G1AI1MUI11 Laatste Berichten, De Dienst der Verzendingen is weder hervat. ZPOXjITIIE. GROOTE WOORDEN. MATK T B E RICHTEN. Gouda, 21 April 1881. In den gemeenteraad ran Den Haag werd Dins dag uitvoerig beraadslaagd over de vraag of de gemeente bet badhuis te Scbeveningen op den be- staanden voet in exploitatie wilde houden dan wel of ty bet gebouw zou verkoopen en alleen zedelijk den bloei der badplaats zou bevorderen. Ook nam men in overweging of men het badhuis zou uit breiden dan wel beperken tot een uitsluitend Kurhuis. Over een en ander kwam het nog tot geene beslissing, evenmin als over de vraag of van de bezoekers van het terrus, ook de Hagenanrs niet uitgezonderd, een entreegeld zou worden geëisoht. De kans wordt verlevendigd dat men in de resi dentie, volkomen in het centrum en op het mooiste punt der gemeente, een passage zal zien verrijzen, die volgens eene aandachtige beschouwing van dë\ teekening zal kunnen wedijveren met het beste der bestaande. De passage zul van het Buitenhof, tus- schen de sociëteit //de Eendracht" en het hoekge- bouw van het kadaster in, ongeveer 25 meter breed syn weg banen, recht door, met een uitgang op de Plaats, waardoor het huis vuu den Caron en het café Buwalda, met aangrenzende panden, moeten worden afgebroken. Dit plau kan dan alleen wor den uitgevoerd als het rijk de terreinen van het voormalig Valkenhof, pulang9 nog in gebruik voor de koe. stallen, zal willen verkoopen aan de; onder neming, die deze verfraaiing beoogt. Den 9 April jl. heeft zich bij den timmerman V. te Scbeveningen vervoegd een flink gezet tnaiis- persoou, het voorkomen hebbende van een schipper, naar gis 56 jaren oud. Hij gaf o. a. voor oom van V., Jacob Blauwpaard te zijn, uit Australië te komen, schatrijk te zijn, den broeder der vrouw vaU V. die te Melbourne woont, goed te kennen, en een kist met goudstukken van dezen voor hare moeder medegebracht te hebben, die een zauuschip- per van Delft naar Scheveningen zou vervoeren. Dftir V. zijn oom B., die voor jaren naar Ame rika ging, oiet persoonlijk kent en de voorgewende oom volkomen op de hoogte was van familiege beurtenissen en andere omstandigheden, vonden zijne beweringen ingang. Jjten volgenden dag heeft hij de vrouw van V. opgelicht voor f 10, onder voorgeven even naar Delft te moeten, reisgeld te kort te komen en na verloop vau eenige uren te zullen terugkeeren. Sedert is hij spoorloos verdwenen. De zoogenaamde Pennybootjes te Amsterdam hebben gedurende de beide Paaschdagea niet minder dan 23100 personen vervoerd. Naar aanleiding van de bekende zaak der marine schrijvers te Amsterdam schrijft de heer v. VI. aan het Vaderland: De werklieden te Amsterdam mogen inderdaad nog van geluk spreken, dat zij er met een korting van salaris afkwamenStieltjes werd om dezelfde reden eenvoudig ontslagen, zonder dat óf het zoogenaamde liberale Staatsbestuur óf de over eenkomstige meerderheid in de Tweede Kamer zich daartegen verzette. Het zal thans moeten blijken, of het liberale rechtsgevoel in Nederlaud wat kraoli- tiger zal uitkomen, of dat men er nog altijd geen bezwaar in ziet in deze verkrachting van een bij de Staatswet gewaarborgd recht, dat van petitie." De Vereeniging tot veredeling van het volksver maak te Amsterdam zal den 2deu Mei haren eersten openbaren speeltuin weder openstellen. De Vereeniging heeft van het gemeentebestuur de rrye beschikking over een terrein bij de Hout zaagmolen-barrière voor de oprichting van een tweeden tuin aangevraagd, maar het is te voorzien dat Amster dam in 1881 met één speeltuin zal moeten genoegen nemen. Zonder dat het doel, hij de oprichting be oogd, uit het oog wordt verloren, wil men thans ook jfinderen vau meer gegoeden in de gelegenheid stellen den speeltuin te bezoeken. Ieder ingezetene, die minsteus ƒ2150 'sjaars tot instandhouding van den tuin bijdraagt, kan op Woensdag en Zaterdag van 24 uur nam. aan 3 kinderen toegang bezorgen. Voorts kunnen gymnastiek vereeniguigen den speel tuin des avonds van 8 tot 10 uur voor oefeningen in gebruik nemen, tegen geringe vergoeding. Dinsdag werd te Amsterdam de eerste jaarlijksche vergadering gebonden van de Nederlandsche Vereeni ging voor teekenouderwijs. De voorzitter opende haar met een bartel ij ken welkomsgroet. Uit het jaar verslag, waarin de oorsprong der Vereeniging werd geschetst, die een band wil vormen tusscheu de ver schillende teekenonderwijzers van het land, bleek dat 37 personen aanstonds toetraden, en dat rar. Victor.. De Stuers zich het eerevoorzitterschap liet welgevallen. Thans bestaat het aantal leden uit 92 en 9 donateurs. Door de Vereeniging werd een adres aan den Minister van binnenlandsche zaken gezonden, ten ein de de examen-commissie voor het eindexamen voor H. B. S. met 5j. cursus aldus te doen samenstellen, dat de vakken betrelfeude tekenonderwijs door een deskuudige worden behandeld. Dc ontvangsten der Vereeniging loopende over 8 maanden, bedroegen 362, de uitgaven 170. Tot leden van het bestuur werden de hecren J. Strieming eu W. Visser herbenoemd. Een voorstel van het bestuur tot aanvulling van het huishoudelijk reglement, regelende de op richting van afdeelingen, wordt in behandeliug ge nomen. Het bestuur der bestaande Vereeniging voor teekenonderwijzers heeft met de nieuwe Neder landsche Vereeniging onderhandeld om de beide Vereenigingen tot elkander te brengen. Hierop stelde de Nederl. Vereeniging een uitbreiding der Statuten voor, met deze strekking 1. Afdeelingen van 20 of meer leden kunnen gesticht worden. 2. Zij hebben een eigen huishoudelijk rcgléhsdiit onder goedkeuring van het Hoofdbestuur. 3. De Vereeniging keert 50 ct. per lid aan de afdeelingen uit. 4. Deze afdeelingen zenden jaarlijksch yerslug en naamlijst der leden in. De bestaande Vereeniging diende daarop tegen voorstellen in. Zij wilde het getal leden der af deelingen onbepaald zien, vrijheid om huar reglementen samen te stellen naar eigen iuricht en een uitkee- ring per lid van 50 ct. aan de Nederl. Vereeniging. De heer F. C. de Graaff, gewezen lid der bedoelde Vereeniging, zegt dat die Vereeniging door hem verlaten is, omdut zij niets uitwerkte. Na eenige diseussie wordt het wenschelijke van het openstellen der gelegenheid tot het oprichten van afdeeliugeu aangenomen. Art. 23 wordt daarop aan de statuten toege voegd. Volgens dat artikel wordt bepaald, dat in nauwkeurig omschreven kringen afdeelingen kunnen gesticht worden met minstens 12 leden, terwijl hel aan de leden der Vereeniging vrijgelaten wordt tevens lid der afdeeling te worden. Aan de afdeelingen wordt volgens een ander artikel de helft der contributie per lid toegestaan. De bepalingen nopens het huishoudelijk reglement der afdeelingen, hun jaarverslagen, enz., worden zonder discussie goedgekeurd. De vraag, of hier te lande een tentoonstelling betreffende teekenonderwijs moet gehoudeu worden, zou door het bestuur gaarne bevestigend worden beantwoord, doch ingewonnen inlichtingen gaven de zekerheid dat het Rijk deze zaak niet financieel zou steunen, en zonder zulk een steun kan de tentoonstelling niet den omslag verkrijgeu die noo- dig is. Deze zaak gaat dus de krachten der Vereeniging voorloopig te boven. Daarom wordt dit punt tot later aangehouden. Het volgend punt der agenda luidtMededee- ljngen omtrent de bevoegdheid tot het geven van teeken-onderwijs. Deze worden verstrekt door den heer Lako. Na de pauze had een discussie plaats over het teekenouderwijs op de lagere school. De heer Visser var. Tesfeel, die dit punt inleidt, betreurt het dat het teekenouderwijs niet op de lagere school onder de vakken is opgenomen bet is met het oog op het practiscbe leven noodig. Het herhalingsonder- wijs duurt te kort en wordt op vele plaatsen niet gegeven. Het teekeuen naar figuren is een niet hooge eisch voor de lagere scholen. Reeds in de lagere klassen kan naar figuren in ruiten geteekeud worden, en de middelste evenzoo, rechte en even wijdige lijnen zonder ruiten, in de hoogere klas sen kunnen gebogen lijnen wurden geteekend. Dit is mogelijk, en niet in strijd met den geest der wet, indien de ouderwijzer dit onder de vormleer brengt. De bezwaren zijnonbedrevenheid van sommige onderwijzers en onbekendheid met een goede methode. Hieraan moet te gemoet gekomen worden door geschikte teekeuvoorbeelden. De heer Boersma, van den Haag, wil bij de herziening van de wet op het M. O. een beter akte-examen ingevoerd zien. Hij begeert een akte voor hand- en lijnteekenen in de beginselen en 2 andere akten voor specialiteiten; 1. voor handtee- kenen met practische toepassing op het decoratief en 2. voor lijnteekenen met practische toepassing op het construct ie-teekenen. .De heer Molkenboer meent dat dit reedfc in groote mate gevorderd wordi, bovendien in den geest van dit voorstel is voor 2 jaar een concept-ontwerp bij den Minister ingediend, waarbij ook voor industrie- teekeuaars akte te verkrijgen zou zijn een con cept dat ontijdig werd genoemd en in den doofpot is geraakt. Op zulke akten had ook de heer Steyn Parvé in den Gids aangedrongen. Nu stelt de heer Boersma voor een poging te doen om te influcnoeeren op een mogelijk besluit bij herziening der wet op het M. O. Het voorstel van den heer Boerrsma om aan de Minister te vragen een wijziging der akte voor het M. O. in den &ecst van het boven- gesprokcue, wordt aangenomen. Na een woord van dank aan den voorzitter, gesproken door den heer dc Gruaff, wordt de ver gadering gesloten. De aangifte voor de harddraverij met paard en chais, uitgeschreven door de Haagsche afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw, tegeu Maandag 30 Mei, moet geschieden uiterlijk 25 Mei aan het adres van deu voorzitter der afdeeling, Tavastraat no. 10 tc 's-Hoge, onder overlegging tevens van een op zegel geschreven verklaring, door den eigenaar vau het paard ouderteekend, dat het paard niet meer dan hoogstens één stadsprijs heeft gewonnen en men zich dienaangaande onderwerpt aan de bepalingen ter voorkoming van misbruik. De keuring van de paarden en dn loting zullen geschieden op den dng der harddraverij, des morgens ten J8 ure precies, aan de stalhouderij, van den heer G.VierÜDg, Boekhorststraat. Elke bestuurder mag slechts één paard rijden en elke chais of tilbury mag slechts voor één paard dienst doen. De zesde voorjaars-teutoonstelling van planten-, bol- en knolgewassen, bloem-bouquctten, tuin- en kamersieraden, tuinbouw-gereedschappen enz., welke door de 's Graven haagsche Tuinbouw-vereeniging, on der beschermheerschap van Z. M. deu Koning op den 22sten tot en met den 25sten dezer iu het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gra- veuhage zal gehouden wordeo, belooft uitstekend te zullen slagen. Het bestuur mocht zich verheugen in 140 inzendingen, door 34 verschillende inzenders. De tentoonstelling, uit dien aard der zaak, veel uitgebreider dan die welke den 26 Maart jl. door de Haagsche afdeeling van de Ned. Maatschappy voor tuinbouw eu plantenkunde werd georganiseerd, als enkel afgesneden bloemen bevattende, zal niet zooah die, enkel den foyer, maar cu de groote zaal, de corridors du den foyer van het gebouw van K. en W. beslaan, eu menigeen, ook door de gala- avpudtentoonstelling, zijn schreden doen richten naar flora's uitstalling. Naar men verneemt, zyn er valsche bankbiljetten van zestig gulden (ditmaal geeij sigarenbons) in om loop, en wel zéé kunstig uagémaakt, dut ze, be halve door deskundigen, bezwaarlijk vau de echte te onderscheiden zijn. Gelukkig dat reeds een exem plaar door dc Haagsche politie iu het laatst der vorige week is in beslag genomen van iemand, die het te goeder trouw voor een echt bankbiljet had ontvangen. Voorzichtigheid zij intusschcn aanbevolen. Op 11 Juni e. k. zal, bij gelegenheid der jaar lijksche vergaderiug van de Nederlandsche toonkuns- tenaars-vereeniging, te Arnhem een muziekfeest ge geven worden, bestaande uit eene groote uitvoering waarop zullen worden ten &ehoor« gebrachteene ouverture van Maurick Hageman, de //Rubenscantate" vau Peter Beuoit en Alkrnaars ontzet" van H. A. Meyroos. Dc componisten hebben de leiding hunner muzfekwerken op zich genomen. Het feest zal den 12den door eene maliuée gevolgd worden. Maandag heeft te Biauk,enberghe een vreeselijk on geluk plaats gehad. De scheepsbouwmeester Pancsi maakte met zijne echtgeuoote, zijn oudste kind eu twee vrienden een watertochtje op de reedc van Blauken- berghc in een licht vaartuig, hetwelk door een on bekende oorzaak water schepte en omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat alle vijf iu de golven haVi dood gtöouden hebben. Het echtpaar Paiiesi laat nog vier kindereu op jeugdigen leeftijd achter. De 2de luit. K. van het 8ste reg. inf, zal voor een Raad van onderzoek moeten terecht staan om zich te verantwoorden over gedragingen, welke hem onwaardig zouden maken den rang van officier te blijven bekleeden. De loting voorde samenstelling van den Itaad, die te Utrecht zal samenkomen, heeft in de verschillende garnizoenen, welk? tot de 2de militaire afdeeling be- hooren reeds plaats gehad. Meu meldt uit Maastricht Volgens hier loopende geruchten, welke bevestigd worden door het te Smeermaas verschynende week blaadje De Nieuwsbodeheeft Aloffs niet alleen den moord op de weduwe Breuls bekend, maar heeft hij ook verklaard de dader te zijn van den moord te Sweijkhuizen, in 1873 gepleegd, en van dien op een onbekende voor een tweetal jaren iu het Stadspark te dezer stede. Meu vpnd namelijk op zekeren ochtend in dat Park aan een boompje een man hangen, wiens voe ten met gebogen kniën deu grond raakten. Niemand kendo dien ongelukkige, en tot heden weet men nog niet wie het kan zijn geweest. Men begreep 1 evenmin hoe iemand, zonder een ijzeren wilskraoht te bezitten, zich op die wijze om het leren kon brengen, wijl het reed» verstijfde lijk rolkomeu op de voeten «leunde. Er i« destijds eene photogra- pbisehe afbeelding ran bet gelaat ilea omgekomenen genomen. De bekenteni» ran Aloffs zou een gedeelte van dat raadselachtige geral kunnen oplosseu, mis schien zelfs aan bet liobt brengen wie die rreem- deling geweest is. Aloffs zal op 28 Mei roor het Hof ran Assiaes te Tongeren tereohtstaan. Een roormalig leerling der Tuinbouwschool Zw anen. te Amsterdam, ran daar na roldoend afge legde examens als gediplomeerd tuinbouwkundige rertrokkeu, is thans geplaatst op een koffie-onder- ueming te Solo, in Ned.-Indië, op een bezoldiging san 250 maands eu daarenboven alles vrij. Voor onze jongelingen, die zich op deu tuin bouw willen toeleggen, zegt Sempervireut, biedt Ned.- Indië inderdaad nog een ruim veld, een uitstekeudeu werkkring aan, waar zeker vele bekwame jongelieden, die werken willen, ran harte welkom zullen geheeteu worden. Eergisteren riel te Amsterdam eeu man in beschon ken toestand ran de trappen zijner drie verdiepingen hoog gelegen woning in de Eugelantierstraat en be kwam eeu paar herige hoofdwondeu. Hij scheen, on der den invloed van den jenever, minder gevoelig te zjjn eu strompelde, zonder op zijn bloedverlies te letten, weer de trappen op. Het kostte moeite hem van zijn kamer te verwijderen eu in de inmiddels aangerukte raderbaar, te houden hg sprong eenige malen de raderbaar uit totdat hg er door brandweer mannen in werd vastgebonden en eiudeljjk in het gasthuis ter verpleging werd opgenomen. Men schrijft u(t Schoonhoven: Op deo 4en December 1813 stonden de Frauscbe troepen tegenover deze stad aan de Iük, om naar Schoonhoven ov.r te komen. Een spion der Fran- sehen voer even boven het veer naar hier over en verborg zich in een rietgors. Dit werd door een ingezeten dezer gemeente opgemerkt, en deze gaf daarvan kennis aan eenige Haagsche vrjjwilligvrs te paard, die aldaar in bezetting lagen. Deze vrijwilligers wilden wel gaarne deu spion ge vangen zien, maar schenen er liefst ziohzelven niet aan te wagen, eu gaven daarom den man, die bun het bericht bracht, een geladen piatool, waarmede deze op den spion afging, hem gevangen nam eu aan de be zetting overleverde. Die mau was ff. van Ipenbnrg, de altijd nog levenslustige oudste inwoner onzer stad, die in de vorige week zjjn 98en verjaardag vierde. De agenda vaa de jaftrlijksche vergadering der Ned. Herv. Predikanten-vereeniging, te houden te Utrecht, iu 't gebouw voor K. eu W., aan te van- geu 'a morgeus ten 9 uur, luidt als volgt (Woensdag voormiddag 27 April.) 1. Inleidend woord van dr. J. A. Gerth van Wjjk van 'a-Graveubage. 2. Bespreking van de voorloopig aangenomen wijzigingen ino. het Synod. Regle ment op het Examen, Art. 27. 4. het Synod. Re glement op het Godsdienstonderwijs, Art. 19. c. het Synod. Reglement op bet Godsdienstonderwijs, Art. 38. (In te leiden door dr. G. J. van der Flier, van 's-Gravenhage.) 3. Verkieziug van twee leden vau bet Moderumen, in plaata van de aftredende beerenJ. C. Verhoed en E. H. van Leeuwen. 4. Rekening van den penuingmeeater. 5. Jaar lijksch Verslag van de Vereeniging „Kerkhulp,,. i). Behandeliug van de vraag hoe is het terugkeeren tot de oude eonfessiën, in de meeste Christelijke Kerken van onzen tjjd zich vartoouend, te verklaren en te beoordeelen P (In te leiden door dr. J. Rie- mens, van Middelburg.) (Avondzitting ten zeven ure.) 7. De weuscheljjkbeid en de noodzakelijkheid van meerder eenheid en methode in den arbeid op het gebied der Christelijke Zcndiug in óns Vaderland. (Iu te leiden door ds. L. Heldring vau Bussum.) 8. Onze verhouding tegenover het Volksvermaak. (In te leiden door ds. L. C. Schuller tot Peursum, vau Alkmaar.) (Donderdag voormiddag 28 April.) 9. Ons verkeer met Moderuen in de gemeente, beschouwd vooral met het oog op de ontwikkeling der Moderne Theologie iu de jongst verloopeu jaren. (Iu te leiden door ds. C. H. van Rbjjn, van Gouda.) De Amh. Ct. klaagt, dat terwjjl in het kamp der anti-liberalen men zich reeds slagvaardig maakt voorden verkiezingsstrijd in Jnui a. s.de libera len nog in dfepe rust verzonken zijn en bljjvtn voortdommelen, ofschoon de verkieziug van Juni liolitelgk voor hun een krisis met nooiilottigen af loop worden kan. „Wij zjju nu over de helft van April, sehrijft de A. Ct., de anti-liberale kandidateu voor de keuzen van Juni zijn bekendwaar blgvea de liberale kandidaten f waar is ook slechts eene flauwe aanduiding, dat de liberale kiezers begrijpen, dat er, hoe eerder des te beter, verandering moet komen in den tegenwoordigen toestand der liberale partij waar blijkt er ieta van, dat de kiezers in dezen kritieken tgd, zelfstandig oordeelende en zelf standig kiezende, keuzen op het oog hebben, waar aan zij onvoorwaardelijk „zonder aanzien van personen" zullen vastbonden? Wij zien er geen spoor van. Hora ruit, maar de liberale kiezers bljjveQ voortdommelen en voortdroomen. Alles voorspelt, dat nlles weder gaan zal, volgens de oude, jaren laug gevolgde aleur. Men zal beproeven, of het ook ditmaal niet weder gelukken zal de aftredeode leden herkozen te krijgen, eo zoodoende de kwijnende zaak nog een pasr jaren aan den gang te houden. Het is wel mogelijk, wel waarscbjjuljjk zelfs, dat er wel weder eenigen op het slagveld sollen blijven liggen, en dat de meerderheid van 14 zal slinken tot 11, of 10, of 9; maar het is dan toch een troost, dat de liberalen altjjd nog eene meerderheid behouden en, by plechtige gelegenheden, de antiliberale min derheid onder den daim houden kunnen. En over twee jaren, bij de verkiezingen vau 1883, zullen wij wel verder ziendie dan leven, zullen dan wel zor gen. Zelfs wanneer de liberale kiezers zich nu nog, ter elfder are, vereenigden- en al hunne krachtéu in spanden, zouden wjj den uitslag derverkiezingen zeer twijfelachtig oordeelen maar wat is anders dan eene nieuwe en eene grootere nederlaag dan in 1879 te verwachten, wanneer zij Ijjdeljjk en werkeloos blijven DE Men gelieve even alt vroeger alle brieven te adrei- eeeren aan. M Jill OS JALÜZOT, Parijs, GEVONDEN eu aaa het Bureau tan Politie ge deponeerd Etu Duimstok, eeu Balk, een Kuipmesje, eeu SlecpboufP INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik U het onderstaande in uwe Courant te willen opnemen, waarvoor ik U bij voor baat mijn dank betuig. Met de meeste achting, Uto Dv. Dr., G. A. MULLER. In de Goudsche Courant van 20 April komt voor een ingezonden stuk van eenige leden der Hervormde Gemeente, en hoewel een vijand vau courantenge schrijf, en vooral in antwoord op anonieme stukken, zoo wil ik, op grond van de humane toon in dat stuk, en om verkeerde oordeelvellingen voor te ko men, zoo beknopt mogelijk daarop antwoorden. Vooreerst moet ik betwisten dat door mij zoude zijn gedaan een zydelingsche uitval tegen zekere partij, daar ik te veel eerbied heb voor iedere denk wijze op Godsdienstig gebied, maar alleen het oog had op hen, die de Godsdienst gebruiken tot dek mantel, en waren bij het uiten dier woorden mijne gedachten alleen gevestigd op de zwarte stippen, die zich in de laatste maanden op onderscheidene tijd stippen in de Hervormde kerk hebben vertoond, ten gevolge van welke handelingen enkele brave en achtenswaardige meuschen zijn miskend en gegriefd, en niet genoeg is gehandeld met eerbied voor an dersdenkenden, om de eendracht te bevorderen en onderlinge welwillendheid op den voorgrond te stellen. Manneer myoe geuite woorden tegen eene kerke lijke party waien gericht, dan zouden de inzenders van het stuk gelyk hebben myne uitdrukking unfair te vinden, want ik verklaar oprecht, gelyke achting te hebben voor ieder braaf mensch, onverschillig welke Godsdieust hy belijdt, daar hei belijden van de een of andere Godsdieust iu den regel slechts het toeval van geboorte is, eu wil ik alleen nog ver klaren dat nimmer in myne bedoeling zal leggen om myoe medeburgers te beleedigen, maar evenmin zal schromen voor mijn gevoelen uit te komen, en gaarne wil bekennen het wellicht beter ware geweest bij die gelegenheid die woorden niet waren gebezigd, maar minachting voor hen, die de in mijn oog eerste stelregel der Godsdienst*liefde* niet in prak tijk brengen, my die woorden in den mond gaven, G. A. MULLER. Onder de ingezonden etukken in het vorig no. der Goudecke Courant was er een, waartegen ik iets wensch in het midden te brengen. Ik hedoel dat van den heer X, waarin de heer Noothoven van Goor wordt verweten de verkondiger te zijn van een verderfelijke leer en waarin hg beschuldigd wordt van politieke ketterij. Voorzeker woorden, die de algemeene aandacht trekken, immers een verderfelgke leer en politieke ketterij zjjn uitdrukkingen, die iets vreeselijks voor de verbeelding roepen, iets, dat met kracht bestreden, iets, waarvan de nadeelige invloed moet gestuit wor den, voor het te laat is. En wanneer wij dan de quaestie beschouwen, waarop die uitdrukkingen door X werden toegepaet, dan moet het ons van het hart: groote voorden zijn het, die hij gebruikte over iets, dat in werkelijkheid niet veel beteékent. Wanneer men toch de door X aangehaalde woorden beschouwt in verband met het geen de heer v. G. daarop deed volgen, in verband met de geheele besproken zaak, dan zal het ieder duidelijk worden, dat den heer van Goor een on verdiende beschuldiging werd toegeworpen. Immers, de Raad had onlangs besloten de kramen op deu Singel te plaatsen. Dit besluit was met groote meerderheid genomen en nu was er niet het minste heil te verwachten, dat men zich per advies tot den Raad wendde om terugkoming op dit beslnit. De handelwijze der 90 burgers was dus zeer vreemd en daar nu niets gebeurd was in den laatsten tijd om den Raad van besliit te doen veranderen, waa er niets in miszegd van den heer van Goor, dat hij dacht dat het adres ter visie zou zjjn blijven leggen totdat een der leden' aanleiding vond het ter sprake te brengen. Vond toch niemand daartoe aanleiding, dan was immerz het aan de orde stellen onnoodig. In geen geval gaven de woorden van deu heer van Goor grond hem te beschuldigen van te zjjneen politiek ketter en een prediker van een verderfeljjke leer. Z. Z. Mijnbeer de Redacteur I „Die de eckoen poet, trekke kern aan,' dacht ik onwillekeurig bij het lezen van het stukje in het nommer Uwer courant, onderteekend door „eenige leden der Herv. Gemeente". Wie ter wereld, die een zuiver geweten heeft en zich geen kwaad bewast is, zal zich gekrenkt ge voelen wanneer een raadslid een woord van afkeuring spreekt over menschen, die zich godsdienstig voordoen zonder dat te zgn. Het raadslid Maller heeft niemand beschuldigd, in de verste verte niet, hij sprak slechts terloops van personen, die zich beter, godsdienstiger vooidoen dan zij in hun hart zjjn. Hjj noemde niemand, hij sprak slechts in het algemeen en derhalve kan bij geene mogelijkheid iemand daarentegen opkomen, uit gezonderd- zij die zich niet erg vlekkeloos gevoelen op het pont van oprechtheid en eerljjkheid. Dit weinige zij voldoende om de smet op den heer Muller geworpen, ongegroud te verklaren. Waar in het openbaar een oujuiste beschuldiging werd genit, mocht die niet tegengesproken bljjven. Tan daar deze regelen, mijnheer de Redacteur, voor de plaat sing waarvan ik u dank zeg. Achtend teqjeen ik mjj Uw Dw. Dr. Gouda 21 April 1881. P. S. Athene, 20 April. Naar men verzekert, is in eene heden gehouden conferentie der gezanten eene nieuwe collectieve nota der mogendheden geredigeerd eu onderteekend, waarin Griekenland wegens zjjne reserves in zijn antwoord op de vorige nota, wordt verzocht, eene definitieve verklaring zonder eenig voor behoud af te leggen. Londen, 20 April. Gladstone heeft sohrifteljjk eene begrafenis van staatswege aangeboden voor Bea- cousfleld. Hierop hebben de executeurs geantwoord dat het testament des overledenen het aannemen van dit aanbod onmogeljjk maakt. Lord Beaeonsfieid verlangde in allen eenvoud ter ruate gelegd te wor den naast zjjne echtgeuoote te Hughcuden. Granen met weinig omzet tot ongeveer vorige prjjzen. De puike Zeeuwsehe tarwe werd verkocht tot 10.75. Witte Poldertarwe varieerde van ƒ9.50 tot 10.25. Roode braoht in de beste soorten 10.80 op terwjjl mindere 9.75 i f 10.25 gold. Rogge 7.25 tot 8.00. Enkele puike partjjtjes werden beter geplaatst. Gerst 5.50 a f 8.25. Chevalier niet aangeboden. Haver slap, en lichte soorten on verkoopbaar. In Erwten en Boonen geen noemens waardige handel. Henneptaad ging tot 1,00 ia

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 2