Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Buitenland. I LPIEH ars, m de laagst SD SEUH 1881. rorama. ,nen k” Gouda 1881, scies, EMEL. EN. Onderzoek van levensmiddelen. Biilteiilaudscli Overzicht. Het Asylrecht. JUTEN, Rotterdam. Nieuwste mr. zoo spoedig dagen) zeer LWELT, t-A-F. w i eken van 10 het Bureau MMI88IH. te Gouda. t, kan tegen en. Zonder lig zich aan Advertentie- oesstraat, te ertentie- en [KRINGEN, alle hunne 'M. >0, Kinderen met banden e Gouda. IN aan hnis. met 3 of 4 iren, vervoe- f lett. O. Z., Oostmolen- rige planeten door le en de oceaan— taak vin dag en maanaverduiite- rodiac of dieren- of sterrenbeelden enz. enz* in beelden, waarvan ig »an den voor- i en be»attel^ke okaal tehoo* ende gepredikte 'orden, zul- IAJV, DAG, 17 en 's namiddags 'erminderden n voor een KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen bij deze ter kennis ran belanghebbenden dat eene afdeellug der Openbare Gezondbrids-Com- miaaie aldaar sich belast met bet scheikundig on derzoek naar de hoedanigheid en de deugdelijkheid van levensmiddelen, dat ieder, die levensmiddelen wenscht te doen onderzoeken, zich daartoe kan vervoegen bij den Heer T. R. Qannegieter, lid van bovengenoemde Commissie, dat voor het onderzoek bij vooruitbetaling moet worden voldaan eene zekere vergoeding volgens een ■daarvoor vastgesteld tarief. Gouda, den 16 April 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Vis BERGEN IJZENDOORN. De 8eeretaris, BROUWER. GOUDSCHE COURANT bestuur der nihilisten gevestigd schijnt, maar evenzeer zgn er in Engeland en Frankrijk tal van vluchtelingen, die met die in Zwitserland in verbinding staan. De dood van den Czaar heeft de regeeringen beangstigd en gaarne zou men strenge maatregelen wenschen alsof daardoor in het vervolg dergelgke misdaden zouden kun nen voorkomen worden. Heeft de geschiedenis ons echter niet meer malen geleerd, dat het geweld weinig of niets vermag, dat dit niet verbetert maar verbittert, en een toestand van verzet in het leven roept, die meerdere misdaden tengevolge heeft? Zal dus door de toepassing der nu f beginselen het kwaad niet bezworen woi len integendeel de gewelddadigheden toenemen, gevaar dreigt nog voor de vrpheid der kleinere staten. Engeland en Frankrgk zullen met rust gelaten worden, Zwitserland, Belgie, ons land zal men willen dwingen om aan de wenschen en begeerten der Ooetersche mogendheden, door een soort van nieuw «heilig verbond» vereenigd, toe te geven. De misdaad moet gestraft, de misdadiger onschadelijk gemaakt worden, dat vordert de maatschappijmaar daarom moet ook goed bepaald worden, wat door miedaad moet ver staan worden. Die een oproerige proclamatie aanplakt, of zich tegen regeeringsmaatre- gelen verzet is niet altgd een misdadiger, hoegaarne sommige regeeringen hem als zoo danig zouden willen vervolgen. Zgn de regee ringen niet zelden zehrende oorzaak van zooveel wat zg verkeerd achten Is men het niet al- i gemeen eene, dat de toestand in Rusland aller ellendigst is en dat niets kan gedaan worden om dien langs wettigen weg te verbeteren En zonden dan regeeringen hen aan hun vervolgers moeten uitleveren, die geen vrede hebben met den trenrigen toestand, waarin hun land ver- i keert Maken zij zich aan daden schuldig, die alom voor misdaad gehouden worden, maken zij zich schuldig aan moord, brandstichting, diefstal of andere zaken, die alom als misdrijven beschreven worden, kan men hen daarvan over tuigen, men levere hen uit, om de rechtvaar dige straf op hen te kunnen toepassen, maar dan als gewone, niet als politieke misdadigers. Voor andere personen moet het asylrecht ge handhaafd blgven, geen staat mag zich laten dwingen, om in dit opzicht aan dwaze eischen toe te geven, het minst Nederland, dat sedert eeuwen het toevluchtsoord van vervolgden en verdrukten geweest is. De Israëlieten uit Por tugal verjaagd, vonden hier evenzeer een toe vlucht als de refugees, die voor de dragonnades van Lodewgk XIV de vlucht namen. De En- gelsche cavaliers kwamen hier evenzeer, als de puriteinen, die naderhand Philadelphia gesticht hebben en allen vonden hier schut en steun. Zulk een verleden legt plichten op, die niet ongestraft geschonden kunnen worden. Welke verzoeken dan ook uit Rusland of Pruisen tot ons gericht mogen worden, het antwoord van onze regeering kan niet twijfel achtig zgn. Nederland moet en zal de toevlucht blgven van allen, die wegens hun staatkundige beginselen vervolgd worden, mits zij zich niet schuldig gemaakt hebben aan misdaden, die ook volgens onze strafwetten strafbaar zgn. Wij zgn vrg. Zouden wg anderen die vrgheid mis gunnen L. De vertegenwoordigers der mogendheden verklaren, in antwoord op Griekenlands jongste nota, dat zij die nota beschouwen als een formeel aannemen der foorstellen. Zij beloven hunne goede diensten voor hpirus. Na afloop van het reces der Engelsche Kamers «al sir Michael Hicks-Beach, die in het vorig Ka binet Minister van Koloniën was, een motie van afkéuring over den vrede met de Transvaal in het Lagerhuis voorstellen. De heer Gladstone heeft, door een brief aan een liberaal lid van het hnis, de openbare meening voorbereid op de bonding welke bij op deze motie tal aannemen. Hij zal niets ver ontschuldigen, wijl er niets te verontschuldigen is. Engeland moest worden teruggehouden van een on verantwoordelijk bloedbad. De heer Gladstone be treurt het, dat deze gebeurtenissen ook jn het Lagerhuis het ontwerp van de debatten inlleo »ijnwant dan Ml de regeering genoodzaakt zjja bedelingen te brandmerken, orer welke zij liever zon hebben ge- xwegen. De regeering m1 dus een hooghartig standpunt innemen en zeggen: wat gij mij verwyt, behoeft geene de minste verontschuldiging; terrgl zij tevens dreigt met eene critiek der annexatie, eene bedreiging welke een antwoord aan den heer Stafford Ndrthcote schijnt te bevatten, die in de slotzitting van het huis opmerkte, dat de regeering al hare oude be schuldigingen tegen de conservatieven had laten vallen. In het Tranavaal-debat schijnt men dus van den heer Gladstone een volledige terugkeer tot zijn standpunt bij zijne verkiezing te Midlothian te mogen verwachten. Wat intnsschen geschied is, geeft de oppositie menig scherp wapen van discussie aan de hand, en de aankondiging van den heer Gladstone ral haar zeker niet zachter stemmen. De Timm meldt dat Engeland besloot tot deel neming aan de muntoonferentie. Louis Mallet zal Indië, Alexander Galt en Charles Tupper zullen op Amerika’a verlangen Canada teprcsenteeren. Verder zal Fremantle, onder muntmeester te Londen de mont- coaferentie bijwonen. De Timet meent dat de deel neming der Britsche Regeering een gevolg is van de verzekering van Fransche en Amerikaansche zijde, dat deelneming niet bindt tot het bimetallisms. De Timet verneemt uit Durbanmeu verzekert dat de Boeren in de Commissie vertegenwoordigd zullen worden door drie leden. Hij noemt Joubert en Jorissen. In bet Kaapscbe Parlement duurs de discussie over een motie van wantrouwen in de Regeering voort; de uitslag is zeer onzeker; maar het zou niet onmogelijk zijn, dat de Regeering geslagen werd. De correspondent van de Timet gelooft, dat de positie van de Kaapsche regeering toch onhoudbaar zal zijn, en hij wenscht nieuwe verkiezingen, omdat alsdan het Hollandscbe element meer in het Parlement ver tegenwoordigd zal ztfn. Over de Tunesische quaestie valt niet veel nieuws mede te deelen. Er zullen nog eenige dagen verloo- pen, voordat de krijgsverrichtingen een aanvang nemen. De inscheping der Fiansche troepen schijnt eenige vertraging te hebben ondergaan, omdat de transport schepen niet op den bepaalden tijd gereed waren. Te Tunis blijft de quaestie zich op diplomatiek ter rein bewegen. Terwijl de expeditie naar Tunis aller oogen in Frankrijk op de Afrikaanscbe kust vestigt, is bij de Kamers een wetsontwerp ingékomen, dat met nog meer recht de aandacht voor de Algerijnsche ko lonie schijnt in beslag te moeten riemen. Het wil de kolonisatie door Franschen bevorderen om, zoo wel tegen de inlandsche bevolking als tegenover de vreemde Europeanen, een genoegzaam aantal Fran sche inwoners als tegenwicht te hebben. Volgens het ontwerp wil men 300 dorptn bouwen, ieder van vijftig woningen, voor de helft op staatsgrond, voor de andere helft op van particulieren aan te koopen grond. Als dit werk gereed is, zal men de emi granten oproepen, die zich zeker in genoegzaam aan tal zullen voordoen. Gelukt de maatregel, dan zal men een belangrijken stap hebben vooruit gedaan in de kolonisatie van dit land, welke nog zeer veel te wenschen overlaat. Het bericht dat Depretis zich met de hoofden der Italiaansche linkerzijde zou verstaan, om buiten Cairoli een Ministerie te vormen, wordt niet beves- Ia vroegere eeuwen, toen de rechtspleging nog veel te wenschen overliet, bad men in alle landqn vrijplaatsen, plaatsen, waar de misdadiger beveiligd was voor den aardschen rechter, maar waar ook de onschuldige in veiligheid kon wonen, als zgn vganden door aanklachten zgn leven in gevaar brachten en hg in het gerechtelgk onderzoek geen vertrouwen stelde. Kerken en kerkhoven waren veilige plaatsen ook voorden grootsten booswicht, daar kon hg in veiligheid de rechterlijke beslissing afwachten; zelfs was in sommige herbergen een bank tot vrij plaats verheven, om in tgden van twist en vechtpartijen dienst te doen. Vianen en Kui lenburg waren tgdens de republiek vrijplaatsen voor Hollanders, die in minder aangename ver houding tot de justitie stonden, en de heeren dier plaatsen handhaafden dat recht herhaalde- Igk tegen de machtige Staten van Holland en West-Friesland. Verloren kerken en kerkhoven reeds vroeger, het recht om vrijplaats te zjjn, door de veree- niging der verschillende heerlijkheden tot een land hield het ook daar op, en den misdadiger werd de gelegenheid benomen om zich aan de justitie te onttrekken, vooral ook toen de ver schillende Staten met elkander verdragen gingen sluiten om de misdadigers uit te leveren. Al gemeen heeft men daarop echter een uitzonde ring gemaakt; personen, die wegens hun poli tieke gevoelens vervolgd werden, zelfs staats- misdadigers werden niet uitgeleverd, en hoe kon dat ook: Rassen die voor hnn land een grondwet, een beter bestuur vragen, konden toch moeielgk uitgeleverd worden door een volk, dat de voor rechten bezat, die men ginds nog trachtte te verkrijgen. De regeering eener republiek kon zoo min republiekeinen van elders uitleveren als een monarchie dat deed, als mannen tot hun kwamen, die elders de republiek getracht hadden omver te werpen. Noch Spanje, noch Duitschland zouden de vurige aanhangers van het koning schap aan de Fransche regeering uitleveren, als deze zich in Frankrijk minder veilig oordeelden. Bg alle volken heeft men die uitzondering ge handhaafd en in' alle landen vindt men tal van politieke vluchtelingen, die zich in hun eigen land niet veilig achten. In de laatste weken is weder de aandacht op dit feit gevestigd. Een vreeselgke gebeurtenis heeft aan het licht gebracht dat de politieke vluchtelingen zich niet gedwee in hun lot schik ken, maar naar verandering trachten. Vooral is het oog op Zwitserland gevestigd, waar zich vele Russen ophouden, en waar thans het hoofd- j

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1