Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1881. EN n IS. EB Nq 2608. BINNENLAND. BUITENLAND. Vrijdag 13 Mei. MA, T. EI 1881. i ;EN. ftouda, i;i:\MSGi:nxG Buitenlandse!) Overzicht. a D 1 V 1 1 sai jaar oud. den Boek- een vryen [DER Ju., oor- iuketbak> Gouda. iet Bureau EN irk. Adres er Courant. oegang zjjn UNKMAN. HENEN, p. tellingen. a ecAeZen. rtatie te 'erkster het Ier tot ge- en Om- igatraat, wstraat. Wijn cn 8CHAAK-CORRE8PONDENTIE. Alkmaar Nil sine labor 2de Zet G. 1F. 3. Gouda Palamedes E. 7E. 6. ita op den rkrygoaar. t ten voor- GOUDSCHE COURANT. paard liep i loopen had was, erkende De uitslag der aanbesteding tot het uitdiepen ran een gedeelte der rivier de Gouwe, ter lengte tan 225 Meter, gisteren op het Raadhuis alhier gehou den, was aldus J. ran der Post 1950.J. de Korte 1810.en A. Weggen 769.allen le Gouda. Lp lil e. uit den aan geren, maar onder voor dat de preventieve bepalingen zooveel er uit verwijderd en dat de financieele van de werking dezer wet gepreciseerd Voorts wenscht hij van dezen minister, het tegenwoordig of eventueele for- kabinet, wederkeerig steun beginselen, die hij dikwerf verkondigd -1—Tan jg ifg belangen der maatschappij, speciaal van het bijzonder onderwys. De, heer Wintgens betwijfelt het recht van den staat om de tappers van hun eigendomsrecht te ontzetten, terwijl hijhet ontwerp schier onuitvoerbaar GOUDA, 12 Mei 1881. Bij <le dd. Schutterij alhier tiju benoemd tot kapt. C. Witte van de Velde, thans le luit.tot len luit. P. Goedewagen Tin, thans le luit.-adj, uit welke betrekking hem, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend. Naar wij rernemen, is ook in deze gemeente hel dankadres van Prof. Harting voor zijne bemoeiingen ten behoeve der Transvaal door vele ingezetenen onderieekeud, met welk huldeblijk de aebtenswaar- dige grijsaard zeer ingenomen was. De lijsten met 145 handteekeningen en bijbehoorende gelden werden toegezonden aan Dr. H. J. F. Jonkman te Utrecht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda. Gezien Artikel 182 der Wet van den 29sten Juni; 1861 (SlaaMlad n’. 85). Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat het UITVOERIG en BEREDENEERD VERSLAG van den toestand der Gemeente in 1880 ter Plaatse lijke Secretarie in druk verkrijgbaar is, tegen be taling van Vijftig Cents. Gouds, 10 Mei 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Van BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. De Ffansche kamers komen heden weder bijeen tot einde Juli of begin Augustus. In de eerste zit ting zal door de regecring, zoowel in den senaat als in de kamer, eene verklaring worden afgelegd omtrent den staat van zaken in Tunis, welke voor- loopig waarschijnlijk nog niet door een debat zal gevolgd worden. Men acht het beter daarmede te wachten, tot de regecring een buitengewoon crediet voor de expeditie aanvraagt. Ook het definitief trac- taat met den Bey zal in de kamers moeten behan deld wordeu, zoodat er gelegenheid genoeg zal zijn voor parlementaire critiek. De standjes tusechen den Psrijschen gemeenteraad en den prefect van politie, den heer Andrienx, nemen een zeer scherpen vorm aan. De prefect had eene memorie ingediend, waarin hij een of ander crediet aanvroeg, maar de gemeenteraad besloot de zaak geheel buiten behandeling te laten, zoolang de ver houding tusschen den raad en den prefect niet zou gewijzigd zijn. Stremming in den dienst dus. Dc gemeenteraad houd volde heer Audrieux wil zijn ontslag niet vragen, en zonder aanvraag wil de mi nister het hem niet geven. Gladstone, in diepen rouw gekleed met een witte bloem op de borst, hield Maandag in het Engelsche Lagerhuis een lofrede op Beaconsfield, die Northcote niet alleen edel van vorm, maar edel van inhoud noemde. Gladstone vergeleek zijn overleden mededinger bij Pitt en roemde zijn vasten wil en volharding, zyn zelfbeheersching en moed. Labouchere bestreed het voorstel om een monument voor Beaconsfield opte richten, niet om persoonlijke redenen zooals hyvzeide, maar omdat het land weinig reden had dankbaar te zijn voor hetgeen Beaconsfield had gedaan. Toen bet tot stemming kwam, verlieten ongeveer 50 leden het Huis, 54 stemden tegen, terwijl 5 leden van de Regeering, Bright, Chamberlain, Dilke, Trevelyan en Courtney zich van stemmen onthielden. In hei Hoogerhuis nam Salisbury Maandag reeds de plaats van Beacons field is. De debatten over de tweede lezing der lersche landwet in het lagerhuis zullen zeker nog de zittingen dezer week in beslag nemen. Er zullen nog der tig leden der oppositie en meer dan een dozijn liberalen het woord voeren, ongerekend nog de leren. Deze laatsten zijn verdeeld. De heer Parnell en an deren willen, uit verstoordheid over de arrestatie van den heer Dillon, niet aan de stemming deelnemen maar vele anderen, als wier leider de heer Sullivan te beschouwen is, willeb de hun gereikte hand niet afwezen. De meeste home-rulers zullen voor de wet stemmen. De ontruiming van Zuid-Afghacistan door de Engelschen, in zoover aan dien maatregel uitvoe ring wordt gegeven, is thans afgeloopen. De ach terhoede van generaal Hume’s korps kwam in het begin der vorige week te Chamad aan. De En- gelsohen werden bij hun vertrek op geenerlei wyze lastig gevallen onderweg gaven zij de verschillende posten aan officieren van den Emir over. De be wering. van een dagblad van Bombay, dat de Eu- De firma Kok Co. heeft bare gewone Goudsche Spaorweglijst met den nieuwen zomerdienst uitgegeven, ditmaal op zeer practische wijze aan den achterkant voorzien van de personeutarieven van het station Gouda naar de overige stations van den Rijnspoor weg, zoowel enkele reis als retour. Gisteren middag omstreeks 5 uur is op de Gouwe alhier voor de R. C. Kerk een circa 7-jarig jongentje te water geraakt, maar gelukkig gered door een koet sier, die daar met zijn rijtuig wachtte, en zich te water begaf. Gisteren middag omstreeks 6 uur struikelde op de Haven naby da Dab. Buurt een paard, dat voor een vigelautc g&panneii was de leisel, brak en het paard liep ermee door totdat het een huis of zes ge en nog eenhek op een stoep uitgereden zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Het werd toen gegrepen^ In de zitting van de Arr. Rechtbank van Dinsdag werd u. a. veroordeeld, J. v. V., smidsknecht te Gouda, bekl. van moedw. mishandeling, tot 3-dagen gev. eenz. Staten-Generaal. Tweede Kameb. Zitting van 10 Mei 1881. Drankwet. De heeren De Jonge (Middelburg) en Borgesius verdedigen bet wetsontwerp met warmte. Zij prijzen het loffelijk particulier initiatief in binnen- en buitenland, doch de staat mag en moet ondersteunend daarbij tussebenbeide treden. De staatszorg is hier staatsplicht, omdat zoo groote maatschappelijke belangen op het spel staan. Het voorbeeld van nagenoeg alle landen moet ook ons aansporen tot werkzaamheid. Te groote verwachtingen koestere men uietmaar reeds deze eerste stap zal een weldaad zijn voor het volk. Is het ont werp niet volmaakt, het bevat veel goeds en kan nog verbeterd worden. Tot medewerking daartoe verklaren beiden zich bereid. De heeren Sickesz en Van Wasseneer verdedjgen het wetsontwerp. De heer Heydenryck zal er schoor voetend zyne stem waarde, mogelyk gevolgen worden, als lid van meerder tan een nieuw voor de l heeft ter bevordering gelsche politieke agent naar Kandahar teruggezonden is, wordt van officiëele zijde tegengesproken. Geen Britsch of inlpudsch agent wordt daar vooreerst gevestigd. Chamad en de hoogte van Amran, des zomers van een sterk garnizoen voorzien, zullen de meest vooruitgeschoven posten vormen. De overste St. John zal tot agent van den gouverneur-generaal in Beloedschistan benoemd worden. Volgens de laatste berichten van den Khyberpas houden de stammen zich rustig. Op 15 April trok een wa gentrein, met eene waarde van 3 laks rupijen, naar Kaboel zonder den minsten hinder. Een troost bij al de troebelen, waarvan de En gelsche berichten uit Zuid-Afrika spreken, is, dat de samenstelling, van het nieuwe Kaapsche ministerie althans iets goeds belooft eeo ondubbelzinnig breken namelijk met de brutale politiek des heeren Sprigg. De heer Molteno, Sprigg’s voorganger, die door Sir Bartie Frere vrij cavalicrement ontslagen werd, herneemt zijne portefeuille als koloniaal secretaris. Scanlen, de premier en advocaat-generaal, en Hutton, de thesaurier-generaal, zijn van Engelsche afkomst doch (naar de Pall Mall Gazette meedeelt) nauw verwant aan eenige van de beste Hollandsche fa- miliên. Sauer, de afgevaardigde van Aliwal North, staat bekend als eene eerste autoriteit in Kaffer- zaken. Hij was steeds een der voorste bestrijders van Spriggs inboórlingen-politiek. En eindelyk waarborgt de tegenwoordigheid vau Hofmeyer, het hoofd der Hollandscbe partij, aan het nieuwe mi nisterie den steun van de Afrikaansche bevolking Om te beginnen, zal het nu met den schande lijken Basuto-oorlog wel gedaan wezen In de laatste dagen kwamen ongunstige berichten over de onderhandeliugen aangaande de aansluiting van de Hanzesteden aan het tolverbondvan of ficieuze tijde worden deze tegengesproken men zou het op vele punten reeds ecus zijn bel geschilpunt is de bybetaling van het Rijk aan de kosten voor de inrichting van entrepots, enk.; de begrootiug van deze kosten is moeilyk op te maken zij loopt van 80 tot 120 millioen Mark. Hamburg wil met het oog op dc onzekerheid van het bedrag percents gewijze bijbetaling, terwijl Bismarck een vaste som wil, een bedrag vau 40 tot 45 millioen. Nog meer moeilijkheden levert de wyze van l invoerrechtende Hamburgers willen de pakhuizen in de stad, welke gezamenlijk op een 60 millioen M. geschat worden, behouden en ze gedeeltelijk onder toezicht stellen van dc ambtenaren. Bismarck doet in dat opzicht wel algemeene beloften, maar wil zich niet verbinden en de Hamburgers vertrouwen hem te weinig om zonder contract met hem in zee te gaan. Er zijn twee parlementaire crisissen ontstaan, een in Bulgarije en een in Denemarken. Vorst Alexander van Bulgarije heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat het hem onmogslyk is zijoe taak te ’-vervullen, indien er geen verandering in de zaken komt. Hij heeft de vertegenwoordiging bijeengeroepen en gezegd dat, als zij niet aanneemt wat hij voorstelt, hij den troon zal verlaten. Het plantje van den constitutioneeleu regeeringsvorm tiert niet welig op den Bulgaarschen bodem. Even min in Denemarken, waar sinds lang parlementaire malaise heerscht. De koning heeft de tweede kamer ontbonden en in eene proclamatie gezegd, dat de leden hun tijd verknoeien en bf onbekwaam, öf ongezind zijn om nuttige zaken tot stand te bren gen, wijl er in geen zes maanden een bruikbare wet, niet eens eene wet op de middelen, uit hunne handen was gekomen. De kiezers zullen nu over dit koninklyk standje in hooger beroep te deelen hebben. Voor de bevolking dei Oostenrijksche-Hongaarscbe monarchie was aller aandacht in de laatste dagen gevestigd ,op het huwelijk van den troonopvolger met de Belgische koningsdochter en de daarmede in verband staande feesten. Aller blikken waren gericht op de keizerstad aan den Donau, welke in feestdos prijkt en tot vereenigingspunt diende aan vele duizenden uit alle kroonlanden toegestroomde gasten. De Oostenrijksch-Hongaarsche bladen be vatten opstellen, waarin hun ingenomenheid met de heuglyke gebeurtenis wordt betuigd. betaling der waarde vau

Goudsche Courant | 1881 | | pagina 1