Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. NQ 2601. 1881. BUITENLAND. OOP: BINNENLAND. Woensdag 27 April. weg. JOUDA. Buitenlandsch Overzicht. e KL) HT naar GEN. 't j V I t Bureau het O. M. geenszins Bureau Op 19 dezer is weder iter van O, 3.—, 10.80. 19, 4.20, .5, 4.23, 1.3». 9, 2.85 11.45, 5,4.55 7.81. HAGE 'HEM. 11.50, 9.—. 1;9.33. ,455. 9.39. 1, 4.26, ’81. i van het centraal- ordening DER8- i Fabrie- i maken IILVER icheerde ITRET- jrtreten, .45, 9.7. 8, 35, 1.7. I, 2.38. IER m mheuge- lera- en GOUDSCHE COURANT. Op Zaterdag 23 April jl. werd te Berg-Ambacht door het Dijkcollege van de Krimpenerwaard het jaarlyksche onderhoud der dijken aanbesteed. Dit werd in 19 perceeïen aangenomen tot een geramenlijk bedrag van 40.760; de grintlevering voor de dijken en wegen werd in 17 perceelen aangenomen, te zamen voor f 6458. Met ingang van l Mei is benoemd tot gemeente* veldwachter te Hoornaar J. P. Osterman, gepaspor- teerd marechaussee. GOUDA, 26 April 1881. De gecombineerde commissie uit de Maatschappij tot Nat ran *t Algemeen, de maatschappij roor fabriek.- en handwerksagrerheid, de Hollandsche maatschappij roor nijrerheid en het algemeen Werk- liedeurerbond, die zich bezig heeft gebonden met het ontwerpen der grondslagen roor een algemeen Nederhadsch werklUdenpewsioen fonds, ia mat haar eindrapport gereed en zal het binnen een paar weken publiceeren. De Regeering heeft, behoudens de wettelijke goed keuring, de beredeneerde beschrijving van de Neder- landsche historieplaten, zinneprenten en historiekaarten, uit de nalatenschap van Frederik Muller aangekocht voor 30,000, waartegenover uit ’s Rijks prenten kabinet voor f 20,000 aan dubbelen dier exemplaren zullen verkocht worden. gebod herat, door personen na te lereu;_ bij gemis van - - - kan van toepassing der tegen overtreding of venuim bedreigde straf geeu sprake zijn. De zaak is een nieuw bewijs van het groots belang, in eene juiste uitdrukking van wat rerboden of geboden wordt, gelegen. Eene verordening moet duidelijk zijn zoo wel ten aanzien van wat zij gebiedt of verbiedt, als met betrekking tot den persoon, die straf beloopt wanneer bet gebodene niet nageleefd of het verbod over treden wordt. Zoo oordeelde de kantonrechter van Ber- gen-op-Zoom bij vonnis van 30 September 1879 (W. v. h. R. no. 4428) den rader niet strafbaar wegens het plaatsnemen in een spoorwegrytuig zonder plaatsbewijs, door het hem vergeeellend zesjarig kind, omdat in het betrekkelijk kon. besluit geene bepaling werd aange troffen, die den vader te dezer rake strafschuldig ver klaarde. Nu kan men het eene al te letterlijke opvatting heeten, wanneer het verbod in art. 37 der Goudsche po- litie-verordening opgenomen, niet toegepast wierd in den zin, die kennelijk de bedoeling van den De Gemeeete-Slem zegt naar aanleiding ran het bericht in no. 2596 der Gondtche Cl. betreffende het schrijven van Mr. Scholten, ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht alhier, aan B. en W. dezer gemeente betreffende de redactie der politie-verordeningen, het volgende «Het gevoelen van Mr. Scholten komt ons niet onjuist voor. De redactie van het artikel is zeker niet gelukkig en drukt blijkbaar de bedoeling van den wetgever niet uit. Bij de beoordeeling der op merkingen van Mr. S. verlieze men niet uit het oog, dat in fora pcenali de rechter de leemte, welke in de bewoording eener verbods- of strafbepaling, waarvan de toepassing wordt gevraagd, aangetroffen wordt, niet mag aanvullen door beschouwingen of gissingen omtrent des wetgevers bedoeling, althans niet wanneer zooals hier, de bepaling inderdaad geen verbod of in acht te nemen of zulk verbod of gebod De algemeene watersnoodcommissie te 'a Bosch heeft in de overstroomde streek vergoeding uitbe taald voor verdronken vee, pootaardappels en zaai- koren en in enkele gemeenten aan den Maaskant ook voor veevoeder. Binnenkort sal de uitbetaling volgen roor huizen en getimmerten en voor de opruiming der verzandingen te Nieuwkuik, te Vly- men en in de omstreken van Grave. Uit de pro vincie Limburg is by de commissie nog geen enkele opgaaf van de geleden schade ontvangen. Z. M. de Koning heeft aan het plaatselijk Co mité voor de Noordelijke IJszeeraart te ’a-Grarea- hage een aanzienlijke gift doen toekomen voor den a. s. vierden tocht van de Willem Barente naar de Poolstreken. Aangezien het gebleken is, dat een aantal onder- sofüqiereu op de hoofdcursussen zijn toegelaten zonder de vereischte praetische bekwaamheden te zitten, is door den M. v. O. bepaald, dat zy, dezen zomer gedurende 6 weken naar hunne korpsen terugkeerende, daarin bijzonder zullen worden geoefend, en dat daarna eeu omstandig rapport hen betreffende zal moeten inkomen. In Duitschland komt een niet onbelangrijke po litieke quaestie aan de orde; meu weet, dat de Fortschrittspartij buitengewonen yver aan den dag legt roor de aanstaande verkiezingenzij heeft, dit zoover uitgestrekt, dat een fonds is gevormd, waaruit minder bemiddelde personen, wanneer tij tot afge vaardigde worden oenoemd, bijdragen ontvangen om de aanneming van bet mandaat mogelijk te makenuu bepaalt echter art. 32 van de Rijks- grondwel, dat de leden van den Ryksdag als zoo danig geen bezoldiging of schadeloosstelling mogen outvangsude vraag is thans of hel fonds van de Fortsohritlspartij, voor dat doel bijeengebracht, niet in stryd ia met de wet. De gevoelens zyu daarover verdeeld de een beweert ja, de ander neen, zooals het meestal iaat met rechtsquaesties. De zaak zal voor den Rijksdag komen, want aan deze behoort de beslissing. De onderhandelingen betreffende de inlijving van Hamburg in het Duitsche tolgebied naderen haar einde. Hamburg zal waarschijnlijk, volgens het te treffen vergelijk, binnen een zeker aantal jaren in het tolgebied komen en zijne positie als groote sta pelplaats van den handel kunnen behouden door het vrylaten van eene haven, waar de groothandel vrij kan laden en lossen, doch waar de kleinhandel ge heel zal buitengesloten zyn. De daarvoor noodige havena en dokken zullen door Hamburg worden aangelegd, met eene subsidie van hel Duitsche rijk. De Italiaansche kamer komt Donderdag Uycen. Er tal eene interpellatie worden gedaan over de crisis, waarna het ministerie een votum van vertrou wen zal vragen. Loopt dit naar wensch af, dan gaat men voort met de behandeling der kieswet. Dépêches uit Tunis bevatten een uittreksel vau het antwoord van Mustapha Ben Ismail, eersten minis ter van den Bey, op de nota van den Franscben consnl-genevaal, waarin het binnenrukken der Frau- sche troepen op Tunesisch grondgebied aangekondigd en de regeering van den Bey verantwoordelijk ge steld wordt voor de veiligheid der Europeanen. De Bey blijft alle medewerking tot tuchtiging der Khroe- mirs weigeren hij herhaalt zijn protest tegen schen ding van het Tunesisch grondgebied en wijst alle verantwoordelijkheid betreffende de veiligheid der Europeanen af, van het oogenblik dat Fransche troepen het land binnentrekken. Mustapha Ben Is- maill zou zelfs een nota in dien geest aan alle consuls gezonden hebben. Te Parijs is de openbare meeuing, voor een oogen blik door de expeditie tot tuchtiging der Khroemirs in buitengewone mate opgewekt, weder kalmer ge worden en wordt thans met geduld de loop der onderneming afgewaobt. De aandacht wordt thans meer ingenomeu door congressen en andere vereeui- gingen van denzelfden aard; zooals: het congres over het onderwijs, de bijeenkomst van geleerde ge nootschappen, de munlconfereniie, enz. Wat deze laatste betreft, is eerst Zaterdag een aanvang met de eigenlijke werkzaamheden gemaakt. Middelerwijl heeft de commissie van vijftien leden, door de ge delegeerden gekozen, de orde en het programma der werkzaamheden geregeld. De Grieksche minister van oorlog heeft zijn ont slag genomen. Hij verlangde dat Griekenland by zyn eisch tot afstand zou volharden, doch de meer derheid in de Grieksche ministerraad deelde dit ge voelen niet en van daar het besluit van den mi nister om zyne portefeuille neder te leggen. Dezer dagen maakte eenige bladen melding van het geducht, dat in een ministerraad, door den keizer aller Rossen voorgszeten, het voorstel zou zijn goed gekeurd om een soort van volksvertegenwoordiging bijeen te roepen. In verband met dit bericht wordt thans gemeld, dut de Keizerin, voor de wraak der nihilisten beducht, den Czaar had gevraagd of het niet mogelijk zou zijn aan de moordenaars van zijn vader genade van de doodstraf te verleenen én bij een ontkennende beantwoording dier vraag, op spoe- Tot de sollicitanten, die in de vorige week te ’s-Gravenhage met gunstig gevolg examen deden als onderwijzer, behoort de gemeente-veld wachter van Geervliet. Uit de Alblaaserwaard schrijft men Tengevolge van de warme weersgesteldheid der laatste dagen van de eerste helft dezer maand, en omdat bij vele veehouders de hooivoorraad gering was, deden de meeste landlieden hun vee in de weide. *t Ziet er thans echter niet naar uit, dat de weiden spoedig overvloed van gras zullen hebben, daar het gure weer den groei zeer belemmert. wetgever is geweest, maar dit ontneemt aan de op merking van den ambtenaar van het O. M. geenszins hare waarde. Wanneer iemand, zij ’t een jeugdig kiad, plaats neemt in een spoorwegrijtuig zonder plaatsbewijs, dan is er in ieder geval een persoon, die ter zake terecht gesteld zon kunnen worden, maar in cas van overtreding van het Goudsche verbod zal de vraag, wie voor den rechter gedagvaard zou moeten worden, niet altijd zoo gemakkelijk te beantwoorden zijn, voorkomt, die aanwast wie, in geval art. 37 ©ver treden is, daarvoor strafrechtelyk aansprakelijk zal zijn. Wat de opmerking van Mr. S. omtrent de poenale aansprakelijkheid van den eigenaar van het paard enz. aangaat, verwijzen wy naar onze Nrs. 1478 en 1479, waar wy de aansprakelijkheid voor door derden be gane politie-overtredingeu breedvoerig besproken hebben. Hier is, dunkt ons, geene reden om iemand anders strafrechtelijk aansprakelijk te stellen dan hem, hij zij eigenaar of dienstknecht, die een paard, last dier of bespannen voertuig heeft laten loopen -enz. in strijd met hetgeen de Verordening heeft willen verbieden." - De heer Mr. Bichon van IJsselmonde is benoemd tot lid der Vereeniging voor Statistiek. Zaterdag zyn door de commissie te ’s Hage toegelaten ais onderwijzers o. a. de heeren J. P. Van der Kleyn, E. R. Ch. Peletier. J. Visser en N. Vlasveld, allen alhier. dige hervormingen in eonstitutioneelen geest zou aangedrongen hebben. Diezelfde berichtgever meldt, dat vrouw Hessi Helfman, die, gelijk men weet, de doodstraf wegens medeplichtigheid aan den moord op den Czaar nog niet heeft ondergaan, belangrijke bekentenissen heeft afgelegd, welke de inhechtenisneming van een der voornaamste leden van de nihilistische partij ten gevolge hebben gehad. Op 19 dezer is weder een ministerraad ander o voorzitting des Keizers gehouden en moeten daarin indien althans in de Verordening geene bepaling de volgende voorstellen gedaan zijn lo. uitbrei- Ji ding van den werkkring der reeds bestaande staats instellingen dit voorstel werd voornamelijk door den heer Abaza verdedigd2o. volledige tenuit voerlegging van het programma vervat in het kei zerlijk besluit van 26 Febr. 10 Maart, dat niet opeubaar is gemaaktdit voorstel werd door Loris Melikoff gedaan 3o, versterking der beteugeliugs- maatregelcn, zij het slechts voor korten tyd, om na herstel der orde een van de bovenvermelde voor stellen te verwezenlijken dit denkbeeld werd door den grootvorst Wladimir verdedigd. Tot welke van de drie besloten is, zal de naaste toekomst loeren. De Regeering heeft by de Kamer ingediend een 1

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1