, doch vooral de naar King William Street gekeerde zyde vau Londen Bridge. Naast het standbeeld van Koning Willem was ook een 80 voeten booge Siemens lamp aangebracht, welke de zelf door zes lampen verlichte Londen- Bridge prachtig deed uitkomeu. Het effect van het licht op de Thoema was prachtig. Het licht van de groote Siemens-lamp is zoo sterk, dat men er iiiet naar kan zieu, maar de groote verhevenheid van het licht doet die sterkte, als meu laugsde straten wandelt, minder gevoelen. De City was den geheelen avond vol menschen. Zelden is z|j zoo vol bij de Lord Mayor's Show of bij andere feestelykbeden. Men kon zich slechts in eene riohting bewegen, zoo groot was de drang van menschen en rytuigen. De gasmaatschappijen z|jn niet op hun gemak Dinsdagavond had in de Zaal //Kunstmin" de soirée plaats, door deze Vereeniging georganiseerd ten bate van onze stamgenooten iu de Transvaal. Reeds by het binuenkomen iu de zaal werd men aanstonds verrast door de keurige étalage der voor werpen, bestemd voor de Tombola, terwyl men te vens dpor een tweetal dames beleefdelijk iu de gele genheid werd gesteld zioh van loten daarvoor te voorzien. Wendde men z|jn blik daarop naar het tooneel dan bemerkte men daarvoor een schitterende gas-ilfriminatie, die met de woorden L. HITLDE C. AAN DE TRANSVAAL, het doel der voorstelling iu herinnering bracht. De soirée werd geopend met de uitvoering van de L. C. marsch, die met genoegen werd aange hoord en luide werd geapplaudisseerd. Daarop volgde de opvoering van Het blyspel getiteldDe Schoonvader, of de man van den blauwen brief, van J. Hubertus Janssen en de Dramatische klucht van Justus van* Maurik Jr. De Buren. W|j brengen gaarne onze hulde aan de Vereeni ging over de keus dezer stukken. Ouder het over- groote aantal tooneelstukken, dat voor dilettant- acteurs is geschreven, zijn te veel prullen, dan dat wij het niet met erkentelijkheid zouden constateeren, dat het Dinsdag opgevoerde althans dóze verdienste had de toeschouwers te amuseereu. Het is niet gemakkelijk zoo te kiezen, dat aan den eenen kant het gevaar in al te groote flauwiteiten te vervallen wordt oatloopeu en aan de andere zijde dat in hart-verscheurende raelo-draraa's te verzeilen, wordt ontgaan. Het komt ons voor, dat de gedane keuze een gelukkige was en derhalve lof verdient. Thans een woord over de uitvoering, allereerst wat betreft de dames-rollen. Het is een groote zeldzaamheid, dat wij Dames dilettanten op het Goudsche tooneel zien verschij nen en juist daarom verdient het des te meer waar- deeriug, dat zij, die Dinsdagavond optraden, hunne medewerking der Vereeniging niet onthielden, zonder welke wel eene tooneelvoorstelliug mogelijk was, maar slechts eene, die veel te wenschen overliet op het punt van bevalligheid, goeden smaak eu gezelligen toon, die alleen daar volkomen gevonden worden, waar da mes hun veelvermogenden invloed willen aanwenden. Het zij ons vergund de Goudsche dames, die eene rol op zich namen, onzen dauk te betuigen voor hun optreden en bun tevens ons welgemeend compliment toe te brengen voor de wijze, waarop zij de bereidwillig op zich genomen taak volbrachten. Werd de rol van Justine keurig vertolkt en voldeed de natuurlijke wijze, waarop zij sprak eu de aardige wijze, waarop zij speelde algemeen, ook die vac Ma rianne werd goed weergegeven. Deze wist in de vreemde omstandigheden, waarin zy gewikkeld werd, den juisten toon te vatten. Ook Lora werd ons naar behooren te zien gegeven en de moeielijkheden in die rol werden glansryk overwonnen. De beide dames, die in De Buren optraden, de eene als Juf frouw Vermeulen, de andere als Anna deden niet voor de drie genoemden onder. De oude huis-ploertin (zoo als Gustaaf haar noemde) werd zeer aardig weêrge- geven en hel dienstmeisje, dat zeer behulpzaam voor de studeuten, zich aan den ouden boekhouder minder gelegen liet leggen, was geheel de persoon, die zy zyu moest. De dames, die in beide stukken de rollen in han- jfen hadden, hadden zich met succes beijverd om zoo eenvopdig mogelyk, in deu gewonen conversatie-toon te sptekeu. Het ging hen goed af eu als het waar is, wat wy hoorden beweren, dat z|j voor het eerst een tooneel betraden, dau doet ons de wijze, waarop zij speelden de hoop uiteu, dat het niet voor het laatst inag wezen. De heeren stonden de dames waardig ter zyde. De renteuier Dioar» werd zeer goed weergegeven. De rol van den knorrigen huisvader, die voort durend uit zyn humeur is, lompheden zegt aan huisgenoot en vreemde, den ganschen dag bromt en mokt, werd uitstekend vertolkt. Zijne repliekeu kwamen ten volle tot hun recht en meer dan eens ontlokte hij een hartelijken lach en een davereud applaud issemeut. Ferdinand was een belangrijke rol in het stuk eu gelukkig voor het succes, was die rol in goede banden. Zyn voordracht was zeer net, zijn spel beschaafd. Eerst als Justine'* aanstaande, later als haar echtgenoot wist h|j tegenover zyn schoonvader den juisten toon te nemen, die flink, maar niet brutaal mocht wezen. Herman Goudenberg verdient niet minder een woord van lof voor zyn goed spel. Zeer flink wa9 de wyze, waarop hy den lastigen Dwars wist te tem men en iu het 3e bedrijf het gezelschap ran den vervelenden schoonvader wist te verlossen. Zijn spel was vol uitdrukking eu over 't geheel hoogst verdienstelijk. Kioek mag niet worden overgeslagen, daar ook zijn spel lofwaardig was en h|j, die de kleine rol van van der Snip in handen had, leverde opnieuw het bewijs, dat men geen groote rol noodig heeft, om te toonen wat men kan. In laatstgenoemde rol kwam de komisolie kracht ten volle tot haar recht dank zy de puntige wyze, waarop zij werd vertolkt. Leonard Kroon en Frits waren even eens kleine rollen, die naar behooren werden weer gegeven. De drie heeren, die in i>E Buren een rol vervu - den hebben daarvan alle eer. Jodocus Kruimel werd geestig gespeeld. Hij was geheel de oude sukkel, dien de schrijver bedoelde. Zonder te vervallen in overdreven gestes en zonder de klucht «al te aardig" te willen maken, leverde hij eeu uitnemende type van die op leeftyd komende caelibatairs, welke hoogst bezorgd voor hunne ge zondheid een vervelend, eentonig leven leiden op een of ander kamertje, waar rust hun hoogste genot is. Gustaaf Wakker en Willem de Bruin werden even eens zeer goed vertolkt. Wij zagen meer dan eens deze

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2