Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND. 4, INE EV- PEN Zondag 24 April. lel elen. ten 12 s-Voe- goed- 1881 zonaag m april. jjq 2600. en, tan Kies, leden- één uur des namiddags van den dag der uitgave. De inzending van advertentiën kan geschieden B(j deze Courant behoort een Bijvoegsel plag D: iigde het van )kto- Zn. >or. IND- worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN mogen worden lorlyk een ieder ten goede ?r. ster, s. ;h het op met gewas ingen. geljjks 8 mid- zoens- <ING. iLde. rertoeken, te bej openen ouren* VERS. euken. GOUDSCHE COURANT UIJT, 1NGS- iddags LDUS tolwij- tent te iwol- bruine bereid Den- i. D. ■FP&Z. Itrecht. Souda. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.25 franco per post 1.50. De commissie uit de Tweede Kamer tot onder zoek der Regeeringsinlichtingeu op het adres van J. J. E. Rolle te ’s-Gravenhage, houdende klachten over handelingen der Nederlandsche boofdeommiuie voor de internationale tentoonstelling te Parijs, meent dat genoegzaam blijkt dat de door adressant geleden schade niet aan de Nederl. hoofdcommissie kan worden geweten, daar toch zoowel het niet expo- seeren als het terugzenden, waarbij de beschadiging heeft plaats gevonden, vrijwillige handelingen van den adressant zijn geweest, door welker nadeelige gevol gen, hoezeer die te betreuren zijn, de hoofdcommissie niet aansprakelijk kan worden gesteld. De commissie stelt dus als conclusie voor te verklaren dat er, naar de meening der Kamer, geen grond bestaat voor het door adressant gedaan verzoek om schadevergoe ding van Staatswege. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de onder-officieren van de hoofdcursussen tb 'a Bosch M te Kamoea. test hunne onderwijzers, gedurende eenige dagen de oefeningen der arliljerie-sobietschool in het kamp op de Oldebroekscbe heide zullen bij wo nen. Hun verblijf aldaar zal zamenvallen met dat der kadets van de kon. militaire akademie in de eerste helft van Juli. ADVERTENTIËN worden geplaats van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS GOUDA, 28 April 1881. Naar wij vernemen is de ambtenaar van het Open baar Ministerie bij bet Kantongerecht alhier 11. Woensdag in hooger beroep gekomen tegen hot vonnis van den kantonrechter van 13 April 1881 waar bij de ambtenaar van het Openbaar Ministerie niet ont vankelijk ia verklaard in de door hem ingestelde ver volging tegen H. van der L. genees- heel- en verlos kundige te Woerden, aangeklaagd ter zake van als eigenaar van de Enkele Wierickek.de onder Heken dorp niet gezorgd te hebben dat die kade de be- paalde kruinebreedle en hoogte had, zoodot deze zaak ook by de rechtbank te Rotterdam zal worden be handeld. Met ingang van 1 Mei zullen wederom in een aantal gemeenten hulppostkantoren voor den dienst der Rykspostspaarbank worden geopend, onder anderen in Waddinxveen, Woubrngge en Zwammerdam. Naar men verneemt, zal by de hervatting barer werkzaamheden de Tweede Kamer bericht ontvangen, dat de rentewet definitief is ingetrokken. De geruch ten evenwel, dat de Minister van financiën besloten son hebben de portefeuille neder te leggen, schijnen niet segrond. Het officieels schrijven van den Minister van finan ciën aan den Voorzitter der Tweede Kamer, gedag- teekend 20 April, luidt„Ik heb de eer U. H. Ed. G. kennis te geven, dat het bij de Tweede Kamer der Staten Generaal aanhangig ontwerp van wet tot heffing eener rentebelasting, krachtens 'a Konings mach tiging, wordt ingetrokken." Het hoofd der school te Nieuwpoort, de heer J. Hardeman, vierde 19 dezer zijn SOjarig jubile. De bewijzen van deelneming en belangstelling, zoowel van elders als uit de gemeente zelve door den waar- digen man ondervonden, waren even talrijk als treffend. De werkzaamheden aan den tramweg LeidenKat wijk worden met ijver voortgezet. Men is reeds bezig een deel der sloot, die het Leidsche station, plein van den weg scheidt, te dempen om den tram op het plein toegang te rerleer.cn. Hier zal naby de laad en losplaats het tramstation verrijzen. Niet alleen de doorgaande reiziger maar ook het visohvervoer is hierdoor zeer gebaat. Binnenkort zullen de Katwykers reeds naar Leiden kunnen stoomen, daar de weg LeidenHaarlem althans voor het ge- De stevigheid van de rijtuigjes der Amsterdamscho Rijtuigvereeniging schijnt wel wat te wenschen over te laten. Eergisteren morgen zakte er een ineen op den N.Z. Voorburgwalde as was gebroken. Op de Spui straat had gisteren middag hetzelfde plaats met een dergelijk rijtuig, en gisteren avond ten half twaalf ure lag weder een rijtuig op het Leidscheplein omver, dat onder het rijden de as kwijtgeraakt was. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam heb ben aan den heer Lefèbre uit ’s-Gravenbage vergun ning verleend om eene telephonverbinding tusschen hst Amstelhótel jen het Paleis van Volksvlijt, tot overplanting ran de concerten, aan te leggen. Deelden wij vroeger mede, dat eenige ingezetenen dezer gemeente zich tot den Minister gewend had den met het verzoek hunne dochten toe te laten tot de lessen der Rijks Hoogere Burgerschool, thans laten wy het adres volgen Aan Zyn Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken Geven de ondergetekenden met venchuldigden eerbied te kennen, dat in deze gemeente niet bestaat eene inrichting van Middelbaar Ouderwijs voor Meisjes, hetzy open baar of bijzonder dat in deze gemeente, voor meisjes die meer dan gewoon Lager Onderwijs wenschen te volgen, al leen bestaat de Openbare 2e Burgerschool voor Meis jes, die slechts omvat de vakken ao., q., s. en t. van Artikel 2 der Wet van 17 Augustus 1879 op het Lager Onderwijs (StaatMad no. 127); dat, uit den aard der zaak aan het onderwijs in de vakken 1o. en q op deze school geen hooge eischen worden gesteldin sommige slechts de eerste be ginselen raken, en van een voortgezet Onderwijs geen sprake is dat, met betrekking tot de eischen in dea tegen- woordigen tyd gesteld aan de beschaving en ont wikkeling der vrouw, dit onderwijs zeer onvoldoende is, alsook dat van eene voorbereiding, zoo noodig tot eenig examen o, a. bij het Lager en Middel baar Onderwijs of andalt betrekkingen geen of zeer onvoldoende sprake is dat zy het op hoogea prijs zouden stellen hunne dochters het Middelbaar Onderwijs te doen genieten; dat hier in deze Gemeente bestaat eene Rijks Hoogere Burgerschool reet driejarigen cursus, eer lang ingevolge overeenkomst met de Regeering te veranderen in een school met vijfjarigen cursus dat reeds in zeer vele gemeenten, die in gelijken toestand verkeeren, wat bet onderwijs voor vrouwe- lijke leerlingen aangaat, op dergelyke verzoeken gun stig is beschikt door U»e Excellentie -of Uwe Ambt- voorgangers, indien het bleek dat op andere inrichtingen van onderwya, hetzy Middelbaar of meer uitgebreid Lager Onderwya en meer bepaald voor meisjes be stemd, niet evengoed Mderwys te verkrygen is; weshalve de ondergatoekenden, Uwe Excellentie verzoeken, te bepalen dat met den aanstaanden te openen cursus der Rijks Hoogere Burgerschool in deze Gemeente, ook meines als leerlingen der school doende enz. Aan de Comtnisaie van Toezicht op het Middelbaar Onderwya alhier ia een afschrift van bovengenoemd adres gezonden, benevens hot volgend adres: Aan de Commisaie van Toezicht op het Middelbaar Onderwya Alhier. De Ondergeteekenden hebben de eer U, in afschrift mede te deelen het adres door ons gericht aan Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken waarin wy verzoeken, dat ook onze dochters mogen worden toegelaten op de Ryks Hoogere Burgerschool in onze gemeente. Wij nemen de vryheid U te verzoeken gezegd adres wel te willen ondersteunen op grond der ver schillende aangegeven overwegingen en opdat de aan zienlijke opoffering die zich ons Bestuur heeft opge legd, om in deze Gemeente daar te stellen eene Hoogere Burgerschool met vyf jarigen cursus, zooreel mogelyk vruchten dragen en een ieder ten goede komen moge. In December 1878 waren reeds in de gemeenten Almelo, Assen, Hcerenveen, Middelburg, Roermond, Sappemeer, Veendam, Sneek, Wageningen, Warffum, Zaandam, Zalt Bommel en Zwolle de Hoogere Bur- geraoholen toegankelijk voor Meisjea en hadden zich nimmer moeieïykheden overgedaan. Hoewel een Inspecteur van het Middelbaar Onderwya een bepaalden tegenstander vau dezen maatregel is, (zie Ecoxomüt 1877 blad. 172-181 en 1879 bladz 405) heeft de Minister alleen in 1873 voor één bepaalde school, slechts gedurende één cursus deze meening omhelsd en wel op grond dat in die Gemeente goede Meisjes scholen van meer uitgebreid Lager voortge zet Onderwya werden aangetroffen. De Secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, Mr. Hubrecht zegt: (Onderwijswetten en hare uit voering Middelbaar Onderwijs deel I bladz 46/47) Voor verreweg bet grootst aantal aanzoeken is de gestelde vraag door opvolgende Ministers toestemmend beantwoord. De hoofd-grond daartoe was in den regel deze: dat toelating van meisjes op middelbare scholen voor jongens, alleen daar te ontraden is, waar even goed onderwijs, als hetgeen aan die in richtingen wordt gegeven, op andere meer bepaald voor vrfiuwelyke leerlingen bestemde openbare scholen van middelbaar of zelfs van meer uitgebreid Lager Onderwijs te verkrijgen is. Gedurende het jaar 1880 werden aan 's Rijks munt vervaardigd en afgeleverd a. voor rekening van den Staat1.000.000 tiencentetukken, 4.000.000 2>/, centstukken en 20.000.000 centen5. voor rekening van particulieren 50.100 tienguldenstukken en 25.372 gouden dukaten, ongerekend de gouden dukaten, eene nominale waarde uitmakende van' 901.000.

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1